De dood van Mgr. Verstraelen Calderon de la Barca WERKLOOSHEID In Januari 1932 ROTTERDAMS GEMEENTEPERSONEEL Van 1 Mei af overal mogelyk DE NOOD IN DEN LANDBOUW Overleg organisaties INVOER VAN VLEESCH op Pinkstermaandag te Hengelo DE WINKELSLUITINGSWET NEDERLAND—BRAZILIË CONGRES TE PARIJS Nederlandsche gedelegeerden Departement van Arbeid Armenraad Drinkwatervoorziening gerechtigden leeftUd. Ruiter springt in een ravijn bocht uit zijn auto geslingerd Uitbreiding radiotelefoon- verbinding Een meer juiste verdeeling van het contingent voorgesteld TWENTSCHE KATHOLIEKENDAG ONDERWIJSMOEILIJKHEDEN TE EMMEN RADIO-UITZENDINGEN GESTAAKT R.K. LAGER ONDERWIJS IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN BELASTING BETALEN OP POSTKANTOOR M in m Wegens bezuiniging Stuurlieden-examen Academische examens Machinisten-examens Militaire dienst Apothekers-adsistent-examen Onderscheid ing Salariskorting in plaats van pensioenaftrek Montessori-onderwys te Breda Een plechtigheid van bijzondere beteekenis Academische examens Examen Ziekenverpleging Open brief van de firma Jamin DE NIEUWE FORD 8-CYLINDER Bedevaart naar Sittard Bij een ZATERDAG 16 APRIL 1 n k 8 sante van dc In Hooyman, te 40.8 89.4 93 42.5 38.1 193 43 193 (193) (193) te te di 433 42.4 0.7 27.4 83 20.1 26,- 23,6 (223) (25,-) 9.6 133 30.4 333 03 21J 5,8 22,8 213 BANDOENG, 13 April (Aneta). De uitzendin gen op de voor internationaal verkeer bestemde telefoniezenders P. L. E. en P. L. V.. welke ge- rulmen tijd des Dlnsdagsavonds werden gehou den. hoofdzakelijk ten behoeve van luisteraars in Nederland, zullen eind Mei wegens bezuini ging worden gestaakt. GRAVENhAGK Geslaagd voor 3e stuur man groote stoomvaart de heeren O. Vasbin- der, J. C. Dirks. J. H. G. Mesters. MACHINE ACHT Machine EEN LEIDEN. Taalkundig doctoraal examen indo logie de heer A. H. P. Regoort. he ke wi ga ■tl 8,7 123 303 463 0.5 20.- 33 24.5 133 32.1 84.- 3.8 30.7 20.7 133 03 173 14,1 Aan den heer 3. M. Meerman, armbeaoeker met den persoonlijken titel van Eersten Arm bezoeker by den Armenraad ’s Oravenhage, Is met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend in verband met het bereiken van den pensioen- rerechthrden leeftild. tx d< rit Bi tai (v bl< tei rl< in W afi pu Pa ge Mi no n H. mi he in ro> de ■g-ORAV EN HAGE. Geslaagd voor diploma als machinist aan boord van stoomzeevisschers- vaartulgen de heeren 3. Snel. 3. Akkerman, J. Katers. A. Wjjker, I. van Loon, te IJmulden; G. Goedknegt, G. Westdjjk. Vlaardlngen; D. v. d. Bent, D. Groene, M. Mos, Katwijk aan Zee. Op vers. met 20 Mei eervol uit militairen dienst ontslagen de dlrigeerend paardenarts met rang majoor dr. E. C. H. A. M. Bemelmans en is benoemd tot dlrigeerend paardenarts met rang majoor de paardenarts eerste klasse A. Kuipers wien reeds titulaire rang als zoodanig werd toegekend; op verzoek eervol uit den mi litairen dienst ontslagen de reservekapiteln 3. W. Arnout van het 5e regiment infanterie, de reserve eerste luitenants N. A. de Gaajj Fort man van het 2e regiment veldartillerie N. van Borselen van het 7e regiment veldartillerie en 8. van der Meer van het le regiment veld- artl’lerle, en de reserve-kapitein voor speciale diensten dr. J. W. Wurfbaln van het vrijwillig landstorm korps motordienst; benoemd tot re- serve-offlcler van gezondheid der tweede klasse by de landmacht de arts P. A. M. Sengers. De radio-telefoonverbindlng NederlandBra zilië. welke zooals bekend vla Berlijn of Parijs plaats heeft, en zich tot nog toe bepaalde tot een spreekgelegenheid in een radio-spreekcel te Rio de Janeiro, is thans uitgebreid tot alle aangeslotenen van het net Rio de Janeiro en de abonné’s In het district Rio de Janeiro. Aan den heer J. Robin is met 1 Mei 1932 op verz. eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Beroepsgroepen Aardewerkindustrie enz. Diamantindustrie Drukkersbedryven enz. Bouwbedrijven enz. Houtbewerking enz. Kleed ingindustrie Steenkolenmynen Metaalindustrie, scheepsb. 323 Textlelny verheid 23,5 Voedings- en genotm. bedryven 123 w.o. tabak- en sigarenlnd. 173 Landbouwbedr., veendery Visschery Handelsreizigers V er koerswezen Handels- en kantoorbed. Toonkunstenaars Overige groepen Totaal 29,1 (Totaal excl. diamantind.) (28,4) (Totaal industrie) (29,7) ’’Met Ingang van 1 Mei as. zal op alle post kantoren, hulppostkantoren en andere post bureaux, de gelegenheid worden opengesteld tot het voldoen van alle directe belastingen. Nu deze regeling wordt getroffen zullen de zitdagen in eenige plaatsen vervallen. Te rekenen van 1 Januari 1932 is bevorderd tot hoofdingenieur by het Ryksbureau voor Drinkwatervoorziening Ir. I. Hengeveld, thans werkzaam als ingenieur. AMSTERDAM. Geslaagd mej. A. Roskam te Barneveld. LEIDEN. Geslaagd mejuffrouw E. C. Cos- man. Toegekend bronzen eeremedaille Oranje Nassau Orde aan F. Jochems, landarbeider by Landbouwhoogeschool. De vergadering van de Dogeiyksche Bestu ren van den Christeiyken Boeren- en Tuln- dersbond in Nederland, het Konlnkiyk Neder- landsch Landbouw-Oomlté en den Katholieken Neder!andschen Boeren- en Tuindersbond, heeft om. de volgende besluiten genomen: Steun veehoudery. Besloten om in afwachting van het In uitzicht gestelde ont werp van wet betreffende steun aan de vee houderij reeds nu aan den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid te verzoeken over te gaan tot een zoo ver mogelijk doorgevoerde contlngenteering van den invoer van bulten- landsche boter\ Steun k« r Indexcyfers der werkloosheid Jan. *32 Jan. 31 Dec. 31 313 82,7 73 34.7 34.1 19.6 23 30,5 173 De gemeente Emmen Is, wat de voorziening in de behoefte aan onderwysgelegenheid be treft. tengevolge van den geldnood in moeliyk- heden geraakt. De openbare scholen In het dorp Emmen bieden reeds sedert verleden jaar Mei niet voldoende ruimte voor de leerlingen, welke zich aanmelden. Ongeveer veertig kin deren zijn sedert dien ondergebracht In een lokaal der Ned. Herv. Kerk, terwijl met Mei aa. weder voor een dertigtal kinderen ruimte gevonden zal moeten worden. Reeds op 30 Juni 1931 besloot de Raad tot het bouwen van een derde openbare lagere schooi en dit besluit werd door alle instanties goedgekeurd. Even wel: Emmen heeft geen geld voor de bouwkos ten en het departement van financién weigert fondsen te verschaffen, terwijl ook herhaald beroep op het departement van Blnnenland- sche Zaken geen resultaat had. Hierdoor Is de gemeente niet meer In staat te voldoen aan de in de Grondwet opgelegde verplichting, te zorgen voor voldoend algemeen vormend lager onderwys in een voldoend aantal scholen. Men vraagt zich af, wat straks kan worden en op welke wyze de ouders In staat gesteld kunnen worden, aan de elschen der Leerplichtwet te voldoen. Het Gemeentebestuur schijnt nog slechts hoop te hebben, dat Kamerleden en onderwys-autoritelten zich de zaak gaan aan trekken en langs dezen weg een oplossing wordt gevonden. Men schrijft ons uit Zeeuwsch-Vlaanderen Te Koewacht, In t dekenaat Hulst, had op byzonder plechtige wyze de inzegening der nieuwe R.K lagere school plaats. Des morgens droeg Pastoor Swagermakers een plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door drie uit de parochie afkomstige priesters, n.L Pastoor Dierick te Putte, Pastoor Dierick te Sluis en Kapelaan Dierick te Roosendaal. Vrij- wel alle pastoors van het dekenaat, alsmede pa tir-gardiaan van het Capucynerklooster te Sluiskil, waren tegenwoordig. Na de plechtige H. Mis verrichtte de pastoor der parochie de inzegening. Het woord werd gevoerd door Deken Rops, uit Hulst, die kon constateeren, dat In zjjn dekenaat nog slechts drie wyken van plaatsen niet In het bezit zyn eener RK lagere school. Ook daar echter zyn R. K scholen In voorbereiding, zoodat, naar ge hoopt mag worden, alle kinderen eerlang in de gelegenheid zullen zyn katholiek onderwys te ontvangen. Nog van verschillende andere zijden werd het woord gevoerd. Het dorp was feestelijk bevlagd. De plechtige inzegening dezer school heeft meer dan een plaatseljjke beteekenls. In byna geen Nederlandsche landstreek verzetten S. D.A P. en andere linksche elementen zich zóó krachtig als in Oostelyk Zeeuwsch-Vlaanderen met zyn industriegebied tegen de uitbreiding van het R.K lager onderwijs en vóór instand houding van het openbaar onderwijs. Juist on der dit opzicht stemt het zoo tot voldoening, dat de zege thans over vrijwel de geheele linie door het R.K lager onderwijs Is behaald. Zooals over de werken van velen de litera- ratuur-geleerden het niet eens zyn over de meest aannemeiyke indeellng, zoo zyn ze het ook niet over die van dSlderón. En dit is waar- lyk niet zoo dwaas als het er uit ziet: het wereldsche, godsdienstige en zinnebeeldige loopt in de stukken dooreen, en zelfs hebben vele rellgieuse stukken een romantische tint. Daar- by moet wel elke indeellng volgens strakke Ijj- nen falen. De grondslag van Calderón’s leven was het godsdienstige, en dit element werkte 3) alles door, ook in stukken waar wy het niet meer In zouden voeren. Op de eerste plaats dan dramaticus zynde, heeft hy ons nagelaten pim. 120 comedias, 120 autos, 20 kleinere stukken (entremesen). De comedias behandelen geschiedkundige stof, of zyn intrigen uit de Spaansche samenleving, en ook wel bevatten ze stof die over de heele wereld reeds verspreid was. In al deze stukken treffen we den geest van dien tyd aan, en spe ciaal de Spaansche opvatting van de manne- lyke eer, die op ons nu een haast demonischen indruk maakt. Ook hier echter verklaart de historie veel. Hgt Spanje van Calderón was niet meer de machtige, zegevierende mogendheid der 16e eeuw. De pracht en kunstliefde van konlng Philips IV vermochten slechts den naderenden achteruitgang te verbergen. En naarmate de po- De Zusters In de Teresia-parochie aan den Tramslngel te Breda zullen aan haar lagere school voor meisjes Inrichtingen verbinden voor Montessori- en Fröbel-onderwys. In het Georganiseerd Overleg is dezer da gen het voorstel behandeld van het Rotter- damsche College van B. en W. om met ingang 'van 1 Juli as. te komen tot een pensioenaftrek van 8H pCt. (thans 5H pCt.). Naar „de Standaard" weet mede te deelen, stelden de moderne organisaties zich ook nu op het standpunt, dat geen enkele korting op de salarissen kon worden aanvaard. De Chris- teiyke en Kath. organisaties bleken bereid te rijn om. overleg te plegen en dienden een voorstel in, om in plaats van een; verhoog den pensioenaftrek, een salariskorting op 1 Mei as. In te voeren van 2 pCt. van de sa larissen van 2000 en daar beneden en 3 pCt. van de salarissen boven 2000. De vertegenwoordigers van het College van B. en W. hebben zich In beginsel bereid ver klaard met dit voorstel accoord te gaan. Ten aanzien van verschillende andere voor stellen, betrekking hebbende op de zjg.n. ..fran je" zal het Georganiseerd Overleg op Maan dag as. worden voortgezet. litieke macht afneemt, neemt aan het hof de vereering voor het ridderiyk mllltalrisme toe. Het eerbegrip groeit tot een dogmatische ver starring, verliest alle soepelheid, en wordt tot een dwingenden waan, die menscheiyk meege voel en besef van anderer rechten geheel onder drukt. De In den Spanjaard aangeboren wreed heid krijgt er haar rechtvaardiging door. Het openlyk verkondigd dogma wordt: „Wie zyn eer wreekt, pleegt geen misdaad”. Onder de godsdienstige stukken zyn de autos steeds nieuwe vormen om zyn eerbied te too- nen voor het Sacramentswonder. Het woord autos is Spaansch en beteekent: handeling. In Spanje beteekende het oorspronkeiyk: gerechts- handel en ook andere openbare vertoonlngen zooals byv. by de inhuldiging van een graaf of hertog plaats hadden. Later gaat dit woord ge bruikt worden om de geestelyke tooneelspelen aan te duiden. Deze geestelyke spelen hadden plaats by godsdienstige feesten en werden op de openbare pleinen op groote stellages uitge voerd. De Inhoud was allegorisch of mystlek- symbolisch. Personen als: De Deugd, Haat, Zon dig bekoren, Belet van deugden, Oorlog, Liefde, enz. traden in deze spelen op. By de opvoering ging een voorspel en een tusschenspeL Deze waren in den regel grappig van inhoud, en dien den om den straiken ernst van het hoofdspel te breken, de aandacht gaande te houden, en waren een tegemoetkoming aan het volk, dat grappen verlangde. De autos sacramentales zyn de voornaamste soort, en vefheeriykten het hoogwaardig Sacra ment op den Sacramentsdag. Op de groote processie volgde in Spanje, na een korte pauze de auto sacramental, die oorspronkeiyk uitslui tend godsdienstig van inhoud was. De opvoe ring ging met overweldigende pracht gepaard In de open lucht en op carros-steltages. Den hoogsten bloei beleefden deze spelen door en tydens Calderón In de 17e eeuw. Het Groote Schouwtooneel der Wereld hoort hier thuis. Het is een Sacramentsspel. Het diep godsdienstige vindt hier zyn verklaring; zoo ook de eigenaar dige kunstvorm: bet spel van zinnen, de alle gorie. Reeds lang voor Calderón waren de autos sacramentales in zwang. Sacramentsdag was vs i ouds een hoogst gewichtige dag in de mld- deleeuwsche samenleving. Ten onzent was dan de groote optocht der gezameniyke gilden, er waren spelen; op veel plaatsen traden dan de vroedschappen af. Trouwens de viering van Sacramentsdag schynt in het bisdom Luik be gonnen te zyn en in 1264 door Paus ürbanus IV voor de geheele Kerk voorgeschreven. Uit dit alles zien wy het betangryke van dezen dag, toen Kerk en Staat nog één geheel waren. De vermelding van het jaartal 1264 doet ons nog op een andere zyde ‘der spelen, die dezen dag vierden, het oog vallen. En dat is: de be- trekkeiyke niet-ouderdom van dit feest. Verge- lyken wy het immers met het Paaschfeest, Kerstmis, die van af het begin van het Chris tendom bestonden I Daar de Sacramentsdagspe- len zoo jong waren, kon men in deze spelen vaak allegorische stof te pas brengen, zooals in bet Groote Schouwtooneel der Wtreld; of men vertoonde geestelyke gesprekken van Profeten en Apostelen, of deelen uit de Passie van O. H. J. Christus. De Paaschspelen waren meer ge bonden aan bepaalde stof. Nog iets wat wyst op den grooten invloed dien de spelen hadden, was het algeheele verbod van alle autos In 1766, onder invloed van de „Auf- klürung". By Tweede Nota van Wyzigjig heeft de Mi nister van Arbeid Handel en verheid eeni ge veranderingen voorgesteld op het wetsont werp tot regeling van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch en van be vroren rund- en kalfsvleesch. Ter toelichting schrijft de Minister o.m.; Waar de tennyn in de Koninklyke besluiten >an 23 Januai’ gesteld voor de conti, gentee- ring van den invoer van versch of gekoeld rund- of kalfsvleesch en van bevroren rund en kalfsvleesch op 16 April zou verloopen. Is deze by besluit van 13 April 1932 no- 5 ver lengd tot 16 Juli 1932, voor welke verlenging de commissie van advies, ingesteld krachtens artikel 2 der „Crislsinvoerwet” 1931 den Mi nister by schrijven van 5-April 1932 advies uitbracht. Het is wenscheiyk gebleken om voor deze con tlngenteering de basisjaren te wyzlgen en de jaren 1929, 1930 en 1931 als grondslag voor deze contigenteerlng aan té nemen. Hierdoor wordt, met handhaving van het vastgestelde percentage hetgeen mede om redenen van buitenlandsch belang gewenscht voorkwam een meer juiste verdeeling van het contingent over de verschillende landen verkregen. Voor Denemarken byv. zal het toegelaten contin gent vermeerderen, terwyi het voor eenige an dere landen, die van het hun toegewezen aan deel gedurende het afgeloopen kwartaal niet gebruik hebben gemaakt, zal ver- LEIDEN. Candidaatsexamen rechten, de heeren B. Sllngenberg, A. C. Gaastra, C. J. Enschedé en D. E. P. Scholte. Doctoraal exa men rechten de heeren B. Dupuis en H. van Traa. HEERLEN (8t. Joseph-Zlekenhuls). Geslaagd voor ziekenverpleging diploma A de volgende religieuzen; Zr. Aquavlva (W. Voermens), Zr. Bellarmlna (M. Belleflamme). Zr. Engratla (K Houtvast). Zr. Flora (G. Hoogland), 'Zr. Gobertha (A. V. Esch), Zr. Juventlna (A. Schouten). Zr. Octavlana (A. KllcstUn), Zr. Salvia (M. Trie pels). Zr. Victorians (M. Bors- boom), Zr. Xaxerina (C. Breuers), en de dames C. Alard. A. Arllng. M. Bauland. L. Behrendt, R- Kets. 3. Meys en C. Windhausen. Allen candldaten van het 8t. Joseph-Zleken- hula Heerlen. In verband met de winkelsluitingswet, welke op 1 Mei in werking treedt en welke Inhoudt, de winkelsluiting des avonds te acht uur en 's Zaterdags tien uur, terwyi banketbakkerswin kels slechts vier uur des Zondags mogen ge opend zyn, heeft de firma C. Jamin aan den minister van Arbeid, Handel en Nyverheid en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal een open brief gezonden, waarin zy ojn. zegt de verantwoordeiykheld voor de gevolgen, welke volgens haar Inzicht uit deze wet (voor de samenleving), In het by zonder voor de by haar bedryf betrokkenen voortvloeien, niet te kunnen aanvaarden, maar op de overheid over te dragen. By de aanneming der wet wist men, dqt bet tyden waren van ernstige crisis, thans zelfs nog heviger toegenomen, en hoewel men van de re- geering maatregelen verwachten mag, die strek ken om den teruggang In-het bedryfsleven te weren, althans te verminderen, gaat er thans een wet In werking treden welke voor een groot gedeelte van het bedryfsleven slechts nadeelig kan werken, inplaats van het te bevorderen. Het werd u bekend gemaakt, dat de omzet In banketbakkerszaken des Zondags vaak tot 40 50 pCt. van den geheelen omzet beloopt, terwyi dit voor haar bedryf pl.m. 20 pot. beteekent. Een verkoopsbeperklng zal vanzelfsprekend tot debietvermindering lelden. Dat het publiek zich wel zal aanpassen en op bepaalde uren gaan koopen Is in werkeiyk- held niet waar. Deze wet regelt op kunstmatige wyze den Ford brengt een 8-cylinder automobiel op de markt, en deze zal binnenkort ook in Ne derland worden geïmporteerd. De motor van dit nieuwe model ervan is een V-8, d.wx een motor met twee rijen van 4 cylinders onder een hoek van 90 gr.) ten opzichte van elkaar ge plaatst. De motor is in rubber opgehangen In het chassis. De nieuwe Ford V-8 vertoont eenige interes nieuwe constructies en vereenvoudigin gen. Klepstooters zyn b.v. uit den motor ver vallen, kleppen met een breeden voet, een Ford patent, worden rechtstreeks gelicht door de nokken. Niets kan zich hlerby ontregelen. De ultlaatkanalen zyn aan een stuk met het cy- llnderblok gegoten. De Inlaat elding is als een alumlnlmumdeksel uitgevoerd, dat de ruimte tusschen de twee cylinderryen afdekt, hetgeen den motor een byzonder nette afwerking geeft. Bovenop dit dek iel is de zg. „valstroom" car burateur gemonteerd, voorzien van een grooten geluiddemper op de luchtinlaat. De ontsteking wordt automatisch geregeld by de nieuwe V-8 Ford, zoodat de bestuurder zich hierom niet be hoeft te bekommeren. Verdere technische' byzonderheden zyn een geheel nleuwe stuurinrichting met een slot, ge combineerd met het contactslot, en een ,syn- chro-mesh” drie versnellingen gangwissel met gerulschiooze 3de versnelling. Een en ander maakt op en neerschakelen van de 2de op 3de versnelling en omgekeerd by elke snelheid zonder bygeluiden mogelijk. Het comfort en de besturing van de nieuwe Ford hebben het onderwerp van speciale stu die uitgemaakt. De achterveer is o.a. achter de achteras geplaatst, waardoor men deze zeer soepel heeft kunnen mak enen bovendien de achterzitplaatsen nog 5 cM. lager zyn komen te liggen Ook het dubbeldoorgezette chassls- raam geeft een lage ligging van het geheel. De hierdoor bewerkstelligde lage ligging van het zwaartepunt werkt eveneens vastliggen op den weg in de hand en verhoogt het gevoel van veiligheid. De krachtige 4-wlelremmen. welke mechanisch bediend worden en het feit, dat alle ruiten van de carrosserieën van triplex on- spllnterbaar glas zyn, dragen ook in niet ge ringe mate by tot de veiligheid. Een ander nieuw detail Is de thermostatische regeling van de hydraulische schokdempers, waardoor deze onderdeelen zich automatisch instellen en in hunne werking niet onderhevig zyn aan de invloeden der wisselende buiten temperatuur. Ook de groote bandenmaat 18" X 535". de fllnxe been- hoofdruimte en de afstelbare bestuurderszitplaatsen in de geslo ten modellen, dragen het hunne by tot het comfort van de nieuwe Ford. Veertien verschillende carrouerie-modellen In verschillende aantrekkeiyke kleuren en met diverse bekleedtngstoffen worden op de nieuwe Ford V-8 chassis als standaardultvosring ge leverd. terwyi hetzelfde chassis met d-ze zelf de carrosserieën ook tegen een lageren prijs verkrygbaar zal zijn met een veel verbeterde 4-cyllnder motor, welke thans 50 rem-PK. ont wikkelt. Benoemd zyn tot gedelegeerden by het eer ste congres der .Association internationale des ponts et charpentes”, dat in Mei 1932 te Parijs zal worden gehouden: Ir. J. A. Bakker en ir. N. C. Kist, hoogleeraren aan de Technische Hoogeschool te Delft. een onnatuuriyke en Zondagsverkoop door deze op 4 achtereenvolgende uren terug te bren gen. Straatverkoop In kleine genotmiddelen Is onbelemmerd vrijgelaten en op alle uren van den Zondag geoorloofd. Wat voor den straat verkoop In het belang voor de betreffenden en publiek gelukkig bleef gehandhaafd en nood- zakeiyk is. Is h* eveneens voor den winkelier. Het komt haar als een onrecht noor, dat de winkelier hierin wordt belemmerd. De Invoering van deze wet diende te kunnen worden gedra gen door de algemeene behoefte en de econo-. Hieronder volgen de indexcyfers van de werkloosheid, zooals deze berekend zyn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cyfers. weergevende het percentage werkloos- heldsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden. Indien geen werkloosheid ware voorgekomen, zyn in hoofdzaak berekend uit opgaven van gesubsidieerde werkloosheids- kassen. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid Is nagegaan, bedroeg In Januari 1932 byna 550.000, w.o. 538.000 leden van werk- loozenkassenhet aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 185.000, w.o. 184.000 leden van werkloozenkassen. ten volle minderen. Hoewel de totale hoeveelheid versch en be vroren vleerch, welke op grond van deze wyzi- ging toege’aten wordt, iets grooter Is. is toch de vermeerdering niet zoodan'g. dat daarvan voor de vleeschmarkt nadeellge gevolgen verwachten zyn. Het hoofdbestuur der Processle-feroeder- schap van O. L. Vrouw van het H. Hart te Sittard, heeft In hare vergadering van Don derdag vastgesteld, dat <je Beflevaart naar Sittard dit jaar zal gehouden worden op 31 Mei e. k. en de twee volgende dagen. Op de heenreis zal de Zoete Vrouw van den Bosch worden vereerd en op de terugreis O L. Vrouw van 't Zand (Roermond) worden be zocht. Nadere inlichtingen zyn -e verkrijgen by den Zeereerw. heer Pastoor-Directeur G. C. de Wolf, Nederhorst-den Berg. mlsche omstandigheid. Het was en Is toch wel het meest ongunstige tydstip, dat zich laat den ken. De firma kon thans in haar fabrieksbedryf 'met filialen aan circa 3000 personen arbeid ver schaffen. Do:r deze wet voorziet zy een vermindering van 10 pCt. debiet en derhalve de van hooger hand geforceerde mindere arbeidsgelegenheid voor pl.m. 300 personen. Voor de Regeering telt dit getal misschien niet zoo zwaar, voor de be- troffenen dubbel sterk. Sinds t bestaan harer firma werd nog nimmer om redenen van tyde- lyke stapte, hetzy wegens seizoens- en econo mische omstandigheden, eenig lid van het per soneel ontslagen; ieder die werkzaam is en werkzaam geweest is kan zulks getuigen, doch het is te verwachten dat de door de Regeering geforceerde permanente arbeldsvermindering haar daartoe zal dwingen. Minder debiet In deze bedrijven heeft wederom zyn terugslag op nevenbedryven. transport van grondstoffen, emballage, cartonnage, papierindustrie, land bouw- en suikerindustrie, met het noodlottige zelfde gevolg. Deze wet zal tevens een belang- ryk mindere opbrengst van den suikeraccyns met zich brengen; door de sulkerwet- en cho coladefabrikanten wordt deze mindere op brengst op twee millloen gulden per jaar bere kend. rweiverbouw en rogge- teelt. Besloten een ontvangen voorstel tot steun aan de karweiverbouw en aan de rogge- teelt in eigen organisatie nader onder oogen te zien. Toepassing Veiligheidswet in den Landbouw. Besloten in verband met het by Kon. Boodschap van 25 November 1931 by de Tweede Kamer Ingediende wetsontwerp, houdende bepalingen tot beveiliging by den ar beid in het algemeen en by het verblyven in fabrieken en werkplaatsen in het byzonder de aandacht van den Minister van Arbeid. Han del en Nyverheid te vestigen op de wenacheiyk- heid in het onderhavige wetsontwerp de mede werking van de ambtenaren van de Ryks- en Gemeentepolitie niet zonder meer voor te schryven, maar te bepalen, dat onder omstan digheden hunne medewerking door deskundige autoriteiten, die meer byzonderiyk met de op sporing van by de wet strafbaar gestelde fei ten betast zyn, kan worden Ingeroepen. ..Steun schapenhoudery. Besloten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een uitgewerkt voorstel tot steun aan de schapenhouderij toe te zenden. Steun pluimveehouder y. Beslo ten aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw te verzoeken by het even tueel treffen van een regeling met betrekking tot het uit de markt nemen van een hoeveel heid eieren van producenten, die hun product over de elermynen verkoopen, een dergelyke re geling ook te willen treffen voor de elerprodu- centen op de Veluwe, die hun product niet over de elermynen, maar door middel van eler- m^kten afletten. auto gelegd, een grasbed wordt gemaakt voor Pater Bouma en zyn jongen. Boven hun hoofd een dakje van gras en palmbladeren. En dan wordt eerst het lyk naar Ende vervoerd. In- tusschen weet nog niemand dan de ooggetui gen iets van het vreeselyk ongeluk. In Nanga- pada echter wordt Ndona opgebeld. Precies om één uur. Onnoodig de verslagenheid te beschrij ven die zich van allen meester maakt, niet het minst van den HoogEerw. Pater Provl- caris. Doch er moet gehandeld worden. Met den vrachtauto van Ndona gaat de Hoogeerw. Provicarls naar Ende. daar worden de autori teiten voor zoover het hun nog onbekend is, ervan verwittigd; de telegrammen worden op gesteld. maatregelen genomen voor de ont vangst van het Bisschoppeiyk lyk in het zie kenhuis te Ende en vertrekt de auto met de plaatseiyke autoriteiten; mynheer De Ligny en Koster, in gezelschap van Pastoor Buis en Broeder Florentlnus. naar de plaats des on- hells. Zoodra het kostbare lichaam in het zle- kenpavlljoen is opgebaard, volgen dokter La- baar en Pater Rozing de juist vertrokken hee ren op den voet. Doch zie daar: alweer zoo providentieel: de autovrachtryder van de mis sie kwam slechts een uurtje na het vertrek van den dokter langs dezelfde ongeluksplek, terwyi Broeder Clementlnus onze tandarts meereed. Terstond werd die auto door middel van twee alang-alang grasbedden voor zieken- vervoer Ingericht en ontmoeten ze de andere heeren by kilometer 18. In Ende werd P. Bouma terstond medisch behandeld. De .Koerier" geeft van het auto-ongeluk op Plores, dat Mgr. Verstraelen het leven kostte, een ontroerende beschrijving, waaraan wy het volgende ontleenen: Broeder Florentlnus, de chauffeur van Zyne Excellentie, kon dit keer thuis biyven. omdat Pater Bouma voor belangrijke besprekingen in het seminarie te Toda Boeloe zyne Excel lentie toch moest vergezellen en zelf de auto kon besturen. Onze goede Pater Bouma, zich welbewust van de hooge persooniykheid. waar mee hy mocht reizen en tevens van de ver- antwoordeiykheld, die op hem rustte, had dien morgen nog eens extra gebeden om een voor spoedige reis en hy had tevens het voornemen gemaakt, om rustig en langzaam te rijden. Om laatste groet aan. zyn Provicarls, nog een laatsten groet aan zyn Provicarls, nog een laatste glimlach naar zyn lieve kleine Flori- neesjes van Ndona. en dan verliet Monseigneur Zyn residentie, om er niet weer terug te keeren. „Gevaariyk" kan men gerust op lederen kllo- meterpaal langs den Floresweg schryven: ge vaariyk is de weg altyd, dreigender wordt dat gevaar by zware regens, aardstortingen en aardschulvingen, want dan is de Weg glad- modderig. het gevaariykst is hy dan op de grillige bochten langs de diepe ravynen en angstwekkende afgronden. ..Pas op! zou die brüg nog wel stevig genoeg zyn.... opletten! daar komt een auto., stop! een omgewaalde^oomhou links!”.. Want je ziet een schuchteren Inlander vlak voor je wa gen den weg overspringen of een steigerend paard, gevaariyk voor ruiter en auto. En hon derd keeren gaat het goedhonderd keeren ontglip je aan het gevaar, maar dan.... één maal! w De reis van zyne Excellentie en Pater Bouma ging voorspoedig. Het Fordje trok prachtig de hellingen op. By Nangaroro had ie het echter zwaar: zoo'n nydige klim van 800 meter, maar hy zou het halen, maar dan opeensjuist op een draai, een man te paard vlak voor de auto. Hy schrikt, springt van zyn paard, springt diep omlaag, het paard schiet hem na. misschien boven op hem. Ziedaar het gevaar- lyke moment voor den priester-chauffeur. Hy schrikt, kykt een oogenbllk vol medeiyden den Inlander na. houdt het stuur tegeiyk goed vast, niet denkend aan het gevaariyke bochtje, dat hy moet nemen ende wielen ter rech- terzyde zakken weg. Pater Bouma remt nog, doch te laat! Monseigneur riep nog: „denk aan het stuur!", maar reeds kantelt de auto een heelen slag om over den rechterkant.... de auto schokt in den val tegen ‘n steen en in dien schok moet Zyne Excellentie over Pater Bouma heen uit den auto geslagen zyn en waarschyniyk met het hoofd tegen den yzeren rand van de kap of tegen een steen terecht gekomen zyn. Eén wenteling slechts en daar ligt zyne Excellen tie rechts van den auto.... bewusteloos! Pa ter Bouma links met gebroken arm, doch volop by kennis. P.Bouma, van den eersten hevlgen schrik bekomen, staat op, sleept zich met moeite naar zyne Excellentie, en ziet slechts enkele schrammen by het hoofd rond de sla pen. zyn eigen- pyn niet voelend neemt hy het hoofd van Zijne Excellentie op zyn knie en hoopt, dat Zyne Excellentie hem spoedig zal vragen: waar ben ik? Wat is er toch gebeurd?.. Zyn bediende Langga ofschoon eveneens geschrokken stuurde P. Bouma onmiddeliyk naar het naby gelegen dorp om hulp te vragen, doch de eenige vrouw met klein kind (de an deren waren allen In de tuinen) was bang voor hem. Onverrichterzake kwam de jongen terug. Intusschen was de man met zyn paard In zyn schrik ook weggerend Wat te doen?.... P. Bouma Het met een paardentouw zyn ge broken arm strak aan het lyf binden, zette zyn jongen by zyne Excellentie en sleepte zich dan zelf naar het dorp. Daar stond P. Bouma by diezelfde vrouw met haar kind en moest door gebaren dat arme mensch te kennen geven, dat er menschen moesten komen om te helpen. De vrouw nam haar kind en trok de tuinen tn. P. Bouma suk kelde dan naar een ander dorp en vond daar enkele andere vrouwen en kinderen, die hem volgden. Intusschen kwamen er ook een paar mannen opdagen. Drie mannen werden onmid- deliyk naar Boawaé gestuurd, om daar telefo nisch mededeellng te kunnen doen aan den Provicarls te Ndona. Doch die réannen zelden, dat ze eerst naar den kepala mése, het dis trictshoofd, In Soba wilden gaan. In zyn ont hutsten toestand liet hy ze gaan en wat was dat providentieel, want Pater Rozing was juist in Soba op dienstreis. Hy ontving het bloederig papiertje, sprong terstond te paard en rende den berg af, de H. Olie medenemend, die P. Bouma juist voor den eersten keer juist vandaag maar thuis gelaten had, omdalf zoo -had hy gedacht, O. L. Heer immers onmogelyk een ongeluk zou toe laten op deze reis met zyne Excellentie. In tusschen zat P Bouma weer by zyn Excellen tie, nog vol hoop op gunstige wending, maar toch ook bang. Toen P. Rozing zoo vlug ter plaatse was, P. Bouma toch had de mannen naar het telefoonkantoor te Boawaé gestuurd en niet gedacht, dat P. Rozing ook maar in de buurt zou kunnen zyn brak hy In hevig snikken los en dankte in zyn toestand nog den hemel voor deze onverwachte hulp. Daar hoorden ze ook een auto komen. Vrou wen op den weg kregen bevel* den wagen te laten stoppenAuto en personen waren door het hooge gras van af den weg niet te zien.... Die auto stopt.... en ziet, alweer zoo providentieel.... de goede kaplteln-dokter La- baar van Ende stapt uit en vraagt, wat er te doen Is. De vrouwen wyzen naar beneden. Pater Ro zing roept naar omhoog, de dokter daalt af, knielt neer by zyne Excellentie en consta teert.... schedelfractuur! Er is geen hoop meer Pater Rozin dient zyne Excellentie terstond het H. Oliesel toe, terwyi P. Bouma zich zoo rustig mogeiyk moet houden om erger te voor komen.... En dan, slechts één kwartier later., heeft God het offer gevraagd: het kostbare leven van onzen beminden en yverigen Bis- schop, den eersten Apostollschen Vicaris van de Kleine Soenda Eilanden. Pater noster mortuus est.... by bet doods bed van tropisch gras zit de priester-chauffeur Pater Bouma in een zwaren aanval van byna onuitstaanbaare zielesmarten waarin hy zyn lichaamspynen byna geheel vergeet; knielt Pa ter Rozln, ook zwaar getroffen door zulk een plotseling verlies, staat onze trouwe dokter La- boar, die als een* reddende engel juist op dit oogenbllk hier voorby kwam, machteloos; staan er Inlanders in diepste rouw schreiend by het lyk. Wie had ooit kunnen denken, dat O. L. Heer onzen Btaschop op deze plaats tot Zich zou roepen! hier, 52 kilometer Westelyk van Zyne residentie, op de glooiing van een hoogen berg, te midden van een primitiefste omgeving!, op den léden Maart 1932 des morgens om elf uur. Doch er moeten maatregelen getroffen wor den. Dokter Labaar op dienstreis naar Badjawa draalt zyn auto om. Met veel moeite wordt het kostbaar overschot langs de stelle helling van circa 4 meter omhoog getild en in dokters Op Pinkster-Maandag 16 Mei as. wordt we derom de jaarlijksche Twentsche Katholieken dag gehouden en wel te Hengelo (O.). Als onderwerp zal er dit jaar worden be handeld „Rerum Novarum en Quadrageslmo Anno In dezen tyd”, onderverdeeld in 4 sec ties en wel: Sectie I: Werkgever en Kapitaal. Septlebestuur: Z.Eerw. Heer Pastoor Stok man. WelEd Heer L. A. M. Bruggeman, Wel- Ed. Heer G. Kamp. Sectie II: „Werknemer en arbeid”. Spreker de WelEd. Heer Andriessen, voor zitter RK. Bouwvakcentrale. SectlebestuurWelEerw. Heer Kapelaan Bonke. WelEd. Heer Geerdlnk, WelEd. Heer* Nykamp. Sectie III: „De rol van den Staat." Spreker Mr. Dr. Triebels, Nymegen. Sectlebestuur: WelEerw. Heer Kapelaan de Jong. WelEd. gestr. Heer Mr. Dr. Jan Willem Schneider. WelEd. gestr. Heer Mr. Roolvlnk. Sectie IV: „De rol van de Kerk.” Spreker: Z.Eerw. Heer Pastoor Amersfoort. Deze vierde Sectievergadering wordt gehou den In de Kerk voorafgaand aan het plechtig Sluitingslof. Voor de drie eerste Secties heeft het HB, de beschikking gekregen over de groote zaal van 't Concertgebouw te Hengelo (O.). Deze drie secties zullen in den loop van den middag achter elkander hier plaats vinden. Het H.B. van den Twentschen Katholieken dag hoopt dat geheel Roomsch Twente weer in grooten getale zal deelnemen aan dezen Ka tholiekendag waar zulke, vooral voor dezen tyd actueele onderwerpen worden behandeld. rc er vc Wl k d d o O1 k V' TT

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 16