STREEK-CHAUVINISME Prikkefcad Naar gelukkiger toekomst een F I I .1 Kosten voor den schoolbouw VLIEGTUIG NEERGESTORT ft' Sm 4- l.T j ra DINSDAG 26 APRIL UIT DE STAD VAN HET INT. EUCHARISTISCH CONGRES Leerling-vlieger gedood Onze wereld-blik wijder Van de familie ROOFOVERVAL TE HOUTHEM De O’Connell-brug te Dublin Overeenstemming inzake loonen DE RUST TERUGGEKEERD Bij de Haagsche Nutsspaarbank Zelfoverschatting Naar de Missie INVOER GLAZEN ARTIKELEN IN FRANKRIJK Uit de Missie REDE A. DE BRUYN Bedri j f «organisatie EEN WISSEN DOOD ONTSNAPT OVERREDEN EN GEDOOD Autobestuurder reed door IN KOKEND LOOG GEVALLEN Vijfjarig kind overleden Ook de Prot. Christelijke Bond tegen het voorstel der Directie Onze economische begrenzing enger DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN DE TOESTAND IN HET STUKADOORSBEDRIJF Slachtoffer bewusteloos geslagen Vergiftigingsgeval van missionarissen Op den zestienden Katholiekendag voor Groningen en Drenthe *t Rijk weigert voorschotten voor bijzondere scholen Ernstige moeilijkheden voor de gemeente Sancta Liduina Contingent voor Ned. producten uitgeput i> hervormd. de dicing van de redelijke behoeften van het ge- gezag Ingestelde bedrjjfsraden. Dat Is geen katholieke Bede A C. de Bruyn A. C. DE BRUUN die Maandagmorgen te kwart voor twaalf la aan het vliegkamp te Soesterberg een zeer ernstig ongeval geschied. De sergeant-leerllng-vlleger Ligthart, die zich met eén machine in de lucht bevond, is bij het maken van een voorgeschreven manoeuvre op geringe hoogte in een vrille geraakt en neerge stort. Het vliegtuig werd totaal vernield, de vlieger werd dood uit de overblijfselen te voor schijn gebracht. Hij was te Soesterberg woon achtig en laat een vrouw en twee kinderen achter. Naar een Havas-bericht uit Parijs meldt is het invoercontingent in Frankrijk van zekere categorieën glazen artikelen en ongemonteerde glazen bollen voor electrische lampen, uit Ne derland afkomstig, uitgeput. ontvangen -een Zaterdagmorgen begaf de een-en-dertlg-Jarige E. C. uit Geulhem zich per fiets naar de Bank te Valkenburg. Nabtj het Koningswlnkelbrug- getje te Houthem werd hjj door twee onbekende personen onverwacht van achteren aangevallen. Zij brachten hem met een hard voorwerp een salg op het hoofd toe. waardoor de man be wusteloos van zjjn rijwiel stortte. De daders beroofden hun slachtoffer daarop van een som van 800. Voorbijgangers troffen C. aan en waarschuw den de marechaussee en dr. Ketteler. De won den van den heer C. waren gelukkig niet van al te emstigen aard. De marechaussee stelt een uitgebreid onder zoek in. zoo spoedig mogelijk in i bedrijf sraden ook worden beant- dan is alge- rege- dat Naar wjj vernemen heeft de vorige week het Hoofdbestuur van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht eene buitengewone vergadering gehosiden, teneinde zijn standpunt te bepalen tegenover het voor stel der Directie van de Ned. Spoorwegen, om de bezoldigingen, periodieke verhoogingen. toe lagen, premiën en andere vergoedingen, die aan het personeel toegekend worden, met 10 procent te verlagen. Uitvoerig werd nagegaan welke de oorzaken zijn geweest, die de bedrijfsleiding er toe heb ben geleid, om bij de sedert 1923 reeds inge voerde bezuinigingsmaatregelen, opnieuw deze zoo sterke verlaging der bezoldiging te willen In het orgaan van den modernen Tsans- portarbeidersbond treft een artikel, waarin, naar aanleiding van het uittreden eener minderheid uit de S.D.A.P„ eens eerlijk de plaats wordt aangewezen, welke de moder ne vakbeweging in ons land inneemt. De schrijver ziet de zaken zuiver in. Jam mer maar dat wie aan zelfoverschatting lijden, zoo moeilijk te genezen zijn. We ver wachten althans niet dat nu ineens de socialistische organen en de moderne vak bladen wat meer ingetogenheid zullen be trachten en zich niet meer zullen bezondi gen aan een zelfoverschatting die keer op keer Twente gaf het pas weer te zien door de nuchtere feiten wordt gelogen straft. Aanklacht van den Paus De autoriteit van den Paus, aldus spreker, heeft in Quadrageslmo Anno het huidig eco nomisch stelsel voor de vierschaar geroepen en met aanhalingen uit de encycliek stelde spre ker zijn gehoor duidelijk voor oogen het re quisitoir dat de Paus hier voor het wereldtri- bunaal hield en dpt een verschrikkelijke aan klacht vormt tegen het huidig economisch stelsel, dat een toestand in het leven waaronder onze samenleving ondanks Groningen en uit Drenthe, en de verschillende sprekers. De heer P. Koeken voorzitter van het hoofd bestuur van den Katholiekendag, hield een korte openings- en welkomstrede. waarna het woord was aan den zeereerw. hooggel. heer prof dr. F. Féron, uit Roermond, die een rede hield over „De Katholiek In woord en daad”. De sluiting. De h e. heer deken Epplnk noemde het een voorrecht en een eer dezen Katholiekendag te mogen sluiten. Ware het vorig Jaar Z. H. Exc. Mgr. Jansen niet op den Katholiekendag ge weest. dan zou spreker thans voor de vijftiende maal het slotwoord van den Katholiekendag hebben gesproken. Mgr. Eisen mocht slechts den eersten Katholiekendag bjjwtonen en slui ten. Bfj deze gelegenheid bracht de h-e. heer deken een bijzonder woord van hulde en dank aan de stichters van dezen Katholiekendag Mgr. Eisen, dr. J. A J. Tonella, die vele Jaren voorzitter van den Katholiekendag is geweest, aan de secretaresse mej. Chr. Reinhart, aan baron van Voorst tot Voorst, den vroegeren penningmeester, aan den heer P. Koeken, die thans voorzitter van den Katholiekendag is, en aan Jan van Noord, een verdienstelijk man. maar van wien spreker niet weet, wie hij is. De h. e. heer deken besloot zjjn slotrede, met den wensch uit te spreken, dat de onverschil ligheid steeds meer en meer moge verstommen en moge plaats maken voor belangstelling in alles, wat het openbaar katholiek leven betreft. Moge deze Katholiekendag ertoe bijdragen om meer Katholieken in woord en daad te vormen Wf1 r. elkander op de blnnenlandsche markt be- concurreeren gingen, bleek het noodzake lijk, het „streek-chauvlnisme” In werking te zetten, opdat bijv. Amersfoort zich niet zou voorzien van groenten uit het West land, doch zijn voorkeur ging schenken aan het gewas, dat in het rayon van Amersfoort wordt voortgebracht. Utrecht eischt zijn AmsterdamRijnkanaal, Amersfoort zijn kanaal door de Geldersche Vallei; Rotter dam zijn verbetering van de haven-outil- ‘lage, Noord-Brabant daarentegen spitst zich op een eigen zeehaven in Bergen op Zoom! De badplaatsen eischen Nederland op om zijn geld aan het Nederlandsche strand te gaan verterende andere stre ken met natuurschoon zullen haar leuzen laten hooren en op elk gebied zal men aan dringen om producten uit de naburige streek te gaan verbruiken. Dit is een symptoom op zichzelf, dat bij zonder typeerend is en dat men niet mag verwaarloozen. Niet alleen werelddeelen vechten om hun plaats onder de zon, maar ook de staten, de provinciën, de gemeenten en er zal wanneer de krisis nog grootere wonden slaat misschien nog een tijd komen, dat men in een stad wijk-gebie- den krijgt die er een apart ekonomisch leven op na zullen houdeiï. De internatio nale blik verwijdt zich, terwijl tegelijker tijd een zeer enge begrenzing in de naaste omgeving te constateeren valt. Wij hebben vroeger kunnen constateeren.... de ont wikkeling vla den enkeling, de familie, den stam, het dorp, de stad, het land, de wereld, nu manifesteert zich het omgekeerde. Waarheen zal dit nieuwe leiden? Zal het grootbedrijf uiteenvallen? Zullen de midden-bedrtjven zich gaan splitsen en zullen de plaatselijke ondernemers weer opkomen, natuurlijk in het kader van het groote? Wij zien de politiek van verschil lende gemeenten om het grootbedrijf te weren en de kleine middenstanders tot zich te trekken; het blijft alleen de vraag of dit een tijdelijk verschijnsel is of dat wij hierin een symptoom van de komende maatschappelijke ontwikkeling moeten zien! handelen, vóór het te laat is, dus om daad te stellen die in Q. A. is voorgehouden. Onder bedrijfsorganisatie verstaat men vol gens spreker: het soclial en economisch or ganiseren, het ordenen van het bedrijfsleven; het regelen van de verhouding tusschen werk gevers en werknemers In onderneming en be drijf, zóó. dat de positie van den arbeidenden mensch. naar Christelijke opvatting ten volle tot haar recht komt: bet regelen en richten van de voortbrenging zoo, dat zij overeen komstig haar natuurlijk, overeenkomstig haar maatschappelijk doel zich richte op da bevre- Des middags om drie uur werd In de groote zaal van „De Harmonie” de algemeene groote vergadering gehouden. Aan de bestuurstafel, vóór het spreekge stoelte, namen plaats het hoofdbestuur en de sectlebesturen van den Katholiekendag, de hoogeerw. heer Deken Fr. Epplnk. eere-voorzit- I ter van den Katholiekendag, een groot aantal I heeren Geestelijken uit da stad en provincie Na de rede van den hoogeerw. deken ging de vergadering onder het zingen van het .Aan U o konlng der Eeuwen" uiteen. Tot besluit van den schitteren^. geslaagden dag werd In de kerk van den H. Martlnus een kort Lof gecele breerd. waaronder door allen het danklied „Groote God U loven wij" werd gezongen. Paters J. F. Scharf, G. J. Jansen In de Wall en A C. van Glls, resp. uit Amsterdam. Den Haag en Zevenbergschehoek. zullen op 20 Mei uit het klooster der Krulsheeren te St Agatha (N. B.) naar de missie in Ned. O -Indië vertrekken. Op den weg NijmegenKleef Is de veertig jarige J. D. door een onbekend gebleven auto overreden en een eind meegesleurd. Later Is de ongelukkige aan de bekomen verwondingen bezweken. Naar wij vernemen, is In een Zaterdag J.l. te 's-Gravenhage gehouden bijeenkomst van den Alg. Ned. Stukadoors-Patroonsbond en de moderne organisatie van Stukadoorsgezellen, de Federatie en de Haagsche Stukadoorsvereeniging voorloopige overeenstemming bereikt Inzake de loonen, waarover een strijd dreigde te ontstaan. Bij genoemde gezellenorganisaties zijn de mwte stukadoors, ongeveer een 600, aangesloten. Met de voorloopige overeenkomst, die voor een jaar zal gelden en die neerkomt op verlenging van den bestaanden toestand met een jaar. gaan accoord de Alg. Ned. Stukadoorspatroon§bond en de meeste organiseerde patroons. Wanneer binnen afzienbaren tijd geen landelijke overeenstemming Is bereikt, zal ge tracht worden in Den Haag te komen tot een plaatselijk definitieve regeling. riep, welke mooi-praterü ook, gebukt gaat, en waartegen, aangemoedigd door de Kerk, de Katholieke Arbeidersbeweging, daarbij geholpen door tal van hoewel nog te weinig intellectueelen. na reeds Jaren met aanwending van verschil- •lendo middelen te velde trekt» De communisten en de soclaal-demo- kraten zijn er in hun pers over slaags ge raakt, wie er nu eigenlijk wel geparen teerd is aan de politieke tafelschuimers in Zweden, die het geld van Kreuger niet te onwelriekend vonden om het voor hun partij In dank te aanvaarden. Manheer Kilborn, hoofdredacteur van het communistisch Zweedsch blad, neemt een portie van 135 duizend kronen aan, zoo schampert „Het Volk”. Dat ’s jouw familie, scheldt „De Tri bune” terug; die m’nheer Kilborn is juist wegens z’n gemeene soclaal-demokratische allures uit de communistische partij gezet. Maar „Het Volk” laat dit weer niet op zich zitten: Het is een familie-kwestie, of de com munisten den heer Kilborn nog langer als van de familie willen erkennen. maar een leenlng van precies dezelfde soort werd ook door de richting, die aan de Komintern Is trouw gebleven de z.g. SUlen Parten tot een bedrag van 30.000 kronen door een der Kreuger-maatschappijen verstrekt om haar drukkerij te financieren. Te verwachten valt dat de communisten er ook nu wel weer een smoesje op verzin nen zullen om de verwantschap tusschen hen en de onverlaten, die ’t geld accepteer den, te loochenen. Maar dan is er altijd nog de onderzoe- kingscommissie. waarvan „De Tribune” on langs zoo n mooi plaatje met zoo'n mooi onderschrift publiceerde. Van de famllie-relatles zal te goeder - of te kwader! ure wel blijken. In het Dominicaner klooster te Hulssen is het bericht ontvangen van een gelukkig goed afgeloopen vergiftiglngsgeval van Portoricyn- sche missionarissen. Vóór eenlge weken diende Mgr. Pyru Van San Juan het vormsel toe in de Dominicaner parochie van Buayanon. Nadat een eerste groep kinderen gevormd was. gebruikten Mgr. en de paróchle-geeste- Hjken den maaltijd. Blijkbaar is hierbij bedor ven ham gegeten, want zoowel Mgr. Pym als pastoor Andrean Grul O. P. en de paters Alf Suertnondt O P. en Thomas Hellebreken O. P. voelden zich onwel Hun toestand verergerde spoedig zoodanig, dat men het ergste vreezen moest. - Onmlddellljk ontbood 'men een der knapste geneesheeren van het eiland en na enkele da gen geleefd te hebben tusschen hoop en vrees voor een allerdroevigste catastrofe, had deze met zjjn behandeling zooveel succes, dat het gevaar als geweken kon worden beschouwd. Mgr. was weldra In staat om ook aan de verdere groepen kinderen hek H. Sacrament des Vormsel toe te dienen. Te Rekken bjj Groenlo is het vljf-jarig doch tertje van den landbouwer G„ dat bjj een buur man speelde, in een ketel met kokend loog ge vallen. Hoewel een der hulsgenooten een deksel op den ketel gelegd had. schoof deze eraf, toen de kleine al spelende op den ketel ging zit ten. Het kind viel in de' kokende loog, ten gevolge waarvan het eenlge oogenbllkken later overleed. Pater Meuwlsse. van de Witte Paters der Orde van Kardinaal Lavigerie, is uit de Afri- kaansche missie in het vaderland teruggekeerd. Maandagochtend is gebleken, dat de ver wachtingen van de directie der Nuts-Spaar- bank te 'sGravenhage dat de toestand Maan dagochtend vrijwel normaal zou zijn, vervuld zijn. Men kan zeggen, dat de „run" afgeloopen Is. Er worden natuurlek nog wel aanzienlijke bedragen opgenomen, doch hoofdzakeljjk door personen, die de vorige week reeds geld had den aangevraagd, doch die door de overstel pende drukte niet aan de béurt konden komen Het aantal personen, die hun geld terug brengen en aan de Spaarbank toevertrouwen, neemt steeds toe. Ook de Ingelegde bedragen worden grooter. Als een bewijs van de krachtproef waaraan de liquiditeit van de Spaarbank de vorige week 'is blootgesteld, werden ons door de directie nog de volgende cijfers verstrekt: Sinds Tl April (den dag van de Scheurleer-débAcle) is ruim 8 mlllloen betaald, dwz. ongeveer 25 van het totale obligo der bank. Van dit be drag is meer dan 7 millioen uitbetaald In de 5 dagen der vorige week (vanaf Dinsdag). Het aantal opgekomen spaarders is ongeveer 1/5 van het totaal aantal. Gemiddeld werd per boekje 500.uitbetaald. Ook bjj de bijkantoren was de toestand weer normaal. Gedurende de avonduren zullen de banken echter voorlooptg nog gesloten blijven in verband met het bijwerken der administra tie. Men vertrouwt echter, dat dit de volgende week ook geheel in orde zal zijn. Zondag werd te Groningen de 18e Katholie kendag voor Groningen en Drenthe gehouden. Des morgens werden in de verschillende ker ken H.H. Missen opgedragen tot Intentie van het welslagen van den Katholiekendag. Om 11 uur werden de Sectievergaderingen ge houden. De sectievergadering ..Katholieke Vrouw” had plaats in de bovenzaal van de Harmonie. In deze bijeenkomst sprak de hoog eerw. zeergel. heer prof. dr. Féron. Roer mond. over het onderwerp: „De vorming der Katholieke Vrouw in onze dagen". Voor de sec tie „Ontwikkeling" werd door den heer L. A1- bering, Litt. Dcts., oud-Gronlnger, thans leeraar aan het R. K. Lyceum te Breda, een rede gehouden over den Katholieken Italiaan- schen intellectueel Contardo Ferrinl. Deze sec tievergadering had plaats in de Commissiezaal van de Harmonie. De sectie „Charitas” kwam bijeen in de Ruy- terzaal van de Harmonie. In deze bijeenkomst hield de weleerw. heer H. Gillam, kapelaan te Groningen, een beschouwing over het onder werp: „Meer strengheid in onze liefde". Noemen we ten slotte de vierde en de laatste sectie, nameljjk de sectie „Werknemers", die haar vergadering hield in 8t. Maarten, Post- straat. Voor deze sectie sprak de heer A. C. de B r ulj n. voorzitter van het R.-K. Werk liedenverbond en lid der Eerste Kamer, over: .De Bedrjjlsraden in verband met Quadrageslmo Anno”. „Te weinig wordt ingezien, dat de confes- sioneele vakbeweging in ons land ongeveer even sterk Is als onze moderne vakbewe ging. Tevens ziet men voorbij, dat min stens nog evenveel arbeiders buiten de vakorganisatie staan, dan er in de vak- vereeniglngen van alle richtingen georga niseerd zijn. We spreken, en we bezondigen er ons al- len-aan, van de arbeiders en de arbeiders beweging, waarmede we dan onze beweging bedoelen. Het is fout. Want we vertegen woordigen de arbeiders niet. Het is slechts een deel, zij het een groot en belangrijk deel hetwelk zich in onze organisatie heeft vereenlgd. Het is intusschen dit nuchtere en harde feit, dat onze machtspositie bepaalt. Het dwingt om dienovereenkomstig te han delen. Dat harde feit is naar onze overtuiging door de minderheid in de partij te veel uit het oog verloren”. Het Eerste Kamerlid De Bruyn, die voor de sectie werknemers sprak, begon zijn rede met op te merken, dat het Bestuur van den Ka tholiekendag Groningen en Drenthe dit jaar als gelukkige basis gedachte van deze bijeenkomst heeft genomen: Katho liek in woord en daad. Het bestuur heeft besloten op deze vergadering té doen behandelen de vraag, of het geen wU Katholie ken van Neder land verstaan on der bedrijfsorgani satie. past bij de sóblale apologie van Pius XI. zoo- als die ons. met een beroep om snel te een Artikel 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 bepaalt, dat „het bestuur eener rechtsper soonlijkheid bezittende instelling of vereeni- glng welke In eene gemeente eene bijzon dere school wenscht te vestigen of een be staande bijzondere lagere school wenscht uit te breiden of te verbouwen enz., tot den raad dier gemeente eene aanvrage kan richten, om ten behoeve van die school de voor de stichting van een gebouw of voor den verbouw enz. benoodlgde gelden te ontvangen, een gebouw te stichten of het bestaande gebouw te vergrooten.” De gebouwen van het bijzonder onderwijs komen dus ten laste van de gemeentekas. Tot dusver was gebruikelijk, dat de ge meenten voor de bekostiging van den bouw ▼an scholen voor het bijzonder lager onder wijs een voorschot ontvingen van het Rijk. Naar wij thans uit zeer goede bron ver nemen, 13 de Regeerlng voornemens, niet langer aan de gemeenten dergelljke voor schotten te verleenen. Wanneer de aanvrage voor de stichting ▼an een schoolgebouw aan de daarvoor bij artikel 73 van de Lager Onderwijswet ge stelde eischen voldoet, is de gemeenteraa4 bij de wet verplicht de voor den bouw be noodlgde gelden te voteeren. Ze zal dus ▼oortaan, nu het Rijk geen voorschotten meer verleent, op andere wijze zich gelden moeten zien aan te schaffen. Het hoeft geen betoog, dat door deze handelwijze van de Regeerlng moeilijkheden ▼oor de gemeenten zullen voortspruiten, moeilijkheden welke wellicht op het bijzon der onderwijs zelf haar weerslag zullen hebben. toepassen. Het Hoofdbestuur, de door de Di rectie aangevoerde motieven overwegende, te vens lettende op de vele verslechteringen, die de laatste jaren reeds ingevoerd zjjn geworden en in aanmerking nemende de houding, die de Overheid aanneemt inzake het Vervoers vraagstuk. was van oordeel, dat het voorstel der Directie niet aanvaardbaar is te achten en daarom al het mogeljjke moet worden gedaan om .het daarheen te leiden, dat door Directie en Personeelsraad dit vraagstuk alsnog tot een voor het personeel bevredigende oplossing ge bracht zal worden, waarbij de hoop en het vertrouwen werden uitgesproken, dat ook de Regeerlng hiertoe haar volle medewerking zal verleenen. Het Hoofdbestuur verklaarde voorts dat de aangekondigde loonsverlaging, die onder het geheele personeel een storm van verontwaardi ging gebracht beeft, als onaannemelijk moet worden beschouwd en het zich daarom tegen dezen bezuinigingsmaatregel met kracht zal verzetten. 3 en 4 Met as. zal de Bond te Amersfoort zjjn algemeene vergadering houden en zal het Hoofdbestuur, voor wat de verder te nemen maatregelen betreft, zjjn standpunt uiteen zet ten en de afdeelingen omtrent de te voeren actie verder inlichten. heele volk. Bedrijfsorganisatie, aldus verstaan, is niet een vijlen hier en een pleisteren daar, doch een grondige radicale hervorming van het sociaal economisch leven: het beteekent der halve om. ook: medezeggenschap van de werknemers in onderneming en bedrijf en dus een breken van de alleenzeggenschap der hui dige productieleiders. De staat heeft van nature tot taak maatre gelen te nemen, waardoor de mensch in de gelegenheid is zijn geestelijk en stoffelijk wel zijn te verkrifgen: w»»-'-—vers- (organisaties) en werknemers-(organisaties), primair betrokken bjj de voortbrenging, zijn verplicht gezamen lijk alle maatregelen te nemen waardoor hun eigen belangen en die der c°*'"*’menten het beste worden gediend. Blijven laatstgenoem den In die belangrijke taak In gebreke, het staatsgezag als verzorgster van het meen belang, verplicht In te grijpen, te len, en te ordenen, te controleeren. Voor regelen en ordenen zijn organen noodig, orga nen, die door het staatsgezag met de noo- dlge bevoegdheden toegerust hun groote en verantwoordel'.ke "ultureele, sociale en econo mische taak kunnen verrichten, organen ge vormd door de verte*’—'**o<^ers van werk gevers en werknemersorganisaties, de be- drijfsraden, .toegerust met publlekrechtelUke bevoegdheid. Of de rijksoverheid de daarvoor vatbare bedrijven dient in te stellen, moge woord door te overwegen ho» de betrokkenen bij het productie- en distributieproces, hun maatschappelijke op* --M hebben vervuld, als al bij onze, op het individualisme steunende verhoudingen van „opdracht” kan gesproken worden. Hebben zjj orde en regel geschapen in de voortbrenging en distributie, in de verhouding tusschen werkgevers en werknemers: orde, re gel. rechtvaardige verhouding tusschen de verstrekkers van het doode kapitaal en de ver strekkers van den levenden arbeid? Is daarbij de positie van den arbeidenden mensch. zooals Leo XIII en Plus XI die zien, naar christelijke opvatting ten volle tot haar recht gekomen? Zijn de voortgebrachte rijk dommen rechtvaardig en op het algemeene be lang Ingesteld, verdeeld? Heeft de voortbrenging zich gericht op en geregeld naar de bevrediging van de rede lijke behoeften van het geheele volk, dan wel naar de wlnstb»'rte van slechts be trek- kelljk weinige machtigen? Was het solldarlsme drager van sociale en economische verhoudingen, dan wel indivi dualisme? Het antwoord op deze vraag is beslissend voor de vraag, of de rijksoverheid genoemde bedrjjfsraden zoo spoedig mogelijk dient in te stellen. Het Aprll-nummer van „Sancta Liduina” gewijd aan de voorbereiding van het vijfde eeuwfeest, administratie: St. Liduina-cftnlté. Nassaulaan 53 Schiedam) is een bijzonder ver zorgde aflevering geworden; dit zevende num mer telt ook acht pagina’s tekst meer dan de zes, die reeds eerder verschenen. Uit het Inleidend artikel der redactie blijkt, dat het jubeljaar thans is Ingezet en reeds groote plannen In wording zjjn, óm het feest der Nederlandsche Heilige op even waardige als geestdriftige wijze te vieren. Kapelaan H A. Ulleman zet verdef zijn onderhoudende blo- graphle voort en hierop vplgt een beschrijving van St. Liduina’^ tjpod. ontleend aan „Salnte Lidwina de Schiedamdoor Pater Hubert Meuffels. Na deze boeiende weergave van een aangrijpend laatste stèrvensliur, treft men Weer een overweging aan van Pater C. Keuters. M. 8. C. Pater B. Kruitwagen O. F. M. vervolgt zijn reeks uitvoerige artikelen over het proces der heiligverklaring. terwijl een contemplatieve van Bethanie vertelt van de eerste jaren van Llduina's ziekte. Waarom valt de feestdag van de H. Lidwina zoo dikwijls weg’ Op deze vraag geeft Pastoor H. B. J. Warnink een antwoord, doch hij ein digt dit met een nieuwe vraag: Zou de veree- ring van de H. iJdulna al zoo groot zijn, dat bevoegde personen een eerbiedig verzoek aan de Kerkelijke Overheid kunnen doen om dezen feestdag een hoogeren rang te verleenen, waar door tevens wordt voorkomen, dat deze zoo dik wijls wegvalt? Het spel „Lydewljde" van Pastoor J. B. W M. Möller, waarvan ook in dit nummer een ge deelte voorkomt, zal tijdens het eeuwfeest in Schiedam worden opgevoerd. Verschillende afbeeldingen maken het num mer dubbel aantrekkelijk en het bewaren waard; naast oude gravures oju teekenlngen van Fr. Bruno Groenendaal O. S. B. en J Schmlerman. Zjj komen op het nobele papier wel tot haar recht. ■tttU leven in een ekonomisch bultenge- YY woon belangwekkenden tijd, en ware het niet, dat er alom zooveel leed ge leden wordt. we zouden ons kunnen ver heugen in het leerzame, dat wij mogen doormaken. Er zijn in de achter ons liggende geschie denis momenten geweest dat er nagenoeg niets van eenig gewicht omging: we had den de diligence; we kenden slechts de om ons heen liggende buurten en het was maar aan enkelen gegeven, hun horizon te ver wijden. De trekschuit verplaatste onze voorouders op voor hen nog vlugge wijze en de lange reizen over korte afstanden werden gekort door de Goudsche pijp en de lange verhalen. Doch nu gaat alles in razende snelheid: wij stoomen met Pullmancars en Edelweisz geheel Europa door; wij hebben maar het knopje van de radio om te draaien, en wij hooren muziek, hetzij in Londen, Parijs, Berlijn, Moskou, terwijl gevoelige instru menten Amerika en Indië in onze geluid sleer kunnen brengen. Zeppelins doorkrui sen in enkele dagen de geheele wereld en de kranige K.L.M.-vllegers brengen brieven en zelfs passagiers in luttele dagen naar de Oost! Zoolang is het nog niet geleden, dat onze overgroot-ouders met zeilschepen naar Insulinde langs de Kaap de Goede Hoop togen, een paar maanden niets dan lucht en water zagen op scheepjes, die in vergelijking met de machtige Oceaan-stoo- mers van heden slechts notedopjes waren. Toen is de machine gekomen; het kanaal van Suez is gégraven; de telegraaf deed haar intrede en de stoom veroverde de wereld. Gebieden, die bijna onbereikbaar waren, werden in het meer Intens worden de verkeer betrokken en geleidelijk werd een internationalisme ingeluid, dat uitein delijk tot den oorlog van 1914 leidde. De belangentegenstellingen werden te groot; men vocht om de wereld-expansie, eerst met ekonomlsche wapenen, daarna met hét brute geweld. En na den oorlog is de wetenschap nog steeds meer vooruit gegaan; er scheen geen bijhouden aan. De auto, de draadlooze. de radio, het vlieg- wezen, de electriciteit met haar tallooze weldaden. De wereld scheen één geheel te worden Dit was echter niets dan schijn. Hoe meer de wetenschap zich perfectionneerde en hoe intenser het vervoerwezen werd, des te meer trokken de landen zich terug bin nen de ’«4gen veilige grenzen. Het eigen fabrikaat werd gepousseerd als de eenlge uitkomst in den ekonomischen nood, die het opdrijven van het productie-vermogen veroorzaakte en de ekonomlsche wetten rie pen een dwingend „halt” toe aan den té vluggen vooruitgang. Doch ook het nationale streven bleek al niet meer voldoende te zijn; en wij schijnen wel terug te gaan naar de grijze oudheid; binnen de eigen landsgrenzen toch begin nen de verschillende eenheden, de verschil lende groepen haar eischen te laten hooren. Koopt In eigen streek.... bevoordeelt de eigen menschen uit uw eigen rayon is de nieuwe leuze. Nu de export-landbouwbe- drijven hun uitvoer zagen stagneeren en De instellingen dienen dus hervormd, de grenzen van‘het publiek recht dienen terwüle van het algemeen welzijn uitgezet. Quadra gesimo Anno denkt hierbij op de eerste plaats aan d taak van den staat. Naar een betere toekomst Wjj zien dat mogelijk in en door het staats- gezag Ingestelde bedrjjfsraden. Dat is geen nieuw denkbeeld, dat bewijst het door geheel ons katholieke volk welwillend Paaschmanlfest 1919 Dat was kort nadat poging tot revolutie was voorbereid. De groote. sociaal-economlsche gedachte van de pubUekrechteltjke bedrlffsorganisatle was te machtig en te rUk aan Inhoud om, met kans op succes, verloochend te kunnen wor den. In 1922 heeft gelijk spreker duidelijk aantoonde de katholieke Staatspartij die gedachte tot de hare gemaakt. In 1924 deed de Hooge Raad van Arbeid zjjn belangrijke meerderheidsultspraak. In 1929 kwam de be drijfsorganisatie op het actieprogram der R.K. Staatspartij. Ook ons Internationaal Christelijk Vakver bond had zich inmiddels in zjjn „Economisch Wereldprogram” voor de publlekrechtelUke be- drijfsorganlsatle uitgesproken. By een goede bedrUfsorganisatle is de eerste eisch, dat de rechtspositie van den arbeider, waaraan thans veelal nog bUna alles ontbreekt, naar recht en billijkheid geregeld wordt. Dan zal het o. m. onmogelUk zUn, dat de werknemer onrechtma tig, eenzUdig beoordeeld, naar willekeur ont slagen wordt; zal bU noodzakelük ontslag door vooraf gemaakte reserves gezorgd moeten worden voor voldoende verzorging; zal het onmogelUk zUn, dat de arbeiders door te sterk doorgevoerde rationalisatie worden uitgebuit: zal voor tUdlge pensioneering behooren te wor den gezorgd; zal zekerheid bestaan, dat de belooning rechtvaardig is. zooals overeenkom stig Q. A. de arbeider ook deelen zal in de winst van het mede door hem vervaardigde product, zal de arbeider als mensch, niet als een hond of als een winstobject worden be handeld; als mensch als Christ&imensch. die allereerst tot taak heeft zUn ziel voor de eeuwigheid te stellen. Onze vrUwel algemeen gangbare opvatting van bedrUfsorganisatle vindt bekrachtiging in Q A Na er op gewezen te hebben, dat ook door ons Katholieken op diep ingrijpende verbete ringen in de bestaande economische verhou dingen wordt aangedrongen, heeft aldus spreker Z. H. Exc. Mgr. Aengenent zUn diocesanen voorgehouden, dat hU het „als een heiligen plicht beschouwde hun nader omtrent het merkwaardige PauselUke document Qua dragesimo Anno in te lichten, dien zendbrief ,,’n nieuw bewUs van de groote wijsheid en den onverschrokken moed der Pausen.” En de Bisschop riep al zUn priesters op allereerst dte •deeën in Q. A. neergelegd, in zich op te ne men en ze als apostelen te verkondigen. Verlangend naar Katholieken van woord en daad heeft het bestuur van dezen Katholie kendag besloten op deze vergadering te doen behandelen de vraag of hetgeen wU Katholie ken van Nederland verstaan onder bedrUfs- organisattie past in de sociale apologie van Pius XI. Spreker wyes vervolgens op het wetsontwerp Verschuur, dat hU in groote lUnen behandelde en ,waarvan hU getuigde: Het kan worden be schouwd als een eerste stap in de goede rich ting: er wordt een schuchter begin gemaakt van sociaal-economlsche ordening, een begin waarop verder kan worden voortgebouwd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5