Einde van den DE STRIJD IN DE TEXTIEL Paaschvrede Het dramatisch einde Hitler spreekt weer TARDIEU TERUG NAAR PARIJS Urenlange besprekingen met de Engelschen Doch staatsgreep was voorbereid DINSDAG 5 APRIL I NAAR EEN BEDRIJFSVREDE? Rijkssteunregeling PACHTOVEREENKOMSTEN Ruim 3000 dooden Bijzondere maatregelen voorgeateld LIJK AANGESPOELD POSTZEGELS IN MANDSJOEKO C. BANTZUIGER TERUG UIT VEENHUIZEN Een prettig feest! lERLAND’S EISCHEN LOODS- EN HAVENTARIEVEN MR. W. HELLEGERS Installatie der commissie Gouden jubileum RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN CLANDESTIENE ZENDER In de buurt van Deventer Het 75-jarig bestaansfeest f LIEVER LUI DAN MOE! Zijn overwinning beteekent orde Jaarljjksche bijeenkomst verboden? MARINKOWITSCH BEËEDIGD ALS PREMIER DE CONGRESPARTIJ IN BR.-INDIE BLOEDIGE ZEGE IN MANDSJOERUE NOODTOESTAND IN DE BINNENSCHIPPERIJ Aan de gevolgen overleden Goede vangst der Duitsche politie MAASTRICHtSCHE JONGE- HÈEREN-CONGREGATIE Kabinet-de Valera oneen* over den vorm „Im Westen nicht* Neues” 4> I V Twee dooden te Chemnitz het I 1 maat- ojn. omj Herstelbetalingen ter sprake? Grand! naar Londen. „Harteiyke besprekingen". Drama op station Een hyacintenpracht te Heemstede met Hagevel De dienstbode A. W„ in betrekking by een familie in de- Cronjéstraat te Arnhem, wier kleeren, terwyi zy by een gascomfoor stond te strijken. vlam vatten, is in het Gem. Ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. BU gemeenschappe’.yke beschikking van de ministers van Defensie, van Financiën en van Arbeid. Handel en Ny verheid, is ingesteld een commihsie voor bestudeering der Ryksloodsta- rieven en gemeentelijke haventarieven, bestaan de uit de heeren: C. D. de Haes, vice-admlraal, inspecteur-ge- neraal van het Loodswezen, voorzitter; P. A. Arrlëns, directeur van de Holl. Stoombootmaat- Tegenover journalisten verklaarde MacDonald, dat de besprekingen tnet de Fransche ministers zeer harteiyk waren verloopen; wy zyn vast besloten, op de i mogendheden-conferentles on- voorwaardeiyk op een accoord aan te sturen; hopeiyk zal zy waarachtig vertrouwen tusschen de 4 regeeringen tot stand brengen. MacDonald hoopte, dat de methode, kwesties langs den weg van conferenties op te lossen, meer en meer gebruikeiyk wordt. Tardleu verklaarde nooit een beteren indruk de te de Maandagavond omstreeks 8 uur is te Harlin gen het lyk aangespoeld van een manspersoon. Het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met een der slachtoffers van de ramp van de „Stanfries IV", doch de identiteit kon nog niet worden vastgesteld. In de onmlddeliyke nabyheid van het grens- kantoor Holz-Kerkrade werd Vrijdagavond door een politle-agent uit Kerkrade een persoon ge zien, die ervan verdacht wordt den laatsten tyd tal van rywielen te. hebben gestolen. Het gelukte der Duitsche politie, die onverwyid verwittigd werd, den dief aan te houden. Hy bleek in Bardenberg te wonen. Een gehouden huiszoe king bracht onderdeelen van een 8-tal gestolen rywielen aan het licht; ook werd beslag gelegd BELGRADO, 4 April (VB). Het bericht dat Marinkowltsch opdracht zou krygen een nieuw kabinet te vormen, is bevestigd. Om 18 uur werd Marinkowltsch door koning Alexander be- ëedigd. De nieuwe premier zal de portefeuille van Buitenlandsche Zaken behouden. De samenstelling van het ministerie blyft overi gens ongewyzigd. De nieuwe regeering zal zich Woensdagmorgen voorstellen aan de Skoept- schlna. schappij te Amsterdam: L. Boogerd. directeur der Gemeente-handelsini ichtingen te Amster dam; G. H. Crone, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam; mr. dr. A. v. Doomlnck, thesaurier-generaal by het dept, van Financiën; W. A. Engelbrecht, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam; A J. M. Goudriaan. voorzitter van den Raad van Beheer van Nic- velt, Goudriaan en Cos Stoomvaart My. te Rotterdam; F. K. J. Heringa, administrateur by het dept, van Arbeid. Handel en Nyverheid. B. C. Kool, refernedaris by de afd. loodswezen het Departement van Defensie, Ir. het op een rijwiel, dat voor een paar dagen in Kerkrade was gestolen. Reeds nu staat vast,’dat de dief meer dan 30 rywielen in de omgeving van Kerkrade heeft ontvreemd, zyn vrouw, die in Aken woont, zorgde voor den verkoop der gestolen rywielen vla helers. LEIPZIG. 3 April <WB.) Met het beëindigen van den Paaschvrede op Zondagmiddag te 12 uur is een stortvloed van politieke redevoerin gen over Duitschland losgebroken. Voor een gehoor van 50.000 menschen voerde Adolf Hitler het woord in de tentoonstellings zalen van de Technische Messe. Zijn rede behelsde ongeveer het volgende: •Voor mijn stryd bestaat wellicht geen betere rechtvaardiging dan het feit, dat de partyen van het huidige stelsel ua een byna veertien jarige heerschappij niets positiefs tot stand hebben gebracht. U zult zeggen, zoo verklaarde Hitler, wy nationaal-socialisten zouden burgeroorlog beteekenen. Doch ik zeg u. In een Duitschland. dat onze vlag voert, ontstaat weer volmaakte discipline, orde en wettigheid. U zult verder zeggen, het nationaal-socialls- me beteekent inflatie. Doch wanneer het on zen tegenstanders met hun afschuw voor in flatie werkelijk zoo heilige ernst was, waarom roepen zy dan niet zelf diegenen, tot verant woording. die eens Inflatie gemaakt hebben? Onze tegenstanders kunnen ons knevelen, zy kunnen onze kranten verbieden, onze vlug schriften in beslag nemen, zy kunnen spreek verboden uitvaardigen m. ons de radio weige ren, doch één ding zullen zy nooit bereiken, n.l. dat ik den met hen gevoerden stryd om het Duitschland der moraal, der orde en der disci pline opgeef. Nooit zullen wy capituleerenIk heb gestre den voor 13 jaar als onbekend soldaat, voor 10 jaren, voor 5 jaren. voor 2 Jaren en op den 13den Maart. Ik zal strijden op den loden April, op den 24sten April (verkiezingen voor den Pruisischen Landdag) en ik zal nog jaren stryden, totdat de overwinning is behaald. Of het lot my heeft uitverkoren dezen stryd als overwinnaar te beëindigen, laat ik aan den Almachtige over. In leder geval wil Ik door inspanning, werken en volharden mU het recht verschaffen, dezen stryd ten einde te brengen. CALCUTTA, 4 April. (Reuter). Op de vraag of hy permissie had tot het dragen van de zijn bezit was, schoot een jonge nderlnspecteur van politie dood. MOEKDEN, 4 April. (Reuter.) Het Verkeers- mlnlsterle van den nieuwen Staat Mandsjoekwo heeft besloten eigen postzegels ,uit te geven en met de Were ld-Post-Vereenigingr over toetreding te onderhandelen. Naar uit Tokio wordt geseind, wordt een leening van 20 mlllioen yen aan de nieuwe regeering verleend door Mitsui en belangen dezer onderneming. De leening zal zonder rente of w*aarborg worden gegeven en is na 5 jaar terug te betalen. Ook andere vooraanstaande zakenhuizen overwegen eenzelfden steun aan Mandsjoekwo. Maandag 4 April was het vyftig jaar geleden dat mr. W. Hellegers, vice-president der arron dissementsrechtbank te Breda, aan de Amster- damsche unlversitelt promoveerde tot meester in de rechten. Mr. Hellegers, die 76 jaar is. is nu meer dan dertig jaren rechter aan de Bredasche recht bank. TOKIO, 4 April. (Reuter.) De Japanners hebben de opstandelingen te Nungan verjaagd, zy vluchtten naar het Noorden met achter lating van drieduizend hunner dooden. Te Nun gan is de orde hersteld. De Japanners bombar- deeren de vluchtelingen. revolver, die in s Bengalees een on<--- Het feit speelde zich af op het station Mad- hupur. Een passagier, die voor een rechercheur werd aangezien, werd eveneens gewond. De Te Gouda is In den leeftyd van ruim 80 jaren overleden de heer C. A. B. Bantzuiger, een bekende persoonlijkheid die door de tallooze functies, welke hy in kerkeiyke en gemeente- lyke lichamen vervulde, zich zeer verdlenstelyk heeft gemaakt. Hy was om. voorzitter van het R.K. Parochi aal Armbestuur, voorzitter van den Armenraad en der Bioscoopcommissie, lid van het R.K. Schoolbestuur en van het college van Regenten van het St. Joseph Weeshuis en van de werkin richting tot wering van bedelary. Tot de stich ting van het 8t. Josephpaviljoen, het eigen ka tholieke ziekenhuis, gaf hy den grooten stoot. Z. H. de Paus heeft zyne verdiensten erkend en hem begiftigd met het eerekruls „Pro Eccle sia et Pontifice”. De Maastrichtsche Jongeheeren-Congregatie vierde Zondag haar 75-jarig bestaansfeest Ais voorbereiding tot dit voorzeker zeldzaam Ju bileum werd er in de Jezuïetenkerk op de Ton- gerschestraat een plechtig Trlduum gehouden, waarby het H. Lof respect ie veiyk werd gecele breerd door de hoogeerw heeren Dekens van Maastricht en wyk en den Z E. Rector W. Beukers 8.J. Aan den vooravond van den feest dag werd door de leden der Jongeheeren- en Studentencongregatie en oud-leden der Jubllee- rende congregatie een Bidweg gehouden, het geen aangroeide tot 'n massale betooglng, welke werd besloten met een korte toespraak en ver nieuwing der Congregatie-opdracht by het Genadebeeld van Maria, Sterre der Zee. Dé feestdag zelf werd *n uitgezóchte gelegen heid een biyk te geven van publieke dankbaar heid voor de groote zegeningen welke dit dia manten Congregatie-bestaan voor velen bracht. Neomisten der Congregatie celebreerden de H. Mis met alg H. Communie en de plechtige Hoogmis, welke laatste werd bygewoond door de oud-leden der jubileerende Congregatie Mgr. Een stem tegen de goddeloosheid. POTSDAM, 3 April. (W. B.) AU slot van den hier gehouden Evangelischen Ouderdag had vanmiddag een meeting plaats in den Lustgar- ten, waarin door dr. Dibelius een pleidooi ge houden werd „voor een nieuw geslacht". Niet de politiek of de Industrie is ons lot, zoo verklaarde hy, doch de mensch draagt zUn lot in eigen hart. De toekomst zal toebehooren *an de Jeugd, die met beide voeten in God’s scheppingsorde staat, tevens met liefde bezield is voor volk en vaderland en bereid is voor hei lige zaken het leven te geven. Daarom moet in gegaan worden tegen alles, wat het kind het geloof kan ontnemen en moet de stryd worden opgenomen tegen het vernielende werk van DUBLIN, 4 April. (Reuter.) De Valera deelde mede, dat zyn kabinet eensgezind is ten aan zien van de weigering van den eed van trouw en het niet betalen van de landrente, doch dat men niet eens is over de opstelling van het antwoord aan de Britsche regeering. Nochtans zal dit morgen worden opgesteld. De meening wint veld dat, wanneer de eed van trouw wordt afgeschaft, voor het einde van dit jaar nieuwe verkiezingen In Ierland zullen worden gehouden, ten einde dien candidaten, wier verkiezing tot dusver wegens den eed on mogelijk was, een kans te geven om gekozen te worden, onder de nieuwe omstandigheden. De party van Cosgrave voorziet een derge- 1 ijken gang van zaken en komt daarom morgen by een, om over plannen voor een mogelyke ver kiezingscampagne te beraadslagen. LONDEN, 4 April. (Officieel communi qué.) De Fransche en Britsche ministers ver gaderden in Downingstreet hedenmorgen van 10 tot 1 uur en vanmiddag van half 3 tot 5 uur. Aanwezig waren MacDonald, Tardleu, Flandin. John Simon, Neville Chamberlain en Runci man. De besprekingen liepen in hoofdzaak over de economische en financieele moeiiykheden. waarvoor de Donaustaten zich geplaatst zien. De ministers der beide landen waren van mee ning. dat de problemen, welke zy hadden over wogen, alleen kunnen worden opgelost door een algemeen accoord van internationaal karakter enz. van N. Th. Koomans, belast met de leiding van Havenbedrijf der gemeente Rotterdam; Kruys, kapitein ter zee. directeur van Loodswezen enz. te Amsterdam, leden; F. J. H. Geraets, referendaris by het Dep. van Arbeid, Hanedl en Nyverheid, secretaris. Deze commissie is Zaterdagochtend door den Minister van Defensie geïnstalleerd, die by deze gelegenheid een rede uitsprak. De minUter werd beantwoord door den voor zitter der commissie. De commissie heeft daarop onmiddellyk haar werkzaamheden aangevangen. Stegerwald op de bres BRESLAU. 3 April (W. B.) In een vergadering van het Centrum hield minUter Stegerwald voor de verkiezing van Hindenburg een rede, waarin hy o_a. zelde dat het verkeerd was staande te houden, dat de huidige Duitsche verhoudingen alleen op het voeren van een verkeerd systeem terugge bracht moeten worden. Is het soms een gevolg van de verkeerde Duitsche politiek, dat er in de Vereenigde Staten dit jaar op de Staatshuis houding een grooter tekort U dan op de Dult- sche staathuishouding en dat Amerika op het moment 8.000.000 werkloozen heeft dat Spanje. Tsjecho-Slowakye en andere landen relatief ’n grooter aantal werkloozen hebben en dat het de Undbouw In die laanden onvergelijkbaar slech ter gaat dan in Duitschland? aldus Stegerwald. Zyn rede voortzettend, wees spr. erop, dat de daden van de nationaal-socialisten in stryd zyn met hun woorden. Niet één nazi heeft ge zegd dat wanneer men de macht heeft men daarvan ook een wettig gebruik zal maken. In tegendeel. men wil een partyleger vormen en hiermede T overige Duitsche volk den wil van de nationaal-sociaUsten opleggen. Alles was in de laatste tien Jaren U voor gevallen zal een kleinigheid biyken te zyn by een Hitler-reglem. Op den lOden April komt X er op aan, dat Hindenburg met een overweldi gende meerderheid gekozen wordt en dat de politieke fantasie van de nationaal-socialisten grondig de kop wordt ingedrukt. Wy hebben nog een zeer zwaar Jaar voor ons, aldus spreker, en in dit jaar moet bet Duitsche volk niet uiteen maar by elkaar om nieuwe grondslagen te leggen voor de toekomst. Met uitzondering van enkele bladen in Frankrijk en Duitschland heeft de pers der geheele wereld zich over den 13den Maart uitgesproken dat, wanneer het Duitsche volk nog half kan den ken er in het geheel geen andere keuze voor is als Hindenburg. Hindenburg Is zooals geen tweede het symbool van de Duitsche eenheid. Zondagavond Is in een pand aan de Zyisteeg te Rotterdam een groot feest gegeven, ter eere van het fett, dat het gezinshoofd was terugge keerd uit Veenhulzen, waar hy eenlgen tyd had vertoefd, in verband met een veroordeeling we gens bedelary. Aan het feest namen o.a. ook deel de 49-jarige vriendin van den man en de vier en veertigjarige U. die zich houtdraaler noemt, maar die, voor zoover de politie bekend is, sedert meer dan tien jaar niet heeft ge werkt. Maandagmorgen is U. in het ziekenhuis aan den Coolslngel gekomen, met de mededeellng. dat hy zich by het wakker worden niet erg prettig had gevoeld en dat hy had ontdekt, dat hy 6 messteken in zyn lichaam had. Boven dien was zyn rechteroog dichtgeslagen. Hy kon zich niet herinneren, hoe dat allemaal zoo was gekomen. Aangezien by onderzoek bleek, dat een van de messteken een long had geraakt, is U. in het ziekenhuis opgenomen en de politie werd met het gebeurde In kennis gesteld. In de woning aan de zyisteeg vond men den uit Veenhulzen ontslagene, ook al met een dichtgeslagen oog, aldus de „N.R.C.” Ook hy wist niet hoe dat was ontstaan. De vrouw wist zich evenmin iets van het gebeurde van gister avond te herinneren Er was een feestje ge weest en dat was alles. Het onderzoek wordt voortgezet. In den nacht yan Zaterdag op Zondag streeks twee uur, werd, naar de „Tel." bei de politie te Deventer opgebeld door een naar" de stem te oordeelen. jongmensch, die den dienstdoenden ordebewaarder verzocht, te wil- len luisteren naar de uitzending, die op een golflengte van 296 M. plaats vond. Vriendelyk werd daarby verzocht de radio te willen aan zetten. De politie voldeed inderdaad aan het ver zoek, en luisterde naar.de uitzending van een schitterende collectie gramofoonplaten. Intns- schen hadden de geheimzinnige omroepers niet de vermetelheid veel te spreken, omdat dit wellicht aanleiding zou kunnen zijn, d*t men ben op het spoor kwam. Wie de geheimzinnige telefonische bericht gever was, viel evenmin uit te maken, omdat gebruik werd gemaakt van de locale telefoon en dus uit dien hoofde geen contróle mogeiyk was. Doch wat de politie thans wel weet is, dat de geheime zender zich moet bevinden in den telefonlschen kring Deventer, omdat de automatiseering daar tot stand kwam. De po litie stelt thans een onderzoek in. Ook in den loop der vorige week heeft men den clandestie- nen zender kunnen beluisteren. Het tydstip was toen ongeveer half vyf ’s middags. De uit zending van Zaterdag op Zondag duurde van 12 tot 4 uur des nachts. op den achtergrond het klein seminarie •ld LONDEN. 4 April. Reuter verneemt van be voegde zyde, dat de as. 4 mogendheden-confe- rentie zich wel in hoofdzaak met de Donau- kwestie zal bezighouden, doch dat zy deze kwestie ook zal onderzoeken in haar betrek kingen met de verderstrekkende vraagstukken der schulden en herstelbetalingen. De conferentie zal daardoor zoowel een voorbereiding zyn Van de conferentie te Ge nève als van die van Lausanne. Vele arrestaties Naar aanleiding van een optocht van net Ijzeren Front te Kiel is het heden op verschei dene plaatsen tot botsingen met nat. socialisten gekomen. De politie deelt in dit verband mede dat de nationaal socialisten gepoogd hadden een niet toegestane optocht te formeéren. Een politleagen’, die door nat.-soc. werd aangeval len loste verscheidene schoten in de lucht, waarop de nat. soc. de vlucht namen. Er wer den 60 personen gearresteerd. Verscheidene personen werden gewond. De heeren Beumer en Van den Heuvel heb ben by de Tweede Kamer een aantal amende menten ingediend op het voorstel van wet van Ebels houdende byzondere van loopende pachtover- de crisispachtcom- door Kamer voor crisis den heer regelen ten aanzien eenkomsten. Voorgesteld wordt missie te vervangen pachtzaken. Voorts om in lid 1 van art. 2 de woorden „wanneer een termyn vervallen is” te vervan gen door „ulteriyk binnen 14 dagen na het ver vallen van een termyn” en om lid 2 van dat artikel te lezen: Zoolang op een tydlg Inge diend verzoekschrift niet is beslist, wordt de verplichting tot betaling van den pachttermyn voor de helft opgeschort. Volgens een ander amendement wordt art. 10 gelezen: Wy behouden ons voor, by algemeenen maatregel van bestuur te regelen wat verder noodlg is voor de uitvoering van deze wet. Ten slotte wordt voorgesteld een nieuw art. 12 in te voegen, luidende: Deze wet vervalt, tenzy zy eer wordt inge trokken, met ingang van 1 Januari 1936. van den geest eener dergeUjke bespreking, als hy nu met de Engelsche ministers had ge voerd, te hebben gekregen. Hedenavond dineerden MacDonald en Tar- dieu by lord Londonderry. Zy waren de eenige gasten, zoodat zy ruimschoots gelegenheid had den tot persooniyk contact, waarvoor Mac Donald meermalen den wensch te kennen gaf. Om hatf elf aanvaardde Tardleu de terugreis naar Parys. ROME. 4 April. (Reuter.) Mussolini heeft heden een onderhoud gehad met den Minister van Buitenlandsche Zaken Grandl over de aan staande' Donau-conferentie te Londen. Deze' is hedenmiddag naar Londen vertrok ken. De kopstukken der conferentie. LONDEN, 4 April (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche delegatie op de Donauconferentie zal bestaan uit MacDonald, John Simon, Neville Chamberlain en Runci man. Frankryk zal vertegenwoordigd zyn door Flandin. Italië door Grandl en Duitschland door Von Bulow. Grandl is heden door Mussolini ontvangen om een bespreking te houden over de Donau- conferentie. Te 2 uur nan. is hU naar Londen vertrokken. BOMBAY, 4 April (Reuter). In politieke krin gen geeft men zich thans over aan bespiegelin gen, of de Britsch-Indlsche regeering al dan niet haar toestemming zal geven voor de jaar- lyksche bijeenkomst van ’t Indische Nationale Congres, dat dan op 24 April te Delhi wordt gehouden. De oude nationalistische leider pun dit Mad an Mohun Malavlya, die ook aan de Ronde Tafelconferentie heeft deelgenomen, zou voorzitter zyn. In politieke kringen wordt uiteengezet, dat de regeering het Congres zelf nog wel niet tot een onwettigen bond heeft verklaard, doch over het algemeen is men daar van meening, dat de re geering de Jaariykscbe vergadering tenslotte zal verbieden. prof. dr. G. H. H. Bauduin, vicaris-generaal V. d- Bisschop v. Roermond, Pres, van het Groot seminarie te Roermond, jhr. mr. Ch. J. Ruys de Beerenbrouck, Minister-President en Minis ter van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. O. J. M. Baron van Hövell van Wezeveld tot Westerflier, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. L. B J. van Oppen, burgemeester der stad Maastricht en voorts zeer veel geeateiyke en wereldiyke autoriteiten. De feestpredikatie werd gehouden door pater W. v. d. Hoven 8J. Op de zeer druk bezochte receptie, welke ge^. houden werd in de Sint Servatlus Sociëteit gaven zoo goed als alle Katholieke vereenlgln- gen en corporaties van hare belangstelling biyk en kwam schier geen einde aan den ströom van hen die opwachting kwamen maken. De feestavond had een illuster gehoor. Het artistiek gedeelte werd verzorgd door Hubert Cuypers, Paul Huf en mevr. dr. Jules Huf- Fuchs. By vechtpartyen tusschen politieke tegen standers te Chemnitz zyn 2 Nationaal Socia listen gedood en een groot aantal personen gewond. Te Altona hielden de nat. soc. een Zon- dagmlddagpropagandaoptocht die rustig ver liep. Toen de optocht ontbonden werd kwam het echter tot botsingen met ryksvlagleden. Er ontstonden hevige vechtpartyen, die zich over verscheidene straten voortplantten. Ten slotte greep bereden politie in. In totaal werden 30 personen gewond, w.o. 5 zwaar. Verschei dene arrestaties hadden plaats. De politie heeft geconstateerd, dat de nat. soc. de ryksvlagle den overvallen hebben. ENSCHEDE, 2 April. Wat na de gebeurtenis sen van vorige week Woensdag wel was te voor zien, is geschied. Ook de textielarbeidersbond ..De Eendracht", alsmede de Federatie van Textielarbeiders hebben den stryd tegen de textielfabrikanten opgegeven en hebben beslo ten hun leden te advlseeren, het werk weer te hervatten. Zaterdag is er door deze belde orga nisaties met hun leden vergaderd, en daar is bet voormelde besluit genomen. Gemakkelyk is dat niet gegaan. Vooral in de beide vergaderingen van ,De Eendracht” was geweldige oppositie. Men laakte daar niet alleen de houding van de confessloneele organisaties, die na een afzonder- lyke conferentie met de werkgevers den stryd hadden opgegeven. Maar men richtte zich ook tegen eigen bestuur, dat nu maar adviseerde een einde aan den strijd te maken. Men ver langde een krachtige houding, temeer omdat dit bestuur nog kort tevoren had verklaard, dat er nog wel goede perspectieven waren. En bovenal had men er bezwaar tegen, dat men genoodzaakt zou zyn, zich tevoren weer by de fabrieken om werk aan te melden. Er werd heftig gedebatteerd, en in de tweede vergadering, welke des Zater dagsmiddags gehouden werd, kwam het zelfs tot handtastelijkheden. Maar het hoofdbestuur was niet meer van zyn Inzicht af te brengen: er moest een einde aan komen, omdat een verder voortzetten van den stryd geiyk zou staan met zelfmoord. En tenslotte legde men zich er dan toch maar by neer. Direct na de vergaderingen hebben zeer velen zich aan de fabriekspoorten aangemeld. De Federatie was spoediger gereed, zy refereerde zich aan het standpunt van de anderen en verklaarde, dat waar de overgroote meerderheid besloten had. den arbeid te her vatten, het niet wenscheUjk zou zyn, als de Federatie besloot tot doodstaken. En hiermede is dan aan dit felle economische conflict een eenigszlns dramatisch einde ge komen. Inplaats van winst, zullen de arbeiders genoegen moeten nemen met groot verlies. De 10 procnet loonsverlaging, waartegen gestreden werd, blyft, zy het dan met een kleine variatie, gehandhaafd. Maar bovendien zullen er eenige duizenden arbeiders buiten de fabriekspoorten biyven, omdat er voor hen geen werk meer is. Er is gedurende dit conflict veel verbittering gekweekt en onderling wantrouwen, politieke hartstochten knoden zich botvieren, en zelfs werd wel eens gespeculeerd op de laagste men- J. M. 8., 32 Jaar, directeur van het Alhambra Theater te Vllssingen, bad zich voor 2000 het recht verzekerd het verfilmde werk „lm Westen nlchts Neues" van Remar que te vertoonen. Tegelyk annonceerde een tooneelgeaelschap een soortgeiyke oorlogstuk en 8. permitteerde zich toen den concurrent op te vergaande manier te bestrijden en over diens tooneelstuk méér af te keuren, dan hy kon verantwoorden. De rechtbank te Middelburg veroordeelde verdachte wegens overtreding van art. 428 bis W. v. 8. tot 40.— boete. Het gerchtshof deed In laatste instantie ult- sfraak ^n heeft verdachte- 8, vrijgesproken van de aanklacht. en dat voor dit doel een nauwe, hartelyke sa menwerking tusschen de mogendheden, die Woensdag byeenkomen, van wezenlyke betee- kenis is. Met het oog op deze conferentie hadden ministers niet getracht, om tot conclusies komen, doch zy zyn ervan overtuigd, dat vergeiyking hunner standpunten den conferen- tie-arbeld zal vergemakkelyken. De Fransche en Britsche regeering deelen de hoop, dat het mogelyk kan zyn nauwkeurig de maatregelen te bepalen, welke met inacht neming van de wettige belangen van derde par tyen een economische toenadering tusschen de Donaustaten mogelyk zullen maken en het scheppen van toestanden, welke geëigend zyn om het evenwicht en de stabiliteit van dit deel van Europa te herstellen, zullen vergemakke lyken. scheiyke instincten. En al Is de strijd dan ook geëindigd het laat zich aanzien, dat .deze gewekte gevoelens niet direct zullen zijn uit gewerkt. en dat de volkomen rust voorloopig nog niet in de stad zal zyn weergekeerd, temeer waar er zoovele slachtoffers achterbiyven. Als we een chronologisch overzicht zouden willen geven van dit groote conflict, dan zouden we eigeniyk moeten beginnen by bet begin van de algemeene economische inzinkingen, die ook de textielfabrikanten noopte, hun bedrijven te rationallseeren. Het gevolg hiervan was relatieve loonsverlaging, waardoor ontevredenheid onder de textielarbeiders werd gewekt. By de firma Jannink kwam het tengevolge daarvan tot een staking op 16 November, nadat er te»eiweefsel, door den rijksbemlddelaar verzoeningspoglncr" waren gedaan. De fabrikanten kondigden achter eenvolgens een 5 pCt. en later nog een 5 pCt. loonsverlaging aan. Deze tweede verlaging werd door de werklieden als een strafmaatreitei ge voeld, en spontaan legde een groot deel van hen op 28 November den arbeid neer. Op 30 Novem ber werd dit aantal van hen. die feiteiyk con tractbreuk pleegden, nog grooter De vakorgani saties wlegerden aanvankeiyk steun, doch door agitatie gedwongen, zwichtten ze tenslotte voor den aandrang en sanctioneerden door ultkee- ringen feiteiyk deze wilde tsaklngen. Op 14 De cember werd de staking algemeen, en alle po gingen, sinsdien gedaan om tot een geschikte oplossing te komen, faalden. Begin Januari liet de toestand in Enschede zich ernstig aanzien, doordat er opstootjes voorvielen, maar gelukkig behoorden die weer spoedig tot het verleden. Ook de burgemeester van Enschede heeft nog ge probeerd. de partyen tot elkaar te brengen, maar dat gelukte hem al evenmin, omdat de ..Een dracht” van een 10 pCt. loonsverlaging niet wilde weten. Het Indirect gevolg van deze laat ste bemiddelingspoging is echter geweest, dat de Kath. en Chr. organisaties de besprekingen met de werkgevers voortzetten, waarvan de resultaten werden neergelegd in de overeenkomst van 30 Maart JJ. Nu door alle partyen deze voorwaarden nolens volens zyn aanvaard, behoort dit conflict dus tot het verleden. Er is echter van belde zy- den groote verbittering gewekt. We kunnen slechts hopen, dat belde partyen elkander weer zoo spoedig mogelyk zullen vinden, opdat uit een herstelde samenwerking tusschen werkgever en werknemer, de bedrijfsvrede geboren kan worden. By de fabrikanten-vereeniging van het bestuur van de „Eendracht" is bericht ingekomen, dat met Ingang van 5 dezer ook door de „Eendracht” de staking is opgeheven. De aanmeldingen aan aa nde fabrieke nzyn zoo goed als volledig. Het zal echter nog geruimen tyd duren, voordat de personeelen weer aan het werk kunnen gaan. Alleen t.o.v. de confessloneele organisatie en politiek onafhankeiyke organen te Almelo, heeft de fabrikantenvereenlglng zich gehouden, geen rancune-maatregelen te nemen. De leden van die organen zullen dus by de aanstelling van personeel de voorrang genieten. Zondagmiddag is het een uur na de beëindi ging van den politleken godsvrede in het Zuid oosten van Beriyn tot communistische samen scholingen en ordeverstoringen gekomen. Toen een aantal agenten de manifestanten wilde ver spreiden, vielen de betoogers de beambten aan. Een beambte werd ernstig gewond. De politie heeft ten slotte van de vuurwapenen gebruik gemaakt. Een communist kreeg een schot in de borst en werd ernstig gewond naar het zie kenhuis overgebracht. Nadat eenige personen in hechtenis waren genomen, kon de orde wor den hersteld. Stoute verklaringen. De officieele Beiersche persdienst publiceert een uitvoerige mededeellng, behelzend eenige voorbeelden, hoe de dag van 13 Maart (ie ver kiezing rykspresident) door de nazi's in Beie ren was voorbereid en welke verwachtingen ge koesterd werden van de met zekerheid ver belde overwinning van Hitler. Door een nationaal-sociallstlschen leider werd os, het volgende aangekondigd 's Nachts om 12 uur heeft Hitler de repu bliek in zyn macht. Om 12.02 zullen alle open bare gebouwen, raadhuizen enz. door 8. A.- mannen bezet zyn. Een andere leider verklaarde: Op 13 Maart moeten de ketenen van het huidige staatsbeste! losgerukt zyn. Uit alles biykt, dat het de be doeling was. in geval van een Hitler-zege, de staatsmacht onmiddellyk In handen te nemen. De mededeellng bevat verder voorbeelden, dat de nationaal-socialisten van plan wa ren in verschillende Beiersche plaatsen de be- langryke posten met menschen uit eigen gele deren te bezetten. Verder biykt.’ dat verschillende aanhangers der N. S. D. A. P. van meening waren, dat men in het „Derde Ryk” geen schulden en geen rente meer hoeft te betalen. De mededeellng sluit aldus: Op 13 Maart overwon Hindenburg en niet Hitler. En ook op 10 April zal Hindenburg de overwinnaar zyn en niet Hitler. Op de vragen van het Kamerlid Duymaer van Twist in zake de van Regeeringswege te treffen maatregelen ter voorziening in den noodtoestand, waarin de binnenschippery ver keert en betreffende onverwyide vaststelling van een Rykssteunregeling voor de binnen schippers anders dan door tewerkstelling in de werkverschaffing heeft minister Verschuur het volgende geantwoord: Zooals reeds in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Vers'ag van de Eerste Kamer der Staten-Generaal oven- hoofdstuk V der Ryksbegrooting voor 1932 is medegedeeld, heeft de Minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw zich In verbinding gesteld met de Staatscommissie voor het Vervoer, welke de heffing van scheepvaartrechten in onderzoek heeft. Het resultaat van dit onderzoek moet worden afgewacht. De Regeering is bereid de tjevrachtlng op beurzen te bevorderen, ook in dien zin, dat zy, waar de behoefte zich daaraan doet gevoelen, haar medewerking zooveel mogelyk zal ver- leenen tot de beschikbaarstelling van beurs- localiteiten. Overleg van handel en scheepvaart in zake beursbevrachting is zeer wenscheiyk. Dit over leg, hetwelk door de Commissie tot onderzoek van den economlschen toestand der binnen schippery reeds is ingeleid, wordt dan ook zoo veel mogelyk bevorderd, waartoe zeer binnen kort besprekingen met vertegenwoordigers van den handel worden gehouden. De minister kan geen vryheid vinden, onver- wyid een Rykssteunregeling voor de binnen schippers in het leven te roepen, wegens de consequenties, verbonden aan het steunen anders dan door werkverschaffing van zelf standige ondernemers. In Den Bosch werd een school gesticht voor „Nood Jeugd-Opkidlng' en bedoeld om de vele Jeugdige werkloozen door vakopleiding tegen het guneste in ledigheid rondslenteren te be schermen. De gemeenteraad had voor dit nuttige aocMl* werk een crediet toegestaan. Naar wy vernemen, is het instituut na -«lg- weken van zyn bestaan opgeheven m* aeiwnk aan belangstelling. Treurig teeken des tyds!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2