langendijker t ra 8 IC f Algemeene vergadering te H.H. Waard GROENTEN-CENTRALE tweede blad o o o o o o 0 o o o o o o BLADZIJDE 1 I 1 I I 0 I 0 ij 0 ’o tl i 0- WOENSDAG 23 MAART 1932 I I moeten reëel het in. «8- bestuur stelt voor de volgende ver- 1 ont rj.! en- Is de de ►n |n (De het te Rekening en verantwoording penningmeester. De balans over 1931 sloot op het totaal bedrag van 141132 35 met een post du- bleuse debiteuren ad ƒ33.033.19, waarvoor O I i I TuinbouwsehcoL ,JDa Toekomst" te Zuld-Scharwoude stelt voor, ds L. G. C. dringe er bü den minister op aan, dat indien alhier een tuinbouwschool wordt gesticht, dit niet sal zün een christe lijke doch een neutrale school. In lijn prae-advies zegt het bestuur, dat door de afdeeling ^Broek op Langendük” van den „Christelüken Boeren- en Tuinders- Bond” een Chr. tuinbouwschool is aange vraagd en dat recht kan niemand Jum «nt- Begrootlng 193? Deze begroeting geraamd naar een 'im- zet van f 1500 000 sloot op een bedrag van 28.825 met den post onvoorzien van 615. (Broek op Langendük •»n centrrjl moet loofSei ja gaderfagg te Ursem te houden. Koedük stelde voor, als het een middag vergadering is, deze te Alkmaar te houden uit bezuinlgingsmotleven. De Voorzitter zegt, dat het bestuur nog niet kan bepalen of de volgende vergadering den geheelen dag of enkel 's middags sal duren. Het bestuursvoorstel wordt zha. aange nomen. verdiend”. De heer Krom (H. H. WMrd> gaf als zijn meening te kennen, dat de L. O. C. met haar verhouding tegenover de bollen- veUlng niet op het rechte spoor is. De heer Balder t Broek op Langendük) betoogt, dat de stemmingen in de bestuurs vergaderingen niet hoofdeljjk moeten zijn, maar naar verhouding van het aanval door de bestuurders vertegenwoordigde l-.den. Goedgekeurd werd, «lal de bollenveihng in onderpand is gegeven voor de leening. De heer De Vriev (8t. Pancras) spreekt afkeuring uit over het bestuur, dat zonder medeweten der aangesloten vereenlgingen tot deze verpanding is overgegaan. De heer Visser (Koedijk) zei. dat een besluit, als door den heer Balder bedoeld, reeds een paar Jaar geleden is genomen. Het bestuursvoorstel werd hierna h. aangenomen. van de ver- dankbaar voor, dat men in den heer Boer een pesoon heeft gevonden, die veiling zoo weet te leiden. „De West” trok hierna zijn voorstel waarvoor de voorzitter da< k bracht. Nog stelt ,JDe West” voor het bestuur in overweging te geven de vertegenwoordiging in de Provinciale Commissie op te dragen aan een practlschen tuinder. Het bestuur zegt dat de L.G.C. geen vertegenwoordiging in de Provinciale Commissie heeft. Waar de bestuursleden van de Provinciale Commissie worden gekozen door de algemeene vergade ring heeft dit voorstel geen zin. De heer Zwetsman (Koedijk) hekelt de handelwijze van de Provinciale Commissie, in verband met haar streven naar credieten in plaats van naar steun. Na nog een kort woord van den voorzitter, waarin deze erop wees, dat, ondanks de crl- tlek op de laatste vergadering de drie aftre dende bestuursleden waren herkozen, nam burgemeester Slot, voorzitter van de Provin ciale Commissie het woord. Ook spr. had veel liever toeslag of steun gehad dan werkloozen- credleten. In de Commissie zijn alle veilingen ver tegenwoordigd; hoewel hier veel erger drukt de crisis op alle veilingen. Als we een toe slag willen, kunnen we deze niet enkel vra gen voor kool; daarom hebben we gevraagd om rentelooze voorschotten voor de geheels provincie, hetgeen ook niet ten volle Is ge lukt. Als Vierbond" hebben we ons er voor gespannen om toeslag te krijgen op de kool. Spr. betreurt het ook, dat de credieten zoo lang op zich hebben laten wachten, terwijl thans nog maar een gedeelte kan worden uitgekeerd. Tav. den toeslag kan spr. geen enkele belofte doen; onlangs is spr. met de heeren Klant en Ootjens naar de Commissie- Lovlnk geweest, om de belangen te beplei ten. Spr. hoopt, dat het gelukken zal de voorschotten in zijn geheel te kunnen ult- keeren. ..De Tuinbouw" te St. Pancras had het volgende voorstel Ingediend. De algemeene vergadering stelt de salarissen vut en be paalt bet veillng-percentace. Daar dit voorstel statutenwijziging inhoudt en door bet bestuur niet overgenomen is. kan het ingevolge artikel 16 der statuten niet in behandeling worden genomen. Gisterenmiddag te half twee had in het van den heer Wester te algemeene vergadering Langendijker groenten- prljzen van üj laatste paar jaar hebben er wel aan medegewerkt dat er thans weinig uien zijn. Daarom is het goed, om verschil lende producten te kweeken, die over het geheele jaar verdeeld zijn, opdat men re gelmatig iets te verkoopen heeft, dat geeft meer kanren dat de uitkomst van het bedrijf Iconend is. Met dat al kunnen wij zeggen dat er weer een onrustig jaar achter den rug is, onrustig voor velen, al is het dan misschien nog niet voor allen, omdat zij niet weten hoe zij aan hun verplichtingen moeten voldoen, onrustig omdat wjj niet weten, wat dit jaar ons weer brengen zal en men zoodoende bevreesd is dat men zijn bedrijf niet behouden kan. Het wordt zwaar werken in den tuinbouw, als steeds het resultaat is verliezen en meer schulden. Toch is het noodig dat thans de West-Frlesche tuinbouwer toont dat hij vol. waarden. Deze argumenten laten we thans het meest gelden voor onze wlnterkool. Als de opbrengst hiervan niet goed is. zjjn de uitkomsten van het bedrijf van het jaar in zijn geheel niet goed. Spr. wees op de een zijdigheid van de cultuur en drong aan op meer verscheidenheid. Bjj de uitbreiding van de productie hier is nooit de vraag gesteld of de producten wel geplaatst kunnen wor den. Speciaal zou spr. willen aandringen op de teelt van geclvleeschige aardappelen. rSsen uien, het meerdere werk en de lagere waarnaar steeds vraag bestaat. Nog werd zangedrongen op voldoende productie van witte kool, om althans aan de behoeften van „onze" fabrieken te kunnen voldoen. De teelt geeft nu wel niet buitengewoon veel, maar is toch loonend. Nog vestigde spr. de aan dacht op het verbouwen van bieten, schor- seneeren en van de snijb^onen, in het bij zonder de z.g. „Witte Pronker", die een groote opbrengst kan geven. Zoo is er nog wel heel wat te vinden, dat aan het bedrijt meer kansen van bestaan geeft. We moeten ons niet overladen met kool; dat gaat niet. De regeeringshulp zal, als die zich bepaalt tot rentelooze voorschotten, ten bedrage van 7 ton. beslist ontoereikend zjjn. Of de regee ring kent onze nooden niet of men denkt: die plattelandsch menschen moeten maar een raap en een wortel eten, dan sukkelen die er wel door. In de steden worden mlllloenen voor de werkloosheid uitgegeven en hier wordt ge heel niets gedaan, ja. worden er maatregelen genomen, die de werkloosheid in de hand werken, nJ. de steun aan alleen werkende tuinders. De door den Vierbond aangevraagde toe slag van één cent per KG. kool, waartoe in December reeds pogingen zjjn ondernomen, tobben tot heden toe nog geen resultaat op geleverd. Wanneer de rijksfinantiën dit niet toelaten, dan kan men beter het mlllioenen- werk in de Zuiderzee laten liggen. Wij wil len hopen, dat de regeering Inziet, dat de behoefte aan dien cent toeslag groot is en dat ze ook inziet het groote nut dat er van dat kapitaaltje, wat het nog voor velen is, zal uitgaan, want dat zal voor een groot ge deelte in arbeidsloon worden omgezet. Hulp aan den tuinbouw is hoegst nood zakelijk; de regeering moet steunen. Maar ook de tuinders zelf moeten hun uiterste krachten Inspannen om deze benarde tijden weer te boven te komen. Dit voorjaar zullen er geen bonnen worden verstrekt, gezien den onregelmatlgen aanvoer. Met de beste wenschen voor het welslagen van de vergadering eindigt spr. (Apllaus). Openingsrede. De Voorzitter, de heer 8. de Boer Kzn., opent de vergadering met een woord van welkom en wijst erop, dat ter bezuiniging het aantal afgevaardigden vermlndera is en geen gemeenschappelijke maaltijd is gehou den. Spr. memoreerde het overlijden van den heer Balk en verwelkomde den nieuwen se cretaris van den Vierbond, den heer P. Klant te Warmenhulzen. De heer Hazeloop en de voorzitter en secretaris van de Centrale Vei- Ungsvereeniglng waren verhinderd aanwezig te zijn. Nog verwelkomt spr. de pers. Spr. herinnert, aan de slechte omstandigheden toen hij In 1923 het voorzitterschap aan vaardde. Thans is de verarming onder de tuinders veel en veel grooter, maar ook de toekomst laat zich donker inzien. Belemme rende bepalingen voor onzen export zijn niet van de lucht; steeds wordt het moeilijker én door invoerrechten èn door betallngsvour- ken en haar volle medewerking te verlee- nen om den tuinbouw In stand te houden; dit Is niet alleen een belang voor de tuin bouwers, maar ook een groot belang voor de geheele bevolking. Nog werd meededeeling gedaan van het beslu t dat genomen Is op de laatst gehou den Vierbond-Vergadaring van 17 Decem ber, waarvan een verzoekschrift aan den Minister is gericht, hetwelk we reeds eerder publiceerden. De heer Hart had gaarne gezien, dat in het jaarverslag de opmerking was gemaakt, dat de winsten die gemaakt zijn, beter had den kunnen worden belegd. Dit had veel ongerief voorkomen. Het verslag werd onder dank vastgesteld. Rondvraag De heer Prins 'Koedijk) bepleit verbete ring van het dtvtrlbutle-systsem en vergroo- ting van het afzetgebied, waardoor het noo dig is dat de aanvoeren van betere kwaliteit zijn. De Voorzitter zegt, dat distributie beter is dan de ongel üke aan voeren zooals we dlo in het afgeloopen jaar hebben gekend. De heer P. Klant, secretaris van den Vierbond, doet uitvoerige mededeellngen van de door den Vierbond gedane povlngen om een toeslag te krijgen op de kool, waarna gewezen werd op den langen weg die aal moeten worden afgelegd. De heer Jb. Kramer (Zuld-Scharwoude) vraagt of het niet mogelijk is. dat de leden pootaa-dnppe'en worden verstrekt door de Provinciale Comml'sle of Centraal Bureau. Spr. vraagt den heer Slot welke motieven er de Prov. Commissie toe hebben geleld, dat de tuinders niet zijn gekend in haar bemoeiingen ten aanzien van de rentelooze credieten. Spr. is van meening. dat er dan meer bereikt had kunnen worden. Verschil lende tuinbouwers zijn thans geneigd meer daadwerkeltjk op te treden, maar spr. roept hen toe: Hoog de organisatie. De Voorzitter uit den wensch. dat er meer wlt-vleeschige «ardappe’en «ouden worden gekweekt. Maar hoe komen we aan goed pootgoed. Een flinke voorraad is aanwezig, waartoe bij den secretaris nadere inlichtin gen zijn te verkrijgen. Geprobeerd kan wor den om bij de Prov. Comrnl sle of Centraal Bureau eventueele credieten te krijg Burgemeester Slot wenscht niets gen. daar er niets scheef staat. De heer Jb. Kramer (Zuld-Scharwoude) is van meening. dat er in Nederland belangen- polltlek wordt gevoerd, getuige hetgeen voor den landbouw is gedaan. Spr. dringt er bij het bestuur op aan paraat te zjjn. Zonder regeeringshulp kennen we het hoofd niet beven water houden. De voorzitter zegt, dat er van nu af aan getracht moet worden toeslag op de hoofd- prodv.cter. te krijgen. Nu reeds wordt ge tracht toes'ag te krijgen op de aardappelen. Burgemeester W. van Slooten verheugt zich er over dat deze vergadering in deze gemeente is gehouden, waar ook vele bedrij ven in de put ritten. Spr. hoopt dat de leden achter het bestuur zuren blijven staan, op dat de toestand veer verbetere. De heer Ba'der (Breek op Lang«n4>Jk) vraagt of het niet mojelljk is voor de 'ooi en asrdapp-len een mlnlinum-prlj* vastje- steld te krijgen. Ten aanzien van de uitvoer wil snr. vast gesteld zien, dat het doorschot uitgevoerd kan worden en de keurmeester contróle uit oefent. Nadat nog het woord was gevoerd door den heer Hart (Koedijk) sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst te ver gadering. ji De dokter: „Ik voel me niets gerust met dien vent achter me, vooral sinds ik van den winter zijn schoonmoeder genezen too." - i *8 gehad hebben, dan is het wel thans; het Is nog nooit anders geweest als dat een dracht sterk maakt, en dat men door vei- deeldheld de organisatie gevoelig verzwakt. Aan het einde van dit jaarverslag wil ik den emstlgen wensch uitspreken, dat 1932 weer eenige opleving in ons vak te zien geeft, opdat het onze ongerustheid weg neemt en vrij mogen beleven dat onze pro ducten weer redelü/e prijzen opbrengen. Mededeellngen. De Voorzitter deelt mede, dat H. M. de Koningin een bezoek aan de veiling heeft gebracht H. M. heeft overal naar gevraagd en we hebben den indruk gekregen, dat Zij met haar volk medeleeft; wjj vertrouwen, dat. als er Iets bereikt kan worden. Ze dit zeker niet na zal laten. Spr. dankte H. M Voor dit blijk van medeleven (applaus). Voorts herinnert spr. aan het Engelsche invoerverbod van Fransche aardappelen en groenten. Onmiddellijk Is ook aan de regee ring gevraagd een dergelijk besluit te nemen om te voorkomen, dat de Fransche groen ten en aardappelen vla Nederland naar En geland worden gezonden. Ook Dultschland heeft een dergelijk verbod uitgevaardigd. Het Hoofdbestuur van de Ned. Bloembollenteelt heeft een tegen-request gezonden. Hierdoor kwam de gelegenheid, dat de regeering op een dwaalspoor komt, in verband waarmede ook de L.G.C. een adhaesie-betulglng aan de regeering heeft gezonden om een invoer verbod daar te stellen. Van 8L Pancras was een verzoek inge- korr.en bjj het laden losse arbeiders te werk te stellen, om zoodoende de werkloosheid tegen te gean. Voorts Is getracht een collectieve pen sloensverzekering af te sluiten voor de tuin ders. Het bestuur heeft- pogingen in de rich ting gedaan met het gevolg, dat een maat schappij zich bereid heeft verklaard. Besloten werd dat het bestuur verdere onderhandellngen zal voeren. De heer Quant adviseerde de notulen on veranderd vast te stellen. Aldus besloten. verlagen met 10 pCt. in het afgeloopen jaar hebben 108 keu ringen plaats gehad; dit getal was het vorige Jaar 118. Voor het uit de hand koopen zijn in No vember afgegeven 105 bonnen en in De cember 515 bonnen elk van 1000 K.G. Dit was het vorige jaar resp. 63 in Nov. en 375 in December. In 1931 zijn aangevoerd 716 wagons aard appelen en In 1930 was dit 1573 en ook dai jaar hebben wij ziekte in de aardappelen gehad Geheel zijn ultgevoerd 370 wagons tegen 1010 in het vorige Jaar; naar Dultschland dit Jaar 5414 wagon en het vorige Jaar 823 wagons, naar Zwitserland 8 wagons teget. 79 wagons vorige jaar. naar Denemarken 3% wagons en het vorige Jaar 26 wagons naar Engeland 304 wagons tegen het vorige jaar 83 wagons De aanvoer van tomaten is nog weer tets gestegen en de aanvoer van druiven Is o.v. verdubbeld. De prils van de z.g. stooktoma- ten is weer goed geweest, doch de prijs voor de tomaten uit de onverwarmde kassen viel niet mee. De prijs van de druiven was lager dan het vorige Jaar, doch gaf toch nog een loonence opbrengst Dan zou tk de aandacht nog willen ves tigen op het artikel .andijvie". Daarvan wordt de laatste jaren veel verbouwd en ik geloof dat er over het algemeen te kon voor betaald wordt. Het is tot heden toe nog geen velllngs-artlkri. althans ieder doet er mee of het een geheel vrij artikel Is, het geen niet juist gearht wordt. Het bestuur is gaarne tot onderhandelen bereid. De totale omzet is nog weer o.v. een hall mljjoen lager dan het vorige jaar. De tuinbouw is in een toestand gekomen dat hjj beslist hulp noodig heeft. Wij be hoeven het zeker niet te herhalen wat tu in het afgeloopen jaar gedaan en gesproken is. eii wat bereikt is, dat Is. dat er een ren teloos voorschot door de regeering is toege staan groot ƒ700.000, met die bepaling, dat de betrokken gemeénten 30 pCt. van het bedrag er moeten bij doen. Eerder staat er in dit verslag dat de re geering te kort gekomen is In hare hulp- verleenlng aan den tuinbouw en de toe zegging van de 7 ton is daar zeker wel een bewijs van. Het zal blijken dat dit veel te kort Is in de eerste plaats, en dat de bepa ling voor de- betrokken gemeenten veel te zwaar er als een groote ramp beschouwen en het is zeker met recht om te zeggen dat de regee ring met het hulp verleenen daarin te sort gekomen is, door daar niet meer aandacht aan te schenken en de bescheiden gev. aagde hulpverieenlng zelfs op de lange haan ge schoven heeft, zoodat er niets van terecht gekomen is. Het is wel jammer, dat het de egeerlng verleend is om noodwetten te ma ken. Wanneer de aardappelenopbrengst slecht is geweest, dan is dat het geheele jaar niet meer in te halen. De vroege, en zomerkoel is toch ook nog een be.angryk product; ook daar ging het bedroevend slecht mee; nog erger dan het vorige jaar. waren dagelijks partijen onver, koopbaar, zoodat massa's op het veld ge bleven zijn. De Tumbouwvereenlglng heeft een straf bepaling voor het uit de hand verkoopen van producten, zoodat die toegepast nad kunnen worden. Dit is niet gedaan. Ten eer ste wegens oen slechten toestand, doch in hoofdzaak omdat de k«„pman vrijuit ging. Daarover is een bespreking gehouden door ..De Vierbond met „Koophandel", er is toen door .Koophandel" ook een strafbepaling gemaakt voor hare' leden, gelijk aan onze strafbepaling, die c-e kojl uit de hand bene den den nunimump. ijs kochten. Van dien tijd af is het beter gegaan, vooral door de groote medewerking van de zuurkoolfabri. kanten. Toch zal het zeker goed zijn om dat voor stel van Koedijk aan te houden en te trach ten een fonds te vormen, zoodat het voorstel wel aangenomen kan worden, al hopen wij dat c-le toestand niet direct meer zal komen. W<j willen hopen, dat wjj ten slotte tot een fondsvorming komen, het Is nuttig en noodzakelijk om voor verschillende doelem. den een flink fonds te hebben, waar direct uit geholpen kan worden. Als bijzonderheid in deze droeve tijden gunnen wjj melden, dat de uien een goeden prijs opbrengen. Over het algemeen is er goed geteeld, doch lang alle tuinders hebben Beatwura-vcoratellen Het bestuur stelt voor: om ten hoogste 1 20 pCt. van den omzet beschikbaar te stellen voor reclame. De heer De Vries 'St. Pancras) vraagt naar aanleiding van de in 1929 te Keulen gehouden tentoonstelling, of het bestuur weet, dat de stand, waar onze producten stonden, vernield was. 8pr. noemt enkele excessen, die daar zijn gebeurd. De Voorzitter antwoordt, dat de stand in Keulen aan 22 personen ruim 12 uur werk hetat gegeven, zonder dat dat voldoening gaB Met het opleggen van andere producten is het uit druiven samengestelde Neder- landsche wapen eenigszins beschadigd. Wat de excessen betreft, toont spr. aan dat deze wel overdreven zijn. Aldus z.Ixs. besloten. Het bestuur vraagt machtiging om tot een fondsvorming over te gaan, gis het Prov. Bestuur met een omlijnd voorstel komt, het welk provinciaal zal worden uitgevoegd en daarvoor be-chlkbaar te stellen ten hoogste 1 pCt. van den omzet. waar het velllngs- percentage dan mee verhoogd moet worden De voorzitter zegt, dat a's de tijden zoo blijven, het voorste! nog wel eenlgen tijd in petto gehouden zal worden of m-t een lager percentage zal worden begonnen. De heer C. de Bozr (De Toekomst. Zd. Scharwoude) - riet graag dat een gedeelte var. het voor reclame bestemde bedrag in dit fonds ral worden gestort. De voorzitter merkt op, dat getracht zal worden vair regeerlngszljde steun te krijgen. Maar ook de tuinders zullen iets moeten bijdragen. Sp-. gelooft dat als we eenmaal In beters tijden zitten, aan de fondsvorming nl't zal worden gedacht. St. Pancras (Zuid) sympathl-eerde met dit voorstel, om den steun van de Regeering gemakkriijker.te kunnen krijgen. De heer Hart (Koedijk) is van dezelfde gedachte. Het voorstel werd aangenomen met 787 tegen 65-1 stemmen. Kanalisatie In West-Friesland eafé halfweg” H. H. Waard plaats van centrals. Onder de aanwezigen merkten we op den juer Wiebe van Slooten. burgemeester van Heer Hugowaard. den heer P. Slot A.Pzn burgemeester van Broek op Langendük, de heer W. Dlrkmaat, betaalmeester, vertegen woordigers ven de Veülngvereeniging War menhuizen en Omstreken, de heeren J. Kra mer en C. Wagenaar namens de Kamer van Koophandel, de voorzitters van de bjj den vierbond aangesloten vereenlgingen. bestuur in overweging zien. De heer J. Kramer Scharwoude) verzocht rechtskundig advies In L.G.C. nog kan besluiten geen subsidie te verleenen. De Voorzitter zegt, dat de subsidie Is toe gestaan op voorwaarde dat het kanaal Om val— Huigendijk het eerst wordt uitgevoerd, waar Ged. Staten uit technisch oogpun". bezwaar tegen hebben. De Voorzitter wil een afwachtende hou ding aannemen. Blijkt dat aan onze voor waarde tegemoet kan worden gekomen, dan zullen we subsidie verleenen. De heer De Vries (St. Pancras) wijst er op. dat de aangesloten leden uit de Scher mer door het niet aanwezig zijn, van brug gen de veiling niet kunnen bereiken. De hert1 Dé Boer (Zd. Scharwoude) wijst op de ongunstige omstandigheden, waardoor het moeilijk wordt financieele óffer* te brengen. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. Het bestuur stelt voor: 1/10 pCt. voor con tante betaling te vergoeden, evenals dit het vorige jaar is besloten. lie Voorzitter zegt, dat „De Koophandel" met dit voorst”! voor 1 jaar accoord gaat Aldus besloten. Het bertuur stelt voor, dat voor de alge meene vergad’ring alleen die voorstellen op de agenda geplaatst worden die het vereenl- glngsbelar.g betreffen. In de toelichting wnrdt gezegd dat tiet nocdzakelljk Is om de eenheid In de ver- eenlgtng te bewaren, dat geen voorstellen van politieke of godsdienstige strekking in bespreking worden gebracht. JDe Toekomst" te Zuld-Scharwoude kan met dit voorstel niet accoord gaan, daar de macht dan geheel in handen van het be stuur komt. Onze tuinbouw-organisatle is een model. Als hier een voorstel wordt ge daan om te geraken tot afschaffing van de sociale lasten, zal dit niet meer In behande-, llng kunnen komeu. De Voorzitter zegt, dat onze Bond een vakbond blijft, maar dc eenheid moeten we bewaren. We zullen de belang envan tuin ders en veiling blijven behartigen. De heer Zwetsman stelt voor aan het voorstel toe te voegen, echter het woord velllngsbelang: en tulndersbelangen. Dit amendement neemt het bestuur over. Het voorstel werd aangenomen met enkel Zuld-Scharwoude tegen. Vaststelling van het al of niet geven van de subsidie voor de kanalisatie van Wsrt- Friesland, door het niet aanvaarden van een der voorwaarden, n.l. om het kanaal Hulgen- diJk-Omval het eerst uit te voeren. De Voorzitter doet voorlezing van de des betreffende correspondentie. De heer De Vries (St. Pancras) verklaart zich tegen subsidle-verleenlng en geeft het de plannen na te ToSwhist.^td be tuur eerst winnen, of de van ƒ14.044.59. De accountantsdienst van het Centraal Bureau der Veilingen had boeken en beschei den in orde bevonden en adviseerde den pen ningmeester te déchargeeren. T.a.v. den post dubleuse debiteuren deed de Voorzitter eenige nadere mededeel!: waaruit bleek, dat verschillende posten geïncasseerd. De penningmeester, de heer C. Spaan Jzn., deelde nog mede, dat deze post ver minderd is tot 24.275.52. ,JJe Toekomst" te Zuld-Mairwoude wilde de rekening, zooals deze hi^rligt. niet goed keuren, daar de bollenvelllng vjm de L.G.C. gescheiden moet blijven. Het bestuur zegde toe, de rekeningen ge scheiden te zullen houden. De rekening werd hierna vastgesteld met 768 tegen 673 stemmen. f. Statutenwijziging Het bestuur stelt voor aan art. 14 toe te voegen: „Ieder lid van een aangesloten tulnbouw- vereenlglng is aansprakelijk voor de verbin tenissen van den Bond In verhouding v?n zijn bruto-omzet aan de veiling gedurende de laatste drie volledige boekjaren tot het totaal bedrag der In die jaren geveilde producten, evenwel tot een maximum van f 100. Volgens art. 6 der statuten kan een ver- eenlglng haar lidmaatschap van den Bond opzeggen. Wanneer dit voor 1 December plaats heeft, houdt het lidmaatschap per 31 December van het zelfde jaar op, doch blijft met hare leden het geheele daarop volgende Jaar aan sprakelijk voor den Bond. Bovendien Is echter bij uittreden een ver- eenlging verplicht haar deel, naar verhou ding van hare leden, van de schuld van den Bond te betalen". „De Tuinbouw’ te 8t. Pancras zegt met dit voorstel accoord tc kunnen gaan, mits de bloembollenveiling gescheiden wordt ge houden van de L. G. C. Op een desbetreffende vraag, antwoordt de voorzitter, dat de nieuwbouw veiling na 15 jaar aan de gemeente valt. Dit is in 1940. .De Schermer" te Schermer kan zich met de laatste zinsnede met vereenigen, gezien de andere cultures in de Schermer. De voorzitter wil in dit verband een clau sule toevoegen, om in een geval als door ,De Schermer" ter sprake gebracht, het bestuur deze kwestie te laten beoordeelsn. De heer de Vries (St. Pancras) wilde met het oog op de schuld der vereeniglng duide lijk den vastgelegd dat de bollenveiling los van de L. G. C. staat De heer Krom (L. T. B.» Heer Hugo waard) vraagt naar de verhouding van L. O. C. en bollenveiling. De voorzitter antwoordde, dat de Cen trale Bank 24.000 verstrekt op onderpand van het bollenvellmggebouw, opdat =uin de bollenvellera zoo noodig een voorschot zou kunnen worden gegeven. In den loop der Jaren zal de schuld moeten woeden Jn- appelen te veld laat keuren, opdat, als het uitvoerverbod komt van ongekeurde poot- aardanpelen het voor ons geen belemmering zal zijn De uit voer van pootaardappelcn neemt elk Jaar toe. De voorzitter zegt, dat de aardappelen rre- keurd zullen worden zonder op afstamming te letten. Voorts zal worden geprobeerd een C-klasse te krijgen. Het prae-advies van het bestuur werd a h. s. aangenomen. De R K. tulnbouwvereenlglng „De Zuid" te St. Pancras stelt voor, dat L. G. C. stappen doet bij de regeering om te komen tot een uitvoerverbod van alle soorten koolzaad. Genoemde vereeniglng Is van oordeel dat de uitvoer van koolzaad groot nadeel betee- kent'voor alle tuinbouwers en aangezien e? elk jaar meer en beter koolzaad naar het buitenland wordt uitgevoerd, acht de ver een Iglng het dringend noodzakelijk dat cr zoo spoedig mogelijk krachtig bij de regee ring wordt aangedrongen om een utvoer- verbod van alle soorten koolzaad. Het prae-advies Juldt: Daar veel koolzaad als oliezaad naar het buitenland gaat, zou die cultuur er geheel mee gedoneerd worden en bovendien, met het verbod zouden wij het toch niet kunn^p. beletten dat er evenveel of misschien n<y meer 'over de grenzen zou gaan, acht bestuWq aannemingvan dit voorstel niet gewenscht. De voorzitter wees nog on het belang van den uitvoer van goede aardappelen naar het buitenland. Burgemeester Slót vraagt of er niet orga nisatorisch iets op dit gebied te bereiken la. Er zijn verschillende streken in het buiten land waar men ook geen zaad vandaan kgn krijgen. Thans brengen we onze eigen zaak om hals. De Voorzitter zegt dat de consequentie hiervan zou zijn, dat niemand dan zijn zaad voor den export zal bekomen. Spr. zegt toe een onderzoek naar aanleiding van dit voor stel te zullen Instellen en aan de hand daarvan beoordeelen tot adressee-en of niet. De heer De Vries St. Pancras) wil oh- middellijk een adres aan de Kamer zenden om tot een uitvoerverbod te geraken. De heer Visser (Koedijk) zegt, dat iret een eventueel ultvoerve-bod vele andere' menschen gedupeerd worden. Overeenkomstig het advies van den voor zitter werd besloten. Niet alleen directe steun te noodig. doch ook terdege indirecte steun, zooals vrijstel ling van de premiebetaling voor de sociale wetten, spoorvrachtverlaglng voor onze pro ducten, enz., Is noodig om onze bedrij ven m de toekomst loonend te doen zijn. Als wij ooit een hechte organisatie noodig gehad hebben, dan te het wel thans; het nemen Bovendien, kunnen leerlingen van elke gezindheid van die school gebruik ma ken met volle rechten. .De Toekomst” heeft ook bet recht, om een princlpleele of neutrale school aan te vragen, zoodat aanneming van het voorstel ten sterkste ontraden wordt en het beter te zelf een school aan te vragen wanneer dit noodig wordt geoordeeld. De voorzitter licht de gang van zaken na, hoe het mogelljk te een tuinbouwschool te krijgen. Spr. herinnert aan de oprichting van een tuinbouwschool te Alkmaar, waar van niemand van de Langendljk gebruik heeft gemaakt. Als het gelukken mocht om het 7e leerjaar door te laten brengen op de Tuinbouwscholen, dan zouden er spoedig aan de Langendljk dergelijke scholen verrlfzon. Aan dit voorstel kan de L.G.C. niets doen. Het voorstel werd Ingetrokken. „Groente Cultuur” te Broek op Langendük stelt voor, o mde presentie-gelden van de Jaarvergadering te brengen van drie op twee gulden. Het bestuur ontraadt dit voorstel, waar drie gulden geen luxe genoemd kan worden. .De Schermer” te Schermeer stelt voor het presentiegeld te halveeren. De heer H. Kramer (Zuld-Scharwoude) zegt dat een leder in de gelegenheid moet zijn de vergaderingen bü te wonen, zonder dat hem dat een financieel nadeel berok kent. „Groentencultuur" te Broek op Langendljk merkt op, dat men de offertjes voor de or ganisatie gaarne brengt. Het bestuursvoorstel werd z. h. s. aange nomen. .Jiugo-Waard” te H. H. Waard stelt koor, om aan de regeering te verzoeken, de toe passing van de landbouw-ultvoerwet op poot- aardappelen het volgende jaar in werking te doen treden. In de toelichting wordt gezegd, dat al* straks die wet in werking zou treden, de vroege aardappelen, die niet goedgekeurd zün. niet uitgevoerd mogen worden. Het te te verwachten dat de keuring, zonder te let ten op afstamming, niet voldoende zal zijn om de zaak te redden. Het bestuür acht het gewenscht eerst een onderzoek In te stellen of het de bedosllng van de regeering is. om reeds dit Jaar een uitvoerverbod van ongekeurde pootaardap- pelen in behandeling te nemen. Wanneer dit niet het geval mocht zijn, acht het bestuur het beter, het verzoek aan de regeering niet te doen, maar daarbü is het wel zeer ge- aan. met een dergelük salaris, als dit niet j wenscht dat ieder zooveel mogelijk zijn aard- noodlg te. Spr. stelt voor het voorstel In te trekken en het bestuur een schrijven in dien geest te zenden. „De West” te Koedük geeft de noodzake- HJkheld van een velllnglelder niet toe. *t Is gedurende het afgeloopen seizoen meer malen gebleken, dat de veilinglelder niet aanwezig was, gezien den geringen aanvoer. Deze slapte zal In het as. seizoen ook -vel weer voorkomen. Het grootste gedee.te ',n het door hem te verrichte!, werk !s •■il<:n- Hjk werk van den secretaris. De voorzitter roept de geheele vergade ring ten getuige, dat de zaken aan de vei ling goed loopen. 3pr vindt deze bespre kingen beneden peil. De heer de Vries (St Pancras) zegt, dat het een peraoonlüke kwestie is en geen vellingbelang. De heer Visser (Koedijk) merkt nog op, dat T werk van veilinglelder den geheelen persoon elscht, hetgeen spr. persoonlijk had ondervonden tüdens de ziekte zan den heer de Boer. De heer C. de Boer Wzn. (Zuid Schar woude) zegt, dat hem door buitenstaanders meermalen was gezegd, dat de gang van zaken aan de veiling lofwaardig was. Spr dankt den heer de. Boer voor zijn uitne mende leiding. De heer Otto (Koedijk) verheugt er zleh over, dat thans hier gebleken te, dat de velllnglelder niet gemist kan worden. Dit zal veel gepraat voorkomen. De heer Hoogland (St. Pancras) zegt, dat het bestuur tweeledig te. Men kan wel kele functies combineeren. De vraag: de leiding niet te duur, dringt zich naar voren. ,.St Pancras" heeft het niet ge.laan uit het oogpunt van een persoonlijke kwes tie ten opzichte van den heer de Boer. De heer Balder (Broek op Langendljk) geeft het bestuur in overweging na ‘e gaan of bezuiniging aant de veiling mogelük Is. De heer Hart (Koed'jk) dringt er bij den heer de Boer op aan Iets naders over het leiderschap mede te deelcn. De voorzitter zegt, dat dit bijzonder moei lijk te. De zake: dat gebeurt. De heer Glas legt er den nadruk op, dat er leiding moet zijn. De zaak zonder dat men er erg In heeft. Spr. is er de de nog zooveel stronpen bü gekom’n, die wü In het geheel niet verwacht hadden, zoodat er een groot tekort van o.v. ƒ25000 ont stond. naarvan Is In den loop van het laar nog wel iets terug gekomen en komt er steeds rog wel wat terug, rna-r tnch bill ft »»et verl’es beduidend en zal de bol'enve!- llrg roe wel een paar Jaar moeten werken om dat tekort weer In te winnen. Nu kon door het tekort ons credlet met Mei niet worden volgestort en dat werd toch door de R.-Bank geélscht. ander» konden wij geen voorschotten meer uitbe talen. Hierover te een bespreking gehouden-met het bestuur van de Centrale Bank, waar overeengekomen werd om een gebouw al* .Jaarverslag Aan het vervolrans door den secretaris den heer 8. de Bogi\uitgebracht Jaarve;slag ontleenen wij het volgende: Het vorige Jaar was de oogst zoo gering geweest, dat de prijzen het niet goed konden maken Was dat wel het geval geweest, aan was, als de prijs even zoo hoog was geweest, •r nog wel iets terecht gekomen, want de foeds kool was bett In prijs, zoodat het te betreuren was dat daar zoo weinigen -an geprofiteerd hebben. De gele kool is tijdelijk cok nog vrij goed geweest, ofschoon In het begin en het einde lage prijzen gemaakt werden Deenrche witte kool was het geheele voorjaar laag fa prijs. Het einde van de wintercamcagne was Toor ese meesten slecht en voor de enkelen •Ue goede roede kool gehad hadden goed foocjxt de u tkomst dooreen genomen slecht w»* Door provinciaal, en gem^ntelük cre ate» werden de tuinders die er het slechtst toe waren, geholpen, om weer hun be drijf klaar te maken voor den nieuwen oogst. De nieuwe oogst daar was alle hoop pP gevestigd; de rabarber was weer net als net vorige jaar onverkoopbaar en de*nléuwe **rdappe!en. wat een belangrijke cultuur te te dese streek, werden zwaar door de ziekte aangetast. De ziekte In de aardappelen kunnen-wü onderpand te stellen voor het tekort. Daar* voor U het nieuwe* gebouw gesteld en dte ia op de groote bestuursverg. voorgesteid. en kon na een goede toelichting de goed keuring van het bastupr wegdragen. Dit besluit veretecht echter de goedkeuring van de algemeene vergadering. De betalingsvoorwaarden van de bloem bollen vinden wü zeer onvoldoende en wü zullen dan ook al het mogelüke doen daar verbetering In te krügen. Door het bestuur te het besluit genomen om de salarissen boven ƒ500 per Jaar te is. Het zal dan ook noodig zün dat steeds op aangedrongen wordt dat bü meerdere aanvraag bet R'jk ook dat meer dere zal geven en dat de gemeenten een minder percentage behoeven bü te dragen Met dien steun zullen wü er zeker nog niet zün, plaateelük gebeurt er ook al heel wat. de gemeenten doen wat ze kunnen en ook op de pachten wordt veel reductie ge geven. Maar ook al daardoor te het een plicht van de regeering om alle aandacht hardend is. dat hü blük geeft liefds te heb” laan den toestand In den tuinbouw te schen- ben voor zün akker en steeds al het moge, lüke doet om weer nieuwe vruchten aan den akker te onttrekken. BU de inventarisatie is gebleken, dat er een groote massa In voorraad is .zoodat wü wel een sbevreesd zün, bü het zien van de tot heden verzonden kwantumj, dat wü de mas sa slet kwüt kunnen. De aanvoer - aan de veiling is tot heden gering, wat wel ver klaarbaar "Is door de prijzen, die gemaakt kunnen worden; maar wü zün aan een tüd gebonden, zoodat de geringe aanvoer zich zal wreken en de markten overvoerd worden. Het te wel moeilük hierin advteeerend op te treden, maar toch meen ik dat een dlstri- butleregellng wel goede resultaten zou heb ben. De opbrengst van het afgeloopen Jaar is maar weinig boven de twee millloen en de beiTootlng was gebaseerd op twee en een half millloen, zoxlat ook de veillng-huls- houding een tekort moet boeken. Daarom is het Bestuur er toe overgegaan om het veilingpercentage met H pet. te ver- hcogen. zoodat dit gebracht te op 2 pet. vanaf 1 Januari 1932. Dit noodzakelük be sluit is genomen voor één jaar.-zoodat. moch. t?ij wü het geluk hebben dat 1932 een goede ngst geeft, misschien een volgend jaar percentage wel verlaagd zal kunnen :n. Vervolgens werd de verdeeling van het veillngpercentage nagegaan en hetgeen daar, uit in de afgeloopen 12 jaar L bekostigd. De vermindering van het pet. voor contante betaling tot 1/10 pet. beteekent voor ons nog een belangrüke Inkomste en het heeft ons verheugd, dat dit met de vereeni glng .De Koophandel" op zoo’n vrlendschap- pelüke manier te tot stand gekomen. Op het verzeek, uitgaande van onze alge- 1931 f W Ooo is gereserveerd. De explol- ^neomem8dZn7onnpatild^e 7Z °Ver 1931 81OOt °P ders, om in den zonnetijd te w er Ken, is ai- icooo «aiHo wüzénd beschikt; evenzoo op het verzoek bedrag van 45.166.28 met een nadeellg saldo aan den Minister van Arbeid, Handel en Küverheid om vrijstelling van premiebeta ling voor de sociale wetten voor Inkomsten beneden 1200 per Jaar. Het bestuur meende in den geest van de leden te handelen door het besluit te nemen met den N M.Bcm na 1 Januari geen bon nen meer af te geven, zoodot alles ter fel ling gepresenteerd moet worden. Dit te we! een ingrüpend besluit, maar de regelmatige aanvoer aan de veiling zal er door verbe teren. Al waren de prüz envan onze groenten over het algemeen slecht, zoo wa'en ook de prüzen van de bloembollen beduidend lager en de handel In dat artikel stug. De opbrenrst van onze bloembollenvetllng was dan ook beduidend lager den het vorige laar: vbt keer te er bloembollenve’llng ge houden met een totale opbrengst van onge veer f 80.000. Door den luste’ooeen handel te er zoo wei. nig keer geveild, maar ook de aanvoer liet te wen-chen over, wat ook wel mede een reden was. De betalingsvoorwaarde heeft db veiling het vorige jaar een beduidenden stron be zorgd; zooals men weet, worden de bloem bollen. die in den zomer gekocht zijn, het volgend jaar Mei betaal<^oodat er heel wat In dien t”S"Chentlld gebeuren kan. In de maand April waren'‘reeds enkele nersonen fall’let gegaan, zoodoende werd dan ook besloten om 3 pCt. extra In te houden, tot dekking van hetgeen niet be taald zou worden. Doch op den betaaldag en daarna zijn er nog zooveel stronpen bü gekomen, die wü Voorstellen van de vereenlgingen ,De West" stelt voor, den velllnglelder te toegang te verleenen en uit te noodlgcn tot de bestuursvergaderingen van de G. C. Het bestuur acht aanneming van het voorstel niet gewenscht. daar de verslagen Juist zün. „De West" te Koedük zegt, dat tüdens deze vergadering wel is gebleken, dat cr in het bestuur meer te besproken dan in de kranten heeft gestaan. De heer De Vries (8t. Pancras) te voor het voorstel van „De Wesfk Het voorstel werd zJi s. aangenomen. „De West" stelt vroo, den velllnglelder te ontslaan en geen ander in zün plaats te be noemen. maar zoo noodig d-n voorzitter, keurmeester of velllgmcester in zün plaats te Jaten optreden en het reglement dien overeenkomstig te wüzlgeu In de toelichting wordt gezegd, dat de financiën van de L G. O. niet toclaten voort te gaan met het geven van salaris voor functies die niet absoluut noodzakelük zün. Het bestuur te overtuigd dat de veillng- lelder aan de velllna niet gemist kan wor den en ontraadt dit voorstel ten sterkste. De voorzitter feraagt of, als het bestuur unaniem van meening te, dal aan de val ling een leider verbonden moet zün. de ver gadering competent Is om anders te beslis sen. Het bestuur houdt toch geen leider

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5