Hoe de voetbal in Engeland rolt Met de Zes-daagsche p .t’- in De rondgang begonnen TIENTALLEN, DIE OP ZWAAR WERK WACHTEN LEESTKLAAR SCHOENWERK Beperking van den invoer Benoemingen Paters Franciscanen Op last van Luchtverbinding op Zeeland Wordt Nederland achtergesteld? VERKEER MET INDIE CREDIETVERLEENING VOOR WONINGBOUW MOEDER PRISCA Een plan in voorbereiding Ridder in de Oranje-Nassau-Orde KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 66ste Jaargang No. 27 BOERDERIJ VERNIELD Brandwacht gewond VERWERPING PACHTWET Burgemeester W. Keyzer UIT DE STROOCARTON K. v. K. te Meppel AFSLUITING VAN „OPENBARE WEGEN”. VIER EN EEN HALF TON VERDUISTERD INVOER VAN KAAS IN DU1TSCHLAND DE MOLENAARS EN DE TARWEWET PRODUCTIE VAN STRAATKLINKERS rt ir Motie der R.K. Kiesvereeniging te Apeldoorn aan het graven van Zuid-Willemsvaart Bevestiging van het vonnis geëischt van den Minister Waterstaat. Ingrijpende beperking Het conflict besproken Economische toestand van Ned.-Indië. VERMINDERDE EXPORT ZUIVELPRODUCTEN Internationaal voetbal op a.t. Za terdag Hoe zal het elftal er uit zien De voorhoede de lastigste opgave Weer tien goals op Wembley? Mist Arsenal de „Groote Slam”? De Londensche machine hapert Ook Everton had het lang niet gemakkelijk „Les Extremes se toucheut.” Wat Everton en Arsenal nog te verwerken krjjgen. Jhr. Mr. C. FEITH ZESTIG JAAR De N.V. „Grontm^* ait Hoogeveen ia begonnen een afwateringakanaal tuwchen de Aa en Op audiëntie bjj de Koningin Een proloog met jockeys s van Posterijen en inhoud van baar plan mede te deelen? 9 V be- J. Het Engelsche elftal tegen Schotland te Wembley. TM secretaris van de Kamer van Koop- handel te Meppel Is benoemd de beer Mr. H P. Stolp te Scheveningen. re gel e- e- □a er ge al il- jn van den dekt de draagt. op •om Uke dee op het net ied, ist- be-* Wk de op ren tde an ad hÜ an ne is- L»- rk de iet ut sl im ui ie, te iet de rt ry •n. an ist e- ed rel re ie e- d. et m Weaver Barclay Johnson □n- HJj ba den rek In aar or- ini net te ng, em één het eer luw de ■ei- hU en die rt- md er- dit dat in k op, en Je n". als de Ze Lat en en le en m. ik- In kjt «- let ng tar HM die al ris er tn: ikt ran J er ten. rer- ien. na- itte de te snd, upé and •etn esc, rta- hU Pte ilet re Il- lit is De Staatscourant van Woensdag 6 April no. 66 bevat een Kon. Besluit waarbij gedurende het tydvank van 1 April 1932 tot 1 October 1932 de Invoer uit leder land verboden is van leestklaar schoenwerk, voor zoover deze meer bedraagt dan de gemiddelde hoeveelheid, welke van dat schoenwerk gedurende het overeenkomstig tijd vak der Jaren 1930 en 1931 Is Ingevoerd. De R K. Kiesvereeniging te Apeldoorn heeft lp baar Jongste ledenvergadering de volgende motie aangenomen. De algemeene vergadering der R. K. Kiesver eeniging te Apeldoornkennis genomen heb bende van de verwerping van het Ontwerp. Pachtwet door de Eerste Kamer der Staten- Oeneraal; constateerende dat deae verwerping mede is veroorzaakt doordat 6 R K. leden dier Kamer tegen bet ontwerp hun stem hebben uit gebracht; van meenlng zijnde, dat met de re dactie in het R K. Staatsprogram Inzake her vorming der Pachtwet bedoeld la, het geven van het oontlnhatierecht aan den pachter; betreurt ten sterkste dat R K. leden der Eerste Ka mer hun stem hebben uitgebracht in strijd met bet program der R K. Staatspartij; verzoekt bet bestuur van den Bond van R K. Klesver- men zijn gevoelens niet, hier komen de instincten tot uitbarsting, hier heerscht onbegrensde bewondering voor kracht en De Weleerw. P. Hieronymus aan den Berg, leeraar aan bet Gymnasium te Megen. werd als zoodanig benoemd te Venray. In zijn plaats werd te Megen aangesteld de Vlcarius van het klooster aldaar, de weleerw. P. Archange- lus Burgers. Het Tweede Kamerlid Hlemstra heeft aan den Minister van Blnnenlandsche Zaken «en Land bouw, Voorriker van den Raad van Ministers, de volgende vragen gesteld: Kan de Regeering, die tijdens de behande ling van de interpellatie-Hlemstra. in de ver gadering van de Tweede Kamer van 2 Maart JJ. bij monde van den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid verklaarde, dat zij bezig was met een plan dat in vergevorderd stadium van voorbereiding verkeerde om te komen tot een credletverleenlng voor woningbouw, thans ook mededeelen of deae voorbereiding reeds Is beëindigd? Indien deae vraag toestemmend mocht wor den beantwoord, is de Regeering dan bereid den Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje ‘Nassau de eerw. moeder Prisca in de wereld mejuffrouw P. Baudoln, overste van het Ge neeskundig gesticht voor krankzinnigen .Voor burg" te Vught. Behoudens goedkeuring van den Minister V. Waterstaat, is het thans zeker, dat de KLM. gedurende de maanden Met, Juni, Juli. Augus tus en wellicht ook September, de luchtlfjn Rot terdamSchouwen DulvelandWalcheren In ex ploitatie zal nemen. Op Donderdag 7 dezer is door de K. L. M. te Middelburg een vergadering belegd met auto riteiten, gemeentebes u'en. Kamers van Koop handel. handelsvereen’gtngen, middenstands- vereenlglngen, veillngsvereenlglngen, vereenlgtn- gen tot bevordering van het vreemdelingenver keer en andere belanghebbenden en belangstel lenden om de definitieve voorbereidingen te treffen. rieuren te Helmond en te Beek en Donk open bare wegen had doen versperren. De zaak werd toen aangehouden, opdat de gemeente-secreta. rissen van genoemde gemeenten alsnog zouden worden gehoord. In een nadere zitting van het Kantongerecht te Helmond zijn deze titularissen gehoord. Nadat het O. M. een boete had gevorderd van geringe beteekenls, deed de kantonrechter uit spraak en snrak den beklaagden technisch amb tenaar van het tón laste gelegde vrij. Gedurende de maand Maart 1932 werden in het radio-telefoonverkeer met Ned.-Indië in totaal 249 gesprekken gevoerd, waarvan er 104 in Nederland en 146 in Indië werden aange vraagd. Van de hier te lande aangevraagde gesprek ken hadden er 65 betrekking op skelljke en 39 op famllieaagnelegenheden. Voor Indl bedroëe- gen deze getallen reap. 72 en 73. In totaal werden 177 gesprekken van huis uit gevoerd, waarvan in Nederland 70 en in Indië 107 werden aangevraagd. In het radlotelefoonverkeer EuropaNed.- Indlé via Nederland werden In Maart in totaal 9 gesprekken gevoerd, nl. met Engeland 2, met Italië 2, Spanje 1, Zweden 3, Zwitserland L Met Ingang van 1 Juli 1932 Is aan den Re ferendaris der P. T. en T. J. Hulsman, belast met de functie van directeur van het post kantoor te Nijmegen, op zijn verz. eervol ont slag verl. met dankbetuiging voor de door hem aan den Lande bewezen diensten. De Wembley-suppoosten kunnen zich as. Za terdag gaan trainen. Neen, zij vormen geen ploeg als tegenwoordig de slagers en kasteleins, hun training bestaat uit het groote voorspel van 23 April de internationale kamp namelijk tusschen Engeland en Schotland voor de all- Britsche voetbal-suprematle. Op het oogenblik, dat deze regels aan het pa pier worden toevertrouwd is het Engelsche elf tal nog niet officieel opgesteld, evenmin trou wens als bet Schotsche. Om eventueele wijzi gingen in verband met opgeloopen blessures te voorkomen, gebeurt dit steeds laat- Natuurlijk heeft de Engelsche pers het onderwerp al aan gesneden, doch de meeningen zijn nogal ver deeld. Niet over achterhoede en middenllnie, doch voornamelijk ten opzichte van den aanval. Hoe moeilijk de vorming dezer linie wel is mag blijken uit het feit, dat iedere dub een aparte speelwijze huldigt, wat tot gevolg heeft, dat vijl afzonderlijke sterren nog geen sluitende en el kander begrijpende Unie vormen. Verschillende proefnemingen werden al gedaan, en hoewel de verschillende formaties, de moeilijkheden in aan merking genomen, niet bepaald onbevredigend functioneerde, bleek de oplossing toch meesten tijds niet geheel en al naar den zin van de critici. Vaststaand is, dat Hibbs van Birmingham als doelwachter optreedt met Goodall en Blenkin- sop als backs. Strange’s verkiezing staat even eens vast, doch het verdere deel van de midden lijn zal in zeker opzicht nieuwe gezichten too- nen. Want als spil komt stellig in aanmerking de Chelsea-man O'Dowd, die momenteel In grootschen vorm is en als partner zal krijgen Weaver van Newcastle United, van wlen het zelfde kan worden getuigd. Zooals gezegd vormt de aanval het groote vraagteeken. Voor de scha kel tusschen belde vleugels zijn twee ernstige reflectanten. Waring van Aston Villa en Dixie Dean van Everton. Vermoedelijk zal de keuze wel op eerstgenoemde vallen, juist doordat John son voor de llnksbinnen-plaats de aangewezen man is. En aangezien men dit seizoen overeen is gekomen niet meer dan één speler per ver- eenlglng voor Internationale vertegenwoordiging op te eischen, zal Dean stellig worden gepas seerd. Voorts zal Bastin van de Arsenal wel als linksbuiten worden uitverkoren, terwijl voor den rechtervleugel hoogstwaarschijnlijk Crooks en Barclay bet witte shirt sullen dragen. Zal Engeland evenals verleden Jaar weer de zen strijd winnen, doch vermoedelijk niet met dezelfde cijfers 73? Keeren wfj na dit internationale uitstapje tot de competitie terug, dan is bet groote feit van Jl Zaterdag het betrekkelijke falen van de Ar senal tegen Chelsea. Dientengevolge sullen de Londensche rood-witten niet de „groote Siam* In dit nummer beëindigt A. A. L. Graumana zijn interessant verhaal „Veroveraar”, en schie ten we weer een stuk op in den actueelen Limburgschen roman van Néré Valk. ..Het ge- helm van de Witte Kapel”. „De Inbreker”, door Marie Tbereee „De onvoorziene afloop", naar het Amerikaaruch door Christine Kamp, en „De allerlaatste patiënt”, door Ton RuUgrok, leveren een uurtje van kostelijke ontspanning waarnaast de artikelen „Van de oude zeilvaart”, door Ing. J. Tb M. Mys, „Onder de Lilli putters, dwerg-artlsten in bun hotel", door Magnus, en „Mooie Fonteinen”, door WUly Ba der, door hun populalr-wetenachappelijken toon een verrijking van kennis bieden. Met de door bet nummer heen loopende pagina’s ac- tueele genre foto's, humor, jeugd ed. weer een nummer, dat er zijn mag. In een Woensdagmiddag te Utrecht gehou den vergadering van vlamoven-straatkllnker- fabrikanten is, In beginsel besloten tot een In grijpende beperking der productie van straat klinkers door stopzetlng van fabrieken, daartoe gedwongen door de steeds grooter wordende Invoeren van buitenlandsche wegdekmaterialen en het gebrek aan gelden'voor uitvoering en onderhoud van wegen. Met 16 April is de heer W. J. H. J. M. Key zer, burgemeester der gemeente Btompwijk belast met de tjjdelijke waarneming van het ambt van burgemeester der gemeente Veur. Voor het Haagsche Gerechtshof had zich Woensdag in hooger beroep te verantwoorden de 39-jarige assuradeur J. F. van B. v. d. B., ez-medeflrmant van de firma K. Co. te Rotterdam, die wegens verduistering van bijna 4% ton ten nadeele van zijn firma en wegens valschheid in geschrifte door de Rotterdamsche rechtbank was veroordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf. met aftrek van de preventieve hechtenis. Het hooger beroep was namens ver dachte aangeteekend door zijn verdediger, mr. J. A. L. M. Loeft te Rotterdam. Enkele getuigen, door de verdediging opgeroe pen. verklaarden, dat verdachte eenige valache boekingen niet met het oogmerk om ze als echt te gebruiken, zou hebben verricht, doch omdat hij als vennoot geld had opgenomen, waarvan hij de reden niet voor zijn boekhouder had wil len weten. De procureur-generaal. mr. J. A. de Visser, constateerde, dat verdachte het hem ten laste gelegde, behalve de valschheid In geschrifte, heeft bekend. Als medefirmant van de firma K. Co. genoot verdachte een salaris van 1000 per maand, plus tantièmes tot een totaal inko men van 30.000. volgens verdachtes eigen ver klaring. Echter reeds in 1923 had hij bij de firma een schuld van 100.000. Hij is toen te onzali ger ure gaan speculeeren in graan enz. en heeft om deze speculaties, die mislukten, te flnsmcle- ren, 4S ton uit de kas genomen, niet door boe- In aansluiting op onzen Engelschen brief kunnen wij nu het Engelsche elftal melden, dat Zaterdag te Wembley Schotland zal ontmoeten. De opstelling Is de volgende: Pearson (West Bromwich)Shaw (W. Brom wich)Blenkinsop (Sheff. Wednesday); Stran ge (Sh. Wedn); O’Dowd (Chelsea); (Newcastle U.); Crooks (Derby O.); (Sheff. U.); Waring (Aston V.): (Everton); Houghton (Aston Villa). Bepaald verrassende veranderingen is er maar een. nJ. het passeeren van Goodall. Voor den keepers-post voelde Hibbs zich na zijn blessure nog niet geheel ,Jit”, terwijl Bastin van de Arsenal plaats moest ruimen voor Houghton; moeten wij hier verband brengen tusschen James’ blessure en den Cup-strjjd van de Lon de naars? Eén feit trekt echter wel de aandacht, dat men in tegenspraak met het srvereengekomene doch twee spelers uit één vereeniglng In de na tionale ploeg heeft opgesteld; aandachtige be schouwers zullen echter hebben opgemerkt, dat de betrokken clubs niets meer te winnen of te verliezen hebben voor Cup en kampioenschap, zoodat dtt vermoedelijk het motief is, dat thans van de bepalingen werd af geweken. In het Provinciehuis te Groningen hebban Woensdagmiddag besprekingen plaats gehad tusschen de partijen, betrokken bj) het conflict in de stroocarton-lndustrle In de provincie Gro ningen en de bemlddellngscommissle. De be sprekingen sjjn nog niet geëindigd, doch zU zUn voorlooplg geschorst. In dit stadium kunnen geen mededeellngen worden gedaan nmtrwnt stand van bet geechlL Zooals eenlgen tijd geleden reeds in dit Had werd bericht, hadden den laatsten tjjd in Oos- teUjk NoorcLBrabant verschillende afslultln. gen aan als „openabre wegen" bekend staande wegen plaats. Vla den hierarchieken weg ge schiedden deze afsluitingen op last van den Minister van Waterstaat, en wel tenminste ge. durende vier en twintig uren, teneinde te voor komen. dat deze wegen ais „openbare wegen" zouden worden beschouwd. Voor het Kantongerecht te Helmond had zich deswege reeds eenige weken geleden te verant. woorden de technisch ambtenaar van den Rijks, waterstaat J. Th. K., die op last zijner supe- De in de Friesche zuivel- en veehoudersbe- drijven heerschende nood wordt steeds nijpen der. Door de tegenwoordige zeer hooge invoer rechten en geheele en gedeeltelijke Invoerver boden Ie de buitenlandsche export van de Friesche zuivel- en vleeschproducten. alsmede van het Friesche vee ten zeerste verminderd In Dultschland, dat sinds verscheidene jaren het voornaamste buitenlandsche afzetgebied van de Friesche zuivelproducten geweest Is, kan thans niet meer dan jaarlijks 5000 ton Ned. boter tegen een recht van 50 tot 100 RM. voor 50 K.G. worden ingevoerd. Deze hoeveelheid van 5000 ton wordt door het zulvelcrislsbureau gecontingenteerd. Zooals gemakkelijk te begrijpen valt, zal dientengevolge de uit Friesland thans en In de toekomst naar Dultschland geëxporteerde hoeveelheid boter veel kleiner zijn dan vorige Jaren. Dit heeft ten gevolge, dat daardoor de Friesche veehouders in nog dieper ellende worden gedompeld. Voorts dient nog de aan dacht te worden gevestigd op het feit, dat ge durende de jongste maanden reeds meer bui tenlandsche boter in ons land is Ingevoerd, dan bet geheele vorige Jaar. Aan den zeer verminderden Duitschen aftrek en de buitenlandsche boter-concurrentie moet het n.l. voor een zeer groot deel geweten warden, dat de door de Leeuwarder Commissie genoteerde prijzen der eerste kwaliteit boter sinds een paar weken niet hooger zijn dan 95 ets. per K.G. Daar door de steeds overvloediger melkgift der koelen in de huidige lente- en as. zomer periode In de zuivelfabrieken voortdurend grootere hoeveelheden boter en kaas worden geproduceerd, zullen de prijzen dier beide producten in de naaste toekomst nog belangrijk lager worden, dan zij reeds zijn. Zoodat dan de flnanclëele toestand der Friesche veehou ders nog zal verergeren. Reeds thans zijn, zooals dezer dagen door den beer J. Falkena, burgemeester van Scho- terland en inspecteur der Rijks werkverschaf fing In Friesland, geconstateerd Is. vele In het zuldoostelijk gedeelte van Friesland gevestigde boeren, die tot dusver 5 6 6 koeien hielden, niet meer In staat, met hun bedrijf den kost voor zich zelve en hun gezinnen te verdienen, waarom zij evenals zeer vele landarbeiders om plaatsing in de werkverschaffingen aanklop pen. Daar Friesland sonder een kapitaalkrachtigen boerenstand geen welvarend bestaan lelden kan. oefent de flnanclëele nood van de vee houderij en het zuivelbedrijf een zeer nadeel!- gen invloed uit op den handel en de nijverheid Dit blijkt duidelijk b.v. uit de in de Friesche bouwvakken heerschende malaise. Als gevolg dier malaise zijn b.v. In Schoterland 163 bouw vakarbeiders werkloos. De Minister van Koloniën heeft de Tweede Kamer doen toekomen het verslag om trent den economlschen toestand van Ned - Indië over November 1931 met twee bijlagen en van een resident lege wijze samenvatting van de in October en November 1931 gehouden enquête naar de voedselverboudingen op Java en Madoera. Deae stukken zijn ter griffie nedergelegd ter inzage van de leden. Zondag 10 April aa. wordt Jhr. mr. C. Felth, secretaris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, te Den Haag, zestig Jaar. Jhr. Mr. Cornells Felth werd geboren te Am sterdam. Hl) bezocht het gymnasium te Den Haag en ging in 1890 naar de Unlversltelt te Lelden, waar hij in 1896 tot doctor in de rechts wetenschappen promoveerde. Twee jaar later werd hij op het Departement van Blnnenland sche Zaken als adjunct-commles werkzaam ge steld en doorliep sindsdien alle rangen. In 1918 werd mr. Felth benoemd tot secretaris-gene raal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De voorzlter en secretaris van den Alge- meenen Nederlandschen Molenaarsbond de hoeren C. Rezelman en J. W. E. Schrijver zijn Woensdagmiddag door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen om de bezwaren der mo lenaars tegen de uitvoering der tarwewet toe te lichten. Hare Majesteit onderhield zich gedurende 25 minuten met beide heeren en toonde groote belangstelling voor de moeilijkheden, waarin de molenaars In de tarweverbouwende gebieden, specteal in Zeeland en op de Zuid-Hollandsche eilanden, verkeeren. De Koningin stelde ver schillende vragen om volledig over den toestand Ingelicht te worden. Aan het slot hadden belde heeren gelegen heid H.M.'s aandacht te vestigen op het ac cijnssysteem, dat den steun aan de landbouwers waarborgt, terwijl de tarwehandelaren en de molenaars daarbij hun bedrijf Ongehinderd kunnen blijven uitoefenen. en bezit een ongeëvenaard tdthoudlngsi gen Niet minder dan drie seedaagacher hij tijdens dit winterseizoen gewonnen die van Brussel, die van Dortmund en d Chicago. Van Kempen en hij zijn de favorieten voor de 14de PariJsche 144-tn De tweede ploeg na die der Hollanders beste kansen maakt, wordt gevormd d Italianen Llnari en Dl Pacco. Linari der prachtigste athleten, die de Italia wielersport heeft opgeleverd en heeft vi lende malen zijn pracht In zesdaagschei nen toonen. Dl Pacco Is een uitmuntend lange ai rijder, die in de laatste Tour de Franc onvergetelijken Indruk heeft achtergelat* wilskracht en intelligentie. Dan zijn van tenlandscbe koppels nog de Belgen Char Deneef, winnaars van verschillende ze schen. deelnemers die een kans op over hebben. Van de Fransche koppels moei winnaars van Berlijn Wam hst en Bro genoemd worden, de associatie Blanchon Gulmbretlère, waarvan laatstgenoemde in rika eenige schitterende resultaten heeft be reikt en het koppel. Choury-Fabre. De andere 9 koppels zijn goed, doch hebben theoretisch geen enkele kans. Intusschen kan er nog wel een verrassing komen, doch als de proef op een normale wijze verloopt en als de verschillende combinaties onder de deelnemers self niet een noodlottigen Invloed hebben op den uitslag, m a. w. als de zwaarste concurrenten er niet in slagen om elkaar financieel te bewerken, dan lijkt mij een zege van Van Kempen en Pijnen burg wel bet meest waarschijnlijk. Intusschen voordat wjj zoover zijn, kan er nog heel «rat gebeuren In het PariJsche sportpaleis. Parijs, 5 April. (Van een bijzonderen correspondent) Na de eerste minuut, die Ik tn de sfeer van de PariJsche zesdaagsche had doorgebracht, had ik reeds vastgesteld, dat de crisis nog heel wat meer kracht zou moeten ontwikkelen om althans Parijs eronder te krijgen. Tegen elke pessimistische voorspelling In bracht reeds de openingsavond die onbeschrijflijke record-stem ming, die ons de massa openbaart staande op de grens der verdwazing. Stel u voor een Im mense «aal, die zoo groot is, dat je ter nau- wernood den overkant ervan ontdekken kunt. Op lederen kwart vierkanten meter waarop een toeschouwer kan staan, staat die toeschouwer Het zijn er in bet geheel genomen eenige tien duizenden, die over de verschillende regionen van de zaal verdeeld zijn. Evenals de samen leving bulten het sportpaleis, Is die, welke zich er in bevindt, in verschillende standen ver deeld. Heelemaal bovenin tegen bet dak aan gedrukt hulzen de populairen, de onopgesmukte vertegenwoordigers van het volk. Hier verstopt oer- die voor snelheid, die zich uit in een orkaan van geest drift. De populairen beschouwen zoo'n zesdaag sche als een plc-nlc. Zij komen er met een in drukwekkende bagage, bestaande uit mond voorraad. Wij zien ze niet, wy hoeren en ruiken ze alleen. In de lagere regionen rondom de baan zit de gegoede burgerklasse. Hier heelt men te maken met den toeschouwer, die goed ge kleed is en zich snel schaamt. Voor hem Is een van de voornaamste menschelijke deugden ma tigheid. HU Is dus enthousiast op een beschei den schaal, hij geniet meer In stilte dan met luidruchtigheid. Alleen zoo af en toe, als de emotie hem te groot wordt, laat hij zich met ontzetting een rauwen schreeuw ontvallen. HIJ schrikt dan van zichzelf en van de anderen rondom hem. In de open ruimte binnen de baan hebben allen zich opgesteld die graag gezien willen worden. De dametjes hier zijn modepoppen, levende producten van de meest geraffineerde opmaakkunst met voorgeschreven gebaartjes; de heeren op de pelouse zoo beet dit deel van het sportpaleis zijn poseurs, snobs en parvenus. Zij vertoonen zich uitslui tend in smoking en hun manieën kosten hun handen vol geld. Zij aoupeeren er In gezelschap van de levende modeprentjes met veel cham pagne. zij moeten hooge geldprijzen ter beschik king van de renners stellen, willen zij in tel zijn. Zij zijn eigenlijk diegenen, die zorgen voor bet financieele succes van de PariJsche zesdaag sche, die de meest vermaarde is van de Oude Wereld. In één enkel opzicht stemt dit publiek van uitersten overeen: bet rookt sonder res pijt en na eenige uren is de zaal veranderd in een misthol. Ter nauwernood kunnen de best geplaatsten dan de baan overzien. De sterkste schijnwerpers doen vergeefsche moeite om zich door den rook een weg te banen, de meest ko lossale stralenbundels zijn na eenige meters afgelegd te hebben, geabsorbeerd. In deze sfeer nu maken de wielrijders hun eentonigen rond gang, die op de minuut af 6 etmalen duurt. Op zoo'n eersten avond maken de meest ge- routlneerden der rijders zich niet erg druk, alleen de onervaren jongeren onder hen span nen zich in, zorgen voor eenige verrassende ultloopen en voor het noodlge aantal veroverde rondes, die het publiek eischt. Men vraagt zich dan ook met eenige verwondering af of de renners gekomen zijn om naar het publiek te kijken! Voorlooplg althans moeten de toeschou wers zich maar onder elkaar amuseeren bet grootste deel van den openingsavond. Zooals iedere groote en rechtgeaarde gebeur tenis heeft ook de Parysche zesdaagsche een proloog. Deze proloog nu Is gewoonlyk een al legaartje van alle mogeiyke vertoonlngen. Zelfs de jockeys der verschillende paardenrennen komen erbij te pas. In clowneske costuums ge stoken vertoonen deze mannekes hun kunsten tegen elkaar op de fiets. Zy maken den Indruk alsof zy het ter nauwernood geleerd hebben en zij zyn de risee van bet publiek, dat mee- doegenloos ia Deze proef Is even misplaatst als een paardenren tusschen Mlchard en Moeskops misplaatst zou zijn. Ten slotte bleek de Jockey Brillet de minst langzame te wezen van de gekleurde collectie stuntelige peddelaars. Een stayers-wedstryd tusschen de Fran- schen Grassin, Lacquehay, Wambst en den Dultscher Moeller in twee manches van 35 K M. bracht een mement van strijd en sport. De specialist Grassin, lenig als een panter, snel als een antiloop en tactisch als een strateeg, was zyn recalcitrante tegenstanders verre de baas en welverdiend won hy de proef, zyn land genoot Lacquehay legde beslag op de tweede plaats, terwyl de Dultscher Moeller derde werd en de jonge Wambst, de Benjamin van een roemruchtige wleiren-familie, vierde. Het slotnummer van den proloog was bet op treden van den sterksten en meest gespierden mensch ter wereld Rigolot. Dit pbenomeen van kracht, deze menschelyke bllfant. Jongleerde weer eens voor de oogen van een stpm-verbaasd pu bliek met honderden kilo’s. Met de linkerhand drukte hij zonder de minste Inspanning een korten halter van 89 kilo’s. Hiermede had hij een van zyn vele wereldrecords met één kilo ver beterd. Hy bad bet waarschyniyk ook met 5 of meer kilo's kunnen verbeteren. Maar Rigolot moet zuinig zyn met zyn records en niet te snel bet maximum bereiken, aangezien hy van dit soort verbeteringen leven moet. Wie geeft hem ongeiyk? By dit eene record bleef het ook voor dezen keer. Hy was in het geheel tien minuten aan bet werk geweest en had hiermede ruim tienduizend franken aan premies opgestreken. Daarna mocht hy een eereronde op de flets doen. Het rywiel, dat van extra-sterke kwali teit was, zuchtte onder bet gewicht van dltge- wlchts-phenomeen. Onmlddeliyk na de proeven van den kracht patser deden de vyftlen koppels voor de zes- daagsche bun Intrede op de baan. Het publiek zorgde voor een orkaanachtige ovatie, die de muzlek-door-de-luldspreker zelfs verstomde. Na de gebrulkelyke voorstelling aan jde toe schouwers van de deelnemers, na bet offensief der persphotographen, werd het startsein gege ven door de vermaarde Fransche luchthelden Codos en Roblda en de serie der zoogenaamde hetache ronden was begonnen. De strijd liet niet lang op zich wachten. Zooals gezegd, waren het de weinig ervarenen, die het vuur openden. Na den derden nacht eerst komen de eerste teno ren aan de beurt. Tot aan Donderdag zyn dus de verkregen resultaten van weinig beteekenls. Laten wy hierom ons ditmaal bepalen tot een korte beschouwing over de deelnemers en bun verrichtingen van dezen eersten nacht onbe sproken laten. De meest geduchte ploeg wordt gevormd door de Hollanders Van Kempen en Pynenburg. Pietje, die hier een reputatie heeft als geen andere zesdaagsche renner, Is met zyn 63ste 144-uren rit bezig. Niet minder dan 31 slr-days wedstrijden heeft hy gewonnen, waar van een tweetal PariJsche, den eersten In 1923 met Egg en den tweeden In 1935 met Beyl. Hy Is de konlng der zesdaagschen en heeft niet lang geleden zelfs het record van Mac.Namara gebro ken. zyn koppelgenoot Pynenburg beeft, zoo Jong als hy is, reeds een Impresslonneerende reputatie verworven als zesdagen-speclallst. Hy is op het oogenblik misschien wel de meest ge vreesde man op dit gebied. Hy is geweldig snel halen, om een geykten bridge-term te bezigen, de Cup nameiyk en het competitie-kamploen- schap. Een danige handicap voor Arsenal was de afwezigheid van den geblesseerden James, terwyl het bovendien bevreemding verwekte, dat men Coleman niet opstelde, en liever de middenllnie brak. Dientengevolge hokte *t danig in de Arsenal-machine, tenminste als het op doelpunten maken aankwam. Bovendien is Chelsea tegenwoordig niet de eerste de beste, en had In O'Dowd en Laws 2 prachtige steun punten, die hun stadgenooten niet meer dan een punt uit dezen kamp lieten trekken. Daarentegen won Everton van Grimsby Town met 42. waardoor de Toffees thans twee pun ten zyn ultgeloopen. Natuuriyk, zult u beweren, won Everton, maar zoo heel natuuriyk was t intusschen niet In dezen kamp, waarvan de Franschen zouden zeggen: „les extrémes se tou- chent!” De alleronderste maakte den allerbo venste danig lastig, en een uitgesproken krachts verschil. wat men toch stellig zou vermoeden, was er niet. Na een 20-voorsprong van Ever ton kwam de score nog voor den interval geiyk. waarna de adspirant-kamploenen hun geheele repertoire tricks moesten ten beste geven om de belde winnend^ goals te maken. Zal Everton inderdaad slagen? Deze vraag wordt momenteel yverlg bespro ken, waarby het nog af te werken programma natuuriyk van grooten Invloed Is. De Toffees hebben nog te spelen tegenthui^ Portsmouth, Bolton Wanderers en West Ham en uit Leicester City, Newcastle United en Middlesbrough. De zeven wedstryden van Arsenal gaan tegen thulls Middlesbrough, Blackburn Rovers en Sheffield Wednesday, en uit tegen Sunderland. Aston Vil la. Huddersfield Town en Liverpool. De tegen partijen in aanmerking genomen, staat Londen voor de lastigste opgaven, maar De leiders der tweede divisie biyven statio nair winnen, zoodat Zonder al te malle spron-, gen wy met Augustus de gezichten van Wolver hampton Wanderers en Leeds United In de hoogste afdeeling zullen kunnen bewonderen. eenlglngen In Gelderland by den Party raad deze aangelegenheid aanhangig te maten m een uitspraak in dezen te vragen op de ».t. yer- gadering van den Partijraad; en besluit deze motie te puMlceeren in de pers. Te Hindeloopen is de kapitale boerderij van den beer W. de Boer totaal afgebrand. De veestapel kon worden gered. Tydens het blus- schlngswerk heeft een der brandwachts ver wondingen opgeloopen. Omtrent de oorzaak brand is niets bekend. Verzekering schade, die ongeveer f 15.000. klngen, doch daadwerkelyk, en toen beeft hy zyn boekhouder opgedragen, valache boekingen te verrichten. Naar xpr.'i meenlng staan de verduisteringen vast en Is bet vonnis juist gewezen. Verdachte was volledig bevoegd om over het vermogen der firma te beschikken, evenals zyn mede-vennoo- ten, doch alleen ten bate van de vennootschap en niet, zooals hier Is geschied, te eigen bete. Het misdrijf van voortgezette verduistering en dat van valschheid in geschrifte, meermalen jepleegd, achtte spr. terecht bewezen. By de strafmaat van twee jaren met aftrek van de preventieve hechtenis is reeds met de omstan digheden rekening gehouden. Het Inkomen van 30 mille per Jaar stelde hem in staat ruim en goed en zelfs met een zekere luxe te leven, zonder zich aan de kas te vergrypen. Dat hy uit Rotterdam weg wilde, was begrypeiyk. maar een verontschuldiging om 4J$ ton uit de kas te nemen was er niet. Spr. requlreert bevestiging van het vonnis der rechtbank. Mr. Loeff meende dat verdachte ten aanzien van de valschheid in geschrifte behoorde te worden vrygesproken, daar verdachte niet het oogmerk heeft gehad om de boekingen, die ver- valscht waren, als echt te gebruiken. Verdachte heeft er zich ever verheugd, dat de boeken wa ren verbrand en dat zou hy niet Indien hy de bedoeling had gehad, van die boeken ope.*al- sche manier gebruik te maken. Iemand, die een valache chèque zou maken om deze als echt te gebruiken, heeft geen reden zich te verheugen wanneer hy z’n portefeuille waarin die chéque is geborgen, verliest. In de jurisprudentie ontbreekt volgens pleiter in een geval als het onderhavige de strafbaar heid. Verdachte moge onverantwoordeiyk opti mistisch gehandeld hebben, het was niet z’n be doeling valschheid In geschrifte te plegen. Zyn compagnons waren niet in Rotterdam geves tigd. en het was zyn doel, ben daarbuiten te houden. Als penningmeester van de vereeniglng van assuradeuren was zyn kas volkomen Intact. Zyn compagnons kenden hem als 'n goed za kenman en zy hebben ertoe medegewerkt dat hy f 100.000 leende, In het vertrouwen, dat hy dat wel weer In orde sou maken, doch door de spe culaties ia hy hoe langer hoe verder in den put gekomen. In de vervolging heeft hy volle mede werking verleend en hy heeft zich geenszins aan de Justitie pogen te onttrekken. De proc.-generaal persisteerde by zyn elsch. Arrest 20 April as. Op de vragen van het kamerlid Lovtnk be treffende achterstelling van den Nederlandschen Invoer van kaas In Dultschland by den Invoer van dit product uit andere landen, heeft mi nister Beelaerta van Blokland het volgende ge antwoord: Het Is den Minister niet bekend, dat de Ne- derlandsche Invoer met name van kaas in Dultschland door de wyze, waarop daar te lande deviezen worden verstrekt, achtergesteld wordt by den Invoer van dit product uit andere landen. Omtrent de oorzaken van de toeneming van den nlet-Nederlandschen kaaslnvoer in Dultsch land móge het volgende worden opgemerkt: Die toeneming betreft de volgende landen: Italië (toeneming 1931 tegenover 1930 40 pCt.), Tsjecho-Slowakye (80 pCt.), Finland (19 pCt.), Oostenrijk (9 pCt.), Polen (12 pCt.), Littauen (33 pCt en Noorwegen (587 pCt.). Aan de hand van de Invoercyfers. welke over 1931 betrekking hebben op den quantlta- tieven Invoer, zoowel als op de waarde daar van. ia berekend, welke prijzen (excl. Invoer recht) gemiddeld over het geheele jaar voor de verschillende herkomsten zyn betaald. y By bestudeering hiervan biykt, dat de toeneming van den invoer uit bovenge noemde landen een gevolg moet zijn van de geringe koopkracht van het Dultsche publiek, dat zich genoodzaakt ziet sterk op de uitgaven voor levensmiddelen te bezuinigen. Zoo betreft de toeneming van den Invoer uit Italië uitsluitend zachte kaassoorten, waarvan de gemiddelde prijs volgens bovengenoemde be rekening slechts 58 pf. per K.G. heeft bedragen; de invoer van harde kaas uit Italië Is zelfs achteruitgegaan. De Invoer uit Tsjecho-Slowa kye, Finland en Polen geldt nagenoeg uitslui tend het artikel quark (wrongel» uit onder- melk. De harde kaas uit Finland en gedeelteiyk ook uit Littauen wordt veelal onder den naam .Schweizer Kase" op de Dultsche markt ge bracht. Dat deze landen hun aandeel In den Invoer van dit artikel nog eenigszins hebben weten uit te breiden moet worden toegeschre ven aan de buitengewoon lage prijzen, waar voor het werd aangeboden; een vergeiyklng van de gemiddelde pryzen der Zwitsersehe harde kaas met die der Ftnsche en Llttausche bewyst dit dutdeiyk. De Oostenryksche kaas behoort tot de fijnere kaassoorten (veeal zgn. „Halb- Emmentaler”), welke eveneens tegen zeer coc- curreerende prijzen wordt gekocht. De Noorsche kaas heeft het model van de Nederlandsche Goudakaas en doet deze als zoodanig ook con currentie aan. Volgens mededeellng van te Beriyn bevestigde kaashandelaren, sou de Noorsche kaas een vetgehalte van 45 pCt. en meer hebben. Vergelykt men nu den gemiddel den prijs der Noorsche kaas met dien der Ne derlandsche (waarin alle vetsoorten zijn be grepen). dan wordt het duldelyk, dat ook hier de prijs de eenige reden is van den toenemenden invoer van Noorsche kaas. Uit het voorgaande blijkt dus. dat de toe neming van den Duitschen kaaslnvoer uit de genoemde landen aan de blliyke prijzen of, zoo men wil, aan de geringere koopkracht van het Dultsche volk moet warden toegeachreven. Een beschouwing van het aandeel der lan den. welker Invoer In 1931 Is gedaald, leidt even overtuigend tot deze conclusie.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12