c keurïq 1 nietwaar.» D OTIEBOEKJE vX MIRAKEL VAN HET H. BLOED en gezangen, door Rector J. Boele. franco per post 0.60. PAYGLOP VOOR IETS GOEDS NAAR BERVOETS t --li DONDERDAG 14 APRIL STADSNIEUWS R.K. Alk maar ach Tooneel BROEK OP LANGENDIJK De nieuwe groepindeeling HEER-HUGO WAARD Ziet onze étalages. BURGERLIJKE STAND De Alkmaarsche Kegelbond RECHTSZAKEN 5 PROVINCIAAL NIEUWS ALKMAAR Veertien nieuwe Sociale Vereeni- gingen in Alkmaar DE BLOEI VAN ONS R-K. ORGANISATIELEVEN OUDE- NIEDORP HOOGKARSPEL HENSBROEKo 10 BOVENKARSPEL M.KATER ALK MAAH M I ENT26« 01 L. OUDORP ZWAAGDIJK Opvoering van „Grompie” in „Harmonie” Dat is Bervoets-kleeding, goed, verzorgd, uitmuntend van pas vorm en alles uit de nieuwste voorjaars-stoffen vervaardigd. Van Icwaliteits - (deeding als deze hebt U langer plezier en tóch betaalt U er niet meer voor, want Bervoets is absoluut de goedkoopste. SCHAGEN R.K. West-Friesche Dambond POLDER. L met 01- Primo Carneriaansche manieren 4 Een overjas geannexeerd De moderne xandstrooper Sigarenhandelaars voor voor c Rudolf Mulder en Anna Taco Kappers-Patroons voor ver- met een i ie Bataat op «en opkikkertje, liefst kosteloos het ‘t beate daar Ie aal i van «tob Een oplichter van apiritualia. Tot 8 weken veroordeeld Kampioen Hoeren sepmaker staat nog bovenaan, als Boman met 77, ter»tjl ■f^wirraan staat. B hee W. Alk Hei D WÜ Still over Ml B bla< blK daa Wez v« Kampioenswedstrijd Dames In dese afdeeling geen wijziging. Mevr. G. Geus staat nog een. Personalia. De heer J. Kwantee, tot dusver volontair ter secretarie dezer gemeente, is be noemd tot leerling-ambtenaar. Gemeenteraad. Vrijdag 15 April te 3 uur zal de Raad deser gemeente in openbare ver gadering bijeenkomen. Di auto D< rich' tcge: keer auto D< een kwaï Li Gen aan het te ziel LI5 726 Vr(Je baan Dames Voor mevr. Nordemann was de vreugde kort met 3X43, daar mevr. O. Geus den stand ver hoogde met 1 punt, dus met 44 nummer een fUat. Boerenleenbank. Inplaata van den heer J. Blaan Is tot dirécteur van de Boerenleenbank benoemd de heer D. Wit, wethouder deser ge meente. Opgepast. Hier ter plaatse wordt met een lijst gecirculeerd, om in verband met den nood der tuinders maatregelen te nemen. Men wordt verzocht deze te teekenen. Bij informatie is ons echter gebleken, dat deze actie uitgaat van het zg. „Boeren Comité”, dat handteekeningen ver zamelt van alle veren. communistische land- en tuinbouwers uit verschillende landen, voor een congres, dat in Duitechland, nabij de Llmburg- sche grenzen, zal worden gehouden. Wij meenen goed te doen de Katholieken te waarschuwen, hun handteekenlng niet te plaat sen. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeen te komt in vergadering bijeen Vrüdag 15 April, des avonds 7 uur inwoner N.. Be Dins In vi De zijn veret het tige sie wees Bove jhr. heeft segd, Baan De In V niet aan tieve baroi echt» M het die i oper de a stek Oi heer heer nen, ling» D; level ziel ste i de laats Dr God Zün aard Ee bewe reet laai |OO loei ID B ▼an Net is: 330 288 387 279 Tig 269 268 266 246 231 ven W>.4 v— H De in z|Jn wiek geschoten „Zwarte Lijster”. Ongalante bejegening van een dame Waar of niet, maar netjes was anders RECTOR O. VIS Algemeen Adviseur. cler hechtte bedenkelijk zuchtend zijn adhae- sle aan dit voorstel. Het Crisis-Comité Reeds werden door het comité van de Ingekomen giften uitdeelingen gehouden, van spek en vet en wel aan 35 ge zinnen. Deze week zal wederom een uitdeeling plaats hebben van meel en rijst aan de gesin nen, die daarvoor in aanmerking komen. De giften blijven no_ wel zoo ongeveer gelijk, maar nog steeds wordt gehoopt op eenige milde gaven; allen echter, die to heden hun steun verleenden, is het comité dankhaar, Het Is al tijd nog een bevoorrechting als men kan geven! Steunt toch allen het Cnsis-Comité, opdat nie mand honger Hjde Middagzltting van Maandag 11 April 1932. De behandeling vond steeds plaats op den elfden Gedenkwaardig- Op 1 Nov. as. zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat de RE. Par. Jon- gens- é-i Meisjesschool door pastoor Moes ge stel tot invoering vsn belastingen op g-bouwde sticht, geopend werd. Dit heugelijk feit eigendommen werd op voorstel van den. heer niet onopgemerkt voorbijgaan. De niet ter zitting aanwezige Inwoner van Egmond aan Zee Albertus D. zou volgens de dagvaarding de getuige mevrouw H A. M aldaar op Zondag 29 Februari een grof en zelfs gemeen beleedlgend scheldwoord hebben tpe- ogevoegd, naar aanleiding van het feit, da» deze dame hem niet in het door haar echt genoot beheerde café wenschte toe te laten. Aan de verdachte was namelijk door den bur gemeester van Egmond aan Zee het café bezoek ontzegd en natuurlijk ontving de be- leedlgde dergelijke cliënten liever niet in haar Inrichting. ■lach en vonnis ƒ15 boete of 15 dagen. Statuten De ,J3tscrt." bevat de statuten van de Tulnbouwvereeniging „De Groentecul- tuur", alhier. arbeid. Hier ter stede zijn sedert Jan. 1930 pijn. Vijftien nieuwe vereenigincen opgericht. R K Arteen-Vereenlging. R. K. Bond van Leeraren (Lyceum) R. K. Bond van Verpleegsters. Anthonius H. was heden niet aan wezig, wat al geen goeden Indruk vestigde. De officier releveerde voorts, dat de verdachte niet had voldaan aan de else hen, om zich uit de spheer van Wijntje en Trijntje te ontwor stelen en daar de liefde niet van één kant kon komen, requlreerde de officier 1 maand on- voorwaardelUk. De politierechter was het roe rend eens met den officier en veroordeelde verdachte tot de gevorderde straf. Op de zitting van Maandag 11 Januari jl. presenteerde zich als derde verdachte van de Zlttlngslljst de 28-jarige loe-werkman G A. H te Bovencarspel. welk jongmensch volgens dag vaarding omstreeks 30 Mei 31 een bedrag van ƒ80.32, dat hem ter hand was gesteld door een Ingenieur van de Zuiderzeewerken, teneinde deze gelden aan andere belanghebbenden uil te betalen, in zijn eigen vestjeszakje had ge moffeld. Een 5-tal getuigen, de heer K. D., drie mannelijke leden der familie 3. en zekere heer Th. M., werden alstoen gehoord en na ampele bespreking werd besloten door den heer J. H. Weggers een onderzoek in te doen stellen naar de reputatie van den nalatigen comman dant van het geld-convool. Voorts de verdere behandeling te doen plaats hebben op.... 11 April. Gerardus De 27-jarige Renier Petr. B„ los-handarbel- der te Castricum. bevond zich op 26 December te Alkmaar, om daar eens recht hartelijk feest te vieren. HU geraakte, wat meer ge bruikelijk is, flink in de olie en bezocht als toen den winkel «an den heer J. Tol in de Schoutenstraat, alwaar hU zonder betaling een pot met gemarineerde haring wist te bemach tigen. met het resultaat, dat hij nog „xuurder" werd dan de door hem ontvreemde haring en heden als^verdacht van diefstal, voor mrs Le- I der ,3e P. - ove van von D E van met D T ren T herl •P- gad heei heei N „Een der voornaamste opgaven van onzen tijd is: Herstel der so.lale orde". x (Quadragesimo Anno). In een brief aan den Bisschop van Bergamo schreef Z H. Paus Pius X <11 Maart 1920). De H Congregatie kan niet anders dan de Doorluchtige Bisschoppen van 't Notrdep pryzen dat >U aan bevoegde en ijverige priesters de Borg hebben toevertrouwd mo aan de leiden en leden der vakvereenigingen geestelijken bU- stend te verleenen en hen te helpen bij vraag stukken waarbij zedelijke beginselen betrokken zijn. zy wenscht, dat in alle industrie-gebleden de Bisschoppen priesters aanstellen als „Aal moezeniers van den Arbeid”, zooals men hen noemt, wier apostolaat zal zUn, dat het de be volking beschermt tegen de ramp van onver schilligheid en het socialistisch gevaar en bo vendien een getuigenis zal wezen voorg- de glsche punten en t was de taak der geestelijken daarin voor te gaan Maar thans gaat de trljd om de praktUk des levens en wordt gestreden op goglaal-economisch terrein. De groote vraag hl oerkerk is niet meer de godsclenstvraag. maar de sociale vraag. Geen wonder dan ook. dat w|j hier In den lande alom het jrganlsatle-leven krachtig zien bloeien, vooral in de groot-stad. waar speciale priesters zich uitsluitend wijden aan socialen i nog niet lang en dat van den Vrije baan Senfore* De heer Cor de Lange wist met een maal 45 en 3 V 44 de tweede plaats te bezetten. Hoogste staat nog de heer L. D. Boom met 45 3 maal. 44 3 maal, 43 5 maal. No. 8 heeft 43 3 maal, 42. BU de juniores afdeeling werd door de heeren W Worm en B. Masee leder 45 geworpen, ter wijl de heer H. v. d. Schilden zich met 2 X 43 tevreden moest stellen. De heer C. Witte staat nog onbedreigd aan de spits. vijf heeren viiftallen, die gisterenavond i- den korpswedstrijd zUn uitgekomen mochten het genoegen niet smaken Koekoek te klonnen. De vo'e-nde resultaten werden bereikt; C. O. B O T 287; De Club I 278; C B. O. n 289; De Club TT 268; C. U B. O. Hl 231. De stand van den ko’-pswedstri'd heeren Koekoek I Koeko-k TT C. U. B. O. I Hard nat De Culb I C. D B. O. n De Club TT Onder Ons I De Unie I O. U B. O. ITT lateurs. R.K. Bond van Winkeliers. R. K. Bond van Landarbeiders. R K. Bond van Melkveehouders. R. K. Bond van Rijwielhandelaars. R. K. Reisvereenlging. Wit-Ctele-Kruls. R. K. Vereenigmg voor klndeniitzendlng. Noo-d-Holland. (K. 8. A.). De niet verschenen heer pieter N had op 18 Febr. te Schoorl een hoeveelheid duinzand. 9 zakken. zulks met behulp van een vracht auto ontvreemd. Het gestroopte zand was het eigendom van een kalksteenfabriek. De waarde bedroeg pl.m. 90 ct.. dus ging het na tuurlijk niet om de knikkers maar om het recht van t spel. Elsch en vonnis f 15 boete of 15 dagen. Verdachte was op heeterdaad be trapt door burgemeester Strooker. WERKLOOZEN EN DE ZUIDERZEEWERKEN Naar wij vernemen, hebben B. en W. naar aanleiding van een kleine demonstratie, welke Maandagmiddag voor het Raadhuis plaats had en waarna de loco-burgemeester een deputatie te woord had gestaan, zich in verbinding ge- steld met den heer Bandsm*. directeur der Dl- strictsbeurs te Den Helder, teneinde te verkrij gen dat een aantal werkloozen te werk gesteld zal worden. DE NIEUWE CHRISTELIJKE SCHOOL Het bestuur voor Chr. Nat. Onderwijs alhier heeft, nu door den Raad verworpen is om voor- looplg drié lokalen van de oude O. L. school beschikbaar te stellen, aan B. en W. het ver zoek gericht, een hulpgebouw te stichten aan de Laurierstraat. Wordt ook dit voorstel afge wezen, dan bestaat het plan om in leder geval naar een andere gelegenheid om te zien. In leder geval wil men met Mei met het onderwijs beginnen. DE KANAALPLANNEN EN PRIMAIRE WEGEN Dezer dagen hebben B. en W. alhier wederom een conferentie gehad met den Hoofd-Ingenleur Directeur van den Prov. Waterstaat, Jhr. Rei gersman, den Hoofd-Ingenieur Thomese en den heer Schllstra, technisch-ambtenaar. Besproken is, naar verluidt, de plaats waar het zijkanaal zal komen, alsook de primaire weg. Opmetingen zijn reeds gedaan op het voormalige Sparta- terreln aan de Loet, zoodat het vrijwel vast staat, «lat da ligging zal komen tusechen het gedeelte onmlddellijk langs de spoorbaan (aan de Loet) en het Laantje. Officieels beveetlging was echter dienaangaande niet te krijgen. vqlklqg ■chllligl vendien een moederlijke zorg, waarmee de kerk haar kin deren omringt. En om nu verder allen tegenstand van zijn priesters voor hun sociale taak te voorkomen, vervolgt de Paus; ..Dat niet één priester zich verbeelde, dat zulk een actie vreemd is aan het priesterlijk werk onder voorwendsel dat het wordt uitgeoefend op sociaal-economl ch ter rein. want juist op dit terrein is het eeuwig heil der zielen in gevaar. Daarcm willen Wij, dat de priesters het,tot hun plicht zullen reke nen, zich zooveel mogeljk te wijden aan sociale wetenschap en sociale actie, door studie, waar neming en arbeid en dat zij uit alle macht hen beguns'uren die op dit terrein een gezon den Invloed uitoefenen voor het welzijn der Katholieken. Welnu, deze roepstem van Rome's Opper priester neeft et tevergeefs geklonken over de lage landen aan de zee, want de Neder- landsche Bisschoppen hebben overal in de groote centra’s priesters los gemaakt uit de ge wone zielzorg voor deze speciale sociale taak: in het Zuiden onder den naam van ..Aalmoeze niers van den Arbeid”, in ons Bisdom onder den naam van .Algemeen Advl eurs”. In de Prosynode van 1929 wordt dan ook terecht bepaald: „Het Is een dringende elsch voor alle ziel zorgers, aan de katholieke vereeniglngen hun ▼olie waardeering en den noodigen steun te verleenen (Appendix 3. I. 3 Vroeger eeuwen ging de strijd over theolo- Het Polderbestuur vergaderde Dinsdag j.l. des voormlddags om 11 uur. Afwezig mt ken nisgeving de heeren D. Wijnkes en K. Kruyer De Dijkgraaf NTeke van Slooten. heette allen welkom en bracht naar voren, dat de toestand der land, en tuinbouwers nog altijd slecht was. Spr. spoorde aan om niet bij de pakken neer te zitten. Het nieuwe lid den heer P i Kostelijk, die in de plaats van den heer Lief hebber was gekozen, heette spr. welkom. Daarna werden de notulen van de vorige vergadering door den heer Hoogland (secre taris) voorgelezen. De heer Oudeman maakte de opmerking, dat hetgeen in de notulen staat betreffende het vragen nagr de exploitatierekening van Tho massen, niet door hem is geschied, maar door den hoofdingeland de Boer. De beer C. Poland onderschreef dit en ver klaarde, dat daarna door hem ook nog Is ge vraagd naar de bewuste rekening. Spr. kon niet begrijpen, dat die rekening bij abuis niet kon gevonden worden, en laakte zeer scherp de handelwijze van den secretaris en Dijk graaf. Spr. wenscht aanteekening hiervan in de notulen. Ook de heer Groen verbaasde zich er over, dat de exploitatierekening niet gevonden werd en dat de voordtter zich daarvan niets her innerde. De 'voorzitter betreurt den gang van zaken en bood daarvoor excuus aan. spr. verklaarde dat de rekening er wel was, maar toen niet gevonden werd. Evenzoo verklaarde de secretaris: deze had er naar gezocht en pas bij thuiskomst ontdekte spr. de rekening. De heer Poland zegt, dat dit kwansuis ge schiedde. De vergadering besloot tot opname van het gewenschte van den heer Poland, nadat de voorzitter nogmaals uitdrukkelijk had ver klaard, dat zonder de minste bedoelingen het stuk was achtergehouden. De heer Wonder merkte op, dat op voorstel van het dageiyksch bestuur de heer Memelink niet gehoord was en dat de verantwoordelijk, held daarvan niet alleen aan Hoofdingêlanden was. Daarna werden de notulen vastgesteld onder dankzegging. Daarna geschiedde mededeellng van een In gekomen stuk van K. Oudeman, W. Borst e.a., met *t verzoek om overname van een sloot ge legen tusschen landerijen van de heeren K' Oudeman en K. Wit. Op voorstel van het dageljjksch bestuur werd afwijzend beschikt. De sloot was opgeknapt door de werkloozen en de heer Wonder achtte het voldoende, dat in lederen polder één der slooten door den polder werd onderhouden. Den heer O. v. Langen had daarvoor eerder een dankbetuiging verwacht In plaats van dit verzoek. Ook verklaarde de heer Groen zich tegen het verzoek. Een voorstel tot verlaging der salarissen van de Boer, waarover in een vorige verga, dering de stemmen staakten, kon niet opnieuw behandeld worden, omdat het reglement zelde, dat een voorstel by staking der stemmen ver worpen was. De heer de Boer dacht wel, dat die slag was misgeioopen, maar spreker had gaarne in lichtingen betreffende den 2den timmerman. Spr. had gehoord, dat die wél gemist kon worden. De voorzitter verklaarde, dat de baas had gezegd van niet, doch zoo gauw als dit wel mogelijk was, sou deze op wachtgeld worden gesteld. Hierover verwonderden zich de heeren Po. land en Groen, omdat zij meenden dat deze werkman niet vast aangesteld was. Dit bleek echter wel het geval. De heer P. Kostelijk gaf daarna te kennen, dat hy zich verwonderde over de vergadering, omdat hij hier aanwezig was en nog maar steeds niet als Hoofdingeland was benoemd. De voorzitter Benoemde daarna de heeren Oudeman en C. v. Langen om de geloofsbrie ven na te zien; deze werden In orde bevonden, waarna de voorzitter den heer Kosteiyk wel kom heette en den wensch uitsprak dat deze zyn krachten zou geven In het belang van de polderbelangen. Evenzoo feliciteerde spr. den heer Wonder met zijn herverkiezing. Belde heeren beantwoorden den voorzitter. Daarna deelde de voorzitter mede dat in verband met de voorstellen van de vorige ver gadering tot loonsverlaging, het dagelyksch be stuur thans voontelde voor de ambtenaren een loonsverlaging toe te passen van 10% en voor de werklieden van den Polder het loon te ver lagen van 35 cent per uur op 30 cent en als de toestand het volgende jaar niet verbeterde, nogmaals het loon te verlagen met 5%. De heer Poland achtte het voorstel van den heer De Boer niet verworpen, omdat geacht te zyn verworpen, niet definitief wil zeggen ver worpen, De heer Kostelijk bestreed deze opvatting. De heer Wonder had gehoopt dat het dage- lyksch bestuur een grootere verlaging had voorgesteld en wel 15%. Tevens had hij ver wacht. dat de begrootlng was opgemaakt met de verlaging der loonen uitgedrukt. De voorzitter selder „dat dit niet juist zou zjjn." De heer Wonder vroeg daarna, wat de tim merlieden verdienden. De voorzitter zelde 60 en 50 cent per uur. De heer Wonder wilde die dan extra verla gen. De voorzitter acht een evenredige verlaging het meest billijk. De heer Wonder wil daarom voor de amb tenaren en arbeiders dezelfde verlaging en wel 15%. De voorzitter achtte het dan beter voor bel den 10% te verlagen. De heer Poland bracht in het midden, dat de salarissen van Heem geleden met 100% verhi secretaris met 43% verhoogd was: thans werd voorgesteld om 10% te verlagen. Spr achtte hier van toepassing: „Het komt te paard en gaat te voet.” De voorgestelde verlaging was spr. veel te gering. De voorzitter verklaarde de verlaging met 10% genoeg en de ambtenaren zouden zich hiertegen niet verzetten, aldus spr. Wat de verhooglng van de salarissen betreft van de Heemraden, dese waren verhoogd naar aan leiding van een voorstel uit de Hoofdingelan den. Volgens spr. moet men de vele werkzaam heden der ambtenaren toch waardeeren en dere waardeering toonen door daarvoor te be talen. Ds heer Wonder blijft voor 15% verlaging voor allen. Getrouwd: Happée. Geboren: Pleternella. d. v. Pieter Blom en Anna van den Berg; Cornells Johannes, v. Johannes Plas en Hendrlka Sporre; levenloos aangegeven kind van Dirk Konlng en Maria Wallaart. Overleden: Dirk Dilling 3 mnd. •De zoo ongeveer 8 voet lange polderwerker Jurrlen W. te Wielingen verscheen als ver dachte ter zake mishandeling van den getuide E. K.. mede-grondwerker van zijn mis handelaar, welk'n heer door verdachte op 17 Februari was geslagen, gestompt en op den grond gedrukt. De losbandige grondwerker ontkende niet, doch beweerde vooraf door K zwaar beleedigd te zijn geworden. De mis handelde getuige, wiens haardosch door de edelachtbare heeren met diepe bewondering werd bestaard, verlangde een schadevergoe ding van 17.50 voor smartegeld en arbeids dagen tegen Jurrtèn. Rykelek veel, riposteerde hierop met een pieperig stemmetje: Dat kan niet! De heer officier noemde het een kleinzielig vrouwenzaakje en vorderde 20 boete of 20 dagen tegen Jurrién. Rikelek veel, reposteerde verdachte. Vonnis tenslotte conform den elsch. De vordering werd aan getuige ontzegd: Hel ontbrak hem aan „bewalze". Uitslag promotiewedstrijd Wadway—Nlbblx- woud: Jn. Smlers—B. Hoogland 0—3; L. Mooy—P. Gis» 1—1; O. Stam—O. Koopman 11; P. Groot—F. Grlppellng 2—0: 8. Schlppei^-C. Neefjes 3—0; K. Vlaai—8. Vlaar 0—2; N. Beemsterboer—J. Buis X—1. Uitslag 7—7. De wedstrijden om het persoonlijk kampioen schap zullen worden gespeeld In de clublokalen te Blokker, Obdam, Wadway en Grootebroek. De plaats der finale zal nader worden bekend gemaakt. Gisteravond te 8 uur of was het misschien half negen? gaf het R. K. Alkmaarsch too neel. z‘n tweede abonnementsvoorstelllng. Opgevoerd werd „Grompie", een tooneelspel In 4 bedreven, naar het Engelsch bewerkt door Arnold “van Deenen. ..Grompie” Is het beste bewys, <lat een wer- keiyk goed tooneelwerk niet zoo heel spoedig veroudert. Het is heelemaal niet ultra-modem. d.w.z. het verdiept zich niet In psychologische of sociale kwesties; het zet geen kwaal-diep zinnige redeneerlngen op over gebreken In menscheiyk karakter of maatschappij en veel minder nog voert het binnen in de zwoele at mosfeer van het mondaine sodety-leven. En toch „doet" dit stuk het nog opperbest en is in staat het publiek een langen avond In prettige spanning te houden. Dat komt na tuurlijk. omdat het, ondanks het gemis aan moderniteit, zoovele goede kwaliteiten heeft. Het is goed en logisch opgebouwd, de „knoop" Is te juister tijd gelegd en wordt op de juiste wijze ontward, terwijl dit alles overstraald wordt door een mtlden, weldadig aandoenden humor, welke nergens hatelijk of sarcastisch Is. We moesten onwillekeurig denken aan die oude Engelsche platen, welke In teere figuren en met zachte kleuren het leven In hun land zoo fijn-hiimoristlsch kunnen uitbeelden: de goedhartige, maar o zoo brommerige squire: de buttler, die by het aantrekken van zijn i ambtscostuum z'n persoonlijkheid aan den kap stok hangt en dan de tot machine geworden i dienstbaarheid Is; en last not least, de gentle- man-dief, die door z’n smoking en goede ma- nieren In de beste kringen binnendringt en.... ze besteelt. „Grompie” zou men een detectlve-stuk kun nen noemen, als niet de figuur van den goe den, ouden „Grompie” zóózeer overheerschte dat de eigenlijke Intrigue tenslotte bijzaak werd. Het heele .geval” draalt om den uit Afrika teruggekeerden achterneef, die een zeer kostbaren diamant moet overbrengen. Logee- rende by den oude Grompie, wordt hij over vallen en beroofd door een daar als gast ver- toevenden juweelendlef. De oude Grompie. hoe stuntelig en slaperig soms, biykt dan minstens evenveel detectlve-bloed te bezitten als de gr Kite Sherlock Holmes of Geoffry Gill zaliger gedachtenis. Hy weet het heele duistere zaakje uit te knobbelen en bezorgt den Afrlkaanschen neef z'n diamant terug plus Virginia, het aller aardigste kleindochtertje. Het R. K. Alkrtiaarsch Tooneel heeft van dit stuk een zeer aannemelijke vertolking gegeven Het talrijke publiek was enthousiast en riep spelers /en speelsters herhaaldelijk terug. Het zou natuurlijk dwaas zijn deze opvoering te vergelijken met de reeks voorstellingen, welke het beroepstooneel reeds eerder van dit stuk gaf. maar toch mag gezegd, dat de meeste rollen zeer voldoende werden uitgebeeld. Wat ontbrak was voornamelijk tempo, gang En nog iets: een nog wat betere rolkennls zou hel geheel ten góede komen. Nu was het gefluister van den souffleur op sommige momenten hin- deriyk. Het zou verleidelijk zyn de dramatis perso nae afzonderlijk te bespreken, maar het besef dat dit by de dilettanten glad terrein is, weerhoudt ons dit te doen. Alleen zal niemand zich achtergesteld achten, wanneer we hier bijzonder compllmenteeren Virginia en Susan en den eenlgen, ouden Grompie. De tooneelen waren uitstekend verzorgd. Jammer, dat de Imltatle-splegel en de ersatz- hAard. zoo dicht by het verraderlijk voetlicht de illusie wreed verstoorden. Zooals gezegd, was er veel en dankbaar pu bliek, waaronder we den H.Eerw. heer Deken en zeer vele geestelijken opmerkten. Een strtjkje onder leiding van Melchert Schuurman gaf goede muziek en concerteerde tijdens de pauze In de Dancing. Werkelijk héél gezellig. De heer Joh, Diepen deed voor de pauze een warm beroep *óp alle aanwezigen om propa gandisten te zyn v«x>r het goede, Roomsche tooneel. Zijn opwekking om loten te koopen ten bate van het kunstzinnig tooneelwerk van deze vereenlging zal zeker succes gehad heb ben. Dames korpswedstrtjd bleef onggwllzlgd »n hoogste korpsgooister Is mevr. P. Kokkes me! •7. terwijl mevr. G. Geus als persooniyk lid met 56 nummer een staat R.K. Rywielbond; Contact Commiss'e In voorbereiding: R. K. Bond van Alkmaar en Omstreken. R. K. Bond van Slagers-Patroons Alkmaar en Omstreken. R. K. Bond van Café-houders voor Alkmaar en Omstreken. R. K. Bond van Manufacturiers voor Alk maar en Omstreken. R K. Bond ven r Alkmaar en Omstreken. R. K. Bond van Brendstoffenhandelaan voor Alkmaar en Omstreken. Een inwoner uit Wervershoof. met name Hermanus N.. compareerde op het bekende zondaarsbankje ter zake eenvoudige beleedi- ging van zijn dorpsgenoot, den electrtden Hille- brand de H„ die door hem op 28 Januari In het café van den heer v. Velzen was uitge maakt voor dief en een huichelaar. Volgens verdachte was een diefstal van 150. die nooit tot klaarheid was gekomen, de indirecte oor zaak van dit’ herberg-lnddent. Het geïncrimi neerde feit werd trouwens door den loslipplgen Hermanus toegegeven. Overigens had de bak kersknecht mede van de onaangename quail- Beatles genoten. Elsch 20 boete of 20 dagen, vonnis 15 boete of 15 dagen, alles ter kal- meering van den nogal onstulmlgen en licht vaardig oordeelenden veroordeelde. De 23-jarige arbeider Jac. de W. te Castri cum had op 31 December den pafé-houder D Langedijk listiglijk en bedrieglijk opgelicht voor een flesch klare en 3 flesschen cognac welke hoeveelheid jandoedel door verdachte en twee zijner vriendjes In alle gemoedsrust werd geconsumeerd. Een spotgoedkoope oudejaars- borrell Bovengenoemd jongmensch had Lan- gedyk wijs gemaakt, dat hij was uitgezonden door den café-houder W. de Groot om een flesch jenever en 2 flesschen cognac en wekte den schijn alsof hy was de zoon van Dekker een knecht van den heer Groot. Hierdoor werd Langedijk bewogen het gevraagde aan dachte af te geven. De snaak was al eens veroordeeld tot geld boete wegens diefstal van een portefeuille eenlg geld In 1929. De heer Officier was maar matig Ingeno men met verdachte en vorderde 3 maanden gevangenisstraf. De Officier waarschuwt iegelijk ernstig, dat hij de gevolgen van zijn strafbare daad zal moeten dragen. De Politie rechter qualificeerde verdachte als een slam pamper en veroordeelde hem tot 6 weken ge vangenisstraf. De heer C. v. Langen was voor 15% verla- 1 ging, want men moet niet leder jaar weer aan de salarissen veranderen. Heemraad K. v. Langen verklaarde zich ook voor 15% verlaging voor allen. De heer Groen achtte de verlaging ook te gering en had liever 20% verlaging, maar kan 1 zich desnoods vereenlgen met de verlaging van 15%. De heer Poland was er vóór, dat aan Ged. Staten werd geschreven, waarom .deze veria - glngsvoorstellen door het bestuur van den pol der werden aangenomen. De heer Kostelijk had de salarissen met an- dere waterschappen vergeleken en daaruit was hem gebleken, dat de H.-H.-Waard wel mede het minst bezoldigde; maar zelde spr. dit waterschap is ook wel het meest getrof fen door de crlsis-omstandlgheden. Verder besprak spr. de totstandkoming der verhooglng der salarissen en ofschoon hij niet I sympathiek stond ten opzichte van een ver laging van 15%, toch zou hij daarmee mee gaan. Na nog eenige bespreking, die een herhaling was van het reeds besprokene, werd het voor stel. om met 15% alle salarissen te verminderen, met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deed daarna mededeellng van een schryven van den heer Reigersman, Hoofding. van den Prov. Watrstaat, die bin nenkort met het Polderbestuur in onderhande- llng zal treden over de overname van wegen, wateren en eigendommen van dan Polder In verband met de wegen- en kanalisatieplannen. De heer K. v. Langen werd daarna herkozen tot Heemraad met algemeene stemmen (één 1 blanco) De secretaris werd herkozen met 15 stemmen i 3 stemmen waren uitgebracht op den heer K. v. Langen. I De heer Hoogland dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Daarna moest de rekening over 1931 worden vastgesteld. De heer Groen bracht namens de daartoe benoemde commissie rapport uit en stelde voor de rekeningen goed te keuren, omdat deze in orde waren bevonden. Verschillende leden vroegen over de ultbe- taalde sommen nog Inlichtingen, welke door den voorzitter en penningmeester werden ver strekt. De rekeningen sloten in ontvangsten en uit gaaf voor de wegen op ƒ91.588,62. Waaronder en som van 25.900.uit het wegenfonds bij de ontvangsten en een bedrag van nog te innen posten over 1930 groot 113.92 en over 31 een bedrag van 508336%, welk bedrag als pro memorie onder de ont- i vangsten was gerekend. Voor den Polder sloot het bedrag op 09.668.50%, hieronder nog een te innen be drag aan polderlasten van 4818.46 en nog restanten van vroegere diensten tot een be drag van 738.86 en 0.73. Er was een tekort van ƒ9033.53 over het jaar 1931. Van 240 H A. waren de lasten niet betaald over dat jaar. Critlek werd uitgebracht op de reparatie der ketels, door de Alkmaarsche yzergieterjj ultge- voerd. De heer Poland achtte dit toch een voordeel, want daardoor was voorkomen, dat het Pol derbestuur er mee voortging en tevens waren daaruit de plannen tot vernieuwing der moto ren ontstaan. De heer Poland bepleitte tevens de mede werking van het bestuur met anderen om het Hoogheemraadschap voor Hollands Noorder kwartier te doen opheffen. De vergadering dacht hierover eenstemmig. De lasten voor de bevolking van het noorden van Noord-Holland werden onevenredig hoog geacht en tevens het Hoogheemraadschap overbodig geworden door het totstandkomen van den afsluitdijk. Tenslotte werden de rekeningen goedgekeurd, evenzoo de begrootlng voor 1932. De cyfers waren voor de wegen geschat op 61309.94% en voor den polder op ƒ96.795.45 De heer Kosteiyk gaf in overweging de pol derlasten te verlagen en de heer Poland klaag de over de teerbedekklng in den Hondenweg. De voorzitter zal aan een en ander aandacht schenken. Ter zake het voorstel tot aankoop van moto ren was door den voorz. aan de hoofdingelan den een schriftelijke toelichting gespnden. De Dijkgraaf wenschte eerst te vernemen of er een der Hoofdingelanden was, die geloofde aan de kletspraatjes, dat een der heeren. Dijkgraaf. Polderbaas of Secretaris, belangen «ouden heb ben by aankoop van één of ander soort moto ren. Spr. vond hetgeen hierover werd verteld een vreeselyk Iets en daaropi stelde hij deze vraag. De heer Wonder achtte maar niet op In te gaan. Voldoende waren de heeren bekend, dat van zoo Iets geen sprake kon zijn. De heer Kostelyk had ook van die praatjes gehoord en evenzoo de heer K. v. Langen. Beide heeren achtten dergelijke beweringen funest en achtten het goed, dat ze den kop worden ingedrukt. Na breedvoerige bespreking werd een prtn- dpe-beslvft aangenomen op voorstel van den ‘•eer K-vdelttv om advies In te winnen vla den Prolnclalen Waterstaat, tegen een maxlmum- vergoeding van ƒ500. De heeren Po’«nd. Groen »n W«n<ler waren ‘’(e’f^een. on-def. rfo Prnv. Wa**r*t.aat na h"t besluit tot aanschaffen toch contröle moet uit oefenen op de motoren. Op voorstel van het bestuur werd het Bij zonder Reglement gewijzigd, terzake de ver- weHno van Wnnfdlnge’anden. Tn Het vervolg zal dezel'de methode gevolgd worden als bij de ge meenteraadsverkiezingen. Betreffende een voor- De forsche arbeider Maarten M. uit Wyk aan Zee en Duin reinigde, alvorens op het zeteltje plaats te nemen, eerst grondig zijn reukorgaan, om daarna te beluisteren de dag- vaardig, waarin hem werd ten laste gelegd diefstal van een overjas, toebehoorende aan den heer G. J. M. Kuys, kapper te Castricum. Beide heeren bevonden zich In het bekende koffiehuis ,JDe Rustende Jager” en verdachte die niet in het bezit was van een overjas, beveiligde zich bij het naar huis gaan op de boven ontschreven strafbare wijze tegen de koude nachtlucht. Verdachte gaf trouwens de schuld aan den drank, dien hij had gecon sumeerd en beweerde zich niet te kunnen herinneren. De verdachte verdiende ƒ30 in de week en was ongehuwd, geen al te schrale cliënt dus. waartegen werd gerequlreerd en die werd ver oordeeld tot 40 boete of 40 dagen. Gootjes, besloten eerst te onderzoeken, welke uitkomsten een dergelijk besluit zou hebben. De heer Groen herinnerde nogmaals aan een voorstel, zynerzijds gedaan, om de wegen te doen overnemen door de gemeente, waardoor de lasten verdeeld werden over alle Ingezetenen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering met een woord van dank. De vergadering had geduurd van Tl uur voor middag tot half 6 namiddags. HTTISVLIJTTENTOONSTELLING. Het bestuur der huisvlytvereen. alhier is we derom druk bezig met de voorbereidingen van de jaarlijksche tentoonstelling, welke dit Jaar op 16 en 17 April In café Rus gehouden zal worden. Ze belooit. zoo mogelyk, nog mooier en uit- gebreider te worden dan de beide vorige ten toonstellingen. Een keur van werfa is reeds in geschreven en daarnaast komt Kg de land- bouwhuishoudschool uit met een inzending ter opluistering. Voorts wordt een demonstratie kantklossen gehouden en waarschüniyk ook een weefdemonstratle. Voor de heeren Is een collectie koperwerk-* zeker de moeite waard, te bezichtigen, alsmede vele teekenlngen, oa. van de vakteekenschool. De heer Jac. Borst zal met radio-muziek de tentoonstelling ppluisteren. Een bezoek aan de tentoonstelling is «eer zeker aan-te bevelen, mede omdat het hier gaat om de instandhouding en bloei van een bij uit stek nuttige vereenlging, die juist nu, in dezen somberen tijd, menig prettig avonduurtje ver schaft en thuis leerzame en aangename af wisseling geeft. Voor verdere bijzonderheden zie men de ad vertentie van dit nummer. RK, Bond van Smeden-Patroons. R. K. Bond van Schoenmakers-Patroons. R. K Bond van Groentenhandelaara. R. K. Bond van Loodgieters. R. K. Boud van Electro-Technische Instal-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2