Prikkeldraad SPECIALE AUTOWEGEN Steun de kippenhouderij aan I •IJ |i Het boek van Wibaut 1.^ i 1 i Groote verontwaardiging Als dat niet helpt. Na het congres te Milaan Gelijkgerechtigd H00GE KANAAL-TOLLEN Adres aan de Regeering Opslag in koelhuizen KONING F El SC HAL BIJ FEESTEN TE ROME J. H. SCHAPER KATH. BOEREN EN TUINDERS U. KEESTRA GARANTIE-REGELING TELEGRAMMEN NAAR 1NDIË RIJKSWERKVERSCHAFFING VLEESCH- EN BOTER-EXPORT SPANNING IN HET VEEN POSTPERSONEEL HET UTR. STED. ORKEST IN GEVAAR WORDT HET LEVEN GOEDKOOPER? 1 J 1 J J 1 I I i Vrijwillige afvloeiing Ja, zegt de statistiek Bedankt als Gedeputeerde Vergadering te Den Helder door Een tekort van f 35.000 ■tyn Nationaal Crisis-Comité Kamerlidmaatschap aangenomen Een lastige bepaling opgeheven i De garantie-regeling Drukkende last op de vervener» Contingenteering in België Bemiddelingsvoorstel verworpen Wegverbeteringen in Zuid-Holland Geen plaats voor huwende werkloozen De toestand op het platteland wanhopig geworden Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend BENZINE-INVOERRECHT IN DUITSCHLAND R.K. VERÉENIGING VAN MARINEPERSONEEL en de i ninger Veenkoloniale kanalen lijke toltarieven, waardoor de k «tijgen. In verband hiermede noemde vereenlglngen den Ml terstaat dringend deze voor d< aanmerking komende kanalen 1 Naar ..Het Volk” meldt heeft het sociaal democratische Kamerlid J. H Schaper tegen 1 Mei as. om gezondheidsredenen ontslag ge nomen als lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland en dus ook als lid van Gedeputeerde Staten. De heer Schaper zal eenlge weken rust ne men en na Pinksteren zijn werkzaamheden als Kamerlid hervatten. Tot dit oogmerk wordt voorgesteld een rege ling, als is aanbevolen door de Landbouw Crisis- Commissiën. By de Tweede Kamer is Ingekomen een mis sive. houdende mededeellng dat de heer Y Keestra. benoemd tot lid der Kamer, deze be noeming heeft aangenomen. alle bultenlandsche gezanten met hunne dames -•aren genoodlgd en de excursie langs den nieuwen autostrada van MilaAn naar Bergamo en verder over den nieuwen weg langs de West zijde van het Gardameer over Gardone naar Torbole. die zoowel uit technisch als uit toeris tisch oogpunt een meesterstuk mag worden ge noemd. Die excursie vormde een waardig slot aan dit nderdaad zeer geslaagde congres. «I schen, gaan, ▼rouw, christelijke leer, maar ook in het belang der geheele maatschappij wil deze niet ten onder gaan moet zijn, trachten te veranderen, zóó, dat de menschelijke De als voorschotprjjzen uit te keeren bedra gen zijn aldus berekend, dat de klppenhouder een bedrag van netto 2.40 A 2.45 per 100 stuks eieren ontvangt. Het verschil tusschen laatstgenoemde bedragen en den totalen voor- schotprijs strekt tot vergoeding van de kosten van het verpakken, de emballage, het vervoer en de algemeene onkosten. Aanvaarding van dit plan zal voor het Rijk medebrengen, dat het op zich neemt een ga rantie tot een bedrag van ten hoogste 3.493.000.Al hetgeen de opgeslagen eieren in het najaar en den winter opbrengen, komt in mindering van dit bedrag. Zal deze op brengst per 100 stuks gemiddeld bruto ƒ3.45 bedragen, hetgeen geenszins ondenkbaar is, dan zou in het geheel niets ten laste van 's Rijks kas komen. Deze regeling bevat de waarborgen, dat de voordeelen van den verhoogden prijs der eie ren geheel aan de kippenhouders ten goede komen, terwijl de betrokken coöperaties aan sprakelijk blijven voor een goede uitvoering. De steun, welke door dit plan aan de eier- prljzen wordt gegeven, zal niet in den weg staan aan een belangrijke inkrimping van de kippenhouderij, aangezien de steun eerst ef fectief wordt, wanneer de elerprijs ig ;edaald beneden het niveau van den kostprijs. Onge rekend arbeidsloonen, pacht en rente moet als kostprijs van kippeneieren 2.95 cent per stuk De Rjjksgarantie bedraagt ten hoogste 3.45 per 100 opgeslagen eieren van de genoemde ge- wichtsklasse, in welk bedrag is begrepen 2 85 als voorschotprijs en 0.60 voor onkosten (koel- loon, rente, vracht van het koelhuis naar de grens, algemeene onkosten). De honing van Hedjaz, F ei schal, heeft tijdens zijn verblyf te Rome, de fascistische feesten aldaar by gewoond. Mussolini en honing F ei- schal tydens de feestelijkheden De indexcijfers der kosten van het levenson- srboud over Maart jl., berekend op de basis in het peil der prijzen gedurende de periode >23—-24 100, waren: voor arbeidersgezinnen 79.9 (tegen 82.2 ecember jl. en 87.4 in Maart 1931 en voor gezinnen van meergegoeden SIS (tel 1.8 in December jl. en 89 9 in Maart 1931. Sedert het vorige kwartaal is er dus een da ng van 24 pCt. voor arbeidersgezinnen en in Jt5 pCk voor de gesinnen van meergegoe- Het Belgisch Ministerie van Landbouw heeft de bepaling uitgevaardigd, dat, behoudens haar speciale toestemming, geen rundvee, varkens, rund- en varkensvleesch, versch zoowel als bevi'oieu, alsmede boter in België mag woeden ingevoerd. De Minister van BInnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat bij de Rijks- werkverschaffing niet worden toegelaten werk loozen. die na 30 April as. in het huwelijk treden, terwijl zij op het tydstlp werkloos wa ren. Deze personen kunnen geplaatst worden, wanneer ze na hun huwelijk ten minste drie maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt. In een Dinsdagmiddag te Klazinaveen ge houden vergadering is vastgesteld, dat het be middelingsvoorstel inzake het loonconfliet in het veendistrict Barger—Oosterveen dat gedaan werd door den burgemeester van Emmen, den heer J. L. Bouma, en inhield een loonsverlaging van 10 procent, verworpen is met 1105222 stemmen. Besloten is aan de werkgevers een ultimatum te stellen. Wanneer niet voor as. Donderdag betere voorwaarden worden ingesteld, gaat al dus het ultimatum Dinsdag 3 Mei as. de sta- Vanwege het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland werd aanbesteed: het maken van het wegslichaam, de kunstwerken en de fundee- ring voor den rijweg van den provincialen weg RotterdamHoogvliet. Laagste inschrijver was J. J. Geluk te Tho- len voor ƒ338.200. het maken van verhardingen van grof dicht asfalt-beton en klinkers en het aanleggen van een rijwielpad op bet wegvak Bpjjkenisse- Brielle. Het laagst werd ingeschreven door de N. V. Neuchatel Asphalt domna ante te Amsterdam wie weet hoe spoedig, den dood in de oogen zal moeten zien, tezamen met zijn echtge- noote nog een boek gaat schrijven over en ten gunste van een zóó verderfelijke huwe lijks-, .moraal”? Hoe is het mogelijk, dat deze belde n.en- nog voor zij deze wereld verlaten de verhouding tusschen pan zooals die niet alleen volgens bestemming vindt. Daartoe zullen de coöpera tieve eierverkoopinstellingen in staat zijn, in dien zij daarbij van Rijkswege door een garan tie worden gesteund. Een zoodanige maatregel zal feitelijk neerko men op een opheffing van credietmoeilijkheden, waardoor anders het kwantum in dit seizoen te koelen eieren hoogstwaarschijnlijk abnormaal klein zou blijven. In de week van 18 t.m. 24 April ontving het Nationaal Crisis-Comité een bedrag van f 13.276.51 aan giften, waardoor het totaal steeg tot ƒ825.805.85 Als dit niet trekt.I Bij de komende Eén-Mel-viering zal den feestelingen eens fijntjes het groote krisis- schandaal van het oogenblik onthuld worden De winter 1931/32 ging voorbij, maar de krisls is gebleven. Dat is al 'n schandaal op zichzelf: onze regeering had moeten zorgen, dat *t nu ein delijk eens uit was met die onhebbelijke krUls. Maar wat nog erger is? In plaats van de krisis behoorlijk het land uit te schoppen, of althans den Nederland- fchen staatsburgers een leven te bezorgen- alsof er geen krisis bestond, zit me die re geering in Den Haag waarachtig „steeds driester” tegen de arbeidersklasse op te tre den, aangemoedigd door het applaus van de reactie. En dit, terwijl de regeering zoo royaal kon zijn) De graanschuren zijn overvuld, kleeding en schoeisel worden in meer dan voldoende mate geproduceerd, ja, schier elk bedrijf heeft met over-productie te kampen! De boel ligt voor het grijpen, maar die lamme regeering vertikt het, haar vingeis uit te steken. DAirtegen ga het massale protest! Komt ter Eén-Mei-vlerlng, maakt de SJJAJ*. sterk en groot, brengt de SDJkJ*. aan de regeering en.... de graanschuren zullen voor een leder opengaan, de fabrie ken zullen aan de poort colbertjes en schoe nen afleveren naar ieders maat en aan al die verdere over-productie zal een ieder zich naar hartelust te goed kunnen doen. Op tegen deze snoode regeering, die aan het volk deze genoegelijke dingen niet gunt. Op voor de 8.D.A.P.! De Eerste Mei nadert. En dan moeten er allerwegen in het land massale, overweldigende roode betoogingen plaats hebben. Hoe meer zielen, hoe .meer vreugd. En hoe meer reclame! Vraag is dus maar: hoe roffelen we de menschen bijéén? hoe verleenen wij aan de Eén-Mel-viering de pakkendste at tractie? In een strooibiljet van de 8J2AJ’dat ons onder t oog kwam, had men er dit op ge vonden: de laatste Jaren elke bestaansmogelijkheid door de scherpe concurrentie van de steenkolen ten gevolge van hare vele faciliteiten onmocelllk :s gemaakt Een groot aantal fabi de cartonfabrieken, de aardap, de steenfabrieken ea. lieten turfstoken varen en stelden zie ken van goedkoope Inlandsche sche steenkool. Bij bestendlgii uiterst lage kolenprjjzen wordt het turfverbrulk nog gaandewe wezen wordt op het feit, dat lijke energie de verveners trt drijf gaande te houden en dat ners enorme bedragen zonder van Rijk, Gemeente of Provinc voor het graven en onderhoud wijken en kunstwerken. Bekend mag worden geacht prijzen beneden den kostende, daald. waardoor de vervening geheel tot stopzetting is gedoe de kanalen, Hoogeveensche V Naar de „Tel." verneemt, zal het telegram tarief naar Ned.-Indië niet verlaagd kunnen worden, omdat men de onmisbare medewer king van de Ned.-Indische regeering niet kan verkrijgen. Onderwijl neemt het rechtstreek- sche radlotelegraafverkeer af, omdat velen er de voorkeur asm geven, hun telegrammen aan een correspondentieadres te Londen te zenden en aldus gebruik maken van het aanmerkelijk goedkoopere tarief tusschen Engeland en Ned.- Indië Naar aan den Haagschen correspondent van het blad in vei band met bovenstaand bericht wordt medegedeeld, kunnen de telegramtarie ven naar Ned.-Indlë jnlet eenzijdig in Neder land verlaagd worden, omdat de Indische regeering in verband met den economlschen toestand weigert tot vermindering over te gaan. Van concurrentie met Engeland is tot nu toe nog niets gebleken. Een dergelijke methode achtte men ook te omslachtig. Men zou dan eerst naar een adres te Londen moeten seinen, hetgeen toch ook weer kosten en tijdverlies met zich meebrengt. Te Den Helder vergaderde het volledige Hoofdbestuur van de Ned. R. K. Ver. van Ma rinepersoneel St. Chrlstophorus Aanwezig wa ren de afgevaardigden van alle afdeellngen met hun geestelijken adviseur, uitgezonderd de geest adv. van de afdeeling Amsterdam, kapelaan Berlage. die ..door dienst” verhinderd was. In principe werd besloten, dat ook dit jaar een algemeene vergadering van de Ver. zal worden gehouden bulten de Marinecentra, om zoo de burgerij van. de verschillende streken van ons land bekend te maken met het heilzame werk der R. K. Ver. van Marinepersoneel, die op onzen vloot een zoo moeilijken werkkring heeft. -K Door den penningmeester van het Hoofdbe stuur werd verslag uitgebracht over 1931, welk verslag, sluitend met 9613.42, werd goedge keurd. Het hoofdbestuur werd vervolgens opgedra gen ook dit jaar weer samen te stellen het „Handboekje voor den Marineman" .het z.gm. .Blauwe Boekje”, dat nog verrijkt zal worden met- talrijke bijzonderheden. Dit boekje is een waar vade-mecum geworden, dat niet alleen bij den Ka th. Marineman .in trek” is. maar ook bij vele anderen op de vloot. Het bevat vooral voor den R. K. Marineman een schat van gegevens betreffende de godsdienstige bepalin gen en de daaromtrent verschenen voorschrif ten, alsmede een uitvoerige lijst van buttenland- sche havens waar men katholieke kerken, al dan niet met Hollandsche of Hollands sprekende priesters kan vinden. De aandacht werd er voorts nog op gevestigd, dat in Juni a s. het R. K. Marlneweekblad 13'4 Jaar zal bestaan, waarbij de mogelijkheid werd overwogen bij die gelegenheid een herdenkings nummer uit te geven. De afgevaardigde van de afdeeling West-Indlë bracht verslag uit over den toestand aldaar be treffende de godsdienstige verzorging en andere voor het personeel noodlg* geachte verbeteringen, waarop zich een uitvoerige discussie ontspon. De voorstellen. Ingediend door de verschillende afdeelingen, voornamelijk betreffende de-rechts positie van het personeel, werden aan uitvoe rige bespreking onderworpen. „De zwarte Winter van 1931/33 is voorbij de crisis is echter geble ven. De regeering van Nederland treedt steeds driester onder toejui ching van de reactie, tegen de arbei dersklasse op. Terwijl de graanschu ren overvuld zijn, kleeding en schoei sel in meer dan voldoende mate wor den geproduceerd. Ja schier elk be- bedrljf met over-productie te kampen heeft, wordt het levenspeil van de ar beidersklasse omlaag gedrukt”. Bij de Tweede Kamer is Ingediend een wets ontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor 1932. Aan de Memorie van "Belichting wordt het volgende ontleend: De voortgaande daling der elerprijzen brengt het Nederlandsche. kippenhoudersbedrijf in een noodtoestand. De talrijke kleine bedrijven op de zandgronden waar de kippenhouderij een der hoofdbronnen van Inkomsten vormt, zijn ten gevolge van den toestand in het zuivelbedrijf en de varkenshouderij economisch zoo ver zwakt. dat snel werkende maatregelen wensche- Hjk zijn om althans het pluimveebedrjjf voor verdere prijsdaling te behoeden. De ANWB, meldt: Van de Duitsche grens- autoritelten Is bericht ontvangen, dat, in bet belang van het vreemdelingenverkeer naar Duitschland, de lastige en tijdroovende heffing van invoerrechten van benzine aan de grens, waarover zoo herhaaldelijk geklaagd is, met in gang van heden is vervallen, voor zoover het personenauto's en autobussen betreft. Voor vrachtauto's blijft de oude regeling gel den. Natuurlijk wordt wel Invoerrecht geheven van benzine, welke men zou meenemen in bus- sen, of in reserve-tanks. Auto- en motortoeristen zullen dit bericht met instemming vernemen; het komt zoo tegen Pinksteren net mooi op tijd. In verband met de slechte bedrijfsuitkomsten ▼an het veenbedrijf, waarop ook door de han gende loongeschlllen weer sterk de aandacht gevestigd wordt, gevoelen de verveners meer dan ooit den drukkenden last van de nooge tolgelden, welke voor de vaart op de particu liere kanalen in het Noorden des lands gelie ven worden. Reeds herhaaldelijk is den laatsten tijd deze Aangelegenheid onder de aandacht gebracht, °ok in de Staten-Generaal werd er op gewe zen, zonder dat dit resultaat had. Zelfs heeft de regeering onlangs besloten de rjjksbljdrage van 5 cent per M3, turf welke ter tegemoet- kotning in de tolkosten sedert een paar jaar werd gegeven, te verlagen tot 2H cent en te beperken tot de turf uit de veenderijen ten Noorden van de Verlengde Hoogeveenschevaart. De verveners hebben thans besloten een hernieuwde poging tot verlichting dezer las ten te wagen en aan den Minister van Wa- terstaat het volgende adres verzonden: ■•De vervenersvereenlglng .Barger—Ooster- ▼een en Omstreken", de R. K. Vervenersver- eenlging, de vervenersvereeniging .Klein Veen bedrijf'' en de vervenersvereenlglng „Barger- Oompascuum” oonstateeren, dat de noodlijden de toestand in het veenbedrijf thans wel zijn bert Thomas en Senator Puricelli, de groote man van de autostrade 'n Italië. Het bestuur wordt voorloopig gevormd door 20 leden, waar bij ons land is vertegenwordigd door ing. H. W. O. de Bruyn, directeur der afd. Wegen van den A. N. W. B. Tot directeur-generaal werd be noemd dr. Njjffeler (Bern) en tenslotte werd o.a. nog een studiecommissie ingesteld, waarin zitting hebben M. Puricelli (Italië), Plgelet, Ing. Ponts et Chaussées (Frankrijk) Uhlfelder, Ma- glstratsoberbaurat Frankfurt (Duitschland) en de Bruyn (Nederland). Het Congres ging gepaard met de gebruike lijke festiviteiten en excursies, waarvan wel in het bijzonder mogen Tmten genoemd de In totaal zijn in 1931 door verkoopinstellingen, aangesloten bjj de Federatie van Vereenlgingen van Bedrjjfspluimveehouders, uitgevoerd 506.232.300 eieren. Volgens het uit te voeren plan zullen maximaal worden opgeslagen 20 pet. van dit aantal of 101.246 460 eieren van een ge middeld gewicht van 5861 K.G. per 1000 sts. Steun noodzakelyk Minder dan ooit kunnen de kippenhouders echter den steun ontberen, welke aldus in nor male jaren aan den elerprijs ten tijde van de grootste productie werd geboden. Dadelijke verlichting van den toestand der kippenhouders kan worden teweeggebracht door het uit de markt nemen en het koelen van een hoeveelheid eieren, ongeveer overeenkomend De prys der eieren Is in den loop der jaren aan sterke selzoen- schommellngen onderhevig. De omstandigheid echter, dat in de laatste jaren in voorjaar en voorzomer groot hoeveelheden eieren in de kalk- inrichtlngen werden opgeslagen telken Jare in totaal 125 A 150 mlllloen stuks en dat daarnevens groote partijen zijn Ingekalkt, -as oorzaak, dat een ai te groote prijsdaling in den tijd van de grootste aanvperen werd tegenge houden. Anderzijds zijn daardoor de prijzen in najaar en voorwinter de periode der geringste produc- tiee, lager geworden. De nivelleerende werking, welke het opslaan van eieren in koelhuizen op het verloop der elerprijzen pleegt te hebben, dreigt voor 1932 te worden uitgeschakeld. Het laat zich aanzien, dat ten gevolge van crediet-moellijkheden dit jaar weinig eieren gekoeld en gekalkt kunnen wor den. Dientengevolge wordt de markt reeds thans meer overvoerd dan wanneer uitsluitend de be staande exportmoellijkheden haar invloed zou den doen gelden. naai, Dedemsvaart. Hieruit blijkt toch immers, dat ons ka tholieke publiek in opstand komt, wanneer de aloude, beproefde christelijke zedeleer mei voeten getreden wordt en wanneer met «edelijke, of liever: onzedeiyke nieuwlich terij gepoogd wprdt, ons volk te bederven. Ons katholieke publiek wil de christelijke huwelijksmoraal gehandhaafd zien en de jeugd beschermen tegen een verderfelijke en erger dan heldensche propaganda, als welke het echtpaar Wibaut durft voeren. En wie de door ons ontvangen ingezon den stukken leest, moet xcl de overtuiging in zich voelen groeien, dat de katholieken zich hun heilige huwelijksmoraal niet zul ten laten ontrooven, dat zil zleh tegen iede re afschuwelijke propaganda met kracht sullen verzetten. Konden deze en dergelljke pogingen tot sedelljken sluipmoord met een nieuwen kruistocht bestreden worden, de katho lieken zouden in de voorste gelederen staan. Het is ons niet mogelijk, alle ingezonden stukken, naar aanleiding der Wibaut-af- falre door ons ontvangen, te plaatsen; de verontwaardiging komt daarin niet zelden (wat overigens verklaarbaar en vergeeflijk is) wat al te onbeheerscht tot uitdrukking en toont (wat ook al weer verklaarbaar en vergeeflijk is) te weinig respect en te veel minachting voor het menschen-paar Wi baut, dan dat wij deze stukken an de open baarheid zouden willen prijsgeven. Alleen déze strekking van enkele ons ontvangen stukken willen wij even re- teveeren, de vragende strekking nl: Hoe is het toch mogelijk, dat een man. De meeste onderdeden van het budget zijn i deze verlaging betrokken en wel alle onder- eelen van de voeding (behalve aardappelen U belde groepen van gesinnen, groenten en inch bij de gezinnen van meergegoeden, die uurder waren dan In December jl.) en bo endien kleeding. schoeisel, brandstof, wasch- a schoonmaakartikelen, huisraad en, voor de eter gesitueerden, huishuur. Te vermelden is vooral de daling van den ost eieren, waarvan de prijzen in de betref- mde maand buitengewoon laag waren en die p de berekeningen voor de beter gesitueerden •n grooteren invloed had dan voor de arbei- ers. Bjj vleesch betrof de daling voor de ar beidersgezinnen versch inlandsch rundvleesch. kalfs- en varkensvleesch. voor de meergegoe- den varkensvleesch; bij vetten natuurboter, rundvet, spek en daarenboven, voor de arbei dersgezinnen. de uitgewogen soorten kunstbo ter. De daling van brandstoffen is te wijten aan prijsverlaging van eierkolen en tevens aan die van petroleum. Voor de oude arbeiderswoningen heeft se dert het begin van het vorige jaar een ver dere stijging plaats gehad, terwijl de nieuwe in het algemeen ongeveer onveranderd zijn gebleven. Op de arbeiderswoningen werd aldus een stijging berekend van 12.4 pCt. sedert de periode 1923*24, tegen 115 pCt. in Maart 1931. Voor de mlddenstandswonlngen werd zoowel voor oude als voor nieuwe een daling der huurprijzen waargenomen, waardoor deze in Maart 1932 ongeveer op het peil van de periode 1923'24 waren teruggekomen (eigen lijk 0.1 pCt. daar beneden), terwijl In Maart 1931 nog een stijging van 3.6 pCt. sedert 1923 '24 te vermelden viel. Aan dit laatste feit is het mede te wijten, dat de totale daling voor het geheele budget voor de gezinnen van meer gegoeden grooter Is dan voor de arbeidersge zinnen. Op de basis van de prijaen vóór den oorlog 100 waren de index-cijfers over Maart 1932: voor arbeidersgezinnen 141.1 (tegen 145.2 in December Jl. en 154 3 in Maart 1931) en voor gezinnen van meergegoeden 144.4 (tegen 149.7 in December JL en 158.7 In Maart 1931. Naar de ..Tel verneemt, ligt het in de ha- doellng van bet hoofdbestuur der Posterijen. Telegrafie en Telefonie, om het personeel van alle categorieën van den P.T.T.-dienst, dat Naar aanleiding van wat wij publiceer den omtrent het terecht verschrikkelijk ge noemde boek van het echtpaar Wibaut, ontvingen wij van vele zijden ingezonden stukken, waarin hevige verontwaardiging over den euvelen moed, waarmede bedoeld boek geschreven en aan de openbaarheid prijsgegeven werd, tot uiting komt. WH begrijpen die verontwaardiging, •n wij waardeeren haar. Op het Internationale Congres voor speciale autowegen, dat op initiatief van M. Albert Tho mas, directeur van het Internationaal Arbeids bureau van den Volkenbond te Genève, van 18 20 April JX te Milaan werd gehouden en dat werd bijgewoond door ruim 200 vertegenwoor digers van Regeeringen. verkeersvereenlgingen, kamers van koophandel enz. van vrijwel alle landen van West-, Centraal- en Zuid-Europa. is uit de verschillende ingediende rapporten ge bleken, dat de gedachte van den „specialen autoweg", den vrijen, veiligen weg voor het moderne verkeer, al veel verder en veel meer algemeen ontwikkeld is dan meestal wel wordt gedacht. Allerwegen wordt gewerkt aan ont werpen voor dergelijke wegen en behalve in Italië, waar reeds systematisch honderden ki lometers zijn aangelegd, is incidenteel in ver schillende lulden de aanleg van speciale auto wegen in uitvoering. Teneinde zooveel moge- HJk eenheid hlerlh te brengen en den aanleg van speciale autowegen te bevorderen is aan het slot van het Congres opgericht de vereenl- ging O. I. A. R. (Office international des Auto routes), onder voorzitterschap van M. Lalné die aan het einde van zijn leven staat en, (Parijs). Tot eereleden werden benoemd M. A1-. In kringvergaderingen met de afdeellngs- beaturen heeft de moderne textlelarbel- dersbond „De Eendracht” een napraatje gehouden over de textielstaking. In het verslag, dat „Het Volk" van deze bijeen komst gaf, lezen we, dat de bondsvoorzit ter wees „op de houding der besturen van de christelijke en katholieke organisaties, die, ondanks het feit, dat zij wisten, dat de moderne organisatie daartoe niet bereid was, met de werkgevers gingen conferee- ren op de basis van de werkgeversvoorstel- len, hetgeen tot het einde van het con flict heeflJgeleid. Daarbij werd nadrukke lijk betoogd, dat onder deze omstandig- den van een verder voortaetten van den strijd geen sprake was.” Als deze nabeschouwing iets beteekent, dan is het dit, dat aan de katholieke en de christelijke organisatie wordt verweten dat ze haar eigen weg gingen, niet aan den band van den modernen bond verko zen te loojien. Een verwijt dus. Hebben de confessioneele organisaties echter niet evenveel recht om dat verwijt om te keeren en den modernen bond te bekapittelen, dat hij hen niet volgde op den weg, dien zij noodzakelijk achtten? Moeten de confessioneele organisaties de mindere zijn, omdat de moderne de meer dere wezen wil? Hoe zei het ook weer de schrijver in het orgaan van den modernen transportar- beidersbond? „Te weinig wordt Ingezien, dat de confessioneele vakbeweging in ons land ongeveer even sterk is als onze moder ne vakbeweging.” Juist! En dat die confessioneele vakbe weging een eigen doelstelling heeft en niet in het socialistische kielzog wenseht te va- ren. Dat moet er bij erkend worden. De katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond beeft een schrijven gericht aan de R. K. Tweede Kamerfractie waarin wordt mee gedeeld, dat de toestand van het platteland en meer in het bijzonder van de boeren- en tuindersbevolking niet alleen hoogst ernstig is, maar stilaan wanhopig is geworden. Op dui zenden en duizenden land- en tuinbouwonder nemingen wordt niet slechte geen korst brood meer verdiend, maar worden zelfs verliezen geleden welke de laatste reserves, voor zoover nog aanwezig, snel doen wegsmelten. De boe ren- en tuindersbevolking. over het algemeen genomen, staat voor den ondergang. Dankbaar erkennende, dat steeds bij de ka tholieke Kamerfractie gunstig gehoor en mede werking is gevonden en na geconstateerd te hebben, dat de regeering ..zij het dan schoor voetend en in menig opzicht reeds te laat” en kele maatregelen heeft getroffen ten behoeve van het akkerbouwbedrijf vervolgt het adres: .Jntusschen bleven de rundveehouderij, de varkenshouderij, de pluimveeteelt en in het al gemeen /ie bedrijven in de zandstreken, waar de crisis zich in acuten vorm wel is waar later dan In de akkerbouwbedrijven, maar thans toch ook reeds gedurende zeer gerulmen tijd heeft doen gevoelen, en eveneens de zoo belangrijke tuinbouw tot dusver van iedere hulp verstoken. Wel is waar zijn in het bijzonder na den op zienbarenden stap van de voorzitters der drie centrale landbouworganisaties, welke ten einde raad in een persoonlijk onderhoud een beroep op H. M. de Koningin meenden te moeten doen sindsdien maatregelen in het uitzicht gesteld, welke ook aan deze bedrijven een onmisbaren steun zullen moeten geven, maar tot op den dag van heden zijn wetsvoorstellen dienaangaande nog steeds niet ingediend, met uitzondering van het juist dezer dagen Ingediend voorstel tot steun aan de melkveehouderij. En intusschen stijgt de nood met den dag en voor tallooze boeren en tuinders zal de aangekondigde hulp wellicht reeds te laat komen, indien niet de al leruiterste spoed wordt betracht met het in dienen en afhandelen der desbetreffende, deels aanhangige, deels aangekondigde wetsontwer pen en niet minder met het aannemen van een krachtiger houding ter beveiliging onzer export-belangen en al hetgeen er mede verband houdt.” Tenslotte wordt een allerdringendst beroep gedaan op de R. K. Kamerfractie om op de re geering een zoo krachtig mogelijken druk uit te oefenen, opdat door het onverwijld treffen van doelmatige maatregelen het allerergste nog worde voorkomen: een totale ineenstorting van de boeren- en tuindersbevolking van Neder land. Aan een oproep tot de ingezetenen van Utrecht ontleenen wij: Het voortbestaan van het U. 8. O. is thans ernstig in gevaar! Door steun van gemeente en particulieren is het tekort over het afgeloopen exploitatieJaar grootendeels gedekt. Het tekort op de begroeting voor het nieuwe dienstjaar 19321933 doet echter het ergste vreezen. Dit tekort wordt geraamd op 35 000 Bjj toepassing van zeer ingrijpende bezuini gingsmaatregelen. o.a. van een verlaging der salarissen van alle orkestleden met 10 pet., kan bedoeld tekort met een bedrag van ten hoogste 20.000.worden verminderd. Ongedekt blijft dan nog een tekort van pl.m. 15.000. Het bestuur tracht op allerlei wijze dekking hiervoor te vinden. Dit bljjkt tenslotte onmo gelijk zonder zekerheid omtrent de voortzetting van de bestaande abonnementen en het toe treden van een aanzienlijk aantal nieuwe abon- né's. Is deze zekerheid niet vóór 1 Juni a.s. ver kregen. dan zal het bestuur niet langer verantwoordelijkheid kunnen dragen. Het staat thans aan U met de daad te too- nen. dat Gij Uw Utrechtsch Orkest wilt be houden. Geen verlaging van het tarief sa- tuiddagreceptie bij senator Puricelli, waar tevens menleving tot een beestenstal zou worden? Ja, inderdaad, hoe is het mogelijk? De vraag Is begrijpelijk. En des te tragischer, nu zij geldt een Wi baut, die in zijn jeugd geleerd heeft, hoe *t wel en hoe *t niet mag, en hoe de menfech eenmaal voor eeuwig rekenschap zal moe ten afleggen. Maar juist deze heilzame leer heeft Wi baut niet langer willen erkennen, met een sekere voldoening heeft hij zich in het hel dendom gestort, en het jongste werk van zijn hand levert het bewijs, dat voor dezul ken alle grenzen wegvallen *t Is treurig, dit telkens weer te moeten waarnemen. Doch, hoe bedroevend net geval-Wlbaut tok moge zijn, hoe ongelooflijk veel bederf bet verschrikkelijke boek ook in zekere Jeugdkrlngen teweeg zal brengen. Ja, hoe zeer wij ook terecht klagen over de heden- daagsche zedenverwildering, met ge rechtvaardigde fierheid mogen wij *t vóór spellen: Als het echtpaar Wibaut reeds eeuwen geleden de oogen gesloten zal hebben, als er van Wibaut’s boek geen schijn van her innering meer overgebleven is, dan zal daar nog hoog en onaantastbaar prijken het christelijke, het katholieke huwelijk, dat ondanks hoeveel ontaarding en ver- wordfiig ook als Goddelijke instelling de eeuwen zal trotseeren tot den jongsten dag, waarop héél het menschdom ook het heldensche rekening en verantwoor ding zal moeten afleggen, waarop blijken zal, hoe, naar Goddelijk bevel, het huwelijk beschouwd en geëerbiedigd had moeten worden. het turf- van deze debiet voor

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5