Demagogisch 3 verwijt STAA TSMIJNBEDRIJF IN POLEN GEEN VRIJHEID VOOR DE PHILIPPIJNEN ONMENSCHELIJK BOEDAPEST ZONDER KRANT De drievoudige moord te Echt-Putbroek Hoover ertegen Proteststaking der typografen Arme rijksambtenaren Prijsverlaging doel Een tekort op de begrooting 1932 Gezond vee in quarantaine N RUMOER IN HILVERSUM PATER HENDRICHS S.J. Een kwestie van vertrouwen Werkloozen gooien ruiten in HULP AAN DE TUINDERS Canada Daling van het geboortecijfer GOETHE’s REISJOURNAAL ZWARE BOERDERIJ-BRAND INDISCHE DIENST HET DRAMA OP AMELAND Een varken kost een varken WISSELLOOPER BEROOFD T. R.K. KIESVEREENIG1NG Te Utrecht Bernard Shaw uit Zuid-Afrika terug Het nieuwe priesterseminarie te Aken Door zijn Leidsche Bekeerlingen gehuldigd DE BEVOLKING VAN UTRECHT TWEE WOONHUIZEN AFGEBRAND MONTAGU NORMAN HERKOZEN DE LEIDSCHE GEMEENTE- FINANCIËN Zilveren Bedrijfsjubileum HET SLACHTEN VAN EEN VARKEN Als gouverneur der Engelsche bank Waterdichte schotten als dijkverhooging UITVINDING VAN JHR. DE MURALT Hermann Gerson staakt zijn betalingen GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID Oudste geestelijke van overleden SUR1NAAMSCHE BEGROOTING Zoon tluit *yn vader in eon vark«n99tal DITO voor SANTOS Vee om het leven gekomen Geschenk van Italië aan Duitachland De reis van de „Patri> II" R. K. ELECTROTECHNISCHE WERKGEVERS Behandeling op 31 Moi a.t. Directe Belastingen Beide verdachten anderhalf jaar gevangenisstraf In hooger beroep Ontstemming over het Regeerings- beleld p te- den toegepast. Sehevick- van S3 volgende vergadering Klein, lekkages stelten sfch zelf. Op Zaterc R. L. de werd Men den nls- 185.000.— 15.000.— twüfeld moeilijke Jaar 1933, thans zooveel gelijk In stand moet worden gehouden. steun werkloozen Ook door een proef met een ter vergadering aanwezig model van zijn systeem toonde spr aan, dat de voegen (zoowel dubbele als enkele) tusschen de elementen, waaruit zijn beton constructie bestaat, volkomen waterdicht zijn. Die waterdichtheid blijft behouden, ook wan neer het dUkllchaam. waarop de betoncon- LONDEN, I April (V.D.). Heden werd be kend gemaakt, dat Montagu Norman herkozen is als gouverneur van de Bank of England voor bet volgend jaar en Sir Ernest Musgrave Harvey als gedeputeerd-gouvemeur. Dit is het dertiende jaar dat Norman het gouverneur schap zal waarnemen. schappelijk Hulpbetoon werklooeensteun (en wachtgeld regeling) werkverschaffing een Jur, ande Stel Isje- oho- *r en aam ding link» auto cht» «ren lens, tond ver dijk Over enl rle voor 1 in het kk Exc. Mgr tXJ, t-Oe- snige gaan, pun- wil- één met aan uit- Uder reeg war man slul- jaar ngen tr In niet Be door riel- door lan- ac- uit- uur stad ■em- king itaat geen deellng der ov< blijkt o.m. een griep; 1931 41, 1930 10 gevallen. NatuurlijkI Dat kon niet uitblijven: Nu de Katholieke en Christelijke stakers in Twente tan nSsttemte enkete vertisteringen in de gedecreteerde verslechteringen bereikt te hebben) den strijd meenden te moeten opgeven op het na rijp bpraad door de Katholieke en Christelijke leiding gegeven advies, nu zijn zij in da sociaal-democratlscba pers de «ta- kingbrekers. Het N. V. V. ziet u wilde den strijd voortastteB. maar de eonteestomsealsn gingen de fabrieken weer in. en toen moésten de rruz- demen wel volgen. Da N. v. V.-veorstttor komt dtt te -Hrt Vote” waa gisterenavond nog sens cMdelgfe uiteen zetten:. BOEDAPEST, 8 April. (Reuter). Teneinde evenwicht te brengen in de begroeting heeft de ministerraad besloten, de salarissen van de rijksambtenaren met ingang van 5 Mei met 3 pet. te verlagen. BERLIJN, 4 April. (V. D.) Het bekende Ber- lünsche modehuis Hermann Gerson heeft zijn betalingen gestaakt. De passiva bedragen 7 4 8 mlllloen M. Er worden onderhandelingen ge voerd, ten einde de zaken der firma, welke in U3S ward opgericht, te kunnen voortzetten. WASHINGTON. 8 April. (Reuter). Het mi nisterie van oorlog verwacht, dat Hoover de onafhankelijkheid van de Phllippijnen. welke door het representantenhuis werd aangenomen, zal verwerpen, aangezien deze eilanden dan spoedig een prooi voor China of Japan zouden worden. Zooals men weet, ressorteeren de Phllippijnen onder het departement van Oorlog. Op Zaterdagmiddag 11 Juni as. aal te Utrecht de Charitatieve Vereenlglng een algemeane ver gadering houden, waarin professor dr. A. van Rooy uit Amsterdam van medisch standpunt en professor Salsmans 8J. uit Leuven van moraal theologisch standpunt het onderwerp zullen be handelen: ,Het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk en Geestelijke Volksgezondheid”. Tijdstip waarop en de plaats waar, zal nader worden bekend gemaakt. Reeds nu kan men introductie voor deze belangrijke lezingen aan vragen bü 1 secretariaat dy. Kortenhorat, Vught. N.-Br. structle in werkelijkheid rust, qan beweging onderhevig is. Opzettelijk aan het model toegebrachte klein, lekkages bleken zich zelf te sluiten terwü grootere lekkages met één enkelen slag op den bovenkant van de klelkemen, die als afslui ting dienst doen, onmlddellijk volkomen ge dicht werden. Ook bij hamerslagen, die een belangrijke verplaatsing van de dubbele «us- achenvoeg veroorzaakten, bleef de conasruede volkomen Intact en waterdicht. Bpr. wees erop, dat. door de kiel voor de vulling der kernen op doelmatige wijze met zand te vermengen, het beswaar van uitdro ging van die klei voorkomen kan worden. Voorts vestigde hi, er de aandacht op. dat de rivieren in de kustvlakten van Indié in karakter overeenkomen met de Nederlandsche rivieren en dus de dijken daarlangs vrij lan gen tijd hoog water moeten keeren. Daaren tegen hebben de rivtergedeelten in het binnen land meer last van kortdurende bandjirs en speelt de waterdichtheid van de muurconstrtic- tle daar dus een minder belangrijke ral. even als sulks bij de zeedijken In Nederland het ge val la Langs de Indische bovenrtvieren kan dus de reeds sinds jaren bier te-lande gevolgde, even eens door spr. uitgedachte m uurcons truc tie ter verhooging van zeedijken, waaraan reeds vele millloenen guldens ten koste zijn gelegd, woz- Voordeelen van het systeem. B(j de gedachtenwisseling, die op de met groote aandacht gevolgde voordracht en de monstratie volgde, werd o.a. als voordeel van het besproken nieuwe systeem voor Indische benedenrivieren naar voren gebracht de licht heid van de constructie. Dit laatste is een uitkomst in moerassige streken, waar de on dergrond te weinig draagkrachtig la om dljk- verhooglng met behulp van grond toe te laten De voorzitter der vergadering, ir. P. J. Ott de Vries, wees er in zijn slotwoord op. dat het nieuwe systeem van ir. De Muralt felteljjk een voortzetting is van de serie ingenieuze vindingen, waarmede hij een kwart eeuw ge leden de technische wereld verrast en verrijkt heeft. tvond 2 April heeft jhr. Ir. R. It, oud-lngenieur van den Indi- schen Waterstaat en oud-lld van de Eerste Kamer, in een drukbezochte vergadering van de afdeellng Nederland der Vereenlglng van Waterstaatsingenieurs in Ned.-Indlë in het ge bouw van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs te ‘«Gravenhage een voordracht gehou den over het door hem uitgevonden systeem tot het maken van waterdichte betonconstruc ties ter verhooging van rivierdijken. Aan de hand van talrijke teekeningen licht te spr. toe, hoe hij tot het vinden van een volkomen afdoende oplossing werd gebracht, die ook voor Indische rivieren van gropte be- teekenis is; daarbij werden nieuwe denkbeel den omtrent de leklengte van waterkeerende muren naar voren gebracht. Het Ie voor de N. V. V.-Mding werkelijk een buitenkansje, dat zfj den toorn van haar leden en van da nog meer linkz-staande elementen kan afkiden naar de Katholieke en Christelijke organisaties. Het is voor de N. V. ▼.-leiding werkelijk een bof, dat de Katholieke en Cbriatelijke arbei ders-leiding toch altijd nog een tikje méér ver antwoordelijkheidsgevoel beeft dan de socia listische: meer verantwoordelijkheidsgevoel voor hot werkelijk belang hater laden en denelver gezinnen. Het stond vast, dat de staking in Twente er hopeloos voorstand; tot nadoel van de in dustrie. maar vooral van de stakers, duurde de strijd i* al vier maanden, en geen ander eto- de was in zieht dan nóg ^neer benadeeitng der vada^jandsche industrie envoor talloos vele staken.... blijvende werkloosheid. Kr sestst een einde gesteld worden aan den strijd, dat wist de roode leiding heel goed. Maar het N. V. V. het het fijntjes aan de confeasioneele organisaties over, de kastanjes uit het vuur te halen; déze mochten en moes ten het verwijt beloopen, de staking gebroken te hebben. Was het eenmaal zoover, dan gouden de mo dernen quasi noodgedwongen en quasi tegen hun zin mede de fabriek Ingstan. t Is niet fijn en niet dapper. Dipper handelden de leiders der Katholieke en Christelijke organisaties, die hun verant woordelijkheid voor het welzijn der bun toe vertrouwden zwaarder lieten wegen dan bet de magogisch verwijt, dat zij mot zekerheid van sociaal-democratlsche zijde verwachten konden. Hoe het den Katholieken en Ohristelljken lei ders onder dezen hoon te moede moet zijn? Het kan voor de N. V. V.-leMen niet moeilijk zijn, dit na te voelen: In „De Tribune” van gisterenavond scham pert de redactie In koeien van letters: Kopers wurgt de Textielstaking. Na wekenlang gemanoevreer acht moderne leiding gelegenheid gekemeau Zoo krijgt het N. V. V. zün trekken thuis. Of het daardoor wijzer aal worden? „Het stond (nu reeds) vast, dat zeer veel leden van ..Sint Lambertus” en „Unttas”. sJsr mede een groot aantal ongeorganiseerden, zich voor werkhervatting zouden aanmelden. Reeds Vrijdag liepen de arbeiders naar de fabrieken of naar hun basen, om zich aan te melden. Onder die omstandigheden zou het «envou- dtg zelfmoord beteekend hebben, wanneer JOe Eendracht” alleen had voortgezet. De machts verhoudingen tn dit conflict lagen zoo. dat te genover de 1600 Beden van .De Eendracht” 8000 Beden stonden van .JStnt Lambertus" en ..Uni tes”, ongeacht de paar duizend ongeorganiseer den. die trrt den aard der zaak een zeer onbe trouwbaar element in de staking vormen. De staking dóórzetten sou beteekend hebben, dat deze na enkele dagen of weken geheel en al zou rijn verloopen. met alle gevolgen daaraan verbonden. Ook in dit conflict heeft zich weer de jam merlijke verdeeldheid tn onze vakbeweging ge wroken. Hadden de eonfeasioneete organisaties met onzen bond stand gehóuden, dan zou het oj. zeker tnogelljk rijn geweest, eenzelfde resultaat te bereiken als m de Ahnetoschs texriel-tn- dustrie. Maar zoolang de R. K. en Christelijke arbeiders in massa lid blijven van hun organi saties. zoolang zullen wjj ook in de Nedertand- sehe vakbeweging eraan blootstaan, dat op het meest beslissende oogenblik da confessioneels organisaties den strtjd opgeven tot schade van do gehoelo arbeidersklasse.” Weert naar bet knt. Raalte. De Dir. Gen. der P.T. en T- heeft aangew. met Ing. van 1 Mei 1933 als dir. van bet Post- knt. te Groningen den ref. der F. T. en T. A. J. van Woerkom, thans adj.-lnsp. dar F, I. en T. te Maastricht. of t 100.000. raamd. Hoewel de uit dezen hoofde voor 1932 benoo- digde sommen ook thans nog niet met juistheid zijn te ramen, kan toch wel worden aangenomen. Mat in elk geval op een totale uitgaaf van 680.000.moet worden gerekend. Ook andere poeten zullen, naar het zich thans reeds laat aanzien, tegenvallers opleveren; b.v. de ont- vangstposten „Marktgciden” en „winst Openbaar Slachthuis” en de uitgaafposten .Subsidie aan Werkloozenkasaen" en „Renten van geldleenin- gen". Een MONTREAL, 6 April. (VX>.) Te Montreal is Op 103-jarlgen leeftijd overleden de oudste geestelijke van Canada, de Rev. James Patter son, die gedurende meer dan zestig Jaar werk zaam was als presbyteriaansch geestelijke. de dagen wordt het nieuwe semlna- t bisdom Aken te Aken geopend Ster der Alexianen-Broeders. Z. H. lirSlos. Vogt benoemde tot regent van het semenaris dr. H. Busch, pastoor te Aken en tot professoren dr. F. HUnnermann, pastoor te Aken, dr. J. Koschei, dom-kapitu laar; dr. H. Herkenne, dom-kapltulaar, dr. H Müssener, secretaris van het bisdom, 8. Brüll. dom-kapltulaar en J. Schwalge, directeur van het St. Gregoriushuis. Naar aanleiding van de behandeling van de voorstellen tot verlaging van de werkloozen. Dlnsdag in den gemeenteraad, hebben bij verschillende winkeliers ruiten Ingegooid. Ook de ruiten van een passeeren- den auto moesten het ontgelden. Het was zeer woelig, vooral bü het raadhuis en bet centrum van de plaats. Bü het raadhuis hebben sociaal, democratische gemeenteraadsleden de werk, loozen toegesproken. De politie beeft eenige personen gearresteerd. Voor de Amsterdamsche Spaarbank .Montes Pietatls", hield te Kerkrade de gedetineerde A. H. N. zitting, ontving bet geld der spaar ders, doch verzuimde de in de boekjes juist en secuur genoteerde bedragen eveneens als zoodanig in het kasboek te vermelden. Zoo doende had verdachte, die j.l. Maandag voor de Rechtbank te Maastricht terecht stond, het minder genoteerde in 't kasboek ten eigen behoeve aanwendende, binnen enkele jaren on geveer 5500.— spaargelden verduisterd. De Directeur der Spaarbank verklaarde voor de Rechtbank, dat verdachte was aanbevolen als voor 100 procent betrouwbaar. Hjj verrichtte zün arbeid geheel gratis, welk vertrouwen als- mde het niet betalen van gepraesteerden ar beid den President der Rechtbank wel zonder ling voorkwam. Op het verzoek van den ver dediger, mr. van Breukelen om verdachte in vrijheid te stellen, werd niet ingegaan. De eiseh luidde vijf maanden. De Rechtbank zal 18 April as. uitspraak doen. Men schrijft ons uit Leiden: De Leidsche bekeerlingen van den grijzen Jezuïetenpater hebben hem ter gelegenheid van zün tweevoudig feest een vroolijke. maar daar om niet minder treffende hulde bereid. In „Zcmerzorg” is pater Hendrtchs op harte- lüke wijze bejubeld. Na bet welkomstlied nam de feesteling te midden van verschillende heeren geestelijken en leden van het huldlgingscomlté plaats. Pastoor Beukers was daarna de eerste woord voerder en geheel bUjv *nd in de lün van den feesteling ving hü aan met. Derhalve vieren wij heden bet gouden en diamanten feest van pater Hendrlchs. Nopens dit feest, dat in der eeuwenloop niet gevierd is noch gevierd zal worden om dat er maar één pater Hendrlchs bestaat zijn wü büeengekomen. om in opgewekten zin dit jubileum te Lelden te herdenken. Pastoor Beukers deelde vervolgens mede, dat aan de voorbereiding van dit feest veel strüd ia voorafgegaan, want allen wilden op dezen avond spreken, doch tenslotte werd goedgevonden, dat spr. namens allen het woord zou voeren. Spr. uit dan woorden yan danl: tot pater Hen drlchs voor al hetgeen hü voor zün bekeerlingen gedaan heeft en voor al het geluk, dat hü over ben heeft uitgestort. Zonder twüfel hebben al ler. den goeden God bü dit mooie fees* gebeden, dat zü zouden bhjven: „zün vreugde en zün kroon”. Pastoor Beuken besloot met een ..Lang aal hü leven”, waarop pater Hendrlchs antwoordde op de sympathieke toespraak van pastoor Beukers. Bpr. aelde verder gelukkig te zün, dat hü boo- velen gelukkig had gemaakt. Het heef» hem verbasend goed gedaan te hebben vernomen, dat pastoor Beukers geaegd had. „dat er veel be keerlingen zün, die een .oorbeeld zün voor de parochie”. Aan het slot van zün toespraak deed pater Hendrlchs mededeeling van het schrijven van den Bisschop, waarin Z. H. Bxc. dank bracht voor alles wat pater Hendrich* in zün bisdom heeft gedaan. Hierna werd het zeer luimige en geheel op pater Hendrlchs doen en laten toepasselijk ge maakte feestprogramma afgewerkt, waarna de uitstekend geslaagde avond ten einde was. Blükens de thans verschenen officieele uit komsten van de op 31 December 1930 gehou den volkstelling bedroeg het aantal Inwoners van Utrecht op dien datum 154.883, t.w. 74.573 mannen en 80 309 vrouwen. Het resultaat van de berekening van het Inwonertal met behulp van de aangiften bü geboorte, overlüden. ves tiging en vertrek in de jaren 1931—1930 op de basis van de volkstelling van 1920 was 154.975 (74.867 mannen en 80.308 vrouwen). De voorlooplge uitkomsten van de volkstelling gaven voor Utrecht 153.884 74.208 mannen en 79.678 vrouwen). De bevolkingsvermeerdering bedroeg in 1931 1313 (1930 1767) resultaat van een geboorte-overachot van 1533 -en een verliee uit vestiging en vertrek van 320 per sonen zoodat men, uitgaande van het defi nitieve volkztelllngscüfer, tot een Inwonertal van 154.196 75.279 mannen en 80916 vrou wen) per 31 December 1931 komt. Het geboortecijfer, hetwelk na een periode van regelmatigs daling in de jaren 1920—1937 (van 2532 per 1000 inwoners tot 19.19) en eenige schommeling in 1928 ên 1939 in 1930 tot 19,93 steeg, daalde in 1931 belangrük. nj. tot 18,65. Voor bet tweede halfjaar afsonder- lük was het cüfer 1792 (1930 20,21) voor het vierde kwartaal 1739 «(1930 19.48). Uit de ln- 'erleden naar de doodsoorzaken belangrijk hoogere sterfte aan BOEDAPEST, 6 April. (Reuter). Wegens een Making van de typografen vers~henen heden ochtend te Boedapest geen kranten. De regeering zal met behulp van studenten van de technische hoogeschool een staatscourant Uitgeven. De zetters- en drukkersorganlsatlee hebben staking geproclameerd wegens het soc - democratische partij- WARSCHAU, 5 April. (V. D.) Het ministerie van Handel heeft wetsvoorstellen uitgewerkt terzake van een nieuwe regeling der kolenpro ductie. welke wetsvoorstellen voor de toekom stige Poolsche kolenpolitlek van ingrijpende be- teekenls sullen zün. De regeering streeft naar productie van staatswege. Met het vergaande ingrijpen in de administraties der münonder- nemlngen wordt een prijsverlaging beoogd van kolen voor export en blnnenlandsch verbruik, waardoor het mogelük zal kunnen zün, dat de huidige afzetgebieden in Skandinavië worden vergroot, althans behouden, terwijl de produc tiekosten der binnenlandsche industrie lager zullen worden. aan den raad, dat op de begrooting 1932 subsidie aan de gemeentelijke Commissie Maatschappelijk Hulpbetoon j 220.5000 Op de Zondagen 10, 17, 24 April en 1 Mei, de Maandagen 11, 18, 25 April en 2 Mei, alsmede op de Dinsdagen 12, 19, 26 April en 3 Mei zal de kegelclub ,J)I.TO.” In het gebouw „Elk en Linde” aan de Plantage Mlddenlaan te Amster dam kegelwedstrüden houden ten bate van „8.A.N.T.O.3,”, het bekende fonds tot hulpver lening aan tuberculoselijders uit de R.K. Mid dens tandsvereenlging. In de boerderij van den beer H. Hulskes te Bteenenbrug (Balkbrug) is een brand uitgo- broken, welke snel om zich heen greep. Drie koelen, een pink en een kalf kwamen in de vlammen om. Ook het grootste gedeelte van den inboedel en de landbouwlnventaris gingen verloren. De vrouw slaagde er sleehtg met moeite In haar jongste kind, dat tn de reeds in brand geraakte wieg lag, te redden. Verzekering dekt de schade. het Kiesreglement 1927. De voorzitter zelde, dat het bestuur met dit reglement in hoofdzaak accoord lean doch gaarne wüziging zag van een tweetal ten. Ten eerste wil het wat betreft art. 12 tusschen lid 6 sn 6 zien opgenomen de machtiging voor het kringbestuur candidaten te stellen nadat de tüd van candidaatstelllng verstreken is. Ten tweede wil het. wat betreft art. 22' even tueels ongeldigheid van stemmen in elk vak apart beoordeeld zien. Met beide opvattingen werd accoord gegaan. Tenslotte hield Pater mr. dr. D. Beaufort O.FM. eene inleiding over de Encycliek „Qua- drageslmo Anno”. De vellingvereenlglng Woutersweg, te *sOra- venzande, heeft besloten, een leening aan te gaan, om aan noodlüdende tuinders steun te verleenen. De gemeente stelt zich voor deze leening garant, terwijl een bedrag van 1200 beschikbaar is uit het Crisiscomité, voor event, kwade poeten. Aan Iedere tuinder wordt maxL mum 250 verstrekt, welk bedrag dan voor 1 October moet zün terug betaald. De Vierde Kamer der rechtbank te Amster dam heeft uitspraak gedaan In het beroep, dat de veearts H. ter B. te Naarden had Ingesteld tegen het vonnis ven den kantonrechter te Hilversum, waarbü hü veroordeeld werd tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis wegens het brengen van gezond vee naar den quarantalne- stal van de "hofstede „Oud Bussum" waarin zich vee bevond, dat aan mond- en klauwzeer lüdende was. In hooger beroep elschte het O.M. een geld boete van honderd gulden, subs. 10 dagen hech tenis. De rechtbank veroordeelde den veearts tot een geldboete van 100, subs. 10 dagen hech tenis. ROME, 5 April. (V.D.) In de beroemde Farneeina, den zetel van de Konlnklüke Ita- liaansche Academie, vond gisteravond een plechtige herdenking van Goethe plaats, waar bü o.a. ook de Dultsche ambassadeur te Rome aanwezig, was. Wegens verhindering van den president der Academie, Marconi, sprak de vice-president zün voldoening er over uit. dat ds Academie en Italië, dank zü ds groot hertogin van Weimar en het Nationale Mu seum te Weimar, In staat waren het Dultsche volk bet Reisdagboek van Vader Goethe te overhandigen, terwUl hü de hoop uitsprak, dat de samenwerking tusschen Duitachland en Italië steeds sou mogen bijdragen tot ver- grootlng van den wetenschappelüken en artls- tleken bloei in belde landen. Daarop over handigde hü den Dultschen ambassadeur den eersten band van bet „Reisetagbuch”. Er is in dan laatsten tüd al eens meer de aandacht gevestigd op de lage prijzen der var. kens en de booge kosten van het slachten dezer dieren. Ook in bet Westland, waar nogal wat varkens woeden gemest, komen die hoogs kosten meer malen in verschillende vergaderingen ter sprake, en een varkenshouder in die streek, deelt ons het volgende hierover mede: Een varken van 100 pond, brengt momenteel ongeveer 10 cent per pond, dus 10 op. Om het varken geslacht te krijgen, moet als volgt werden betaald; Vervoerkosten naar abattoir 1, weeggeld 30 oent, korting aan het slacht, buis te Den Haag, vier pond (te Roterdam 8 pond), assurantie in verband met event, milt vuur etc. f 230, keurloon 4, slachtloon 3.50, zoodat de kosten voor bet slachten meer be dragen, dan het beele varken beeft gekost. Dat lete dergelüks den handel enorm drukt, laat zich dtol ook wel begrijpen. Bestemd voor uitzending naar O.-Indië: Mr. F. P. W. van Nóuhuys, admin, ambten, b. h. Blnnenl. Bestuur, Oravenhage; tr. F. A. L6r- zing. houtvester b. d. dienst van het Bosch- wezen in Ned.-Indië, Wagenlngen. Verlofgangers (O.-Indië)L. J. 3. Caron, Gouv. van Celebes en Onderhoorlgheden, Am sterdam; mevr. E. Gatsonldes. geb. Brlët, ie oornrn. b. h. Dep. van Onderw. en Eeredlenst. 's Gravenhage; H. J. Zlesel, Gouv.-arts b. d. dienst der Volksgezondheid, 's Gravenhage; J. G. J. Gearitng, boekhouder ie kl. b. d. dienst van het Gevangeniswezen, 's Gravenhage; P. van Doome, voorzitter v. d- landraden te Peka- longan o. a., Tlel; F. W L. Gemlng, techn. expert b. d. dienst van Scheepvaart, 's Graven hage; P. L. Fabriek, eontr. Ie kl. b. d. P.T.T.- dlenst. Leiden. Verlofgangers (W.-Indlë)H. Kennedie, tüd. techn. ambten. In Curacao, Hll'egersbergJ. F. H. Petsoldt, postdirecteur, tevens directeur van de Koloniale Postspaarbank in Suriname, Am sterdam. Volgens een draadloos telegram van txxfrd van de .Fatrls II", waarop zich een gezelschap Nederlanders bevindt, is het schip van Athene vertrokken met bestemming naar Delphi. Daar bet Kanaal van Corinths in verband met ds jongste aardverschuivingen geblokkeerd Is. gaat de reis evenwel zonder vertraging om de Zuidpunt van Griekenland. Do RK. Klesvereenlging te Utrecht hield Maandagavond een vergadering onder voor zitterschap van den heer mr. H. W. de Vink, lid van Ged. Staten. Blükens hot financieel verslag van den pen ningmeester sloot de kas over "t afgeloopen Jaar met een batig saldo van f 331.09. De aftredende bestuursleden, de boeren mr. H W. de Vink. P. J. Hol en J. Th. NUkamp, werden als zoodanig herkozen. Tot voorzitter werd herbenoemd de heer mr. H. W. de Vink. In plaats van den heer W. H. M. J. Smulders, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd benoemd de heer H. hoven. In behandeling kwam voorts de wüziging De Nationale Bond van R. K. Electrotechnl- sche Werkgevers ,J3L Antonlus” hield Dinsdag in hotel Jfoord-Brabant" te ’s Hertogenbooch een goedbezochte Jaarvergadering, onder lei ding van den vice-voorzitter, den heer JH. C van Leeuwen, uit Den Haag. De voorzitter, de heer Van Bommel, heeft om zakelüke redenen voor de functie bedankt. De vergadering werd mede bügewoond door de heeren Job. Meüring, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Den Bosch en mr. van Hellenberg-Hubar. Over 1931 bedroegen de ontvangsten 2273.18, de uitgaven 1551.40, batig saldo 721.78. De begrooting voor het vereeniglngs- jaar wüst in ontvangsten en uitgaven een be drag aan van f 2610. Na de eerste büeenkomst werden de afge vaardigden officieel met gebrulkelüke plechtig heid ten stadhulae door den burgemeester ont vangen. In de volgende vergadering werden de bondsvooi stellen behandeld en lezingen gehou den. De dag werd met een maalttyd besloten. In bet dorpje Hambach, kring Jülich, nabü de Llmburgsche grens, heeft zich een zeldzaam gemeen voorval afgespeeld. Een 27-jarig jong- mensch had zijn vader, omdat hü des nachts hoestte, In een varkensstal opgesloten en de deur met een slot afgesloten. In den varkens trog kreeg de bejaarde vader voedsel, sneden brood In water geweekt Am de buren vertelde de ontaarde zoon, dat hü een varken aan het mesten was. Den stal maakte hü met een be zem schoon. Deze bezem diende tevens om de kleeren van den stakker te reinigen. Toen de man ten slotte vrü kwam, deed hü aangifte bü de politie. Wegena mishandeling, vftjheidsbe- roovlng en beleediging heeft het gerecht den onmenschelüken zoon tot 5 maanden gevange nisstraf veroordeeld. «uzigingen van de legseverordsnlng (opbrengst t f 5.000.). De Commissie van Financiën vestigt er nog de aandacht op, dat door bovenstaande maat regelen het voorloopig berekende tekort nog niet geheel zal zün weggewerkt; er'ontbreekt, zelfs Indien de meerders belastingopbrengst voor 1932 over een vol jaar Bkd kunnen worden genoten, nog een som van 80.000.—. Echter mag, naar zü verder schrijft, ook rekening worden gehouden met de resulUten van bezuinigingsmaatregelen In verband met de nu bekende bezulnlgingsclrculalre, en desnoods zou een beroep op de algemeens reserve kunnen worden gedaan, hoewel dit laatste slechts Inge val van noodzaak mag plaats hebben, vermits de algemeen reserve met het oog op het onge- mo- Naar wü vernemen, loopt het ondersoek gen de gewezen jachtopzieners, vader en zoon Van den E., verdacht van den drievoudigen moord op de Jongens Webrens, en de gebroe ders Kersten, te Echt-Putbroek, ten einde. Alhoewel het vóór-onderzoék nog niet i ge sloten, Is het de bedoeling, de zaak op Dinsdag 31 Mei as. voor de rechtbank in Roermond in openbare behandeling te nemen. Mede In verband met het groot aantal ge tuigen, dat zal worden gedagvaard, kan nog niet worden gezegd hoe lang de behandeling zal duren. LONDEN, 5 April. (VJ>.) Gisteren is te Southampton aangekomen de Engelsche schrü- ver, George B. Shaw, die terug keerde van een reis van verscheidene maanden In Zuid-Afrika. Gevraagd naar zün Indrukken, antwoordde hü den journalisten, dat zün eerste indruk was, dat men in Engeland op het land nog in de zeventiende eeuw leefde. B. en W. der gemeente Lelden schrijven voor voor en voor steun aan uitgetrokken werkloozen 150.000 werd geraamd, terwül de post „Werkverschaf fing aan werkloozen" voorshands voor Memorie werd uitgetrokken. Voor dese doeleinden is der halve op de begrooting In totaal beschikbaar 370300.—. De uitgaven over 1931 hebben be dragen: Subsidie Oemeentelüke Commiasie voor Maat- 280.000 - Dinsdagavond rijn te Leeuwen twee woon huizen, bewoond door de families Emans en Moore, totaal uitgebrand. Ook de geheele Inboedel ging verloren. De schade wordt door veraekertng gedekt. De oor zaak van den brand ia onbekend. De Ontvanger der dir. bel. enx 8. D. Bülsma is verpl. van het knt. Breukelen naar het knt Oouda, de Ontvanger der dir. bel. enz. E. do Vries van het knt. Uithuizen naar het knt der dir. bel. en accünzen te Oldenzaal en de Ont vanger der dir. bel. enz. J. Post van het knt. Ds rechtbank te Roermond heeft don M-ja. rigen A. v. L. en diens 31-jarigen broeder H. v. L-, beiden uit Helmond, wegens diefstal teder veroordeeld tot een gevangenisstraf van één Jaar en zee maanden. De eerste bad op 29 Ja nuari JJ. te Helmond in de Veestraat een vis» seUooper der Oeldersche Credietvereenlging een teach ontrukt, inhoudende f 1330. Hü liep hier mede in de richting van den w»»t«eltnin wear zün broer met eens fiets wachtte. Nadat' A. v. den «WrooEin reden beld<? Zü echter te Tilburg ga- arresteert!. Zaterdag 9 April bestaat de N.V. Lederfabriek H. J. Aarts te Reven rijf en twintig jaar. In April 1907 begon de beer Hub. Aarts zün machinale bereiding van overleder aW een voortzetting van de kleine vetleerloolerüvan zün oom Cornells Aarts, waar bü tot dusver werkzaam was geweest. De beer Hub. Aarts had met zün fabrikaat zooveel succes, dat reeds In 1908 aan uitbreiding der fabriek moest worden gedacht De heer P. Aarts bouwde toen op eenlgen afstand van het bestaande’ fabriekje een geheel apart gebouw, waarin ook ruimte was om naar de uitgebreide produc tie overleer ook technisch leer te fabriceeren. hetwelk in die dagen nog maar heel weinig in Holland werd gemaakt, De fa. Aarts ver wierf in 1910 op de Brussélsche tentoonstelling een zilveren medaille voor de Inzending tech nisch leer In 1913 werd wederom uitgebreid door met een tusschenbouw de twee afzonder lijke gebouwen tot één groote fabriek te maken Na dien werden nog eenige malen uitbreidingen aangebracht, het laatst In 1929, toen de tegen woordige machine met een capaciteit van 135 PK. werd geplaatst, waardoor de productie van 350 huiden per week werd bereikt. berekening van de mogelüke mee- en tegenvallers gaf een nadeelig verschil aan va» 225.750.—, waarbü nog werd aangenomen, dat voor het belastingjaar 1933Z*33 inkomen - jaar 1931) de opcenten op de gemeentefonds belasting de geraamde «eu algemeens het verbod van osgaan. Tegen het vonnis der rechtbank, te Leeuwar den betreffende de strafzaak tegen den ledi kant te 8L Anna Termuiden. heeft het O. M. appel aangeteekend. De officier bad tien jaren gevangenisstraf tegen verdachte geëlscht we gens bet plegen van doodslag op zün vrouw (die hü op de kust van Ameland sou hebben ver dronken). doch de rachthenk. steunende op het rapport der psychiaters, verklaarde den verdachte niet toerekeningsvatbaar en beval x zün plaatsing tn een krankzinnigengesticht voor een proeftüd van ten hoogste een jaar en daarna terbeschikkingstelling van de regeering ten einde ven harentwege te warden ver pleegd. opbrengst van 390.000.zullen bereiken, en dat de raming van de winst der Lichtfabrieken zal kunnen worden gehandhaafd. De opbrengst van een eventueele salariskor ting (als gevolg van het door de Staten-Gene- raal aangenomen wetsontwerp Inzake een tüde- Üjke korting op de rüksuitkeeringen aan de gemeenten en de provinciën) stellende op rond 100.000.—, hetgeen voor 1932 aan den rui men kant is.-bOJft er nog een tekort over van rond 125.00Ö.— In verband met dezen toestand stellen B. en W. den gemeenteraad voor, de opcenten op de vermogensbelasting (thans 15) te brengen tot het bij de wet toegelaten maximum van 50. waardoor een meerdere opbrengst van t f 25 000.zal worden verkregen. Aangezien het eerstvolgend belastingjaar op 1 Mei aan vangt, dient het daartoe strekkend raadsbesluit spoe-iig te worden aangenomen. Als verdere middelen tot versterking van de inkomsten zou het College, in overeenstemming met de grootst mogri"ke meerderheid van dc Commis-ie van Financiën, voorshands in aan merking willen brengen Invoering van een tildelüken crisistoeslag van 30 op de vermakelilkh-'dsb’lasting (op brengst 12300.—) hetgeen dient plaets te hebben door verhooging van de in art. 6 der hefflnrsverordening genoemde bedragen; verhooging van de hondenbelasting (op brengst 4000. Invoerirg van leevz oo bouwvergunning-»' naar rato der bouwkosten en eenige verdere te samen 480.000.- meer dan voor 1932 werd ge Blükens het voorloopig verelag der Eerste Ka mer over de Surlnaamsche begrooting 1932, verklaarden verscheidene leden zeer te zün teleurgesteld door het beleid der Regeering met betrekking tot Suriname. De minister van Ko loniën nam verleden jaar het denkbeeld in over weging om nogmaals door een bü uitstek kun dig en practtsch man het vraagstuk van Suri name's toekomst te laten bestudeeren, doch van die uiteending is nog niets gekomen. Ten onrechte gaat volgens deze leden de be windsman blükbaar van het standpunt uit, dat de voor Suriname af te vaardigen persoon na zün terugkeer allerlei maatregelen zal voor stellen. welke de Regeering op aanzienlüke koeten zouden komen te staan. Het is echter evenzeer denkbaar, dat voorstellen zullen wor den gedaan om de uitvoering vxn verscheidene plannen te doen geschieden door particuliere maatschappijen, waaraan het Gouvernement slechts in geringe mate zün medewerking zou behoeven te verleenen. j- En gesteld, dat de taak om Suriname "weder tot bloei te brengen, grootendeels aan de Re geering zelve werd toegedacht, dan zoude deze, gelet op de huidige economische omstandig heden, zich voorloopig er toe kunnen bepalen, om de te dien aanzien ontworpen plannen te bestudeeren en de uitvoering er van voer te bereiden. Nauwgezette bestudeering en zorgvuldige voorbereiding dier plannen achten de leden hier aan bet woord te meer gewenacht, daar de geschiedenis van Suriname verhaalt van tal van mislukte ondernemingen, waarbü het aan voorafgaande proefnemingen heeft ontbroken r-<Aat men de plannen tot wederopbouw van 'Suriname, in den meest ultgebrelden zin des woords, buiten beschouwing, dan blüft er, zoo merken deze leden op. nog voldoende over, waarop Regeering en Gouvernement zich tn de naaste toekomst kunnen toeleggen ter bevor dering der welvaart van het gewest. Zoo vestigden zü de aandacht op de wen- schelükheid van uitbreiding der vruchtenteelt en van vermeerdering van den vruchtenultvoer. vooral van sinaasappelen, pompelmoes en ba nanen. Voortzetting der medewerking aan de pogingen tot bevordering der koffiecultuur achtten zü ook uitermate gewenscht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 14