Maria-Congregaties te Delft I 1 i r- DE KWALITEITSZETELS GRAALHULS TE DELFT Bezoek van Mgr. Aengenent De Pachtwet Opening door Z.H. Exc. Mgr. Aengenent Besprekingen over het aantal 1.* DINSDAG 26 APRIL Feestelijke bijeenkomst Het Pinksterspel Examen vroedvrouw De foto-wed»tryd^ Rede Mgr. Aengenent Examen Krankzinnigenverpleging Fransche onderscheiding Examen Lichamelijke Oefening Machinisten-examen Examen apothekers-assistent- Examen Linnennaaien UIT DEN HAAGSCHEN RAAD -< ""v Plechtige viering van het diamanten jubileum Examencomm issie Nijverheidsonderwijs De vacature bij de onderwijs inspectie <- Toespraak van Mgr. Aengenent NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT TABAKSBELASTING IN NED.-INDIË 1 f”. - De verwerping der Pachtwet I) I AUTOMOBIL1STEN OPGEPAST! Tegemoetkomig voor de minder bedeelden Examen onderwüzer(es), enz. Het aantal kwaliteits zetels Gevaren aan de Duitsche grens Academische examen» Examencommi»»ie ZeevaarUcholen Diploma Bouwkunde en Werktuigbouwkunde zyn Automobiel Bescheiden critiek op de Graalhuls rils Graal- be- Eerste de v M WnfceZjZuttinpswel aanvaardde voorstel de van aan aan A. Eveneens werd met algemeene stemmen goed gekeurd een voorstel-Numegen om art. 22 sub 3 als volgt te leren: De ongeldigheid eener stem wordt voor elk vak. waarin gestemd wordt, af zonderlijk beoordeeld. Ongeldig is de stem in 'een vak, wanneer meer of minder witte stippen lijn zwart (rood) gemaakt, dan in de twee eer ste leden van dit artikel is omschreven. De overige Ingediende amendementen werden ingetrokken. Door een achttal kiesvereenigingen was volgende motie Ingediend; In 1932 zullen de examens ter verkrijging van eene akte van bekwaamheid tot het geven van lager of middelbaar onderwijs in de lichamelijke ■oefening worden gehouden, voor wat het schril- teljjk gedeelte betreft, in Mei en, voor zooveel het practisch en mondeling gedeelte aangaat, in Mei, Juni, Juli en Augustus. De voorwaarden zijn wegens misstelling nog eens opgenomen in Stet no. TT. X Bilgen. Amster- Aan den luitenant-kolonel van den Genera- len Staf H. G. Ontrop is op de Fransche le gatie te Den Haag het officierskruis van het Legioen van Eer uitgereikt. De Congregatie van Jongelingen te Delft heeft Zondag op waardige wijze haar 75-Jarig bestaan gevierd. De Congregatie van Meisjes in dezelfde parochie van St. Josef, welke in het as. najaar 75 jaar bestaat, had met het oog op het bezoek van Mgr. den Bisschop. de Kerkelijke^vlering met die van de jongelingen laten samenvallen. 's Morgens om 7 uur werd in de kapel der Congregatie door den wel eerw. Pater P. A. H. Potten O. F. M eere-directeur. een H. Mis met zang opgedragen, waaronder de leden tot de H. Tafel naderden. Na afloop had in de beneden zaal het groot ontbijt plaats. Om 10 uur droeg Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent, Bisschop van Haarlem, tn de St. Jozef kerk een Pontificale Hoogmis op. Als presbyter asslstens fungeerde de zeer eerw. Deken P J. A. van de Cammen; als diaken de wel eerw. Pater Cl. F. Franken, subdiaken de wel eerw. Pater A. van den Berg: als koordlakens de zeer eerw. Pastoors P. Hase en A. Goldenberg: ad llbrum de wel eerw. Pater Brandsma: ad bbculam de wel eerw. Pater P. A. H. Potten, ad mltam de zeer eerw. Pastoor C. P. van de Salm; ad Candltam de wel eerw. Pater Zand voort; ad grenlale de zeer wel eerw. Pater Zand voort; ad thuriferarius was was de wel eerw. Pater Vergeer en ceremonla- rius de 2e secretaris van den Bisschop. Is GRA VENHAGE. Geslaagd voor diploma C. de heeren P. J. Haring, Hoorn; B. J. F. M. van Oosterum, Rotterdam. Theoretisch gedeelte van diploma O.: O. Ver donk, Amsterdam; J. J. Smit, Den Haag. B. en W„ zwaar, dat de nieuwe verordeninv kelslultlng nog niet is goedgekeurd Zooals bekend is, zijn aan de Nederlandsche Rondvlucht 1932, welke op 29 en 30 dezer zal worden gehouden, een tweetal wedstrijden ver bonden. Over den zg. waarnemingswedstrijd zijn de gegevens reeds gepubliceerd. De tweede wedstrijd geldt het opnemen van foto's op de landingsplaatsen, t.w. behalve op Schiphol en Waalhaven, ook op de luchtvaart- 'terrelnen Arnhem. Twente en Eelde op den eersten dag en Venlo, Vlissingen, West-Schou- wen den tweeden dag. Het landen der vlieg tuigen. het uitstappen «er passagiers, de bedrij vigheid op de vliegterreinen, het vertrek van de luchtkaravaan, al deze onderwerpen geven ge legenheid genoeg om op de gevoelige plaat te worden vastgelegd. De regeling van dezen wedstrijd is door de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, in samenwer king met de Ned. Amateur-Fotografenvereeni- ging te Amsterdam, opgesteld, terwijl bovendien voor de uitvoering van den wedstrijd de bemid deling is gekozen van de Vereenigingen tot Be vordering van het Vreemdelingenverkeer in de landingsplaatsen, bij welke speciale inschrij vingsformulieren verkrijgbaar zijn. Ten einde de gelegenheid te openen, in de plaatsen, waar de waarnemingswedstrijd zal worden georgani seerd, t.w. te Zutfen, Lochem, Almelo. Meppel. Assen. Praneker, Alkmaar en Zaandam op 29 April en te 's-Hertogenbosch, Nijmegen. Roer mond, Maastricht, Heerlen, Eindhoven, Tilburg, Breda en Bergen op Zoom op 30 April, ook aan den fotowedstrijd deel te nemen, zijn by de organiseerende vereenigingen voor Vreemde lingenverkeer in bovengenoemde plaatsen (te Roermond by den heer A. Prick en te Eindho ven bij den heer R. J. Castend ijk) inschryvlngs- formulleren verkrijgbaar gesteld. De vliegtuigen zullen in die plaatsen echter geen landing uit voeren, zoodat de luchtkaravaan uitsluitend in vlucht zal kunnen worden gefotografeerd. De jury, die ter beoordeeling van de inge zonden foto’s is samengesteld, bestaat uit de volgende heeren: Leo R. Kryn, voorzitter der Ned. Amateur-Fotografen-Vereenlging; A. Boer, redacteur van het tijdschrift „Focus E. Fuld, Om kwart voor één was er in de groqte zaal van het Congregatiegebouw een feestelijke bij eenkomst van leden en genoodlgden. Het eere- lld, de heer Kouwenhoven, had met zyn artis- Ueken bloementooi, van de zaal een lustoord ge maakt. Na een kort openingswoord van den Perfect, den heer G. J. J. Wanders, werd de beminde Bisschop. Mgr. Aengenent, met een toepasselijk welkomstlied ontvangen. De Prefect richtte In welgekozen woorden een hartelyke verwelkoming tot Monseigneur. Hij wees er op. dat de Congregatie nu voor de Xweede maal een Bisschop in haar midden ont vangt; eenige Jaren geleden Mgr. B. J. Gyls- wyk O.S.B.. Apostolisch Delegaat van Zuld- Afrika en oud» lid der Delftsche Congregatie, en thans onze eigen beminde Bisschop, die van zijn liefde en symphatie wenscht blijk te geven. Namens de jeugdafdeellng betuigde het jeugd lid Rethans ook zyn aanhankelijkheid aan Mon seigneur. hem de verzekering gevende dat zij hun best zullen doen, om goede en waardige Congreganlsten te worden. Met medewerking van het strijkkwartet J3L Caecilla" voerde de zangvereeniging ..Mariae Sa crum”, beide onder leiding van den directeur, den heer G. J. Boshof!, een feestcantate uit, op woorden en muziek van den heer G. J. Veldhoven, eere-directeur der zangvereeniging. Met koor, kwartet en tenor- en bariton-soll vormde de can tate een zeer fraai geheel. Elk van de 15 cou pletten vormde als een parel aan de Kroon der H. Moeder-Maagd. Namens de eere-leden. leden van verdienste en oud-leden sprak de hear O. J. van Veldho ven een schoon en krachtig woord van hulde en dank en waardeerlng. helft”; Doetlnchem en Nijmegen wilden in lid 5 de breuk 2/5 vervangen door de breuk 2/3; Apeldoorn, Leeuyen-boven en Statenkieskring Wychen stelden voor inplaats van 2/5 te lezen 3/5, terwyi Druten lid 5 geheel wilde laten ver vallen. Beek by Nijmegen wenschte by het bepalen van het aantal kwaliteitszetels niet met breuken te werken om den strijd te voorkomen over de beteekenis van niet minder dan byv. één en een vyfde. Mogeiyk zou zyn dat by ongewyzigden tekst door sommigen zou worden geredeneerd: één is minder dan één en een vyfde. zoodat dit twee moet worden, terwyi anderen zouden kun nen betoogen: Een en een vyfde zetel is een fictie; iets onbestaanbaars; dit moet worden opgevat als 1 en 1'is niet minder dan 1. De heer v. d. Dungen (Nymegen) stelde te genover het amendement-Beek by Nymegen de uitspraak van het Partybestuur, dat de breuk '■olgens welke het minimum aantal vrye zetels wordt berekend, naar boven wordt afgerond. Nadat verschillende afgevaardigden hunne amendementen hadden toegelicht, werd om op- portunlteitsredenen het voorstel-Nymegen om ’t aantal kwaliteitszetels te beperken tot 13 in stemming gebracht en aangenomen met 62 te gen 9 stemmen. Op art. 17. regelende het politiek advies waren door Zutphen en Beek by Nymegen amende menten Ingediend, welke door het kringbestuur waren belichaamd in een voorstel om in sub 1 de woorden .namen te noemen" te vervangen door „candidaten te noemen en te bespreken" en om sub 2 te lezen: „Voor zooVer de Kringver gadering niet besluit dat voor een bepaalden ze tel geen advies zal worden uitgebracht, wordt telkens door stemming, dl^ wordt gehouden door het Kringbestuur, aangevuld met eenzelfde getal door en uit de kringvergadering te benoe men leden, bepaald, wie der genoemde candida ten voor dien zetel de geadviseerde candldaat zal zyn. Dit bestuursvoorstel werd s. h. st. goedge keurd. Ultenbosch, A. Weeda, L. J. de Wolff, zyi, allen te Amsterdam. Met 35 tegen 4 stemmen c_ Raad het scherpzinnig gevonden B. en W„ om ter ondervanging van net be zwaar. dat de nieuwe verordening op de Win kelsluiting nog niet is goedgekeurd en de Win kelsluitingswet op 1 Mei as. dus onbeperkt in werking zou treden, te besluiten, tebruik te maken van de in art. 9 der wet geboden gele genheid, om haar ten aanzien van het slui tingsuur gedurende 21 dagen per Jaar buiten werking te stel'en. De Burgemeester kenschet ste het voorstel mede als een bescheiden cri tiek op den tekst der wet. die een derggjijke niet bedoelde zy het thans voor Den Haag uitkomst brengende interpretatie toeTaat. Van sociaal -democratlschen kant rees eenlg bezwaar, overdreven bezwaar, waar het perso neel toch in leder geval door het Wlnkelwerk- tydenbesluit beschermd wordt. Een llbera'e motie-Varenkamp om den Mi nister te verzoeken, de inwerkingtreding der wet in verband met het feit, dat de afwykenae gemeenteiyke verordeningen nog niet goedge keurd zyn, nog eenlgen tyd uit te stellen, werd met 24 tegen 15 stemmen verworpen. Het voor stel van B. en W. leek den Raad blijkbaar te practisch, om daarnaast nog eens een y<le’. gebaar te stellen. „De Algemeene Vergadering enz., kennis genomen hebbende van de verwerping van het ontwerp Pachtwet door de Eerste Ka mer der Staten-Generaal; constateerende. dat deze verwerping mede Is veroorzaakt, doordat zes R. K. leden dier Ka mer tegen het wetsontwerp bun stem hebben uitgebracht; van meenlng zynde, dat met de redactie in het R. K. Staatsprogram Inzake hervorming der pachtwet bedoeld is het geven van het contl- nuatierecht aan, den pachter; betreurt ten sterkste, dat zes R. K leden der Eerste Kamer hun stem hebben uitgebracht in stryd met het program der R. K. Staatsparty; verzoekt *t bestuur van den RK. Bond van Kiesvereenigingen in Gelderland by den Party- raad deze aangelegenheid aanhangig te maken en een uitspraak in deze te vragen op de e.v. vergadering van den Partyraad en besluit deze motie te publiceeren in de per». Het Bondsbestuur stelde voor aan het verzoek In het slot der motie te voldoen. Vanuit de ver gadering werd het wenschelyk geoordeeld om de geheele motie in stemming te brengen. De heer De Pont! <Didam) wenschte ook af te keureh de houding van het Geldersche Twee de Kamerlid ten aanzien van het ontwerp- Pachtwet. De voorzitter was van meening. dat niet deze vergadering maar de Partyraad het aangewezen lichaam is om te beoordeelen of de handeling der zes Eerste Kamerleden in stryd Is geweest met het program der R. K. Staatsparty. De heer Reyers (Arnhem) geloofde, dat de zes Eerste Kamerleden wel degelyk in stryd hebben gehandeld met het program der R. K. Staatsparty in welk verband spr. wees op de interpretatie van Pater Vrymoed en op grond daarvan stelde hy voor de motie in haar geheel aan te nemen. De heer De Thye (Westervoort) wenachte de vergadering in leder geval haar afkeuring te doen uitspreken over de houding der zes Ka merleden, doch niet in den vorm als in deze motie is belichaamd, omdat naar spr. maent deze vergadering niet kan beoordeelen of deze Kamerleden de letter van het program hebben geschonden. 6 De heer mr. Smeets (Nymegen) stelde voor de motie als volgt' te lezen: .....constateerende en betreurende, dat deze verwerping mede is veroorzaakt, doordat zes R. K. leden dier Kamer tegen bet wetsontwerp hun stem hebben uitgebracht, zich afvragende of met de redactie enz., verzoekt het bestuur enz." De aldus gewyzigde motie werd z. h. z. aan genomen. Aan het einde der vergadering werd nog een motie aangenomen waarby het bondsbestuur werd opgedragen by de Regeerlng aan te drin gen meer voortvarendheid te betrachten by het treffen van maatregelen ter voorziening In den nood der bevolking. A. Garf, foto-redacteur van het Alg. Han- delsblad en G. Spit, chef van den technischen dienst der K.L.M. te Amsterdam. De beoordeeling geschiedt naar de documen taire waarde der foto’s. Een groot aantal pry- zen Is ter beschikking gesteld door de KLM de Stoomvaart My. „Zeeland”, de N.V. Philips Radio, de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, terwyi de Ned Amateur-Fotografen-Vereenl ging te Amsterdam haar verwen1 ging«plaqu»»tte ter beschikking beeft voor de meest artistieke foto. Het schrifteiyk gedeelte van de In het jaar 1932 af te nemen examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer (es) zal plaats hebben op 2 en 3 Juni e.k. De mondelinge examens vullen 13 Juni aan vangen. De 'commission, mét het af nemen dezer exa mens belast, sullen zitting houden: te Eindho ven voor de eerste hoofdinspectie; te Zutphen voor de tweede, te ’»-Gravenhage voor de derde, te Amsterdam voor de vierde en te Groningen voor de vyfde hoofdinspectie. De voorzitters dezer commission zjjn: te Eind hoven: J. J. Bellen, tnsp. L. o„ te Efcdhoven; te Zutphen: Ir. J. A. Ladage. insp. L. O., te Deventer; te ’s-GravenhageJ. Pas, insp. L. O- te Schiedam; te* Amsterdam: A. P Vooren, in spect. L O. te‘Amsterdam; te Groningen: A. Brons, insp. L. O. te Leeuwarden. zy, die zich aan de examen wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 7 Mei aa. aan melden by den voorzitter der commiasie, voor welke zy examen zullen afleggen. NadefiS bijzonderheden in Staatscourant no. 79. minde Bisschop met zijn wegen. Alvorens het bestuur recipieerde, was nog een tentoonstelling geopend van herinneringen uit het verre en dichtbye verleden. Des avonds deed Mgr. in de St Jozefkerk een Pontificaal Lof, waaronder de zeer eerw. Pater H. de Greeve SA. de feestrede hield. ARNHEM. (R. K. Middelbare school voor meisjes .JSacré Coeur”). 'Examens linnennaaien Vereenlging BJ.O.M.A Geëxamineerd de da mes A. M. Th. Bogaers A. 8. D. M. Sehaepman. J. M. H. Truyen. F. M. van der Ven en B. Th. M. van Voorst tot Voorst Op aztlkel 8, regelende het aantal kwaliteits zetels, waren verschillende amendementen Inge- komen. Statenkieskrlng Zutphen stelde voor lid 5 te lezen inplaats van 2/5 „niet minder dan de HEILOO. (8t. Wllllbrordusstichtlng) overgangsexamen 5 cand. Geslaagd: Lammens (Eerw. Br. Beda M.), P. J. C. Baars (Eerw. Br. Theodoor M), P. Geers (Eerw. Br. Caeclllanus M.), J. H. A. Veldhoven (Eerw. Br. Labre M.). 8. F. V. d. Klein (Eerw. Br Eustachlus M De commissie. In 1932 belast met het afne men van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van ny- verheidsonderwys, gemerkt NVII, NVHI, NXVH en NXVIii, zal zitting houden te 's-Gravenhage. Benoemd zyn in deze commissie tot lid en voorzitster: mej. M. M. A. Michels, insp. N. O., te s-Gravenhage; tot Ud, secr. en vlce-voorz. voor de akten NVII, NXVH en NXVHI: mej. J. O. van Duyl, te Amsterdam; tot lid. secr. en vlce-voorz. voor de akte NVIII: mej. D. M. Boonacker, te Groningen en tot leden: de da mes M. Aalders, te Amsterdam: A. M. van Anrooy. te 's-Gravenhage; M. A. Bilgen, te 's-Gravenhage; H. W. O. Boom, te dam; C. J. Bonnema, te Groningen; Th. E. Croockewlt, te Rotterdam; M. C. P. Goeman», te Roermond; A. W. Greeuw, te Amersfoort: E. J. Guise, te Nymegen; G. Hagenbeek, te Zwolle; C. J. Heybroekd’ Ancona, te Amster dam; Z. Herwig, te Nymegen; M. E. de Holl, te Utrecht; M. A. Kampf, te Amsterdam: A. Kleerebezem, te ’s-Gravenhage; E. Klevisch, te „Vhndaag Is het voor Delft een groote feest dag. zoo ving Mgr. zyn toespraak aan. Zoo juist kom ik van de Jongeling m-Congregatie, die haar 75-jarlg bestaan viert, en Ik heb haar gezegd, dat Ik bysonder medeleef met dit feest. Maar even graag kom Ik hier in het Graalhuls. Het U voor my altyd een gr ot feest weer een nieuw Graalhuls In te w den. Maar vandaag is het my een dubbel feest, daar het hier betreft een 'Graalhuls In Delft. Ik gevoel my met zeer nauwe banden aan Delft verbonden. Delft toch Is de laats, aldus Mgr„ waar ik myn opleiding heb genoten van de Kath. Geesteiykheld. Als ik in Delf» k m, zie ik altl’d Ay welbekende gezichten öff 'mij been, zooals ook nu weer. Mgr. Aengenent verklaarde na den heeriyken jubelzang van dankbaarheid, door een der eere- leden ten gehoore gebracht, gaarne als Bisschop van Diocees ook een woord van dankbaarheid te willen spreken. Hy wil zich aansluiten by den zang, door de oud-leden aangeheven. Zeer gaarne is Mgr. naar Delft gekomen, om het feest mee te vieren. Hy heeft de H. Mis op gedragen uit dankbaarheid voor de weldaden, door God 75 jaren over de leden en hun vaders en grootvaders uitgestort. Het is werkeiyk een dag van biydschap en vreugd voor gansch Delft. Eerstens brengt hy dank aan de Paters Franciscanen, die met zoo veel voorbeeldige toewyding zich zoovele tien tallen jaren voor de Delftsche jeugd hebben ge geven Ik ben de gelukkige getuige geweest van het grootste deef van den arbeid, die hier Is ge presteerd. Van de 8 directeuren heb is er per soonlijk gekend. Op het oogenbük neme Pater van den Berg een enkel woord van dankbaar heid in ontvangst voor alle directeuren van alle congreganlsten en van alle Roomsche jongens van Delft. Het Is thans ook een feest voor alle katho lieken van Delft; ongetwyfeld zullen zy in in dankbare biyheid herdenken de ontelbare ze geningen, door de Congregatie over hen geko men. Katholiek, Delft heeft altyd een by zonder gunsélgen naarn is het diocees gehad door zyn vurige en diepe overtuiging. In het godsdienJ stlg en maatschappeiyk leven gedroegen ze zich als echte Katholieken. Dat was voer een groot deel te danken aan den invloed, van de Con gregatie uitgegaan. Die Katholieken zyn ge vormd In de schoot van Maria, waarmede ik dan Katholiek Delft van harte gelukwensch. Ten slotte is het voor my zelve een blyde dag. Ik verheug me. dat die Marla-Congregatie in Delft reeds zoovele tientallen jaren bestaat. Een van myn dierbaarste verlangens Is. dat in elke parochie van het geheele Diocees de Maria- Congregatle een model moge zyn. En daarom verheugt het my byzonder, dat Delft reeds zoo langen tyn myn wenschen is vooruit geloopen. vooral omdat ik verreweg het grootste deel van myn leven aan Delft verbonden was. en my nog verbonden weet en voet Zoovelen zyn met my opgegroeid, die ik thans hier weer ontmoet. En daarom verheugt het me aoo, dat Delft thans het het diamanten feest viert. MBdat het twee ledig devies van de Maria-Congregatie, zelf heiliging en apostolaat zich aanpast aan de be hoeften van dezen tyd. Opvoeden tot diep gods dienstige menachen, mannen vonpen van diep godsdienstige overtuiging, zooals de heer Veld hoven zoo schoon zei. Was het altyd noodzake- lyk. thans seer zeker is het noodlg een karn van mannen te vormen, die er naar streven zich zelven te heiligen. En wat het apostolaat betreft, door ons voorbeeld moeten we apostelen zyn ten opzichte van anderen, die we voor de hei ligheid moeten trachten te winnen. Uit alles zie en hoor Ik en ben Ik overtuigd, dat ge alles zult doen onder leiding van Paters Francis canen. om alles In practyk te brengen. Uit de cantate van het oud-lid van Veldhoven spreekt de devotie tot Maria. Hier zyn menschen ge vormd. door wier gedrag aan de Katholiciteit van Delft niet gewanhoopt behoeft te worden; en dat is te danken aan de Maria-Congregatie. Zeker zult ge biyven Katholieken in merg en been; moge veel zegen van boven door de voor spraak van Maria gegeven zyn aan u en uw huisgezinnen. Zondag was Oraal. Z. H. Exc. zoü persoonlyk het wijden. Ongeveer 2 uur na. waren siie Graal- metojes voor het clubhuis aan het Noorde nde opwachting In de commissie, in 1932 beast met het af nemen van de eindexamens aan de van Ryks- wege gesubsidieerde zeevaartscholen zyn noemd tot lid en voorz.: M. J. van Alphen de Veer, insp. N. O. te 's-Gravenhage. tot lid en ondervoorz.: P. Haverkamp, te Amsterdam; tot Ud en secr.. B. Holthuis, te •s-Gravenhagetot leden: F, G. Doornbosch, te Amsterdam; C. Fock, te ’s-Gravenhage; J. F. Gugelot, te Vlis singen; H. O. Huizing,'te Groningen; W. Pol derman, te Groningen: J. van Roon. te Sche- venlngen. Mr. G. Seret, te Amsterdam; J. Smit, te Rotterdam; G. B. J. Borgdrager. te Haarlem; H. G. J. Ullkena, te 's-Gravenhage; E. G. Wessellnk, te Bloemendaal; H. O. Yke- ma, te Voorburg. In ex nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring va neen suppletoire Indische be- grootlng voor 1932 zegt minister De Graaff, dat het om practische redenen in het voornemen ligt van den accyns vry te stellen sigaretten en zg. strootjes, welke voor eigen gebruik gemaakt zyn van Inheemsche tabak, die niet in handen van opkoopers en Wederverkoopers is geweest. Het minst draagkrachtige deel der Inlandsche bevolking kam zich derhalve als voorheen van rookartikelen bedienen zonder daarvoor een of fer aan den fiscus te moeten brengen. De Minister heeft onlangs reeds de byzondere aandacht van de Indische regeerlng gevestigd op de belangen van de Nederlandsche nyver- heid. Aangezien deze in groote mate parallel loopen met die van de Indische Importeurs en deze laatsten in de inmiddels ingestelde Tabaks accijnscommissie verteegenwoordigd zyn, mag warden vertrouwd, dat de Nederlandsche ex portbelangen behooriyk behartiging zullen vin den. By het begin van de vergadering van Maan- jl van den Haagschen Gemeenteraad heeft wethouder Marchant met verschl'lende leden den degen moeten kruisen over de al of niet noodzakelijkheid van het voorzien in een vacature by de gemeenteiyke inspectie op het «mderwys. De Raad althans biykbaar een kroot deel daarvan achtte bet uit een oog- Punt van bezuiniging veel beter, deze vacature olat aan te vullen, omdat zich hier nu eerst <*n ongezochte gelegenheid tot besparing voordeed. Mr. Marchant verdedigde het voor- *tel met nogal zonderlinge argumenten. Waar- °m had men hierover niet by de begroeting gesproken? vroeg hy. Alsof toen de vacature reed* bestond an men toen niet, om eene be- silnlglng op dit punt te bereiken, ontslag van een inspecteur had moeten voorstellen! Ver- ów Interpreteerde de wethouder in tweede In- stantle het voorstel juist als gunde in de richting van goede bezuiniging. Voldoende Uitstel asfalteering De H. T. M. heeft aangedrongen op beper king van het asfalteerlngsprogram. Dientenge volge is by den Raad een voorstel ingediend, om verschillende voorgenomen werkzaamheden op dit gebied uit te stellen. Het beteekent voor De H. T. M. -een bezuiniging van 122.000. voor de gemeente eene van ƒ55.000. De heer Guit had bezwaar tegen het ver band, hier tenslotte gelegd tusschen de H. T. M., haar bedryfsresultaten en haar volgens dezen spreker verkeerde bedrijf spoil tieg, en de asfalteering. En de communist de Visser zag In den maatregel een niet te aanvaarden ver lies van werkgelegenheid. Wethouder Drees en wethouder Quant hadden het Intusschen niet moel'yk. De Raad aanvaardde deze bezuinl- nlng met 32 tegen 2 stemmen. Ultgesteld Is de asfalteering van de Edlsonstraat en gedeelten van de Welmarstraat, de Javastraat en de Beeklaan. Voorts vereenlgde de Raad zich met een voorstel, om het „drooggelegde" gedeelte der gemeente uit te breiden met het Rustenburg- kwartler, de Zulderparkwyk en de buurt om de visschershaven te Schevenlngen. het feest voor de Delft-ehe Mgr. J. D. J. Aengenent, Graalhuls komen In- De Koninklyke Nederlandsche Club deelt het volgende mede: In verband met den ultgebrelden smokkel handel van Nederland naar Dultschland zyn door de Duitsche Regeerlng zeer strenge maat- rege’en genomen ter bestrijding daarvan. Vooral warden automobielen, komende van de Nederlandsche grens aan een streng onder soek onderworpen. In een circulaire, welke van wege de Duitsche douanebeambten wordt ver spreid, wordt er op gewezen, dat het opheffen van een arm, of het zywaarts uitstrekken van een of beide armen, gedurende den nacht met een rood licht als een teeken moet worden be schouwd, dat gestopt dient te worden. Ambtenaren in civiel zyn te herkennen een groenen band met koperen plaatje, een dienstpet) of rijksvlag met het opschrift „Zoll”. Om ongelukken te vermhden, is het volstrekt noodzakeiyk, het bevel van den amb tenaar onmiddeliyk op te volgen. Geschiedt zulks niet, dan zal, zoo noodlg. van schietwapens gebruik worden gemaakt. Ook is het moge’.yk, dat de wegen door hindernissen versperd sullen zyn. zoodat het aanbeveling verdient met de gaootste voorzichtigheid te rijden. Het behoeft geen betoog, dat onder deze om standigheden het rijden met een auto In het nachteiyk uur niet zonder gevaar moet wor den geacht. Behalve met Ryicsweertroepen Is de grenssftook tot 15 K.M. diepte bezet met douanebeambten In burgerkleeding. zooals hier boven reeds Is aangegeven. Wordt derhalve met een rood licht op den weg een signaal gegeven, dan is leder bestuurder verplicht terstond te stoppen. Het Is natuur’ yk zeer wel mogelyk, dat personen zich met minder goede bedoelin gen op den weg zullen bevinden om te trachten na het geven van deze signalen hun slag te slaan b.v. door de reizigers te berooven en te mishandelen. De Konink'yke Nederlandsche Automobiel Club acht het zich dan ook tot een plicht alle automobilisten ernstig voor de gevaren te waarschuwen welke hun by bet rijden In don ker naby en over de Duitsche grens bedreigen. Eerlang zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het examen van vroed vrouw. Het practische gedeelte van dit examen zal worden afgenomen te Rotterdam op 25. 26 en 27 April, te Amsterdam op 28. 29 en 30 April en te Heerlen op 2, 3 en 4 Mei a-s. Het theoretisch gedeelte zal worden af geno men te Heerlen op 8, 9, 10 en H Juni, te Rotterdam op 13, 14. 15, 16 en 17 Juni en te Amsterdam op 21, 22 en 23 Juni a. s. Nadere bQMiderheden in ,Bt. Ct." no. 76. Dinsdagavond zyn in tegenwoordigheid van het bestuur, directeur en leeraren, door den heer B. J. Ouéndag, voorzitter, de diploma'» uit gereikt aan de leerlingen van de Industrie school. welke gevestigd is in het gebouw van de Middelbare Technische School voor Bouw kunde. Dongestraat 12, Amsterdam. Geslaagd zyn: Voor de afd. Bouwkunde: P. van Berge. P. W. G. van den Broek, P Capelle. A. A. Cool, J. N. Gorlée te Amsterdam; J. A. Gruys te Zaandam; J. Ham. W. Hlemlnga, J. M. C. M. Jansen, J. de Jong. P. Niesten. A. P. C. Oostwal, H. Petersen. B. J. Pylman. A. P. C. Rasker, J. A. Schrikken, H. N. A. M. W. Sluiter te Amsterdam; J. Staartjes, Nleuwendam; C. Tromp te Bodegraven; J. Woudhulzen te Amsterdam. Voor de afd. Werktuigbouwkunde: H. Belt man, F. H. Blomberg, E. J. Brouwer. H. Hap- per, H. Geesink, C. de Graaf, J. Groen, J. J. Laane, T. Pik, C. Reynders. J. van Behagen, S. A. Siersma, A. B. Telder, W. L. Telder, - -- R Hierna werd de thee rondgediend en een rondgang door het huis gemaakt, waarna Z. H Excellentie het Graalhuls verliet. krachten by de Inspectie zouden bezuinigin gen met het domme potlood, die nadeellg voor het onderwys, kunnen voorkomen! Traslotte vereenlgde de Raad zich met een voorstel-Spiesz. om het punt tot een volgende vergadering aan te houden, zoodat B. en W. de noodzakelykheld van vervuiling oer vaca ture nog nader kunnen motlvceren. Te Arnhem werd jJ. Zaterdag een vergadering gehouden van den Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in Gelderland, die wegens familieom standigheden van mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst gepresideerd werd door den heer G. H. J. van Hoeverden Buren. Het hoofdpunt dezer vergadering vormde de behandeling der Ingekomen amendementen van Statenkieskringen en Kiesvereenigingen inzake „voorstel tot wyzlging Kiesreglement 1927”. Arnhem stelde voor in art. 7 sub I onder d te lezen: „De secretaris van den Partyraad of een der adjunct-secretarissen van het bureau der R. K. Staatsparty” en aan het slot van het tweede Ud te doen vervallen „en den secretaris”. De heer Reyers (Arnhem) lichtte dit voorstel nader toe. Het erkende bezwaar tegen het zit ting nemen van leden der Tweede Kamer in den verklezlngsraad geldt evenzeer voor den secretaris van den Partyraad. Niet ingezien kan worden, dat eenlg groot belang geschaad wordt door zyn vervanging by de werkzaamheden, door den verklezlngsraad te verrichten. De heer v. d. Dungen (Nymegen) wees er op, dat de Party secretaris bezoldigd Is. Spr. achtte daarom in het algemeen een cumulatie van de functies van KamerUd en Partysecretarls niet wenschelyk. Het amendement-Arnhem werd In stemming gebracht en aangenomen met 4229 stemmen. In behandeling kwam hierna het voorstel van den Statenkring Wychen om aUnea 1b te lezen als volgt: „voor ieder lid van het Partybestuur aangewezen volgens art. 17 sub a van het party- reglement. één persoon aan te wyzen door en uit ieder Kringbestuur en/Ot door en uit de af gevaardigden ter kringvergadering. De Statenkring Wychen trok zyn amende ment in ten behoeve van dat van Nymegen, dat met algemeene stemmen werd aangenomen. opgesteld met haar vaandels ter van Z. H. Excellentie. Een spontaan en enthousiast Excelsior Alleluja, Vooruit, klonk dan ook op uit de vele meisjesmonden, toen Mgr., vergezeld van len Hoogeerw. Deken van Delft en Pastoor Hase arriveerde. Allereerst maakte Z H. Excellentie een rondgang door het huis, - .r nder de in- zegenlng^plaats had. Hierna richtte hy het woord tof alle genoodlgden, die in de ruime achterzaal byeen waren. Onder de genoodlg den merkten we. behalve den Hoogeerw. De ken Van der Cammen, o.a. op de Zeereerw 'jieerep pastoors en geestelijken der parochies en verschillende vooraanstaande kathoUeken Uit Delft. Roermond; C. Kramers, te Lelden; A. 8. Krul ling». te Amersfoort; dra. M. Kruseman, te Amsterdam; J. van Loon, te Rotterdam: E. Mesdag, te 's-Gravenhage; M. C. van Oer- le—Nipper, te Leiden; J. Polak—Kiek, te Am sterdam; J. E. Redeke, te Rotterdam; M.' E. P. Ruyzenaars, te *s-Hertogenboech: Th. G. E. Schenck, te Lelden; O. H. A. ScholteHoek, te ’s-GravenhageM. A. A. H. Scheurs, te Roer mond; J. SimonsOppenheimer, te Rotter dam; G. A. van Sonsbeek, te Amsterdam; W. H. O. Smit, te Amersfoort: F. M. 8toll, te 's-Gravenhage: A. F. C. Suermondt, te Nijme gen; A. van der Veen, te Amsterdam; G. van der Veer, te 's-Hertogenboech; M. D. Wlttop- Konlng, te Hulzen (N -H en de heeren H. 0. de Boer, te Noordwyk; dr. J. Botke, te Gro ningen; F. J. W. Engelhard, te Amsterdam; A. H. de Groot, te Amsterdam; dr. M. van der Hoeve, te Amersfoort; C. R. Konlng, te Bus- sum: dr. T. van Lohulzen, te ’s-Oravenhage L W. J. C. van Paassen, te 's-Gravenhage; J. A. Putto, te 's-Gravenhage; dr. F. A. Steensma. te Amsterdam; Ir. A. J. van der Steur, te Amsterdam; dr. J. H. Tuntler, te Groningen: dr. L. A. Veeger, te Nymegen; J. W. van der Zanden, te Rotterdam. Ook ta het my een groot genoegen, dat dit Graalhuls Juist geopend is, in deze weken, nu gy Graalleden en Graal'efdsters, leeft In den voortijd van het Pinksterspel, dat In Amster- v dam In het Stadion zal worden opgevoerd. Ik ben biy u te kunnen mededeelen hoe buiten gewoon Ik sympathiseer en mee'eef met dit groote spel, vooral omdat de grondgedachte de liefde; én de liefde tot God én de liefde tot de medemenschen, in dit grootsche spel zoo mooi tot uiting kernen. Maar dit sp'l kan alleen dkn succes hebben, en Iets beteekenen, wanneer gy In den voortijd vror P nks’eren de grondgedachte In p-aktljk zult brerg-n; door de liefde dan ook daidwerkeTik te be oefenen In uw naast» omgeving en door liefde, vol te rijn jegens iedereen. He; heeft my dan ook zeer ve’heugd te ver^men. dat hier n door de leidsters van de Graal roral w rdt voor gegaan. Ik vind het roo b’jzonder prijzens- waard'g van de leidsters, dat zy zoo vol enthouc,a»me juist dat l'efde-klre In rich op genomen h-ben. Want da» Is het groot grond- beglnse’. dat wil zelf eerst moe en b' even. wan-ee- wij dat Pinksterspel Inderdaad wil len bel .ven. Dit '.s de twe-d» rod-n. waarom Tk u ver- k’aa... dat !k roo blH .ben ju’st nu we~r een nlew Grar.’hu s te h“bb n Invewljd. Tk spreek hlerby d”n wens-h uit, dat er een onbereken bare kracht uit moge gaan van het a. s. Pinksterspel. Er is rog een d-rd» reden tot vreugde b*l de inwijdire van dit huls, dat wil nJ. leven In bet jubeljaar van de H. Lldulm van Schledsm, een Hell'ge. die voor U allen, Graa'leden en leidsters een voorbee'd is van gedu'd In bet lyden en van groote liefde. Dit Is Immers d» dubb-le boodschap. die Gij near buiten wilt verkondigen. Gy Graal leden hebt in Uw Paasehboodschan van het vorig jaar aan de wereld verkond'gd. dat het kruis groot en g»lukkig mik-n kan, en dit jaar in uw Pinksterspel hebt Gil de 11‘fde als grondgedachte genomen. La'en a’le Graal leden en leld'ters zich er dan cok op toe gaan le<reen het voorbeeld te vo’een van de H. Liduina. die ons voorgegaan is in het dragen van haar kruis en in de liefde tot God en de m-n'ct'en.” Ten slotte zichtte Z. H E. een hartelijk woord van dank aan den Deken en de Pas toors voor de groote hulpvaard’gh-'d en mede werking, welke Z. H. E. van hen mocht ont vangen by het oprichten, van dit zoo mooie Graalhuls. Met den wensch, da» de Graal to<. grooten bloei mere kom"i en e n zeg”! move zijn voor Katholiek Delft, eindigde Z. H. E. Zijn toespraak. Hierna nam de hoofdleidster van het Graal huls. mej L. Penn, het woord. Spreekster dankte allereerst Z. H. Excri’entle en richtte daarna nog een biizonder woord van dank tot den Hogeerw. Deken ven Delft en den Zeereerw Pastoors, door wier hulp en mede werking de Graal zich hier kon v-stlgen. Spr. wilde nog In het b'Izonder dankbaar ge denken de gulle wijze, waarop zy haar heb ben by gestaan om dit huis tot een echt Graalhuls te maken. Ik kan nu alleen danken met woorden, a’dus spr., maar In de toekomst hopen wy u te tronen, hoezeer w'1 uw sympa thieke medewerking op prijs ste’len. Spr. dankte daarop verder alle aanwezigen v or hun belangstelling en tegenwoord gheid bU deze Inwijding. f. Tenslotte nam de Hoogeerw. Deken het woord. Het heeft, aldus spreker, door allerlei omstandigheden langer geduurd dan m»n oor- spronkelUk gedacht had eer de Graal rich :n Delft definitief kon vestigen. Maar nu de Graal er la. zal zy oeder de eminente leiding van mej. Penn zeer zeker tot grco'en b’oei komen. Spr. spoorde daarop de Katho'ieke ouders van Delft aan, allen mede te werken, door hun dochters lid te doen worden van de Graal en zoodoende mede te werken, dat er la Delft een echte frische, bloeiende Graalbe weging komt. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift: „Diagnose en prognose van aangeboren hartgebreken" mej. I. L. Haroen, geboren te Padang. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand.-ex. sociale geographic de heer J. P. D. Vi Banning. AMSTERDAM Geslaagd Cand. ex. Rech ten de heeren: E. J. Dommering en Ch. Boas- son. AMSTERDAM. Doet.-ex. Wis- en Natuur kunde hoofdvak Wiskunde de heer U. H. van Wyk en cand.-examen Wis- en Natuurkunde mej. A J. van Aken en de heeren: E. W. Jon ker, B. Regellnk en J. A. Stommel. AMSTERDAM Bevorderd tot arts de beer J. D. Schendstok, geb. te Amsterdam; eerste ged artsex. de heeren: H. Reerink. R. Erank en B. J. Leydesdorff en mejuffrouw B. C. M. Schreuder. AM81 'ERDAM. Doet. ex. handetew, de heer H. Riemens. GRONINGEN Bevorderd tot arts de heer G H. G. Smit geb. te Leeuwarden, ^jrste deel arts.ex. de heeren W. J. Pothoven en J. Kootstra. LEIDEN. Artsexamen eerste gedeelte A p&l Tergunne, A. Th. H. van Papenrecht, mejuf frouw E. Bruyn: bevorderd tot arts dr. J. W. F. A. van den Berg de Bruyn, dr. J. W. R. Bverse, F. H. C. Gaymans. C. A. Kuypers en H Ph. Vis ser 't Hooft. LEIDEN. De heer W. F. Llchtenauer, die be vorderd werd tot doctor In de rechtsgeleerdheid, verwierf den graad cum laude. LEIDEN, 22 April. Universltett te Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift, getiteld: „De vernietigende verjaring en aanverwante rechtsfiguren, be schouwd naar wezen, begrenzing en onderlinge verhouding", de heer W. F. Llchtenauer, gebo ren te Rotterdam. Idem tot doctor In de geneeskunde op proef schrift, getiteld: „Onderzoekingen over de per sistentie van spirochaeta duttonl in de herse nen van muizen by experimenteele Febrls recur- rens", de heer B. J. W Beunders, geboren te Rotterdam. LEIDEN. Doctoraal examen Indisch recht, de heer J. P. D. de Bruyn. Taalkundig cand. ex. Indologie de heer F. E. Ohlenroth. Octoraal ex. geneeskunde de heeren L. van der Molen en J. J. Bleeker. ROTTERDAM. Cand ex. handelswetenachap de heeren A. M. A. van der Willigen en Ch. H. L. Smits. TILBURG. (R. K. Handelshoogeschool.) Ge slaagd voor het Candidastsexamen aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg In de handels- wetenschappen de heer G. W. M. Smits te Ze venbergen. AMSTERDAM. Geslaagd de dames J. Broekhuizen te Haarlem; L. Remaken en H. W. Beuren te Roermond. AMSTERDAM. Geslaagd mej. E. Jonkmans te Haarlem. GRONINGEN. Geslaagd de dames H. Heere. m» te Sneek en W. Beekhuis te Sneek en de heer A. J. Bosma te Berlicum.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 3