A ZyFLY-TOX is de best» Mottendooder Gegarandeerd afdoende. Let op de blauwe verpakking s. DONDERDAG 21 APRIL PROVINCIAAL NIEUWS AANNEMEN DE EGMOND AAN ZEE VENHUIZEN G SPANBROEK w A. inlel rakt wi.is BROEK OP LANGEND1JK HOORN ANNA PAULCWNA PRIJZEN VAN f 10.- TOT 125.- BLOKKER ASSENDELFT MEDEMBLIK ENKHUIZEN BURGERBRUG BOVENKARSPEL HEILOO rings 6; Gebr. symphonteorkeet „Crescendo." te moesten prijs van van 01 voor no. 8 Ut de rxx m GEMEENTERAAD. De Raad dezer Gemeente kwam gistermiddag In openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. Commandeur. De voorzitter doet mededeellng, dat aan ren telooss voorschotten ƒ9700.ik aangevraagd. Tot nu toe Is ƒ3350 uitgekeerd, waarvan ƒ990 komt ten laste der Gemeente. Van Ged. Sta-n was de goedkeuring ontvan gen op de Gemeentebegrootlng-1932. het de voort- Per De W o nine buren. In de vergadering van 33 December 1931 werd door den heer Bruinenberg de wenschelijk- heid geopperd om te bevorderen, dat eene huur- verlaglng kan worden gegeven voor de wonin gen van de wonlngbouwvereenlglngen. Sedert is hierop meer bij B. en W. aangedrongen, zoodat zij gemeend hebben de mogelijkheid te moeten overwegen om eenlgszins tegemoet te komen aan de wenschen van een gedeelte der bewoners. Een algemeene verlaging der huren kunnen zij echter niet bevorderen. Het financieel be lang der gemeente laat dit momenteel niet toe. terwijl naar hun gevoelens de Minister hier aan ook zeker niet aal medewerken. Het ten laste der gemeente Ifomend deal in de bijdragen ter tegemoetkoming In de beta ling van rente en aflossing van de verleende voorschotten bedraagt voor de 3 woningbouw verenigingen tezamen per jaar rond 1600. terwijl ten laste van het Rijk 3 maal dit be drag komt, alzoo een JaarlUksch exp'ottat’i M end stut brie leid, plM D< bare Ove» «le. mlli au «Uil Al hun berd Al K< 1. 1 L I on HU ■oi i. i A. 1 De dag In Stat aanz Slacl besp De het eene scha He voor As wore In C. i dent de Kon lagii ning trok: het max B. art. D gisti verg was W ui tg roet Inge B< schc Besl noo< kom hoe den. slsn IX t k< derv nen D< dool TH Toef te o loop ond< latlr D< jarig kuni of d derd der» Ot hun nen bezo Eng» De Unge hoev bus, kom be ge de 1< deer de tl schil Btrei te le In de s hun warr zij e stud De He echo naar zuiv< f 20( J. B. KOSTER LANGESTKAAT - MAGDALENENSTRAAT, Kdster’s Volkszaak geschikt goedkeu ring werd reeds een terrein aangekocht. 27 Jan. 1933. Bezoek aan eenlge scholen in de omgeving. 33 Febr. 1933. Onderhoud met den inspecteur van t L.O., waarbij de mogelijkheid naar voren kwam, dat bij stichting van een school te Span broek, deze school, bij aanneming van het aan hangige wetsontwerp, een tweemansschool sou worden. 2 Maart 1932. Op dezen datum werd ter Prov Griffie een bespreking gehouden in tegenwoor digheid van de betrokken commissie uit Ged. Staten; de inspecteurs van het L. O. in de in spectie Hoorn en den Helder; den burgemees ter en secretaris, waarbij werden besproken de mogelijke gevolgen, als voren vermeld. Mede werking werd hierbij toegezegd. 14 Maart 1932. Onderhoud met den Inspec teur van het L. O. met het doel de schoolbouw- plannen te bespreken. Het resultaat hiervan waj dat de plannen werden aangehouden tot dat zekerheid is verkregen omtrent de moge lijkheid van stichting en behoud van een drie- mansschool te Spanbroek. 22 Maart 1932. Onderhoud op het Departe ment van Onderwijs K. en W. van den burge meester en secretaris met den betrokken hoofd ambtenaar. Als resultaat hiervan wordt aan den Minis ter een verzoek gericht om zekerheid te ver krijgen tot stichting en behoud van een drie- mansschool. Een concept-gemeenschappelljke regeling is reeds ontworpen, waaromtrent over leg met de provinciale griffie loopende is. Uit drukkelijk wordt de aandacht er op gevestigd dat volgens het aanhangige wetsontwerp een bestaande schoc met 3 leerkrachten gedurende 10 jaar naar den tegen woordlgen maatstaf blijft gewaarborgd. Aanstelling van een derde leerkracht Ten aanzien van deze aangelegenheid wordt de aarrif.eht op het volgende gevestigd; St Theresda-kapel van den Kami Wegens de oefeningen der retraite van Zusters aal da kapel vanaf 33 April tot Donderdag-morgen 38 April, voor de geioovlgen alléén toegankelijk «Dn onder de H. MIs, om 8 uur. dqor de week en vervolgens van 12 uur tot 2, en van 4 tot 6 uur in den namiddag, ook op Zondag. Donderdag 28 April, feest van den Geluk zaligen de Montfort Plechtige H. Mis van den Gelukzalige om 8 uur. de Zaterdag-morgen Tomatenkweekers. In bet betaalkantoor vergaderden de tomatenkweekers. Tegenwoor dig 41 kweekers. De voorzitter, de heer L de Boer, roept allen een harteltjk welkom toe. Voor velen hier te genwoordig is de tomatenkweekerjj reeds een belangrijke cultuur, waarvan de voorbereiding veel geld kost, zoodat er wel terdege gelet moei worden op een goede voorbereiding. Door den voorzitter werd verder mede- deeling gedaan van de besprekingen en geno men besluiten der vergadering, het vorige Jaar gehouden. Gevraagd werd of weer gecombineerd aan de veiling gesorteerd zal worden en en bloc het veilen. Daar deze methode vorige jaren steeds goed is verloopen, werd besloten zulks het nieuwe seizoen weer te doen, met dien verstande ech ter, dat vooral gezorgd moet worden, dat het kwantum, hetwelk voor le soort gepresenteerd wordt, ook aan alle gestelde elschen daaraan moet kunnen voldoen. Vervolgens werd aan de orde gesteld bet aanstellen van een sorteerder-vellder. De voorzitter zegt, dat de sorteerder van bet vorige eh meerdere 4aren, de heer C Duif, zeker naar aller genoegen het werk heeft uit gevoerd op- een manier, die allen lof verdient en daarom verheugt het spr., dat deze zich weer beschikbaar wil stellen om het ook dit jaar weer uit te voeren. Namens den heer Duif werd medegedeeld, dat deze het voor een ver minderd loon van o.v. 10% weer wil uitvoeren. Opgemerkt werd echter, dat de vergadering competent is om iemand aan te stellen dien zij wensebt, doch spr. kan den heer Duif ten zeerste aanbevelen. Uit de vergadering werd opgemerkt, dat als het werk publiek uitbesteed werd, het mis schien wel goedkooper zou zijn. Daar de groote meerderheid der aanwezigen was over de uitvoering werd weer )«MOT, DE WINKEL8LUITING8VXRORDENING In verband met de opmerkingen van den Minister betreffende de vastgestelde wlnkelslul- Ungsverordening doen B. en W. aan den Raad een uitvoerige toelichting omtrent deze materie toekomen, waaraan we het volgende ontleenen. De regeling omtrent de sluiting van de win kels op een namiddag in de week, ontmoet bjj den Minister bezwaar. Regelingen als de hler- bedoelde moeten zijn in het belang van de be trokken winkeliers. Waar echter, blijkens ver schillende bezwaarschriften, de in deze ge meente getroffen regeling niet in overeenstem- BU raadsbesluit van 30 Maart 1938 werden B. en W. gemachtigd een overeenkomst aan te gaan met het prov. electr.bedrijf van Noord- Holland, betreffende de straatverlichting. Deze overeenkomst werd gesloten voor het tijdvak van 5 Jaren, eindigende op 1 Mei 1933, met een opzeggingstermijn van zes maanden. Sinds het Jaar waarin het contract tot stand kwam is er veel veranderd. Sedert 3 jaren de gasvoorziening tot stand gekomen, terwijl de economische toestand op ongunstige wijze zich heeft ontwikkeld. De straatverlichting en de gasvoorziening be zwaren het gemeentelijk budget per jaar met respectievelijk ƒ3300.— en ƒ3200—, geen ge ringe cijfers voor deze gemeente. Nu de onder- grondsche laagspanningsgeleiding gereed ge komen is, worden de kosten per straatlamp Ingevolge art. 5 van het contract, met betrek king tot de vergoeding van de lichtpunten, automatisch verhoogd van ftM op ƒ9.—. B. en W. meenen. dat het zaak ia om te onderzoeken op welke wijze deze drukkende lasten kunnen worden verminderd. Het wil hun voorkomen, dat er alleszins aan leiding bestaat om te onderzoeken neer de mogelijkheid en de wenschelijkheld om de electrlsche straatverlichting te vervangen do» gas-straatverllchting. Al ontveinzen zij zich niet, dat belangrijke kosten gevorderd zullen worden voor het aanbrengen van de gaslan taarns, daar tegenover staat, dat het gasver bruik voor de straatverlichting zal cotnpen- seeren de kosten welke thans jaarlijks zUn te voldoen wegens het niet bereiken van het ge garandeerde aantal M3, kookgas. Een deel der gemeente zal in ieder geval van electrlsche verlichting voorzien moeten blijven, daar niet overal de gasleiding ligt Echter meenen zij, dat de bezwarende bepa lingen^ in het thans nog geldende contract geen unnen zijn voor onder handelingen met B. van Noord-Holland. Ellen mitsdien voor hen te machtigen itract met het Provinciaal Electridtelte- van Noord-Holland betreffende de PortdatveBsport. De postduivenver. „Altijd verder’Anna Paulowna. hield een wedvlucht van Dordrecht afstand 121 KM De duiven zijn vermoedelijk om 8 uur losgelaten. De eerste duif werd daargenomen om 11 uur 8 mln. 53 sec., de laatste om 11 uur 20 mln. 52 sec. Keurige sortering Jongenspakken, blauw vlschgraat, kamgaren en moderne fantasiestenen Drenkeling. Het ongeveer vierjarig zoontje van den heer van K. te Oosterblokker geraakte Dinsdagmiddag spelenderwijze in de sloot 'angs den dorpsweg. Drink zjj het flinke optreden van den Jongeheer Jn. Groot kon de drenkeling spoedig op het droge worden gebracht Donderdag en Zondag tj wordt de groote film „Dt Ellendlgen”, naar den bekenden roman van Victor Hugo, afgedraaid. Wegens de lengte van dit filmwerk krijgt men Donderdag het eerste gedeelte en Zondag het tweede. Verwacht mag worden, dat het streven van den Pater op prijs wordt gesteld en de belangstelling groot aal zjjn. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente kwam glsterenochtend In openbare zitting bij een onder voorzitterschap van burgemeester J. Zijp Kz. Alle leden waren aanwezig. Onder de ingekomen stukken was een brief van den directeur der technische bedrijven te Hoorn, houdende, dat de volgens het contract gegarandeerde hoeveelheid gas in 1931 nog niet is bereikt, zoodat uit dien hoofde verschuldigd 18 3204.30. Adhaesle werd betuigd aan de bekende adres sen der Gemeente Bloemendaal en Oostelllng- werf. B. en W. deelen den Raad mede dat is goedgekeurd het raadsbesluit van 9 Februari J.l. tot machtiging aan B. en W. om renteloos crediet te verleenen aan noodlijdende tuinders tot een bedrag van ten hoogste 10.000.—; dat door Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit van 11 Maart j.l. tot het aangaan van eene geldleening tot dekking van de kos ten van het ten laste der gemeente komend aandeel in de rentelooze voorschotten; dat door B. en W. aan den Minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw is ge vraagd goed te keuren, dat de werkverschaf fing nA 1 April wordt voortgezet. De voorschotten op de vergoeding overeen komstig art. 101 der L. O.-wet 1920 werden be paald voor de R. K. Jongensschool op f 1402.22 en voor de R. K. Meisjesschool op 1315 84. De afwijkingen opgenomen in de verordening ex-art. 9, le lid der Winkelsluitingswet, gaan naar het oordeel van den Minister te ver, soo dat zijnerzijds niet kan worden bevorderd, dat daarop de Koninklijke goedkeuring wordt ver kregen. Als sluitingsuur was vastgesteld 9 in plaats van 8 uur en gedurende den zomertijd 10 uur Slechts het stellen van het sluitingsuur op 9 uur gedurende den zomertijd kan worden toegestaan. In geen geval de Koninklijke goedkeuring zal verkrijgen. Afgezien van andere overwegingen, meenen zjj daarom, dat het In de gegeven omstandig heden. met het oog op het standpunt van den betrokken Minister, aanbeveling verdient, dat de gemeente zich in dezen van het treffen van eene regeling onthoudt ten aan Nen van de winkels in het algemeen. De door den Minister gewraakte bepalingen beboeren derhalve in de nieuw vast te stellen verordening niet weder opgenomen te worden Om. ent de regeling ten aanzien van kan mlng is met het belang der winkeliers, zooals deze zelf dat zien is de Minister voomoemd niet bereid, deze regeling ter goedkeuring aan ds Kroon voor te dragen. Het schijnt B. en W. duidelijk, dat eene re geling als hlerbedoeld. welks ingeat tegen den uitgesproken wensch van de werkgevers in het Winkelbedrijf, in geen geval de Koninklijke „Toonkunst”. Naar wi) vernemen, geeft de Ver. „Toonkunst" alhier onder leiding van dan heer Crevecoeur een uitvoering op Don derdag 21 April des avonds 8.15 in de Nuts- zaal. Solisten zijn Machteld-Hsgenbeek, sopraan en J. Makkinje, tenor, medewerking verleent het des namiddags 10 uur, aange ien. naar oordeel van den Minister, hier geen bijzondere omstandigheid aanwezig is, welke deze afwij king motiveert. Blijkens een schrijven ven het bestuur der Kappersvereenlging, d.d. 8 dezer, wordt door gemelde vereenlglng de voorkeur gegeven aan de regeling, zooais die te neergelegd in de op 8 December 1931 vastgestelde verordening (dus met Inbegrip van ds sluiting op Maandagna- mlddag). Onder dagteekentng van 11 April JJ. ontvin gen B. en W. evenwel een schrijven van een zevental pleatoelijke kappers- en barblers- patroons, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen een voorgeschreven namlddagslultlng. Tevens wordt daarin medegedeeld, dat het besluit om opnieuw tot een namlddagslultlng te advteeeren, in de ledenvergadering van de Vereenlglng met een zeer kleine meerderheid van stemmen te genomen. Waar de «aken zóó staan, meenen B. en W dat met het oog op het voren medegedeeld standpunt van den Minister ook voor de kap pers- en barbierswinkels in de verordening geen voorschriften ter zake gegeven kunnen worden. B. en W. geven voorts in overweging de bepa ling, dat de kappers- en barbierswinkels in de week, voorafgaande aan Paschen en Plnkste- ren, op Donderdag en Vrijdag voor het publiek geopend blijven tot des namiddags 10 uur, welke in hoofdzaak door enkele dameskappers gewenscht wordt en die bij den Minister geen instemming zal vinden, niet weder op te nemen De overige bepalingen omtrent de kappers en barbierswinkels waren h. 1. te handhaven en ontmoeten, naar hun oordeel, ook uit een oog punt van algemeen belang geen bedenking. Omtrent artikel 3 der verordening, regelende den verkoop op Zondag van brood, koek en banket, merkt de Minister op. er geen bezwaar tegen te hebben, dat de in artikel 4, lid 1, sub d, der wet toegestane 4 uren worden gefixeerd; echter met dien verstande, dat de betreffende winkels gedurende 4 achtereenvolgende uren zullen zijn geopend en met de beperking in da wetsartikel genoemd, dat alsdan alleen brood banket, suikerwerk en chocolade verkocht mag worden. Blijkens een ontvangen schrijven der belang hebbenden. wordt thans in verband met het geen de Minister omtrent den inhoud van een gemeentelijke regeling verlangt door belang hebbenden er de voorkeur aangegeven, dat de gemeente zich van regeling onthoudt De hier bedoelde bepaling ware dus niet weder op te nemen. Wat de regeling omtrent den melkverkoop op Zondag betreft, heeft de Minister bezwaar tegen de mogelijkheid om op Zondagnamiddag (van 8H tot 7;^ uur> melk te verkoopen. Blij ken» mondelinge mededeellng vanwege het bestuur van de Melkslijtersvereenlglng „Nieuw Leven”, alhier, kan genoemde vereenlglng zich vereenlgen met een beperking van den verkoop op Zondag, gedurende de maanden October tot en met Mei, tot des voormlddags 9 uur. Met laatstbedoelde opmerking van den Mi nister is rekening gehouden, terwijl ook overi gens, naar aanleiding van 's Ministers beschou wingen, enkele minder belangrijke wijzigingen zijn aangebracht. Aangaan de beperking van automaten merkt de Minister os op; ,J3e gemeenten zullen b.v. niet, ter regeling van de onderlinge concurrentie-verhoudingen, voorschriften omtrent het plaatsen van auto maten mogen geven. De onderlinge concurren- tie-verhoudingen immers vormen Juist een der voornaamste aangelegenheden, waarvoor de Winkelsluitingswet een regeling beoogt. Wel zal een gemeentelijke verordening voorschriften Inzake het plaatsen van automaten mogen ge ven. indien die voorschriften hun grond vinden in de zorg voor de openbare orde, b.v. het ver keer, of de gezondheid.” De beide genoemde leden zullen derhalve moeten vervallen. Intusschen is ingekomen een schrijven van het bestuur van de afd. Hoorn van de Ned Vereenlglng van Sigarenwinkeliers. waarin behalve op gronden ontleend aan concur rentiemogelijkheid uit overweging dat, ten gevolge van bet plaatsen van automaten aan den openbaren weg, het verbod lot verstrekken van rookartikelen aan kinderen beneden 14 jaar niet meer is te handhaven, en dat gebleken is. dat automaten prikkelen tot diefstal, wordt verzocht, over te gaan tot het uitvaardigen van een verbod tot het plaatsen van automaten met tabaksfabrikaten. Een verbod, als gevraagd, heeft de instem ming van B. en W. inderdaad is, tengevolge van het plaatsen van automaten met tabaks fabrikaten. de verordening tot beteugeling van het gebruik van tabak door kinderen moeilijk meer te handhaven. Aangezien bedoeld verbod derhalve strekt ter bevordering van de gezondheid van de kinderen en mitsdien steunt op artikel 188 van de Ge meentewet. is daartegen, zooais ook trouwens blijkt uit een opmerking van den Minister, geen bezwaar van Regeeringszijde te verwachten. Na hernieuwd onderzoek kunnen B. en W. geen termen vinden om een voorstel te doen tot bet vaststellen van bepalingen, welke het venten nog meer beperken dan de wet reeds doet. In dit verband merken zij nog op, dat volgens de Winkelsluitingswet op Zondagen, den Nieuwjaarsdag en algemeen erkende Chris telijke feestdagen, alleen geoorloofd is bet ven ten met geringe eetwaren. Bij de herziening van de Algemeene Politie verordening, welke in voorbereiding is, zal ech ter worden overwogen of het aanbeveling ver dient. het venten in het algemeen afhankelijk te maken van een voorafgaande vergunning. het het (mi bedrijf van Noord-Holland straatverlichting op te zeggen en een onder zoek in te stellen naar de wenschelijkheld om de straatverUchttn» t» doe» gwMMMlta door gaslantaarns. Na enkele besprekingen werd dit voontel aangenomen. De prijzen werden als volgt behaald’ Jb. Cornelissen 1. 3. 10 en IT; W. Blaauboer 2. 8, 8. 11 en 12; P. de Vries 4 en 15; R Oee- rings 5; Gebr. r. Steyn 7, 9. 12. 14 en 18. De electriache straatverlichting wordt te daar. Een vervelende geschiedenis. De gemeenschappelijke openbare lagere ochooL tekort van in totaal /4500—Dit tekort tal voor de 30 woningen nog aanzienlijk stijgen bij een algeheele huurverlaging. Intusschen meenen zij naar aanleiding van het rapport van de zR. commissie-Vliegen niet dat spoedig wijziging in de huurberekenlng te wachten is. Daarom stellen zjj voor hen te machtigen aan den betrokken Minister te vragen om goed te willen keuren, dat een huurtoeelag wordt ge geven van ƒ0.50 per week aan gezinnen wier inkomen 1000.— en minder bedraagt, onder voorwaarde, dat hierin door het Rijk voor de helft wordt bijgedragen. De koeten hieruit voor de gemeente v; vloeiende worden voorloopig op f 250^— jaar geraamd. Aldus besloten. Op 15 December J.L bleek officieel dat op 1 Januari d.a.v. de gemeente recht had op drie leerkrachten en dat op 1 Mei 1932 de verplich ting zou ontstaan. Waar deze omstandigheid reeds vóór 15 De cember 1931 was te voorzien, besloot de Raad op 4 November 1931 een vaste leerkracht aan te stelen en de raadszaal als tijdelijk les okaal in te richten, naar aanleiding waarvan B. en W. op 10 November 1931 reeds in overleg zijn ge treden met den Inspecteur van het L. O. die ad viseerde voorloopig een tijdelijke leerkracht aan te stellen in verband met het aanhangige wets ontwerp. Niettegenstaande dit advies werd reeds een oproeping gedaan voor een vaste leerkracht, aan te melden voor 20 December 1931. Mede in verband met de vacantlo werd, hoe wel op bespoediging werd aangedrongen, eerst op 18 Januari 1932 het bericht van het hoofd der school ontvangen, waarna nog overleg moest worden gepleegd met den inspecteur van bet L. O. In de op 28 Januari ds.v. gehouden spoed vergadering van den Raad werd de heer Bpeets benoemd. Ingaande 1 Februari 1932 op welken datum deze ook werkelijk in dienst trad. Inmiddels kon door een geval van roodvonk ten huize van bet hoofd der school, deze, we gens besmettingsgevaar, niet zijn betrekking ver vullen. Het tijdelijk leslokaal dat reeds beschikbaar was. behoefde dus niet te worden gebruikt Door gebrek aan voldoende medewerking van het hoofd der school kon deze eerst op 25 Februari 1932, na een ernstig onderhoud, zijn betrekking weer vervullen, zoodat op dien datum het tij delijk leslokaal in gebruik werd genomen Het zal U uit het vorenstaande wel duidelijk zijn dat de misleidende mededeellngen van som mige personen, uit welke mededeellngen een volslagen gemis aan kennis van wetsvoorschrif ten blijkt, geheel ongegrond zijn. Op een vraag van den heer Beemster, hoelang 't nog kan duren, eer de plannen nu werkelijk heid worden, antwoordt de voorzitter, dat hij dat ook wel eens aan een ander zou willen vragen. Men heeft zich op vlegelachtige wijze uitge laten tijdens die vergadering van Volksonder wijs. Er wordt zonder kennis van zaken geoor deeld. Spr. kan zich indenken, dat naar een oplossing wordt verlangd, doch men moet geen terrein betreden, waarvan men wellicht straks verdreven zal worden. Voorts laakt spr. de houding van den voor zitter der Oudercommlssle, die zich zeer sma lend heeft uitgelaten over de stichting der R-K. Lagere Landbouwschool. Een stichting, waar van de vruchten zeker ten goede komen aan de Gemeente, hetgeen niet gezegd kan worden van de dure HBS-opleiding, die diens zoon geniet. Hierna wordt de vergadering gesloten. pers- en barbierswinkels merkt de Minister het volgende op: „Uit de toelichting is mij niet duidelijk, of de in Ud 4 opgenomen afwijkingen in overeen stemming zyn met de wenschen der kappers. Kan uit een oogpunt van algemeen belang tegen de^e bepalingen geen bedenking bestaan? Gaarne zou ik hieromtrent nog nader wenschen te worden Ingelicht. Lid 4, sub b, sal eventueel in verband met het hierboven bij lid 1 tot en met 3 opgemerkte moeten gewijzigd worden.” De Minister heeft vooits bezwaar tegen art. 2 der verordening, waarin Is bepaald, dat, be houdens het bepaalde in art. 1. kappers- en barbierswinkels in de week, voorafgaande aan Paschen en Plnksteren, op Donderdag en Vrij dag voor het publiek geopend mogen zjjn tot het •**»o*mln< van de beeren Eclks Hjk als directeur en Md f.. Bjj besluit van 2 October 1931 werd beslotea tot het heffen van 20 opcenten op d« hoofd som der gemeentefondsbelasting. Deze heffing was noodig om de gemeente-begrootlng voor 1932 sluitend te maken. Sindsdien zijn de omstandigheden in deze gemeente dermate in ongunstlgen zin gewij zigd. dat B. en W. zich geenszins meer kunnen vasthouden aan de raming van de hoofdsom der gemeente-fondsbelasting op 18400.Het komt hun thans voor, dat op geen hoogere opbrengst kan worden gerekend dan van ƒ9200.—. Zij komen tot het bedrag van ƒ9300.in hoofdsom door het feit, dat een belangrijk ge deelte der ingezetenen hetzij voor een laag inkomen, hetzij in het geheel niet zullen wor den aangeslagen in de gemeentefondsbelasting. Op het oogenblik nog bedraagt het aantal ge heel werkloozen 75, en worden niet 70 tuin ders gesteund door rentelooze voorschotten? Daarom zal het noodig zjjn, om minstens 40 opcenten te gaan heffen op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting, opdat bet bedrag ad ƒ3880.hierboven genoemd bereikt words. De crlsls-maatregelen welke zijn en worden genomen, elschen belangrijks offers van ds gemeentekas. Te rekenen te nog op vermindering van ds inkomsten, zoodat B. en W. om de begrooting loopende te houden moeten ultzlen naar nieu we middelen. Het komt hun gewenscht toe opcenten te beffen op de hoofdsom der vermogensbelas ting, te beginnen met het belastingjaar, dat op 1 Mei as. aanvangt. Het maximum aantal opcenten, dat mag worden geheven bedraagt 50. Ds opbrengst van de hoofdsom ramen si) op ƒ2250.De laatst bekende opbrengst was in hoofdsom volgens opgaaf van den inspec teur ƒ3015...Van de 50 opcenten zullen zij derhalve voor 1932 33 kunnen ramen 1125.—. waarvan 2/3 gedeelte of ƒ750.ten bate ran den dienst 1932. Ten aanzien van de opcenten op de gemeen- tefondsbelastlng merken zij nog op, dat zjj niet mogen uitgaan boven het aantal opcenten, dat wordt geheven van de hoofdsom der grond belasting op de gebouwde eigendommen. Dit aantal bedraagt 40. Bij de rondvraag werden door enkele raads leden verschillende objecten genoemd, die zich leenen kunnen voor belastlngheffen en dus bronnen van inkomsten kunnen zijn. Zoo b.v. een radlo-belastlng, straatbelastlng en verma kelijkheidsbelasting. B. en W. zullen deze kwes tie even nader bezien. De heer Bruinenberg verzocht voorts eens een onderzoek in te stellen naar de woning van den RUksveldwachter. Deze te z. 1. veel te klein B. en W. zijn van oordeel, dat de woning goed onderhouden wordt. De heer Ham merkte op, dat 1 nu geen onderhoud betreft, maar ver bouw. Weth. Konijn te 1 met den burgemees ter eens, dat de gemeente niet voor een wo ning van de Rijkspolitie behoeft te zorgen. Bo vendien keurt spr. de manier af, waarop deze aanvrage nu geschiedt. B. en W. zullen deze zaak eens nader on derzoeken. Voorts was er een goedkeuringsbesluit voor een geldleening tot een bedrag van 55.250. De voorzitter doet tevens mededeellng, dat goedgekeurd werd een leenlng te sluiten bij het Rijk ad 5500 en 54.000. De voorwaarden, daaraan verbonden, zijn echter zeer bezwarend Het voornaamste bezwaar te wel de vereischte aflossing van 10 pCt. nog dit Jaar. B. en W. zien daartoe geen kans. In Den Haag wil men een ingrijpende belastingverhooging. die naar B. en W. meenen. niet mogelijk te. Het eenlge voordeel te dat de rente op 4.75 pCt. te bepaald, hetgeen lager te dan bij particulieren. Aan de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Op meer en Omstreken wordt 100 subsidie ver leend voor de jaarljjksche tentoonstelling. Van de Nationale Commissie tot bestrijding van het Alcoholisme is een verzoek ontvangen om te besluiten het maximum aantal verloven niet te verhoogen. B. en W. zijn van oordeel dat 't niet noodig te het bestaande aantal ver loven nJ. 3 te verhoogen. De Raad keurde dit goed. Besloten wordt de volgende afwijkingen van de Winkelsluitingswet vast te stellen. Vooreerst de winkelsluiting in den zomertijd te stellen op 9 uur en voorts te bepalen, dat kappers en barblerszaken 's Woensdags tot 10 uur mogen geopend zijn. De voorschotten op de vergoedingen aan de bijzondere scholen Ingevolge art. 101 der L, O - Wet 1920 werden vastgesteld als volgt. Voor de R.K Jongensschool te Spanbroek f 1075.58, voor de R.K. Meisjesschool te Spanbroek 1158.45 en voor de school in de Zuidenneer 910.73. Ten behoeve van het aandeel der gemeente te dragen in de kosten van de rentelooze cre- dieten aan de tuinders, wordt voorgesteld een geldleening van ten hoogste ƒ3000.— aan te gaan tegen een rente van hoogstens pCt., af te lossen te beginnen in 1933. elk Jaar minstens 150.en rente en aflossing te dekken uit de gewone middelen. Besloten werd de aanwijzingen van den Mi nister in dezen te volgen. B. en W. stelden vervolgens voor de be staande leges-verordening Aan te vullen. Zjj achten het billijk, dat handelingen, wel ke tot heden gratis moesten worden verricht, met een kleine vergoeding worden betaald. B.v. het aanvragen van bultenlandsche pas poorten, het verlengen van den geldigheids duur enz. Met het oog op de toeneming van het aantal venters hebben zij opdracht gegeven om geen vergunning meer kosteloos ar te geven, doch het tarief van 0J25 per vergunning toe te passen. Dit bedrag ad ƒ0.25 is verschuldigd voor eene vergunning, welke één dag geldig te. De praktijk etecht evenwel, dat vergunningen worden afgegeven welke een heel of een half Jaar geldig zijn. Het te wen- schelijk voor zulke vergunningen een eenlgs- zins hoogér bedrag te vorderen, zoodat zij voor stellen vopr een vergunning, welke een halfjaar geldig is, ƒ050 te heffen en voor een Jaar- vergunnlng f 0.75. Tenslotte werd nog voorgesteld om voor een sremeente-begrootlng of gemeente-rekenlng een bedrag te heffen n.L van f 5.— Enkele wijzigingen werden nog aangebracht in de algemeene politieke verordening, dte naar het oordeel van B. en W. fettelijk een alge heele herziening behoeft Filmavonden. Door de goede zorgen van P*ter Haarmans O.F.M. worden de parochianen meermalen In de gelegenheid gesteld, ook op het gebied van de film iets moois te sten. Verkooplng Bjj de publieke verkooplng ten overstaan van notaris G. Kroeb werden de per- oeelen behoorende tot de nalaten chap van wijlen den heer A. Molenaar gekocht als volgt: 1. Het perceel a.d. Nieuwstraat No. 25 door den heer A Brakeboer te Medembllk voor f 5530; 3. de percetlen a.d Tuinstraat No. 43-44-46 door den beer H. Buma te Medembllk voor f 2362; 3. de pereeelen ad Baneslngel no. 10-12-14- 16-18 door den heer 8. Rood. Zwaagdjjk voor f 10761; 4 de peroeelen aan den Baneslngel no. 20-23 door den heer R. Spijker te Medembllk f 3780; 5. het percee’ 'sn jen Spookslngel door den heer J. Stultlens te Hoorn voor f 2860. B. Het perceel behoorende aan mej. B. v. d Velde aan de Oude Haven no. 18 ingekocht door den heer J. J. Pot voor f 4310. Totale opbrengst f 39603. Burgert, stand Geboren: Jasper Engel a van Manne Veldhuyzen van Zanten en Neeltje Sophia Engel; Jan Willem, s. van Jan Loots en Geertje Klouwers: Maria, d. van Johanne- van der Vliet en Grietje Visser. OndertrouwdHendrik de Leeuw en Oer- bregje Hokkeling, Jan Corstlaan Jotdens en Maretje Goos. Getrouwd Joseph van Gelderen en Cornells Maria Botman; Willem Swier en Helena van Weelden. Overleden: Klaasje Barten oud 15 Jaar d van Johannes Barten en Trijntje Berkhout. van B. en W. der beide gemeenten; deze «vergade ring was noodzakelijk gewerden ange ien de meeningen der beide colleges belangrijk ver schilden. Overeenstemming werd ten slotte be reikt. zoodat de raden der gemeenten een voor stel kon worden aangeboden. 23 Dec. 1931. Door de raden der gemeenten werd besloten: a. aan B. en W. op te dragen voorbereidende maatregelen te nemen tot het bouwen van ge noemde school te Spanbroek op een nader aan te wijzen terrein b. een gemeenschappelijke regeling te ontwer- pen waarbij ojn. als grondslag voor de bereke ning van de stlchtlngskosten wordt bepaald, dat de gemeente Spanbroek en Opmeer respectie velijk zullen dragen 2/3 en 1/3 gedeelte. Als gevolg van deze besluiten had daarna een briefwisseling plaats met den Inspecteur het L. O. Voorts werd uitgezien naar een bouwterrein, behoudens de noodlge ten zeerste tevreden der werkzaamheden van den heer Duif, met algemeene stemmen besloten deze als zoodanig aan te stellen. Medegedeeld werd, dat de uniforme voor de pootjes-bakken nog niet was vastge steld, doch dat deze waarschijnlijk tusschen 1520 cent per bak zal bedragen. Het werd zeer gewenscht geacht, dat de uni forme prijs zoo gesteld werd, dat er door de tuinders niets bijbetaald moest worden Dit moet echter worden afgewacht. Huur voor de plukkisten en de sorteer machine werd weer gesteld op 19 en 5 cent per 100 K.G. Besloten werd, dat diegenen, die uit de hand verkoopen, uit de combinatie geweerd zullen worden. Ten zeerste werd aanbevolen om de tomaten vooral droog te houden, terwijl werd besloten om als grootste kwantum van één soort te vellen 4400 K.G. zal bedragen, als zjjnde een wagonlading. Bij de rondvraag werd naar voren gebraeht om ook eens een vergadering te houden met de druivenkweekera, daar er dit Jaar heel wat druiven zullen zijn. Den voorzitter verheugde het, dat dit uit de vergadering komt, want ook het bestuur van de veiling had daar reeds over gedacht om het op deze vergadering ter sprake te brengen Spr. zegt verder, dat zij volgaarne aan dien wensch villen voldoen en zullen te gelegener tijd de druivenkweekers opgeroepen worden, om le het kwantum op te «enten en ten 3e een regeling te treffen voor het Vellen. In overweging werd gegeven aan de aanwezige druivenkweek^rs om vooral de druiven goed te krenten, wat zeer ten voordeele is van het product. Ten slotte zegt voorzitter, dat het er ook voor de tomaten nie» zoo schitterend voor staat, wr toch wil ik den harteljjken wensch uitepreken, dat de groote moeite en koeten be loond mogen worden, waarna onder dank voor de tegenwoordigheid en prettige samenwerking de vergadering werd gesloten. Ce«^ Besmleeabaak. In het lokaal van den beer P. Langedijk alhier werd een alge meene vergaderlnk gehouden van de Coöpera tieve Boerenleenbank te Burgerbrug. De rekening en de balans over 1931 werden goedgekeurd. Vervolgens bracht d» kassier verslag uit over het afgeloopen boekjaar. Uit dit venlag bleek o.m. het volgende: Het aantal leden van de Bank bedroeg op 31 December van bet vorigs Jaar 164; aan spaargelden vas be.egd f 383333 96. terwijl er 327 spelboekjes In omloop waren; er waren uitgegeven 1M voorschotten tot een gezamen lijk bedrag van t 399721; in loopende rekening was d» Bank nr ds leden tegoed f 36968. en aan do leden verschuldigd t 14421.15; het te goed bjj de Centrale Bank bedroeg t 934632; bovendien beaat de Baak per 31 December 4* dep. obligaties van da Centrale Bank, teza men groot f raeervefonds bedroeg t 37944 0 en d» asmaakte winst over 1931 f 2434.92. Besloten wend de winst op do reoerve te boe ken. weaMoor de reserve wordt gebracht op I 3037954. Vo’ede •- In verband met de nog steeds hangende schoolkwestie SpanbroekOpmeer doen B. en W. aan de beide Gemeenteraden de volgende memorie toekomen: Naar aanleiding van een geheel onjuiste voor- steling van feiten. dx>r verschillende personen naar voren gebracht, verband houdende met de voorbereiding van de stichting van een gemeen schappelijke openbare lagere school voor de ge meenten Spanbroek en Opmeer, alsmede maat regelen tot uitbreiding met een 3e leefkracht, meenen wij goed te doen een opsomming te ge ven van den loop der onderhandellngen, soo- als die werkelijk hebben plaats gehad, opdat men algemeen kennis kan nemen van de juist, toedracht van de handelingen van de bes’uren der gemeenten Spanbroek en Opmeer. Vooraf gaat de opmerking dat in de vergade ring van den Raad van Opmeer, gehouden 3 Juni 1931, enkele leden (ouders van schoolgaan de kinderen» van oordeel waren dat restauratie van de bestaande school de voorkeur verdiende boven de stichting van een nieuwe gemeen schappelijke school te Spanbroek, hetgeen ook verklaarbaar was door de omstandigheid dat verschillende belanghebbende ingezetenen uit de gemeente Opmeer aanvankelijk niet voor opheffing van de bestaande school waren. Een adres van de oudercommlssle inzake de school kwestie had tot gevolg dat op 17 Sept. 1931 een vergadering werd gehouden van een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noord-Holland; den hoofdinspecteur van het L.O.; den chef der 5e Afd. der Prov. Griffie van Noord-Holland; de gemeentebesturen van Spanbroek en Op meer met het bestuur der Oudercommlssle waarvan het resultaat was dat de voorzitter van deze vergadering de overtuiging had gekre gen dat de gemeentebesturen van Opmeer en Spanbroek wilden samenwerken en dat een voor allen, die. hertiu.betrokken waren, gunst.g oplossing zou worden verkregen. Verkeerende in «Ul itediiu» moest men Wach ten te komen tot een voor allen aannemelijk en bevredigende oplossing. In aanmerking ne mende, dat nog niets was gebleken van a 1 ge meen e instemming met de opheffing van de school te Opmeer van belanghebbenden, was het noodig de ouders daartoe in de gelegenheid te stellen. Dat hiervoor tijd noodig is zal leder in gewijde kunnen begrijpen. B. en W. komen tot de raden der gemeenten met een voorstel, dat rijp was voor behandeling en dus kans van slagen had. Teneinde dit nu te kunnen bereiken zijn de volgende vergaderingen gehouden: 9 Nov. 1931 vergadering van B. en W. der beide gemeenten met de oudercommlssle met het doel alle ouders gelegenheid te geven hun meenlng te doen ken nen. In deze vergadering bleek men algemeen voor stichting van een gemeenschappelijke school te Spanbroek. 26 Nov. 1931 vergadering van B. en W. van Opmear ter bespreking vat een flnancieele re. geling omtrent de stlchtlngskosten van nieuwe schoolgebouw, teneinde den raad noodlge voorstellen te kunnen doen. 26 Nov. 1931. vergadering van B. en W. Spanbroek, als voren. 3 Dec. 1931. Gecombineerde vergadering Wlnkelslattinrswet. Maandag had ten Raadhulze een bespreking plaats met de melk- slijtsrs en bakken dezer gemeente, welke be spreking ten doel had de vaststelling van be paalde uren op Zondag, waarop melk mag wor den verkocht en de winkels geopend mogen zijn. De besluiten waren de volgende: I. Ingaande 1 Mei 1933 zal op Zondag «A eU ■ur dea voormlddags geen melk worden be zorgd noch aan huls kunnen worden afge haald. n. Met Ingang van dien zelfden datum zul len de bakken hun winkels voor het publiek op Zondag geopend hebben van des namiddags vier tot acht uur. Het ligt in de bedoeling om een en ander ten spoedigste in een gemeente-verordening vast te leggen. Witte Krat*. Maandagavond werd in het lokaal van de Rustende Jager een algemeene ledenvergadering gehouden van bovengenoemde vereenlglng afdeellng Heiloo. De voorzitter, de heer Hopman, opende de vergadering en heette allen welkom. Spr. zeide, dat de opkomst buitengewoon slecht was. De secretaris, de heer J. Th. van Diepen, las de notulen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Mededeellng wordt gedaan van een rapport van de commissie van onderzoek van de boe ken, rekening enz. van den penningmeester waarbg geadviseerd wordt de rekening goed te keuren. Aldus besloten. Hierna komt aan de orde de begrootlng-1932. welke In ontvangsten en uitgaven bedraagt 3693.41, met een batig saldo van 558.81. De begrootlng van de T. B. C.bestrijding luidt in ontvangsten 1450.in uitgaven 1405, zoodat er een tekort begroot is van ƒ45. Wordt eveneens goedgekeurd. De voftzltter licht eenl ge posten toe, zoo is voor het ziekenvervoer 150 begroot, belangrijk hooger dan het vorig jaar. Het bestuur heeft zich In verbinding ge steld met vervoerders. De prijs met ziekenauto bedraagt 4.50 en Is geen ziekenauto noodig dan kan met gewonen auto dit geschieden en is de prijs 1.75. De voorzitter zegt dat leder, wie dan ook gratis per auto naar het ziekenhuis vervoerd kan worden. Hierna komt iet Jaarverslag badhuis. In dit verslag wijst de secretaris er op dat er nog een schuld bjj de boerenleenbank Is en dringt er op aan dat eenlge particulieren als nog dit geld zu"en foumeeren. In 1931 zjjn gebruikt in totaal 7938 boden, on derverdeeld In 934 kuip 4663 douche en 2341 schoolboden. De balans sluit op een bedrag van 12424.56. De winst- en verliesrekening sluit in een totaal met een bedrag van 2831.89 met een voordee- llg saldo van ƒ315.81. Tot leden van de commissie van onderzoek werden benoemd de heeren J. Akkerman, Fles- schlng en Schotvanger. De voorzitter zegt dat in de vorige vergade ring door den heer Brand het voorstel is ge daan de Inning der kwitanties niet door post ambtenaren te doen geschieden, maar door werkloozen. Het bestuur heeft echter besloten dit jaar de inning te doen plaats hebben door de post ambtenaren. De hoer Brand zegt dat het de bedoeling niet Is werkloozen aan te stellen, maar er zijn nog menschen' genoeg die graag een extra-verdlen- ste zouden willen hebben. Bovendien vindt spr. het niet gewenscht dat postboden, die toch een salaris hebben nog extra-baantjes hebben. De heer Cohen zegt, dat de beide boden hun werk steeds tot genoegen van het bestuur heb ben gedaan. Bovendien wanneer zij het niet mogen dan rou de directeur het hun wel ver bieden. De heer Smits zegt dat de directeur zelf wel dingen doet die niet mogen. Hij mag geen agent van een courant zijn en is dit toch. Spr. zal zeer zeker bij den Minister zich hier over beklagen. De heer Flessching merkt op dat wanneer uit eindelijk een uitspraak van den minister zal worden gevraagd, het misschien wenschelijk Is deae menschen te waarschuwen, opdat zij niet in moeilijkheden komen. Inzake een desbetreffende vraag In de vorige vergadering zegt de voorzitter dat een meldings- post is bij den drogist Bakker en een telefoon post bij den heer d» Jager (Kennemer ma nége). Wat betreft verbetering van waterafvoer naar d*n Baaf jespolder, zegt de voorzitter, dat deze zaak nog niet onderzocht Is. Inzake de rioleering zegt de heer Flessching. dat hij het wenschelijk vindt dat deze zaak door het Witte Kruis wordt behandeld. Spr. is niet voor de commissie door den raad benoemd. Spr. had in deze vergadering een bespreking en voorstellen van het bestuur verwacht. De secretaris merkt op, dat het verslag bad huis al zijn tijd In beslag heeft genomen. De heer Flessching dringt aan op mededeellng van het rapport der commissie. De secretaris zegt dit rapport nog niet ont vangen te hebben. De voorzitter zegt onderzoek toe. De rondvraag levert niets op. Hierna sluit de voorzitter de vergadering on der dankzegging. Badhuis Ir het eerste kwartaal-1932 zijn in ons badhuis gebruikt 1441 baden verdeeld als volgt: kuip 135, douche 939 en schoolboden 367.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2