ONS BLAD V oomaamste N ieuws DE SCHEURING IN DE S. D. A. P. De linkervleugel treedt uit Derde Paaschdag 1 tö DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 74 DINSDAG 29 MAART 1932 BLADEN f 3000 SCHEURING IN DE S.D.A.P. PLECHTIGHEID IN DE GREGORIANA DE BAROMETER Z.H. EXC. MGR. L. SCHRIJNENf DE BABY TERECHT? Dominé ERNSTIGE AUTOBOTSING De „Valk” MOTORRIJDER GEDOOD NIEUWE OORLOG IN HET OOSTEN ERNSTIGE VERKEERS ONGEVALLEN ’’OERDERIJ-BRAND TE MARSSUM BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT Gaat China tot den tegenaanval over? De „Duif” te Rangoon M. ia bericht Ingekomen dat de thuisreis Zaterdag om 4.58 uit JOH. LAUWERS ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers gezien hebben NORFOLK (Virginia), 38 Mrt. (V. DJ In vervolg op het bericht van eenlge dagen ge leden deelt de geestelijke, dominé Peacock, thans mede dat hi) bet kind van Lind bergh, dat nu reeds 26 dagen soek is, heeft gezien. Het kind wordt vastgehouden in Noord.Carolina, aan boord van een schip. Ds. Peacock voegde eraan toe, dat het kind thans spoedig aan de ouders zal werden teruggegeven. Hij vertrouwt, dat dit binnen een week het geval zal zijn. DE ONAFHANKELIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ OPGERICHT zou het kind 7 DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIÊ VERDRONKEN AAKGIFTE MOET. OP STGAFFE VAN VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHIEDER UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 1 NOORD-HOLLANÜSCH DAGBLAD beide ernstige de S.D.A.P. *e van Bij de Ijjksponde. van den rector. 7 Barometerstand 9 uur vju.: 756 achteruM, en (Nadruk verboden). Een doode te Ond-Heusden dat een dat r Geen Paaeehvrede te Sjanghai. Japan ochijnt ernstig aan een uitreden uit den Volkssi- bond te denken. >H verlies van *B anderen vtnaad Het Paaochcongree Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7 uur. te 6 07 uit Cairo een tusschenlandmg matruh om 15.37 te Stamboekvee in de vlammen omgekomen Japansche bombardements vliegtuigen boven Tienstjau. De „Specht” ty Athene De „Specht" is Vi vertrokken en kwam van 9.03—8 41 te M< Athene aan. Maandag werd in den Schouwburg aan den Jansweg onder voorzitterschap van den heer Edo Flmmen een bijeenkomst gehouden van den linkervleugel der S.D A P., die be zocht was door 406 personen uit ruim 50 verschillende plaatsen van het land. ABONNEMENTSPRIJS) Per kwartaal, voor Alkmaar f l.~ Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 9.60 booger In de boerderij van mej. de wed. Veldstra. gelegen aan den Leeuwarder Straatweg bij Marssum. ontstond Maandagmiddag brand. Een achttiental koeien benevens acht kal veren werden een prooi der vlammen. Op het allerlaatste oogenbllk gelukte het de vui concourspaarden uit de stal-Veldstra. die toch in de brandende schuur bevonden, te bevrijden. Toen wij op de p'ek van den brand arri veerden. sloegen de vlammen nog hoog uit het dak van de schuur. Doordat de wtad gunstig en overigens niet sterk was, bleef de voorhuizinge gespaard mede dank zij het doortastend optreden van de brandweer van Marssum. Van de familie was alleen de eigenares thuis met een ouden arbeider. Deee laatste trachtte allereerst de koeien uit den stal te Bij de chapelleardente In het bisschoppe lijk paleis te Roermond was het Tweeden Paaschdag een groote drukte. Het stoffelijk overschot van Z_H.Exc. Mgr L. Schrijnen, den Zaterdagmorgen ontslapen Bisschop van Roermond, lag er opgebaard met mijter, staf en ordeteekenen, mede zijn kerkelijke attributen. Het Hjk Is Paaschdag gekist. Toch werd elkeen de gelegenheid gegeven om voor den beminden kerkvorst een gebed te storten en een bezoek af te leggen bij zijn doodsbed. Buiten de vele geloovlgen van heinde en verre, die er kwamen, waren ook vele corpo raties van katholieke vereenigingen, geeste lijke en wereldlijke autoriteiten. Tegen half een. Paaach-Maandag, kwamen ook de nieuwe Bisschop. Z.H.Exc. Mgr_-Dr. G. Lemmen, met den Gouverneur van Lim burg, baron Van Hövell tot Westerfller. De plechtige begrafenis zal plaats hebben Woensdagmorgen half elf in de kathedrale kerk te Roermond. De Requiem-Mis zal op gedragen worden door Z.H.Exc. Mgr. Dr. CS. Lemmens, bisschop van Roermond. Ten slotte werd besloten het weekblad „De Fakkel" althans tot aan het congres onder de tegenwoordige redactie In zijn hul. digen vorm te handhaven, en werd de tekst goedgekeurd van een manifest, dat in groo. ten getale onder de arbeiders en boeren In het geheele land zal worden verspreid. Falk" te om ten en om *t Was vanmorgen weer het liedje Als wij alle dagen zingen: Op commando van den wekker Moesten wfj het bed ultspringenl Negen uur was weer kantoortijd. En.... maar liegen ie niet edel, *t Ging met lood in onze scaoeneri En met haarpijn aan den schedeil Want het hoofd zat vol met Paeriheu En de maag nog vol met eitjes. En het hart.... o, wat verrukking, Heerlijk wand'len met s*n beidjes! Paschen stond in de gedachten Als een heerlijke idylle.... Daarom smaakte deze werkdag Zoo naar bittere kamille. Hoe gemeend klonk de verzuchting Als wij zakenbrieven lasen: Ach, wat zou het leven schoon zUn Was het eiken dag eens Pasenen 1 MARTIN BERDEN. Zoo spoedig mogelijk, vermoedelijk om streeks Plnksteren, zal het eerste congres der nieuwe parti) wordeng ehouden, hetwelk de statuten en het beginselprogram defini tief zal vaststellen. Er werd een voorloopig bestuur gekoeen, dat tot aan dat congres de leiding zal hebben. In het voorloopig da. gelljksch bestuur hebben zitting de heeren E. Flmmen, voorzitter; P. J. Schmidt, scre- taris; J. H. Oudenbroek, penningmeester; J. de Kadt, tweede voorzitter; R. Stenhute en K. R. van Staal, terwijl verder In het Partijbestuur werden gekozen de heeren F van der Goes (Laren), J. Mourits (Rotter, dam), O. Boland (Zwolle), J. van San. bij eea ongeval met doodelifken afloop Op den Isten Paaschdag wilde de heer H. Priem uit Eelnhoven met zijn vader, sta- stionchef te Oud-Heusden, en zijn zuster per motorrijwiel een andere zuster te Zalt Bommel bezoeken. Onder de gemeente Oud- Heusden te de as van de zijspan gebroken, waardoor de motor in volle vaart tegen een boom reed. De heer Priem werd ernstig gewond naar Den Bosch vervoerd, waar hij Zondagavond te overleden. De vader kreeg een gat In het hoofd doch kon na verbon den te zijn naar huls terugkeeren. De zus ter die in de zijspan zat, kwam met den schrik vrij. „De vergadering van links-soclalteten. door de beslissingen van de 8D-AJ*. ver. plicht een revolutionnair joclaaLdemo- cratteche partij op te richten; overwegende, dat de huidige omstan digheden meer dan ooit omvangrijke en ta eik opzicht toOBeruste vakversimigt—i vereteeben als materieele baste voor een ■uecesvoflen strijd der arbeidersklasse; overwegende, dat de moderne vakbon. den aan bovenomschreven materieelen elsch voldoen en deugdelijke strijdorganen der arbeidersklasse kunnen zijn, mits zy zich revolutionnair oriënteeren, besluit: 1. alle leden der Onafhankelijke So cialistische Partij te verplichten lid te zijn van den modernen vakbond in het bedrijf waarin zy werken; 2. alle krachten in te spannen om de vakbeweging te brengen op het geeste lijke en moreele peil, dat in een revo. lutlonnalr tijdperk moet worden geëischt; 3. het PB der Onafhankelijke Socia listische Partij op te dragen zich te wen. den tot N.V.V. en SXJAP. om opname der Onafhankelijke Socialistische Partij in den Algemeenen Réad; 4. de afdeelingen op te dragen, zich te wenefen tot Bestuurdersbond S DA P -afdeeling ter plaatse, om op name in den PlaatselUken Raad. Bij de I ..Duif" op Medan te vertrokken en om 7.19 te Alorstar is geland Vandaar vertrok het toestel om 8.05 en landde om 12.40 te Bangkok. Het toe stel vertrok om 13 55 vandaar en landde om 17.10 te Rangoon. Het toestel heeft een pas sagier en MI K.G. post aan boord ADVBRTENTIEFRUSi Van 1— regels f L25: elke regel meer 9A5. RECLAME per regel 4-75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 9-50. RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD** bit vooruitbetaling per plaatstere 0.«0 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 Te Londen zullen Duitachland. Frankrijk. Italië en Engeland een Donauconferentts houden, welke reeds Vrijdag M, bijeen PM komen. ten (Enschedé), F. Glas (Zutphen), J. Molenaar (Den Haag) en als vertegenwoor digers van eenlge groepen jongeren mej. mr. St. de Zeeuw en J. Koomen. Omtrent de houding, die de leden van de OS.P tegenover de vakbeweging zouden moe. ten aannemeu, werd de volgende resolutie me, algemeene stemmen goedgekeurd: Zal in al deze organisaties de split sing doorgevoerd worden? En hoe zullen de sterksten der groepen zich verhouden? Het zijn voorzeker heel vragen voor de 8. D. A. P. Maarvoor de 8. D. A. P. niet alléén. Het sociaal-demokratische vraagstuk is ten slotte een vraagstuk van nationaal belang. wy zien de 8. D. A. P. thans ernstig verzwakt, met bovendien na Ast rich een nieuwe, welhaast communistische partij, die de moederpartlj niet weinig bestrij den zal. Verzwakking dus van de bezadigde!?) sociaal-demokratie en versterking van de linksch-radicale elementen. *t Is er voor ons volk niet beter op geworden. In de nieuwe Gregoriaansche Univeniteit van de beroemde Jezuieten-Unlveraiteit in Rome, werd een gedenktafel met de namen van alle woldomerz onthuld, De toespraak Het uitgaande vliegtuig „De 6.14 uur uit Bangkok vertrokken en 11.45 uur te Alorstar aangekotfien: om 12 IS uur vertrok het toestel vandaar en arriveerde om 1357 uur te Meden De „Ekster” te Cairo Het vliegtuig naar Indlë. „Ekster" u Zater dagmorgen om 6.47 uit Athene vertrokken en om 12.27 te Cairo geland. o halen, doch dit bleek al spoedig ónmogelijk. Daarna snelde hij naar den stal, waar zich een vijftal paarden bevond, met welke de gebr. Veldstra In de laatste jaren vele prij zen hebben gewonnen. Het dek van een der paarden .JBonja" had reeds vlam gevat. De arbeider scheurde den deken van het dier af en zette de deur wijd open, waarop Sonja de beenen nam en met een paar ge weldige sprongen zich in vrijheid stelde. Het dier had. naar ,JDe Courant” meldt, geluk kig geen ernstige brandwonden bekomen, alleen was het aan den neus gewond en ook werden de manen volkomen afgeschroeid. De schoften zagen er uit, alsof er met een scheermes overheen was gestreken. Ook het paard ..Enge lachman" kreeg eenig letsel, doch ..Ingeborg", „Oreta" en „Bertram" kwamen er zonder verwondingen af. Van de koelen en kalveren kon helaas geen beest worden gered. In den stal kwamen achttien melkkoeien, waaronder vele stam- boekdleren, In de vlambmen om en In de schuur vond een tiental kalveren den ver stikkingsdood. Het jonge vee in de hokken was uit voorzorg losgelaten, doch de brand breidde zich niet verder uit. De voorhulzlixge bekwam vrij veel waterschade daar de vlam men over den brandmuur tot In het dak jwaren gedrongen. De materieele schade aan machines enz. is beduidend. De boerderij was verzekerd. Over Frankrijk en Zuid-Engeland bevindt zich thans een scherpe secundaire deprea- sle. Het hooge druk gebied over Scandinavië nam in het Zuiden iets in beteekenls af. terwijl in bet Noorden de Barometer daar weer stijgt. De drukverdeellng en hare ver anderingen maken het opstellen van de verwachting voor de komende Paaschdagan buitengewoon moeilijk. Eenerzijds bestaat de kans, dat de bovengenoemde secundaire de pressie zich van de hoofdpressie afsplitst en zich naar het Mlddellandsche Zee-gebled beweegt. Dit zou bettekenen dat in het weer ten onzent nog weinig verandering zou komen Anderzijds bestaat de mogelijkheid, dat de secundaire depressie zich Noord waarts om de hoofddepressie bjj Ijsland nakr ons land zou bewegen. De waarnemin gen aan hooge bewolking in Engeland «ou den hierop wijzen. Mede in verband met sterke barometer- stijglngen In het Zuld-Westen achten wij da laatstgenoemde verandering In de lucht- drukverdeellng het waarschijnlijkst. Dit sou dan toenemende bewolking met rulmendm wind en kans op eenlgen regen beteekenen. Aan verzoeningspogingen heeft het intusachen niet ontbroken, noch vóór, Doch tijdens het congres. WU herinneren hier aan het door den heer en mevrouw Wibaut zoo sterk voor gestane voorstel van Amsterdam XI om een linksch blad als de „Fakkel" als bij voegsel bij de uitgaven der Arbeiders pers te verstrekken; wij herinneren ook aan het .Manifest der 86," die in de hoop op een alsnog gunstige wending in den gang van zaken op uitstel van de beslissing aandrongen. Ten congresse werden, nog twee ver zoeningspogingen gewaagd ingediend werd een door 97 afdeelin gen onderteekend voorstel, nieuw weekblad „Taktiek en Beginsel" beoogde, welk weekblad heel goedkoop beschikbaar gesteld zou moeten worden en in welks redactie alle richtingen vertegenwoordigd zouden ziin: ter ver dieping van inzicht in de sociaal-demo- kratische beginselen zouden er volgens «Ut voorstel ook plaatselijk of dlsUicts- gewljze bijeenkomsten gehouden behoo- ren te worden, waar te houden in leidingen alle meenlngen tot uiting konden komen. Een tweede voorstel, onderteekend door 99 afdeelingen, vroeg in plaats van het tegenwoordige weekblad ,J>e Fakkel" *n orgaan onder leiding van twee „Fakkel”-groep-redacteuren en twee redacteuren van andere richtingen, terwijl de hoofdleiding lp handen van een centrum-man gelegd sou worden. De oude Wibaut een profetenfiguur temidden van zooveel modemelingen Was, zooals hij zeide, ter vergadering gekomen om te doen, wat in zijn ver mogen was om scheuring te voorkomen. Scheuring, zoo betoogde deze „père I noble”, was niet noodzakelijk, en meost dus vermeden worden. Maar hij was nuchter-verstandelijk genoeg om te erkennen, dat zijn „vriend" van der Goes, die zooeven nog uit de geschiedenis der Britsche arbeidersbeweging had trachten aan te toonen, dat een periodlek-terugkeeren- de scheuring in de socialistische bewe ging noodzakelijk is, hem zijn verzoe- ningstaak wel bijzonder zwaar gemaakt had. Inderdaad heeft W’»»*"» niet kunnen bereiken In een onbewaakt oogenbllk is het driejarig zoontje van den landbouwer A. stlgter in Cattenbroek te water geraakt eti verdronken. Voor den bultenstaanden beoordeelaar had het partijbestuur het recht zeker aan zijn zijde. De wanhoopspolitiek, die de link- schen o.a. door buitenparlementaire actie en door anti-minlstrialisme voorstaan, zou de 8. D. A. P. in een voor haar noodlottig avontuur storten; de 8. D. A. P. is (op linkachen aandrang inzake de krislspolltiek tóch al demago gisch genoeg (geweest): moest zij nóg verder dien kant uit gaan? en heele- maal geen rekening meer houden met werkelijkheid en mogelijkheid? Was het N. V. V. niet heel verstandig toen het besloot lp het Nationaal Crisiscomité zitting te nemen? Had het N. V. V. de „wilde** stakers in Twente, waarvoor de Hnksdhen het zoo opnamen, in' het ge lijk kunnen en mogen stellen? Kon men dulden, dat in de „Fakkel” het optreden van het N. V. V. in Twente een schan de" genoemd werd? Mocht en moest men Schmidt niet verhinderen, voor de V. A. R. A.-mikrophoon dingen te vertellen, die niet anders dan ophitsend konden werken? Ieder, die de zaak objectief beschouwt, zal moeten toegeven, dat partijbestuur, Kamerfractie en N. V. V. niet anders handelen konden, dat zij waarlijk al méér dan genoeg (méér dan verant woord is) geoferd hebben aan de de magogie, welke meer let op de domme begeerte der kiezers dan op het waar achtig algemeen belang. Maar en nu komt het tragische! hoe zullen zij dat de oppositie aan het verstand brengen? Hebben zij de massa niet steeds steenen voor brood gegeven in onvervulbare leuzen en illusies? Hebben zij zich vroeger wél afgevraagd, of deze of gene elsch voor verwezenlij king vatbaar was? De jongeren, Schmidt, De Kadt, eji-, eischen thans op, wat hun voorgespie- gel<J is in overmoedige tijden; zij eischen: „Het socialismenü!” De 8. D. A. P. durft dit niet aan? Dan valt er ook niet verder samen te werken. En een philosoof als Frank van der does komt onverstoorbaar constateeren, dat “t zóó eigenlijk gaan moét: iedere groote, ook de best en sterkst gefun deerde partij is het gevolg van afschei ding! Op den Paaschmorgen dragen wij al len iets van den grooten Paasch-jubel in ons om. In de vroegte hebben wij in opgeto gen herinnering Jezus’ glorierijke Ver rijzenis uit den dood gevierd: door een zelfverloochening, een zelfvernietiging, welke zelfs voor den kruisdood niet te rugdeinsde, werd aan het menschdom de in den Kerstnacht beloofde vrede geschonken; met Maria Magdalena en andere vrome vrouwen waren wij in den iente-tuinen wij willen de lente-frissche natuur in om onze Paaschherinnering verder te beleven. Op dezen Paaschmorgen, terwijl in onze kerken nog galmt het blijde Alle- lula-gezang, op dezen Paaschmor gen, in een met tabakssmoor gevulde saai: het congres van oneenigheid en strijd, het congres van onvrede en vredeloos heid, het congres, dat demonstreert, hoe de prediking van ontevredenheid en be geerte steëds weer voeren moet tot nieu we ontbindingsprocessen. De atmosfeer is er zwaar geladen en zéker na de wederzijds-vijandlge verklaringen van Zaterdagavond staat het vast, dat hier de laatste acte wordt gespeeld van het party-politieke drama, waarvan de leden der 8JJAT. nu al jaren lang de ontknooplng tege moet zien. Hier is geen oplossing meer mogeiyk, en na wat er de laatste weken in de aodaal-demokratische pers, zoowel rechts als linksch, geschreven was, wordt deze onmogeiykheid ook biykbaar als vanzelfsprekend aanvaard. De rechtsche leider Albarda, heeft het ook Zaterdagavond weer ronduit gezegd: aan de actie van links in de party moet een einde komen; de resolutie van Am sterdam XI *t uitgeven van een week blad door de ,JFakkel”-groep, al dan niet als by voegsel van de Arbeiderspers Is voor het party best uur onaannemelijk; maar even ronduit heeft de linkache lei der Schmidt erop laten volgen: wy biy- ven het recht opeischen op een eigen orgaan en op eigen byeenkorosten, als- mede zullen de plaats gehad hebbende roysmenten moeten worden ingetrokken. Hoe weinig kans op verzoening er nog bestond en hoe zeker men wel moest syn van de komende seneuring, bleek ten overvloede uit het ve:wyt van Al barda aan het hnksche adres: dat in deze dezelfde dagen nu de party in dit congres by een was, door de linker groep in dezelfde stad een byeen- komst werd gehouden om alles gereed te hebben voor de constitutie van een nieuwe party! Ml ean break vu f Af) beu af ena 1 Zoo heeft zich aan de 8. D. A. P. de tragiek van haar eigen systeem, van haar eigen wezen opnieuw voltrokken. Met 1599 tegen 460 stemmen is de re solutie van het partybestuur weliswaar aangenomen, maar hiermede is tevens de scheuring tot een feit geworden. Reeds terstond zyn vyf leiders van links, met instemming van honderden afgevaardigden, ertoe overgegaan, een eigen party de Onafhankelijke Socia listische Party te stichten en binnen kort is er van hun kant een manifest te verwachten. Zoo is Haarlem een tweede Deventer geworden; en Wibaut zal o. 1. geiyk krij gen: Haarlem wordt erpsr dan Deventer! Reeds terstond na deze stemming moet er in den lande groote onzekerheid heerschen in de sociaal-demokratische gelederen: Namens welke groep zitten er nu sod- aal-demokratische afgevaardigden in Kamers, Staten en Gemeenteraden? Moeten zij, die met links instemmen, nu aftreden? Hoe moet bet thans verder gaan in de afdeelingen, in de vakbonden, in de vrouwenclube, in de A. J. Q, in de VARA.? Duo-rijdster licht gewond Gisteravond U de 22- lartge C. Molenaar, woonachtig te Umulden, toen hij op zyn motor van Alkmaar komende op den Alk- maaraeben straatweg reed, onder de ge meente Alkmaar tn botsing gekomen met •en^uto. De botsing was zoo hevig, dat de jongeman op slag werd gedood. Het lijk to naar bet Ontraal-Zlekenhuto te Alkmaar overge bracht. De duo-rijdster. een meisje uit Heiloo v.erd licht gewond. SJANGHAI. 28 Maart. (VT>.) Naar het Chineesche Telegraaf agentschap Comyn mededeelt, hebben Zondag Japansche bom bardementsvliegtuigen Tienstjau gebombar deerd. Er werden in totaal 20 bommen om- laaggeworpen. Bovendien hebben Japansche bombardementsvliegtuigen de Chineesche stellingen uit machinegeweren beschoten. In totaal werden 14 personen gedood. Drie gewOTMteh te Amersfoort Zondagmiddag heeft op den Rijksstraat- weg onder de gemeente Amersfoort een ‘ernstig auto-ongelak plaats gehad. Een luxe auto met 6 /personen uit Groningen reed, doordat /'deze auto geen voorrrang verleende, in/vrij snelle vaart tegen een anderen auto^op. Mej. Boekholt uit Helm (bij Groinipgen) werd met een zware ver- wonlng en een ernstige hersenschudding in het Ziekenhuis .Lichtenberg** binnen gedragen. Dr. Nleuwenhuijsen verle de haar de eerste hulp. Haar toestand is zeer ernstig. Van de andere passagiers bekwa men 2 minder ernstige wonden door het breken van de ruiten. De anderen kwamen met den schrik vrij. De 2 auto's werden zwaar beschadigd naar Aemrsfoort gesleept. wseSsrluaroorwaMdu f 3000 Levesslana. eebeeie ooSMcblktheld tot werken door f yen bil eea ongeval met f 4EA bij verlies vu ou bud f 19K f 50 - tegen ongevallen verzekerd voor een der vollende uitkeermaen wVUw. verliet ven beide armen, belde beenen of beide ooate" «OU. doodelifken afloop ZOU.” ToM of oen oos 1X3. duim of wUsvinaw 1 BJANHAI, 28 Maart. (VX)) Officieel wordt uit Hongkong gemeld, dat Hoe Han Min de vroegere president van de wet gevende vergadering, er bij de regeering aandrang op heeft uitgeoefend, dat ver sterkingen zouden worden btjeengebracht- voor het uitvoeren van een tegenaanval op Sjanghai en dat de nationale mobilisatie zou worden georganiseerd teneinde geheel China weer te herwinnen. Hy mocht al naar best vermogen beide stroomlngen tegemoet komen door te betoogen, dat reformisten en revolu- tionnalren beiden In de party thuis hooren, ja, In de party onafacheideiyk zyn en beiden uit de sociaal-demokratie voortkomen; hy mocht al trachten, de aanwezigen tot navolging te inspiree- ren door (men moest hem, zei hy, niet al te letteriyk opvattenvan zichzelf te getuigen, dat hy vandaag reformist en morgen revolutionnair kon zyn; hy mocht al uitroepen, dat hy „aan één Deventer genoeg" had, en dat een scheu- ringsramp thans nóg grooter zou zyn, omdat nu ale stroomlngen In de party elkaar meer dan ooit noodlg hadden met het oog op de zoozeer begeerde so cialisatie, profeet Wibaut sprak zeer schoon, maar hy deelde het lot van zoovele profeten vóór hem: er werd niet naar hem geluisterd. Het partybestuur, dat al jaren lang een ongelooflijke lankmoedigheid be toond had, kon thans op dezen weg niet verder gaan; het partybestuur moest eischen de aanneming der resolu tie, welke de linksche elementen, die hun ondermynenden arbeid niet wilden staken, uit de party zou verwyderen. En de oppositiezy wilde niet toe geven, zy dreef opzetteiyk naar scheu ring, al heeft zy tot op het laatste mo ment ook den indruk willen vestigen, alsof men haar ten onrechte uit de party ging stoeten. BUREAU: HOF R ALKMAAR Tatetoon: Administratie Na. 413 Redactie No. *633 De heer Flmmen deelde mede, dat naar aanleiding van het Zondagavond laat in het Partijcongres der 8D.A.P. gevallen besluit de orgaancommlssie van het links^ocialto- ttoche weekblad J3e Fakkel” Maandagmor- ffn een schrijven aan het Partijbestuur had ggricht, waarin mededeeling werd gedsan, dat de leden der Orgaan-commissie collec tief uit de 8.DAJ», traden. Vervolgens hield de heer P.'j. Schmidt een Inleiding, waarin hy zeide, dat nu het den linkervleugel onmogeltjk was gemaakt, zijn strijd voor het socialisme In de S.D.AF. voort te zetten, hij dit zou moeten doen in een nieuwe partij, die men meteen diende op te richten. Toen alle aanwezigen hiermede bleken in te stemmen, verklaarde de heer Flmmen on der geweldig enthousiasme van de aanwezL gen, de Onafhankelijke Socialistische Partij voor opgericht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1