ONZE OOST4NDIE* VLIEGERS OP HEEN- EN TERUGREIS -7 APRIL 1932 I Schoenen I DEFENSIE-BEGROOTING SCHIP IN NOOD E w GREEP IN HET GOUD Ë2 VAN OVERAL IXDPES aangenomen j Veldslag te Bosschenhoofd Nieuwe arrestaties Brutale diefstal in de Hulp uit De Lemmer Residentie j Critiek gewettigd? FELLE BRAND TE PIJNACKER HET VERDWENEN MEISJE Vergeefsche zoektochten ERNSTIG MOTORONGELUK De berijder zwaar gewond Ec Met geljjk spel geëindigd TEGEN DE „PRIKBORDEN” «V- Bijna 3000 verduisterd DE BASILIEK te Oudenbosch E Door de Eerste Kamer Aanzienlijke schade GROOTERE SNELHEID DE NIEUWE DEPARTEMEN TALE INDEELING TWEEKAMP FLOHR— DR. EUWE Schrijven aan Minister Donner Tegen en op don ;evel worden beelden geplaatst van de 19 H. Martelaren van Gorham h£tWl|D^HQAhG|DATAVlA gOAHDOEJIG AKYAD iTMCnt I de Defensie- begrootlng eellen aan X ARTHUR TERVOOREN. een de 77 In het huls van bewaring te Roermond Een Mik je op de transportband waar aan de schoenen worden in elkaar gezet (Zie artikel van Overal). Als iemand «sa paar nieuwe schoenen noo- dlg heeft, dan gaat hjj naar een-of-anderen winkel en koopt er een paar. De een aal heel mooie schoenen willen hebben en betaalt er dus veel voor, een ander zal het met wat een voudiger model willen doen en betaalt dus mln- Woensdagavond vergaderde de Eerste Kamer onder voorzitterschap van Mr. W. L. Baron de Vos v. Steenwjjk. De voorzitter deelt mede, dat de Cen trale Afdeellng heeft besloten. Donderdag In de afdeellngen te doen onderzoeken de Indi sche Begrooting en de aanvullende Indische begrooting. Ii tota ven heel 3953 H aan wee cent ond iets 35 I ond Ir betr nlse Wk pet B werl of s Ir Roti loos mer 1 1 Da en v woon To barst laats dat t en hi gestn eeuw Me gehu: liefde held en oi gsbre vüeg( ware; diep m tal v 1 ne R de St Wi on dei Z.1 tei er dij be: Eu eet stu dal dr. val he< zee I het boi gro wei l voc mo bra sch hul P« tim rijk hee V» wai Nl vers< sle t O. v suil der mr. sche oud- Tengevolge van een schoorsteenbrand brak Woensdagmiddag een felle brand uit In de boerenwoning van den landbouwer O. de Reede In het Noordelnde van Delfgauw gemeente In verband met de opvoering van de snelheid der treinen op het baanvak LeldenWoerden Utrecht zijn dezer dagen proefritten gehouden. Het traject LeldenAlphen werd afgelegd In 13 minuten. Thans doet een sneltrein er 18, een stoptrein er 30 minuten over. Het traject Al phenBodegraven werd afgelegd in 8 minuten (de cijfers van thans zijn voor een sneltrein 10 minlten, voor een stoptrein 13 minuten). is opgesloten de 55-jarige voerman V. uit Beek en Donk, die verdacht wordt ten nadeele van een elervereenlging een bedrag van bijna 3000 te hebben verduisterd. Het geld, voor het grootste gedeelte bestaande uit bankbiljetten van ƒ300, is nog niet terecht Aangewakkerd door den sterken wind sloe gen weldra de vlammen door het dak. De brandspuit van Pijnacker, die met twee stralen water gaf, kon de vlammenzee niet meestér worden, waarom de hulp van de Deutsche politle-brandweer werd ingeroepen. Toen deze met een groote motorspult arriveerde, werd met nog drie stralen aan de blusschlng deel genomen onder leiding van den commissaris, den heer H. van der Vee. Na circa een half uur was men bet vuur meester. De zolderverdieping is uitgebrand en gedeeltelijk het benedenwoonvertrek. Mede doordat de windrichting gunstig was. konden de achter de woning gelegen veestallen wor den behouden. De schade, die vrU aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Woensdagavond om zeven uur zijn de vis— schers uit De Lemmer, die waren uitgevaren om hulp te bieden aan een mastloos schip, dat op ongeveer 8 KM. ten Noorden van Schok land ronddreef, met dit schip in de haven van Schokland teruggekeerd. Het Is gebleken te zijn een Ijzeren zolderschuit, gemerkt 513. Er bevond zich niemand aan boord, doch aan dek werd een fiets aangetroffen, terwijl in de voorkajuit een gesloten koffer stond. Er stond eten op een tafel In de voorkajuit. Of er op varenden aan boord waren, kon niet worden uitgemaakt. By Informatie te Amsterdam is komen vast te staan, dat de dekschuit eigen dom is van de firma O. Schipper, welke firma van den kapitein van een sleepboot mede- deeltng heeft ontvangen, dat de zolderschuit was losgeraakt tijdens den overtocht over de Zuiderzee en deze op dat oogenbllk onbemand was. Van de zijde der Haagsche politie vernemen wij, dat tot op heden in verband met de ver dwijning sinds 1 April, des ochtends vroeg, van de achttlen-Jarlge Els Hannesen geen po sitief spoor is ontvangen. Systematisch worden alle plaatsen, waar bet meisje wel placht te komen, onderzocht. Zoo werden Woensdagmiddag het terrein bjj Waals- dorp en het gebied van Meyendell, in samen werking met de Wassenaarsche politie, nauw keurig doorzocht, met gebruikmaking van de hondenbrigade, onder leiding van een Haag- schen polltie-lnspecteur. De aanwijzingen omtrent het veerpontje bU „De Kuip", waarover In een der bladen mede- deellngen zijn gedaan, worden van politiezijde niet belangrljker geacht dan verschillende an- dere mededeelingen van personen, die mee- I nen, het meisje, te oordeelen naar portret of signalement, te hebben gezien. Op ongeveer acht KM. Noord-Noordwest Schokland dreef Woensdag een mastloos schip hulpeloos rond. Tegen den avond zijn vlsschers uit De Lemmer uit de haven van Schokland vertrokken om hulp te bieden en het In nood verkeerende schip eventueel de haven van Schokland binnen te sleepen. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Aan de orde is de stemming over de be grooting van Defensie. De begrootlng wordt aangenomen 29/14. Te gen sociaal- en vrjjz. democraten. Z. h. st. worden hierna aangenomen de ves- tlngbegroottng 1932 en de begrootlng van het Fonds ter verbetering van de Kustverdediging voor 1932. Communistische de Hembrug. Aan de orde is de begrooting der Artlllerle- inrichtlngen 1932. De minister van Defensie beant woordt een vraag, in het eindverslag gedaan naar aanleiding van de aanwezigheid van com- munlztlKhe cellen In de fabriek aan de Hem- brug. Spr. heeft reeds eenlge maanden geleden een diepgaand onderzoek doen Instellen, dat nog niet is voltooid. Na afloop van dit onder zoek aal de minister overwegen welke maat regelen bjj moet nemen In verband met de bereikte resultaten van het onderzoek. De begrooting wordt z. h. st. aangenomen en de vergadering gesloten. Te Amsterdam vond Woensdagavond laatste partij plaats van den tweekamp Flohr— dr. Euwe. Dr. Euwe won de partij na 27 zetten. De eindstand is dus nu: Flohr 4 pnt., dr. Euwe 4 pnt. ÓP i y Swpi Andere leden, ofschoon ook bezwaren koes terende, achtten de instelling van genoemd ambt een onvermijdelijk gevolg van den toe nemenden omvang van den staatsdienst, welke het gewenscht maakt, dat enkele takken ervan uit een centraal punt leiding ontvangen. Verschillende leden bezagen de nieuwe In doel ing voornamelijk in verband met de vraag, of zjj den belangen van den door de crisis ge troffen landbouw ten goede zou komen. Uit dien gezichtshoek bezien, was naar hun ge voelen de maatregel niet op het Juiste moment genomen, midden In een wereldcrisis. Andere leden achtten dit bezwaar niet zoo ernstig, omdat by de nieuwe departementale indeellng het geoefende en met de crisiszaken bekende personeel niet verdwijnt, doch met die zaken In het andere verband wordt opge nomen. Deze leden konden zich met de nieuwe Indeellng dan ook vereenlgen. Zij achtten ech ter benoeming van een directeur-generaal van den landbouw zeer gewenscht, hoewel zl) het billijken, dat de minister van Arbeid eenlge ervaring wil opdoen, eer hy over al of niet aanstellen beslist. Enkele leden achtten gewenscht, dat zoowel de economische voorlichting als de consulaire dienst van het departement van Bultenlandsche Zaken naar het nieuwe departement zouden worden overgebracht, terwijl het hX over weging verdient om laatstgenoemd departe ment in de toekomst ook met de zorg voor de binnenscheepvaart te belasten Eenlge andere leden vreesden nadeellge gevolgen van een algeheele scheiding tusschen den dlplomatieken en den consulairen dienst. In aansluiting met onze berichten omtrent de bloedige vechtpartij, welke Maandagavond heeft plaats gehad in het café van Luykx en daarbuiten op den Bredaschen weg te Bos schenhoofd kunnen wij nog het volgende mede- deelen: Naar aanleiding van het politioneel onder zoek werden nog gearresteerd M. M. uit Ruc- phen en F. R-, bijgenaamd „Frans de Belg" uit Antwerpen, vaak verblijvende te Eindhoven en die meermalen ook In deze streek van West- Brabant vertoeft, waar hU met luieren den kost zoekt te verdienen. Ook de gewonde J. H. uit St. Wllllbrord, die In het ziekenhuis te Oudenbosch was opgeno men, is daar opgehaald en met de bovenge noemde personen naar Hoeven overgebracht, waar zij In het arrestantenlokaal zijn Ingeslo ten. In het arrestantenlokaal te Bosschenhoofd bevinden zich nog de Maandagavond reeds aangehouden vechtersbazen N. H. uit Bt. Wll-( librord en J. V. H. uit Roosendaal In afwach ting van hun overbrenging naar het huis van ten uit Hoeven zullen worden vervoerd. De vrouw van J. v. H. uit Roosendaal, die ook De vrou van J. v. H. uit Roosendaal, die ook was opgesloten in het arrestantenlokaal te Bos schenhoofd is thans voorlooplg weer op vrije voétèh gestéld. Te Nuenen, by Eindhoven, kwam de heer E. uit Vlerllngsbeek In een draai van den weg op zoo heftige wijze In botsing met een hoop puin, dat hy In zorgwekkenaen toestand werd opgenomen. Nadat ter plaatse door een ge neesheer een verband was gelegd, wero de zwaargewonde naar de woning van een In de omgeving wonend familielid overgebracat De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich met een schrijven gewend tot den Minister van Justitie, waarin wordt gevraagd of het niet in het voor nemen ligt van Z. Exc. maatregelen te nemen tegen het voortdringend euvel der zoogenaam. de ,,j>rikborden". Vooral in het Zuiden aldus voegt onze correspondent hieraan toe neem het „prlk- borden '-stelsel de laatste maanden ernstige afmetingen aan. Daar het niet zelden de mln- der-gesltueerden, ja werklooeen-steuntrekken- den zijn, die er aan deelnemen, heeft in en kele plaatsen het euvel reeds aan de overheid aanleiding gegeven te overwegen of er termen tot Ingrijpen zouden zijn. Inderdaad Is in som mige gevallen wel iets gedaan, doch doeltref. fend optreden, gelijkstaande met verbod, schijnt niet mogeiyk. Om deze reden wordt In polltioneele en ge. meentelijke overheidskringen In het Zuiden met belangstelling de beslissing van Minister Donner op het schrijven der Zeeuwsch.Vlaam- sche Kamer van Koophandel tegemoet gezien. Vannacht is in een Juwellerswlnkel te Den Haag een brutale roof gepleegd. Om vier uur werd een groote keisteen geworpen door de spiegelruit van een juwelierswinkel van den heer 8. van Gelder In de Wagenstraat. De dief (of dieven) haalden door het gat een aantal ringen en horloges, waarna zij spoorloos ver dwenen. Op de Wagenbrug werden nog een kussentje en een etiket van een platinaring gevonden en In de Wagenstraat nog eenlge ringen. De heer van Gelder, die op de derde étage aan de achterzijde slaapt, had van het inwer pen van de ruit niets vernomen. Langskomende wandelaars waarschuwde de politie, die thans een bepaald spoor schijnt te volgen. De daders moeten wel uitstekend van de situatie op de hoogte zijn geweest, daar de inbraak wasu- schyniyk geschied is na het heengaan van de politiepost, die tot drie uur in de Wagenstraat aanwezig is. Er is voor ongeveer 250.ontvreemd. De heer van Gelder was niet tegen inbraak ver zekerd. Aan het voorlooplg verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wettelijke voorzie ning naar aanleiding van het Koninklijk be sluit van 8 December 1931 wordt ontleend, dat enkele leden opmerkten, dat het de volksver tegenwoordiging niet vrijstaat, in een critlsche beschouwing van de aangebrachte wijziging te treden, wijl het hier de uitvoering geldt van een Koninklijk besluit, uitgevaardigd ingevolge het op art. 77 der Grondwet steunende recht der Kroon tot Instelling van departementen. Andere leden meenden, dat op de staatsrech telijke bevoegdheid der Kroon geen Inbreuk wordt gemaakt, als op de regeling critiek wordt uitgeoefend. Verscheidene leden gaven de voorkeur aan de instelling van een departement voor de sociale staatstaak alsmede van één belast met de zorg voor de economische zaken. Enkele leden bepleitten de wederinstelling van een departement van Landbouw, Nijver heid en Handel. Vele andere leden achtten het veeleer een voordeel, dat het hoofd van het departement belast zal blijven met de zorg voor zoowel sociale als economische aangelegen heden. Daardoor bevordert men, dat de Juiste maat In acht wordt genomen. Enkele leden vreesden, dat als gevolg der overmatige belasting van een departement de macht der daaraan werkzame ambtenaren te zeer zou toenemen. Eén hunner bezwaren gold ook de aanstelling, vaker dan voorheen, van directeuren-generaal, een gevolg van te sterke concentratie van belangrijke vakken van staatsdienst in één departementaal verband. Hoe groote moeilijkheden zullen er voorts zoo vroegen deze leden zich af kunnen ont staan tusschen een pas opgetreden bewinds man en een dlrecteur-generaal, die zijn ambt reeds tal van jaren beeft bekleed, wanneer de eerste een eind wenscht te maken aan een systeem, dat de laatste in zijn dienst sinds geruimen tijd heeft ingevoerd? wezen, die er naar 'kijken wAt ze eigenlijk koo- pen, eenvoudig omdat hun dat niet mogelijk Is, omdat ze nu eenmaal niet tusschen de binnen- en de buitenzooi, niet binnen In hak kunnen kijken. Erger is het evenwel, dat er zoo weinig op gelet wordt van welke fa briek de schoen komt dien men koopt, en men er zelfs niet naar kijkt, of hij uit T*jecho-Slo- wjjklje afkomstig Is, of uil Dultechland, of uit ons eigen land. Moet je, bijvoorbeeld, in Engeland komen! Daar mag geen uit het buitenland ingevoerd artikel verkocht worden, wanneer er niet op staat waar het gemaakt Is, en er zijn heusch een heeie massa Engelschen, vooral tegen woordig, die daar In de eerste plaats naar kijken en In den winkel iets dat niet „British made” is, al dadelijk terzijde leggen, omdat ze begrijpen dat het voor de algemeene wel vaart van het land van het grootste belang is, wanneer ze de Inlandsche nijverheid bevor deren. DAAr wordt niet alles wat uit den vreemde komt beter gevonden dan wat In het eigen land gemaakt wordt en hier moest het niet zoo zijn. Daar zeggen ze, dat dat In eigen land gemaakt wordt, net zoo goed is als wat uit andere landen komt, al Is het misschien ook niet altijd waar; hier gelooven ze het met, hoewel het in de meeste gevallen wél waar is. Ik wil, om nu maar bU ons onderwerp te blijven, niet zeggen, dat een bultenlandsche schoen niet goed kan zijn en evenmin, dat alle Nederlandsche schoenen wél goed zijn, maar wel, dat er bier in ons land óók goede schoenen gemaakt worden. Waarom zou een Bata- of een Salamanderschoen beter zijn dan bijvoorbeeld een Robinson? Ze hebben alle drie een vreemden naam, maar waar de eerste twee bultenlandsche zijn, is de laatste er een van Nederlandsch maaksel en sedert ik gisteren in Nijmegen de Roblnson-fabiiek gezien heb. moet niemand mij meer komen vertellen, dat bultenlandsche schoenen beter en degelijker gemaakt worden dan Nederland sche. Trouwens, het is niet de eerste schoen fabriek die Ik bezichtigd heb en ook andere hebben iplj dien Indruk reeds gegeven. Maar deze Robinson-fabrlek Is wel een heel moderne, waar de nieuwste machines In gebruik zijn en waar zelfs de loopende band al Is Ingevoerd. Geestdoodend werk? Ik kreeg niet dien In tel- en rekenmachines, ook niet altijd het- zelfde-doen met voor iedereen geschikt wezen. Doet een boekhouder tegenwoordig, met zijn tel- en rekenmachines ook niet altijd het zelfde? Tien jaar geleden hebben twee jonge men- schen samen een fabriekje opgezet van Jon- gensschoenen. Met acht man maakten ze daar den heelen dag schoenen, uitsluitend schoe nen voor jongens en daarom kozen ze voor hun fabrikaat een jongenaheld tot patroon ?- ze noemden hun schoenen Robinson-achoenen, naar den held van het verlaten-eiland-verhaal. Die schoenen schijnen goed te zijn geweest, want ze werden goed verkocht en al spoedig was uitbreiding der fabriek noodig. Na eenl- gen tijd werden ook manneschoenen ge maakt: de fabriek bleef groeien en nu wer ken er In de groote moderne fabriek niet minder dan 250 man, en wórden er gemiddeld 8S paar Schoenen, nog steeds Uitsluitend Voor mannen en jongens, per man en per dag ver vaardigd. Dat is natuurlijk heel mooi voor de beide fabrikanten, die de zaak tien jaar geleden hebben opgezet, maar wat ik er het mooiste van vind is, dat er nooit gestreefd Is naar ex port naar het buitenland en deze fabriek zlfn afzetgebied uitsluitend in Nederland heeft ge zocht. En gevonden. Het is zeker een verblijdend verschijnsel, dat zóó de bultenlandsche oonourrentie het hoofd geboden kon worden, wat zeker niet het ge val zou zijn geweest, wanneer de schoen, door deze fabriek afgeleverd slecht was en wat ook zelfs met den besten schoen niet het geval had kunnen zijn, wanneer niet door een uiterst rationeel» wijze van werken de prijs laag ge houden kon worden, zelfs bij een behoorlijke betaling van de arbeiders, die 35 i 40 gulden per week verdienen, op tüd hun vacantie krij gen en voor wie een pensioenregeling in wor ding Is. Een goede behandeling der arbeiders geeft beter werk en Is bovendien niet duur arbeldsderving gedurende de vacantie, plus premie voor Rijksverzekerlng en ziekteverze kering maken In deze fabriek de kosten van fabricage der schoenen 4H per paar hooger, wat toch waarlijk van geen beteekenis kan der, maar er sullen er maar heel welnigetf* .worden genoemd. Voornamelijk is dit te danken aan de ra tionalisatie van het bedrijf, die al begint by het vervoer der grondstoffen naar de fabriek. De auto rijdt binnen -en levert het leer af, on- middeliyk by de plaats waar het de eerste be werking moet ondergaan, en dan gaat het ge leidelijk verder, tot aan den anderen kant van de fabriek de schoenen kant en klaar worden afgeleverd, vlak by de plaats waar de auto in een breede gang langs het gebouw gereed staat om ze naar den trein te brengen, die ze ver der moet venoeren. Alle werklieden werken In één groote, goed verlichte ruimte. Aan een zyde wordt het bo venleer bexferkt, aan de andere zijde de zo-, len. De arbeid is zoo geregeld, dat aan den eenen kant evenveel bovenhelften gemaakt worden als aan den anderen kant zolen en hakken en In het midden van de zaal ont moeten die afgewerkte deelen elkaar op den transportband, waaraan ze in-elkaar worden gezet. Dat alles gaat zoo regelmatig en wordt met behulp van zoo Ingenieuze machines uit gevoerd, dat geen oogenbllk tyd verloren gaat. Een hak aanzetten één slag op een ma chine en alle spykertjes, daarvoor noodig. zit ten er in niet alleen, maar zUn ook tegeiyker- tyd door de machine zelf uit ijzerdraad ge maakt. Het bovenleer van den neus aan de zool slaan één slag op een andere machine en met 22 spykertjes is dat zaakje gebeurd. Eki zoo gaat het met elke bewerking, tot ein- deiyk, nadat 180 verschillende menschen leder het hunne er aan hebben gedaan, de schoen gereed Is. Ik kan hier niet de heeie bewerking, die het leer ondergaan moet om schoen te worden beschryven, dat zou te droog en te technisch worden, maar wel kan Ik zeggen, dat niemand die zoon doodgewoon ding als een schoen ziet er eenig begrip van hebben kim. welke Ingenieuze machines er door knap pe technici zyn uitgedacht, om hem zoo vol maakt mogelijk te maken niet alleen, maar ook zoo goedkoop mogelijk. Want juist door het gebruik maken van al die machines en het byhouden van elke verbetering, die er nog steeds aan wordt aangebracht, wordt de pro- ductietyd verkort en worden dus de produc tiekosten minder. En dót hetb Ik gisteren weer eens gezien, we hoeven heusch niet naar het buitenland te gaan, om de voorde; en te genie ten van een fabriek, waar zoo de arbeid wordt opgevat en de degelykheld van het product bevorderd. De afdeellng in de Roblnson-fabiiek, waar met 84 stanxmachlnes hst bovenleer voor de schoenen wordt gesneden (Zie artikel van Overal).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6