ONS BLAD LLOYD GEORGE KNOCK OUT? POLITIE BEWAAKT SCHATKIST Vernieling wil Groote staking Zweden DEN r Het nieuws van heden Eed moet verdwijnen JOH. LAÜWERS HOHENZOLLERN’S DANK WOONHUIZEN INGESTORT Het offer van Hindenburg Watersnood in Oost-Europa GEEN DONAU-UNIE De conferentie uiteen EEN SCHEEPSLADING UITGESTOOTENEN in Financieele burgeroorlog VLIEGRAMP IN ITALIË Australië Bankier als medepassagier Door opstandelingen in Ecuador NEDERLANDSCH SCHIP BESCHOTEN STIMSON OP REIS NAAR EUROPA Ier slaat terug Van alle aanvalswapenen Nergens aan land gelaten ADVERTENTIEPRIJZEN: ƒ2 85 -BERLIJN IN VERKIEZINGSKOORTS EN+ Ie o rt AG nen NIEUWE REGEERING IN CHILI in EINDE VAN HET MOOI AKEN o SI 'j twee uitwegen Inkomstenbelasting als buit ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 83 Onze foto -jeeft propagandisten gekleed en J)e Britsche regeering heeft niet meer recht een gewetensplicht op te leggen aan Ierse he parlementsleden dan aan Fransche afge vaardigden” Constitutie in gevaar van het Een typisch doorkijkje te Aken op den stadhuistoren, welke voor de vreemdelingen steeds een gewild aantrekkingspunt vormt GEMEENEBEST BUREAUX HOF 6, ALKMAAR - TEL: ADMINISTRATIE 45$. REDACTIE 655 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2 Voor bulten Alkmaar Met Geïlluttreerd Zondagsblad 0 60 hooger PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers een propaganda wagen voor Hindenburg weer. De van verschillende beroepen zijn in hun werkcostuum deelen vanaf hun wagen reclamebiljetten uit i doen t DE VALERA (Nadruk verboden) verschillende stelde voor l niet ver- muiterij. I. samen- i* IA 9 Gevechten in Irak tegen een opstandigen sjeik; 200 zjjner manschappen zonden reeds gesneuveld zijn. Verklaringen van Flandin en Billow na de mis lukte Donauconferentie. I I IE 8. Hindenburg woonde In die dagen in zijn villa te Hannover. Deputaties van studenten kwamen Onderhandelingen tusschen Nederlandsche en Belgische gedelegeerden over contlngenteering van steenkool. verzocht teneinde het afkondigen, aangezien wer.ng is ontdekt. Intusschen heeft de Ernstig auto-ongeluk bij Alphen aan den Rijn. Drie gewonden. De Parjjsche Zesdaagse he. Pijnenburgvan Kempen nog steeds aan de spits. voor van Dr. C. W. Lely door een trein gegrepen en gedood. bood e zeer oorden it zich istruc- tulgen zelf» chting »1 den ?ffen. ding», woord Ik ge- i re- i’den teeos die Zulk oeeft 9 Juli brief: Khooi- >le ge. g der Gods nderen lerlfjke «oode onder- nseben an alle wwerk innl- 'ught NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Maandag ara. gaan 17000 Zweedsche arbeiders in staking. ram ten, den SM xn. elk er- het Por io»»e regel 20 c ingez Mod 40 c. p rege> Idem op peg edn 55 cents per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor do kleine annonces OMSOtPfS» de Se uOrte* TELEFOONNUMMER: 435 ROME, 8 April (Reuter). Tijdens een oefen - vlucht botsten boven het vliegveld Lonate Poz- zole twee bombardementsvliegtuigen tegen el kaar stortten ba.de om -a 1 c.f - en -Uf manschappen kwamen om het leven. Het Huls Hohenzollem heeft besloten vóór Hitler tegen Hindenburg op te treden. Tegen veldmaarschalk Von Hindenburg, die In den lijd van den grootsten nood bereid was zich op te offeren voor zijn .Oberste Krlegsherr" Toen de Entente de uitlevering van Wilhelm II eischte. richtte maarschalk Von Hindenburg op 1919 aan maarschalk Poch volgenden akerk jlech- n ter chrlj- i. rloog- istoor z a cl in r. D. Ie. ernstige STOCKHOLM, 8 April. (Reuter). De onder handelingen over de loonen in de cellulose-in- dustrie zijn vandaag definitief mislukt. Niet minder dan 17.000 arbeiders zullen dientenge volge Maandag as in staking gaan. De beslissing van het Hooggere< htshof zal ongetwijfeld ernstige gevolgen heb ben. Een groot aantal juristen, onder wie aan. hangers van Mr. Lyons, den Federalen Pre mier, verklaren, dat zjj ofwel het einde betee- kent van den Statenbond ofwel het einde van de onafhankelijkheid der Staten. Volgens de Constitutie van 1900 is Australië een Statenbond (Commonwealth-Gemeenebest) welke een zestal vrije bondsstaten omvat. Deze zijn Nieuw Zuld-Wales. Victoria. Queensland West-Australië, Zuid-Australië en Tasmanië. Bovendien zijn er nog een tweetal territoriums die geen mondige leden zijn van den bond, doch rechtstreeks staan onder bet federale bestuur; het territorium Noord-Australlë en de federale oofdstad Canberra. Gaat Radio-Luxemburg werken? Birkenhead heeft gezegd, dat het staatsgenle Koningin Elisabeth deze condities zou hebben aan- Lloyd George, die hetzelfde natio- Men seint uit Sydney: De politiemacht van Nieuw Zuid-Wales is gereorganiseerd ten einde zoo noodig met geweld weerstand te bieden aan elke uoging. die de Australi sche Bondsregeering zou kunnen onderne men om beslag te leggen op de inkomsten an den bondsstaat. Deze maatregel Is genomen als antwoord op de beslissing van het Hooggerechtshof van den Australlschen Statenbond te Melbourne om de Financial Agreement Act te handhaven. Deze wet machtigt de Bondsregeering om de inkom sten in beslag te nemen van eea staat, die zjjn financieele verplichtingen niet nakomt Mr. Lang, eerste minister van Nieuw Zuid. Wales, is vast besloten tot het uiterste te vech ten voor de financieele autonomie van zjjn staat Zooals men weet, Is Nieuw Zuld-Wales in zjjn verplichtingen tekort geschoten tot een bedrag van 958.783 pond sterling, zijnde rente verschuldigd aan Londen en New.York. Na de uitspraak van het Hof heeft de secre. taris-generaal van financiën een proclamatie uitgevaardigd, waarbij het Gemeenebest zich het recht voo. behoudt de Inkomsten van Nieuw Zuid-Wale* te conflsqueeien. naar Hannover om Hindenburg te bezweren, zich toch niet aan den haat der Franschen over te leveren. In het uitstekende boek over Hin denburg, van Schultze-Pfaltzer (Verlag Greth- Icln Leipzig, staat het antwoord van Hindenburg opgeteekend: ..Als ze ml), ouden man. die niets anders dan zijn plicht heeft gedaan, tegen den muur willen stellen, dan zullen ze mij hebben.' De houding van Hindenburg was toen een sterke ondersteuning voor de Rjjksregeenng, die den elsch van de Entente beslist van de hand wees en daardoor bereikte, dat Oe encl) stilzwijgend te vallen kwam. Scnuitze-Pfaltzer vergeet er bij te zeggen, dat tenslotte de sterke weigerende houding van het Nederlandsche gouvernement, dat den gevallen monarch bin nen de landspalen had. den doorslag heeft ge geven. Zoo handelde Hindenburg. En zoo danken hem de Hohenzollern. icht- o en over was, daar heel hter ding itige lijke oor- ding ae- eeds IJs- lans ige- de sto l de tot ram ons NeW-YORK, 7 April. (Reuter.) De „Assoc Press” meldt uit Santiago, dat hedenavond voor geheel Chili de staat van beleg is afge- kondigd. naar aanleiding van een ernstige run op de centrale bank. Het gebeele cabinet, met uitzondering van den minister van financiën, heeft wegens ..den ernstlgen algemeenen toestand” zijn ontslag Ingediend. Daarna confereerde het met scheldene hooge officieren. De oorzaak van de onlusten schijnt te lig gen in de valuta-crisis. Een groote menigte verzamelde zich de circulatiebank en eischte Inwisseling haar bankbiljetten voor zilver. De politie dreef de menschen uiteen en de staat van beleg werd afgekondlgd. In de cavalerie-school ontstond doch de leiders zijn gearresteerd. ROME. 8 April. (V.D.). De Italiaansche regee ring heeft de door Grand! ter ontwapenings conferentie Ingediende voorstellen inzake ont wapening in een nieuw memorandum aan het presidium lan de ontwapeningsconferentie sa mengevat. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de ontwapening alle officieele oorlogsmiddelen moet omvatten. In het memorandum wordt voorgesteld alle soorten zware artillerie, tanks, en pantserauto's te verwoesten en tegelijkertijd de linieschepen, onderzeeërs, vliegtulgmoederschepen. militaire luchtschepen en bommenwerpers te vernielen. Onder zware artillerie wordt verstaan alle soor ten bewegelijk geschut boven 100 millimeter en onder linieschepen schepen met een waterver- plaatslng boven 10.000 ton of met stukken ge schut van een kaliber boven 303 millimeter. Ook de affuiten en de munitie der kustvuurmonden moeten worden beperkt Bovendien wordt voor gesteld het gebruik van chemische wapenen van iedere soort, vooral van giften en traangassen van welken aard ook, benevens van procédé's, die een gelijke uitwerking hebben als deze gas sen, te verbieden. Voor de civiele luchtvaart wordt op de nood zakelijkheid gewezen van de volgende punten: Ten eerste volledige openbaarheid, ten tweede een technische en een bestuurscontróle, en ten derde de verplichting bepaalde, nog vast te stellen sterkteverhoudingen niet essentieel te veranderen. Voor den aanvang en de doorvoering van de vernieling van het oorlogstuig moet een be paalde termijn worden vastgesteld. zelf de kosten zou moeten dragen van het ongedaan tnaken dezer confiscatie! Lloyd George weet, dat het Britsche parlement In 1920 onder zijn eigen regeering een wwt heeft aangenomen, waarbij de landaankoop- annuïteiten tot eigendom gemaakt werden van de twee lersche parlementen, welke bij dezelfde wet werden ingesteld. Toen het verdrag In December 1921 ge- teekend werd, waren de land-annuiteiten zoowel volgens de Engelsche wet als krach tens het recht eigendom van den lerschen Staat. Het verdrag heeft dezen toestand niet veranderd en maakte dan ook metterdaad geen enkele melding van de land-annuitei ten. Dagblad uitgegeven door de KV. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem ALKMAAR BUENOS-AIRES, 8 April (V D.) Het Ar- gentljnsche stoomschip „Chaco”, aan boor.) waarvan zich zevenhonderd misdadigers bevin den die uit Argentinië zijn uitgewezen, mag zijn lading In geen enkele haven van boord zetten met uitzondering van Las Palmas en Genua waar respectievelijk de Spaansche en de Ita liaansche gestraften aan land mogen worden zezet. De Argentijnsche Minister van Bulten- lands~he Zaken heeft medegedeeld, dat de pa pieren der gestraften In geen geval geviseerd mogen worden vóór den terugkeer naar Argen tinië. Slechts Zij. die met ArgentHnsche vrouwen getrouwd zijn, zullen, indien zij datt wen-<-hen, weer in Argentinië worden toegelaten, doch zullen dart terstond worden overvebracht naar het tuchthuis Ushuala in Vuurland. De positie van de overige gestraften is vol komen on-eker aaneezlen deze menschen waar schijnlijk in geen enkel ander land zullen wor den toegelateh. In ons nummer van Maandag pu bliceerden wij een artikel van den Britschen oud-premier Ltoyd George over de lersch-Engelsche verhoudin gen. Wij spraken daarbij Me veruach ting uit, dat De Valera hem wel niet het antwoord zou schuldig blijven De nieuwe president van den lerschen Vrijstaat komt thans in een eigen artikel zijn standpunt plaatsen te genover dat van den Engelschen staatsman. Hij doet dat op een wiize. die in originaliteit en hartstochte lijkheid niet onderdoet voor den too- venaar van Wales. minister van Binnen- landsche Zaken, Robles (radicale partij), een nieuwe regeering gevormd. Zelf heeft hij weer de portefeuille van Binnenlandsche Zaken ge nomen. Het ministerie van Bu.tenlandsche .aaen komt onder leiding van Balmaceda. Het schijnt dat de rust in het land is weer- jekeerd. de Conferentie onder voorzitterschap van Mac Donald bijeengekomen. De commissie bracht rapport uit, en de conferentie voor onbepaalder tijd te verdagen, aangezien geen overeenkomst is be. reikt Von Bülow verklaarde deze wending te be. treuren, doch reeds bij het begin van de onder handelingen was hij van oordzel. dat de toe stand te Ingewikkeld was. om deze In drie da. gen tot klaarheid te brengen Grand! zeide: „Dit is het einde, wij hebben allen ons best gedaan." Flandin verklaarde, dat men de hoop mag verliezen. 3 Naar Reuter thans verneemt, heeft de Itall- aansche minister Grandl gisteravond nog een bemiddelingsvoorstel gedaan, behelzende In Gé. nève een negen-mogendheden-conferentie bijeen te roepen waarop de vier groote mogendheden alsmede de Dcnaustaten deels gemeenschap, pelljk, deels, gescheiden, zouden onderhandelen Op verzoek van Mac Donald heeft minister Flandin gisteravond Tardieu telefonisch van (kt voorstel op de hoogte gebracht. De Frans.he premier was echter van meening, dat aanneming van dit voorstel de principlee'.e moeilijkheden eerder sou vergrooten dan oplossen. Nieuw beroep van Bulgarije. LONDEN. 8 April. (Reuterpe Bulgaarsche regeering heeft haar gezant te Londen nog maals opgedragen te verzoeken Bulgarije te be trekken bjj de hulpactié voor de Donaustaten. Tardieu voor de radio. PARIJS, 8 April. Reuter, verneemt, dat Tar- dle vanavond een groote rede zal houden voor de radio In de Engelsche taal, waarmede hij zich tot Engeland en de Vereenlgde Staten wU richten. Over den Inhoud van deze rede is nog niets bekend. Slechts twee uitwegen schijnen er morelijk uit dit dispuut dat eenlg Is in zjjn soort De eerstë is de instelling van een groote: e Bondspolltlemacnt en een verduboeling van net belastingapparaat. doordat het Gemeenebest naast den Bondsstaat Inkomsten gaat innen De tweede is geheele samensmelting der Bondsstaten en de afschaffing der afzonderlijke regeeringen Ofwel het einde van het Gemee nebest en een uiteenvallen in een stelsel van geheel naast elkaar staande staten. Tasmanië en W.-Australië st. an reeds in de bres voor een dergelijke algeheele afscheiding Het is bulten twijfel dat Australië tegenover de grootste crisis staat sedert het Instellen van den federatleven Statenbond. WASHINGTON A APril (Reuter). De Aeri- kaansche minister van bultenl zaken Stimson die heden uit Washington naar Europa vertrekt, herhaalde gisteren nogmaals, dat hij uitsluitend met het oog op de ontwapeningsplannen naar Genève gaat. Er zullen vermoedelljk wijzigingen worden besproken, welke het Amerlkaansche plan in overeenstemming kunnen brengen met de programma's der andere mogendheden. Naar verluidt is een aantal wijzigingen in het oor spronkelijke uit negen punten bestaande onu wapenlngsplan der Ver. Staten in overweging genomen. De New-Yorksche bankier Thomas Lament, die eveneens naar Europa reist en reeds een passagebiljet op de „Aquitar.la” had genomen, welk schip gisteravond is vertrokken, beeft op het laatste oogenblik besloten den overtocht te doen met de ,41e de France”, waarmede near Stimson reist. Mellon, de nieuwe ambassadeur der Vereentg- de Staten in Engeland, is te Southampton aan- I gekomen. LONDEN, 8 April (Reuter) De Viennogend- hedenconferentie is V: Udagmlddag voor onbe. paalden tijd verdaagd. Vrijdagochtend was De goocheltoeren door Lloyd George tij dens het tot stand komen van het Verdrag van Londen verricht, maken het onmoge lijk, dat wjj ons nog over de wispelturig heid van zijn geest zouden verwonderen. Maar zelfs van Lloyd George had men mo gen verwachten, dat hij zich zou honden aan de wetten van het goed fatsoen. Het is VU. eenvoudig een leugen, dat ik op eenigerlei wijze verantwoordelijk zou zijn voor den vorm of den inhoud van den eed, opgenomen in clausule 4 van het Britsch-Iersche Verdrag. De letterlijke tekst van de formule, welke hij als door mij ontworpen” voorstelt, laat geen mogelijk heid tot twijfel over, dat deze voor een in wezen en karakter gansch ander vei drag was bedoeld, nJ. voor een verdrag tot sa menwerking tegenover de buitenwereld, waarbij de lersche republiek volkomen Z zou zijn gebleven. Voor dézen tekst ik eventueel de goedkeuring van het Intact zou volk van Ierland hebben gevraagd, en al leen dan zou ik zitting hebben genomen in een uit verschillende partijen gevormd kabinet. Lloyd George geeft toe, dat de eeds- kwestle tijdens de onderhandellngen de meest scherpe tegenstellingen heeft veroor zaakt en hij weet zeer goed, dat zij de hoofdoorzaak is geweest van den burger oorlog en de oneenigheden. welke daaroo volgden. Zijn imperialistisch instinct ver hindert hem echter te bekennen, dat de verdragseed. zooals die door de Britsche regeering ons werd opgelegd, een na tuurlijken hinderpaal vormt op den weg naar harmonie In ons eigen volk en vriend schap jegens- onzen nabuur. Zoowel voor Lloyd George als voor zijn collega Lord Birkenhead bestond het groote voordeel van het verdrag ongetwijfeld hier in, dat3 het de Ieren dwong de nationale aspiraties van hun eigen landgenooten te onderdrukken met besparing van Britsche menschenlevens. Lord groote gaarne vaard. nale temperament heeft als het Engeland van Elisabeth, ergert zich er over, dat Ier land zich niet voor zijn wagen laat span nen. Lloyd George was de voornaamste ont werper van de verdeeling van het groene Eiland in Zuld-Ierland en Ulster, hoewel het één was in beschaving zoowel als In geografisch opzicht van den dageraad der geschiedenis af. Dat een man met een der- gelijk feit op zijn register Abraham Lincoln durft aanhalen als supporter van de on- nat uur lijke vereenlging van Ierland met Groot-Brittannië een Unie, die slechts gehandhaafd is door geweld en onrecht is een stout stukje, waartoe enkel Lloyd George in staat Is. Lloyd George behoort overigens tot een wereld, die dood is. Hij spreekt in een taal van het verleden. Volken worden samenge bonden door stoffelijke en geestelijke be langen en niet door wettelijke vormen en ficties. Lloyd George zal nog wel eens spijt hebben van zijn legalistische ontboezemin gen. Zij leggen geen gewicht meer In de schaal. Hij kan zich echter troosten met de gedachte, dat. Indien de wereld met te meer haast een zekere politieke wijsbegeer te heeft afgeschud, naarmate hij er een te Ijveriger voorvechter van was. hij op deze wijze eenlgermate heeft bijgedragen tot de verbetering der internationale verstand houding. Onze houding ten opzichte van den eed Is eenvoudig en verre van dubbelzinnig. Wij zijn een apart en op zichzelfstaand volk. Wij hebben het volstrekte recht om onze buitenlandsohe zaken te regelen zon der eenlge inmenging van buiten af. De Britsche regeering heeft niet meer recht een gewetensplicht op te leggen aan de lersche parlementsleden dan aan Fran sche afgevaardigden. De constitutie, waar onder wij leven, dat is onze zaak. Wij zijn van plan op de eerste plaats vrede en goeden wil te bevorderen onder ons eigen volk, en de afschaffing van den eed is het essentleele verelschte voor het bereiken van dat doel. Lloyd George's bewering, dat de lersche Vrijstaat verplicht is de landaankoopannuï- teiten te betalen aan de Britsche regee ring, is niet waar. Laten wij een oogenblik afzien van de dwaasheid der veronderstel ling, dat Ierland als slachtoffer van de confiscatie van zijn grond door Brlttanniö De opstandige beweging in Ecuador duurt nog onverminderd voort. De opstandelingen hebben het plan laten varen om den ex-pre sident Plaza Gutierrez gevangen te nemen en wel op verzoek van kapitein O. P. Vos van de K.NSM.-boot ..Bodegraven’, aan boord van welk schip de ex-president zich bevond. Gu tierrez en zijn familie zijn .hans aan land ge gaan. De opstandelingen vuurden, aldus „de Telegraaf', te dwingen tot stoppen; bij deze beschieting werd een douane-ambtenaar ge wond, die een twaalfjarig meisje beschermde De leider der rebellen. Ddefonso Mendoza begreep dat hij niet in staat zou zjjn te voor komen dat de „Bodegraven" Guayaquil bin nenliep en daardom gat hij aan zijn onderge schikten bevel al hun krachten te concentree- ren op de aanvallen op het fort Punta Piedra. De opstandelingen slaagden er onder leiding van Mendoza in dit fort te veroveren, zij na- men bezit van alle wapens en munitie die zich daar bevonden. Een aantal manschappen heeft z’ch vervolgens ingescheept op het oorlogsschip Cotopaxi'dat naar een der noordelijke pro vincies is vertrokken. In die provincie, waai Mendoza zeer populair moet zijn en veel aan hangers heeft, zal hij. naar men aanneemt, zich toerusten voor verderen strijd. Een petro’eumschip. toebehoorend aan een Engelsche maatschappij, die bezittingen In Ecuador exploiteert, werd door de rebellen in bezit genomen. De opstandelingen wilden de bemanning van een ander schip dwingen de ...Cotopaxi" te hulp te komen, doch eer de op standelingen de boot In bezit hadden genomen sprong de bemanning over boord en zwom naar de kust. In Guayaquil stélden zij de autoritei ten van het gebeurde op de hoogte. De regeering heelt eenlge kleine senepen met troepen bemand uitgezonden om het fort Pun ta Piedras te heroveren; daarbij meest van koopvaardijschepen gebruik gemaakt worden omdat de belde oorlogsbodems in handen der rebellen zijn. De troepen moesten evenwel on- vemch terzake cerugkeeren: het was hun met hun kleine schepen ónmogelijk gebleken het fort te hernemen. Aan een verovering van het fort over het Land viel evenmin te denken, daar er rondom het fort bijna geen wegen zijn en het omgeven Is door gevaarlijke moe rassen met muskieten en vergiftige slangen. De opstandelingen. d‘-e zich In het fort gecon. centreerd hebben zjjn blijkbaar van plan de schepen tegen te houden, die naar Guayaquil willen varen. Nieuwe regeering SANTIAGO DE CHILE, 8 April (VB.) Een nieuwe regeering is gevormd onder leiding van den radicalen politicus Victor Robles. De on lusten, die zich aanvankelijk richtten tegen de regeering, hebben een uitgebreider omvang aangenomen en gevreesd wordt, dat er plannen bestaan om ook den prësdent der republiek ten val te biengen. In de kazernes te Santiago zijn alle beschik, bare troepen geconsigneerd en op de strategi sche punten staanmachlnegeweren opgesteld. LONDEN, 8 April (VB.). Naar omtrent bet aftreden van de Chileensche regeering nader wordt gemeld, heeft de Executieve Commissie De voornaamste dezer ba*'n is de inkomsten, oelasting. De directeur der belastingen van Nieuw Zjld-Wales heeft thans instructie ge- kregen van zijn minister.president Lang om alle inlichtingen te weigeren en het bureau waar de belastingpapieren liggen, te sluiten Ook de verzending van belastlngpaplertn Is stopgezet. Lang heeft het grootste deel van Nieuw Zuid- Wales' staatsgelden an de banken genomen en In de gewelven van het ministerie van fi nanciën doen brengen, waar zjj door een sterke politiemacht worden bewaakt Het Australische gemeenebest heeft zijner, zljds geen politie bulten de Bondshooföstad Canberra zoodat het tw(jfelachtig is. dat zy -e confiscatie met gewei» zal kunnen doorvoeren Ook de inkomsten van tram en spoorwegen zijn tn de kelders van de staatsschatklst gede. poneerd. Men meent, dat Lang op deze wijze genoeg geld veilig heeft gesteld om twee maan den lang uit te komen. van het congres die in den nacht op Vrijdag In geheime zitting bijeenkwam, om volmachten standrecht te kunnen een militaire Invoerverbod voor eierkolen en briketten la Frankrijk? WARSCHAU. 8 April (Reuter). De overstroo- mlngen In het Oosten van Polen hebben zich de laatste dagen nog sterk ultgybreld. In Wolhy- nlë moeten verschillende dorpen door de inwo ners ontruimd worden. Vele bruggen en dijken zijn volledig vernield en op sommige trajecten moest het spoorwegverkeer worden stopgezet. Ook in bet Wilnagebied is door de overstroo- mlngen groote schade aangerirht. De Roemeensche rivier Maros Is eveneens bulten haar oevers getreden en heeft de stad Arad overstroomd, ongeveer 1500 woonhuizen zijn hier Ingestort. .Als oudste soldaat In dienstjaren, en op het □ogenblik eerste militaire adviseur van mijn keizer en koning. beschouw Ik het als mijn plicht, uit naam van het oude Duitsche leger tot u als oppersten vertegenwoordiger der legers der geallieerde en geassocieerde mogend! eden deze regels te richten en u te verzoeken, te be werken dat van den elsch tot uitlevering van Z. M. den keizer afstand wordt gedaan. Als op perste chef van het leger, dat gedurende eeuwen de traditie van soldateneer en ridderlijke ge zindheid heeft hoog gehouden, moet gij deze opvatting naar waarde weten te schatten. Ten einde deze smadelijke vernedering van ons volk en onzen naam ver te houden, ben ik bereid, elk offer te brengen. In plaats van mijn keizerlijken en koninklijken krijgsheer stel Ik mij ter beschikking van de geallieerde en ge associeerde mogendheden. Ik ben overtuigd, dat eik ander officier van het oude leger bereid Is hetzelfde te doen."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1