LAD EX-KROONPRINS ALS HITLERIAAN m N erkiezingsweeën Duitschland r h Terreur der Nazi s B Het nieuws van heden Proces te Moskou m VERGEET ONS NEDERLANDSCH PRODUCT NIET Geen protectionisme of chauvinisme Honoloeloe opschudding DE PROCLAMATIE UIT OELS VERZINKENDE STAD JOH. LAUWERS DER MOSLEMS HET GELD ROLT WEER Amerika pot minder Joego-Slavische regeering afgetreden Vier blanken voor een inboorlingenvierschaar WEER EEN DICTATUUR TER ZIELE Reeds 16 huizen ingestort OORLOGSVERKLARING Aan de Hindoes Ne. 80 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG DE BAROMETER PARTIJ- EN KLIEK-ECOiSME Ex-Kroonprins Wilhelm één TARDIEU TE LONDEN NEDERLANDSCHE WEEK IN CARLTON VELSENS NIEUWE BURGEMEESTER JHR. M. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND In het Carltonhotel te Amsterdam is heden de Nederlandsche Week geopend, Minister Verschuur tijdens zijn rede. Tot lid van de Tweede Kamer benoemd Beklaagden spreken elkaar tegen Laat onze eigen landbouw en industrie niet lijden door on bekendheid bij het publiek. ADVERTENTIEPRIJZEN: r DINSDAG 5 APRIL BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR - per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor buiten Alkmaar2.85 1 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de De regeering acht het oogenblik Van ingrijpen blijkbaar nog niet aangebroken r t voorbeelden. Klagges als uiïutwr-oF partij gen noten het goed. Het gekibbel over de meeting van de Hltlerjeugd in de stad Brunswjjk op Paaschdag, waarmee Klagges ostentatief den Paaschvrede hoop te te breken, heeft men tot over de grenzen gehoord. In dezen moest hij het onderspit delven, maar legio zijn de chicanes waarin Klagges en de zijnen het winnen van de weerlooze bevolking. Mr. Rambonnet benoemd PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers v Woordbreuk tegenover de Rijksregeering en Hindenburg 5 De New Torfcache Bear» opende prijshoudend. 7 De stand van de barometer is 775.6. April. I I I Een wegzinkende stad In Zuld-Italië. Reeds M halzen ingestort. zakte daarna iets in, doch herstelde weer tegen het slot. i 1 De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het aan nemen van zijn de Geer, tot lid MOSKOU. 4 April. (Reuter) Telegraafagent- schap der Sovjet-Unle. Tegen Stern en WassUjew, die op 5 Maart een aanslag op den Duitschen gezantschaperaad von Twardowskl pleegden, begon heden vroeg het proces voor het krljgscoUege van het Opper ste Gerechtshof. Beklaagden worden ervan be schuldigd eer voltooide daad van geweld te heb ben gepleegd tegen den Duitschen ambassadeur von Dlrksen. waarbij echter genoemde ge- za tschapsraad gewond werd. Openbare aan klager is de volkscommissaris van justitie, Kry lenko. De beklaagden worden verdedigd door de leden der Moekousche balie. 3rande en Kass- notschejew. In de saai bevonden zich leden der Dultsche ambassade, met aan het hoofd am>. bassadeur von Dlrksen. alsmede leden van an dere diplomatische missies, o.w. ook van Polen. Verder zijn de vertegenwoordigers der bulten- landsche pers aanwezig. Het verrassende op den eersten procesdag aldus -elnt Reuter verder tras wel, dat de twee aangeklaagden elkaar soms tegensp. -ken. Terwijl WassUjew voorgeeft, dat de verkla ringen in de schriftelijke aanklacht, aangaande betrekkingen tusschen Stem en de terroristen- groep-Wasslljew. alsmede nopens een contact tusschen de terroristengroep en Poolsche agen ten juist z|jn, beweert Stem, den aanslag geheel persoonlijk te hebben gepleegd en niet krachtens een afspraak te hebben gehandeld. Ook had hij geenerlel hulp gehad. In de schriftelijke aanklacht wordt de daad voorgesteld als het resultaat van een idee der terroristengroep, welke in nauw contact staat met Poolsche burgers. De kwesties, welke slaan op de betrekkingen met het buitenland, zullen met gesloten deuren worden behandeld. Par losse regel 20 c. Ingez. Mod. 40 C. p- regel Idem op peg. één: 55 cents per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor do kleine annonce» ,OMkOtPl»S zie de rubriek TELEFOONNUMMER: 435 Naar ons nader wordt medegedeeld, werd het proces langs een bijzondere telefoonlijn ook door de Russische autoriteiten opgevangen en beluisterd. BERLIJN. 4 April (Van onzen correspondent) Toen Btresemann, na overleg met de partijen, aan den gewezen kroonprins toestond, uit W leringen naar Duitschland terug te keeren, verkreeg hij van dezen zijn eerewoord dit was de ..conditio sine qua non” voor zijn terug keer dat hjj zich niet actief met politiek zou bemoeien Dit eerewoord heeft hU tot aan de presidentsverkiezingen, tenminste in het openbaar, gehouden. Hij verbrak het reeds, toen hij tijdens de eerste verkiezingsronde ostenta tief In bet Sportpalast te Berlijn verscheen, om te demonstreeren voor de Hugenberg- Stahlhelmcandldatuur van Düsterberg. Thans is hjj in flagrant conflict gekomen met zijn eerewoord. dat hij dus wel nooit als ernstig heeft beschouwd, door van zijn landgoed Oels een proclamatie uit te vaardigen, waarin hjj verklaart, dat een aaneengesloten nationaal front noodzakelijk is en dat hij daarom voor ■■Hitler aal stemmen. Niet alleen bet feit, dat hij daardoor zijn eerewoord breekt, is ten hoogste afkeurenswaardlg, maar ook is het als een ge brek aan ernst te beschouwen, dat hjj zich jaren lang hoogst liberaal gedroeg. Want op komen voor Hitler is hetzelfde als voorstander zijn van het fascisme met heel zijn negatie van iedere democratie. Het blad van Rjjkspresident dr. Brünlng, de „Germania” schrijft over dit optreden een paar merkwaardige regels. Reeds toen de gewezen kroonprins opkwam voor Düsterberg, bleek, welk een eigenaardig begrip van trouw in het huls-Hohenzollem bestond. Men behoeft zich derhalve er heelemaal niet over te verwon deren, dat de Hohenzollems thans de beeltenis van Hindenburg geheel van’ den wand hebben genomen, om op de ledige plaats Adolf Hitler te hangen Als deze symbolische daad gehelme- 21» -gebleven was van stek Dels, dan ware er weinig van te zeggen geweest. Maar het geeft toch blijk van weinig politieke begaafdheid, wanneer een vooraanstaande Hohenzollern (nog afgezien van bet breken van zijn eere woord). zich in de politieke arena begeeft en tegen het huidige staatssysteem optreedt op het moment, waarop de ster van Hitler reeds over het zenith been is en die van Hugenberg rlnkowltsj. ten einde continuïteit te brengen in de bultenlanrtsc.be politiek. Generaal Zivkówitaj wordt waarschijnlijk weer benoemd tot commandant van da garde zijn levenskracht heeft bewezen. Binds drie generaties hebben onze Nederland sche landbouw en nijverheid een hoogen trap van ontwikkeling bereikt. Zij hebben daartoe geen protectie noodlg gehad. Thans zijn de om standigheden zoo abnormaal, dat door den wanhoopsuitverkoop van andere luiden de gezondste Industrieën hier zouden worden weg gevaagd. Nu is ook bet oogenblik daar. dat onze eigen landbouw en industrie niet mogen lijden van dit gebrek van het publiek, dat het zijn eigen industrie niet kent of niet weet te onderschei den van het vreemde. Hier is werk voor natio nale propaganda, welke gezond en verstandig is. zoolang zij niet omslaat in chauvinisme. Zelfs behoeft niet uitsluitend de regel: Neder - landsch fabrikaat alleen bij gelijken prijs en gelijke kwaliteit den doorslag te geven. Prijzen zijn meetbaar en onmiddellijk verge lijkbaar. Kwaliteit echter is aanpassing aan be hoefte en smaak. Op dit terrein zal de natio nale industrie een voorsprong hebben. Ander zijds zouden de landbouw en Industrie zichzelf geen dienst bewijzen door op dezen voorsprong te rekenen, dat zou verslappend werken. Spr. eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de Nederlandsche Week eén groot succes mag worden. (Applaus.) Hierop bezichtigde het gezelschap de ver schillende stands, opgesteld in de groote recep- Tardiea nog Maandagavond terug. LONDEN. 4 April. (Reuter.) M.nndeg- ochtend hebben Tardleu en Flandin zich weer naar Downingstreet begeven om hun bespre kingen met de Britsche ministers voort te zetten De Fransch-Engelsche besprekingen, hoewel niet beperkt tot het Donau-probleem, zijn een voorspel tot de viermogendbeden-conferen- tle. Chamberlain en Runciman waren in Mac Donald's en Simon's gezelschap bij de ontmoe ting met de Fransche delegatie, evenals van Slttard, permanent onderstaatssecretaris van bultenlandsche zaken en Lelth Roes, financieel raadsman van de regeering. De laatste heeft onlangs een enquête ingesteld naar den toe stand van Midden- en Ooet-Europa. De be sprekingen zullen den heelen dag duren. Als vaststaand wordt medegedeeld, dat Tar- dieu Maandagavond naar Parijs zal terugkee- ren. Flandin zal de conferentie der viermogend- heden, welke tegen Woensdag 6 April is vast gesteld. presideeren. 75 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ONS^LAD ,(Van onzen Berltjnschen correspondent). BERLIJN, 3 April. Vandaag, Zondag twaalf uur, liep de poli tieke Paaschvrede af. Het tweede bedrijf gan het verklezings-spel is begonnen. On- middeUijk hebben de beide groote groepen, die tegenover elkaar staan. Nazi’s en Hin- denburgfront den strijd fiks ingezet. Het Ijzeren Front zond troepgswljze auto’s en motorfietsen met geweldige Hindenburg- reclames door de omgeving rondom Berlijn, want bij het prachtig lenteweer was de stad uitgeloopen naar de bosschen en me ren. Het Hindeiiburg-comlté antwoordde mij op aanvrage, dat er alleen vandaag al tienduizend kiesvergaderingen in Duitsch land georganiseerd zijn, en dat elke dag van de komende week en minstens evenveel zoo niet meer zal tellen. Bijzonder het plat teland heeft de aandacht van de reclame- veldheeren. Het is bij de jongste verkiezing namelijk gebleken, hoe groote lappen der provincie „Hitlerfest” zijn, omdat de lands knechten van dezen heer hier sinds jaar en dag propaganda maken, die bijna terreur mag heeten. De Hlndenburg-commissles, die het platteland vooral met vliegende le gertjes bewerken: een vrachtauto met materiaal, een paar redenaars, vier of vijf vergaderingen achtereen, telkens in het volgende dorp deden vooral in Oostprui- aen de ontdekking, dat hier streken be stonden,waar een enkele republikein een gemeden eiland voorstelde temidden van een bevolking, die het voor vaderlandsver- raad houdt, iets anders te belijden dan het nationaal-socialisme. Op welke wijze overigens de Nazi’s hun proselietjes maken, wanneer dezen niet goedschiks tot de profeten van het Derde Rijk overgaan, daarvan levert het Land Bronswijk de meest treurige Hier heemsht Hitler’s vriend minister, en onder zijnrégime Z. H. Exc. Mgr. Jansen te Rome aangekomen. Doodelijk aato-ongeluk te Haarlem. HSPELS, 3 April (VD.). Santo Stefano, een der alleroudste steden van Italië verkeert in gevaar te verzinken in ondergrondache ruimten waarboven de fundamenten gelegd zfjn. Tij dens het afgeloopen weekend zijn reeds It hui zen ineengestort. Men vreest, dat een groot ge deelte van de stad gevaar loopt een gelijk lot te ondergaan. Soldaten en brandweerlieden zijn heden den geheelen dag in touw geweest om de 2000 Inwoners van de verzinkende stad in vei ligheid te bregnen. Naar het schijnt zijn de rotsen onder de stad tn den loop der eeuwen door infiltratie van wa ter meer en meer uitgehold. Den geheelen Zondag waren soldaten en brandweermannen In de weer, om de Inwoners der verzinkende stad in veiligheid te brengen. Deze menschen zijn arm, hun verweerde huizen, een stukje land of enkele bergschapen zijn hun eenigst bezit. Toen uren voorbij gingen, zonder dat ook andere huizen Instortten, trokken »U erin terug met hun vrouwen, kinderen en muilezels, hun eenvoudig beddegoed en armzalig huisraad. Zij konden het niet laten, weer te gaan huizen binnen krakende muren en afbrokkelend dak. Men begrijpt, dat de commandanten der aan wezige troepen hier een stokje voor staken. In allerijl werd om prikkeldraad gestuurd in de militaire opslagplaatsen te Napels. Inderhaast werd de stad daarop afgebakend, terwijl de sol daten de inwoners naar buiten dreven onder algemeen geschrei en geweeklaag. De toestand wordt thans leder uur erger en langzamerhand brokkelt de schilderachtige oude Stad, neergestreken op de Volacian-beu- vels, weg. In benoeming door Jhr. mr. D. J. J van de Tweede Kamer benoemd verklaard Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Bultenlandsche Zaken. t s t t TEL: ADMINISTRATIE 433, REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: ILV. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem r houdingen. HU meende thans dezen plicht te hebben vervuld. Het bericht van de opheffing der militaire dictatuur, hoewel sedert December al ver wacht, heeft in zooverre groot opzien gebaard, als zl) pïaas heeft bijna onmiddellijk na de ernstige betooglngen aan de unlversiteit van Belgrado. In politieke kringen verwacht men. dat de Onder groote belangstelling is voor de mboor- llngen-rechtbank te Honoloeloe het proces be gonnen tegen mevr. Granville Fortescu en de drie Amerikaansche zee-officieren, Thomas D. Massif E. J Lord en Albert D. Jones, die zich te verantwoorden hebben wegens moord op den inboorling Joseph Kahanawat. Alle pogingen der Amerikaansche admirali teit om de berechting der beklaagden aan de justitie op Hawaï te onttrekken en het proces te Washington te doen plaats vinden, zijn mis lukt. Zelfs de regeering heeft het, in weerwil van den druk door de marine-kringen op haar uitgeoefend, niet gewaagd, de bevoegdheid aan het gerecht te Honoloeloe door een wetsmaat- regel te ontnemen. De aanvang vtm het proces heeft, zooals te verwachten was, de opgewonden stemming, die in den loop der afgeloopen maanden tot her haalde onregelmatigheden op de Sandwich eilanden heeft geleid, tot het hoogtepunt ge voerd. De gouverneur zag zich eenoodzaakt den staal van beleg af te kondigen. Men neemt aan, dat het garnizoen in staat zal zijn alle onregel matigheden tijdens het proces te voorkomen. De moord op den inboorling Kahanawal was een wraakneming. Eerst heette het en deze lezing werd maanden lang geloofd dat hij, met vier andere inboorlingen, de dochter van mevr. Fortescu, mevr. Massie, ontvoerd, over weldigd en zoo zware verwondingen toegebraebt had. dat zij enkele dagen later aan de gevolgen van haar verwondingen overleden vas. Tenslotte evenwel kwam vast te staan, dat mevr. Massie nog leefde en de beklaagden voe ren nu te hunner verdediging aan, dat zjj de aanranding van de eer der vrouw wilden wre ken. De ambtenaar van het openbaar ministerie heeft evenwel, door een opeenstapeling van aan wijzingen en bewijzen, kunnen aantoonen, dat de moord reeds lang te voren was voorbereid en op weergaloos brutale wijze Is uitgevoerd. Het O. M zal dan ook tegen alle vier be klaagden de doodstraf eischen. Waar de be klaagden bovendien, en de hoofdschuldige in het bijzonder, reeds tijdens het voorloopig on derzoek een volledige bekentenis hebben afge legd, zal hun verdediging er zich toe moeten beperken, een minder zware straf te bepleiten en hen in leder geval van den dood te redden. De verdedigers zijn dan ook voornemens den nadruk te leggen op de steeds in aantal toe nemende overvallen op blanke vrouwen door kleurlingen, welke toch tenslotte tot dergelijke gebeurtenissen moeten leiden. Daartegenover staat het standpunt van het O. M.. dat erop wijst, dat juist de houding van vele mondaine blanke vrouwen op Hawaï oorzaak ts van deze overvallen en dat zij deze zelfs uitlokken. Wat de hoofdbeklaagde, mevr. Fortescu be treft, wil de verdediging aantoonen, dat zij niet toerekenbaar is. Het gerechtshof zal een foto voorgelegd worden, die dit aantoont. Deze foto toont de beklaagde in een toestand, die alles zins aanleiding geeft om haar voor een krank zinnige te houden. De opname is meer dan een jaar oud. Of de rechtbank evenwel met deze bewijsvoering genoegen zal nemen. Is zeer twijfeiachtig. want haar krankzinnigheid heeft haar niet verhinderd met haar dochter leven dig aandeel te nemen aan het society-leven van de Amerikaansche kolonie te Honoloeloe. Ove rigens hoopt de verdediging nog altijd, dat het proces niet in Honoloeloe tot het einde zal wor den voortgezet en de regeering alsnog gelegen heid zal vinden, bij het in hooger beroep gaan der verdedigers, het kleurlingen-gerechtshof on bevoegd te verklaren en de zaak naar Washing ton te verwijzen. Vermoedelijk zal dit de eenlge mogelijkheid zijn om de beklaagden van de doodstraf te redden. LONDEN, 4 April. (Reuter.) De JDaQy Tele graph” bericht uit New York, dat de actie te gen het oppotten van geld succes beeft gehort Ruim acht millloen dollar ia weer in oml<xn> gebracht in de week, welke 26 Maart eindigde. terwijl in de afgeloopen week negen millloen tn omloop werd gebracht. De Federal Reserve Board achat bet in «wn_ loop zijnde kapitaal op 31 Maart 160 mHlloen dollar meer dan het vorige jaar. reeds volkomen is verbleekt'De heer van Oels moge tochwerkelijk in zijn geweten nagaan, of het loonend is zulke proclamaties uit te vaardigen, diegelijk staan met een breuk van zijn aan de Rijksregeering gegeven eerewoord. Politiek geschoolden blik kan men weliswaar niet aanleeren, maar men kan door de trouwe vervulling van zijn eerewoord zich hoeden voor onaangename teleurstellingen, aldus de „Ger mania". In deze laatste zinsnede ligt een duidelijk, met mis te verstaan dreigement Het te verdiend. En er blijkt weer uit dat Brünlng. als hoofd der Rijksregeering. niet met h laat spotten Dit ultimatum is naar mevrouw Naldoe ge zonden, de tegenwoordige leidster van het con gres, met bedoeling het onmiddellijk stopzet ten van het posten voor de winkels van Mabo- mmanen te verkrijgen. In de groote zaal van het Carlton Hotel te Amsterdam had heden de opening plaats van „de Nederlandsche week”, die van 47 April in genoemd hotel zal worden gehouden en die de bedoeling heeft propaganda te maken voor het vrijwillig gebruik van het Nederlandsche en Nederlandsch-Indische product. Alvorens de Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid, Mr. Verschuur, de openingsrede uit sprak, sprak Mr. C. H. Guépln namens het Uitvoerend Comité. Spr. wees er op. dat de welvaart van onze bedrijven ten nauwste sa menhangt met de mogelijkheid van export. De bedoeling van het organiseeren van „de Nederlandsche Week" is nu U er op te wijzen, dat wjj allen, welk standpunt wjj ook innemen ten opzichte van de groote economische kwesties, hoe ook onze beschou wing moge zijn op politiek gebied, kun nen bijdragen om den heerschenden nood in Nederland te verminderen en wel door zooveel mogelijk inkoopen van al hetgeen, dat wij be hoeven, te beperken tot artikelen van Neder- landsch Fabrikaat. U werkt daartoe mee aan het vrmlnderen van de werkloosheid. Als wjj maar steeds denken aan de tragiek van de werkloosheid, dan aarzelen wU geen oogenblik om uitsluitend Nederlandsch en N.-Indisch fa brikaat te gebruiken. Spr. eindigde met het citaat van Vondel: „Het zeghen is maar wint, doch doen, dat is een dingh”. Hierop gaf spr. het woord aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Mr. Ver schuur. Spr. bracht hulde aan de kloeke initiatief nemers en voorbereiders: zij wenschen niet den terugkeer van het vertrouwen in het bedrijfs leven te forceeren. maar zij gelooven dat, als men overal zijn taak opvat als hiér, dan herstel van vertrouwen zal intreden. En zeker wil men, inafwachting van dat herstel, de geestkracht ongeschonden bewaren. Doet men goed de leuze aan te beffen: .Koopt Nederlandsch fabrikaat”? Zweemt dat niet naar protectie? Gaat de regeering nu soms aan protectie doen, zoo heeft men ook gevraagd, toen maatregelen werden genomen tegen een abnormalen Invoer. Welnu, protectionisme heeft de regeering met haar contingenteering niet gewild. Daar was n.l. geen sprake van het opriebten van tarlef- muren voor de uitbreiding van de blnnenland- sche industrie ten koste van de bultenlandsche Er was ook geen kunstmatige steun aan onder nemingen, die hier te lande nog geen levens kracht hadden. Wat de contingenteering doet. Op de dorpen, waar ieder elkaar kent, werden na de verkiezingen niets minder dan strafexpedities gehouden: men gooide bij de republikeinen de ruiten in, overviel den boer die voor Hinde: burg gestemd had en ranselde hem aP. Onderwijzers of artsen, die een woord voer de republiek hadden laten vallen, werden regelrecht geboycot. Minister Klagges ontzag zich niet, onder wijzers met eer proces lastig te vallen, om dat zij den moed hadden de jeugd de aller noodzakelijkste politieke voorlichting te geven; een leerbar aan de katholieke School te Brunswjjk, Huch, die zich voor Hindenburg had verklaard, werd in zijn beroep gesaboteerd. De politiebeambten van Bronswijk werden ewdeens door Klag ges bewerkt: langs een kleinen .mweg «tel de hij hun de keuze, het lidmaatschap van den republikelnschen beambtenbond op te leggen, of ontslagen te worden. Al deze dingen weet men heel goed in de Wilhelmstrasse; maar de Regeering acht het oogenblik van ingrijpen blijkbaar niet gekomen. Hetgeen te begrijpen is zoolang minister Groener zelf nog zulke vreemd soortige zwenkingen maakt, die den groot ster) twjjfel aan zijn overtuigingen doen op komen Severing zit er in Pruisen heel an ders achterheen! Uit een en ander blijkt wel, hoe stevig de rechtsradicale partijen georganiseerd zijn, hoe correct zij boekhouden van hun eigen leden en die der overige partijen. De Stahlhelm die, oorspronkelijk de partij van alle frontsoldaten, vereplinterd en stuurloos In het rechtsradicale vaarwater is geraakt heeft zijn leden, voor zoover dezen hun stem op Hindenburg hadden af gegeven, een geduchte réprimande gegeven, die zoo stevig „zat”, dat Von Hindenburg voor zijn getrouwen uit dit kamp is moeten opkomen en hen bij het partijbestuur In bescherming genomen heeft! Sensationeel is ook het overloopen van den Hertog van Coburg. Deze tot nog toe brave Stahlhel- mer he ft geen lust om Hugenberg's parool te gehoorzamen: „thuisblijven!”, een bevel, dat krampachtig probeert de houding te bewaren na de Düsterberg-desillusie, waar de Duitsch-nationaien ingeslingerd zijn- openlijk heeft hij verklaard, dat hu Düs terberg niet meer candideert, de natlonaal- Venkende Dultscher geen keus meer heeft: Hitler is zijn eenlge candldaat. En op deze :S tle-mal. die prijkte in een keur van Holland- sche bloemen bij uitnemendheid, de tulpen. In de mlddagzittlng sprak de heer C. P. J. Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid, over: Spr. zelde te verwachten, dat de uitkomsten van de volkstelling van 192S zullen doen blij ken. dat de Nijverheid meer dan twee maal zooveel beoefenaren telt dan de landbouw en dat handel en verkeer ook den landbouw over treffen. Nederland is dus ook een industrie land geworden en moet dat blijven, al zijn landbouw, tuinbouw en veehouderij voor onze welvaart en volkskracht ook van beslissende beteekenis. De algemeenheid van de malaise kan niet duidelijker aangetoond worden dan door het onheilspellend dalen van de cijfers van in- en uitvoer en dat juist de cijfers van den Invoer van machines en productiemiddelen voor de Industrie sterk dalen, terwijl die voor den invoer van grondstoffen voor de consump- tiemlddelen-lndustrie niet dalen, toont hoe zeer wij aan het interen zijn. Spr. gaf hierop in vogelvlucht een somber overzicht van de verschillende onderdeelen van ons bedrijfsleven. Doch er Is geen reden tot wanhoop, mits wij allen doordrongen zijn van den ernst van den toestand en den sterken wil om een zworen strijd te voeren. Overwinnaar wordt hjj. die de sterkste is In het lijden. Door saamhoorigheidsgevoel kan dat lijden lichter worden. Met nadfuk wees spr. tenslotte op de bedoeling van deze Nederlandsche Week en dat allen kunnen medewerken aan het voorkomen van meer leed en het doen terugkeeren van de verdwenen welvaart. Ook deze spr. wekte op Nederlandsche producten te koopen. t BOMBAY, 3 April. (V. D.) Maulana Sjakat Ah, de bekende Mahomedaansche leider, heeft de volgende verklaring af gelegd: Wij Maho- jnedanen geloofen niet in het program van ket Congres. Wanneer het posten te Bombay ophoudt. zuLen er moeilijkheden komen, beteekent een oorlogsverklaring; want Ik u vast besloten aan deze dwingelandij een einde te maken. Wanneer het posten niet op- i de huizen der hertogelljke mededeellng Is een dergelijke van den ex-kroonprins gevolgd: ook hij ia Hltleriaan geworden, faute de mieux. Maar deze openlijke propaganda tegen Hinden burg had hij reeds kleschheidshalve achter wege moeten laten, vindt men terecht. Vroeg of laat zal hem dat dan ook worden ingepeperd. Hier ziet men duidelijk de afbrokkeling van de partij, die zich wel eens de liberale nationale noemde, en waarin inderdaad’de meer zelfstandig denkenden waren onder gebracht. Hugenberg's dictatuur was t be gin van de ineenstorting; de lawinengroei der nationaal-soclalistlsche partij deed de re«t. Nu de prinsen zelfs wegloopen en hun heil bij den grooten concurrent Hitler gaan zoeken, moet deze nationale groep, die al zoo gehavend werd r»dert zij de Harzburg- kuur maakte, een barer belangrijkste vee- ren laten Duitschland is in de groote verkiezings periode gekomen. De Rijkspresidentsver kiezingen geven ongetwijfeld een vrij dui delijke voorproef ervan, hoe de verkiezin gen -In de Landen zullen afloopen. Steeds meer gaat het toe naar het drle-partljen- systeem dat eigenlijk een twee partijen systeem blijkt. Want hoe dikwijls reiken rechts- en linksradicalen elkaar de hand' Dat wat jarenlang door alle verstandige politici werd Ingezien en gepredikt: één enkel groot ourgerfront tegen het gevaar van rechts en links, (en wat nooit ver werkelijkt kon worden door het partij- en - kliek-egoïsme) gaat nw langzamerhand ge schieden onder den harden druk van de realiteit Bü Ken. besluit Is met ingang van 16 April benoemd tot burgemeester van Velsen de heer mr. F. L. J. E. Rambonnet. met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Schoon hoven. --- Omtrent den levensloop van den benoemde kan worden gemeld, dat hij op 19 Februari 1885 Is geboren, allereerst te Zwolle werkzaam is ge weest als advocaat en procureur, om vervolgens te worden benoemd tot burgemeester van Rockanje. Behalve burgemeester van Schoen hoven Is hij thans kantonrechter-plaatsvervan- ger. Verder is hij reserve-kapitein van de veld artillerie. De nieuwbenoemde burgemeester is Ned. Duitsch Hervormd en op politiek terrein is hjj de Christelijk-Historische beginselen toegedaan. LONDEN, 3 April Zondagmiddag te ».uo uur zi)n de Fransche minister-president Tardieu en minister van financiën Flandin te Londen aangekomen. Zij werden aan het station verwelkomd door den Britschen premier MacDonald en den minister van bultenlandsche zaken Sir John Simon. De Fransche gasten namen hun intrek in het Hydepark-hotel. Te zta uur bracht Tardieu een bezoek aan MacDonald op zijn kabinet in Doronlng- street. Het onderhoud tusschen de belde eerste ministers duurde vijf kwartier. Daarna keerde de Fransche premier naar het Hydepark- waar de Fransche gezant de Fleuriau hem reeds wachte. BELGRADO, 4 April. Maandagmiddag heeft de Joego-S'.avlsche minister-president, generaal Zivkowltsj, aan koning Alexander op het slot bij Belgrado het ontslag van het heele kabinet In de kabinetszittlng. die Maandagmorgen was gehouden, verklaarde Zivkowltsj, dat hij zich uit het politieke leven terugtrok. Op 26 Januari 1918 had hij op een oogenblik an het grootete gevaar voor den staat als neutrale pejpoonlvkheld de regeering op zich genomen en daarmee tevens den plicht om Joego-Slavié terug te voeren tot normale ver- Fransche hotel terug. ALKMAAR g--- ---- «O,* noudt, zullen de Mahomedanen congresmannen gaan posten. aan deze dwingelandij

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1