ONS BLAD De moeizame tocht te Genève Japan en Rusland DE KNOEIERIJEN BIJ KREUGER Hitler had geen bewijzen Het Roode leger ia Zuid-Chin a r J r i VERLAAGDE PRIJZEN Het nieuws van heden Smokkelhandel in narcotica Een, aie het weten kan HET VAN GOGH-PROCES Voor aantijging legen Bruning POLITIE ACTIE TEGEN COMMUNISTEN In heel Pruisen ZWARE ONTPLOFFING BIJ TOKIO Veertig a vijftig dooden Vreugde onder de kaffers STOOMERIJ Nieuwe douanevoorstellen Hoe de zaak aan ’t rollen is gebracht Hoe de werkloosheid dezen winter steeg Otto Wacker tot een jaar veroordeeld ALFONSO ONTKENT ELK CONTACT VERDEELDHEID IN HET ENGELSCHE KABINET „MANNA”-REGEN IN NATAL F P1 Tel. 1523 (3 lijnen) JOH. LAUWERS y/GE14SDAC 20 APRIL 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 91 ADVERTENTIEPRIJZEN: I DE WILHELMINABRUG TE MAASTRICHT VERLICHT Het Weer Het daghet De speelgoedkisten DE WATERSNOOD IN JOEGO-SLAVIE Een nieuwe zee over i I Het daghet in het Westen Costuum chemisch reinigen f 3.90 Costuum persen f 1.00 Alle schoonmaakgoederen binnen een week terug I Kort en BUREAUX HOF 6, ALKMAAR Per kwartaal, voor Alkmaar fl Voor buiten Alkmaar 2 BJ Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 hooger 200 K.M.” NOORD HOLLANDSCH DAGBLAD Idem op peg TELEFOONNUMMER 453 ■teisdebat in de Tweede Kamer. Moordaanslag te Rotterdam. en Staking bij den Chlneeeehen Oosterspoorweg. O O <Van onzen correspondent). OENèVE, IS April. 3 De ziel der negotie In tot bij Spaanse h esperanto de ■s Ontwapeningsconferentie door de politiek beheer scht Per loss» rogoi 20 c. Inge» Mod 40 c p regel dén 55 cants par ragaL De geheimzinnige generaal Ma. 18 April. (V.D.) Het telegraaf- de Zweed- president regeeri een’ een Sovjet-Rusland niet waarschijn- menschen hun ten hetzelfde vertrek trachten edeelteUJke overeenstemming ever bet lande* jk collectief contract stucadoon. Fransch voorstel tot internationaliseering der burgerluchtvaart. i* 4 4M dat een in de „Vreme" iusschen Volgens het rapport van het Internationaal Arbeidsbureau is de werkloosheid in den winter van 1931 tot 1933 als volgt verloopen. In Frankrijk is de werkloosheid in vergelij king met den winter van 1930 tot 1931 met 523 procent gestegen: voor Nleuw-Zeeland waren deze cijfers 508 procent, in Letland ongeveer 116 procent, in België 98 procent, in Italië 53 procent, in Canada 25 procent, Duitschland 24 procent, Ierland ongeveer 18 procent, terwijl in Engeland de stijging slechts 1 procent be droeg. omgezet. Bij de andere helft zeer zeker Uit Vrijheid In Natal wordt aan de Londen- sche bladen gemeld, dat de Kaffers zich dezer dager verheugd hebben in wat zy noemen Mn hemelsche vergoeding voor het verlies van hun vee tijdens de droogte. Toen de Kaffers ’s mor gens vroeg uit hun hutten kwamen zagen zjj. dat een groot gedeelte var het veld bedekt waa met een wit kleed. Op het oog zag het eruit als sneeuw. Nieuwsgierig als de Kaffers zijn, trokken zij aanstonds op onderzoek uit. Zij vulden kor ven vol met dit .manna" en aten het met veel smaak. Eenige dagen tevoren had het geregend, doch dien morgen was de lucht onbewolkt. Du heer Botha van Vrijheid nam een flesch van dit wonderlijk goed mee en vergeleek het met et beschrijving van het Manna in den Bijbel. De overeenkomst was nerkwaardlg. De stof ziet er uit als graan en is spierwit. Het verschijnsel heeft begrijpelijkerwijze eel opspraak verwekt. Het eigenaardige is dat deze stof slechts op en kele plaatsen is gevallen. Zwakke tot matigen, westelijke tot zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later kans op eenigen regen, tets zachter. Verdere vooruitzichten: eenigszins buiig en kouder. Verhouding gespannen LONDEN. 18 April. Den te Tokio geaccredl- teerden persvertegenwoordigers werd officieel medegedeeld, dat Japan de Russische troepen concentraties aan de Mandsjoerijsche grens voorlooplg met kalmte beziet, doch bereid is in het geschil tusschen Rusland en de nieuwe republiek Mandsjoerije te intervenieeren. De „Istwestla" meldt, dat de politieke toe stand in het Verre Oosten zich ernstig heeft toegespitst. De situatie aan den Chineeschen Ooetersjxwrweg bewijst, dat men de schuld op Rusland wil schuiven. De verantwoordelijkheid wordt evenwel gedragen door de Japansche regeering, welke de regeering Poe Yi drijft tot een’ conflict 3reï Rusland. Dë Japanschr perr brengt sprookjes over Rusland en schept aldus een oprlogsstemmlng. Het blad waarschuwt Ja pan voor een dergelijk spel tegenover de Sov jet Unie. Uit het feit, dat morgen de tweede divisie van generaal Taraon Charbin zal verlaten, om weer naar Limojang te vertrekken, blijkt wel. dat de Japansche militaire autoriteiten botsing met UJk achten. MOSKOU, agentschap der Sovjet Unie deelt mede: Door de Europeesche en de overige bulten- landsche pers worden opnieuw berichten ver spreid, volgens dewelke generaal Ma zich in de Sovjet Unie zou bevinden. Reuter en de „New-York Times" motiveeren deze berichten met er op te wijzen, dat de voorzitter van de Volkenbondsdelegatle In China een uit Bla- gowsjitsensk verzonden telerram van generaal Ml heeft ontvangen. Op grond van het In ver band hiermede Ingesteld onderzoek is thans vastges<eld, dat generaal Mt zich in Sachaljan (in Mandsjoerije, aan de Russische grens* be vindt en dat hij, daar hij in Sachaljan zelf niet in staat was een telegram te laten verzen den. den Chineeschen consul-generaal in Bla- gowestspensk verzocht heeft het telegram aan de Volkenbondscommissie te zenden. Aangezien de Chineesche consul-generaal hiertoe geen bevoegdheid bezat, heeft de Sovjetregeering den consul-generaal het recht van doorzenden van te’egrammen ontnomen. Zjj heeft hem ver der verzocht het Russische grondgebied te ver laten. •IJ contract sterk verlaagde prijzen. Voo» ao sielno onoonco» .OMlOifUS ne M uortM De groote vraag blijft ten slotte wat Frank- i ijk doen zal. nu van de 64 Staten alleen eenige kleine landen en natuurlijk degene, die door militaire verdragen aan Parijs verbonden zijn, accoord gaan met het plan van een internatio nale strijdmacht. Zeven-achtste der afgevaar digden, waaronder die der groote Mogendheden Amerika. Engeland. Japan. Duitschland, Rusland en Italië, hebben er positief stelling tegen gekozen. Vooral Tardieu’s rede van gisteren heeft een slechten Indruk gemaakt. Zelfs in het Fransche kamp ontkent men niet, dat hier de grenzen der diplomatieke omgangsvormen overschreden werden. Officieus beweert men, dat Gibson alle staten, behalve Frankrijk, op de hoogte had gesteld van zijn voorstel, en dat Tardleu dit als een beleediging beschouwde. Hoe 1 voorzitter en ze naar eigen genoegen aan wendden? Grandl stelt ten slotte de afschaffing vernietiging voor der tanks, bombardements- luchtvaart, slagschepen, onderzeeërs, moeder schepen voor vliegtuigen, chemische en bacte riologische middelen. Corel Lange, een der drie direc teuren van het Kreugerconcern, die dezer dagen te Stockholm zyn gearresteerd p-j ooals wij gisteren reeds zelden, zag 1 er niet naar uit, dat Henderson, die de dis- cussle over 't eerste artikel der ontwerp overeenkomst in twee of drie zittingen dacht te beëindigen, door de feiten in het gelijk zou worden gesteld. Heelemaal onverwacht gebeur de zulks niet, want als er al velen waren die bet met hem hoopten, in zyn verwachting stond hij zeer eenzaam. Intusschen hebben wij vanavond, aan het einde der vierde zitting, wel tets bereikt: de Ontwapentngs-Conferentle gaat na drie dagen hard werken weer ter ruste tot Maandag morgen. Intusschen zal het bureau der Ont- wapenings-Conferentie de gedane voorstellen der laatste dagen op de agenda plaatsen en.... men kan minstens de illusie hebben, dat we weer een deel van den moeizamen weg hebben afgelegd en dat er de volgende week een nieuwe phase begint. BERLIJN, 19 April (W B.) Onder geweldige be.angste.ling van het publiek werd hedenmor gen het vonnis uitgesproken in het Van Gogh. proces. De Berlijnsche kunsthandelaar. Otto Wacker, werd wegens voo:tgezet bedrog en oorkonden- vervalschlng veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. >un op de Haagaehe Nuts-Spaarbank. Onge motiveerde argumenten. Angst te aarlem. TEL: ADMINISTRATIE 453. REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: Dagblad uitgegeven door de KV. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem TOKIO, 19 April (VJJ.) Hedenmorgen vroeg is Mn militair munitiedepot te Takinokawa, een voorstad van Tokio, in de lucht gevlogen. De explosie was zoo hevig, dat Mn 50.tal hul zen in de omgeving werden vernield. Het aan tal dooden staat nog niet preclea vast, doch bedraagt veertig 6 vijftig. De oorzaak van de ontploffing Is nog niet bekend. Door de politie en de militaire autoriteiten wordt een onder zoek Ingesteld. LONDÉN, 19 April (Reuter) Het Engel- sebe kabinet hMft gisteravond een zitting ge houden ter bespreking van de nieuwe begroo- tlngs. en douanekwestles. In welingelichte kringen verluidt hieromtrent dat de ministers onderling van meening schij nen verschild te hebben. In ieder geval zullen d« desbetreilende berichten, die heden ver- „Het gaat allemaal wèl van Mn leien dakje!" klaagden wij onzen nood aan iemand die binnenkort, tegelijk met den Volkenbond-zelf, zijn koperen jubileum hoopt te herdenken; sinds ruim twaalf jaren zwerft hij van het Secretariaat naar de pers- en de diplomaten tribune. ,üw geduld zal nog wel op Mn hardere proef gesteld worden", klonk zijn oor deel: „Kijk eens. in het begin kon er niets tot stand komen, omdat 13 Maart de presidents verkiezingen plaats vonden in Duitschland Brünlng moest een grooten mond opzetten terwille van de propaganda en Tardleu kon geen concessies doen aan Hindenburg, terwijl hij die misschien houden moest tegenover Hit ler. Hindenburg won. maar triomfeerde niet. En dus werd de Paaschvacantle maar een week verlengd, want voor 10 April viel er toch aan geen opschieten te denken. Hindenburg won thans definitief, maar u hoeft de krant maar na te kijken om te weten’hoe de *tm- schen. meer dan naar die overwinning, naar de 13 mlllioen kiezers van Hitler staren. Men wil nu eerst het katje eens uit den boom kij ken, in casu het verloop der verkiezingen voor den Pruisischen Landdag op 24 April afwach ten. Gaat Hitler alleen maar sterk vooruit, dan is dat beroerd; brengt hij de ongeveer 90 socialisten en de ongeveer 70 Centrum-Jaden tot een minderheid terug, dan is zulks Mn ramp. En dan zijn we er nóg niet, want 1 Mei vinden de verkiezingen in Frankrijk plaats, waarvan we den uitslag niet definitief zullen kennen voor de herstemming van 15 Mei. Tar- dleu moet zich tot zoolang onhandelbaar too- nen. Het ongeluk wil dat het zijn verkiezings campagne is welke hij hier in Genève voert. Daarna? Tja, gesteld dat u zelf Fransch- man was. sou u Duitschland dan Mn vinger toe geven voor u het einde der Conferentie van Lausanne kende? En die Conferentie nu ts een zeer gevaarlijk punt. We weten vooruit dat Duitschland evenmin betalen kan als het betalen wil. Frankrijk om ons maar te be palen tot de Fransch-Djptsche tegenstelling, welke heel onze hedendaagsche politiek over- heerscht; denkt natuurlijk aan gMn en kele concessie welke het niet voor het groot ste deel op Amerika verhalen kan. Amerika hMft zijn standpunt duidelijk genoeg doen ken nen en denkt er niet over, kan er niet over denken van dat standpunt af te wijken, één maand voor het begin der campagne voor de presidentsverkiezingen. Het staat zeer te vree- zen dat Duitschland in Lausanne Mn nieuw moratorium krijgt en dat de Conferentie dan naar huls gaat tot het voorjaar van 1933. De ontwapenlngs-Conferentie U moet zich er goed van doordringen, dat Keulen en Aken niet op één dag gebouwd zijn, wanneer u hier iets wil bereiken". SJANGHAI. 19 April. (V.D.) De situatie Amoy is in de laatste dagen zeer dreigend ge worden. Het Communistische Roode Leger, dat uit ongeveer 30.000 man bestaat, heeft het na bij Amoy gelegen Loengyen bezet en men ver wacht, dat in de komende dagen nog meer plaatsen door de Roode troepen bezet zullen worden. Duizenden vluchtelingen zijn te Amoy aangekomen, In de haven van Amoy zijn een Engelsche kruiser, Mn Amerikaansche torpedojager, drie Japansche torpedojagers en twee Chineesche kanonneerbooten met duizend Chineesche zm- soldaten aan boord, blnnengeloopen. Het communistische leger staat onder bevel van een voormaligen onderbevelhebber van den christen-generaal Feng. zaten huizen, den prooi. Indien de Russische, Amerikaansche en Fransche plannen, als men ze goed beschouwt, aan elkaar gelijk zijn. Niemand schijnt echter zoo diep In de verwarring te kunnen zien als de Spanjaard, en zijn rede wordt tamelijk sceptisch ont vangen. Zaleski behandelt Mn misschien zeer kri tiek, maar in elk geval uiterst nuttig punt. Wanneer de conferentie besluit tot verminde ring of verbod van bepaalde wapenen, dan moet tevens de zekerheid bestaan, dat die ver mindering of dat verbod wordt doorgevoerd. Daarvoor is afdoende internationale contróle noodzakelijk, aldus ongeveer zyn rede en zijn voorstel. Natuurlijk! En wij moeten er rekening mee houden, dat een dergelijke contröle In Duitsch- lartd mislukt is, en dat Gibson ze positief en Simon ze eenlgszins ontwijkend, weigerden voor Amerika en Engeland. JapanschF perr Onrustbarende óordertngen; te Amoy duizenden vluchte lingen aangekomen BERLIJN. 19 April. <W. B.) De drie Ameri kaansche en Engelsche journalisten. Knicker bocker. Edgar A. Mowzer en Sefron Delmer, die Hitler interviewd hebben in verband met de ontbinding der S A. en S. S. hebben een verklaring over dit Interview, dat in Hotel Kalserhof te Berlijn plaats had. gepubliceerd. Zij verklaren, dat zij 5 vragen schriftelUk hadden opgesteld, welke door dr. Hanfstaengl, den leider van den bultenlandschen persdienst aan Hitler werden voorgelegd. Hitler verklaarde zich bereid de vragen te beantwoorden. Gedurende het onderhoud Was dr. Haufstaengl aanwezig. Een der vragen luidde: „Gelooft gij. dat de Duitsche regee ring met de 8. A. te ontbinden toegegeven heeft aan druk van het buitenland.” Hitler antwoordde hierop: .Ja", volgens mijn overtuiging is dat het geval geweest. Reeds Mn ■aar geleden verzocht de Fransche regeering iiilnlng om de S. A-'te ontbinden. Dr. Brünlng oeloofde dit, maar kon eerst thans ..zijn belofte nakomen." Hierop vrssg Dehner: „Hebt gij voor deze bewering bewijzen?” Hitler antwoordde hier op: „Neen, ik heb geen bewijzen." zal premiebeta- Kréuger aan 'invloedrijke partlc’i- iteren, die het sluiten van monopo iev rdragen In de betreffende staten zouden hebben be- gunstigdr Volgens de „Intransigeant" kan het geheelc De nieuwe Maasbrug, welke door de verlichting met floodlight een fantastisch -n indruk maakt. wacht weiden, pas tegen het einde dezer week gepubliceerd worden. Inzake deze onderhandellngen schrijft de „Times”. e> ryn nieuwe voorstellen voor de douane-tarieven besproken, welke eerder het karakter van beschermende tarieven dan van financieele douanetarieven zullen hebben, zoo- dat de opbrengst hiervan gering zal zijn. S. Krom BERLIJN. 18 April (VX)De tel Ujnsche cri. mlneele politie is in samenwerking met de po litie van New-York op het spoor gekomen /an een grooten smokkelhandel in verdoovende mid. delen, welke naar het schijnt gedreven werd door de bende van den voor eenigen tijd te Berlijn gearresteerden handelaar in verdooven. de middelen Del Gracio. In het begin van deze maand zijn te New- York op het sa. „He de France” groote hoe. veelheden verdoovende middelen aangehaald die verpakt in kisten speelgoederen naar Ame rika moesten worden gesmokkeld. Bij het on derzoek naar de herkoi. st der narcotica weiden sporen gevonden, die er op wezen, dat de wa. ren uit Berlijn afkomstig waren. Toen de han delaar in verdoovende middelen Del Gracio op Mn Berljjnsch station gearresteerd werd gelukte het echter een van zijn medewerkers die zich Fried of ook wel Wolf noemde te ont. komen Tijdens het zoeken naar den voort vluchtige kwam de politie te weten, dat hij dicht bij de statlons-opslagplaatsen van het Anhalter .tation een woning had gebuurd. Bij een onderzoek, aldaar ingesteld, weden teege kisten voor speelgoederen gevonden, gelijk dn ook gebruikt waren voor de aan boord van de He de France aangehaaide narcotica Naar verder vastgesteld werd, zijn de verdoovende middelen waarschijnlijk uit Konstantlnopel af. komstig. In lijnrechte tegenspraak met zoo veel pes simisme of deskundigheid, als u wilt, is de ijver waarmee gewerkt wordt en welke van daag nog grooter was dan Maandag en Dtns- Niet minder dan tien sprekers beklommen de tribune: Grandl. Italië; Macedo Soares, Bra zilië; Tevuik Ruchdl Bey. Turkije; Coslo, Uruguay; Khau Ala, Perzië; Marinkowltsch, Joego-Slavië; Madariaga, Spanje; Zaleski, Po len; Sato, Japan; Munch, Denemarken. In groote lijnen waren deze stemmen uit Zuid-Amerika ed het Verre Oosten, uit Europa en Midden-Azlë, een ondersteuning der Ame rikaansche voorstellen. Slechts Joego-Slavië. Uruguay en Denemarken steunden het Fran sche plan eener internationale strijdmacht on der contröle van den Volkenbond, terwijl alle andere sprekers zich achter Amerika schaar den en uitsluitend vroegen Gibsons voorstel ook uit te strekken tot andere wapenen, zooals vooral de gevaarlijkste eenheden der oorlogs vloten en de bombardements-luchtvaart. Een uitzondering op deze laatste categorie maak ten alleen Madariaga en Zaleski. De Spanjaard Madariaga is zoo vm1 als Mn onbezoldigd scheidsrechter in de politiek van Genève. Nauwelijks blijken twee sprekers het niet heelemaal eens te zijn, of men ziet Ma- dariaga’s brillenglazen tot vlak boven de tafel dalen en hij begint te schrijven. Hij schrijft »oo lang hij tijd hMft en steekt dan van wal met zijn speech welke zelden minder dan een uur duurt. Zijn meening blijkt dan gewoonlijk midden tusschen die der debatteerenden in te ztaaa en.... verder komt men met zijn com promis gewoonlijk niet. Madariaga is Mnvoudig ambtenaar bij den Volkenbond geweest, tot de jonge Spaansche republiek hem tot haar permanenten vertegen woordiger te Genève en tot gezant te Londen benoemde In het algemeen schijnen degenen die nu zijn collega's zijn, dezen sprong wat te boog te vinden. Ook Genève kent zijn cöte- rietjes. genoeg zelfs voor een dikken roman van Couperus. De vondst van Madariaga luidt heden, dat BERLIJN. 19 April (W.B.) Van bevoegde zijde vernemen wij. dat in heel Pruisen opdracht is gegeven tot een .poUlietactia bU oemmuniatl- sche functionarissen, welke sectert hedenmorgen vroeg wordt doo'gevoerd. Uit Essen wordt gemeld, dat de actie dusver een rustig verloop heeft gehad. Te Berlijn werden tot nu toe in 30 40 loka. len van den communlzkischen arbeiders-be- ‘Sche.mlngtbond en den z.g. anti-faseistlschen strijdhond huiszoekingen verricht. Men erdenkt er deze organisatie van een voortzetting te zijn van den verboden Rood- Prontstrijdersbond. Het Karl Liebknechthaus en de lokalen der gewone sportvereeniging zijn nog niet doorzocht. Er is veel geschreven ma teriaal in beslag genomen. bedrag der verplichtingen van Kreuger aan Fransche banken op ongeveer 5J0 mill oen francs waren geschat. Ongeveer de helft van dit bedrag moet als verloren worden be schouwd. 250 mlllioen francs zijn op volkomen normale wijze In in dollarwaarden uitgedrukte staatsobligaties 1 betreft het bankcredieten, waarbij verliezen onvermijdelijk schenen. Het „Journal” deelt mede, dat sche bankier Rydbeck, die t-Vens der Zweedsche Lucifers Mij. is, hedenmorgen te Parijs is aangekomen. Hij hMft reeds mét eenige personen, die goed op de hoogte zijn met de Kreuger-zaak. onder: .ndellngen ge voerd en zal ook met flnancl ft besprekingen houden. Men Vnt aan de els van Rydbeck groote beteekenls toe. De verliezen, die in de Vereenlgde Staten door de Kreuger affaire zijn geleden, worden geschat op in totaal ongever 225 mlllioen dol- ar. STOCKHOLM, 18 April (V. D.) De avond bladen brengen een bericht, volgens hetwelk de vroegere koning van Spanje categorisch verklaart, nimmer financieele betrekkingen met Ivar Kreuger te hebb?n gehad. Het bericht van „Sociaal-democraten", dat in Kreugers brandkast ben door koning Alfonso ondertee- kende kwitantie van 5 mlllioen peseta's is gevonden, is niet van offlcieele zijde bevestigd, evenmin als het bericht, dat een kwitantie van Hitler betreffende 100 000 kronen is aan getroffen. De avondbladen berichten voorts op Mn in het oog loopende wijze uit Londen, dat de Morgan-groep reeds eenigen tijd geleden zwakke positie van het Kreuger-concern kende en in verband met koersverliezen een schadevergoeding eischte ten bedrage van 10 mlllioen dollar, aangezien Kieuger niet in staat was de bij overeenkomst vast gelekte aandeeten-transactle van 600000 L. M. Erlcssoa- aandeelen met 400.000 International Te'ephone- aandeelen na te komen. Volgens bericht uit Londen zou Morgan het van Kreuger uit New-York hebben te verhinder,. 1 en zelfs de politle-autoriteiten van de bedriegelijke actie van Kreuger op de hoogte hebben gesteld. Ten slotte zou het Kreuger gelukt zijn, de noodlge geldmiddelen te verkrijgen. Het bankhuis Lee. Higginson Co. zou evenwel Intusschen zoo wantrouwend zijn geworden. dat de heer Durant met Kreuger naar Europa werd gezond-n ten einde deel te nemen aan de conferentie te Parijs Zooals bekend, heeft Kreuger voor deze confe rentie de hand aan zich zelf geslagen. LONDEN, 18 April (V. D.) Evening Standard” meldt uit goede bron te hebben ver nomen, dat het onderzoek tn de zaak-Kreuger waarschijnlijk nog opzienbare onthulldlrg'n betreffende het sluiten van lueifere-monopolle^ voor Kreuger met verscheidene staten brengen. Het gaat daarbij om llngen van C krachtig Roma locuta est. We nemen hier geen ge- vaarljk initiatief, want het is de fascistische pers, die sinds eenigen tijd de gewoonte heeft aangenomen, om deze aloude zegswijze in vette letters op haar eerste pagina af te drukken na een rede van Mussolini. Nu was het geen rede van den „duce del fasclsmo” welke wy hedenmorgen direct na de opening der ochtendzitting aanhoorden, maar veel schelen deed dat toch ook niet. De over tuigde fascist Grandl Immers spreekt zelden een woord dat hem niet door zijn opdracht gever is Ingeflulsterd. .Ja voce del padrone", noemt men hem wel eens in de Itallaansche vertaling van het bekende ,Jils master's voice''! al staat hij dan ook in zijn sympa thie vom den Volkenbond en tn zijn geloof aan het nut der diplomatie van onze dagen, vrijwel alleen. Het lijkt er niet na dat Grandl veel nieuws zal zeggen, daar de Itallaansche plannen tot ontwapening sinds lang bekend zijn, bij het begin der Conferentie nog eens uitvoerig uit een werden gezet en ten slotte werden neer gelegd in het bereids gepubliceerde memo randum van de vorige week, dat zelfs de kleinste technische details openbaarde. Het blijkt echter, dat Grandl van de aanbieding zijner voorstellen gebruik wil maken om. ten eerste, de overeenstemming van Amerika en Italië en. ten tweede, de isolatie van Frankrijk nog eens nader aan te stippen: beide punten staan boven aan het verlangens-lijstje der fascistische buitenlandsche politiek. Omtrent bet door hem ingediende plan, zegt Grandl dat in der daad geen beter middel bestaat om tot international vertrouwen en tot Mn wederzydsch gevoel van veiligheid te ko men, dan bet afschaffen der aanvalswapenen. Hij bestrijdt Tardteu's opvatting, dat er tus schen aanvallende en verdedigende wapenen geen scherpe lijn te trekken valt. Het is in dit opzicht voldoende om in de vredesverdragen, waaraga ook Frankrijk meegewerkt hMft, na te sten, wat door de deskundigen in het vijfde deel van het Verdrag van Versailles aan de overwonnenen, dien men eiken aanval ón mogelijk maken wikk. werd opgelegd. Wanneer men. zooals Tardleu, in geen over- eenkomst betreffende zulk een verbod gelooft, wanneer men met andere woorden het wan trouwen tot hoogste wijsheid erkent, is een Conferentie als deze onmogelijk. Wat zou er bovendien terechtkomen van het Fransche plan, wanneer men rekening moest houden met den kwaden wil van sommige staten, die in geval van een conflict, weigeren zouden hun strijdkrachten af te staan aan den Volkenbond BELGRADO. 19 April (V. D). De bladen schrijven thans ten aanzien jan den omvang der overstroomlngen in Joego-Slavië dergelijke ramp zonder voorbeeld Joego-Slavische geschiedenis- is De schrijft, over een nieuwe zee, die Belgrado en Brod aan de Save over een lengt'' van 200 K.M. is ontstaan. Uit deze water- woesteni) steken nog slechts de daken der hul zen van steden en dorpen als eilanden om hoog. Uit een vliegtuig gezien lijkt geheei Slavonië een reusachtige archipel met duizen den eilanden en kanalen. De bevolkln heeft zich niet overal in veiligheid kunnen bren gen. Duizenden menschen zaten nog op gesloten in hun huizen, den honger en wanhoop ten prooi. Indien niemand spoedig hulp komt verieenen, zouden zij ver loren zijn. het ook zij, hedennacht vertrekt de van den Franschen kabinetsraad naar Parys, waar hij overmorgen Stimson aan zijn tafel hooi>t te zien. Met welk gevolg? Stimson kan zich de luxe niet permitteeren van een opzienbarende reis naar Genève te ondernemen en met leege han den in Washington terug te komen. Maar als geen van beide bereid is water In den wijn te doen Het zijn vragen waarvan niemand het ante woord voorzien kan, ofschoon ons dit antwoord over tien dagen al bekend zal zijn. Eén troost rest ons: die 68 miljard francs oer Banque de France, is een heele macht. Maar de vjjf-en-een-kwart-mlljard dollar der Federal Reserve Bank zijn er het dubbele van De liberale ministers hadden gisteravond hierover reeds hun bezorgdheid te kennen ge geven. hoewel nog niet van hun aftreden ge sproken werd. De „Daily Telegraph" meent zelfs te kunnen mededeelen, dat de douane-autoriteiten in de havens ervan in kennis zijn gesteld, dat bin nen enkele dagen veranderingen in de tarieven zullen plaate vinden Het blad vermeldt verder, dat de kanselier van de Schatkist. Chamber- lain. reeus vandaag de nieuwe regeling in groote trenzen zal bekend maken. In politieke kringen verwachtte men dat nog in den loop van vandaag nieuwe tariefbepalln- gen gepubliceerd zullen worden, waarschijnlijk bestaande uit een beschermende heffing van 33 1/3 proceni op taal en ijzer. Uit het buiten land zijn talrijke vertegenwoordteers van in dustrieel» en commercieels ondernemingen in Enreland aerfgekomen. die tot taak hebben zoo snoedl" moge,Ijk op de hoogte te zien te komen over de nieuwe tarieven, teneinde hun firma's in de gelegenheid te stellen maatregelen verband hiermede te nemen. Engelsche begroeting door Neville Chamberlain in het Lagerhuis ingediend. ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1