Vertraagde DE NEBO RATTEN-OORLOG IN BRABANT Aprilgrap of (en) leekepreeken Kind doodgereden Op speurderstocht LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN OPZETTELIJK BEDROG? Verzet van het personeel ind:? the postvluchten ZATERDAG 9 APRIL TWINTIG MILLIOEN TEKORT I SCHEPEN OP DRIFT AUDIËNTIE REGELING VAN DEN VLEESCHINVOER NIEUW COLLECTIEF CONTRACT i STEUN AAN DE PLUIMVEEHOUDERIJ CONTINGENTEERING VAN STEENKOOL De vorm der hulpverleening nog niet vastgesteld Vermindering van 10 procent ▼oorgesteld Op de Maas vóór Rotterdam I t 434 VREDE EN SOLIDARITEIT king aan aan <2 zou HOMO SAPIENS I de vereenlglng „Onderneming en Vrtjbeid", op j en te 14JH uur U Tthene ■etend „Belangwekkend geval” zegt de Plantenziektekandige dienst Wat landbouwer Eren vertelde De gulle Brabantache aard verloochende rich Goeman Borgesius. van onse woningwet en nog verschillende lettertypen Naar aanleiding van een bericht omtrent een vergadering van pluimveehouders te lip waarin werd medegedeeld dat bij de Regeering In overweging was een steunverleenlng aan de pluimveehouderij in den vorm van een bijslag per stuk pluimvee, hebben wij bij informatie ter bevoegder plaatse vernomen, dat weliswaar gedacht wordt over steunverleenlng aan de pluimveehouderij, doch dat de vorm, waarin sulks zal geschieden, nog niet vaststaat. Het vierjarig dochtertje van den rijwielher steller Stelnvoort, dat Donderdagavond op den Harderwjjkerweg te Dieren plotseling achter een stl'staanden auto te voorschijn kwam, werd door een passeerenden auto aangereden en op slag gedood. Den bestuurder D. M. uit Marssum treft geen schuld. ontketend ia. OU, dameke en ook gij, heerke uit de stad, hebt het wel eens wit om uwen neus voelen worden, als ge soo’n héél klein diertje, één zoo’n héél klein muisje in uwe nabijheid wist. Maar de boeren uit de Brabantsche Kempen, die niet alleen an een klein geruchtje en evenmin van n enkele mula of rat vervaard zijn, hebben thana de bewijzen te leveren, en leveren die ook, het zelfs van honderden ratten in elk hunner boerderijen niet op de zenuwen te krijgen. In derdaad. in Budel, in Soerendonk, en andere piekjes dezer streek, regeeren thans de ratten 'n kolonies op talrijke boerderijen. Op velerlei wijzen tracht de landelijke bevol king zich van deze ongewenschte klanten te ontdoen. Er worden razzia's la de stallen en schuren gehouden, er worden verdelgingsmldde- len aangewend, er worden hondenjachten op de vunzige harden van knagende, bijtende en wroe tende 'lervoelers georganiseerd. Doch het suc ces la tot nu toe miniem. mogeljjke van dezen elsch toegeeft, moet men erkennen, dat de Kerk nooit anders kon doen dan zij heeft gedaan, n.m. in het verleden de onrechtvaardige oorlogen ver- oordeelen; in der tijd, toen zij nog rechts macht over wereldse he personen had, met alle haar ter beschikking staande midde len Invallers en roovers straffen en ver der naastenliefde en vrede prediken. Ook in dit opzicht is de Kerk haar gezonde tac tiek getrouw geweest, door n.m. alleen het „jrelkbare na te streven. In dezen tjjd, nu er nagenoeg overal een scheiding tusschen den wereldlijken Staat en de geestelijke macht, de Kerk, bestaat, zou het een dwaasheid zijn om de regeering van een a-Kathollek land te verbieden een leger macht op de been te houden. In den groe ten oorlog is de delicate taak van Bene- dlctus XV geweest zoo neutraal mogelijk de verschillende volkeren op de oorzaken van den gruwelijken oorlog en het onchris telijke van den haat en de overdreven va derlandsliefde te wijzen; en nog verweet, ieder voor zich, aan den Paus partijdig heid. Direct na den oorlog is de leuze van het Vaticaan geweest: algemeene, gelijktij dige, internationale ontwapening! Dat is doelbewuste en reëele en op den duur ook de eenig vruchtbare vredespolitiek. Ziedaar één kant aan het vraagstuk van „vrede en solidariteit”, n.m. den hlstorischen kant. Er zijn aan deze twee problemen nog verschillende andere facetten, die wij in volgende beschouwingen hopen te belich ten. Op de Maas vóór Rotterdam is Donderdag avond het Hongaarsche stoomschip ..Tenger” door den rwaren wind van zijn trossen ge slagen en op drift geraakt. Met sleepboot- aasistentie wist men na vier uren zwaren ar beid de boot weer op haar plaats te brengen Later op den avond geraakte ook het Dult- sche vrachtschip „Laak" op drift en kon eerst na anderhalf uur weer gemeerd worden. Ten gemeentebulze van Budel Alvorens op een, der boerderijen een bezoek te brengen en een ondersoek in loco in te stellen, hebben wij ten gemeentehui» van Budel In lichtingen gevraagd, die ons met de meeste be reidwilligheid werden verstrekt. Men dient namelijk te weten, dat de ratten- plaag in de Kempen in studie Is genomen door den Plantenzlektekundigen Diepst, welk onder zoek werd geleld door den ambtenaar van dien Dienst te 'e Hertogenboech. den heer Koene .Vanwege desen Dienst sim cadavers van te Bu del gevangen ratten onderzocht. De Plantenzlelp- tekundige Dienst acht, blijkens de o»er deze materie gevoerde correspondentie, dit in zoo groote mate voorkomen der ratten een belang wekkend geval, en is tot de conclusie gekomen, dat men hier niet te doen heeft met de alge meen bekende bruine rat (mus decumanus), doch met de hulsrat of zwarte rat (mus rattus). Het komt Inderdaad belangwekkend voor, dat het juist deze rattensoort blijkt te zijn, die de» landbouwstreek van Budel terroriseert, daar volgens onze deskundigen de zwarte rat in ons land bijna niet meer voorkomt. Hoogeveen en Peeters (..Leerboek der Mensch- en Dierkunde”, pag. 95) zeggen erover, dat deze rat waarschijn lijk met de schepen der Kruisvaarders naar Europa is gekomen. Thans echter, zeggen zij. is zij niet veelvuldig meer aan te treffen. Buckets („Beknopt Leerboek der Dierkunde”) zegt (pag. 45), dat de zwarte rat in ons land tegenwoordig zoo goed als uitgeroeid is. In den strijd op leven en dood tusschen de zwarte rat en de grootere en sterkere, slimmere en kwaadaardige bruine rat kwam de laatste meer en meer als over winnaar te voorschijn. Zelfs als leek is men derhalve alleszins ge neigd te erkennen, dat wat thans in de Brabant sche tempen, blijkens een deskundig ondersoek, aan den dag Is getreden, zeer zeker belangwek kend dient te worden genoemd. het gebied van het particuliere bouwbedrijf, een paviljoen van de vereenigde Betonfabrieken, de vereenlglng van Schelpkalkfabrikanten. inzen dingen van cement-, baksteen- terrazzo-, dak pannen-, asfalt-, linoleum-, meubel-, en nog tal van andere fabrieken. In den tuin exposeert de Hardlnxveldsche Houtbouw-ondememing aanlokkelijke weekend huisjes waarvan er reeds veel meer zouden zijn afgeleverd indien niet in tal van gemeen ten de plaatselijke verordeningen deze plaatsing verhinderden de Amsterdamsche machine fabriek „Voorwaarts" heeft een stalen steiger- toren opgesteld, de Bond van Patroons in het Steen-, Hout-granlet-, en kunststeenbedrijf in mo- In het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brussel heeft Vrijdagmiddag, naar Reuter bericht, een vergadering plaats gehad van Ne derlandsche en Belgische gedelegeerden, oeiast met het onderzoek naar de kwestie der conttn- genteering van steenkool in belde landen. De Belgische gedelegeerden stelden een verminde ring van 10 procent voor van den Invoer van Nederlandsche steenkool In België, waarmee van zelf een vermindering gepaard zal gaan van den invoer van Belgische steenkool in Nederland. Een officieel communiqué is niet verstrekt. De „Raaf" op de terugreis is Vrijdag te 5 44 ar uit Cairo vertrokken, te 8.38 uur te Mena Matrub geland, vandaan- te 9.10 uur vertrokken Z. H. Exc. de Biaschop van Haarlem aal de olgende week Maandag en Dinsdag eeen ■udiëntle ve-leenen. tlngenteering van den vleeachlnvoer niet we zenlijk verminderen. De regeering gevoelt zeer levendig de beswa ren. welke de contlngenteerlng van den vleeach lnvoer hier te lande voor Denemarken ooi evert; anderzijds meent zij, dat men ook daar te lan de begrip heeft van de moeilijkheden, waar mede ona bedrijfsleven heeft te kampen. De Minister kan dan ook niet aannamen dat De nemarken. Indien het van maatregelen ander zijds in eenig onttrN nedeellge gevolgen mocht ondervinden, daarin aanleiding zou kunnen vinden tot tegenmaatregelen. Veeleer moet worden ondersteld, dat de Deensche maatrege len, zooals die betreffende de deviezen-restric- tle. uitsluitend door de Deensche belangen ge boden zijn en dat derhalve elk element van represaille daaraan vreemd la BU de contlngenteerlng van seizoenartikelen ral zoo mogelijk een bepaalde kalenoerperiode als basis zijn te nemen. De moeilijkheid, dat een ondernemer, wiens zaak nog niet of slechts In een gedeelte van de periode, welke als basis d'ent voor de contingenteenne b»-’ond geen of slechts een gering contingent kan worden toevewezen. doet zich niet alleen bil seizoen artikelen voor Met dit bezwaar wordt zooveel mogelijk rekening gehouden. De Minister kan niet Instemmen met de en kele leden, die een nog strengere toepassing van de contlngenteerlng nood-akellfk achten 'mrrers het is geenszins geb'eken dat de maat regel zijn doel heeft gemist. Daarvoor te een langere ervaring met betrekking tot de werking der contlngenteerlng onontbeerltL. Bij nota van wijziging wordt alsnog een straf bepaling Ingevoegd. waarbij on»e’t-'",ke tnvder In strijd met de bon-"—•’■en d»»er wet of ver- k-on'ne eanb'e-Ung of tn voorraad hebben van aldus Ingevoerd goed bedreigd wordt met ge vangenisstraf van ten hoogste zes maanden of ’eldboete van ten hoogste 10.000. Nederland richtte een gemeenschappelijk dellen- en werksoortengebouwtje op en zoo zou er nog héél wat te vermelden zijn, doch het wil ons voorkomen dat het bovenstaande reeds vol doende te, om een bezoek aan de tentmn»telling te stlmuleefen. Naar wij vernemen heeft de Directie der Ne derlandse!» Spoorwegen aan den Personeel- raad medegedeeld, dat volgens de voorlóoplge cijfers het jaar 1931 een tekort zal opleveren van, twee mlllioen gulden. De geschatte ont vangsten van Januari toonen een vermindering aan van 2.445.000, die van Februari van f 1.482.000. De uitgaven zijn in die twee maan den met ruim 400 000 gedaald. Op dezen baste verwacht de directie voor 1932 een tekort van 15 8 20 mlllioen gulden. Onder deze omstandigheden acht zij zich ver plicht tot loonsverlaging over te gaan, welke naar haar oordeel bepaald moet worden op 10 procent van alle bezoldigingen, periodieke ver- hooglngen, premlën, toelagen en verdere ver goedingen, waardoor over een geheel jaar «en besparing van ongeveer negen mlllioen gulden zal worden verkregen. De loonsverlaging zal 1 Juli as. moeten in gaan. Zij te maanden niet toen wij bij landbouwer Evers, die eenlge honderden meters bulten het centrum van de dorp zijn fraaie, zindelijke boerderij heeft, aan klopten om eenlge mededeellngen over de gr- varlngen met de ratten. In de binnenkamer, waar de kachel op dezen drullerigen natten Aprildag heerlijk snorde, kregen wij uit den mond van den landbouwer en diens hulsgenoo- ten een hoogst Interessant verhaal over de rat tengeschiedenis te hooren. „We hebben er al met massa's gedood en toch bamerken we niet, dat het er minder op wordt. Onlangs slaagden we bij een formeele Jacht op het gedierte erin niet minder dan zeventig stuks, groote en ook jonge, nauwelijks ter groote van een muls, te vangen. Maar ondanks dat hebben we er nog zat. Overdag worden de die ren niet gezien, doch des avonds komen ze in grooten getale te voorschijn. Als we dan in den stal komen en het licht aanmaken, springen ze langs alle kanten vóór en boven Je' uit en nemen de vlucht, klauteren tegen de stalpalen op naar boven in het hooi en stroo. Het zijn bijna allemaal zwarte exemplaren, soms een enkele er tusschen door met een grijsachtige tint”. „Wat de ratten in de stallen komen doen?” vragen wij. „ZU komen daar dan hun honger stillen. In de voederbakken van paarden en varkens voor al doen zij zich te goed aan het daar aanwezige voer. In de rogge- en havervoorraden doen zij zich eveneens geducht gelden en het gekste daarbij Is nog. dat de dieren, zelfs al vreten zij niet alle korrels op, toch het koren grootendeels waardeloos maken, omdat hunne uitwerpselen zich tusschen het koren mengen. Na het dor- schen blijven deze tusschen het graan aanwezig e’ men kan ze er niet uitziften, omdat ze onge- ve<~ even groot zjjn als de graankorrel. Zoowel om het rechtstreeks verorberen van het koren als om dit bijverschijnsel richten de ratten dan ook zeer groote schade aan. Wij Informeer en ook nog naar de mate, waar in het lugubere volkje zich voortplant. Het Is immers bekend, dat de ratten de eigenschap hebben zich op bijzondere wijze te vermenigvul digen. Welnu, hier zijn nesten van ratten ge vonden, waarin niet minder dan 10 tot 15 Jon gen werden aangetroffen. Op hoe veelzijdige wijze de landbouwers tegen le ratten op hunne hoede hebben te zjjn. bleek ons uit de mededeeling, dat In een hok met moedervarken en biggen de ratten doordringen en zich aan het moedervarken op natuurlijke wijze voeden, waardoor niet zelden'de biggen ten gronde gaan. Hiertegen heeft men echter kunstmiddelen. Zoo laat men bijvoorbeeld des nachts in zulk een varkenshok het licht bran den, omdat de ratten uit een verlichte omgeving plegen weg te blijven. Ook plaatst men wel een loopende wekkerklok in de nabijheid. De onder vinding schijnt te hebben geleerd, dat ook het klokgetik de ongewenschte bezoekers op een af stand houdt. Op onze vraag of het voorkomen der groote massa's ratten vroeger nimmer werd waargeno men. kregen we ten antwoord, dat inderdaad nooit sinds menschepheugenis zulk een plaag in dezen omvang is gekend als thans. Merk waardig is nog. dat^het voorkomt, dat sommige boerderijen plotseling door het goedje verlaten worden. „Het schijnt wel of ze nu en dan er een verhuizing op na houden”. Onder dankzegging aan de bewoners voor hunne interessante mededeellngen hebben wjj de boerderij van den heer Evers verlaten. Tien tallen andere boerderijen liggen overal tn het rond en vrijwel overal ook regeeren in den volsten zin des woord de rattenscharen. Straks echter, als het zomer wordt, gaan ze weer de schuren verlaten en het open veld bevolken Om tegen den volgenden winter op nieuw met versterkte legioenen In de land- bouwersb» huizingen terug te keeren? Wjj willen voo de landbouwers hopen, dat dl* niet het geval zal zjjn, en dat, misschien, in den loop van dia somer Moeder Natuur op de een of »n<’ wijze een gevo Uge slachting onder het weerzinwekkende gedierte zal aanrichten. In het Lithografisch Bedrjjf Naar wij vernemen, hebben de werknemers en werkgevers in het lithografisch bedrijf thans overeenstemming bereikt over het nieuwe col lectief arbeidscontract. Van patroonszjjde wer den de onderhandellngen gevoerd door den Ned. Bond van Steendrukkerspatroons, van werkne- merszljde door den Ned. Litho-, Polo- en Che- mlgrafenbond, den R.K. Graflschen Bond en den Neo. Chr. Graflschen Bond Volgens het nieuwe contract worden de oon- tractueele loonen verlaagd met 2 per week Ing. 1 Mei as. en Ing. 1 Aug. as. opnieuw met J 1. De loonen. die boven het minimum waren vastgesteld, kunnen ook slechts met deze be- diagen worden verlaagd. De eischen van de werkgevers betreffende inkorting van het aantal vacantledagen en een extra verlaging van de loonen der offset-druk- kers zijn door de werknemersorganisaties ai- ge wezen. Het resultaat van de besprekingen zullen par tijen nog ter beslissing aan de leden voorleggen In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Inzake het wetsontwerp tot regeling van den ^invoer van verach of gekoeld rund- en kalfsvleesch en van bevroren rund- en kalfs- vleesch wordt erkend, dat de methode welke bij de behandeling moet worden gevolgd, niet zon der bedenking is. Minister Verschuur herinnert er echter dat deze methode In het oorspronkelijk ont werp Crisisinvoerwet niet was voorgeschreven, doch in de wet bij amendement Is opgenomen Nu deze methode eenmaal is voorgeschreven, moeten ook de daaraan noodzakelijkerwijze ver bonden bezwaren aanvaard worden, en kan de Minister daarvoor geenerlel verantwoordelijk heid aanvaaroen Waarschijnlijk rollen zich bij de toepassing der Landbouwultvoerwzt soort- g~' '*e moelli’kheden voordoen Wat verder betreft de vergelijking van het Deensche en het ArgentUnsche vleesch. wijst de Minister er op dat het laatste minder dan het eerste in aanmerking komt ter vervanging van het Nederlandsche vleesch. Dat de Invoer van Argentijnse!) vleesch de laatste jaren Is afgenemen. kan derhalve de noodzaak van con- een maak-vormer> j werden. Men nam lukraak een hoeveelheid onschul dig feullleton-zetsel, voegde hier en enkele „opzienbarende koppen tusschen maakte aldus, zoo smakeltk proef pagina op: ook werd er lijker, des te beter was het!) met je uit Tokio gefantaseerd, Vier weken geleden publiceerden wij op deze plaats een schrijven van een Inzender over vrede en solidariteit. De samensteller van dit stuk betoogde, dat, wanneer de Kerk maar -wilde, er aan twee groote ram pen der menschheld: oorlog en armoede, spoedig een einde zou komen. Bij kerkelijke wet moest het militaire dienstverband op doodzonde verboden worden en eveneens moesten langs kerkrechtelijken weg de ar beidsverhoudingen geregeld worden en wel zóó, dat er geen werkloosheid meer zou be staan en leder gezin ruimschoots tn zijn onderhoud zou kunnen voorzien. Wij hebben de onjuistheden in dit betoog trachten aan te toonen. Intusschen gevoei- I den zich ook anderen geroepen tot inmen ging in deze polemiek; met eenigen daar van hebben wij schriftelijk van gedachten gewisseld en alles bij elkaar heeft de eerste inzender ons een respectabel stapeltje cor- I respondents bezorgd. Het invallende Paaschfeest en de reorga nisatie van dit dagblad waren oorzaak, dat wij de laatste Zaterdagen onze schriftelijk gedane belofte niet konden vervullen óm n.m. op de vele bovenbedoelde ingezonden stukken nog eens terug te komen. Wij wil len daarmee echter niet langer wachten en hopen vandaag onze briefschrijvers, zoo al niet te bevredigen, dan althans blijk te geven van onze belangstelling. Hun werk één zond ons twaalf dicht beschreven folio vellen verdient dit ten volle! Wij kunnen er niet aan denken ook maar een deel van het ons toegezondene eX te drukken; er zouden vele pagina’s van de courant voor noodig zijn. Veelal komt de kern van de betoogen op hetzelfde neer, zoodat wjj de verschillende opmerkingen gemakkelijk in één antwoord kunnen sa menvatten. De moeilijkheden bewegen zich om deze gedachten: 1ste: de christelijke godsdienst is gebouwd op de leer der naastenliefde; in den oorlog vermoordt de eene mensch den andere; dus moet de Kerk den oorlog verbieden. Zij kan hem door haar gewel dige organisatie onmogelijk maken. 2de: de goederen der aarde zijn voor alle menschen gelijkelijk gegeven; t is wraakroepend, dat de een ten koste van den ander in weelde leeft. Het behoort tot de roeping der Kerk aan een ieder een menschwaardig bestaan te verzekeren. Naast deze twee hoofdge dachten, steunend op het betoog van den eersterf inzender, komen anderen tot een geheel tegenovergestelde conclusie, n.m. deze: alles is zóó. als het wezen moet. God gebruikt den oorlog, de ellende, zelfs het de menschen langs een Hééft de sure, met haat en wijd gevoede ..Tribune" kans gezien, zich een ookenblikje te uiten te gaan aan e :i oolukende ver- agde April-grap? f ’■-t trouwbare Moskou- orgaan opeetteiyk bedrog willen plegen? Zooals men weet, werd de vorige week In het „Kastéél van Aemstel" de formidabele rors. we’ke roet J—v«- 7o-<la- tweemaal daags „De Nieuwe Dag” In vele duizendtallen zou af leveren, na plechtige ins genirg door Z. H. EXc. den Blaechop van Haarlem in wer king gesteld. Afijn, men heeft er in ons blad wel ge ïllustreerd het een en ander van kunnen ervaren Om die pen te laten proefdraaien, moest er natuurlijk ook zoolets als 'n krant op ge drukt woeden, en uiteraard was deze k ant, proefkrant, waarin verschillende op en lettertypen geprobeerd daar i en mogelijk, een (hoe ongeloof- een telegram- v aarboven in pakkende koppen; „Japan bezet wiadlwostok Bombardement vooraf Groote oorlogs buit Russen vluchten Misschien had een herinnering aan den Russisch-Japanschen oorlog den oolijken sa mensteller dezer pagina een oogenbllkje te pakken Met dere, natuurlijk uitsluitend^ als proef bedoelde vóórpagina kwamen de eerste .krant*'- exemplaren van de pers, en op een der kiekjes In ons blad heeft men kunnen zien, hoe Mgr. Aengenent .met zichtbaar genoegen" een dier eerste exemplaren bekeek. Door een of ander, al dan niet stom toeval, heeft echter ook de „Tribune '-redactie de voorpagina der proef-krant met al het fraais, dat we hierboven vermeldden, onder de oogen gekregen, en bet gevolg daarvan Is geweest ófwel een vertraagde April-grap. ófwel én April-grap (vooé de redactie) én bedrog (voor de lezers). Als ware dit druk-proef-exemplaar Immers een heel geheimzinnig document, dat uit de misdadigste duisternis aan het reine ..Tribuns”- llcht moest worden gebracht, zoo drukte de redactie dezer dagen een facsimile van de be sproken vóórpagina af: en wat daarbij ont huld werd?? Waarom bekeek de Blsschop van Haarlem deze voorpagina zoo .met zichtbaar genoegen”?.. Waarom was de Blsschop zoo verheugd? Omdat hij daar las; .Japan bezet Wladlwos- tok" „Groote oorlogsbuit" .^en groot deel der stad In asch gelegd” ..Lijden der burgerbevolking" „Het arsenaal ging de lucht in’ Weet u: dAAr lachte de Blsschop om!! En de heeren, die op een andere foto als „kenners" het eerste preduct van de nieuwe perz beschouwden, dat waren volgens ,J)e Tribune" de .kenners” op het gebied van de „verleugenlng". „deskundigen In de vuilste laster en de gemeenste oorlogsophltslng t?gen de Sow Jet-Unie, het vaderland van de arbei ders der geheele wereld 1" Bi dat allemaal naar aanleiding van een geheel gefingeerde (en voor een leder direct als gefingeerd te onderscheiden) voornaffln« van een druk-proefkrant! Met deze scheld-tractatle is de grappige of (en) bedriegeliJke taak, welke „De Tribune" zich stelde, echter niet voltooid; Om al dat fictiefs nog iets meer geloofwaardigs te geven, doet de redactie net. alsof het geheime rapport van den Japanschen Baron Tanaka, aaarin weinig vreedzame bedoelingen ten opzichte van China tot uiting komen (welk repport wij curioslteltshalve en behoorlijk becommenta rieerd in onze Maandagavond-editie weer gaven) geheel zou strooken met onze intenties, - alsof wij zeggen, wat Tanaka gezegd hebben! De „Tribune -redactie kan zich hierin niet vergist hebben, maar kom, wij gunnen de zure redactie wel eens wat vroolijkheld en haar lezers het bedrog, dat de grappige redactie op hun kosten pleegd. Wie zoo naïef is. zich op Tribune" te abonneeren, moet maar weten, dat hij daauzum lederen dag blootstaat. Ben' onzer medewerkers te op speurtocht uit gegaan in de Brabantsche Kempen, waar sedert eenigen tijd een ernstige rattenplaag woedt. Het centrum van het gebied, waar de ratten met duizendtallen worden aangetroffen, te de gemeente Budel. welk uitgestrekt Kemptech dorp tot observatie- en onderzoekingsterrein werd gefiomen Vanuit Eindhoven bereikt men vla het schilderachtige Heese per auto binnen een klein uur het dorp Budel, wau, naar uit alle inlichtingen blijkt, een ware rattenoorlog Vrijdagmorgen werd in het hoofdgebouw van den Haagschen Dierentuin de Nederlandsche Bouwtentoonstelllng (NEBO) geopend. Een groot aantal genoodlgden had zich daar toe vereenlgd In een der zalen, waar Aller eerst door den voorzitter van het tentoonstel- lingscomité, dr W. Finkhuyzen van Maerssen, een woord van welkom werd gesproken tot alle aanwezigen, speciaal tot verschillende autori teiten. waaronder de directeur Vim Stadsont wikkeling en Volkshuisvesting van 's Graven- hage. de Inspecteur der Genie, de legercom mandant der 1ste afdeellng enz. De burgemees ter had bericht van verhindering gezonden. Met de mededeeling dat gedurende de ten toonstelling voordrachten zullen worden gehou den door Fransche en Dultsche autoriteiten, waardoor de NÉBO als het ware een Interna tionaal karakter krijgt, eindigde spr zijn rede. Vervolgens nam de heer P. Bakker Schut, directeur van Stadsontwikkeling en Volkshuis vesting het woord om de eigenlijke openings rede uit te spreken Hjj begon met te wijzen op de moeilijke om standigheden (crisistijd) waaronder deze ten toonstelling is tot stand gekomen en brengt een woord van hulde aan de inrichters dezer tentoonstelling. Het bouwbedrijf, aldus vervolgde hU. neemt in onze industrie een voorname plaats In, wat niet te verwonderen Is. daar de snel toenemende be volking den vooridurenden bouw van woningen noodzakelijk maakt. In den laatsten tijd sijn er dan ook ongeveer 50.000 woningen per Jaar ge bouwd In Nederland. Maar niet alleen woningen, ook fabrieken, ook scholen en allerlei andere gebouwen waren noodig en het stemt tot verheugenis, dat de Nederlandsche Bouwkunst zich op zoo uitne mende wijze van haar taak, voor het tot stand komen van al die bouwwerken te zorgen, heeft gekweten. Maar ook de Industrie heeft in die ontwikke ling een groot aandeel en het aantal personen die him bestaan vinden in het bouwvak is dus zeer belangrijk; een groot deel van het tentoon gestelde hier heeft dan ook betrekking op de bouw-lndustrle. Het bouwvak bevindt zich gelukkig in een voortdurende evolutie en bet is dus een goed denkbeeld, eens te laten zien wat daarin tot stand gebracht kan worden. Intusschen. de tentoonstelling te geenszins tot de Industrie beperkt; zij omvat ook de ar chitectuur en de blnnen-arehltectuur Zeker, de tentoonstelling Is niet volledig, maar zij moet beschouwd worden als een eerste poging om den bezoeker een moment-fotografle te feten zien van wat bereikt is. Spr. besluit met t uitspreken van den wenach da« het niet bij een eerste poging zal blijven. Hierna werd door de aanwezigen een rond wandeling gemaakt over de tentoonstelling, waar vele exposanten nog druk met het etalee- ren af brdenen hunner Inzendingen bezig wa ren. Onder die Inzendingen noemen wij in de eer ste plaats die van offlcleele zijde. Zoo exposeert de directie van den Wleringermeerpolder een belangwekkende maquette, schaal 1 op 1000 van een dorp In dit nleuwverworven land met mo dellen van woningen, boerderijen en scholen, een overzichtskaart van den ganschen polder, met vele foto’s, teekenlngen en wat dies meer zij. Elders in de zaal te het departement van De fensie vertegenwoordigd met een gedeelte van het ontwerp voor de nieuwe kazerne van de bereden wapens In Den Haag, een maquette daarvan, teeken werk van andere kazernemen- ten met statistiek; gegevens betreffende troe penlegering, barakken en kampeerterreinen, teekenlngen van marechausséekazernes, ma quette van een lichttoren voor het loodswezen enz. Het gasbedrijf van Den Haag toont oa. eenlge modelkamers met gas verwarming, badinstalla ties met heetwatervoorzlenlng enz. Bouw- en Woningtoezicht demonstreert den Invloed van de wetgeving op den woningbouw, de oudste toestanden (krotwoningen), de nieu were en nieuwste situaties op het gebied der volkshuisvesting, grafieken, die een overzicht geven van de evolutie van het bouwbedrijf en de woningmarkt, particulieren- en overhelds- bouw, een maquette van den cuden toestand en een van den nleuwsten. met in het midden het borstbeeld van mr. Goeman Borgeslus. den geestelijken vader van onze woningwet en nog veel meer, dat de moeite waard te aanschouwd te worden. De Dienst van Stadsontwikkeling en Volks huisvesting en die van Gemeentewerken zijn op het podium aanwezig met foto's, teekenlngen en maquettes van nieuwen stadsaanleg, van het gemeente-museum aan de Stadhouderslaan naar het ontwerp van dr. Berlage. het ont werp voor het nieuwe Leeszaalgebouw aan de Bilderdjjkstraat met winkelgalerij, ont werpen van scholencomplexen, de brug aan de Laan van Meerdervoort over het Ververschlngs- kanaal, het laadstatlon voor de vullverwijdering. de. nieuwe groenten- en fruithallen en markt, een overzichtsfoto van het zwembad Zulder- park. de magazilnen van het G. E. B„ de HB.S. in het plan Bohemen. een maquette van het parkeerterrein aan den Strandboulevard, nieuwe stratenplannen en nog veel meer, waarvoor ten minste iedere goede Hagenaar zich moet Inte- rezseeren. De Ned. Vereenlglng van Huisvrouwen en naar Instituut toonen een bescheiden keuken, zoo efficient mogelijk Ingericht en van zoodanl- gen opzet. dat deze In leder huls kan worden aangebraetat, met door bet Instituut goedge- 1 keurde materialen en werktuigen, die In ee’ moderne keuken thulsbehooren. Voorts zijn er: een collectieve Inzending van i de vereenlglng „Onderneming en Vrijheid", op ^chter bereid haar in de eerste drie slechts voor de helft toe te passen, zoodat zU pas op 1 October ten volle In wer- zal treden. De directie acht het voorts wenschelijk de geldigheidsduur van het thans geldende Reglement Dienstvoorwaarden na de wijziging met één jaar, dus lot 1 Juli 1933. te verlengen. In een spoedvergadering van den Personeel- raad Is Vrijdagmorgen deze kwestie behandeld Deze sprak er zijn groote verbazing over uif. dat tn de conferentie van 29 Maart JJ. de di rectie zelfs met geen woord over deze verlaging heeft gesproken, hoewel toen reeds bezuini gingsmaatregelen aan de orde zijn geweest. De Personeelraad besloot deze zaak met tn behandeling te nemen, doch haar over te leg gen aan de verschillende organisaties. den indringer, den gemeenschappen) ken vijand. Volgt men nu den hlstorischen groei van onze westelijke landen, dan ziet men de kleine kernen tot grootere samenlevingen uitdijen. De lijfeigenen verdwijnen en wor den vrije burgers. Zij bouwen hun steden en slaan daar rondom stevige muren met zware poorten, die des nachts worden af gesloten. Op en in de poorten worden bol werken gemaakt en de geschiedenis blijft dezelfde, Is alleen in een andere phase ge komen. In plaats dat de burchtheer zijn kasteel verdedigt en de brug laat ophalen over zijn slotgracht, zoo verdedigen nu de burgers hun gemeenschappelijk bezit, hun stad, tegen wangunstige belagers. En weer gaan wij eenlge eeuwen verder in de histo rische ontwikkeling: de stadsmuren wor den geslecht, de vrije steden groeien tot een nationale organisatie onder één mo narch. De vorst is de vertegenwoordiger der nationale idee en de natuurlijke aanvoer der der nationale landsverdediging. Ook het land kan door een vijand veroverd wor den en daarom moet er een landelijke de fensie zijn. Het was vooral de wereldveroveraar Na poleon, die in heel Europa de zelfverdedi ging wakker riep, doordat hij met zijn staande legers overal brutaal binnenviel en het eene land na het andere aan zijn macht onderwierp. Zijn legerorganisatie schiep overal de behoefte aan eenzelfde soort defensie en bij dat laatste streven zat alleen de gedachte aan zelfbehoud en zelf verdediging voor; alleen het verlangen om den overweldiger aan banden te leggen. Hoe de legerorganisatles nh den val van Napoleon groeiden, behoeven we hier niet te memoreeren; het is de jongste geschie denis van onzen eigen tijd. Wjj weten, hoe de legers, oorspronkelijk bedoeld tot verde diging der landsgrenzen en om den Fran- schen tyran te verdrijven, spoedig in de handen der diplomaten de voornaamste stukken werden in het Internationale schaakspel. Totdat de groote wereldoorlog van 1914/18 het fiasco van de nationale be wapening aantoonde en de wereld nu zoe kende Is om van de staande legers, van het „militairisme”, bevrijd te worden, ten einde niet nog eens en dan erger de gruwelen van een wereldkrljg te beleven. Wie dezen hlstorischen gang in vogel vlucht overziet, die gevoelt de onmogelijk heid van den elsch aan de Kerk om „den oorlog te verbieden.” De geschiedenis leert overduidelijk, dat alle bewapening wordt opgezet met het doel van zelfverdediging en voor een zeer groot deel was die defen sie ook geoorloofd en noodzakelijk. Had men nu gewild, dat er ooit een Paus was geweest, die gezegd had: verzaak aan uw bezit, aan uw stad, aan uw land, aan uw vrijheden; maak u zelf weerloos en wees desnoods een prooi voor een invaller? Na- bolsjewlsme, om de menschen langs een tuuriijk niet! Welnu, zoodra men het on weg van langdurig lijden te louteren en te brengen tot een betere samenleving, waar in de christelijke liefde overheerschen zal. Daarom is het verkeerd op Marx en Lenin te schimpen; deze mannen zijn in Gods hand de wegbereiders tot een betere maat schappij. Gelijk men ziet: meeningen genoeg. We zullen trachten aan te toonen, dat de waarljeid ook hier in het midden en niet in t de uitersten ligt. Vooreerst dan nogmaals de reeds zoo be' vaak bestreden meening, dat de Kerk moedwillig het militairisme in de hand werkt en nalaat den oorlog te voorkomen. Deze zoo dikwijls gehoorde beschuldiging komt enkel uit onwetendheid voort. De vijanden van den godsdienst hebben er be lang bij het voor te stellen alsof de Kerk doelbewust de wereldlijke machten steunt, die met haar legerorganisatie de massa in bedwang houdt. Diezelfde vijanden wijzen dan op het kronen en zalven van konlngen en keizers door pausen en pauselijke ge zanten; op het zegenen van de wapenen; op uitspraken van kerkelijke autoriteiten ten gunste van een of anderen oorlog. En zij concludeeren dan: ziet, de Kerk staat altijd achter de machtigen der aarde en kan daarom niet vredelievend zijn! Die laster druppelt onwillekeurig in de harten der eenvoudigen; dezen zien den gruwel van den oorlog en vragen zich af: maar waarom verbiedt de Kerk dan eenvoudig weg niet aan haar millioenen onderdanen om deel te nemen aan een oorlog? De massa der menschheld wil den oorlog niet; in dat opzicht zou de Kerk dus het grootste deel der menschheld achter zich hebben! De zaak lijkt heel eenvoudig, maar gelijk het met alle zoogenaamd voor de hand lig- gende oplossingen gaat, zoo is ook deze er geheel naast. Hoe staat het met dien oorlog en het militairisme? Als men over eenlge werkelijke macht van de Kers kan spre ken, bevinden we ons al In de middel eeuwen. Er werd toen altijd oorlogje ge voerd, soms op tien, twintig plaatsen tege lijk. De eene ridder vocht tegen den andere. Er waren roofridders, die de landstreken onveilig maakten; er waren barbaren, die invallen in een anders gebied deaen; er moesten kruistochten tegen on- geloovigen gevoerd worden. Er heerschte een geheel andere geest dan in latere, zoo genaamd beschaafde tijden; een men- schenleven gold voor weinig, de eer boven alles. Op dfen ruwen geest heeft de Kerk een ontzaglijk grooten invloed uitgeoefend: twist en tweedracht werden veroordeeld: wie een anders grondgebied binnenviel uit wraak of veroveringszucht, hem werd door de Kerkelijke overheid een halt toegeroe- pen, en wanneer hij niet luisterde, werd hjj In den ban geslagen. Een algemeen verbod om wapenen te dragen zou een dwaasheid zijn geweest. Het recht op zelfverdediging 18 en blijft 's menschen meest natuurlijke recht en bij de ruwe zeden van dien tijd was die zelfverdediging voor iedereen een dagelljksche zorg, vooral voor hen, die met aardsche goederen bedeeld wAren. En bij de patriarchale verhoudingen dier dagen. Waarbij burchtheer en onderdanen één ge meenschap vormden, was het de meest na tuurlijke zaak ter wereld, dat de bezitter •n zjjn onderhoorigen zich wapenden tegen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5