ONS BLAD Wat doen, de Nazi’s? Tornado in Amerika Beurs banken en Amerika if 1 Het nieuws van heden BIJ HET OVERLIJDEN VAN KARDINAAL PIFFL T in New-York vreest hongeroproer Geen Italiaansch marine-budget VALUTA-FONDS IN HET Indeeling der dagtaak LAGERHUIS Door oppositie goedgekeurd JAPAN ZENDT TROEPEN GRIEKENLAND VERLAAT GOUDEN STANDAARD Slechts 7000 vonnissen in Britsch-Indië Herstelconferentie op 16 Juli? Werkloozensteun uitgeput LUCHTAANVAL OP AMOY Do X startklaar Kanton tegen communisten gemaakt Terug naar Europa Slag voor de Russische luchtvloot Invoerbeperking in Duitschland Mandsjoerijsche toestand met den dag ernstiger GEMOEDELIJK EN EENVOUDIG Een tiental dooden JOH. LAUWERS ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers Vertrouwen in ontwapening? Controle en onderzoek Vraag van de „Germania” DINSDAG 26 APRIL 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 97 om DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Door een Israëliet gezegend Sobere maaltijden Nat.-soc. uitlating Visitaties Vrees in Frankrijk Fascistische sympathie voor Hitler Waarom Braun niet kan aftreden Z.Em. Kardinaal Piffl op het praalbed in de chapelle ardente van het Bisschoppelijk Paleis te Weenen V oor al Tennessee geteisterd, telefoon- en telegraaf- leidingen verbroken Nieuwe hoop te Sjanghai Boterinvoer naar Duitschland -- Hoe hy met de menschen wist te gaan. Van reeboutjes en gebakken haantjes KARDINAAL PIFFL’S PRAALBED TE WEENEN NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD TELEFOONNUMMER 433. Drukke BoIlenZ.ondag. Katholiekendag in Groningen. Oud-Pastoor J. F. Graaf t. Japansche troepenbeweging in Mandsjoertfe. New-York vreest voor hongeroproer. Griekenland verlaat den gonden standaard. o o Runciman mag In het Lagerhuis het V olgens 1 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per losse regel 20 c.; ingez. med. 40 c. per regel; idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. een den 1922 van zijn Ook de Prot Christelijke Bond tegen de aan- gekondigde loonsverlaging bjj de Spoorwegen. BERLIJN. 25 April. (W B.) De Rijks- mlnlster van economische zaken heeft veror dend. dat de importeurs voor de maand Mei slechts 50 pct. van de hun toegestane hoeveel- ROME. 25 April. (V.D.) De Itallaansche pers publiceert uitvoerig de uitslagen van de Duit- sche verkiezingen, speciaal van die in Pruisen De „Tevere" schrijft: Het politieke gezwel van het socialisme is uitgesneden. Het nationaal- socialisme is de gezonde volkskracht, waarom heen zich alle elementen van goeden wil moe ten verzamelen. Slechts door onwettige midde len kan men verhinderen, dat Hitler de leiding der Rijkspolitiek neemt. Hindenburg zal ten slotte Hitler moeten roepen en de handdruk dien zij met elkaar wisselen zal hartelijker zijn dan ooit te voren, want de oude generaal, de belichaming van een geheele periode Duitsch Tornado in eenige staten van de V. S. Eea 10-tal dooden en seer vele gewonden. Verhuizing van den Amersfoortsehen kei. De beide verdachten van de inbraak te Nijme gen hebben een bekentenis afgelegd. De derde verdachte op het spoor. LONDEN. 25 April. (V. D.) Maandag werd in het Lagerhuis de kwestie van het valuta - fonds besproken. Onderstaatssecretaris Elliot van het depar tement van financiën, die het woord voerdr in plaats van den aan jicht lijdenden minister Neville Chamberlain verklaarde, dat de regee- ring besloten heeft meer conrróle te doen oefe nen op de valuta. Het fonds zal gebaseerd zijn op het dollar te-goed. dat Engeland in Ame rika heeft, en door leeningen. welke een be drag van 150 millloen pond niet te boven gaan worden uitgebreid. Elliot zette vervolgens het verband tusschen het nieuwe valuta-fonds en de afdeeling bank biljettencirculatie van de Bank of England uiteen. Deze zal de dekking voor de clrcuiatle welke in totaal 400 millloen pond beloopt be houden onder voorbehoud, dat het ministerie voortdtfrend van de zaken op de hoogte wordt gesteld en de winst uit de bankbiljettencircu latie zal worden uftgekeerd aan de schatkist Het goud der Bank zal zoolang op de gouo- pariteit worden gewaardeerd tot een nieuw» stabilisatie van het pond zal hebben plaats gehad. De nieuwe regeling zal bewerken dat de circulatie-afdeellng der Bank bij lederen noodtoestand liquide zal blyven en de bankbil jetten door werkelijke activa zullen zijn gedekt Namens de oppositie keurde sir Stafford Cripps de gedachte der valuta-contröle goed. Spr. meende dat dit de eerste stap zal zijn op een weg. welke lelden zal tot een staatscontrole op de Bank of England en tot die van verant woordelijkheid van den staat voor de valuta Naar de meerling der oppositie zou het doel matig zijn. Indien de kring van personen welke het beheer sal voeren over het valuta-fonds niet beperkt blijven tot financleele experts doch zou worden uitgebreid met personen uit kringen van handel en Industrie. BERLIJN. 22 April (VB Uit welingelichte J landbouwkringen wordt medegedeeld dat door de leiding van het Reichsverband der Deut- schen Industrie onderhandelingen gaande zijn met Deensche en Nederlandsche ver tegenwoordigers over verlaging van de Dultsche invoerrechten op boter. Van andere welinge lichte zijde wordt hieraan toegevoegd, dat de onderhandelingen niet in de eerste plaats be trekking hebben op een verlaging van de boter- tarieven, doch op de mogelijkheid om de hui dige absolute contingenteering te wijzigen in een proportioneele contingenteering, waarbij rekening zal worden gehouden met den omvang MOSKOU 25 April (V.D.) Officieel wordt medegedeeld dat by Tiflis een groot Rus sisch bombardementsvliegtuig, waa^n gezeten was de chef van de Roode Luchtvloot In den Kaukasus. Prochorow, is neergestort. Procho- tow en zijn begeleider werden gedood. bespreken uitvoerig den Pruislschen stembus uitslag en verbergen -over het algemeen niet hun ongerustheid. De .Jntransigeant” verklaar'. dat men terecht kan zeggen, dat de dreiging van de zijde van Duitschland in versneld rhythme groeit, hetgeen tot waakzaamheid maant. Voor de „Temps" heeft Duitschland alle zelfbeheersching verloren. Men moet zich af vragen, wat voor het herstel van Europa en den vrede eventueele overeenkomsten me; Duitschland kunnen beteekenen, een land, dat onder de dubbele dreiging van Hltlerianisme 'n communisme niet meer in staat is, zichzelf een stabiele regeering te geven. De linksche bladen zijn natuurlijk veel min der scherp in hun beoordeellng. MEMPHIS (Tennessee), 25 April (Reuter). Hedenochtcn heeft een tornado verscheidene stadjes in den staat Tennessee verwoest. De tor nado ging gepaard met een verschrikkelijken ha gelstorm en bliksemstralen en vernielde een deel van de staten Arkansas en Alabama, waar de oogst gedeeltelijk verwoest werd. Het aantal doo den zou tien bedragen, het aantal gewonden moet zeer groot zjjn. Het staat nog niet vast, hoe hoog de aange richte schade is. In de stad Rosemark zijn ver moedelijk verscheidene menschen gedood en ge wond. Ook verschillende steden in den staat Kentucky zouden van den tornado te lijden heb ben gehad. In Tennessee en Kentucky zijn tal van tele foon en telegraafleidingen verbroken, zoodat uit vele kleine en grootere gemeenten nog geen berichten te verkrijgen zijn. PARIJS. 24 April. (Reuter). Volgens de „Echo de Paris”, hebben Tardleu en MacDonald eergisteren inderdaad besloten de opening van de conferentie van lausannë te stellen op 16 Juni. Om dit officieel bekend te maken, wacht men nog op de Instemming van Duitschland. Italië. België en Japan. Tardleu en MacDonald zouden bovendien zijn overeengekomen in Lau sanne ook de economische problemen van Midden- en Oost-Europa te sprake brengen. In den ministerraad ontkent men het bericht, dat in het buitenland is gepubliceerd. Inhoudend dat tijdens de' -besprekingen te Genève door imson. MacDonald. Briining en Tardieu het \an zou zijn overwogen voor vernieuwing van ■t Hoover-moratorium. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. TEL: ADMINISTRATIE 455, REDACTIE 453 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door de N.V- Drukkerij De Spaarnestad Haarlem LONDEN. 25 April (Reuter). In het Lager huis deelde de minister voor Indië. sir Samuel Hoare. mede, dat het aantal veroordeellngen in Indië in de maand Maart heel wat was vermin derd en circa 7000 bedraagt, tegen 15 000 in Januari en 18 000 in Februari. In verschillende deelen van Indië werden de telegraafdraden beschadigd en brieven in brie venbussen verbrand. Binnenkort zal de inschrijving worden ge opend van een leenlng van tien millloen pond sterling voor de Britsch-Indische regeering De rente zal 5 pCl. zijn, de emlssieprjjs 95 pCt. NANKING, 25 April. (Reuter). De voorstel len. welke de Britsche gezant in China op de conferentie te Sjanghai heeft gedaan, schijnen aannemelijk te zjjn voor China. Vermoedelijk zullen de Onderhandelingen binnenkort worden voortgezet. den ze bij zoo'n diner gebakken haantjes. De kardinaal had onmiddellijk gezien hjj was en bleef een oolyke baas dat die eenvoudige menschen geen raad wisten met die haantjes Thuis Wel. maar hier voor den kardinaal! Wal deed Z. Em.? Hjj nam een haantje tusschen de vingers, begon er in te bijten en zei zoo kwansuis, maar hard genoeg dat allen het kon den hooren: „haantjes worden met de hand gegeten.” Nu ging plotseling ook den boeren het werk goed van de hand. De kardinaal was geen vriend van groote diners en zeker niet op visitatie. Maar juist in deze gastvrije streken konden de pastoors het niet van zich verkrijgen althans niet iets bij zonders op tafel te laten brengen. En zoo kreeg de kardinaal op zekeren dag op de eerste visl- tatie-plaats een lekkeren reebout, 's Middags was de visitatie afgeloopen. tegen den avond begon ze weer in de buurtparochie. Begroeting, kerk bezoek, reebout! Den volgenden dag moest de kardinaal al lachen in afwachting van de din gen. die komen zouden in de volgende parochie en hij vroeg aan den pastoor: „krijgen we een reebout je vandaag?” .Eminentie, dat is het beste wat hier te krij gen is.” Kardinaal knikte, doch de pastoor scheen toch bemerkt te hebben, dat Z. Emv nu zoetjesaan wel genoeg ree boutjes gegeten moest hebben en hjj zond een briefje aan den buurt- pastoor, die de visitatie verwachtte, met de woorden: „Geen reebout op tafel brengen!” De kardinaal hoorde van dat briefje en stuurde onmiddellijk een bode óm den pastoor te laten weten, dat hij, de kardinaal, een reebout op tafel verwachtte. Tegen zjjn ceremoniemeester zei hij dan„veel liever had ik een bordje soep, een paar sneedjes ham of zoo iets en een stuk brood, maar ik wil die eenvoudige menschen niet stooten”. Zoo was hjj. Hoe dik wijls gebeurde het niet, dat hij na een langen bergteer in Kranichberg thuiskomend niets at dan een boterham met kaas en zelf thee zette! Hij wilde niet dat de kamerdienaar om zij nentwille .opbfeef. Naar uit Pruisische regeeringskrlngen ver luidt, zal de regeering Braun op grond van den verkiezingsuitslag in Pruisen op het oogenblik niet aftreden, aangezien dit slechts kan geschie den door van hel voornemen om af te treden kennis te geven aan den voorzitter van den Landdag, die dan de verkiezing van een nieu wen minister-president aan de orde moet stel len. De regeering Braun kan dus elgemyk oas aftreden, wanneer de nieuwe Landdag bijeen is geweest om een voorzitter te kiezen. Aangezien de oude Landdag nog niet ontbonden is. blijft hij bestaan tot 20 Mei a s. Hoogstens dertig ua- gen later, dus ten laatste op 19 Juni, zal ie nieuwe Landaag bijeen moeen komen om een voorzitter te kiezen Tt yf et kardinaal dr. Piffl. aartsbls- Ivl schoP van Weenen,' is een pries- A A ter naar Gods hart heengegaan, een harde werker in Gods wijngaard uit diepe godsdienstige overtuiging, zonder een zweem van overdreven vroomheid of onver draagzaamheid, een man van fijne innerlijke beschaving gepaard aan- natuurlijken onge dwongen eenvoud. Een zuiver type van den ouden hoogstaanden Oostenrijker, loyaal tegen over het oude keizershuis, loyaal tegenover de nieuwe republiek. Kardinaal Piffl was geen strijdbare natuur. Hjj was in hooge mate be gaafd met het typisch Oostenrijksche aanpas singsvermogen. dat echter, door natuurlijke in telligentie geleld en door de bovennatuur ge adeld. nooit het wezenlijke prijs gpf. Ons blad heeft reeds den levensloop van den hoogen kerkvorst geschilderd, doch ook groote mannen leert men het beste kennen uit het dagelijksche leven. Daarom eenige trekken verteld door zijn kamerdienaar Karl Just. Het is algemeen bekend, dat de kardinaal een vroegopstaander was. Bij eenlgszins dragelijk weer was hij al om zes uur op wandeling door de binnenstad, langs het Donaukanaal. door het stadspark, niet te onderscheiden van den allereenvoudigsten geestelijke. Dat duurde zoo ongeveer een uur. Na de H. Mis in de huis kapel, na dankzegging en een gedeelte van het brevier, na een uiterst sober ontbijt (een kopje koffie of thee met een broodje), begon onge veer om negen uur de werkdag. Eerste gedeelte van negen tot twaalf, onderbroken door even tueele audiënties, yan twaalf tot ëën was hü liefst ongestoord en deed hij zjjn breviergebed enz. Werd hij echter gestoord, dan was nooit een zweem van onwil te merken. De leider der zoogenaamde religieus-socia- listen. Otto Bauer niet te verwisselen met den bekenden socialistischen leider dr. Otto Bauer vroeg eens met nog eenige rellgieus- gezlnde socialistische arbeiders juist op dat uur. en nog wel in arbeldskiel, om belet Toen de kardinaal hoorde, dat zijn secretaris hen had afgewezen, liet hij hen onmiddellijk terug komen en sprak met hen bijna een uur lang op zoo vaderlijke wijze, dat Bauer nog weken later onder den Indruk was. WASHINGTON, 25 April (Reuter). In Huis van Afgevaardigden is voorgesteld een com missie in het leven te roepen, tot controleering van den verkoop van buitenlandsche waarden in de Vereenlgde Staten. De commissie zou be staan uit de ministers van buitenlandsche za ken. financiën en handel, de voorzitters van de Federal Reserve Board en den controleur van het in 6mloop zijnde geld. De bankcommissie van den Senaat heeft een diepgaand onderzoek gelast naar de toestanden op de effectenbeurs. Bij dë makelaars van Wall street zullen volledige bijzonderheden worden in gewonnen betreffende het fuctlonneeren der trusts of groepen by de beursoperaties. Te Boston heeft de staatscommlssaris op de Banken de controle in handen genomen van een „exchange trustee.”, welks deposito's 10.775 000 dollar bedragen. De financleele Senaatscommissie stemde voor een invoeging van een Invoerrecht op koper in de Inkomstenwet. Eveneens is zij voor handha ving van het Invoerrecht op olie, zooals dat is aangenomen door het Huls van Afgevaardigden. met andere middelen het werk zal voortzetten dat nationaal geboden is. Ten aanzien van de Internationale gevolgen schrijft het blad., dat het makkelijk te raden Is, op welk gebied een reactie zal volgen, doch struisvogelpolitiek is de slechtste, die men voe ren kan. TOKIO. 25 April. (Reuter.) De 39e gemeng de brigade onder generaal Kamura is te Tsjangtsjoen aangekomen. ZU zal gedeeltelijk naar Kirln en gedeeltelijk naar Charbin wor den gedirigeerd. De Japansche minister van oorlog. Araki, heeft den specialen berichtgever van de ..Petit Parislen” verklaard, dat het gevaar bestaat, dat de houding van den Volkenbond op een goeden dag automatisch ernstige ontevredenheid in Japan verwekt. Niettemin hoopt men in 'Ja pan. dat de Volkenbond zich voor een zekere propaganda in acht zal nemen en de kunst zal verstaan een neutraal oordeel te vellen Op de vraag, of wellicht sprake is van nieu we troepentransporten in verband met de hou ding der Sovjets, antwoordde de, minister: de toestand in Noord-Ma ndsjoerUe wordt inder daad zeer verwikkeld en ernstig: mogelijk zul len wij spoedig genoodzaakt zijn belangrijke besluiten te nemen en noch de Volkenbond, noch Moskou zullen ons daarvan afhouden. ST. JOHN, 24 April. (Reuter). De comman dant en de navigator van de Do X vertoeven momenteel hier, teneinde een startplaats voor het watervliegtuig te vinden voor den terug tocht vaar Europa, over den noordelijken At- lantlschen Oceaan. Zij verklaren, dat de Freshwater Bay bij St John zeer geschikt is. De officieren keeren MÜNCHEN. 25 April. (VB.) Van nationaa!- soclalistische toonaangevende zijde wordt ver klaard De N.S.D.A.P. is bereid, overeenkomstig éten wil van het volk, overal de regeeringsverant- woordelükheid op zich te nemen, waar de voormalige regeeringen zijn ontslagen en in een minderheid zijn gekomen. Zulks geldt in het bijzonder voor het land Pruisen, waar de nationaal-soclalisten als leidende partij der nationale oppositie naar letter en geest van de grondwet het recht hebben te regeeren. x m ëën uur middagmaal, maar dan bur- f 1 gèrljjk eenvoudig. Afgezien van eventueele V-Z gasten at de kardinaal met zyn ceremo niemeester. een gewezen overste uit het oude Oostenrijksch-Hongaarsche leger, vóór 2 jaar priester gewijd, en zijn secretaris. Dan weer, zonder dutje, naar de werkkamer. Tenzij de plicht hem elders riep, werkte hij onafgebro ken door tot half acht. Na een zoo mogelyk nog soberder avondmaal gunde de kardinaal zich eenige ontspanning, liefst bij den luid spreker. Liefst! Hoeveel dagen In de week was dat magelijk? Vergaderen, lezingen houden, toespraken, representeeren drie, vier avonden in de week. Den aartsbisschop van Weenen stond steeds een tweespan ter beschikking, dat kard Piffl later echter afschafte. Een auto bezat hij niet, een onbegrijpelijk ding voor de Weensche chauffeurs, „ein so hoher Herr” geen auto! Telkens stond dat weer op het gezicht van den chauffeur te lezen, als de ceremoniemees ter. overste Richter, een taxi ging halen. De kardinaal ging veel te voet of hij nam de tram En als er eventueel na een of andere vergade ring niets anders ter beschikking stond dart een vrachtwagen met banken, nam Eminentie onmiddeliyk plaats naast den chauffeur. T^n nu heb ik nog niet eens gesproken H over de visitatie. Afgezien van Wee- •*-4 nen en omstreken en nog een betrek- kelijk groot gedeelte van Beneden-Oostenryk zijn de visitaties voor den bisschop waarachtig geen uitstapjes. Bergachtig, slechte wegen, nog veelal primitieve bevolking enz. Vooral geldt dit laatste van het zoogenaamde „Burgenland”, dat Hongarije na de omwenteling aan Oosten rijk moest afstaan. De Hongaarsche ..bescha ving” is niet met de Oostenrijksche te verge lijken. En hoe wist Z. Eminentie Piffl zich aan die eenvoudige menschen aan te passen. Na de visitatie geeft de pastoor meestal een dl- nertje en natuurlijk rijn dan ook burgemees ter en wethouders enz. uitgenoodigd. Eens bad- ATHENE. 25 April. (V.D.) Onder voor zitterschap van Venlzelos is Maandag een fi nancleele conferentie gehouden, waarin be sloten werd den gouden standaard definitief prijs te geven. De Grieksche ministerraad heeft een desbe treffend wetsontwerp reeds gereed. Maandag avond zal het bij het parlement worden Inge diend. Venlzelos zal bij die gelegenheid lange verklaring afleggen betreffende financieelen toestand. Aangezien maatregëlen zyn genomen, om het PARIJS. 25 April. (Reuter). De avondbladen mogelijk te maken het wetsontwerp direct na aanneming door het parlement van kracht te doen zijn, is te verwachten dat de gouden standaard reeds met ingang van morgen aal worden opgeheven. ROME. 25 April (Reuter) Op verlangen van Mussolini heeft' de Itallaansche Minister van Marine geen begroeting ingediend, omdat een voorleggen van een programma zou kun nen doen gelooven, dat Italië geen vertrouwen heeft in de Ontwapeningsconferentie. In zijn verklaring in oe Kamer voegde de Minister hieraan toe, dat dit niet beteekent dat Italië afstand doet van het recht zijn vloot te vergrooten. doch het is slechts een teeken van het vertrouwen, dat het in de Onwape- mngsconferentle stelt. dr. Piffl. Weenen,is Gods hart in Gods LONDEN. 25 April. (V D.) - Het Hooger huis 13 heden speciaal bijeengekomen om de „minister van handels"-wet te behandelen volgens welke Runciman in de gelegenheid zal zijn zijn plaats in het Lagerhuis in te nemen. Het wetsontwerp werd in alle drie stadia goedgekeurd en Is later via de .j-oyai commission” en de*koninklijke goedkeuring van kracht geworden. TOKIO. 25 April. (V.D.) Het Japansche Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, een telegram te hebben ontvangen van den Japanschen cohsu’-generaal te Charbin. vol gens hetwelk in de nabijheid van Tsjantsjau. ongeveer 60 K.M. van Charbin. veertien Japan ners zijn gedood, terwijl 21 vermist worden. Men vermoedt, dat zy zjjn gedood door Chi ne esche opstandelingen. Uit Moskou wordt geseind, dat Rusland op nieuw bij de Mandsjoerijsche regeering heeft geprotesteerd wegens de arrestaties van Rus sische staatsonderdanen in het gebied van den door Rusland en China tezamen beheerden Oosterspoorweg. Het aantal arrestaties is reeds tot 56 gestegen. Onmiddellijke vrijlating beschermingsmaatregelen worden geelschL De arrestaties heeft de Mandsjoerijsche geering laten verrichten wegens aanslagen, welke de laatste tijd op den Oosterspoorweg op Japansche vliegtuigen werden gepleegd waarvan Russen beschuldigd werden. Uit Tsjangtsjoen wordt gemeld, dat de Vol- kenbondsconrmissie. die zoo juist in Mandsjoe- rjje is aangekomen, het nieuwe bewind vin Mandsjoekwo officieel van haar aankomst in dit land heeft in kennis gesteld. Deze mede deel ing wordt te Tsjangtsjoen beteekenisvol ge acht in verband met de erkenning ter nieuwe regeering, die onlangs is ingesteld, met ais president de vroegere Chineesche keizer PoejL NANKING. 24 April (V.DDe Chineesche regeering heeft ondanks den moeilijken pointe ren toestand te Sjanghai besloten verschei dene divisies in de richting Amoy te dirigeeren waar de communistische troepen van het Roo de leger groote successen zouden hebben ge boekt. Twee vliegtuigeskaders van het Kan ton-leger hebben de Chineesche Communistische troepen bij Amoy gebombardeerd, waarbij eenige hon derden personen werden gedood. De Commu nistische troepen staan onder leiding van der. bekenden Chlneeschen communist Tsjoede De Chineesche regeering heeft op zijn hoofd een beloonlng van 10.000 Chineesche dollars gezet. De Amerikaansche consul-generaal verzocht de Chineesche regeering maatregelen te nemen tot bescherming van Amerikaansche burgen en goederen in en bij Amoy. BERLIJN. 25 ^>ril. iW. B.) Het orgaan van rykskanselier Brünlng zal morgen eer, hoofdartikel bevatten betreffende den door de jongste verkiezingen geschapen toestand Het Centrum zoo verklaart de ..Germa nia” zal zooals steeds den staat blijven die nen en de grondslagen der constitutie be schermen. Wat voor de Dultsche openbare meening echter niet duidelijk is. dat is de vraag, hoe de nat.-sociallsten zich de nut- gevende toepassing der door hen veroverde macht denken. Voor een samenwerking in de regeering zjjn niet alleen zekere minlmum- elschen inzake wereldbeschouwing, maar ook betreffende de opvatting van heel concrete politieke kwest’es en de verzekering der const 1- tutloneele princiepen een onontbeerlijke voor waarde. MÜNCHEN. 25 April iW B) In een be schouwing over de toekomstige ontwikkeling der politiek verklaart de „Beiersche Staats courant". dat de Beiersqhe Volkspart y nog steeds de voornaamste positie in den landdag inneemt. De N. S. D. A. P. dient zich dus ern stig op de hoogte te stellen van de program punten dezer partij. De .Beiersche Volkspartijcorrespondentie” verklaart, dat het oude beginsel der partij, om niet volgens coalitie-dogma's. doch volgens po litieke gezichtspunten te handelen, ook blijft gelden voor de komende regeeringsvormlng. Of het tot een regeeringsvormlng met de Beier sche Volkspartij komt, hangt slechts af van de vraag, of en in welke mate andere partijen voornemens en in staat zijn, om zich zondet voorbehoud en zonder partij-politleke bijbe doelingen te stellen op den grondslag van een Beiersch staatsprogram. De nieuw-gekozen Beiersche Landdag zal midden Mei voor de eerste maal ojj »enkomen Het Is grondwettelijk vastgesteld, dat de Landdag 17 dagen ,(na het bekend worden van de officieel vastgestelde uitslagen der verkie zingen door drie der oudste leden van den Landdag wordt bijeen geroepen. NEW-YORK. 25 April (VB.) Een millloen werkloozen, zijnde een zevende gedeelte van de bevolking van de stad New-York is thans af hankelijk van liefdadigheid en de z.g. relief funds, welke practised geheel uitgeput zijn. Men vreest dan ook voor uitgebreide honger- onlusten. tenzij onmiddeliyk uitgebreide maat regelen genomen worden oui den dreigenden hongersnood af te wenden. Reeds voor heden verwacht men groote moei- lijkheden, aangezien men thans voo- de nood zakelijkheid komt te staan om aan 3000 men schen mede te deelen, dat men hun geen hulp meer verstrekken kan Meer dan 50.000 personen zullen na 1 Me! gedwongen zjjn zich zonder eenige» steun door de moeilijkheden heen te slaan. Medegedeeld wordt, dat zeer ernstige onre gelmatigheden alleen kunnen worden vermeden, wanneer het stadsbestuur er toe wil en kan overgaan om maandelijks een bedrag voor steun uit te trekken, groot ongeveer 7J4 millloen dol lar- Een dergelijk maandelijkse!) steunbedrag zou dan volgens de algemeene opvattingen minstens gedurende een vol jaar moeten worden ultge- et kardinaal schop van ter naar harde werker godsdienstige van Vliegtuig te ^oesterberg neergeatort. Leeriing- vlieger gedood. oen de kardinaal In 1922 tot aposto lisch administrator van Burgen.ano benoemd werd, was zijn streven land en menschen te leeren kennen en zooveel doen lijk Visitaties te houden. Zelfs jodën en pro testanten kwamen hem begroeten. In een ge meente was ook een eerbiedwaardige grijze rab bijn gekomen, om den kardinaal welkom te heeten. Later vertelde Z. E.: ,.Ik wist niet, hoe Ik 1 had. de man hield me maar in *t oog en op eens slaagde hij erin my van de overigen af te zonderen In den hoek van de kamer. Daar hief hjj zijn handen op. schuins tegen mijn hoofd, en sprak: Eminentie, ik wensch U Gods aegen over uw werk in het Burgenland: ik za’ voor U bidden en ik zegen U. Zoo ontving ik den zegen over mijn werk van een godvruchtl- gen Israëliet." Eën ding liet de kardinaal zich niet ont nemen nJ. zijn zomeroponthoud In Kranlcn- berg, hoog midden In het gebergte gelegen, niet ver van de beroemde ..Rax", den ..Schneeberg' de .Bohe Wand” enz. Daar is 't ook. dat hij naast zijn overleden zuster vandaag ter aarde besteld zal worden. In die bergstreek was hij de toerist, alleen door een eenvoudigen kollaar van de anderen gescheiden, en niets had hy liever dan dat jongeren hem niet bij konden houden. Op zekeren dag kwam hij In het „Baum- gartnerhaus”op den „Schneeberg.” De kaste lein bekijkt en bekykt hem en zegt: „Ik moet U al eens ergens gezien hebben, waar is U pastoor. Eerwaarde?” „In Weenen.” zei de kardinaal. „Waar in Weenen. daar zijn zooveel paro chies?" .Kom bij gelegenheid maar eens in de Ste- phanskerk kijken, daar zal je me wel treffen. Meer kreeg de kastelein er niet uit. Zoo maakte de kardinaal zich ook niet bekend bij de ge stigmatiseerde Thérèse Neumann. Eenigen t-d daarna bezocht haar de Intusschen gestorven bisschop van Leitmeritz. Mgr. Gross, en vroeg of de kardinaal van Weenen haar ook niet bezocht had. „O ja. maar hjj zag er uit als ëen ouwe landpastoor". was het antwoord. De deelneming bjj den dood van den grooten overledene is werkelijk algemeen. Reeds gist tyen naar den opvolgpr op den Weenschen aartsblsschopszetel, doch dit zjjn niets dan vage vermoedens.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1