ONS BLAD Ierland betreurt zijn eed HET GEHEIMZINNIGE GEVAL-KRELINGER Het nieuws van heden TARDIEU TE LONDEN Optimisme te Parijs Lloyd George bijt van zich af Bindmiddel: de Kroon De strijd in Mandsjoerije JOH. LAUWER EEN ZEER GOED TEEKEA EEN RECORDMOORDTUIG Stimson naar de 400 schoten in de minuut OPSTAND AAN KOREA ’S GRENS Japansch detachement gezonden Reeds vier maanden zoek STALIN IS NIET ZIEK Volgens de Sovjetambassade RUSSISCHE GEVANGENEN VERBRAND Ontwapeningsconferentie te Berlijn No. Z? ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG Stryd by Tsjang-Tsjoen beslecht DE KATHOLIEKEN IN SPANJE Engeland onwrikbaar op het Protest uit Java punt van den eed Hoe de eedsformule tot stand kwam De Kroonprins Op roep voor Hindenburg BABY LINDBERGH GEZOND Ierland weigert 6 millioen te betalen De kampvechter voor Ier land’s vrij heid op weg naar zijn bureau Volledige scheiding een vloek voor Ierland” Volledige scheiding zou een vloek zyn, zoowel voor Ierland als Engeland” „Gebaar van boos en uitdagend wantrouwen” VERKIEZINGSSTRIJD WEER BEGONNEN PAYGLOP 3 Barometers en Thermometv Het program der besprekingen De eed van trouwaandeBrit- sche Kroon voor Hitler MAANDAG 4 APRIL 1932 een valstrik gelokt? 4 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD hun De „Ekster** te Bandoeng geland. Een- DAVID LLOYD GEORGB. 2 April c onrechtvaardig naar i Burgemeester Keestra Toljt A. C. A ran Vuuren op in de Tweede Kamer. De Soejet-ambaasade te Berlijn ontkent, dat Stalin «lek is. Blauw-Wit heeft teren Sparta (Praag) met 15 verloren. Duizenden Wlt-Russlsche Koreanen zouden de Tanenrivier oversteken om Korea binnen te komen. Luchtpost uit Indië Blijkens mededeeling van de Indische Post administratie heeft het retourvllegtulg .Haat van de Holland-Indiëdienet 181 K.G. 795 gr. post aan boord. ADVERTENTIEPRIJZEN: Por lossa regel 20 c. Ingez. Med. 40 c. p- regel Idem op peg. één: 55 conti pof regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „OMROCMRS" xle do rubriek TELEFOONNUMMER: 433 Dr. Euwe verliest ijjn sesde partij tegen Flohr. De toestand van Mgr. Schioppa blijft vooruit gaande. ALKMAAR troepen, regeering Opstand tegen generaal Ma CHARBIN. 2 Apr. (VD.) In de nabijheid van de Nonnl-rlvler heeft een brigade van ge neraal Ma gemuit tegen Poenjl. De Japansche troepen en trouwgebleven troepen van generaal Ma hebben de muitende brigade omsingeld en aldus meldt itaan uit vijf leden, w.o. staatssecretaris von Bülow en ministe rial-director Posse van het rijksminlsterie van Economische Zaken. TSJANG-TSJOEN. 2 Apr. (Reuter). Na acht uur hevigen strijd hebben de Japansche troepen de Chineesche opstandelingen in de nabijheid van Noengan, ten Noordwesten van Tsjangtsjoen verdreven. ARTIKEL VAN LLOYD GEORGE. De spanning tusschen Ierland en Groot-Brittannië is het onderwerp van den dag geworden nu Ierland de eed van trouw aan den Engelschen koning niet langer wenscht te hand haven. De Britsche oud-premier Lloyd George, behandelt de kwestie in nevengaand artikel op de hem eigen levendige, vaak hartstochtelijke wijze. Lloyd George was de man die tusschen Engeland en Ierland vrede stichtte, na lange jaren van verbit terden strijd. De Valera zal hem wel niet het antwoord schuldig blijven. BKRLAJN, 2 April. (V. D.). De kroonprins publiceert de volgende kênisgeving: „Stemont- houding bij de tweede verkiezing van een rjjks- president is onvereenigbaar met de gedachte van het Harzburger front. Daar ik een gesloten hationaal front voor onvoorwaardelijk noodza kelijk houd, zal ik bij de tweede verkiezing op Adolf Hitler stemmen”. Van de zijde der natlonaal-soclalistlsche par tij wordt medegedeeld dat voor den tijd van de verkiezingscampagne voor de presidentsverkie zing de N.S D A.P. te Berlijn een „Luegenab- wehrstelle” (bureau tegen leugens) heeft inge richt waarvan de leiding is opgedragen aan den Rijksdagafgevaardigde Hinkel. Alsof er nog geen verwarring genoeg is in de wereld, gaat Mr. De Valera nieuw onheil stichten op een terrein, waar nu Juist een betrekkelijke vrede heerschte. Men kan niet eens zeggen, dat hU in troebel water vischt, want de lersche vijver was zoo kalm als welk water dan ook ter aarde. Hij is een van die menschen, die bewust Het water vertroebelen in de hoop er iets lekkers in te vangen. Hij vischt waarschijn lijk op zalm, maar als ik het goed zie, zal hij zich tevreden moeten stellen met een stekelbaarsje. Het lersche volk heeft Mr. Cosgrewe, on der wiens presidentschap zij een krachtig en zakelijk bestuur heeft genoten, op zy gegooid, omdat de jongeren beu werden van zoo veel goede orde, en verlangden naar ae sensatie en de onzekerheid van een meer roekeloos beheer. BERLIJN, 2 April. (V. D.). De leiding van het Ijzeren Front heeft heden een verkiezings manifest ten gunste van Hindenburg gepubli ceerd. Hierin wordt o.a. gezegd: De dertiende Maart bracht de nederlaag van Hitler. De 10e April moet de verkiezing van Hindenburg en de ineenstorting van de natlonaal-soclalistlsche beweging brengen. Verslaat Hitler meer stemmen voor Hindenburg! Dat is het parool voor den tienden April. Ook verschillende beambtenorganisaties heb ben heden manifesten ten gunste van Hinden burg uitgegeven. RÏjkspresldent von Hindenburg komt krachtig op voor de Stahihelmleden. die hem bij de eerste verkiezing trouw zyn gebleven. Hn heeft een schrijven gericht tot de bondsleidlng van den Stahlhelm.waarin hU de leiding oproept hem vóór 5 April mede te deelen- of de tegen deze leden genomen maatregelen zullen worden in- getrokken. Inhouden van de grondlasten wordt door menschen, die er groot op gaan politieke realisten te zijn, wellicht-beschouwd als een belangrijk concreet voorstel. Deze betalin gen bedragen ongeveer 3 millooen pond Sterling per jaar, en als zij niet uit Ierland komen, zal de Britsche schatkist gedwongen zijn het verlies op een andere manier goed te maken. Engeland en Ierland zijn de landen van het grootgrondbezit. In Engeland zijn nog drie-vierden der boeren pachters. In Ier land zijn de pachters in staat gesteld, hun huizen en den grond, dien zij bebouwen, te koopen. De Engelsche regeering schoot het noodige geld voor, met de bepaling, dat rente betaald en er geleidelijk afgelost zou worden. Vóór de vorming van den lerschen Vrijstaat gaf Engeland voor dit doel negen en tachtig en een half millioen pond, waarvan pas dertien en een half millioen xijn terugbetaald, zoodat er nog zes en ze- irentig millioen pond uitslaan. Als de regeering van den Vrijstaat nu de annuïteiten van de lersche boeren gaat in nen en ze voor eigen gebruik houdt, zullen wij getuige zijn van een ongemeen cynische en oneerlijke ontvreemding, die de ergste gevolgen zal hebben voor de verhouding tusschen de twee eilanden. Ik moet er op wijzen, dat Brittannlë aan Ierland iedere penning van het lersche deel in de oorlogs- schulden heeft kwijtgescholden, waaronder de belastingbetalers van het nabuur-eiland gebukt gaan. Er bestond geen eigenlijke re den, waarom deze concessie zou worden gedaan, daar de lersche vertegenwoordigers in het parlement yan het Vereenigd Ko ninkrijk, eenstemmig de deelneming aan den oorlog hebben goedgekeurd. Tijdens mijn lange onderhandelingen met Mr. De Valera en zijn collega’s in den loop van 1921, welke uitliepen op de onderteeke- ning van het Verdrag, voelde ik, dat het noodig was onwrikbaar te zijn in T elschen van lerland’s trouw aan de Britsche kroon en de handhaving van lerland’s lidmaat schap van het Britsche gemeenebest. Zon der dezen eed zou geen Verdrag mogelijk zijn geweest, want zelfs als de Britsche re geering had toegestaan, deze plechtige er kenning van lerland’s plaats binnen het Rijk weg te laten, zou het Britsche parle ment geweigerd hebben een dergelijke Over eenkomst te sanctionneeren. In lederen brief, waarin de grondslag voor onze discussies werd omschreven, maakte ik dit punt duidelijk. In mijn schrijven van 17 September 1921 zeide ik bijvoorbeeld. „WU kunnen niet toestemmen in het prijs geven, zij het in formeel, van het princiep van trouw aan den Koning, waarop het heele gebouw van het Rijk en elke consti tutie binnen het Rijk is opgebouwd. Het zou noodlottig zijn voor dat princiep, als uw vertegenwoordigers op de Conferentie zou den zijn als de vertegenwoordigers van een onafhankelijken en souvereinen staat. van over de daden der menschen is veel grooter. De gemeenschappelijke trouw van de ver schillende leden van het Britsche gemeene best wordt uitgedrukt en gesymboliseerd in den eed van trouw, afgelegd door de wet gevers en staatsdienaren. De vrijstelling daarvan laat de partijen zonder wettig en bindend contact, zooals dit het geval zou zijn bij de afschaffing der huwelijkscere monie. Ten tweede is de eed een integreerend en essentieel deel van het Verdrag, krachtens hetwelk de lersche Vrijstaat zijn huldigen onafhankelijken status geniet. Niet alleen is dit uitgestippeld in artikelen van het Verdrag; het was het punt, waar het meest om te doen is' geweest. Was er geen overeenstemming bereikt in zake dezen eed, dan zou de lersche Vrijstaat in zijn huldigen vorm niet bestaan. het feit, dat het lot van Ierland en Groot- Brittannië onverbreekbaar is samengeweven. Geografisch, historisch, krachtens ras en economische behoeften zijn zij onafscheide lijk. Ierland is het tweede in grootte van de Britsche eilanden. De lersche Vrijstaat ver koopt meer dan 96 procent van zijn uitvoer aan het Vereenigde Koninkrijk en koopt er 76 procent van zijn import. Het is, zooals Abraham Lincoln zeide van de Zuidelijke Staten voor het uitbreken van den Ameri- kaanschen burgeroorlog: „Materieel gesproken, kunnen wij niet uit elkaar gaan. Wij kunnen onze landsdeelen niet van elkaar verwijderen noch een on- overschrijdbaren muur er tusschen bouwen. Het is onmogelijk de betrekkingen voordee- llger of bevredigender te maken na de schei ding dan ervoor." Van de talrijke inlichtingen die van alle kan ten toestroomden, werd slechts één verklaring belangrijk gevonden. Het is deze van een Brus- selsch autorijder, die op 11 November, ’s avonds, rond 19 uur, Robert Kreglinger beweert gezien te hebben aan de brug van Boom, terwijl zijn wagen in de richting van Brussel stond ge keerd. Deze getuigenis was zeer stellig. De be schrijving van den persoon van den verdwe- nene en van den wagen was in alle rich tingen afdoende. Zelfs wist hjj te vertellen In welk zakje de heer Kreglinger zijn geld stak. De heer Godding besluit hieruit dat Robert Kreglinger in een valstrik gelokt en vermoord is. De genoemde plaats is overigens zeer slecht befaamd. Sedert de verdwijning van Robert Kreglinger werden op deze plaats reeds drie aanslagen gepleegd. Het parket van Antwer pen werd ervan op de hoogte gebracht, doch geen spoor werd weergevonden. Doch de heer Godding ziet hierin niets ongewoons, daar het voor een beroepsroover niet lastig zou gevallen zijn het rijtuig uiteen te nemen en de stukken in de Schelde of elders te doen verdwijnen. De gevolmachtigde blijft ervan overtuigd, dat Robert Kreglinger dood is, doch hij zal geen rust kennen, vooraleer men hiervan het bewijs in handen heeft. De verdwijning van Robert Kreglinger is een geval van zeer ingewlkkelden aard op gerech telijk gebied. Robert Kreglinger, die veel op reis was, gaf, acht jaar geleden, alvorens naar Argentinië te vertrekken, een volmacht te dezen aanzien aan zijn broeder Theodoor. Deze, die verleden week overleden is, heeft deze volmacht aan een der den persoon overgedragen, zoodanig dat alles In orde is. Na vier jaar zal de rechtbank Roberts ver dwijning vaststellen en zullen de erfgenamen in voorlooplg bezit van hun erfenis gesteld worden, daar zij slechts het definitief bezit kunnen opelschen dertig jaar na de verdwij ning. Vanwege de verzekeringsmaatschappij zal er natuurlijk gepleit worden. Robert had een ver rekening aangegaan van 100000 Zwltsersche frank of 700.000 Belgische franken, ten bate eener vriendin. Deze kan niet alleen niets opstrijken alvo rens het overlijden Is vastgesteld, doch de maatschappij weigert aan de familie van den verdwenene de uitbetaling der premlën verval- WU weten thans iets van de politiek en de bedoelingen van het nieuwe regime, en wat tot nog toe bekend is gemaakt, is niet geruststellend. De nieuwe regeering wenscht om te beginnen noodeloos een twist op te rakelen met lerland’s naasten buur en bes ten klant Groot-Brittannië. Sedert 700 Jaar zijn de betrekkingen tusschen de beide eilanden niet zoo vriendschappelijk geweest dan sedert de onderteekening van het Ver drag. President de Valera schijnt zich tot taak te hebben gesteld, nieuwe oorzaken van ontstemming en wrijving te scheppen in de plaats van die, welke door het Ver drag zijn begraven. Het is een onheilspellend teeken, dat de eerste voorstellen, waarmee hij voor den dag is gekomen, er op bere kend zijn den goeden trouw van Ierland in discrediet te brengen. Hij heeft zijn optreden als president ge kenmerkt door de verklaring, dat hij den eed van trouw aan de Britsche rijkskroon wil afschaffen en de jaarlijksche grond lasten zal inhouden, die aan de Britsche schatkist verschuldigd zijn. Her eerste voor- a(el is op zichzelf en afgezien van de ver wikkelingen, die het kan meebrengen, In hoofdzaak een gebaar van boos en uitda gend wantrouwen. Het tweede zou een schaamtelooze verduistering zijn. Geen van beide is er op berekend bij te dragen tot de eer of de welvaart van de Valera’s land Voortzetting der wedstrijden om het tweede klaase-kampioenschap biljarten over drie banden. Proeven, die op het oogenbllk genomen wor den door deskundigen van het Engelsche mi nisterie van oorlog beloven twee nieuwe doode- HJke wapens in de wereld te brengen. Het eerste is een. nieuwe lichte mitrailleur Het wapen weegt slechts een paar pond zwaar der dan een gewoon dlenstgeweer en weegt on geveer de helft van het thans in gebruik zijnde machinegeweer. Het vuurt 400450 schoten per minuut af en kan aan den schouder worden staande, als knielend en liggend Het heet „Vlckérs-Berthler licht machine geweer” en is het resultaat van verscheidene Jaren werk van de Vickers-fabrieken. De mitrailleur is reeds aan de stre onderworpen. Het is in PARIJS, 2 April. Morgen heeft het bezoek plaats van Tardieu en Flandin aan Londen. De heeren worden door MacDonald aan het Victoria station afgehaald. De bezoekers gaan eerst naar de Fransche ambassade en brengen daarna een formeel bezoek aan Downingstreet, 's Avonds zullen MacDo nald, Sir John Simon en misschien nog andere Engelsche ministers aanzitten aan een diner op de ambassade. De eigenlijke conferentie wordt Maandagochtend gehou den, waarna de Fransche ministers Mac Donalds gasten zullen zijn aan het noen maal. ’s Avonds ontmoeten de Engelsche ministers de Fransche bezoekers opnieuw aan een diner, door Lord en Lady London derry gegeven ter eere van Tardieu. De Fransche premier keert waarschijnlijk Dinsdagochtend naar Parijs terug, maar Flandin blijft te Londen tot het bijwonen van de conferentie der vier groote mogend heden over het Donauplan. Tardieu heeft vanmorgen op zijn depar tement een onderhoud gehad met den Duitschen gezant von Hoesch, wien hij volledige inlichtingen heeft gegeven over de bedoeling van zijn bezoek aan Londen en van de denkbeelden die de Fransche regee ring op de aanstaande conferentie zal ont wikkelen. In Fransche kringen toont men zich thans over het verloop van de te houden besprekingen met MacDonald, voor zoover deze de Donaukwestie betreffen, zeer op timistisch. De Fransche premier is vast voornemens de economische aaneensluiting der Donaustaten in den door hem voorge- stelden vorm door te zetten. Men verwacht hier, dat vooral het aanbod der Fransche regeering, om groote financieele middelen ter beschikking te stellen, zijn uitwerking niet zal missen. Tardieu schijnt bereid te zijn in dit opzicht groote concessies te doen en zelfs te willen afzien van een materieeie ondersteuning bij het toekennen van cre- dieten door Engeland, wanneer dit de ver werkelijking van zjjn plan ten nutte zou kunnen komen. belemmerd wordt door het verbieden van ka tholieke vergaderingen; 4. dat de katholieke pers wederrechtelijk on derdrukt wordt; 5. dat de ouders verhinderd worden, kinderen op te voeden volgens hun eigen ge weten; 6. dat de leden der Orde van de Sociëteit van Jezus om reden van hun gehoorzaamheid aan het geestelijk gezag van den Paus, onrechtma tig uil Spanje verbannen werden; spreken wij onze diepe verontwaardiging uit en protesteeren ten sterkste tegen 1. de beleedlglng, den Paus en tegen het on recht, de Sociëteit van Jezus aangedaan; 3. het opzettelijk kwetsen van de katholieke gevoelens In het algemeen; en besluiten deze motie ter kennis te bren gen van de pers, en aan te bieden aan den H. E. pater Superior der Jezuïeten te Djocja- karta. met het verzoek, deze motie door te zenden aan Z.H. den Paus en den H E. Pater Generaal der Jezuïeten, zijnde een blijk van onze oprechte deelneming in het leed, den H. Vader en de Jezuïetenorde aangedaan, en van onzen vasten wil, om. door gebed en offer, van God af te smeeken. dat de kerkvervolging in Spanje spoedig moge eindigen. Volledige onafhankelijkheid, in den vorm van zelfregeerlng en interne vrijheid, de lersche Vrijstaat geniet ze reeds. Volledige scheiding, die er een vreemd land van zou maken, zou een vloek voor Ierland zijn zoo wel als voor Groot-Brittannië. ,X>e Oceaan komt op tegen een scheiding en de zee tegen een vereenlging”, verklaarde de lersche pa triot Grot tam, in een gevleugeld woord. Of Groot-Brittannië het zonder Ierland kan stellen of niet, zeker Is. dat Ierland niet bulten Groot-Brittannië kan. Dat evenwicht tusschen scheiding en unie, dat Grattam voor Ierland heeft geëischt, is een onder werp, waaraan ik veel tijd en de moeilHkste Inspanning van mijn politiek carrière heb gewijd. Met diepe dankbaarheid kon Ik, voor Ik mijn post verliet, terugzien op de vol tooiing van het lersche Verdrag, waarbij ik het voorrecht had de voornaamste Engel sche onderhandelaar te zijn. Dat Verdrag werd verwelkomd en toegejuicht in elk land ter wereld, daar het een eeuwenoude wan toestand tot een gelukkige en bevredigende oplossing bracht. Groot-Brittannië heeft machtige middelen om zijn eigen belangen te verdedigen, als net om Ierland gaat, doch er is maar éën verlangen bij het volk van deze zijde van de lersche Zee, dat n J. geen politieke dwaas heid van een lersch staatsman er in moge slagen de gelukkige betrekkingen en goede verstandhouding te verstoren, die in de laatste tien jaren tusschen Engeland en Ier land zijn gegroeid. WARSCHAU, 2 Apr. (V. D.). Volgens een bericht van de Russisch-Poolsche grens zouden bij een brand in een Russisch concentratiekamp te Krajsk vijftig Wlt-Russlsche boeren in de vlammen zijn omgekomen, terwijl vijftien boe ren van schrik waanzinnig werden. De Moderne Textielarbeidersbond Jk dracht” adviseert tot werkhervatting. Wat de afschaffing van den eed van trouw aangaat, zou iemand kunnen opmer ken, dat dit een kwestie van woorden is zonder meer en dat in ieder geval een eed gezworen door een onwillige partij, die openlijk verklaart zich er niet door gebon den te achten, van zeer twijfelachtige waar de is. Doch tegen deze zienswijze zijn eenige zeer praktische beschouwingen in te bren gen. Op de eerste plaats zijn het juist deze onstoffelijke grondslagen, waarop het heele gebouw van het Britsche gemeenebest van volken rust. Alhoewel er den laatsten tijd een zekere vordering gemaakt is in het vast stellen door geschreven overeenkomsten van de onderlinge verantwoordelijkheden der samenstellende leden, is de eene blijvende en wezenlijke karaktertrek de gemeenschap pelijke trouw aan de Britsche kroon. Neem dezen weg en de deelen vallen uiteen in onafhankelijke souvereine staten, los van elkaar en van het moederland.'Alleen krach tens deze gemeenschappelijke trouw kunnen de vrije en zichzelf regeerende dominions aanspraak maken op de bescherming der rijksstrijdkrachten voor hun verdediging, op net gewicht der Britsche diplomatie voor hun belangen en, onder de heerschende wet geving, op den voorkeur voor hun producten - op de Britsche markten. Het is dwaas en Kortzichtig de ideale en imponderabele ele menten in de menschelijke aangelegenheden te onderschatten. Zij mogen niet zwaar en glinsterend zijn als goud, doch de macht Toen de onderhandelingen over het Ver drag eindelijk op gang waren, brachten de lersche gevolmachtigden een speciaal bezoek aan Dublin, om met Mr. De Valera over den eed te spreken, en hijzelf gaf het volgende ontwerp van den eed, dien Ierland zou aan vaarden. „Ikzweer trouw aan de Constitutie van Ierland en aan het Verdrag van associatie van Ierland met het Britsche gemeenebest van volken, en erken den Koning van Groot- Brittannië als hoofd van de geassocieerde Staten.” Dit ontwerp vormde de grondslag van den eed, die ten slotte geïncorporeerd werd in het Verdrag, en die dezelfde materie in wet telijke termen bracht zonder toevoeging van nieuwe beloften aan dié, welke In de Vale ra’s voorstel waren vervat. De formule luidde als volgt: ,Jk.zweer plechtig trouw aan de consti tutie van den lerschen Vrijstaat, zooals deze wettig is vastgesteld, en trouw aan Z. M. Koning George V en zijn wettige opvolgers, krachtens het gemeenschappelijk burger schap van Ierland met Groot-Brittannië en krachtens lerland’s lidmaatschap van de groep volken, die het Britsche gemeenebest vormen.” Verwerping van den eed is bijgevolg een opzegging van het Verdrag, waarbij de ler sche Vrijstaat werd opgericht, en zal den geheelen status van Ierland ten opzichte van het Britsche Rijk op losse schroeven zetten. Dit is geen gering en te verwaar- loozen gevolg. Het is thans nog niet het oogenbllk om te zeggen, welke ontwikkeling de zaken ver der zullen nemen. Groot-Brittannië koestert den besten wil ten opzichte van Ierland en ik vertrouw er- op. dat het kwade humeur van president De Valera niet in staat zal zUn dezen goeden wil te vernietigen. Wijze en geduldige staatsmanschap kan wellicht voorkomen, dat er een wrijving ontstaat tusschen de twee landen, welke beide zou schaden. NEW-YORK. 2 April. (Reuter)De York Mlror schrijft uit goede bron te vernemen. dat het kind van Lindbergh goed gezond is proef nemingen onderworpen Het is in de modder en in het water gedompeld en in den grond be graven. Op deze wijze werden de gevolgen van een bombardement nagebootst. Het mechaniek bleef onder al deze omstandigheden intact en tot volkomen accuraat functlonneeren in staat. Het tweede wapen is een Deensche uitvinding en heet ..Madsen machinegeweer". Het Engelsche leger, aldus de ..'Daily Herald", zal zeker een dezer lichte mitrailleurs als stan- daard-wapen voor de cavalerie invoeren, terwijl de thans in gebruik zijnde zware machinegewe ren der mitralUeursafdeellngen ook door het lichtere wapen zullen worden vervangen. Het is meer dan waarschijnlijk, dat de infan terie zpl volgen en met de nieuwe uitvinding zal worden verrijkt. Temeer, daar de Amerlkaan- sche soldaten tegenwoordig worden uitgerust met een automatisch geweer in plaats van het gewone standaardmodel, dat totnogtoe In ge bruik was. De Katholieken van Moentilan hebben, in de aula van het Xaverluscollege, een groote pro test vergadering georganiseerd, waarbij aan wezig waren de afgevaardigden van een twaalf tal Katholieke vereentgingen uit Moentilan en omgeving; en de volgende motte aangenomen: „Kennis genomen hebbende van wat een drietal sprekers over de onrechtvaardigheden in Spanje hebben medegedeeld, namelijk: 1. dat de Spaansche regeering de brand stichting van kerken en kloosters oogluikend heeft toegelaten; 2. dat kerkelijke goederen verbeurd zijn verklaard; 3. dat het katholieke vereenigingsleven zeer GENÈVE. 3 April (Reuter). De Amerikaan- sche staatssecretaris Stimson zal aa. Vrijdag naar Genève vertrekken. Hij zal de leiding op zich nemen van de Amerikaanache delegatie ter ontwapeningsconferentie. Waarschijnlijk aldus seint Reuter verder uit Washington zal Stimson twee of drie weken te Genève blijven. Men hoopt, dat de conferentie het eind Mei eens wordt over een beperking der bewape ningen in het algemeen en een vermindering der aanvalswapens als duikbooten, pantser wagens en vliegtuigen In het bijzonder. Stimson onderstreepte, zich niet met de taal kwesties der conferentie te zullen bezighouden; de functie van officleelen spreker zal hjj overlaten aan ambassadeur Gibson. Naar het heet beoogt Stimson hoofdzakelijk particuliere besprekingen met de ministerpresidenten der groote mogendheden. Sltmson zal waarschijnlijk reizen met den Franschen Oceaanstoomer „He de Prance” in gezelschap van Norman* H. Davis, die als Amerikaanse!) deskundige voor de herstel- en schuldkwestie geldt. Stimson zal zich direct naar Genève begeven, zonder andere hoofdsteden aan te doen, met uitzondering van Parijs op de terugreis. In politieke kringen in Washington wordt er op gewezen dat Stimson In geen geval de herstel- en schuldkwestie zal bespreken. Ook ten opzichte van het Oost-Aziatisch conflict zal hij geen stelling nemen. Wél zal Stimson in contact blijven met de betrokken instanties. Donauconferentie Woensdag middag 2.30 uur. LONDEN, 2 April (Reuter). Officieel. Een conferentie van vertegenwoordigers der regeeringen van Frankrijk, Italië, Dultsch- land en het Vereenigd Koninkrijk zaï Woensdagmiddag om half drie plaats heb ben op het departement van Bultenland- sche Zaken, om de kwestie van nauwere economische samenwerking tuschen de Donaustaten te bestudeeren. De Duitsche delegatie Wolff verder zal besl L BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR -— 7;F TEL: ADMINISTRATIE 433, REDACTIE 633 1 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Tsn2^’hn\ (Reuter)- Het district welke de nieuwe Mandsjoerijsche vijandig gezind zijn. Deze troepen louden samenwerken met bandieten en communisten, waardoor duizenden Koreanen in gevaar ver- keeren. De Japansche gezant heeft den minister van Buitenlandsche Zaken te Tokio verzocht, troe pen of politie te lenden. De minister van Oorlog heeft daarom last gegeven, dat een troepenafdeeling uit Korea naar TSjlentao wordt gezonden. Het is nu reeds meer dan vier maanden geleden dat de Antwerpsche handelaar, Robert Kreglinger, op zeer geheimzinnige wijze ver dween. Op 11 November 11 om 18 uur 30 uit de Lange Hospitaalstraat per auto naar Brussel vertrokken. Is Robert Kreglinger daar niet te ruggekomen. Sedertdien doet men alle mogelijke veronder stellingen over het lot van den ongelukkige. Het onderzoek door het parket van Antwer pen ingesteld Is op een dood punt gekomen. De rechterlijke politie heeft alle aangeduide sporen gevolgd en het groote aantal brieven, selfs anonymc, werd niet verwaarloosd. De beschrijving van het rijtuig werd alle hoeken en kanten an België, naar Hol land en naar Frankrijk gezonden. Men be weerde den verdwenene gezien te hebben in Amerika en tot in Indlë toe. De politie der geheele wereld werd op de hoogte gesteld, doch nergens werd iets gevonden. Voor deze geheimzinnige zaak kon de politie geen andere houding aannemen dan af te wachten tot er een stellige getuigenis zou aan gebracht worden. Een Brusselsch Journalist heeft een bezoek gebracht aan den gevolmachtigde van de fir ma Kreglinger. De gevolmachtigde, de heer Godding, is de meenlng toegedaan dat Robert Kreglinger vermoord werd. Een harde slag voor de ongelukkige moeder, die, een achttal dagen geleden, haar tweeden zoo verloren heeft. Men had eerst aan een ontvluchting gedacht, iaar deze kon niet bewezen worden, in weer wil van de talrijke nasporingen. De som van 50.000 franks, die uitgeloofd werd, heeft vooralsnog niemand ertoe gebracht het geheim te ontsluieren. Tot voor anderhalve maand ontving de heer Godding tallooze brieven, maar thans niets meer. Eén sombere stilte omhult de geheim zinnige zaak. Geen enkele gelegenheid werd verwaarloosd cm klaarheid te brengen, doch te vergeefs. Driemaal achtereenvolgens werden peilingen gedaan aan de brug te WUlebroeck. met de waarheid overeen komen. De heer Stalin heeft wat zijn gezondheid betreft geen medische hulp noodig. De reis van professor von Zoudek heeft dan ook niets te maken met den gezondheidstoestand van den heer Stalln. Behalve’ prof, von Zoudek werd ook prof. Lewy naar Moskou ontboden en wel niet alleen om eenige zieken te onderzoeken, o.w. zich overigens niet de heer Stalln bevindt, maar ook om enkele lezingen te houden voor de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1