Nieuw voorstel Charlie Chaplin Oost in onze van Litwinof Beroep op Genève Slot van de Parijsche Zesdaagsche Nieuwe kiesstrijd in Duitschland Die kunnen het gebruiken NAAR PARIJS GELOKT EN OVERVALLEN HET LINDBERGHBEDROG EENHEIDSFRONT VAN KATH. STUDENTEN Hf* ■k* WOENSDAG 13 APRIL HOW DO YOU DO? Progressieve vermindering der legers Erfenis uit Australië Aankomst te Priok Avontuur van een tweetal Amsterdammers GOED AFGELOOPEN Charlie Chaplin Voor den vrede Voor 100.000 dollar opgelicht Commizzie-van-19 BOMBARDEMENT VAN DE WIELRENNERS Wylen Mgr. Nolens herdacht Het incident met Bulla FEU Een der bankbiljetten herkend Wallstreet en Witte Huis Zes Duitsche werkloozen plotseling millionnair geworden Graanmonopolie in Letland Van de Notre Dame gesprongen In De man met het hoedje, de scheeve schoenen en het jacket ARBEIDSCONFERENTIE BIJEEN Verwijt aan De Valera Dertig minuten van adembene mende jacht, waarin onze renner» hun tegenstan der s lot machteloos heid doemen Broun tegen de Nazi’s Wat verwekte de koersdaling? I FE L China eischt bgeenroeping van de Japan zal Koo beschermen TOKIO, 13 April (Reuter) De woord voerder van bet Ministerie van Bultenland- sche Zaken verklaarde, dat Japah de regee- ring van den nieuwen staat Mandsjoekwo niet kan verzoeken terug te komen op haar be slissing, machtiging te weigeren aan het Chl- voor Q doet thana naar deze vrouw of het Charlie aan bet woord werd hierna verdaagt; tot Vier arbeiden gedood Naar Weltevreden bÜKg’s de toeneming üatle met 18 Tardleo prijst het Fransche voorstel weer aan. RIGA, 11 April. (Reuter). De ministerraad heeft besloten een staatsmonopolie voor den in voer van graan In te voeren, met ingang van 1 Juli. i moest haastig worden doorgereisd om niet te laat voor de aansluiting naar Ball te zijn. Zoo als reeds gezegd, ging de reis gisteren tot Ge roet. Vandaag zal naar Djokjakarta vertrokken worden, in welke plaats overnacht aal worden, zal een bezoek aan den Boroboedoer worden en per trein naar Soerabaja PARIJS, 13 April (Reuter). Gisteren heeft een 35-Jarlge, In München geboren Poolscbe student, genaamd Bernhard Friedmann, self- moord gepleegd, door van een der torens van de „Notre Dame” af te springen. Friedmann moet een ijverig student geweest zijn, doch zou al zijn geld bij de paardenren nen verloren hebben. tnt verslagenheid hierover ta hjj tot zijn daad gekomen. Dinsdai nu toe i een gede fabriek DU der i jarig Mepi waak Gron voor goede genoi van Bel mei ti waret aan HJn pel sectie De en ia het publiek wel duidelijk geworden, dat de verschillende combinaties onmogelQk waren geworden en dat er nog een open strijd be stond voor de eerste plaats, te meer daar de leiders Pellssler en Leducq onmiskenbare tee- kenen van vermoeidheid begonnen te geven. Een half uur was er nog te rijden, toen de Franschen Wambst en Broccardo van ’n oogen bllk van onachtzaamheid van het peleton ge bruik maakten, om een laatste kans op de hoogste plaats van het klassement te benut ten. Hun poging werd nog juist bijtijds ver ijdeld, doch Van Kempen en Pijnenburg pro fiteerden van dit moment om een uiterst sej- GENèVE, 13 April (V. D.) Heden is de Zes tiende Internationale Arbeldsconferentle door den president van den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau, prof. Ma ksim, te Genève geopend. De Conferentie wordt bijgewoond door 324 gedelegeerden en deskun digen uit 47 landen. Tot voorzitter der Confe rentie werd gekozen de Canadeeecbe senator Robertson. In zijn openingswoord wijdde Prat. Mahalm dankbare woorden van herinnering aan eenlge groote figuren uit de internationale arbeids organisatie aan den overleden voorzitter van den Raad van Beheer, den Franschman Ar thur Fontaine, aan wijlen Mgr. Nolens en aan den Pool Frans SokeL LONDEN, 13 April (Reuter). Verseblllende bladen houden zich bezig met het Engelsch- lersch conflict en uiten hun tevredenheid, dat de minister voor de Dominions, Thomas, in de gisteren gehouden zitting van het Lager huis de eischen van Ierland en van De Valera met kalmte en vastberadenheid van de hand heeft gewezen. De bladen verwijten ook De Valera, dat hij In het verleden leeft en poogt Ierland voor te stellen als het onderdrukte en gekwelde offer van hej Engelsch elmperialisme. Deze klacht zoo verklaren de bladen, was vroeger wel ge grond. doch heeft sedert het sluiten van uet leersch verdrag, allen sin verloren. Syd Chaplin De broer van Charlie, 8yd, hield zich voort durend op den achtergrond. Hierbij moet men bedenken, dat Syd de ma nager Is van zijn genialen broer en dat inder daad door hem aeer terecht werd begrepen, dat het publiek toch wel voornamelijk was gekomen om den man “iet bet hoedje, de scheeve schoe nen en het jacket. waarna de reis langs Kramat Salemba werd voortgezet. Om half vtjf reed de auto Mr. Oor. nells door en verdween in de richting Buiten zorg. Daarmee was het eerste bezoek aan Batavia afgeloopen. GENèVE, 13 April. (V D.) Nadat Lltwlnott In een uitvoerige rede de Sovjet-voorstellen bad toegelicht, voerde Tardleu bet woord, die ver klaarde. dat men zich op het oogenbllk niet er toe mag beperken den oorlog te reglementeeren, doch dat men zich bij het nemen van verdere maatregelen cient te houden aan het Volken- bondspact. Beperking der bewapening moet gel den voor elke categorie van bewapening en mag zich niet beperken tot enkele gebieden. De Franaehe delegatie stemt vo'komen In met bet denkbeeld van humanieeering van den oorlog, doch daarbij mag men bet organlseeren van den vrede niet verwaarloown. De mogelijkheid van oorlog moet verminderd werden door het scheppen van de dreiging van een gemeenschap pelijke actie der Volkenbondsleden Op deze wijze moet een aanval onmogelijk gemaakt wor den. Om dit te bereiken zijn de Pransche voor stellen de beste. Tardleu besloot zijn rede met de verklaring, dat men door op den bodem van het Volkenbondspact te blijven, de beste duur zame grondslagen zou vinden waarop da gene kan worden gebouwd, waaraan de wereld be hoefte heeft. De Conferentie morgen. NEW YORK, 13 April. (Reuter). De .Eve ning Post” verneemt van een hooggeplaatst politieambtenaar in New-Jereey, dat Lindbergh tweemaal een bedrag van 50.000 dollar aan de ontvoerders heeft betaald, het eerste veertien dagen geleden, het andere Zondag voor een week. Beide betaUngen werden gedaan op grond van het feit, dat de onderhandelaars bekend waren met den sleutel van het cijffersebrift, voorkomend In bet briefje, dat In de kinder- komer was achtergelaten, hetgeen Lindbergh be schouwde als een betrouwbaar, bewijs, dat zij in betrekking stonden met de ontvoerders. Te Greenwich (Connecticut) heeft een bak kersvrouw een der bankbiljetten herkend waarvan de nummers in verband met den be taalden losprijs voor bet zoontje van Lindbergh, waren gepubliceerd. De bakkersvrouw herkende bet biljet, toen een vrouwelijke klant haar inkoopeu wilde betalen. Deze trok het biljet t* BERLIJN, 13 April. (W. B.) Op den avond na de rijkspresidentsverklezing heeft het Ijze ren Front In het Sportpalast te Berlijn een betooging gehouden met het oog op de as verkiezingen in Pruisen. Minister-president Otto Braun, die bet woord voerde, wees er op dat Hitlers grootheidswaan al aardig aan het afnemen was na zijn „overwinning" bij de eer ste verkiezingen. Hjj noemde het een bewijs van de politieke onrijpheid van het Duitsche volk, dat zulk een beweging, die op holle phra- sen is gebaseerd, zulk een omvang kon aan nemen. Hitler heeft den eersten slag gekre gen. zegt spr., de tweede moet hem op 24 April worden toegebracht. Van het Harzburger front kan men zeggen: ..Man marschierte getrennt und wurde vereint geschlagen". De politieke vrijheid van tneenlng der ambtenaren wordt niet beperkt, maar men kan niet dulden, dat een ambtenaar de regee ring. die hij dient en van wie hij zijn salaris ontvangt, bespot of deel uitmaakt van organi saties. die den staat vijandig gezind zijn Ver der besprak Braun het beleid zijner regeering wat deze had gedaan en In hoeverre zij haat doel niet had kunnen bereiken. Braun besloot zijn rede met de wóórden: „Op 34 April moet de Duitscher bewijzen, dat hij weliswaar den onzlnnlgen oorlog beeft verloren, maar niet het verstand”. Op Benen Instede echter van hier den groeten weg t» blijven volgen, reed de auto Gang Kenanga in en stopte voor den Ingang van Pasar Benen De beide heeren maakten een wanrf-ttngetje Het duurde nog eenlge oogenblikken. alvorens langs den Pasar, aanvankelijkslechts nageke- kert door de voor hun toko aètelende Chlnee- sen. ,J Maar op de een of andere manier had men er lucht van gekregen, dat deze eenvoudige baas met zijn grooten helmhoed de beroemde Charlie Chaplin was tenminste er ontstond hier en daar eenig gejuich. Dat was voor de filmheéren voldoende o«n zich haastig naar den auto terug te spoeden. Een bandiet heeft Dinsdag getracht twee Amsterdamsche kooplieden, de heeren L. Mos- cou en 8. Vos, te overvallen en van bun geld te berooven. De aanvaller is door de politie gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat onlangs een zekere Fischer, iemand van Duitsche of Poolscbe na tionaliteit, de kooplieden te Amsterdam beeft bezocht en bij die gelegenheid een groote partij zijde heeft aangeboden. Dezer dagen beeft hij de heeren telegrafisch naar Parijs ontboden, aangezien de zijde voor verzending gereed was. De kooplieden gaven gevolg aan ds aanbieding en hebben zich gis termiddag naar Parijs begeven, waar Fischer, die voorgaf expediteur te zijn en als tusacben- persoon voor een zljdefabrikant op te treden hen in bun hotel opzoccht en monsters van de partij zijde overhandigde. De zijde zou 300.000 francs moeten opbrengen, welk bedrag direct zou moeten worden betaald. Uit Amsterdam werden, omdat de heeren niet genoeg geld bij zich hadden, de ontbrekende 135000 francs te legrafisch overgemaakt. Fischer heeft de belde Amsterdammers mee gelokt naar een garage, waar de goederen op geslagen zouden zijn. Hier heeft hij met een ploertendooder den beer Moscou een slag In het gezicht toegebracht, welke een kleine wan de boven bet oog beeft veroorzaakt. De heer Vos bemerkende, wat gebeurde, zag kans den bandiet in den nek te grijpen en te overmees teren, waarna de bandiet aan de politie kon worden overgegeven. Fischer Is in arrest ge steld. PARIJS, 13 April (VD.) Wjj vernemen dat de belde Amsterdammers medegelokt werden naar de Rue Michel Lecomte. welke in de Jood- sche buurt is gelegen. Mlchel Kostebaum beeft Moscou hier met een gummistok een hevlgen stag op bet hoofd toegebracht, terwijl de beer Vos eveneens klappen, doch minder ernstige heeft opgeloopen. Op bun hulpgeroep schoten omwonenden en politieagenten toe. Kostebaum is in arrest gesteld. (Aangezien voor de politie is komen vast te staan, dat de overval gepleegd is door Koete- baum, zou hier uit blijken, dat de man zich ten opzichte van de Amsterdammers van een valschen naam heeft bediend). OENèVE. 13 April (VJJ.). De Russische Volks commissaris van Bultenlandsche Zaken. Litwi nof, heeft hedenmorgen In de eerste commissie der Ontwapeningsconferentie een nieuw alge meen ontwapeningsvoorstel ingediend. Hij stelde voor, In artikel 1 van de ontwerp-conventie een princlpleele verandering aan te brengen. Het Russische voorstel houdt In. dat de oon- tracteerende mogendheden zich verplichten, haar huidige bewapening wezenlijk te verminderen in verhouding tot den omvang van baar bewa pening. Volgens het door Litwinof Ingediende voor stel, zullen legers, tot een sterkte van 30 000 man. vrijgesteld worden van elke beperking Legers van 30.000 tot 200.000 man worden ver houdlngsgewljs verminderd met 5 tot 40 van bun sterkte en legers van 300.000 man of daar boven met 50 De reeds door de internationale verdragen ontwapende staten zullen eveneens van elke vermindering vrijgesteld worden. In principe dient echter de gelijkbenechtlgdheid van alle staten bevestigd te worden. Alle mili taire bondgenootschappen en militaire overeen komsten dienen te worden ontbonden, terwijl alle zware aanvalswapenen moeten worden af geschaft. Litwinof stelde de Conferentie de vraag, de vertegenwoordigde mogendheden bereid waren tot een werkelijke vermindering van haar bewapening te besluiten of. Indien zulks niet het geval was. openlijk te willen verkla ren. dat de ontwapeningsconferentie een vol ledige mislukking was geworden. GLADBECK, 13 April. (W.B.) Maandagmid dag beeft in ds mijnschacht ..Mathias Btlnnes” een ernstig ongeluk plaats gehad. Ten ge volge eener Instorting werden vijf mijnwerkers bedolven. Na urenlange reddingspogingen kon den zij geborgen worden. Vier hunner bleken echter overleden te zijn. De vijfde bad slechts lichte verwondingen opgeloopen. Gelukkigerwijze bad bet ongeluk plaats op een tijdstip, waarop van ploeg wordt verwis seld. Anders zouden zich ongeveer 50 num op de plaats des onbells hebben bevonden WASHINGTON, 11 Aprfl. (Reuter). Whitney. Be president van de New-York Stock Exchar-je, werd beden geboord door de senaatscommis sie voor het bankwezen. HU ontkende, dat bals- se-operaties de oorzaak der koersdaling van de afgeloopen week geweest zijn, en hield vol. dat die An ling een gevolg was van bonafide liqui daties. Hem was niets bekend van een combi natie, die over één milliard dollar sou beschik ken voor baisse-operaties. Het feit, dat de regeering blijkbaar den aan val van den Senaat op de beurs ondersteunt, leidt in sommige kringen tot de opvating dat de regeering. verontrust door de duidelijke mis lukking van baar pogingen om een herstel te bewerken, de blaam tracht te leggen op Wall street, dat toch al niet soo populair is in vele deelen des lands. Er la bezorgdheid ontstaan Van de hoeveel eid geld in mlllloen dollar In de afgeloopen' week, terwijl een stijging der circulatie op dit tijdstip van bet jaar ongewoon is. Men beschouwt dit als een aanwijzing, dat het oppotten van geld weer begint, terwijl het in de afgeloopen maand had opgehouden. Een ander ongunstig verschijnsel is de ver andering der uitzettingen aan da banken, te- gelijk met de toeneming van de kasmiddelen Het reisplto De reis van Charlie en Syd wordt verzorgd door Cook’s. Doordat de „Van Lansberge” later binnenkwam, dan oorspronkelijk gemeld werd. (Van een bijzonderen verslaggever.) Algemeen geldt, dat een moderne zesdaag sche niet anders te winnen Is dan met een combinatie. Er zijn op de geheele wereld geen twee renners te vinden, die het tegen een coalitie van veertien andere koppels, uit spe cialisten gevormd. 144 uren lang kunnen op nemen. Er zijn dus ook gedurende de 14-de Parijsche zesdaagsche voor het publiek ge heimzinnige machten aan het werk geweest Dit weet je met absolute zekerheid als je toe gang hebt tot het rennerskamp en als je be vriend bent met de voornaamste personen, die hier onder elkaar de beslissing verhandelen Maar je weet ook. dat bet maken van com binaties te Parijs moellijker en duurder is dan elders en dat het houden van de afspraak hier problematischer is dan elders. Want soo even voor bet einde kan bet toeval ook wel eens een woordje meespreken en dan loopt de taak in het honderd, d. w. z. dan strijken wel eens diegenen met de overwinning, die dat niet mochten. En het toeval heeft ook ditmaal zijn woord gesproken. Dit gebeurde in bet laatste halve uurtje, toen iedereen dacht, dat het var kentje op één oor na gevild was. Trouwens, aan opzienbarende en vooral luid ruchtige verrassingen heeft het ditmaal niet ontbroken. Tweemaal moest de wedstrijd zelfs geneutraliseerd worden, omdat een tot waanzin opgezweepte menschenmassa de baan en de renners gebombardeerd had met alles, wat zij tn haar bereik vond: flesschen, schillen. Jam potten, tot schoenen en zakmessen toe. Dat gebeurde toen de duizenden op de goedkoope plaatsen zich niet vereenlgen konden met de beslissing, door de arbiters genomen, in een of andere bijzondere omstandigheid. Op een dezer beslissingen in den nacht van Zaterdag op Zondag moesten de wijze heeren zelfs terug komen, omdat de menigte dreigde de zaak kort en klein te slaan. Dit oproer zal in de annalen van de zesdaagschen bewaard blijven als bet Incident Bulla. De vermaarde Oosten rijkse!» wegrenner, weinig ingenomen met een tegen hem en zijn koppelgenoot Boucheron uitgesproken straf, verklaarde dat hij er ge noeg van had en zich terugtrok. Hjj voegde ds daad bij bet heet-gebakerde woord en trok zich ruim een half uur terug in zijn cabine. Maar hierna verscheen hij veer top de baan der banken, daar dit r n de verwachting der regeering op een credletexpansie, tot welk doel men de Fed. Reservewet heeft gewijzigd, den bodem inslaat. «L Hjj was •an Pete «ou onto de verlle: «ün beke •telbaar, daan om tot het k •tik teek Carina meer of maar mc Op zei van zijn hem op i - Vad laatste b -Ik v Jim ga den den telexen: den. Ze 1 Een een a te Gr betref! zeker tions- oorrak Thai echrift Vele euvel heid voornu poging I dat, so Biuziks trot die hei bet mi De n len in ultdraa een sts worden schikbe b(j zoo hem te tot mb lelden Er ia radicaa van he gaan: wets bet bedoeld richting den op oplichti Allere De J« het mui flage" 1 retogeri Mlsn - En bet armen k geld, wi I ontvang rend ra de omg< In de muzikar buurtvei en weer betaling tarief, aan opli bezwaar wegen. Ten sl verbodei leder rel bet Jiu band m< bepaling xiger zi< tegen dl overtred Het U meenen Minister gestelde op radlc het optr grip ordi Per sl< dig aan, in eigen dat de 1 veilig ge Een vc bank ka van een van derf volkomei GENèVE, 13 April (VD.) De Chlneesche ge delegeerde bij den Volkenbond heeft den se- cretaris-generaal een nota doen toekomen, waarin China dringend verzoekt, de Gommis, aie van Negentien, ingesteld door de buiten gewone assemblée van den Volkenbond, bijeen te roepen. Naar verluidt staat dit verzoek in verband «net bet afbreken der onderhandellngen te Sjanghai. Omtrent de Chlneesche verliezen gedurende de gevechten te Sjanghai worden thans te Nan king de laatste cijfers gepubliceerd. In totaal zouden te Sjanghai en omgeving 3000 Chinee, zen zijn jedood en 8800 gewond, terwijl 10300 personen worden vermist. De materieele schade bedraagt meer dan 500 mlllloen Chlneesche dollar. arbiters voldoende reden om hem te dlslrwall- flceeren, terwijl diezelfde diskwalificatie voor de hooggezeten omstanders voldoende reden was om de baan en de renners, de arbiters en de menschen op de pelouse onder schot te ne men. Menig snoeperig opgemaakt dameshoofd werd getroffen door een zachte banaan of een harden sinaasappel en er vielen zelfs lichtge wonden. Het opstootje was alleen te bedaren toen de arbiters Bulla weder in genade hadden aangenomen. Intusschen heeft dit Incident de reputatie der zesdaagschen niet veel goeds gedaan. Wat den wedstrijd zelf aangaat, ditmaal heeft het niet aan spanning ontbroken en de toeschouwers hebben dus waar gekregen voor hun geld, nJ. een groote hoeveelheid sensatie en emotie. Nadat tot Donderdagnacht eenlge minder vermaarde koppels aan het woord wa ren geweest, begon de eigenlijke strijd tusschen de gevreesde en meest vermaarde deelnemers. En wij zijn dan getuigen van de oppermach tigheid van Van Kempen en Pijnenburg die duidelijk alle anderen overtreffen. Een achter stand van drie rondes weten zjj op te haler, en binnen eenlge uren tijds lelden zij onbe dreigd den geheelen Vrijdagnacht door en tot aan den Zaterdagnacht, toen zij den druk niet langer konden weerstaan en weer naar lagere regionen van het onophoudelijk veranderend klassement verdwenen, om hun plaats af te staan aan den athletlschen Linari en diens pantersnellen koppelgenoot. Toen de laatste dag inging, was Van Kempen's en Pijnen- bjug's positie' dus lang niet zoo begeerenswaard ■fieer en de‘ meest fantastische geruchten be gonnen toen de ronde te doen, zooals de ren ners bijna zes etmalen achtereen gedaan had den. Er waren twee clans gevormd, heette het. maar wie de overwinning behalen moesten is nooit erg duidelijk geweest. Charlier en Deneef. het bekende Belgische tweetal, hadden Intus schen de Italianen onttroond en Van Kempen en Pijnenburg waren weder komen opdagen Het had er veel van alsof de Franschen Pe- lissler en Leducq, de meest populaire Fran- sche wegrenners, het moesten winnen en vanaf acht uur ’s avonds ontlokten zij de eene span nende jacht na de «ndcre, totdat zij zich de eerste plaats in het klassement verzekerd hadden met 3 rondes voorsprong op de andere koppels. Van Kempen en Pijnenburg waren toen afgezakt op de zesde plaats en waren op twee rondes afstand van de leiders. De sprints van tien uren waren intusschen begonnen en het had er alles van of de laatste kans voor de Hollanders verkeken was. Doch toen één uur voor het einde, deden zich eenlge inciden ten voor, die een beslissenden Invloed zouden uitoefenen op den einduitslag. Een pijnlijke val tijdens eikaars aflossing van de gevaar lijke Franschen Gulmbretière en Blanchonnet, die de leiders dicht op de hielen zaten waar door beiden per brancard moesten worden ge transporteerd, deed dit koppel uitvallen Kort hierop werd afgeroepen, dat Linari en Dl Pac- co hadden opgegeven. Even later weer werden de Franschen Choury en Fabre, wegens hin deren van Pellssler en Leducq, gedlskwa- llflceerd en ook zjj verdwenen van het tooneeL alsof er niets gebeurd was. Dit was voor de Door deze veranderingen was het inmiddels neesche lid der Volkenbondscommissle Mandsjoerije. wellington Koo, om deze com missie naar Mandsjoerije te vergezellen. Evenwel, zoo voegde hij er aan teo, zal de Jajtansche regeering al het mogelijke doen om de veiligheid van Wellington Koo te verzeke ren, indien deze toch de commissie in Mand sjoerije vergezelt. Economische conferentie Naar de Jtosoc. Prees” uit Washington meldt bereidt Hoover met de leidende personen uit het Congres en bet economische leven een be langrijke conferentie voor, welke ten doel beeft het opstellen van een program ter verbetering van den economlschen toestand en het nemen van maatregelen tegen ongunstige invloeden. LEIPZIG. 13 April. (V. D.) De .Xelpsiger Neuesten Nachrichten” bevat het bericht dat In Australië een millionnair la bverleden die een bedrag van 320 mlllloen Mark nalaat, waarvan een groot gedeelte naar Duitschland komt, om dat daar een vrij groot aantal der erfgenamen woont. Verdeeld onder alle rechthebbenden ontvangt elk der erfgenamen een bedrag van 4 mlllloen Mark. Een der gelukkigen is de se dert eenigen tijd te Leipzig woonachtige werk- looze cellist Gustav Eml) Schoene, die aan vankelijk te Ellenburg woonde, doch in het begin van dit Jaar naar Leipzig verhuisde Schoene heeft nog vijf familieleden, die even eens elk een bedrag van vier mlllloen Mark erven en waarvan de meesten ook reeds ge- rulmen tjjd werkloos zijn. Schoene zelf is 47 Jaar. de verbinding met den wal tot stand gebracht was en in dien tusschentijd werd een filmpje van bet wachtend publiek op de kade gemaakt Eindelijk werd de toegang tot het schip vrij gegeven en een benauwd gedrang om maar vlug aan boord te komen begon. De heer Chaplin stond aan de reeling, vlak bij de sta tietrap en achtereenvolgens werd een groot aantal menschen aan hem voorgesteld door den heer Bwemtnelaar. Hem werd namens een der bloemhandelaren te Batavia een bouquet orchideeën overhan digd. Tallooze foto's legden bet unieke feit van den bekenden filmacteur in Indiè voor de aanwe zige amateurs vast. Bovendien Uet de geïllus treerde pers zich ook niet onbetuigd, zoodat het reeds over de geheele wereld bekende ge zicht gisteravond in zeker honderd donkere kamers te Batavia met spanning „tegemoet ge zien” is! Charlie toonde zich uiterst charmant, maakte grapjes en bleek buitengewoon goedladts. thans laten, weer worden losgelaten. Het is bekend, dat de heer Chaplin een tegenstander is van de talkie De voor de hand liggende vraag was dus, of ook in de volgende film dit systeem weer ge heel op den achtergrond zal blijven. Naar het schijnt, heeft Charlie Chaplin hieromtrent een zeer bepaald denkbeeld, dat in de richting ligt van synchronisatie. Doch evenmin als over het onderwerp van de film kon worden gesproken, evenmin kan de technische uitwerking thans reeds worden voorspeld. „U begrijpt,” aldus de geïnterviewde, „dat wij bij het uitwerken van onze plannen elk oogenbllk op een idee stuiten, er enthousiast over zjjn en bjj wijze van spre ken het den volgenden dag weer overboord gooien.” Charlie wil geen verwachtingen wekken, die niet vervuld zullen wor' Wat de reis betreft, vertelde Charlie Chaplin verder, dat hjj daarvan zeer veel genoegen heeft leefd en dat hjj zich in gezelschap be vindt van z(jn broer, die zich met alle details daarvan bezig houdt. Overigens zorgt een reis bureau voor het programma. En wil u wel ge- looven, dat ik op bet oogenbllk met geen mo gelijkheid kan zeggen, op welken datum ik tn Soerabaja zal zijn, in welken dag in Ball en wanneer ik in Batavia terugkom? Maar ik kom in elk geval op Batavia terug, om nog eens rustig te praten over de Indrukken, die ik op mijn reis heb opgedaan.” BRUSSEL, ir April. (Reuter.) In Paleis der Schoone Kunsten vond heden de plechtige slotvergadering plaats van het in ternationaal congres van katholieke studenten Verscheidene diplomatieke vertegenwoordigers onder wie de Duitsche gezant graaf Lerchen- feld. namen aan de vergadering deel In een resolutie elscht het Congres een internationaal eenheidsfront der katholieke studenten voor een vrede, opgebouwd op de beginselen van de Pauselijke encyclieken. Oud-mlnister-pre sident Jasper gaf uiting aan zijn leedwezen over het groeien der legerbegrootlngen in alle landen. De economische nood moet, zeide hij. verholpen worden, ten einde een atmosfeer te scheppen, die bet succes der ontwapening waarborgt. Ongeveer een half uur na aankomst kregen wij gelegenneid, den heer Chaplin persoonlijk te spreken en hoewel iedereen ongeduldig bleek, werden enkele vragen zoo volledig mogelijk ge antwoord. Zoo werd gevraagd, wat de bedoeling is van het bezoek aan Nederlandsch-Indië. Charlie antwoordde, dat hij Indië, voor zoover de Vjd het toelaat, van eiken gezichtshoek uit wil bezien Htf wil Java bereizen per auto en met den trein, doch waarschijnlijk terugkeeren per vliegtuig. Hij zal per vliegtuig van Soera baja naar Batavia terugkeeren en op die ma nier Indië ook vanuit de lucht beschouwen .Eigenlijk zou ik nu ook nog met een onder- aeeèr moeten gaan,” verklaarde de heer Chaplin, „doch dit lijkt mij eenigsztns warm". „Na mijn reis door Zwitserland, waar ik aan wintersport heb gedaan, heb ik naar de warmte verlangd en daarvan geniet ik thans volledig De reis door Europa via Singapore is mij goed bevallen en wij zijn voortdurend bezig met ideeën te verzamelen voor een nieuwe film, waarmede ik onmiddellijk wil beginnen, zoodra ik weer in Amerika terug ben." „U heeft aan Reuter gezegd, dat uw volgende film over de wereldcrisis zou handelen. ..Dat is natuurlijk maar een grapje?” De heer Chaplin seide, dat hij inderdaad wel een idee had over zijn aanstaande film, maar dat bet onmogelijk was, zich daarover uit te omdat telkens blijkt, dat denkbeelden Na zich nog eenigen tijd met verachlllende personen onderhouden te hebben, begaven Charlie en Syd zich aan waL Bij den auto werden opnieuw eenlge filmopna men en foto’s gemaakt, daarna werd ingestapt en had onder luid gejuich bet vertrek plaats. Bestond de belangstelling op de kade hoofd- zakelijk uit Europeanen, bij den uitgang had zich een groote menigte Inlanders verzameld, om den filmheld, die ook onder hen soo popu lair is, toe te juichen. Tijdens den rit naar Weltevreden hadden de gebroeders Chaplin gelegenheid, kennis te ma ken met een Balaviasche regenbui. Het toeval wilde, dat net toen de auto den postweg op reed, een eennaam locomotiefje van de B. V. M. in driftige baast om den boek van den Schouwburg verscheen, die Charlie’s aan dacht onmiddellijk trok. Toen net stoomwa- gentje gepasseerd werd, moest hij nog eens extra omkijken om het wonderlijke vehikel na te kijken. Het scheen hem kostelijk te amusee- renl Tenslotte bereikte de auto bet Java-botel op Rijswijk, waar de gebroeders Chaplin zich eeni gen njd ophielden. Reeds om half vier vertrokken de rmapHns weer per auto, om nog den zelfden middag Garoet te bereiken. De rit ging door de Willemslaan naar het Waterloopleln en vandaar naar Benen. Morgen gebradht verder gereisd worden. Vandaar steken de belde Chaplins naar Ball over. Ongeveer een week zal het verblijf op Ball duren. Vla Soerabaja zal dan door de lucht naar Batavia teruggekeerd worden. Men verwacht, dat dit op 11 April zal zijn. Vermoedelijk blijven de fllmspelers dan een dag of twee te Batavia. Daarna vertrekken zij weer naar Singapore, om hun reis naar California via de groote Chlneesche havens en Japan, weer voort te zetten. Tijdens zjjn tweede bezoek aan Batavia zal Charlie aan een diner aanzitten, hem aange boden door den Bond van Fllmlmporteuis. Voorts hoopt zoen -hem dan in één der theaters te Batavia te zien, alwaar dan een reprise van „City Lights” gedraald zal worden. Naar ons bleek, is Charlie Chaplin niet oen figuur, dia alleen op de film stralen kan en alleen op het tooneel Interessant en aangenaam aandoet, doch ook als gewoon toerist heeft hij zijn bijaondere charmes. Onder de aanwezigen te Priok waren veel dames en ook veel kinderen. Voor kinderen blijkt Charlie een zwak te hebben. Bij de be groeting gaf hfj ze allerlei bijzondere namen en het was zeer grappig om te zien, hoe enkelen daarvan onder de tafel kropen om te kijken naar zijn voeten, of die wel scheef warep. De kinderen juichten, wanneer Charlie zijn hoed opzette scheef of achter zijn ooren en rich dan weer vlug herstelde. De kinderen zouden stellig niets liever hebben gezien, dan dat hij was gearriveerd met het kleine wandelstokje, het zwarte jacket en het snorretje, die hem be roemd hebben gemaakt. Doch ook de volwas senen konden hun oogen niet van den trijsen jongeman afhouden. Enkele dames waren bezig haar adres op te geven aan Syd, er werden foto's genomen, er werd gefilmd en iedereen voelde zich gelukkig met een handdruk van den beroemden man. Charlie Chaplin vroeg aan den voorzitter van den bond van fllm-importeurs hoe het hier stond met de malaise en of „the condition Improving* was. Reeds grijzende man van middelbare lengte, lenige, sportieve figuur, bij voortduren een breeden grijns op zijn gelaat en een paar la chende blauwgrijze oogen, dat is Chaplin. Sterke, eenigs^ins vooruitstaande tanden, for- sche neus, brfade fraalgevormde wenkbrauwen, diepe groeven om zijn veel lachenden mond: Charite’s gezicht, zonder de grime van vóór de lens. Eenvoudig staat hij daar, leunend tegen ds reeling van den kleinen K. P. M_-er, handjes ge vend. vriendelijk knikkend tegen al die men schen, die hij rustig onnüddellijk weer ver geet. Is dat nu de man uit The Kid, Gold Rush en City Lights? „Hello Charley, how do you do”, komt ge moedelijk een omvangrijke dame, kennelijk een Ba -viasche ingezetene. Hartelljk klinkt zijn lach. Plotseling valt zijn oog op een klein meisje: Aha! A new young filmstar isn’t”. En weer lacht hij luidop, om de verlegenheid van het meisje. Met open khaki shirt, een khaki broek en een khakl colbert, dat joviaal los om zijn schou ders hangt, heeft Charley het zich in de tro pen dadelijk gemakkelijk gemaakt. Een groote helmhoed van Engelsch model dekt zjjn hoofd. Eenvoudig. gemoedeliJk. soms met even een verlegen trekje in houding of blik, dat is de groote fUm-tragi-comediant, zooals hij zich te Priok aan ons voordeed. Wij lezen in bet Bataviaasch NteuwsbL van 31 Maart: Het bericht kwam onverwachts „Charlie Chaplin is met de „Van Lansberge” onderweg naar Batavia." Natuurlijk was ook te Batavia de belangstel ling voor zijn aankomst algemeen. Een groote menigte, voornamelijk Europea nen, had zich gistermiddag op de kade te Priok verzameld in afwachting van het tijdstip, waar op de „Van Lansberge", komende vaa Singa pore, aan de kade zou meren. In een motorsloep waren de „Van Lansberge" tegemoet gegaan de heeren Swemmelaar van „Filmland", die Charlie namens den Bond van Fftmlmporteurs een krans aanbood en Henk Alsem, filmoperateur. Deze heeren bevonden zich dus reeds aan boord van het schip en daarmee onderhield Charlie zich in dan rook zalen. Maar ten slotte verscheen hij dan toch aar de reeling. Een luid gejuich ging op uit de menigte, die hem direct herkende. echter weer in en ontkwam in een bulten wachtende auto. De politie nasporingen. Curtis, een der drie bemiddelaars tusschen Lindberg en de ontvoerders, is nog niet te Norfolk van zijn reis, welke met de affalre- Llndbergh In verband stond, teruggekeerd. Dobeon Peacock, een geestelijke, die ook aan het ondersoek naar de baby beeft deelgenomen, verklaarde slch optimistischer te gevoelen dan ooit sedert het begin der onderhandellngen. rieuzen uitloop te beginnen. Zij slaagden in hun voornemen en waren *nu nog maar op één ronde van de leiders. Toch was voor hen het winnen zeer twijfelachtig, omdat men mocht aannemen, dat Pellssler en Leducq lederen volgenden uitloop der Hollanders, met alle middelen die hun ten dienste stonden, zouden verhinderen. Dit begrepen Van Kem pen en Pijnenburg natuurlijk beter dan ieder ander en slechts één weg stond voor hen nog open. Z|j sloegen dezen weg in, zij begonnen een jacht op leven en dood. Zjj reden tegen alle anderen op, vastbesloten om den strijd niet eerder te staken dan nadat zij hun ronoe achterstand hadden Ingehaald. Wie zou ae zege behalen? Zou dat grimmig strijdende koppel over voldoende wilskracht beschikken om den tegenstand van alle anderen tezamen te breken, zou het hun gelukken om al deze anderen tezamen, zooals dat in den volks mond heet „dood te rijden"? Zoo*n prestatie heeft niemand nog tevoren meegemaakt, hier om werd zooiets tot de onmogelijkheden ge rekend. Van Kempen en Pijnenburg evenwel streden met de macht vaeh een tweetal wan- hopigen. Reeds was hun voorsprong op de Franschen Pellssler en Leducq tot een halve baanronde aangegroeidreeds gaven beide Fran schen kennelijke teekenen van vermoeienis, maar de Belgen Deneef en Charlier en de Franschen Wambst en Broccardo schenen het razende tempo nog vol te kunnen houden en ook zU waren in het hoofdpeleton; als zjj er rnet Van Kempen en Pijnenburg In slagen zouden om één ronde uit te loopen. sou deze gigantische strijd het Hollandsche koppel niets verier hebben gebracht Maar ziel, gestaag aan .wordt de afstand tusschen Van Kempen en zijn achtervolgers grooter en nog grooter wordt deze afstand als Pijnenburg als een kanonskogel zijn maat heeft afgelost en on der een daverend gejuich der omsla miersver- richten de Hollanders dan het ónmogelijk ge achte waagstuk. ZU nemen de soo begeerde ronde en zU hebben de 14-de Parijsche eee- daagsche op de meest phenomena» wijze ge wonnen. Het gedaver ie niet meer van de lucht het publiek lijdt aan een soort van dilirium. bet vergeet bijna dat het Fransch is het heeft alleen nog maar een onbegrensde bewondering voor die kolossale rijders, die op deze wijze de overwinning hebben afgedwon gen en het verlaat als in een hevlgen zwijmel het Velodrome, een onvergeteltfke herinnering meenemend aan den meest spannenden strijd die het ooit heeft bijgewoond. Is het wonder dat van af dit oogenbllk Van Kempen en Pij nenburg worden beschouwd aie te behooren tot een super klasse ander de zeadaagsche-specia- llsten. die niet te verslaan zijn als zij wer kelijk willen? Voor Van Kempen ie dit zijn derde Parijsche zesdaagsche, die hij gewon nen heeft een record; voor Pijnenburg is het zijn eerste Parijsche zege.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6