ONS BLAD Na den slag Roode terroristen veroordeeld I? I I Het nieuws van heden VERKIEZINGEN IN PRUISEN Geen Hitler-dictatuur Verlies voor Haarlem Weenen rooder dan ooit 4 F 1 fan Ia Do X startklaar BLOEDIG VERZET VAN gemaakt ARRESTANTEN VRAAG HET HEM ZELF Wilhelm II In hoeveel zaken zat Kreuger? JOH. LAUWERS id - 25 APRIL 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 96 DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND Twee dooden te Berlyn DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Barometer* Proclamatie van Hitler Zware gevangenisstraffen Prachtige oude molen door brand verwoest Indrukwekkend gezicht Druk gestemd Terug naar Europa Massa-aanhoudingen in Dreigend schouwspel Britsch-Indië Centrumwinst in Beieren Een smeulende puinhoop Tot nu toe 400 ontdekt Tal van dooden Op post ie geen volstrekte meerderheid Oordeel der Duiische pers Het Centrum de spil Absolute meerderheid in den Pruisischen Landdag niet bereikt NIEUWE STRIJD IN NICARAGUA Centrum en communisten op de wip Dictators van gisteren vra gen om samenwerking Chr. Socialen geslagen Het St. Thomas en De andere landen Rykspresident von Hindenburg Verlaat een der Berlynsche stem lokalen na het uitbrengen van zijn stem. i 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD X i TELEFOONNUMMER 433. ge- o 1 Massa-arrestaties In Britsch-Indië. 2» mi O de Li A kunstmest en electrisch In Anhalt hebben de Nazi’s betrekkelijk de •A 12 I 3 Nieuwe gevechten in Nicaragua. 45 20 9 3 43 8 14 17 9 4 7 3 0 3 0 23 Centrum Grondbezitters Duitsch-Nat. Stahlh Duitsche Volkspartij Natlonaal-Sociallsten Boe. Arb. Partij Econ. Partij ■n heeft onze beweging ehaalde successen een 1 1 2 2 15 Generaal Ma gaat een zelfstandige staat vor- men in Mandsjoerije. Overweldigende, socialistische stembusoverwin. ning in Weenen. Spaansche trawler met tien opvarenden zonken. deeld: Beiersche Volkspartij Soc. democraten Boerenbond Dultschnat Nat. socialisten Communisten Sociaal-democraten Nationaal -socialisten Communisten Democraten Dultsch-natlonalen Duitsche Volkspartij Economische partij ChristelUk-soclalen Centrum 49 51 26 18 1 5 1 1 2 grootste winst behaald: Sociaal-democraten Staatspartij Communisten ‘1 i-i ADVERTENTIEPRIJZEN: Per losse regel 20 c.; ingez. med. 40 c. per regel; idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Een felle brand heeft Zaterdagavond den mo len „De Adriaan”, die gelegen is aan het Noor- der-bulten-Spaarne te Haarlem vlak tegenover de Infanterle-kazeme. tot den grond toe ver woest. Dit is een zeer groot verlies voor het stadsdeel van Haarlem, dat op dit punt prach tig werd gestoffeerd door dezen In 1795 door Adriaan de Bols gebouwden molen. Kwart over zes zagen éenige jongens rook ko men uit 'een steenen gebouwtje aan de west zijde van den molen. Hoewel de brandweer onmiddellijk werd gewaarschuwd en spoedig ter plaatse was. bleek de houten kast reeds van onder tot boven vuur te hebben gevat. Sociaal-democraten Duitsch-nationalen Centrum Communisten Nat. socialisten Duitsche Volkspartij Staatspartij Economische Partij Christ. Soc. Volksdlenst Dultsch Hannoveranen Volgens deze berekening. moeten worden. Het blad wijst er tenslotte op. dat het resultaat van de verkiezingen in de landen ónmogelijk zjjn uitwerking kan missen op de politiek van het Rijk. In Hamburg zijn de verhoudingen zeer on duidelijk geworden: in Beieren behaalden de Nat. Wurtemberg geen meerderheid. (2D (16) <15> 8) 6) 4) 4) 3) 2) D (46) (43) (35) (14) 9) 7) 2) 2) 2) Sociaal-democraten Centrum Boerenbond Democraten Communisten Duitsch-nationalen Duitsche Volkspartij Chr. Volksdlenst Volksrechtpartij Natlonaal-socialisten (15) 2) 3) toen in den loop van den morgen dit feit in het Z.W. van Berlijn bekend werd, werden ae „Hakenkreuz’-vla^gen op talrijke plaatsen van ALKMAAR PAYGLOP 3 en Thermometer* o) trum niet slechts het lot van Pruisen, doch 2) (2) 6) (1) Maart gingen de Nazi's in Pruisen alweer met ettelijke honderdduizenden stemmen vooruit. Het Centrum hield zich kranig en groeide, maar de sociaal-demokraten slonken. Het is voor Duitschland wellicht een ge luk, dat Hitler thans zal moeten toonen, wie hij is en wat hij kan; nu zullen velen laten wij ’t hopen de oogen opengaan en zal er misschien een einde komen aan den benauwenden groei der wanhoopsmassa. INTSERBURG (Oost-Prulsen). 23 April CV. D.) Voor de rechtbank te Intserburg stonden gedurende twee dagen terecht 25 communisti sche landarbeiders, die gedurende een staking op het riddergoed JSchroeterlauken” in het district Gumblnnen 4 werkwillige landarbeiders hadden overvallen en een hunner gedood. Er werd op het landgoed gestaakt omdat de groo- tendeels communistisch georiënteerde arbeiders een aangekondigde loonsverlaging niet wilden aanvaarden. De stakende landarbeiders en hun kameraden van een aangrenzend landgoed hadden het riddergoed systematisch geïsoleerd, de telefoonleidingen doorgesneden en een groep posters in een der stallen geposteerd om 'te voorkomen dat werkwillige arbeiders aan het werk zouden gaan. Toen een viertal arbeiders uit Gumblnnen op het landgoed verschenen om er het werk der stakers te gaan doen, werden zij door de stakers overvallen, waarbij een hunner gedood werd en een zwaar ge wond. De voornaamste leider van de stakers, de voormaligeSchupo-agent Pfau, zag kans naar Rusland te ontkomen. 'Van -ie ovtrlgen werd als aanvoerder beschouwd een zekere Masuhr, die veroordeeld werd tot vier jaar tuchthuisstraf, terwijl van de Andere 24 be klaagden 21 werden veroordeeld tot gevange nisstraffen van 9 maanden tot vijf jaar. Evenmin als socialisten in De fractieleider van de N.S.D.A.P. in den Pruisischen landdag publiceert de volgende ver- i-iaring in verband met den uitslag der verkie zingen voor den Pruisischen landdag: „De sociaal-democratie is in Pruisen na een dertienjarige heerschappij vernietigend versla gen. De NSDAT., tot dusverre onderdrukt, us door het vertrouwen van de ten gronde gerichte massa van boeren en arbeiders met de hooge taak belast den Pruisischen staat zijn Duitschen plicht weer te doen vervullen. Wij zjjn bereid in Pruisen de regeering over te nemen en met leder samen te werken, die een nationaal van socialistische rechtvaardig heidszin vervuld en door een krachtlgen geest veredeld Pruisen wil. Wij wijzen niemand af. die bereid is met ons samen den ophouw van den staat ter hand te nemen. Wjj elschen voor ons, op grond van artikel 2 van de Pruisische grondwet, volgens hetwelk het geheel van het volk drager is van de staatsmacht, de leiding op bij het uitvoeren van deze taak. Van de -huidige regeering eischen wij dat zij zich neer legt bij het oordeel van het volk en onmiddei- HJk haar plaats ontruimt. De opvolger van den verslagen minister-president dr Braun moet een nationaal-soclallst zijn, die Adolf Hitler zai aanwijzen. Wjj willen geen laaghartige wraaa, maar in den Pruisischen staat de georgani seerde kracht van het volk, ten einde Pruisen weer te leiden naar zijn historische taak.” Na een half uur bezweek de balie. Met het oog op het gevaar, dat het Instorten van den molen in deze vrij dicht bevolkte buurt mee bracht, werden de omliggende woningen ont ruimd. Om kwart ovr zeven zakte het heele gebouw met donderend geraas ineen. Gelukkig naar den kant van het Spaarne; slechts een smeulende puinhoop bleef over. Omtrent de oorzaak Is nog niets met zeker heid te zeggen. De politie dacht aan kortslui ting, doch van de zijde der brandweer werd ons medegedeeld, dat toen zij bij bet brandend^ gebouw arriveerde, een motor stond te draaien en blijkbaar warm was geloopen. Verzekering dekt de schade. De Adriaan is de eerste molen, die door de Vereeniging „De Hollandsche Molen" werd aan gekocht. Dit geschiedde in Mei 1925. Thans in gebruik bij den „Handelsraad". die er een op slagplaats had van malen van graan. De molen werd in 1795 gebouwd op de fun damenten van een der voormalige stads vesting-torens. Achtereenvolgens was er geves tigd een cementmolen. daarna snuifmolen en Een der daders van den overval te Nijmegen herkend. Tjltgebreide inbrekersbende op het spoor. - 14. Molen „De Adriaan” te Haarlem door brand verwoest. ■<- sche partij is thans voor de vraag gesteld of zij de verantwoordelijkheid op zich kan en wil nemen. Het hangt thans geheel van het Cen trum af. of in Pruisen een Rechtsch Kabinet of een Kabinet in het algemeen gevormd zal kunnen worden, dat op de basis van een par lementaire meerderheid kan regeeren. Aangezien door de beslissing van het Cen- r._- dat van het Duitsche Rijk in het geding komt, zal het Centrum loyaal uiting moeten geven aan zijn wil tot samenwerking met Rechts. Het geval zou zich echter kunnen voordoen, dat de Pruisische Landdag, doordat het Centrum en de Natlonaal-Sociallsten niet tot overeenstem ming kunnen komen, niet zal kunnen func- tionneeren. Het Rijk zal dan de taak hebben in te grijpen, om te voorkomen, dat de zaken in het grootste Duitsche land verkeerd zullen gaan. Adolf Hitler heeft na het ontvangen van de eerste verkiezingsuitslagen de volgende procla matie uitgevaardigd: „Met den dag van he aan haar tot dusverre geweldige, heerlijke overwinning toegevoegd. Wij zijn thans onomstootelijk verreweg de sterkste partij in Dultsch'and geworden. Alle onderdrukklngs- en geweldmaatregelen van onze tegenstanders hebben het opkomen van onze beweging niet kunnen verhinderen. Dit succes is niet het resultaat van een „verstandige tac tiek”, maar de vrucht van een voortdurend, on vermoeid. vlijtig werken. Wat de politieke organisatie en de propa ganda in deze weken gepresteerd hebben, is uniek. Uit een overvol hart dank ik echter voor al mijne, mi) en de beweging in onverbrekelij ke trouw toegewijde. voormalige SA- en SS- mannen en -leiders, die als partijgenooten. als altijd moedig en offervaardig, hun uiterste heb ben gegeven. Zij, de leiders der organisatie en propaganda der party, zoowel als de mannen van onze pers, zü allen kunnen zich deze groote overwinning aanrekenen alp vrucht van hun capaciteiten en hun werk. Onze taak is het thans, geen uur te rusten, maar den strijd voor de opheffing en de bevrijding van Dultscn- land onmlddelUJk weer te hervatten en voort te zetten.” BUREAUX; HOF 6, ALKMAAR. TEL: ADMINISTRATIE 433, REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd’ Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door de N.V- Drukkerij De Spaarnettod Haarlem De weinige Berlijnsche bladen. $ie op Maan dagmorgen verschijnen, wijden reeds uitvoerige beschouwingen aan den uitslag van de Land- dagverkiezingen in Pruisen. De oppositioneele .Deutsche Allgemelne Zei- tung” constateert, dat het voornaamste doel van den verkiezingsstrijd in Pruisen bereikt is: de meerderheid van de Coalitie van Weimar is verdwenen. Het Centrum, zonder welke de re- geeringsvorming in Pruisen niet mogelijk is. moet tot overeenstemming komen met de par tijen, die rechts van hem staan. De nederlaag, die zijn coalitie-genooten tot nu toe hebben ge leden. is zoo groot, en het succes der Natlonaal- Sociallsten zoo aanzienlijk, dat hier ongetwij feld de politieke consequenties uit getrokken Nadat het in de 'hoofdstad van het Rijk in den nacht op Zondag reeds eenlge malen tot kleine botsingen tusschen politieke tegenstan ders was gekomen, werd tegen half vjjf Zondag morgen in de Moeckernstrasse (ZW Berlijn) de 22-jarige koopman Curth, een lid der NS.D. A.P., door communisten overvallen en door een schot in den slaag gedood. Als vennoedelijke daders zijn vier communisten gearresteerd. Toen in den loop van den morgen dit feit Het was voor de brandweer niet mogelijk de stapels dikke brandende balken te blusschen. Weldra drongen de vlammen op verschillende punten door het houten geraamte en lekten dreigend omhoog. Spoedig bleek de mooie mq^en niet meer dan een gigantische brandstapel. Een ontzaglijke menigte aan de oevers van de Spaarne aanschouwden het indrukwekkend schouwspel. Langzaam werd de houten ontspanning door het vuur verteerd en werd het roodgloeiende karkas van dikke spanten en balken zichtbaar. Brandende stukken hout wentelden omlaag en een regen van vonken daalde neer over het Spaarne. Tegen deze steeds hooger oplaaiende vuurzee bleek het werk der Haarlemsche brandweer kindeispel. En toch werd met niet' minder dan tien slangen, waaronder de vier zware van de motorspult, alle kracht gecon centreerd op den strijd tegen het vuur in deze betrekkelijk kleine ruimte. De landdacverkiezingen in Pruisen. Beieren, Wurtemberg. Hamburg en Anholt hebben groote stemmenwinst voor de Nail’s gebracht, doch geen volstrekte meerderheid. De ..Montag” schrijft, dat het zwart-roode blok beslissend verslagen Is. doch dat de re- geeringsvormlng zeer moeilijk zal zijn, aange zien ook de Dultsch-Natlonalen en de Natlo- naal-Soclalisten samen geen meerderheid hebben. De (liberale) Kölnische Zeitung schrijft dat de regeeringsvormlng de wet eischt. dat de sterkste partij de verantwoordelijkheid daar voor op --- - ------I ST. JOHN. 24 April. (Reuter.) De comman dant en de navigator van de Do X vertoeven momenteel hier, teneinde een startplaats voor het watervliegtuig te vinden voor den terug tocht naar Europa, over den noordelijken At- lantischen Oceaan. Zij verklaren, dat de Freshwater Bay bij St John zeer geschikt is. De officieren keeren Dinsdag naar New-York terug. NEW-YORK. 23 April. In Nicaragua te het den loop der laatste dagen opnieuw tot bot- algen gekomen tusschen de Nicaraguaanse he vrijheidsstrijders” en afdeellngen van de na tionale garde, die geleid worden door Ameri- kaansche officieren. Bij een van die botsingen in de nabijheid van Apala zjjn 3 Amerikaan- sehe officieren gedood. In de nabijheid van Klsalaya vielen ..vrijheids-strijders” een wacht post van de nationale garde aan. waarbij 6 der aanvallers, waaronder hun commandant, en verder een Amerikaansch officier gedood werden. Uit Managua wordt geseind, dat opstande lingen een militairen keukentrein hebben over vallen. waarbij een officier en 30 man gedood werden. Weenen. 24 April (Reuter). Volgens den niet- officleelen uitslag van de verkiezingen voor den Weenschen gemeenteraad, welke tevens landdag is. telt deze thans 100 zetels (120), welke ate. volgt verdeeld zijn: (oude samenstelling tus schen haakjes) Sociaal Democraten 66 (78). Christ. Socialen 19 (40), Nat. Socialisten 15 (0). 31 67 57 162 7 2 2 2 1 die waarschijnlijk de definitieve uitslag is, zal de nieuwe Land dag dus bestaan uit 424 mandaten tegen 450 in den ouden Landdag. De absolute meerderheid zai daii 213 bedragen, waarvan de rechtse he partijen tezamen 202 stemmen hebben. De coalitie van Zelmar (regeeringspartijen) zal in den nieuwen Landdag volgens deze be rekening waarschijnlijk over 163 stemme •-e- schlkken. Daar de oude Landdag kort voordat hij werd ontbonden een wetsontwerp heeft aangenomen, waarbij wordt bepar 1. dat de minis’ ar-, resi dent alleen met absolute meerderheid va stemmen zal kunnen worden gekozen, zullen de rechtsche partijen géén minister-president kunnen kiezen, tenzij de communisten de rechtsche partijen in dezen tegen de regeering steunen, of het centrum uit de coalitie van Weimar treedt en zich bij de rechtsche partijen aansluit. Al moge dus de Hitler-droom ook ten op zichte van Pruisen wreed verstoord zijn en al is dus voorlooplg een „onmogelijke” ver houding tusschen Pruisen en het Rijk van de baan, evenals het gevaar voor een staats greep, niettemin meenen wij wéér de aan dacht te moeten vragen voor den nationaal- zich neemt. De Nationaal-Soclalisti- sociallstischen stemmen-aanwas: sinds 13 tenslotte een korenmolen. Verwachting: Zwakke tot matigen. Oostelijke tot Zuidelijken wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, mogeljjk nachtvorst. Iets zachter over dag. Hoogste barometerstand 775.2 te Isa- fjord. Laagste barometerstand 750.0 te Kinn. De stemming van gisteren nu heeft voor- loopig over heel de linie aan alle dictatuur- droomen van Hitler een einde gemaakt. Van een absolute Hitler-meerderheid is geen 'sprake: najir voorloopige berekening .zullen de*nationaal-socialisten in den Prui sischen Landdag 160 van de 421 zetels be zetten. Een respectabel aantal, voorzeker, maar daartegenover staan 68 zetels van het Cen trum en 93 zetels van de sociaal-democraten om van de verschillende kleine grqepen, die in geen geval Hitler steunen willen, maar te zwijgen. üelfs al zouden de Duitsch-nationalen (wat na het vele gebeurde niet direct waar schijnlijk is) met de natlonaal-socialisten willen samengaan, dan nog kwam Hitler met 160 30 190 zetels niet aan de meer derheid (211 zetels) toe. Er zal derhalve daar de communisten met hun 56 zetels voor geen enkele partij betrouwbaar of beschikbaar zijn geen meerderheidsregeering gevormd kunnen worden, tenzijde Hitlerianen ófwel wa ter in hun wijn doen ófwel zich uit de prak tische volksvertegenwoordiging terugtrek ken. In ieder van deze beide gevallen raakt het Hitler-ideaal op den achtergrond en zal er weinig of niets terecht kunnen komen van de snorkende beloften en dreigemen ten, waarmede Hitler de wanhopige massa achter zich gekregen heeft. De~verschillende verkiezingen, welke de laatste jaren in Duitschland plaats vonden vqor den Rijksdag, voor enkéle Landda gen en voor het presidentschap zijn door heel de wereld met buitengewone belang stelling gevolgd. Van den politieken gang van zaken In Duitschland toch hing, naar algemeene overtuiging, het wel en wee van Europa en van het belangrijkste deel der heele we reld af. En de opzienbarende opkomst der natlo naal-socialisten verleende aan de voortdu rende gegroeide belangstelling iets bijzon der pikants: de Nazi’s toch vertegenwoor digden het nieuwe Duitschland: zij zou den het overwonnen en smadelijk gekne velde wereldrijk uit zijn zware boeien be vrijden; zij zouden met de vuist op tafel decreteeren. dat niet Duitschland eeuwig als d e schuldige aan den wereldoorlog moest worden aangezien, dat de „vredes”- verdragen als opi>erste ongerechtigheden ten spoedigste vernietigd moesten worden; zij zouden het „Deutschland. Deutschland über Alles” weer met fierheid doen klinken en aan het oude volkslied zjjn oude be- teekenis terugschenken. Sinds 14 September 1930 bleek de natio- naal-socialistische partij onder leiding van Hitler phehomenaal gegroeid; in enkele Duitsche staten wist zij zelfs meerderheids- successen te bevechten en voor de presi dentsverkiezing was laatstelijk een herstem ming noodig, omdat het Duitsche volk gesteld voor de keuze: Hindenburg of Hitler weifelde. Het gezond verstand zegevierde echter in zooverre, dat Hindenburg althans bij de tweede stemming met absolute meerderheid tot president verkozen werd.. „Liebst Vaterland” mocht voorlooplg dus .j-uhig” zijn. Een heel precair geval zou echter nog afgehandeld moeten worden: de Pruisische Landdagverkiezing op 24 April! In het Rijk had het Hindenburgfront de overwinning behaald, maar wat zou er in Pruisen gebeuren? Stel u eens voor, dat Hitler in Pruisen aan het bewind kwam tot welke zon derlinge en gevaarlijke wrijvingen met de Rijksregeering zou dit geen aanleiding kun nen en moeten geven! Pruisen is niet zoo maar een onderdeel van het Duitsche Rijk, Pruisen is er de ziel van, en door bevolkingssterkte, door rijkdom, door zeggenschap over de voor naamste strijdkrachten der republiek neemt Pruisen in het Rijk een zóó voorname plaats in, dat een volledige tegenstelling Duitsch- land-Pruisen de positie van het Rijk op het ernstigste schokken zou. Volgens de officieele cijfers is 81 pCt. der stemgerechtigden voor deze verkiezingen op gekomen. Het totaal aantal in Pruisen uitge brachte geldige stemmen bedraagt 22 069.849. STOCKHOLM, 23 April (Reuter). Volgen* berichten in de Zweedsche bladen heelt Ivar Kreuger aan een zekere mevrouw Ingeborg Eberth te Stockholm een legaat van een h»i. milUoen kronen vermaakt. Een bijsondere afdeellng van de Kreugercom- missie heeft zich ermee bezig gehouden klaar heid te brengen in de talrijke door Kreugei irr de meest verschillende deelen der wereld ge stichte dochterondemeihingen. Daar slechu zeer weinige dezer maatschappijen in de txx-Ken of aanteekeningen van Kreuger te vinden zijn, is dit werk buitengewoon moeilijk» Totnogtoe moeten meer dan 400 dochtermaatschappijen zijn vastgesteld. Men gelooft echter dat nog honderden van dergelijke geaffilieerde zaken te ontdekken zijn, die binnen het Concern en onder persoonlijke leiding van Kreuger een soort schijnbestaan hebben gevoerd. BERLIJN, 25 April. Zondag zijn in vjjf Duit sche landen (Pruisen, Beieren, Wurtembeig, Hamburg en Anhaltj nieuwe landdagen ge kozen. Volgens den voorloopigen uitslag zal Pruisische Landdag Is volgt zijn samengesteld: (tusschen haakjes vroegere samenstelling: 93 zetels (137) 71) 71) 48) 9) 40) 22) ?6) 4) 5) In de kringen der Pruisische staatsregee- ring wordt, afgezien van een verdere beoor- deeling van het resultaat der verkiezingen in Érulsen, met groote voldoening geconstateerd, dat de oppositiepartijen niet de absolute meer derheid verkregen nebben. In lerband met het besluit van den Pruisischen landdag inzake de verkiezing van den minister-president acht men het slechts van ondergeschikte beteeke- nis of de regeeringBraun volgens gewoonte formeel zal aftreden of niet, want In toonaan gevende kringen der Pruisische staatsregee- ring twijfelt met) er niet aan, dat de regeee- ring-Braun In leder geval als zakenkabinet verder zal regereen. Men acht het in deze kringen uitge sloten. dat de communisten de rechtsche oppo sitie zullen steunen om een andere wijze van verkiezing van den minister-president door den Pruisischen landdag mógelUk te maken. De oude Landdag zal nog tot 19 Mei blijven be staan. De regeering Braun hoopt op een mo gelijke, geleidelijke verbetering van den eco- nomlschen toestand en een daaruit vocrtsprul- tende vermindering der werkloosheid. Dit zou volgens de meenlng in toonaangevende kringen zeker de macht der radieale vleugelpartijen doen verminderen. De nieuwe Beiersche landdag zal uit 128 zetels bestaan, als volgt over de partijen ver- tusschen haakjes oude samenstelling) (40) (34) (17) (13) 9) 5) „Hakenkreuz"-vIa<Tgen op talrijke plaatsen rouwfloers voorzien. In een tuin te Steglltz werd tegen vijf uur Zondagmorgen het Hjk gevonden van den ar chitect Hugo Freeck uit Charlottenburg. HU is waarschijnlijk na een vechtpartU over een andertialven meter hoog hek geworpen. Op den Hohenzollemplatz werden tegen zes uur zes natlonaal-socialisten door eenlge com munisten aangevallen en met messen en ston ken bewerkt. Het aantal gedurende de laatste 24 uren ae politiebureaus binnengebrachte personen be draagt ongeveer 220. De politie heeft o. m. een vergadering van linksradicale elementen, welke in een kelder in de Friedrich Karlstrasse wera gehouden, ontbonden en negen personen gear resteerd. BOMBAY, 23 April (V.D.). Mevrouw Naidoe. die tot dusver de leiding van het Indische Con gres heeft gehad. Is veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De nieuw gekozen voorzitter van het Congres, Pandit Malavlya is nog heden buiten Delhi In arrest gesteld, daar hij aan de door de regeering verboden Congresconferentie wilde deelnemen. In totaal zUn tot dusverre 150 Congresleiders gearresteerd. De regeering gelooft than, alle jxigingen ver- Udeld te hebben om de Congresconferentie, die op Zondag was vastgesteld, in Delhi te doen plaatsvinden. In een trein tusschen Delhi en Lahore heb ben een 25-tal gevangenen hun bewakers aan gevallen. ZU maakten zich meester van hun geweren en vuurden op de politieambtenaren, die mede aanwezig waren. Twee politieagenten werden gedood, verscheidene anderen gewond Passagiers van den trein, die de politie te hulp snelden, werden oveneens beschoten en een van hen werd gewond. Vervolgens kfbmmen de ar restanten op de locomotief en dwongen den machinist den trein tot staan te brengen Met medeneming van de geweren zochten zy ver volgens een goed heenkomen. De Soc-Democratische „Vorwaerts" schrijft dat rechts bUna de meerderheid heeft en dat de Natlonaal-Sociallsten thans In het protes- tantsche deel van Duitschland de burgerlijke party zUn geworden. De beslissing over de verdere ontwikkeling ligt thans in de eerste plaats in banden van het Centrum. In elk geval staat men in Pruisen en in geheel Duitschland voor een zwaren strüd, die slechts Onder sociaal-democratlsche leiding tot de overwinning kan voeren. c -- -jji WASHINGTON, 23 April. (Reuter.) Bet Staatsdepartement heeft besloten de ultnoo- dlging van het eiland Sint Thomas (Ameri kaansch, vroeger Deensch) aan den Duitschen ex-keizer, niet verder door te geven, doch de kamer van koophandel van de Maagden-eilan- den, waarvan de uitnoodiging uitgaat, den raad te geven zich rechtstreeks tot den ex-keizer te wenden. De Amerlkaansche regeering leidt al leen mededeelingen verder, die aan officieele personen gericht zUn. De ex-keizer leeft echter als particulier In Nederland. Gelijk men zich herinnert, verhoopt 8t. Thomas ran een ver blijf van Wilhelm II op het eiland een op leving van den economlschen toestand.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9