MORGEN HET GROOTE OFFENSIEF HOLLANDS LENTEGROET! A O Kleuren en geurerf vieren hoogtij VERKIEZINGSHUMOR HYACINTEN Hollands tweede bloembollenstreek langs den duinrand HET FLORAPARK TE NOORD WIJK HET FLORAPARK TE NOORD WIJK „bollenzondag” zjjn. Bovenstaande foto geeft Wy geven hierboven nog een foto, die een indruk geeft van wat er in het Donderdag geopende Flora park te Noordwyk te zien is. Het een indruk van de Het heeft dit jaar langer geduurd dan andere jaren, maar als het weer niet tegenvalt, dan zal het morgen tysschen Alkmaar en Leiden pracht, die er te genieten valt te I ’«i dïl'-A vWi „Werd U gewond?" om Sassenheim Noord wUk Plattegrond bollenstreek Noord wfjkerhout Wandelroutes te Hlllegoïn men thans Lisse „Bent U In den oorlog geweest?” MARTIN BERDEN. 1 genoeg lingen. moeite staan velden. de Hyacinténlaan Restaurant „Bracht U dagen en nachten in sneeuw regen door?” I 1 1 I I 1 1 1 i d. Voort, Baartman en Konlng^enz. De tuinen van laatstgenoemde zijn ook mooi te bezichtigen op den Menneweg, welke men bereikt vanuit de J. P. Gouvesneurlaan De Gouvemeurlaan is ge legen schuin over het KB A.-gebouw, hetwelk Heerenweg rechts af slaan tot de Ned. Herv. Kerk en daar den Achterweg op tot Catrüne- laan en dan deze af naar den Straatweg en die terug tot het dorp. Langs deze wegen is een wandeling of rijtoer de moeite waard! Holland Is weer op z’n schoonste, Bollen-land staat rijk gekleurd. Zie! het wonder van het Voorjaar Is thans weder aan de beurt. Onre hyacinten bloeien. Velden staan in volle pracht, Ho land's bodem heeft zijn weelde Schitterend in kleur gebracht! Ziet, wjj zeggen het met bloemen In de tale van ons land. Nergens toch ligt zooveel schoonheid Als in bol-land voor de hand! Nederlanders gaat toch kijken. Wat uw eigen land u biedt. In den vreemde, 't mag daar vreemd zün. Maar de bollen ziet ge nietl En al bieden verre reizen Ook een opgesmukt verhaal: Neérland spreekt en zelfs heel bloemrijk Ook voor u, een eigen taal! in het centrum der gemeente tevens een schit terende gelegenheid biedt voor eenige rustver- poozing. Wij „Heeft U al eens ontberingen op genomen, om Uw belastingen op tijd te kunnen betalen?” „Ja." ..Heeft U nog andere offers voor het vaderland gebracht?" „Ja." „Zoo, dan ben ik van meening. dames en heeren. dat deze candidaat zich onder alle op zichten voor het vaderland heeft opgeofferd. Wij durven van hem geen nieuwe offers vragen. Wij zullen zijn tegencandidaat kiezen.” De weg van Castricum naar Bergen Is tijdelijk wegens werkzaamheden voor alle ver keer afgesloten. y In het debat in een kiesvereeniglng spreken Müller en Schultze. Telkens beweren zij tegen over elkander, dat hun eigen meenlngen de eenig Juiste zijn. De strijd wordt heftiger en heftiger. Eindelijk staat een oude heer op en zegt: .Dames en heeren, ik ben vier en tachtig jaar. Ik heWveel gezien en kan U op grond van mijn ervaringen verklaren, dat tedere zaak drie kanten heeft, den kant van meneer Müller, den kant van meneer Schultze en een verstandigen kant." halverwege even te stoppen en den duintop te beklimmen, vanwaar men een zeldzaam na tuurtafereel aanschouwt, het zg. Zanenwater. een broedplaats van vogels, die men niet be treden mag. Dan rijdt men weer naar het Noord-Hol landsch Kanaal, om bjj Burgervlotbrug weer rechtsaf naar Petten te rijden, een stil dorpje, dat eenige jaren geleden als gemeente is op geheven en bij Zijpe is gevoegd. Langs de Hondsbcssche rijdt men verder naar het 4 K M verder gelegen Kamperduin: op een K.M. af stand daarvan echter, kan men als men even over den dijk klautert, het bijpa afgebroken wrak bezichtigen van den ..Prince George”, dep Engelschen kruiser, die daar een jaar of tien geleden is gestrand. Van Camperduin rjjdt men over Schoorl. door een mooie streek, die wel Klein Zwit serland genoemd wordt, om vervolgens in het om zijn bloemencorso bekende Bergen aan te komen, waar men door mooie bosch- en villa wijken gerust een uurtje heerlijk kan rijden. Over de met sparren beplante Eeuwige laan waaraan vele mooie villa's en buitengoederen gebouwd zijn, rjjdt men naar ’t Woud, waar de nimmer vervelende pracht der bloembollen velden weer begint en men nooit uitgekeken raakt aan de mooife duiflformaties en het rus tieke polderlandschap. Men rijdt dan tot Bakkum door temidden van de bollenpracht. om daar weer, in Castri cum den Rüksstraatweg naar Haarlem te be reiken. Dat men dan een rnooien tocht achter den rug heeft zal leder, die hem gemaakt heeft, durven getuigen. Wanneer meh een wandeling maakt vanaf het station en de Kerkstraat langs het Retrai tehuis kan men volop genieten van narcissen velden. terwijl men in diezelfde richting en het z.g.n. Harde Wad een mooi gezicht heeft op de tuinen der firma’s Guldemond en Van Rel- sen waar volopade hyacinten prijken. Wielrijders en automobilisten vanuit de rich ting Haarlem veel is te zien langs Heerenweg en Goorweg waar vooral ook de tuinen der genoemde firma’s die van de N. V. van Zonne veld, Phillppo en anderen in volle pracht prij ken. Langs denzelfden weg langs het Landgoed Leeuwenhorst kan men Noordwjjk bereiken. Ook in de richting station-Dorp is zeer veel moois te zien, zoodat de liefhebbers ook in deze gemeente volop van de bloemenweelde kunnen genieten. Als het as. Zondag mooi weer mag zijn, kan gerust van hyacinten- en narcissen dag gesproken worden. En wordt ook hier een druk bezoek verwacht, vooral met het oog op de vollegrondstentoonstelling te Noordwijk. Behalve Nederland en Engeland zucht zoo ongeveer heel d wereld onder den geesel van verkiezingskoortsen. Verkiezingen zijn onder hef duffe systeem der evenredige vertegenwoordiging muffer geworden dan muf en ten hemel gapend saai. Des te meer verfrischt ons, arme menschheid van anno '32. de frlschheid van een hier en daar op het continent uiterst sporadisch opdoemende ver- klezingsmop. Er moet het moet volgens de grondwet, wjj zien dat moeten absoluut niet in een nieuwe Pruisische Landdag worden ge kozen. De candidaten zijn i^tuuriyk den boer, den burger en de buitenlui op. Natuurlijk met de gedragen ernst van gedegen volksverte genwoordigers. Soms overkomt hun iets onplechtigs. Luistert U maar. Het komt uit Pruisen. De dignltas hier -blijft onaangetast. n de plaatselijke kiesvereeniglng ergens zegt een candidaat in zijn rede: „Zin en doel van mjjn leven waren altijd slechts één: mij op te offeren voor mijn vaderland. Mijn candldatuur bedoelt geen eigen voordeel, geen eerzucht, neen, ik ben alleen candidaat om weer nieuwe offers aar het beminde vaderland te kunnen brengen. Daartoe drijft mij mijn InnerlUkst wezen en mijn plicht als afgevaardigde." Een tegenstander Interrumpeert: .Reeft U reeds offers voor het vaderland ge bracht?" meenen met deze enkele gegevens het beste te hebben weergegeven hoe in en Sassenheim van de bloemenweelde valt te ge nieten. Te Noordwjjk worden overwegend narcissen en tulpen geteeld. De hyaclnthen en narcissen zijn in bloei. Komeqde van de richting Haarlem kan men het best de volgende route volgenGooweg. Boerenburgerlaantje, Boerenburgerweg. IJ mul ders t raat, Van Panhuysstraat, Duinweg, Prins Hendrikstraat. Koepelweg, Oude Zeeweg, Beek- laan. Heerenweg. Speciaal zU de aandacht gevestigd op het prachtige uitzicht, dat men vanaf de hoog ge legen Duinweg. Prins Hendrikstraat en Koepel weg heeft over de veel lager gelegen bloem bollenvelden. Men heeft van deze wegen inder daad een prachtig vergezicht. Het mooiste ver gezicht heeft men vanaf den Koepelweg. gaan en gebruik maken van het schitterend wegdek dat voert langs de Pastoorslaan met veel open liggende velden aan belde zijden om uit te komen aan de Weerestelnstraat, vanwaar men in zuidelijke richting met een kwartiertje langs Centraal. Flora, etc. weer X centrum be reikt. Dit is een wandeling van een uur. Terugkomende op het punt van uitgang door den Armentuinvoomoemd kan men ook Looe- terweg III afgaan, waardoor men In de diepte aan beide zijden rijke velden ontmoet en die den wandelaar doet uitkomen op de Veenen- burgerlaan. Links omslaande ziet men de to rens der St. Joseph en de Ned. Herv. Kerk di rect voor zich en komt uit op den Rüksstraat- weg. Links gaande, bereikt men dan X centrum in enkele minuten: rechts gaat men in richting Lisse, waar men de kan opgaan (rechts) dichtbij het .De Nachtegaal”. Met dit staatje zal de bloemenliefhebber keus hebben voor korte of langere wande- Een candidaat komt een armzalig huisje bin nen. De eigenaar hoort tot zijn aanhangers. Hjj vindt hem niet thuis, alleen de vrouw, waar mede hjj pas is getrouwd. De candidaat zegt: „Uw man zal mij toch weer kiezen!” ,Jk geloof van niet.” „Waarom?” .Br heelt hem iemand vijf mark beloofd on der voorwaarde, dat hjj op een ander zal stem men.” ,Dat 1S verkiezingsomkooping! Dat zal ik publiceeren! Dat is een slag in het gezicht van het politiek fatsoen! Wie heeft hem die vjjf mark beloofd?” „Dat zeg Ik U niet.” „Ook niet, wanneer ik U direct tien mark zal geven?” „Ja, dan wel!” De candidaat geeft de vrouw tien mark. „Nu, wie was het?” „Iemand, die in groote zorg zit, waar hl) de vjjf mark vandaan moest halen, om zün be lofte te vervullen.” „Nu. wie was het dan?" „Ik." Haarlem komende. Beverwijk gepasseerd is ziet men rechts en links de bloeiende bloemen pracht. Bij Heemskerk, in welke gemeente 133 HA bollenland ligt, slaat men den Hoogdorperweg in. naar het dorp, wat men. links-aanhoudend. dóór rijdt, om langs den Maarten van Heems- kerkstraat weer op den Rüksstraatweg uit te komen, vanwaar men naar Castricum rijdt, waar 145 H.A. bloeiende velden liggen. In dit aardige dorp kan men eenigen tijd rondrijden, genietend van de heerlijke geuren en kleuren. Rijdende naar Limmen strekken zich links en rechts van den Rüksstraatweg de bollen velden uit, met een oppervlakte van<büna 100 HA. Rechts kan men o. a. de Vischlaan in slaan en verder door de Laan naar het z.g. Dissel dorp; overal waar het oog reikt, ziet men de bloeiende bloemenpracht, evenals ten Wes ten van den Rüksstraatweg. waar men. rü- dende door den verharden Ouden weg of Hoo- geweg weer andere bloementapüten kan be wonderen. Via Heiloo, waar 45 HA. bloembollenvelden te zien zün. rüdt men naar Alkmaar, waar aan een bezoek ook zeker de moeite loont. Wanneer men van Alkmaar in Zuidelijke richting het Noord-Hollandsch Kanaal volgt komt men in het dojp Akersloot, met 50 k 60 H.A bollenvelden. Beter doet men echter door vanaf Alkmaar den voor autoverkeer zoo büzonder geschikter) asphaltweg langs het Noord-Hollandsch Ka naal te nemen, vanwaar men een modi uit zicht heeft op het malsche Hollandsche polder landschap. gestoffeerd door met-bloemen-om- geven-boerderüen en mooie molens. en. als men Koedük passeert, op den schilderachtigen duinenrand in het Westen. Hier is Holland aandoenlük mooi, vooral op een zonnigen lente-dag. als de lucht vol is van vogels en de lieve lammetjes dartelen in de groene wel. Bü X .Zand, ongeveer 30 K.M. benoorden Alkmaar, slaat men rechtsaf over de vlotbrug den Züperpolder in. om dan den eersten züweg naar den Bontweg te nemen en vervolgens door den Anria-Paulowna polder naar Breezand te rijdén, temidden van vele bollenvelden. Daar kan men langen tüd toeren temidden van uitgestrekte kleurige bloembollenvelden, waarop het uitzicht niet belemmerd wordt door beukenhagen, zooals in de streek rond Hllle- gom. Vla den Balgdük rüdt men dan naar .De Kooy”, het militaire vliegkamp, waar men op een dag in de week het oefenen der vliegers kan gadeslaan. Vandaar volgt men. doch thans in Zuidelüke richting, het Noord-Hollandsch Kanaal weer, om den eersten züweg over de spoorbaan, rechts, in te slaan tot aan den duinvoet, waar men links afslaande naar Callantsoog rüdt Het midden van het dorp, waar het verkeer geregeld wordt door de politie, waar de trams wisselen en de autobussen vaste stopplaatsen hebben is vanaf Hotel Sistermans het gemak- kelükst uitgangspunt voor de wandelaars, want wie wat zien wil en genieten moet te voet gaan en zün auto, motor of rüwiel tüdelük stallen, waarvoor overal gelegenheid bestaat. Vanaf hotel Sistermans wandelt men in de richting Leiden en gaat voorbü de Nieuwe Brug bü de Haven rechts den steenen trap af. langs de Beekkade door den R. K. Armentuln (vrije wandeling) waar men als tusschen d? bloemen wandelt. Men komt dan uit bü Loos- terweg Tl. Vandaar kan men gaan in belde richtingen. Gaat men rechts om. dan is men in enkele minuten aan den Driesprong of hoek Wilhelminalaan. waardoor men die laan kan afgaan (dus rechts om) langs de alg. Begraaf plaats met aan de overzüde het Wilhelmtna- park met het Molenduintje, met schitterend gezicht vanaf de Molenbrug en verder door de Molenstraat om weer bü genoemd hotel aan te komen. Deze -geheele wandeling vraagt nog geen half uur. Men kan ook bü den Driesprong, bovenge noemd. recht uit. daarna links om Loosterweg II volgen, die uitkomt bü het Station der HB.M. Is men daar, dan kan men weer ge- makkelük den Stationsweg afgaande langs het gezellig zitje van X statige ons koffiehuis in het dorp terugkomen. Deze wandeling vraagt rond drie kwartier. Ook kan men om mooie vel den te zien vanaf X station langs de gasfabriek Het Comité .Lisse Vooruit” deelt ons mede, dat een bezoek aan de bollenstreek Zondag en de volgende week bü goed weer een genot zal zün. Het Comité verstrekt boekjes waarin een plattegrond van Lisse en omstreken en een korte beschrüving van de bolgewassen voor komen. Deze' boekjes zün gratis verkrijgbaar aan het station Lisse en in verschillende zaken en winkels in de bollenstreek. Nu we dit schrijven, zün we er van overtuigd onzen lezers met te bedriegen als we zeggen, dat het as. Zondag een bollenzondag is, zoo niet de bollenzondag. Onze overtuiging is ge grond op de werkelükheld. We kunnen ze zien zoo ver ons oog strekt, in alle kleurschakeerln- gen. Het zün de narcissen en hyaclnthen, die de velden tot kleurtapüten hebben betooverd. Iets milder temperatuur, en we zün er zeker van dat as. Zondag de bloemenliefhebbers weer In groote getale komen genieten. De tuinen van onze ingezetenen strekken zich uit tot alle gren zen van de gemeente, zoodat het eigenlek over bodig js routes aan te geven. Zoo dit echter toch gewenseht is, bevelen wü zooals voorheen aan: vanuit Lisse. Katrijnen - laan op Voor laan. Loosterweg. aan den laalsten langen weg «’eten wü geen plaatsje waar geen bloemen staan. Op de Teylingerlaan is het eveneens zoo. Als men deze route heeft gevolgd, bereikt men Sassenheim bü de Klapbrug In de kom van onze gemeente is vooral aanbeve- lenswaardig, Wasbeekerlaan en Warmonderdam. Vooral op de Wasbeek heeft men een schit terend vergezicht or de tuinen van A. J. Voort, Baartman en Koning.enz. Als de lente aanbreekt, en het prille voor- ■Jaarszonnetje zün eerste, schuchtere stralen naar de aarde zendt, beginnen de bollenkwee- kers alles in gereedheid te brengen voor het ■groote jaarlüksche offensief: den traditionee- Jen bollenzondag, het feest van bloemenpracht. Dan komt de groote Meester en toovert op ■de velden die machtig mooie kleuren-verschel- ■denheid, die zoo wonderlük bekorend voor het ■oog is. Die op de stedelingen werkt als honing op de büen; waarop zü met duizenden en dul- zenden afkomen, om te genieten van deze kleuren- en geurenweelde. I Dan begint de groote uittocht auto's en on- ■telbare fietsen trekken naar het bollenland, ■terwijl trein en tram talloozen in de richting ■der bloem bollenvelden brengen. Zoo is nsrgen de groote dag Weer daar, en alles belooft er toe mede te zullen werken, den F bollenzondag te doen slagen. Alles is klaar om de stroomen bezoekers die ongetwüfeld op den roep der velden zullen afkomen te ontvangen en tevreden te stellen; de bloemen bloeien in vollen pracht en (welk een optimisme!) het weer ziet er hoopvol uit. Dus: morgen op naar de bollenstreek! Hieronder stlpnen wij eenige Utooie tochtjes In het bollencentrum aan. Aan de jaarlüksche bezoekers van de bloem bollenvelden kunnen we thans berichten dat ’n bezoek op a.s. Zondag 17 April zeer zeker - de ruimschoots zal loonen. De narcissen in vollen bloei evenals vele hyaclnten- Een bezoek aan den hyacintenvelden is echter op Zondag 24 April ook nog aan te velen aangezien ze bü den eenen kweeker vroe ger bloeien dan bü 'n anderen. Dit komt door de schuurbehandeling als stoken enz. De meest loonende route is vanaf X café-restaurant „De Nachtegaal" de Zwarte laan op en aan het einde links af naar Keukenhof; daar links af den Stationsweg af naar bet Dorp. Asm den Als men hoort van „de” bloembollenstreek, denkt men onwillekeurig op de eerste plaats aan de dorpen benoorden en bezuiden de bloemenstad Haarlem. Maar met evenveel recht kan denken aan de kaasstad Alkmaar als centrum van de tweede bloembollenstreek van Holland. Langs den duinenrand Immers van Den Hel der tot het Noordzeekanaal is de bloembollen cultuur de laatste jaren enorm toegenomen; niet alleen door de vestiging van nieuwe be- drüven, wier bakermat in het Haarlemsche ligt, maar ook door het feit, dat de tuinders van hunne bedrüven gemengde bedrüven heb ben gemaakt, in de hoop met den bollenhan del, die eenige jaren geleden zoo productief was. hun riskante tuindersbedrüven gaande te houden. Vanouds bekend is de bollenstreek, waarvan Limmen het centrum is. met daaromheen £e aardige dorpen Heiloo. Egmond-Binnen. Castri cum. Heemskerk. Akersloot, welke dorpen sa men totaal een met bloembollen bebouwde op pervlakte hebben van 600 H.A Maar van niet minder belang Is het Jongste bollendistrict; rondom Breezand. in den Anna Paulowna- en Koegraspolder bezuiden Den Helder, waar circa 650 H.A met bloembollen is beplant. Ook Texel kan bogen op een toenemende bloembollencultuur, welke een 120 H.A. be slaat. Het feit, dat vorig jaar vanuit het bloem bollendistrict benoorden het Noordzeekanaal. behoorende tot het rayon van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier, in totaal 24.774 colli bloembollen naar het bui tenland. waarvan 18.243 alleen naar Engeland uitgevoerd werden, bewüst wel, dat de bollen handel in Hollands 2de bollenstreek van niet geringe beteekenis is. En de Boltha. de bloembollententoonstelling, welke vorig jaar in de z.g. Donkere Duinen te Den Helder gehouden werd, was er een over tuigend bewüs van. dat het Noordelükste bol lencentrum waardig is, zich te meten met de streek rond Haarlem. De bollenzondagen naderen. Reeds staan de narcissen in haar vroolüke kleuren tg-1 blöeien en de eerste hyaclnthen beginnen te geuren; zü zullen dezen Zondag alreeds te genieten zün. Om er echter de volle pracht der narcissen en hyaclnthen te kunnen bewonderen, zal men nog moeten wachten tot Zondag 24 April: de bollen-Zondag voor een bezoek aan de tulpen velden zal nog wel een week later vallen. Ten behoeve van de toeristen, die dit jaar eens kennis willen maken met de bollenvelden langs den duinrand, geven we hieronder een route-aanwüzing. volgens welke men zooveel mogelük bloeiende bollenvelden kan bezoeken een onzer mooiste provincies. Reeds aanstonds, als men, uit de richting een pittoreske bebouwing. Men volgt dan verder den duinvoet, om l-j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 7