Donau-conferentie ALFONSO ZAKENMAN r begonnen De diditer-strijder Albrecht Rodenbach f J F U Arme Kroonprins k Spionnen te Warschau gevonnist DOODVONNISSEN TE MOSKOU EEN STANDBEELD VOOR ANITA GARIBALDI Echtgenoote van Italië’s vrijheidsheld Vier mogendheden te Londen bijeen NEVELS VAN LINDBERGH Voor Sovjet-Rasland Wassiljef veroordeeld k a ENGELAND’S KROON Hooger en Schooner Zondag te Roeselare herdacht Amerikaansche praatjes Stem en BEHEER OVER 25 M1LLIOEN familie Ljubarskl’s plannen BABY LINDBERGH GEZOND WAAR IS LINDBERGH JR.? AARDSCHOK BIJ SJANGHAI De koning is zuinig Krylenko eischt den dood De tweede procesdag DE Samenwerking met Poolsche terroristengroep als bewezen beschouwd Koningin Ena houdt van en Mah-Jong Sport ANTI-JAPANSCHE BETOOGING TE BERLIJN Rue de la Paix LONDEN, 6 April (Reuter) Vroegere moordaanslagen gepleegd. I J Hitler wil hem niet te (Nadruk verboden). Leider van. het herboren Vlaanderen Ook meer schot in de onder* handelingen? Wat Tardleu en MacDonald zijn overeengekomen schap gevolgd zijn, en het dienstpersoneel. Alfonso gaat in eigen persoon na of ieder een aanwezig is. een revolver met 4 schoten bij zich. Hij heeft echter niet geschoten. Later h£d hij besloten den commissaris van oorlog, Wo- rosjilow te dooden, hij was echter door de GPOE gearresteerd en ter dood veroordeeld. Krylenko wilde hiermede zeggen, dat tus schen de organisatie van Ljubarskl en die van Wassiljef vriendschappelijke betrekkin gen hadden bestaan en dat Wassiljef onder den invloed van de groep had gestaan, die zich tot taak had gesteld door terroristische daden de belangrijkste leiders van de Sov- jet-regeerlng en van de partij te dooden. NORFOLK (Virginia), 6 April. John Curtis, een scheepsbouwer uit Norfolk, vertrok Zondag met zijn jacht, om het kind van Lindbergh te gaan zoeken. - Vandaag keerde hU terug en verklaarde, dat hy met de roovers voeling had gekregen en dat het kind gezond is. 1 I Majoor Charles Schoeff el, detec tive van Lindbergh, is te Londen aangekomen in verband met de verdwijning van de baby Reeds meer dan een maand is Charles Lind bergh's baby verdwenen. De spanning echter, waarmede Amerika en met Amerika alle moe ders der wereld de oplossing van het raadsel verwachten, is niet minder geworden, Integen deel, is toegenomen. Mil 11 oenen van oogen gingen uit naar het eenzaam gelegen huis van Amerika’s nationalen held. Ieder gangsternest tond onder verdenking. De detect lef psychose sprong zelfs over tot Potsdam toe. Nu echter Eenigen tijd geleden ging door de pers het bericht, dat de kroon des Rijks den Engelschen Koning te wijd was geworden. Dit was natuur lijk niet symbolisch bedoeld. De kroon, die in 1838 voor Koningin Victoria was vervaardigd, was In den loop der jaren ongeveer een „Inch" (duim) Ingezakt en de edelgesteenten waren in glans verdoft. De kroon is nu weer op de oude hoogte gebracht, iets vernauwd en alle drie duizend edelsteenen zijn et uitgehaald en tot de - oude schittering gebracht. De Engelsche bladen melden, dat dit schoon- maakproces en het nieuw vergulden van bet geraamte der kroon drie maanden heeft ge duurd, dat de kroon thans weer geplaatst is in de kroonschatkamer van den Tower te Londen en dat zü thans in schitterender staat verkeert dan ooit tevoren in haar geschieden la BERLIJN, 6 April (W.B.) Dinsdagavond hebben een tweetal onbekenden de ruiten van twee Japansche restaurants in Berlijn Inge gooid, waarna zij antl.Japansche pamfletten naar binnen wierpen. Vervolgens sloegen zjj op de vlucht. WARSCHAU. 8 ApriL (Reuter.) Hedenmid dag werd na een geheim proces, dat drie dagen duurde, een zekere Staniszewski. die vroeger als spion voor Sovjet-Rusland werkzaam was, veroordeeld tot 10 jaar tuchthuisstraf. Zijn ge liefde krijgt 3 jaar tuchthuis. De veroordeelden stonden in verbinding met den Poolschen ma joor Demkowskl, die In den zomer van het vorig jaar gearresteerd en ter dood veroordeeld werd. Naar men zich herinnert, moest destijds de eveneens in deze affaire verwikkelde militaire attaché van het Sovjet-gezantschap te War schau de stad zoo snel mogelijk verlaten. Tenslotte verklaarde Krylenko als hoogste openbare aanklager, dat het Russische strafwetboek voor de in de acte van be schuldiging genoemde daad de doodstraf eischte. De aanslag, dien Stern en Wassiljef hadden beraamd, had de Sovjet-Unie In de hoogste mate kunnen benadeelen en dui zenden slachtoffers kunnen eischen. De be doeling was, den aanslag te plegen op den Dultschen ambassadeur Von Dlrksen. Door de acte van beschuldiging en het bewijsma teriaal, waarover de rechtbank beschikte, was bewezen, dat Wassiljef In verbinding had gestaan met de terroristische groep van Ljubarskl, die zich tot taak had gesteld de Sovjet-regeering door geweldmaatregelen ten val te brengen. Het contact met Poolsche onderdanen door bemiddeling van de groep Ljubarskl was eveneens bewezen. De be klaagden Wassiljef en Stern waren reeds verscheidene jaren tegenstanders van het Sovjet-stelsel en hadden reeds gerulmen tijd getracht actief aan een actie tegen de Sov- jet-Unie deel te nemen. Woensdagochtend werd tenslotte door het Opperste Gerechtshof der Sovjet-Unle, na een korte zitting, over de beklaagden Stern e- Wassiljef, wegens overtreding van de paragrafen vier tot zes van het Wetboek van Strafrecht, de doodstraf door fusilleering uitgesproken. MOSKOU, 6 April (Reuter). Overeenkom stig den eisch van het O.M. is Woensdag morgen vroeg tegen Stern en Wassiljef, de daders van den aanslag op gezantschaps- raad v. Twardowskl, het doodvonnis uitge sproken. Beroep Is niet meer mogelijk. Voor het uitspreken van het vonnis ver klaarde Volkscommissaris Krylenko, dat de beklaagden zijn aangespoord door een War- schausche anti-Sovjet-organisatie, die de bultenlandsche betrekkingen van de Sovjet- Unle in gevaar wil brengen. De verdediger verzocht een milder von nis, omdat beklaagden niet op eigen Initia tief hebben gehandeld. ROME, 6 April. (V. D.) Ter gelegenheid der herdenking van den sterfdag van Giuseppe Ga ribaldi (2 Juni 1882) zullen tusschen 1 en S Juni as. in Italië verscheidene plechtigheden plaats vinden. Op den Janlculus zal een standbeeld worden onthuld voor Anita Garibaldi, die aan de zijde van haar echtgenoot vocht voor de vrijheid van Italië. Een andere plechtigheid is het overbren gen van haar stoffelijk overschot van Genua, eeist naar Rome, dan naar het eiland Caprera (ten N. O. van Sardinië) waar het naast het graf van Garibaldi bijgezet wordt. Op dit eiland, waar de „held van twee werelddeelen” zich na lederen veldtocht terugtrok, bezat hij een klein landgoed, waar hij zelf zijn akkers bebouwde. Tegelijkertijd zal een nationale bedevaart worden gehouden van Rome over Civitavecchia naar Caprera. De 5en Juni zullen op de pleinen der voor naamste Itallaansche steden herdenkingsrede- voeringen worden uitgesproken. In het Ten- toonstellingspaleis te Rome worden vanaf 30 April kunstvoorwerpen, gravures, medailles enz. geëxposeerd, die een volledig beeld teven van het leven en de daden van dezen nationalen held. In verband met deze plechtigheden wordt op retourbiljetten van alle Itallaansche stations naar Rome, vanaf 15 April tot 31 Juli 50 pet. reductie gegeven op het gewone spoorwegtarief. echter kennis van Tijdens de avondzitting vermeldde Kry lenko, dat op grond van gegevens van de GPOE van Augustus 1929 was vastgesteld, dat de deelnemers aan een terroristische groep, waarvan de Pool Ljubarskl deel uit maakte, opdracht hadden gegeven den voorzitter van de executieve der Sovjet- Unie, Kalinin, te dooden. Ljubarskl had vastgesteld, dat Kalinin dagelijks in den Alexandertuin in Moskou ging wandelen. Hij heeft hem op straat ontmoet en had Engeland en Mandsjoekwo. LONDEN, 6 April (Reuter). In het Lagerhuis werd heden medegedeeld, dat de minister van Bultenlandsche Zaken van den minister van Bultenlandsche Zaken van de nieuwe republiek Mandsjoekwo het verzoek had ontvangen diplo matieke betrekkingen aan te knoopen. De re- geering heeft op dit verzoek niet geantwoord a fgezien van de Zondagsmis en het da- ZX geljjksche ceretnonleele diner, zijn de x 1 familieleden vrij om hun persoonlijke liefhebberijen te volgen. De koningin leest veel boeken en wat zijn het liefst doet, is winkelen. In gezelschap van haar dochters of een hofdame bezoekt zij bijna dagelijks de elegante magazijnen van de Rue de la Palx, maar ze wordt ook vaak gezien in de bescheiden winkels van Fontainebleau. In het begin waren de eigenaars en be dienden van die kleine zaken vol schrik en verlegenheid als de koninklijke dame voor hen stond. Hoe zouden zij de koninklijke personen aanspreken, die niet langer als koninklijk golden? Moesten zjj medelijden toonen? Zouden zij een knieval doen? De koningin loste het probleem zelf op. door te doen als een gewone koopster. „Goeden morgen”, zegt ze glimlachend en dient haar verlanglijstje in. Terwijl de win kelier dan de zaken Inpakt, kijkt ex-konln- gin Ena met echt vrouwelijke nieuwsgierig heid den winkel rond, neemt hier of daar een artikel In haar hand en bekijkt de din gen, waar haar oog op valt en die haar nuttig of sierlijk voorkomen. Eens ging zij een klein winkeltje binnen om een paar prentbriefkaarten van Fontai nebleau te koopen. De bediende liet haar verscheidene groote albums vol gezichten en foto's zien en de koningin draaide blad na blad om terwijl zij haar keus deed op merkingen maakte over de kaarten. Op eens hield zjj met spreken op en toen de winkelbediende opkeek om te zien, wat er aan de band was, zag hij de koninklijke bannelinge naar een fotografie staren, met oogen die vol tranen waren geschoten het was de foto van haar zelf en Alfonso op den dag van haar huwélljk. LOUIS LUCIEN. Dinsdag, den tweeden dag van de behan deling van het proces tegen Stern en Was siljef, was de publieke belangstelling niet groot meer. De bultenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers waren niet meer aan wezig. Er was een brief van de familie Stern bij de rechtbank Ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat men den beklaagde niet langer als familielid wenschte te er kennen. De student Stern heeft tot het laatste toe volgehouden op eigen initiatief te hebben gehandeld. Wassilje., technisch student, geeft daarentegen de beweringen van het O.M. toe, volgens welke belden gehandeld hebben in opdracht van een terroristische groep met Sovjet-vljandige burgerlijke ten- denz. Wassiljef schildert als volgt de geschie denis van het gebeurde. Hij leerde den student Stern in November van verleden jaar kennen en maakte uit talrijke politieke gesprekken op, dat de jonge Stern anti- Sovjet-gezind was evenals hijzelf. Daarop heeft Wassiljef hem een aanslag op den Dultschen gezant voorgesteld. In Januari en Februari hebben zij verscheidene mo gelijkheden tot uitvoering van de daad besproken en tenslotte is het Wassiljef, met behulp van helpers die niet worden ge noemd gelukt de nummers vast te stellen van de auto's der ambassade n Stern een persoonsbeschrijving van den am' tssadeur te geven. Bovendien werd vastgesteld, dat de hoek van Leontjewskl- en Hartstraat de plek was, waar de auto meestal moest rem men en eenigen tijd wachten. De revolver, waarmee Stern de daad uitvoerde, zou hij van zijn zwager hebben gestolen. Dat hij v. Twardowskl geraakt heeft en niet ambassadeur von Dirksen, heeft hij zelf niet gemerkt. WassUjef ver klaarde niet te hebben geloofd, dat Stem hem na 4Jn arrestatie zou verraden. alle sporen vergeefs zijn nagegaan, keert de phantasle naar het punt van uitgang terug, naar de muren van het landhuisje, die tot nog toe nog veilig waren, maar nu worden doorlicht. Het laatste New-Yorksche bericht over de Lindbergh-babyde arme, kleine, zieke Char les Augustus, zoo heet het, was een vreemd kind, in het geheim geadopteerd, toen mevrouw Lindbergh bij een vlieg-ongeluk een levenloos kind ter wereld bracht en dat nu. nu zU weer In blijde verwachting Is, evenzoo In het geheim Is weggebracht Dit stond in de NeW-Yorksche bladen. Maar er stond niet in te lezen, wat in kringen van Lindbergh wordt gefluisterd, namelijk dat de beroemde vlieger al een paar maanden op vallend „excentrisch” is, dat hij het kind reeds verschillende malen voor de moeder had ver stopt, dat deze het eenmaal tot 's nachts toe niet terugvond en dat Lindbergh dit alles als een grapje Het voorkomen. Zoo de faam. Aan feiten is mede te deelen, dat Lindbergh Zondag en Maandag IJ. ge heimzinnige vlucthen aan de Goudkusten on dernam bU mistig weer. Zijn vriend, de advo caat Breckewidge, vergezelde hem. Arme Lindbergh! HU is uit de zon van het nationale medelijden In de mistige zóne van' het wantrouwen geraakt. HU is ten offer ge vallen aan de onbevredigde, ongeduldige phan- tasie, die zelfs niet halt weet te houden voor den nationalen held. F7 Une Majesteit is zuinig tegenwoordig. Vroeger reisde hij in een specialen trein. Doch dat was in den tijd, dat de Spaansche staat de uitgaven betaalde. He den moeten deze uitgaven uit zjjn eigen zak komen en in plaats van een specialen trein reserveert Alfonso thans een compartiment, dat hij deelt met zijn major-domo prins De Miranda en zijn eersten secretaris, die hem op al zijn reizen begeleiden. Hoewel de koninklijke familie zich niet geheel en al op haar gemak voelt in het hotel van Fontainebleau, maakt zij geen haast om een kasteel te koopen. Verschei dene malen hebben er geruchten geloopen van een dergelijken koop, doch de zaak is nooit beklonken, steeds omdat de prijs te hoog was. Onlangs meende men, dat Al fonso het kasteel van Couvier voor 18.000.000 francs zou koopen, maar op het laatste oogenblik zag Zijne Majesteit van het plan af, daar hij een dergelijke groote som wenscht om te zetten in een reëel bezit. Ook is door een van 'skonings Intimi ont huld, dat Z. M. niet de bedoeling heeft een blijvende residentie te kiezen, daar hij de landverhuizing van de Bourbon’s als een voorbijgaande periode beschouwt en deze opvatting wenscht uit te drukken door te wonen in een hotel. In de hotelkamers van Fontainebleau wovdt, hoewel op bescheiden voet, het Spaansche hofleven zorgvuldig in stand gehouden. In de groote eetzaal vindt ge niet de kellners van het hotel, maar de lakeien in de hoflivrei van Madrid, en lederen avond wordt het diner opgediend met het traditioneele ceremonieel van vroeger da gen. Hoe prettig de namlddag-bezigheden ook mochten zijn, ieder lid der koninklijke familie moet present zijn want aldus is „de wil van den koning”. Na het diner blijft de koninklijke fami lie met haar gasten langen tijd bijeen. De etikette wordt dar zachtjes aan minder streng. De koningin speelt Mah-Jongh haar geliefkoosde spel indien zij ten minste partners vindt. De infantes spelen, evenals de koning, liever bridge, welk spel dan ook een vaste plaats inneemt op de dagorde van de bannelingen. Zondags cele breert de hofkapelaan. Don Uriza, de H. Mis in den salon van het hotel, die als ka pel is Ingericht. Deze plechtigheid wordt door allen bijgewoond, door de leden der koninklijke familie, zoowel als door de aristocraten. die den koning in zijn balling- in den loop van het getuigenverhoor ver klaarde get. Pomelow, dat hij herhaaldelijk politieke gesprekken met Wassiljef had ge voerd. Deze heeft hem daarbij vaak de mogelijkheid onder oogen gebracht van ver moording van den Sovjet-Russischen gezant in Polen, Woikow, die dan inderdaad later vermoord was. Op een vraag van het O.M. of Wassiljef zich deze gesprekken kon her inneren, gaf deze een ontwijkend antwoord. Hierop volgde de voorlezing van het pro tocol over de terechtstelling van den moor denaar van den inspecteur van de politieke leiding van het Roode Leger. Wassiljef gaf op vragen van het \M. toe, dat hij den leider der terroristenorganisatie, die den moord op den inspecteur had persoonlijk had leeren kennen. maken met alles, wat tusschen hemel en voor den „Führer”, merkwaardiger Is, den ex-kroon- Hlerin stemden de verklaringen van beide beklaagden overeen, dat zij gehandeld heb ben iilt Sovjet-vljandige gezindheid. Bij het vooronderzoek heeft ook Stern verklaard een vertroebeling der bultenlandsche be trekkingen der Sovjet-Unie na te streven en daardoor den Sovjetstaat te benadeelen. Voor het Hof vermeed Stern echter recht streeks antwoord te geven, wanneer hem gevraagd werd naar zijn politieke inzichten. De openbare aanklager Krylenko wees op de tegenstrijdigheden tusschen de acte van beschuldiging en d> verklaringen der be klaagden voor het Hof. Op de vraag, welke verklaringen juist waren, antwoordden de beklaagden, dat hun mededeelingen voor de rechtbank de waarheid weergaven. LONDEN. 6 April (Reuter) MacDonald heeft in Downingstreet de Itallaansche en Dult- slche delegatie een lunch aangeboden. Ook de Italiaanslche en Dultsche ambassadeurs. Bald win. Neville, Chamberlain. Simon. Herbert Sa muel en Runclman waren aanwezig. De conferentie der vier mogendheden begon te 14.30 uur. SJANGHAI, 6 April (Reuter). De militaire sub-commtesle van de Chineesch-Japansche conferentie is tot overeenstemming gekomen, op we.lke punten de Japansche troepen zullen terugtrekken, in afwachting van de geheele ontruiming van het gebied, dat ze thans bezet houden, tot binnen de Internationale concessie. Het succes zal nu afhangen van den tijd, die vastgesteld zal worden voor de algeheele ont ruiming, waarop de Chlneezen blijven aan dringen. Te Hankou en Nanking werd heden een aardschok gevoeld, die verscheidene seconden duurde. -w ag ik den kzer uitnoodi| \/l volgen naar het 8avoy-ho -L JL tainebleau, om een intiei slaan in het dagelijksch ex-koning Alfonso en zijn gezin. Na het ontbijt vinden wij de 1 bannelingen bezig met de n Alfonso’s secretarissen sorteeren in stapeltjes en nadat elk der fs zijn of haar particulier stapeltje kregen, gaat Alfonso aan het werk om zijn gewoonlijk zeer uitgebrelde correspondentie af te werken. De koninklijke brievenbus is altijd zwaar beladen en vreemdsoortige missives zitten er soms in. Brieven met doodsbedreigingen verschijnen met eento nige regelmatigheid, want er zijn altijd fa natici genoeg op de wereld die bijzondere grieven koesteren tegen vooraanstaande personen. Soms zijn deze brieven zeer blljk- baar het werk van onopgevoede vlegels, onhandig geschreven of scheldepistels met doodshoofden en dolken of andere griezelige symbolen op het papier getee- kend. Soms zijn zij het werk van beschaafde lieden, die geestelijk uit het evenwicht zijn geraakt en die principieele vijanden zijn van gekroonde hoofden. Bedelbrieven zijn er bij honderden In lederen postzak, van vereenlglngen en ver dienstelijke instellingen tot de jammer klachten van hongerlijders en werkloozen toe. Deze gevallen worden zorgvuldig nage- gaan en behandeld, en ge zoudt versteld staan van de massa geld, die Alfonso jaar lijks aan fllanthrople besteedt. Want Al fonso is een grootmoedig koning. Als de correspondentie behandeld is, en det secretarissen bezig zijn aan hun lesse naars, neemt Alfonso een uur voor licha melijke ontspanning. De sport, die vroeger zulle een groote plaats innam in het leven van den koning van Spanje, speelt niet de zelfde rol me?r in zijn leven als banneling. Niet zoo lang geleden speelde Alfonso nog eenige ronden golf lederen dag, hij vond zijn genot in het geren en gedraaf van een snel polospel, deed de wegen stuiven onder de vaart van zijn superbe wagens, hij jaagde en speelde een uitstekend spel ten nis bijna even goed als de koninklijke kampioen Gustaaf van Zweden. Thans ver genoegt hij zich ermee tevreden toe te zien bij de tennis- en golfpartijen van zijn doch ters. De beide infantes, Beatrix en Maria- Christina spelen inderdaad uitstekend golf en nog beter tennis, en missen geen en kele kans om haar spel te verbeteren in matches tegen groote kampioenen. Daar Fontainebleau een geliefkoosde plaats is voor sport-ontmoetingen hebben de dames gespeeld met den wereldkampioen Cochet, en met de meeste „keien” van Engeland en het continent. Het is waar, dat de staatszorgen 's konlngs rust niet meer verstoren, doch hij heeft nieuwe zorgen die van zijn zaken. Al fonso XIII is zakenman geworden. Hij be heert een fortuin van 25 millioen gulden, en deze bezigheid neemt hij serieus op. Zijn onmetelijk fortuin is voor het grootste deel gestoken in industrieele ondernemin gen, en deze gaat de koning graag van nabij na. Als zakenman is hij zeer voorzichtig en alhoewel hij luistert naar het advies van raadslieden, handelt hij liefst op eigen ge legenheid. Hij reist veel naar andere landen om den toestand der zaken op te nemen en om persoonlijk zijn beleggingen te contro- leeren. Volgens de „Echo de Paris” is het bereiken van een zekere overeenstemming tusschen Tar dieu en MacDonald deelt te verklaren uit bet feit dat de City - met ongerustheid de gebeur tenissen gadeslaat In Mldden-Europa. Het be staan der staten In dat deel van Europa hangt van de operaties tot redding af. De kwestie van de toetreding van Italië, Duitschland. Polen en Bulgarije tot een Do- nau-steteel is volgens persberichten volledig be sproken maar ten slotte terzijde gesteld. Ten aanzien van de douane-voordeelen welke de Donaustaten elkaar wederkeerig zullen toe kennen zou men het eens zijn geworden over algemeene uniforme tartefverlaging liever dan een verlaging varleerend naar de categorieën der goederen. De Fransche delegatie aanvaardde het door Engelang geopperde prijsgeven van den gouden standaard door de Donaustaten op voorwaarde dat er een nieuwe goude standaard zou wor den aanvaard op een lager goudpell om een snelle ineenstorting van de munt der Donau- landen te beletten. De flnancleele hulp van 1 milliard frs. moet als een inleiding worden beschouwd en niet als gelijk staande met de som noodlg voor de opheffing van het economisch leven der Do- naulanden. De regeeringen, die geroepen zullen zijn om de fondsen te verstrekken, zullen zich slechts uitspreken met volledige zaken. Van Engelsche zijde werd de door Frankrijk voorgestelde medewerking van het flnancleele Volkenbondscomlté verworpen, daar het rap port van dit comité als onvolledig moest woe ien beschouwd. Het huldebetoon te Roeselare begon met een vromen tocht naar het kerkhof. BIJ het graf van den ..Levenwekker” met lied én daad werd het woord gevoerd door zjjn oud-school- makker, den grijzen stoeren Dr. Bruwler, en door Ferdinand Rodenbach, Albrecht’s jongsten broeder. Te elf uur werd In het „Vlaamsch Huls” een academische zitting gehouden. Dr. H. Moller, die als spreker uit Noord-Nederland was ult- genoodlgd, kon wegens familie-omstandlgheden niet overkomen, en Wies Moens, die eveneens werd gevraagd, doch té laat, was èlders weer houden. Als eerste redenaar trad toen mr. Scheere, uit Antwerpen, naar voren. HU ver telde van Rodenbach’s studententijd en wees op zijn groot organisatorisch talent. Aan het slot van zijn rede riep hjj de aanwezigen op tot eensgezinden strijd tegen den gemeenschap- peljjken vijand. Vervolgens kwam Dr. Antoon Jacob aan het woord. Twee krachten, zoo begon hU zijn voordracht, ageerden in Rodenbach: de eene werd geboren in het hart, de andere was een kind van den Geest. Spr. drong aan op het veilig stellen nü en later van Rodenbach’s levenswerk. Uit de materie van wat hjj sprak en schreef moeten wij ophouwen voor die na ons komen: het monument van wat zfjn ver schijnen. zijn ingrijpen in den tUd beteekende. Rodenbach, te Roeselare door Verriest gevoed met de liefde van Gezelle voor de kracht en de vroomheid van het oude Vlaanderen, te Leuven met spanning volgende de groote Euro- peesche gedachte-stroomingen van zijn dagen, is méér dan n dichter. Hjj Is een wUsgeerlg zoeker geweest, die volkomen ..rechts" was georiënteerd. Bergen nota’s getuigen van de universaliteit van zjjn geest, en leveren het bewijs van zijn vèr-strekkende beteekente voor het nationaal herwordings-proces in Vlaande ren. Tegenover de politiek stond hU niet „ro mantisch". Men vindt bjj hem het actieve „Doen”; nooit: het passieve „ondergaan". Na in Rodenbach te hebben begroet: den Leider van het herboren Vlaanderen, besloot Dr. Ja cob zjjn lezing met een geestdriftlgen oproep, om te bouwen: de Dietsche toekomst. Des middags wrd een gedachtenls-steen ont huld In den gevel van Rodenbach’s geboorte huis. en vandaar trok men naar het 8t. Amandsplein, voor de Hulde In openlucht bU het standbeeld. Het zangersglld van Borger- hout. .Kunst en Vermaak", onder leiding van toondichter Jef van Hoof, bracht een ouverture op het Wilhelmus-motief ten ge hoor e. door den koorleider zélf bewerkt. Hier op volgde de zang: „Gedachtente", van Cyriel Verschaeve, en daarna hield Dr. Andries Devos de feestrede. HU prees In Rodenbach den Dichter, den Ziener, den Strijder; prees den stérk-levenden mensch, In wlen de hon ger brandde naar Waarheid, wiens streven ging naar de harmonlëering van verstand en wil. van geest en gevoel. Al wat hjj dacht en dichtte en deed, te gebouwd op, en richt zich naar de levenswetten van zijn volk. Wat in rijn .kunst" ook blijvende waarde moge mte- sen, boven alles staat stralend: het „meester schap” In den worp naar het groote. Albrecht Rodenbach’s nationaal testament moeten de jongeren volvoeren: dat Nederland weer in rijn éénheid sta. en het wetend heimwee van den voorman aldus worde vervuld. Tot slot zong het koor van Borgerhout de cantate .Rodenbach herdacht” (woorden van Willem GUssels, muziek van Jef van Hoof) waarna uit aller borst bet Leeuwenlied óp-' klonk. De natlonaal-socialteten wat leeft, met alles, aarde is, reclame Adolf Hitler. Des dat de geloofsbelijdenis van 'prins Wilhelm van Pruisen voor Hitler in de .Völkteche Beobachter" volmaakt door gezwegen wordt. Dit doodzwijgen moet wel pijnlijk zijn voor den vroegeren Kroonprins. Wat mag wel de reden zijn van deze houding der nationaal- soclaltetteche pers tegenover Wilhelm? Het Is algemeen bekend, dat Hitler niet veel van de Hohenzollerns moet hebben. HIJ te In hart en nieren Wlttelsbacher en promotor van den vroe geren Beierschen Kroonprins Rupprecht, of liever was dit. Want booze tongen beweren, dat Hitler al lang niet meer van zins te vriend Rupprecht tot keizer van het Derde Rijk te maken, maar als zoodanig te willen kronen.... Zich Zelven. mannelijkheid, In déze „romantische" poëzie knallen los de roeren van de Poolsche jagers, waaien open de zwart-doorbrande, van aege-jubel omrulschte vanen der Dultsche Burschenschaft; daarin steigert de zee, weer lichten de witte duinkoppen. en galmt om beurten „Storm!" en „Triomf!” het brons van Vlaanderens klokken. Rodenbach’s Dichtkunst: de felle fanfare, die begeleidt de s t r e n g-d oordachte ac tie van den kamper, den kapitein, wiens strijd- doel te: Vlaanderens „hér-worden”, In Diet sche gaafheid en volledigheid. Eenmaal, zoo spreekt het jong geslacht, zullen wij een Ro- denbach-standbeeld oprichten, dat In dimensie driemaal het bestaande zal overtreffen, en dat den „leider” zal voorstellen als den comman dant ter Vlaamsche grootheid, In „de pracht en de stille gemakkelijke grootschheld van het oorbeeld des Vlaamschen Jongelings”, gelijk hijzelf het uitdrukte. Jong-Vlaanderen erkent In de figuur van zijn „voortrekker”. Albrecht Rodenbach, de karakteristieken van den mensch van .Mor gen”. zooals zU door een Broder Christiansen, in „Das Gesicht unsrer Zelt”, worden getee- kend: stoute ondernemingsdurf, gevoed door een vlammend Geloof; wllsdynamiet gericht op het hoogstberelkbaremarkante persoonlijk heid; doel-vastheid; klaarheid van inzicht, geordendheid in den geest, samengaande met een beroïschen harteslag. Het vindt in Ro denbach verwezenlijkt, twee en half eeuwen na Vondel, op een ander plan, In een éndere sfeer, minder luisterrijk, maar niet minder beteekentevol: de „Dietsche Waarde”, synthese van levensvurigheid en helder besef, van hartstochtelUke bezieling en geestelUken, ver- st&odelUkcn erasL Onze Vlaamsche correspondent schrijft ons d.d. 4 April: BU gelegenheid van de 75e verjaring van Rodenbach’s geboorte, heeft de Vlaamsche Studentenschap op Zondag 3 April den dlch- ter-strUder te Roeselare herdacht. Roeselare is, zooals men weet, de stad waar Albrecht Rodenbach het levenslicht zag. Hier betrad hU voor het eerst het terrein van de „Vlaamsche Beweging", bU zijn verzet, als Jong-student, tegen den Franschen geest, die daar heerschte in het Kleln-Semlnarle. Hier kwam hU. nauwelijks vier en twintig jaar oud. opgebrand van werk-drift, afscheid nemen van het leven, In een laatste soldateske belijdenis. Hier kreeg hU zUn standbeeld: een monu ment dat ons duidelijk inlicht omtrent de romantische opvatting, die een voorbUe generatie zich heeft gevormd van de figuur en den geest van den hoofdman der „Blauw voeterie”. Tegen die opvatting werd, een paar jaren geleden, de reactie van het huidige geslacht, niet van één kant, maar van verschillende kanten Ingeluid. Een nieuwe, daadvaardige jeugd wil thans weer zien in Albrecht Roden bach wat hU in wérkelUkheld te geweest de „officier”; de aanvoerder én bezieler tevens der Vlaamsche knapen en jongelingen tot den hirden. reëelen „kamp” om de bevrüdlng van het vaderland. Jaren lang heeft men ge poogd (en de strekking bestaat nog steeds!) om Albrecht Rodenbach zooveel mogelljk te „verlltteraturen”. Afgetrokken van den kam per, wordt de Dichter, voorzien van het etiket „romanticus ten tooneele gevoerd in een dé cor van bordpapieren historiek, onder maan- schUn-belichting, of tegen een stuk linnen hemel met rose avondwolkjes in waterverf Wie de behoefte gevoelt om de poëtische wereld van Rodenbach te vangen binnen het begrip .Romantiek”, moge er zich, eens voor altUd, rekenschap van geven, dat met betrek king tot den jongen voorman én bard de conventloneele omschrijving van het aangevoerde begrip van nul en geener waarde te. In de eerste plaats heeft Rodenbach’s .Ro mantiek” (het j’antasia’’-vers ëh het lied van ,De Zwane" zUn hier alles behalve maatstaf- gevend) niet het geringste te maken met ont goocheling. met „Weltschmerz": bron van de bU uitnemendheid romantische weemoeds- zangen, sombere stemmlngssonnetten. canzo nen van deemstering en ondergang. De terug keer naar het Verleden te op geen enkele wUze bU hem te verklaren uit een gebrek aan pioed tegenover de werkelUkheld van het He den. (HU dwingt het „heden", zich te richten naar zUn droom van de toekomst; het visioen van voorbije heerlUkheld te voor hem de laai ende oven, waarin hU zUn kracht ter verove ring van een glorieuzen .morgen” gaat sme den tot een onverwlnnelUk wapen.) Roden- bach’8 „Romantiek” te er een van classieke

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5