Een rood manifest De Valera tusschen twee vuren I GOD-LOOZEN NA H Vliegen: „Dit Paaschei is niet meer te lijmen.... Nachtelijke achtervolging AUTOBANDIETEN PAASCHCONGRES VAN DE S.D.A.P. WOENSDAG 6 APRIL i BRIEVEN UIT ENGELAND M. Tardieu te Londen Auto-bandieten h 9» Londen, 4 April. j •Dominion Zendt ca zer legd. Gisteren is M. Tardieu te Londen aangeko- en. vergezeld van M. Flandin. den Franschen minister van financiën. Eerst heden vangen de besprekingen officieel aan op het Foreign Oi- fice, maar gistermiddag heeft M. Tardieu reeo. een onderhoud met mr. MacDonald in Dow ningstreet gehad, en dezen, benevens sir John Simon, mr. Neville Chamberlain en andere mi nisters, later ontmoet aan een maaltijd aan ae aritsche Fransche ambassade. Vanavond keert M. Tar- Vrjjdag heeft het kabinet-De Valera vyf-en- een half uur beraadslaagd over het antwoord op de nota der Londensche regeering inzake den eed en de land-annuïteiten. De ministers van den Vrijstaat waren het hierover niet eens geweest. Theoretisch bestaan er tusschen hen geen meenlngsverschillen. Zij zijn allen vol- bloed-Republikeinen. Maar hun meeningen loe pen uiteen ten aanzien van het praktische vraagstuk, in hoeverre het wenscheiyk en mo gelijk is thans hun theorieën te verwezenlijken. De Valera is zich wel er van bewust, dat hy thans een verantwoordelijk minister is. die re kening heeft te houden met de realiteit, onver schillig of deze hem aangenaam is of niet. Zelts Indien hij zonder groot economisch nadeel vooi zfjn land Engeland voor het voldongen feit van afschaffing van den eed en zelfs verloochening van het verdrag kon stellen, zou hij rekening er mee hebben te houden, dat de kleine La- bourfractie, die zijn ministerieel leven in han den heeft, dit waarschijnlijk niet zou dulden. Een aantal zijner collega's daarentegen is veeleer geneigd het oor te leenen aan de Re- publlkeinsche extremisten, die van geen ondet- handellngen en geen compromis met Londen willen weten. Het kabinet in zijn geheel staa. aldus tusschen twee vuren. Mr. De Valera is thans den republlk^inschen organisaties te ge matigd, en zoo ondervindt hjj thans de moei- lang. dan kunnen ook Duitschland en Italië zeer nuttig werk doen. Ontbreekt evenwel sa menwerking tusschen Londen en Parijs, dan kunnen de beide andere landen zoo goed als niets uitrichten om de eenvoudige reden dat zij niet over de noodig -• middelen beschikken. Dultschland zelf staat voortdurend bloot aan nieuwe Inflatie en een quasl-staatsbankroet. Itallë’s positie is verre van bevredigend. Een economische Ineenstorting der Donaustaten zou Duitschland opnieuw aan het wankelen kunnen brengen en ook op Italië haar in vloed doen gelden. Wickham Steed sprak gisteren in de .Bunday Times" de meening uit dat de Fransch-Britsche tweedracht sinds 1919 de voornaamste oorzaak geweest is van Europa's moeilijkheden. Alleen herstel van de samenwer king tusschen de beide landen maar dan in het belang van heel Europa kan den chaos, welke met een bankroet van Donau-Europa zou aanvangen, voorkomen. Dit is de reden, waar om Tardieu met zijn Brltsche collega’s overleg pleegt, alvorens de vier-mogendhe ler.-confe- rentie aanvangt. Het Is ditmaal zeer hooge ernst. SPROETEN komen Vroeg mt voorjaar. Koop lijdia SPRUTOL Fo* «Oct-Tubw SOctZacpOOctBij He drogist Bulten de O.S P.-kringen zal meri het over dit alles in 't algemeen wel eens zijn of worden. En in dit opzicht zal het manifest dan ook wel succes hebtyn. Of echter het tweede doel van het manifest (de opengevallen plaatsen In de partij aange vuld te krijgen) eveneens bereikt zdl worden? Daar zijn wij niet zoo zeker van. De partijleiding moge al een beroep doen op de arbeidersklasse, „op de duizenden mannen en vrouwen, jong en oud, die, hoewel vervuld van vertrouwen in de soclaal-democratie, zich nog niet bij de 8.D.A.P. aansloten", zij moge thans het oogenblik gekomen noemen, waarop „dat verzuim" moet worden goedgemaakt, en zij moge ook het schrikbeeld oproepen, dat de .kapitalistische" tegenstanders der S.D.A.P. van een verzwakking der partij een „brutaal ge bruik” zouden maken „in het nadeel der ar beidersklasse”, wjj betwijfelen, of er genoeg zaam arbeiders in Nederland In de termen val len om de opengevallen plaatsen in de S.DA.P. te bezetten: voor wie de partij niet llnksch genoeg was, is steeds plaats geweest in de communis tische partij en sedert Paschen ook in de O.8.P. (om van de overige afgescheiden llnksche groe pen maar te zwijgen); voor wie de partij rich tot op heden niet rechtsch genoeg toonde, is in de huidige^ 8D.AJP. evenmin plaats; vanwege de partijlei ding is Immers nu reeds herhaaldeiyk plechtig verzekerd, dat de SJJ-AJ*. den volmaakt zelfden koers zal blijven volgen. De aanwas zou dus moeten komen van de futloozen, die tot thans toe weinig waarde hechtten aan den principieelen, den socialist 1- schen strijd der S.D.A.P. en daarom het lid maatschap niet begeerden. Denzulken is het b.v, aan de stembus meer te doen om (ten onrechte) verhoopt di rect materieel voordeel dan om het „heilig ideaal", dat de 8.D.AJ». heel, heel in de verte ïn heel, heel vaag meent te ontwaren. Denkt men echter in deze tijden katholieke en christelijke arbeiders tot zich te kunnen trekken een doel, waarop ten congresse nog zeer nadrukkelijk gewezen is dan zal de partijleiding zeer zekei bedrogen uitkomen. De katholieke en de christelijke arbeiders be- hooren immers niet tot degenen, die „hoewel vervuld van vertrouwen in de sociaal-democra- tle, zich nog niet bij de 8.D-AJ». aansloten”: de i katholieke en christelijke arbeiders missen ten leeneiunale dat vertrouwen; zij weten, dat het socialisme een utopie is en dat zij wat boven I alles uitgaat hun geloof niet zouden kunnen behouden, indien zij zich aan het socialisme overgaven. I Dit deel der arbeidersmassa zal ter vervan- King van de uitgetreden O .SP.-groep dus I zéker niet aan de Albarda’sche Paasch-ei-helft I vastgelijmd kunnen worden. op het leger van werk- alïe werkloozenkassa’s doelmatig gewerkt worden. Vooral moet men tegen de kerkelijke charitas optreden, want bij werkloozen „te een pakket levens middelen nog altijd sterker dan de heer lijkste beschrijvingenhoe eenmaal X So cialisme er uit zal zien”. Daarom moet de werkzaamheid der kerkelijke charitas „ont maskerd'' worden. Ter bevordering der God-loosheid In Oostenrijk wordt tenslotte geëlscht: „Treedt in massa uit de Kerk! Meldt uwe kinderen af van X godsdienstonderricht! Strijdt mede voor scheiding van Kerk en Staat! Voor scheiding van Kerk en school! Voor afschaffing der congrua en van allen onderstand aan den clerus! Voor absolute onteigening van alle kerkgoederen ten bate der werkloozen en Invaliden, der arme boe ren en dakloozen! Strijdt mede tegen kerk gebouwen, voor goedkoope woningen. Tegen het dreigende cohcordaat!” Een „rijk” programma dus! En ter verwezenlijking eischt dit stormplan” vóór den eersten Mei de oprichting van tien nieuwe onderafdeellngen der „Revolution- naire Vrijdenkers-opposltie” In Weenen, en van niet minder dan 60 op het platteland. Leerzaam is vooral, hoe de afschuwelijke God-loozen-actle in Oostenrijk socialistisch „ingesteld” Is. Nu kok Vliegen geen kans gezien heeft, de belde Paasch-ei-helften Albarda en Flmmen weer aan elkaar te lijmen, nu de scheuring in de 8DA.P. tot een feit geworden is en de leiding der 8.D.AP. althans zeker voorloo- pig verzwakking en verwarring voor de roode arbeidersbeweging verwacht, nu heeft het mode partijbestuur zich in een uitvoerig mani fest tot de arbeiders gericht. Ten eerste om de taktiek der partijleiding in bet conflict nog eens te motlveeren en te recht vaardigen, ten tweede om de met haar mln of meer bevriende arbeiders ertoe op te wek ken. de (door de scheuring) in de partij open gevallen plaatsen aan te vullen. In haar eersten opzet is het partijbestuur zeer goed geslaagd, althans voor den objectieven be- oordeelaar. Hel is een feit, dat de llnkervleugelaars, die de partij verlieten, in afdeelingen en congres sen der partij zeer ruime gelegenheid gekregen hebben om hun inzichten te verdedigen, niet minder ook in de pers, nX in het z<. discussie blad „De Soclaal-Democraat", waarin allen hun meeningen vaak ook de zotste! werkelijk vrijer dan vrij konden propageeren. Dit was echter zoo lezen wij in bet roode manifest den leiders van den linkervleugel niet genoeg: Zi) organiseerden zich binnen de 8D.AJ». tot een oppositiepartij. zy belegden, plaatselyk, ge westelijk en landelijk, bijeenkomsten ter bestrij ding van de taktiek der partij. Zjj richtten llnk sche studle-clubs, debating-clubs en anders-ge- aaamde organisaties op binnen de partij. Zij stichtten, driemaal achtereen, een eigen blad, dat het orgaan en het bindmiddel was van de georganiseerde oppositie in de partij. Zij zetten deze partij-ontbindende methode voort, ondanks de herhaalde verzoeken der par ty-congressen om daaraan een einde te maken zy bouwden een^party in de party. Zulke dingen kan geen enkele party op den duur doorstaan. De S.D.A.P. heeft ook wjj erkenden dat herhaaldelyk een reeks van jaren groote lankmoedigheid vertoond, maar.... elndeUjk was het geduld der party uitgeput: Het Paaschcongres verlangde met een over weldigende meerderheid, dat alle leden zich zou den gedragen naar de regelen door de congres sen gesteld, dat zy zouden afzien van afzonder- Ujke organisaties binnen de party, van georga niseerde oppositie binnen de party, van stelsel matige bedreiging der eenheid. De leiders van den linkervleugel hebben dat niet gewild, zy hebben zich niet aan de vol komen redelyke en gematigde besluiten van het partijcongres, met zeer groote meerderheid ge nomen, willen onderwerpen, zy zyn overgegaan tot de uitvoering van een plan, dat zy klaarbiy- kelyk reeds lang hadden opgevat en uitgewerkt: zy zyn zonder noodzaak uit de 8.D.AJ’. getre den en zy hebben een nieuwe party gesticht. Terecht heet het verder in het manifest: •Deze nieuwe party heeft geen reden van be staan. Voorzoover haar leden sociaaldemocra ten zyn, is voor hqp in de S.D.A.P. plaats, recht en gelegenheid om den stryd te voeren. Voorzoover zy communisten zyn, kunnen zy in de communistische party onderdak vinden. zou zyn wensch zyn schen de beide regeer Dit is ongetwyfeld de eenige manier, waarop in deze of in gene richting, met eenige moge- lykheid iets bereikt kan worden. Dat de Brit- sche regeering een voorstel tot het houden eener conferentie ernstig overwegen zal, wordt te Londen van officieuze zyde verzekerd. Indien de zaken zóó staan, dan zyn er alle redenen om te hopen, dat een scherp conflict zal ultbiyven. Engeland heeft zich nooit op hei standpunt gesteld, dat het lersche verdrag niet gewyzigd kan worden; het zou zich evenwei verzet hebben tegen een eenzydlge wyzlgina door Ierland. Van het oogenblik af waarop he. tot onderhandelen bereid is. opent Ierland ooz den weg tot resultaten, die het zeer zeker niet had kunnen verkrijgen door Engeland te stel len voor voldongen feiten. In dit verband is het van belang, dat de ler- dleu naar Parijs terug, terwyi M. Flandin hier biyft om de vier-mogendheden-conferentle by te wonen. De Fransch-Engelsche besprekingen zyn ais het ware de proloog van deze conferentie. Wij wagen het niet vooruit te loopen op de gebeurtenissen. Voor het oogenblik willen wy slechts pogen de vraag te beantwoorden: waarom is M Tardieu naar Londen gekomen; waartoe is het noodig dat Fransch-Engelsch overleg aan de besprekingen tusschen de vier groote mogendheden voorafgaat? De mogelykheld bestaat dat sir John Simon, toen hy het de vorige maand te Genève en Parijs met M. Tardieu eens werd over zekere algemeene beginselen der Fransch-Britsche politiek, verder gegaan is dan Mr. MacDonald 'die pas een oogoperatie ondergaan had en tydeiyk ..hors combat” was) wenschelyk achtte, wy hebben deze mogelykheld nog kort geleden onder de oogen gezien, en het is niet onwaarschyniyk. dat de Fransche premier een ultnoodlging ontvangen heeft om naar Londen te komen, omdat de tusschen hem en sir John Simon overeengekomen po litieke beginselen Riet ten volle de goedkeuring van het Brltsche kabinet wegdroegen. Dit evenwel 13 slechts by zaak. De hoofdzaak is dat de toestand in Middel-Europa, en voomameiyk in de z.g. Donau-staten. niet alleen te Londen, maar ook te Parys, groote bezorgdheid heeft verwekt. Het is ongeveer een Jaar geleden, dat de crisis in Oostenryk de onmiddellyke oor zaak werd van een noodlottige verscherping der wereldcrisis. De staatslieden vreezen niets zoozeer als een herhaling van de gebeurte nissen van 1931. Oostenrijk en Hongarije op de eerste plaats, maar ook de andere Donau staten moeten in het al^meen belang finan cieel en economisch geconsolideerd worden. Frankrijk heeft een douane-verbond voorge steld, een denkbeeld dat slechts kan worden uitgevoerd indien alle groote mogendheden medewerken, en Indien geen harer en voor- lameiyk Frankryc en Dultschland, poogt er politieke munt uit te slaan Maar de twee enige Europeesche mogendheden die materieel 1 staat zyn de Donau-landen op de been te ouden of weder op den been te brengen, zyn ngeland en Frankryk. Werken deze samen, niet ter bevordering van specifiek Fransche of of Fransch-Britsche belangen in centraal Europa, doch In het algemeen be- De wegen worden den laatsten tijd onveilig gemaakt door bandieten in automobielen die het vooral voorzien hebben op afgelegen gara ges en benzine-depots De vorige maand heeft een garagehouder aan den grooten weg van Londen naar het noorden twintig mylen voorby Huntingdon, niet minder dan driemaal bezoek gehad van zulke boosdoeners. Op zekeren avond, tegen het midden van Maart, vond hy vier ge wapende kerels In zyn garage; hy verjoeg hen met een revolver. In den nacht van 30 op 31 Maart had hy zich met zyn knecht verdekt opgesteld, daar hy rekende op een nieuwe raid. De beide mannen waren met revolvers gewa pend, en een auto stond gereed ten einde „on- genoode gasten" onmiddeilyk te achtervolgen. Om twee uur In den nacht kwamen dezen aan. Zy braken de garagedeur open, maar onmid deilyk hierop ontstak de eigenaar alle electri- sche lampen, en schoot op de Indringers die, ofschoon beiden gewapend, ylings in hun auto sprongen en wegreden. De vervolging over den stikdonkeren weg ving aan. De streek ten noor den van Huntingdon is schaarsch bevolkt, en op dit nachtelyk uur waren de vervolgers ge heel op zichzelf aangewezen. Na zes-en-dertig kilometers afgelegd te hebben, kwamen zy de bandieten dicht op de hielen, doch zy hadden nu het oude stadje bereikt, en verloren daar in de nauwe bochtige straten het spoor voor zy de hulp der plaatseiyke politie hadden kunnen inroepen. Den volgenden morgen werd de auto der roovers by Edmonton, ten noorden van Londen, onbeheerd aan den weg gevonden. Dienzelfden Vrijdag werden in Londen en omliggende graafschappen niet minder dan vyf aanvallen door auto-bandleten uitgevoerd, mee- rendeels op winkels, maar ook het landhuis van sir John Reith, den Dlrecteur-Generaal der British Broadcasting Corporation, werd half leeggeplunderd. Natuurlyk hebben de kerels het vooral op juwellerswlnkels voorzien. De politie is door deze plotselinge uitbarsting van banditisme eenigszlns verrast, en juweliers en goudsmeden beginnen zichzelf te beschermen. Een der voor naamste winkeliers in Regentstreet heeft Zater dag vuurwapenen aan den ingang van zyn zaak geïnstalleerd. De Bond van Goudsmeden heeft een spoedvergadering belegd, en de Bond van Juweliers zal waarschyniyk hetzelfde doen. Verzekeringsmaatschappyen hebben den verze kerden winkeliers doen weten dat een betere bescherming en scherper bewaking hunner m». gazynen en voorraden gewenscht is. lykheden waarvoor de meeste extremistisch leiders komen te staan, wanneer eenmaal de regeeringsverantwoordeiykheid op hen rust. Vrijdagnacht zyn de leden van het kabinet het eens geworden over de hoofdlynen van het antwoord. Volgens die lynen zal een ontwerp- nota opgesteld worden, welke in het begin ae- week aan het kabinet zal worden voorge- en dus niet vóór Dinsdag, maar waai- schynlyk eerst een paar dagen daarna, in hei bezit der Brltsche regeering zal zMn. De eenstemmigheid onder de leden van hei lersche kabinet is dus hersteld, op zichzeli een belangryk en geruststellend feit. Meer is evenwel op het oogenblik officieel niet bekend. En toch hecht men hier groote waarde aan be richten uit Dublin, volgens welke De Valera een „ronde-tafel"-conferentle met Engelana zou voorstellen over de aangelegenheden be treffende den eed en de land-annuïteiten. Hei persoonlyk contact tus- igen te vestigen De „Proletarische Freldenkeroppooition”, zooals de Oostenrijkache Oodloosenbeweging zich noemt, publiceert in „Kampfberelt haar werkprogram, naar welks verwezen lijking nu met alle krachten gestreefd moet worden. De strijdleus te: „Klasse tegen klasse!” en in dezen kamp mag niet tegen de Kerk „geknipoogd” worden. De massa vooral de vrouwen en de jeugd moet aan den Invloed der Kerk onttrokken worden. De pauselijke encycliek over het Huwe lijk heeft zoo heet het aan de positie der vrouw niets veranderd; zij te de „sla vin van haar man en de familie”. Dwt wordt storm geloopen tegen paragraaf 144 en het Oostenrljksche Huwelijksrecht, wat daarvoor in de plaats zal komen wordt in X program der Godloozen wijselijk verzwe gen. Doch een hunner vrouwelijke propa gandisten. dr Maria Frlschauf, geeft daar omtrent opheldering in haar lezingen met lichtbeelden over „Het leven der vrouw In Sovjet-Rusland”: „Wat te X huwelijk?" Twee, die van elkaar houden en tezamen wonen. Bekoelt de liefde, nu, dan gaan ze eenvoudig van elkaar. Voor de eventueele kinderen wordt wel gezorgd.” (Door den Staat namelijk). Een geregistreerde relatie dus, die elk oogenblik en zoo vaak men wil her-regtetreerd kan worden. Het woord „moeder” wordt hier een afgedaan begrip, want de Staat verzorgt het kind. Nog veel gewichtiger te (naar dit pro gram) de strijd om de Jeugd, „die al even onbeperkt aan den paapschen willekeur is uitgeleverd”. Ze wordt in de „geestelijke zielenvang-asylen” gedreven, waar de toe komstige kaders voor de fascistische strijd- brekers en terreurbenden gevormd en ge drild worden. De Jeugd moet „bevrijd wor den van X godsdienstglft", dat haar voor klassenstrijd onbruikbaar maakt. Vooral op het platteland moet deze leus populair ge maakt worden; daar moet men „tegen de Kerk als grootgrondbezitster en ultbuit- ster” optreden. Om vat te krijgen loozen, moet aan der God-loosheid tenslotte sche regeering reeds medegedeeld heeft verte genwoordigers te zullen zenden naar de Ryxs- conferentle te Ottawa. Zoowel In Canada als in Australië en Nieuw-Zeeland heeft het optreden van den Vrijstaat met betrekking tot den eeu groote ontstemming verwekt. De Australische regeering heeft lerlahds houding zelfs in een ministerraad ernstig besproken, terwyl volgens een telegram In de „Daily Expressdat wy evenwel voor niet geloofwaardig houden, de Canadeesche regeering voornemens zou zyn Ierland niet toe te laten tot de conferentie te Ottawa, Indien het zyn standpunt ten aanzien an den eed niet wyzigt. Nu is de eeds-kwestie een zuiver Iersch-En- ’elsche aangelegenheid, waarmee de overige .ominions niets hebben uit te staan. lerlanos tatus als Dominion berust niet uitsluitend op den eed, doch op het heele lersch-Engelsche verdrag, en in het by zonder op art. 1, waarin de Dominion status nadrukkelyk vastgestelo wordt. Zendt De Valera vertegenwoordigers naar Ottawa, dan geeft hy hiermede te ken nen, dat hy Ierland nog steeds als een lid dei Brltsche Statengemeenschap beschouwt, en hei zou een ongeloofeiyke domheid van Canada of van een der andere Brltsche landen zyn, indieii zy de lersche gedelegeerden uitsloten en aldus zelf te kennen gaven den Vrijstaat niet lange, als een Dominion te erkennen. Niets zou den extremistlschen Republikeinen in Ierland aan genamer kunnen zyn! Zuid-Afrika verkeerde, toen het kabinet- Hertzog pas aan het bewind gekomen was. in vele opzichten in dezelfde positie als thans Ier- I land. Zyn deelname aan de Ryksconferentie te Ixmden in 1926 heeft er evenwel zeer veel toe bijgedragen de betrekkingen met Groot-Brti- tannië te verbeteren. BH

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5