Naar de bloeiende boomgaarden F I RADIO-PROGRAM HOE EEN VECHTERSBAAS TE PAS KWAM Gabriël Garcia Moreno Lentefeest in de Betuwe ii’ 2 MAANDAG 2 MEI Dinsdag 3 Mei De mooiste routes VLIEGTUIG OVER DEN KOP Naar Zeeland De groote trek JONGETJE OVERREDEN den weg! Wü» me even KALVEREN VOOR... 75 CENT! DOOR DOL GEWORDEN KOE ACHTERVOLGD Het woedende dier neergeschoten FAMILIEDRAMA ZIGEUNERS AAN DE GRENS Met revolver geschoten DOOD GEKNELD Kapitale boerderij afgebrand Mond- DOOR EEN AUTO GEGREPEN Arme kleine FEUILLETON (Wordt venrated). De vruchtboomen prijken in den volaten voorjaaraluiater Thans aan den Zeeuwsch-Vlaamschen kant VERHAAL VAN DEN DAG Lijk opgevischt TOEVALLIJDER VERONGELUKT Geen misdaad in *t spel Betrekkelijk goet3 afgeloopen Slachtoffer bezweken Voorover in een waterput gevallen Vele wégen naar het schoone doel En al* toegift! en klauwzeer p Gnunofoon-platen Concerten schoten uit een ka- aanzlen, dat het ongeval goed is afgeloopen. Accordeon - er Tooneel en Opera 830 bU Voordrachten Persberichten 8e- •ad 11.30 2 00 3.00 4 23 7.00 7.45 10.30 1120 11.20 11.20 12.00 12.15 1230 625 7 05 8.00 8.00 10.00 10.15 10.40 1120 1130 1.45 4.00 5 40 10.45 11.00 805 8.20 8.40 9.Ï5 9 20 4.00 4.10 4.10 500 5.30 530 6.30 7.20 7.50 Hilversum (AVRO) „Dolores Divine’’, schuldig of onschuldig radlo-drama van Kenneth M. Ellis. Uit de Waal by Drunen Is Zaterdag opgevischt het lyk van een der twee Nymeegsche jongelui, die op 10 April per kano de Waal waren opge varen en sindsdien vermist werden. te 8. 12.20 10* 2.20 320 Geheel om op •rs op ge- Naar wy vernemen heeft het onderzoek van de justitie en van den deskundige dr. Hulst uit Leiden uitgewezen, dat de weduwe Th. K., die by den brand te Wychen omkwam, door een noodlottig ongeluk aan het einde van haar leven is gekomen, zoodat niet aan misdaad mag gedacht worden. Zaterdagmiddag ongeveer één uur had op het vliegveld West-Schouwen In de gemeente Haam- 10.00 Hilversum. Vaz Dlas. 15.30 Hulzen, Vaz Dlas. De 37-Jarige groentekoopman J. Paardekoo- per uit de Wlekstraat te Rotterdam, is op den Straatweg te Htllegersberg. terwyi hy achter een wagen met sinaasappelen liep, door een auto aangereden en tegen de straat gesmakt Met een ernstige Inwendige verbloeding en een hersenschudding is hy in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen, waar hij aan zyn verwondingen Is bezweken. In het grensplaatsje Breyll naby de gevaar- lyke bocht aan de kerk Is een tragisch ongeval gebeurd. Toen de 26-jarige mej. Hollzstrlscher uit Breyll naby genoemde bocht uit een auto bus wilde stappen, passeerde er juist een vracht wagen van de Gebr. van Wylick uit Venlo. De juffrouw raakte tusschen den vrachtauto en den muur zoo ernstig bekneld, dat zy spoedig na het ongeval overleed. Den chauffeur treft geen schuld. Het slachtoffer was gehuwd en moeder van twee kinderen. taald te worden door het Voorloopig Bewind en waren vooral seer ontstemd op het hoofd der Regeerlng, Garcia Moreno. TerWyi deze alleryl middelen beraamde om den toestand meester te worden, werd hy door de opstandelingen gevangen genomen en opge sloten. zyn eerste gedachte was, dat een akte van berouw wel niet misplaatst zou zyn, doch gewend om de gevaren tegemoet te treden en te overwinnen en overtuigd dat zyn verder leven het vaderland van eenlg nut zou kunnen zyn. vond zyn vindtngryke geest het middel om Indien het gelukte, de muizenval te ontsnap pen. Hy 'sprak, autoritair als hy was. op hoogen toon den schildwacht voor zyn kamer aan, dlc hem bewaakte, en gelastte hem als opperste Bewindvoerder van de Republiek, oogenblikke- lyk de deur te openen. De man bezweek voor dit Instanteiyk bevel en eenlge oogenbllkken later was Garcia Moreno in vryheld. Een uur later bereikte hy Calpl. In alleryl een handvol trouwe, dappere mannen om zich heen verza melende, wist hy door zyn welsprekendheid hen te bewegen naar Riobamba terug te keeren om daar de muitende troepen weer onder com mando te krygen en de voornaamste belhamels te straffen. Een krankzinnig idee en men moet Garcia Moreno heeten om zulk een overmoed te be grepen. Wat hem het meest ergerde was het voortdurend muiten en het gebrek aan disci pline onder de troepen. Dit spelletje zou by hem niet lang duren. Nu weer onder dien gene raal, straks weer onder een ander dienen en als recreatie daar tusschen plunderen cn drinken. De Zigeuners, die gedurende den jongsten winter herhaaldeiyk getracht hebben vanuit België de Brabantsche en Limburgsche grenzen te overschryden en Nederland binnen te drin gen, doch sinds eenlge maanden onzichtbaar bleven, zyn thans opnieuw aan de grens ver schenen, nameiyk naby de streek van Zeeuwsch- Vlaanderens westelyk deel, ter hoogte van Aar denburg. Intusschen wordt de grens door de Nederlandsche grenswacht streng bewaakt, zoo wel by nacht als dag. De Zigeunertroep, die verschillende wagens met zich voert, heeft een sterkte van ongeveer vyftig personen. Zaterdagmiddag ongeveer 12 uur geraakte het drte-jtyig zoontje van den veehouder Joeke Peens tra. onder Akkrum, in een onbewaakt oogenbllk In het diepe vaarwater. Hoewel het kindje spoedig daaruit werd opgehaald, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wek ken. Indruk gekregen, dat de Peruaansche regeerlng «lechta den val van Robles verlangde om vriendsrtmArwdtflë met Ecuador te kunnen on- In Zeeland, onze derde provincie op het ge bied van fruitteelt, is een mooie rondtoer van pl.m. 65 KM. te maken van Goes over Wemel- dlnge, lerseke, Biezellnge, 's-Gravenpolder, stede een vliegtuigongeluk plaats, dat nog be- zyn horens een zoon van den slager tegen den muur. Een van zyn broers gaf het beest nu een slag met een hakmes op den kop, waardoor de koe even terugdelnsde. Zoodoende wist men den jongen uit zyn benarde positie te bevrijden, waarna allen, zoowel vader, zoons als knecht, zich yiings uit de voeten maakten, achterna gezet door de dol geworden koe. Twee sprongen over een schutting, terwyi de anderen een goed 1 een- komen zochten in den stal. De steeds wilder wordende koe vloog daarop den tuin In, alles vernielende wat binnen haar bereik kwam en wanneer een der personen met zyn hoofd boven de schutting uitkwam, stoof het dier er woedend °P af. In alleryl werd de politie gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Het bleek echter zeer lastig te zyn om het dier goed onder schot te krygen, zonder dat dit gevaar opleverde voor de omstanders en voor de politie zelf. Ten einde raad begaf de wachtmeester der marechaussee zich naar den zolder van het kaas- pakhuis der firma K. de Jong. Nadat men uit het dak een aantal pannen had weggebroken, waardoor vry zicht en voldoende schietruimte werd verkregen, kon het beest, dat al meer en meer tekeer ging, met tl rabyn worden neergelei Het gezin van den slag** was danig overstuur. De zoon, die tegen deri muur gedrukt was. klaagde over pyn in zyn borst, doch het laat jlch Van Nymegén uit. of met-Nyaaegen. als doe! leiden ook verscheidene wegen, doch een mooi Betuwsch turt veel vruchtboomen, zooals die van Nymegen over Lent, langs den Waaldijk via Och ten naar Tiel; van station Ede over WageningenZettennaar Nymegen en terug over Heteren; van station Rhenen over den Grebberberg. Ophousdensche veer en Dode- i waard naar Nymegen, of van Arnhem over i Huissen, Bemmel en Lent naar Nymegen. i Aanbevelenswaardige routes zyn ook die van i 'Z-Hertogenhosch over Hedel. Zalt-Bommel, Tuil, i Varik naar Tiel, of van Gorinchem over den Merwededyk naar Giessendam, dan langs de i Giessen door ryke boomgaarden, langs Slinge- i land, Noordeloos en Meerkerk naar Leerdam en 1 Ogrcia Moreno bevond zich te Lima toen hy d* tyding van zyne benoeming ontving en •laagde er tn op sllnksche wyze langs geheime Paden Quito te bereiken. Hy had In Lima den Sedert lang woonde de 28-jarige J. W. K. te Maastricht niet meer samen met zyne echt- genoote, die haar intrek nam by P. in de Capu- cynenstraat. K. kwam keer op keer ter plaatse herrie schoppen. De familie P. had hiervan voortdurendd hinder. Donderdagnacht was er weer herrie op straat. Daarby heeft K. den 32-jarige P. In den bulk geschoten. P. die ernstig gewond werd lis opge nomen In het Ziekenhuis. De kogel was Vrydag- avond nog niet kunnen verwyderd worden. K. is nog dienzelfden nacht gearresteerd. Op hem werd in beslag genomen een met scherp geladen revolver, waaruit twee schoten te loet waren Vrydagnamiddag is K. voorgeleid voor den Officier van Justitie en Ingesloten. Hy was uit ander hout gesneden. Betrouwbaai zouden ze worden en de schrik zou er In komen, zoowaar hy Garcia Moreno heette. Riobamba lag als een stad na den storm Er heerschte complete rust. Verschillende offi cieren waren met bult beladen verdwenen, de rest, waaronder kapitein Palacios, een der voor naamste belhamels, lagen dronken hun roes uit te slapen. Zonder een oogenbllk te verliezen werd hy met andere hoofden der muiters ge arresteerd. Op de markt werd de krygsraad op gesteld. bestaande uit veertien zwaar bewapen den te paard. Het doodvonnis werd uitgespro ken. aanstonds te voltrekken, met een half uur respyt voor de veroordeelden om zich voor te bereiden op het oordeel Gods. Daarna werden zy zonder pardon gefusilleerd. Dit stout en overmoedig optreden maakte diepen Indruk op de soldaten, welke het niet geraden achtten het muitery-spelletje met dezen strengen en kort aangebonden nieuwen meester te herhalen. Wie nu dacht dat hy met deze resultaten meer dan tevreden zou zyn. kende Garcia Mo reno niet. Vooruit, nu de andere kerels ach terna! Het bange knaapje uit zyn jeugdjaren is niet te herkennen. Vooruit, geen getalm. In het holst van den nacht achterhaalde men het gros van den troep in Mocha. Het was stikdon ker en het goot van den regen. Alles lag in diepen rust. manier. Robles-Urvina verdrUven, zyn chefs, waarom niet, maar dan hy President van Ecu ador en niet Garcia Moreno. In alle stilte gaf hy order hem te arresteeren Gelukkig kon hy. tijdig gewaarschuwd voor het gevaar, de bergen in vluchten. Het rommelde verder In Ecuador. Te Quito kwamen berichten binnen, dat de kustprovin cies Prateo een speciale macht wilden toeken nen. Robles yit op deze tyding naar Guayaquil om dit gevaar te bezweren, wordt door de man nen van Franco overrompeld en gevangen ge nomen en zonder vorm van proces naar het buitenland gedeporteerd. Op dtt bericht stelt de „held" Urvlna zich aanstonds ter beschikking van Franco. Ook hy wordt gevangen genomen en volgt denzelfden weg als zyn vriend Robles. Met dieven moet men dieven vangen! Ecua dor was van de bloedige tweelingen onverwacht bevryd geworden. Een zucht van verlichting ging door het ge heels land. Zou het werkeiyk een goede ruil zyn, vroeg men zich angstig af, Franco’s ante cedenten kennende. Garcia Moreno was intusschen aan de andere zyde van de Cordilleras te Riobamba weer bo ven water gekomen en vernam daar van het Voorloopig Bewind de nieuwe situatie. Teneinde geen tyd te verhezen wilde hy met een divisie die te Riobamba legerde, Franco onmiddellyk aanvallen, doch nog denzelfden nacht kwamen verschillende bataljons in opstand. De soldaten verspreidden zich door de stad om deze te plun deren. zy beweerden slecht gevoed, slecht be- trekkeiyk goed is afgeloopen. Het militair vliegtuig No. 526 kwam, doordat het vermoedeiyk met den wind mede daalde, verkeerd op het terrein terecht. De schroef kwam In aanraking met het vliegterrein, zoodat de machine over den kop sloeg. Ongeveer 25 M verder bleef de machine ondersteboven liggen. De bestuurder, luitenant Verwys kwam met den schrik vry, terwyi de sergeant-vlleger (zyn naam Is nog onbekend) aan het hoofd werd ge wond, en bewusteloos in zyn zitplaats bleef hangen. Spoedig toegeschoten hulp wist echter beiden uit hun moeliyke positie te bevrijden. Na onge veer 15 minuten kwam de sergeant-vlieger by kennis. De plaatseiyke geneeskundige verleende de eerste hulp. De commandant van den juist Vrydag ge plaatsten E H BO.-post, Jhr. Röell, was direct ter plaatse. De gewonde werd ondergebracht tn het het vliegterrein slaand hotel. Te Bake! Is de kapitale boerdery van den landbouwer v. d. B. afgebrand. Inboedel en landbouwmaterlalen werden, evenals een kalf, een prooi der vlammen. Vermoedeiyk ia de brand door kortsluiting ontstaan. te komen. Intusschen had het nobele tweetal Robles-Urvina Quito Ingenomen en beoorloog den zy het Voorloopig Bewind, dat zich In de Noordeiyke Provincies had teruggetrokken. De bult werd verdeeld: Robles plunderde en roofde In Quito, terwyi Urvlna de kuststreek als brok kreeg toegewezen. De onderhandelingen met President Castillo van Peru hadden een kort verloop. Garcia Mo reno had hem heel gauw door. Hy verlangde met mooie woorden een stuk van Ecuador en wachtte slechts op den man om deze zaak za- keiyk met hem op te knappen. Garcia Moreno beraadde zich snel, verbrak de relaties met Castillo, den nieuwen weldoener van Ecuador en vertrok in het geheim naar Guayaquil, waar hy. zy het ook met groot gevaar voor eigen leven, een beroep ging doen op Generaal Fran co, satelliet van Robles-Urvina, met wien hy het al vroeger te kwaad had gehad, aan wiens vaderlandsliefde hy nog niet geheel twyfelde In een onderhoud met Franco, die wel vreemd zal hebben opgezfen hem nu al weer te zien verschynen en nu nog wel in het hol van den leeuw, bepleitte hy in een gloeiende speech met een beroep op zyn vaderlandsliefde, een sa mengaan met het Voorloopig Bewind om het land van den smaad van Urvlna-Robles te bevryden en een oorlog met Peru te voorko men. Maar zooals de waard la zoo vertrouwt hy zyn gasten. Garcia Moreno was te goed en te nobel voor het geboefte, dat in naam van een geboeide democratie de macht van Ecua dor In handen hield. Franco luisterde aan dachtig en had alles begrepen, doch op zijn F kermis of niet.” aardige gewoonte.” gljfnlachte de vreemdeling. .Afaar hoe wil je. dat Ik zal vechten? Ik ben niet gewoon een mes in m’n zak te dragen. „Hier, mynheer! hier mynheer! hoorde men van verschillende kanten roepen, en er werden hem meer dan vyf en twintig blinkende mes sen tegeiyk aangeboden. ,,’t Is heel vriendeiyk," hernam hy bedaard; .maar ik zal liever van een ander wapen ge bruik maken.” Het was lang vóór dat de hermuntlng in ons land plaats had; op de oude dubbeltjes kon men schier geen wapen of letter meer zien; ze wa ren geheel afgesleten en sommige hadden seer scherpe kanten. De vreemdeling haalde z’n beurs uit z’n zak. zocht het scherpste dubbeltje op en zei: „Ik ben gereed”. De boeren zagen elkander verwonderd aan. „WH je daarmee vechten?” vroeg de breed geschouderde boer. „Zooals je ziet; laten we maar naar buiten gaan.” .Maar ik kan zoo’n klein ding niet tusschen m’n vingers houden; Ik wil met m’n mes vech ten.” „Heel goed: je kunt Je mes behouden, maar ik vecht met dit kleine wapen.” Nieuwe verbazing: men begon te gelooven, dat de vreemdeling krankzinnig was en som migen wilden tusschen beiden treden om den stryd te voorkomen, maar hy zei, zoo bedaard mogeiyk: „Maak u over my niet ongerust; ik wil dien vechtersbaas eens een les geven en als .hl niet slecht afkomt, tracteer ik jullie alitfi. De boer haalde minachtend de schoutfen en de partyen begaven zich naar bulten, volgd door al de boeren en boerinnen, die een wyden kring om hen trokken. „Als je nu maar beginnen wilt”, sprak de stedeling, het dubbeltje tusschen duim en wys- vinger opgeheven houdend. De vechtlustige boer was zonderling te moe de. toen hy zag dat de vreemdeling zoo kalm bleef: hy zette zich In postuur en deed een uit val. die voorzeker ieder ander duur te staan zou zyn gekomen, doch de vreemdeling ont week hem behendig, sprong met onbegrypeiyke vlugheid om hem heen en reet met het kleine wapen z’n linkerwang van boven tot onder open, zoodat het bloed onmiddeliyk met een straal tusschen z’n halsdoek liep. Er ging één kreet van verbazing op onder de toeschouwers. ..Hebt ge er genoeg van?” vroeg de vreemde ling. een stap achteruit doende. Een nieuwe, woedende uitval van den boer was het ant woord. doch nu ten koste van z’n rechterwang. Hy kermde van pyn en woede en spande al z’n krachten In om z’n tegenparty te treffen, maar ontving telkens een nieuwe wond en dit duurde zóó lang tot z’n gelaat onkenbaar ge worden was van het bloed en hy zich eindelijk overwonnen moest verklaren. „Heeft nog iemand lust zich met my te me ten?" vroeg de vreemdeling. De boeren deinsden ontsteld terug, doch de vreemdeling wierp glimlachend het dubbeltje weg en begaf zich weer naar de herberg. Waar bleek, dat hy een beroemd scherm meester uit de hoofdstad was. lerseke, Biezellnge, - Baarland, Nisse, naar Goes terug. In Noord-Holland is zeer de moeite waard een tocht naar den bloelenden Beemster, door velen boven de Betuwe gesteld. De rit voert van Amsterdam (IJ-veer) achter het Tolhuis links naar Kadoelen en over Landsmeer, Purmerend. Mldden-Beemster en terug over Purmerend, II- pendam, Buiksloot, een tocht van 46 K.M. Wan delaars kunnen van het station Purmerend een rondwandeling van 15 K.M. naar Mldden- Beemster en terug maken. Het hierboven vermelde A. N. W. B- boek je beschryft deze tochten en geeft in Zuid-Lim- burg vier auto- en rywlelroutes aan en drie wandelingen en voorts ook nog tochten naar de Banggrt, tusschen Hoorn en Westwoud en naar de Langeraksche polderlanden, met Gou da als uitgangspunt. Al deze routes zyn samengesteld volgens het beproefde systeem van de binnen- en bulten- landsche relswyzers en de loop der tochten is gemakkeiyk op de bygevoegde kaartjes na te gaan. Hun die in de gelegenheid zyn, In den tyd van den vruchtboomenbloel er een paar dagen uit te trekken, om per auto de grens over te gaan en daar de voorjaarsweelde op te zoeken, kan een tocht worden aanbevolen naar het Ahr- dal, of een langs den Ryn. by Remagen en Go- desberg. of wel naar den Eifel, in de omgeving van Nideggen. gemakkeiyk van Maastricht via Aken te bereiken. De bloeityd is daar en in Zuid-Llmburg meestal iets vroeger dan in de Betuwe en dAAr weer wat eerder dan in Noord-Holland. Een posseerend chauffeur vroeg Vrijdag Meerssen aan het tienjarig jongetje J. H. hem even den weg te wyzen. Daarby liet hy den knaap op den vrachtwagen plaats nemen. Het ventje verder kunnend missen liet hy het knaapje van den voortrydenden vracht wagen springen. De knaap geraakte daarby onder den wagen en kreeg de wielen over het linkerbeen. Zwaar gewond Is de jongen overgebracht naar het Ziekenhuis Calvarlënberg. Het been zal aeer waarschyniyk geamputeerd moeten worden. 1100 Hilversum Huizen Huizen Huizen Huizen Hulzen Hulzen Op den Wolfsberg te Pey (Limburg) is de 22-jarige van K die aan vallende ziekte leed, by het ophalen van een emmer water voor over In den put geschoten. Toen men den on gelukkige boven bracht, constateerde een neesheer dat de levensgeesten reeds waren ge weken. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland meldt: De lente komt wel laat dit jaar en de voor- jaarsbloei laat op zich wachten, maar het weerbericht voorspelt „iets zachter overdag" en iedere dag kan de verandering brengen, zoo dat allen, die verlangend uitzien naar den bloesemtool der boomgaarden, er op mogen re kenen. dat dit lentefeest naby is. De vruchtboo- men staan te wachten op den eersten mllden lentedag; op beschutte plekken is hier en daar de bloei al begonnen, binnenkort pryken heele «treken In vollen voorjaarslulster en de automo bilisten, de fietser, de wandelaar, die er van ge nieten wil. moet zich paraat houden en zyn plannen maken, om klaar te zijn. als de natuur bet sein geeft. Daarom is het thans wel het geschikte tyd- stip, enkele wenken te geven aan hen, die er op uit willen trekken, per auto of motorrywiel, met hun flets of te voet, om het bloesemfeest mee te vieren. „Ik met je vechten? Kom, man, je raaskalt.” Dit zeggende wilde de vreemdeling naar '%‘n plaats terugkeeren, doch de boer legde hen» de zware >hand op den schouder en sprak „Dat gaat hier zoo niet, heerschap; j«f hebt m’n mes aangeraakt en bent dus verplicht met my te vechten.” ,.En als Ik dat nu niet verkies?” „Dan zullen wy je t wel leeren.” .Maar weet Je wel man, dat het zeer ge vaarlijk is met zulke messen te vechten?" vroeg de stedeling. „Dat zyn maar praatjes; die hl wil houden moet meedoen, of hy wj „Een aardige gewoonte.” gijn .Maar Te Chaam (N.B.) Is dezer dagen een stier kalf verkocht voor»,.. 7*centen Elders in Noord-Brabant ging Iemand een door hem gekocht vrouweiyk kalf afhalen. Hy was niet weinig verbaasd In plaats van éc i. twee kalveren te ontvangenBy informatie naar de reden, bleek dat de verkooper hem. naast zyn koop, een stierkalf alsgratis toegift gaf! In wanhoop begrepen de weinig overgebleven mannen van beteekenis, dat het eerst nood- zakeiyke was zich te ontdoen van het bloed- zulggrpaar Robles-Urvina. Werkeiyk stond In April 1859 een deel van het leger tegen hen op. verklaarde hea vervallen van de Regeerlng. welke werd overgedragen aan een Voorloopig Bewind. Aan Garcla Moreho werd het presi dentschap hiervan aangeboden. Behalve de kuststreek, die bezet was door de troepen van Robles-Urvina. steunde geheel Ecuador het Voorloopig Bewind. Hilversum (AVRO) Concert. Daventry (1554) Orgelconcert. Kalundborg (1153) Concert. Langenberg (473) Concert. Hilversum (AVRO) Orgelconcert. Huizen (KRO> Concert. Daventry (1554) Leonardo Kemp's orkest. Langenberg (473) Concert. Hilversum (AVRO) Kamerorkest. Kalundborg (1153) Radlo-orkést. Daventry (1554) Schotsch Studlo- orkest. Hilversum (AVRO) Plano-recltal Langenberg (473) Middagconcert. Brussel (508) Concert. Huizen (KRO) Concert. Hilversum (A V R O) muziek. Daventry 1554) Kwartet. Hilversum (AVRO' Omroep-orkest. Langenberg (473' Militaire muelek Kalundborg (1153) Dultsche koor liederen. Rome (441) Concert. Huizen (KRO) Concert. Daventry (1554' Kamermuziek. Hilversum (AVRO' Kovacs Lajos. Kalundborg (1153) Cembalo recital. 9.30 Brussel (338) Concert. 9 55 Daventry 1554) Bertini’s band. 10.20 Kalunborg (1153) Dansmuziek. Langenberg (473). Parys (1725H Hilversum (AVRO). Huizen (KRO). Hulzen (KRO). Hilversum (AVRO). Langenberg (473). Brussel (508). Parys (1725). Hulzen. (KRO). Hulzen (KRO). Brussel (508).. Huizen (KRO) Hilversum (AVRO). In de Zuideiyke provincie breidt het mond en klauwzeer zich nog steeds uit; o. a. worden In Noord-Brabant nog voortdurend nieuwe ge vallen geconstateerd. Zeer talryke stallen zyn besmet Thans is de ziekte ook in Zeeuwsch- Vlaanderen uitgebroken, nL onder een vee stapel in de gemeente Wëstdorpe. Het gezin van slager A van der Wal, aan den Heerenwal te Heerenveen beleefde, al dus ,J> Telegraaf”, Donderdagmiddag angstige oogenbllkken. De zoon van den slager haalde een koe uit den stal en bracht die naar de slachtplaats. Het beest was al wat wild, doch niet direct gevaariyk. Toen men In de slachtplaats aangekomen, het dier met een schletmasker wilde dooden, bleek de kogel te licht. Het beest rukte zich los en drukte met derhandelen. Toen Garcia Moreno na zyn ver- moelenden tocht 25 Mei te Quito aankwam, wachtte hem een nieuwe verrassing (afwisse ling. meestal van de onaangename soort, heeft hy in zyn leven wel gehad)Robles rukte met zyn troepen op de hoofdstad aan. Met een klein aantal slecht geoefende en be wapende mannen trok hy In zyn nieuwe kwa liteit van veldheer op Robles en zyn vuur vreters af. By Tembuco stootten den 3en Juni de vyandeiyke troepen op elkaar en werd Gar cia Moreno, ondanks zyn heldenmoed en doods verachting, strydende In de eerste gelederen, met zyn in korten tyd by elkaar gezocht leger tje, totaal in de pak gehakt. Het werd een complete déroute en ofschoon het laatst van allen, moest ook hy zyn heil zoeken in de vlucht om niet in handen van Robles te val len. Zelf bracht hy de tyding van het onheil naar Quito, waar hy de overige leden van het Voorloopig Bewind overtuigde van de onmo- geiykheld van verderen gewapenden tegen stand. Men moest met onderhandelen trachten verder te komen. Daarom stelde hy voor met Peru te gaan praten. Het eerstnoodzakeiykste was van Robles-Urvina bevryd te worden. zyn meening vond Instemming en hy werd naar President Castilla afgevaardigd. De nieuwe tocht daarheen was opnieuw vol gevaren en men vraagt zich af hoe heeft de man het uitgehouden. Het kostte hem buiten gewone moeite de kust te bereiken, daar Urvlna zich, coute que coute. van hem meester wilde maken. Het gelukte hem alle hinderlagen te ontgaan en Payta In Peru ongemerkt binnen (AVRO) Kookpraatje. (KRO' Godsd. halfuurtje. (KRO' Causerie (KRO). Cursus. (KRO' Cursus. (KRO' Lezing. KRO) Causerie Er is een tyd geweest, dat Driebergen, Doom, Soest en nog andere dorpen in óen omtrek van Amersfoort. tameiyk berucht waren om de heerschende gewoonte elk geschil met het blan ke mes te beslechten. Daardoor hadden elk oogenbllk gevechten plaats, die niet zelden een noodlottlng verloop hadden. Op de kermissen vooral was het de mode elkander met het mes een souventer op den wang toe te brengen: aan moordlust, haat of wrok werd daarby niet ge dacht; men vocht eenvoudig met messen zooals men elders by zulke gelegenheden danst of naar een vogel schiet en de dapperheid der vdlwassen knapen werd afgemeten naar het getal lltteekens die zy droegen; zy waren daar niet minder trotsch op dan de Roodhuid op zyn bezit aan scalpen. Eigenaardig is het. dat zulk een vechtersbaas in den regel zeer gezien was onder de Jonge boerinnen, die het hoofd opstaken, als zy aan den arm van den konlng der bekkensnyders mochten gaan. Tydens de kermis zag men in de herberg een goed geslepen boerenzakmes, met linten getooid, aan den zolder hangen;, het behoorde aan een der boeren die in het vechten met messen geoefend was, wie nu lust had zich met hem te meten, behoefde slechts even dat mes aan te raken en men begaf zich onmid deliyk naar bulten om getuige te zyn van het duel, waarbij soms zeer gevaariyke wonden werden toegebracht. De beste vrienden beproef den soms hun krachten tegen elkander en het gebeurde dan wel dat de een die Uëfhebbery met z’n leven moest betalen en de ander jaren lang van z’n vryheld beroofd werd. Het mis, bruik van sterken drank speelde ook hier weer een hoofdrol. De jongelieden zaten opgewonden in de herbergen byeen, de een snoefde op z’n daden, de ander lachte hem uit, een derde en Vierde blies het smeulend vuur aan en het bloedige spel bpgon. t Was kermis In Driebergen. De herberg zat vol met jongens en meisjes, die zongen en dronken; de viool kraste en In een gedeelte van het vertrek bewogen zich de paren, die. dank zy het veelvuldig gebruik van roode je never met suiker, in vry opgewonden toestand verkeerden Te midden van die feestvierende dorpelingen zat een vreemdeling, een stadsbewoner, wiens weg door het dorp voerde en die de herberg binnen getreden was om eenlge oogenbllkken uit te rusten. Na zich langen tyd aan den vreemdsoortlgen dans en het gejoel en gezang te hebben verlustigd, viel zyn oog op een ver sierd mes dat met het blank geslepen lemmet naar beneden aan den zolder hing, onbekend met het heerschend gebruik de dagen die In ’t byzonder aan de vreugde zyn gewyd elkander het gelaat te kerven, stond hy uit nieuwsgierigheid van zyn plaats op om het mooie mes eens van naby te bezien. Aanstonds kwam een breed geschouderde jonge boer naast hem staan, wiens eene wang door een diepe kloof in tweeën gesplitst was en die ook een stukje van zyn neus miste. „Bevalt u dat mes, mynheer?" vroeg hy. ,,Het ziet er goed uit; maar waarom hangt het daar aan den zolder?” „U moogt het wel aanrakengerust ga Je pang maar.” De stedeling nam werktulgeiyk het lemmet tusschen de vingers en gaf als z’n meening te kannen dat het een voortreffeiyk mes was. Eensklaps hield het dansen op; de knapen en meisjes hielden de oogen op den vreemde ling gevestigd. „Hy heeft het mes aangeraakt," zeiden ze; de violist hield sëlfs op met krassen. ,4k ben tot uw dienst, mynheer," sei de breedgeschouderde boer, terwyi hy het blin kende mes van z’n sieraden ontdeed en In de hand nam. De vreemdeling zag hem met groote oogen aan. „U moet met me vechten.” hernam de boer. Naar de Betuwe Is van ouds de groote trek om de bloeiende boomgaarden te zien en Tiel, een veelbezocht centrum in dezen voorjaarstuln, Is gemakkeiyk te bereiken. Van Utrecht voeren verschillende wegen daarheen, die al dadeiyk den toerist midden In de voorjaarsweelde bren gen. Een mooie rit van slechts een goede 40 KM. is via Houten, Schalkwyk, over Lekdyk met prachtige vergezichten naar het veer by Culemborg en verder over Geldermalsen naar Tiel; een tweede leidt over Vlanen, Culemborg en Geldermalsen, gedeelteiyk langs de Lek en de Linge; een andere route weer voert naar Utrecht; over Houten, het Beuslchemsche veer. Zoelmond en Buren naar Tiel, midden door ultgestrekte boomgaarden. Wielryders kunnen op den tocht voorby de Lingebrug by Kerk Avezaath rechtsaf slaan en verder linksaf langs een voetpad „De Moespot” naar den weg DrumptTiel. Een vierde weg Is van Utrecht over wyk by Duurstede en Zoelen naar Tiel, door bloeiende boomgaarden en uitzicht op de boschryke heuvelry tusschen Zeist en Doom. Van Tiel uit Is een mooie tocht over Tuil naar Gorinchem, grootendeels langt den Waaldyk ep terug, langs den Lingedyk over Leerdam. Acquoy en Buren. Vol afwisseling is een tocht van Tiel over het Ecken Wlelsche veer, Ame- rongen naar Amersfoort, of van Tiel via Ingen naar het station Ede en dwars door de Betuwe leiden wegen naar Arnhem, over IJzendoom OpheusdenDriel en Elden; over IJzendoom— OcbtenDodewaard, of over DodewaardHien Valkenburg en Eist. over den Lngedyk naar Gorinchem terug, een tocht van 53 KM. Een kleine rondtoer (ruim 30 KM.) leidt van station Resteren over Hemmen. Zetten, Andelst. Ochten, naar station Kesteren terug. De smalle wegen door de Betuwe leenen zich over het algemeen beter voor een verkeer van fietsers en motcrwlelryders. dan van auto’s. In een door den A. N. W. B. uitgegeven boek je. met schetskaartjes, is een twintigtal toch ten per auto en flets door de Betuwe aangege ven, over afstanden tusschen de 30 en 50 K.M. en een zevental wandelingen (12 tot 18 K.M.). Wie per auto gaat, kan gemakkeiyk eenlge der aangegeven fietsroutes comblneeren. Het mooi ste uitzicht bieden de dykwegen langs de groo te rivieren. De toerist, die zyn tochten verder wil uitstrek ken, vindt zeer aan te bevelen routes voor auto’s en fietsen, door Zuid-Llmburg, dat als doel voor een voorjarouitstapje nog niet zoo algemeen bekend is al het wel verdient en dat by Beek, Meerssen, Gronsveld, Noorbeek, wyire, Wlttem Gulpen en vooral Eysden een belang- ryke frultcultuur heeft, meest appelboomgaar den. Te Eysden en Gronsveld zyn kersenboom gaarden die, wat uitgestrektheid betreft, ner gens in ons land worden overtroffen. Wie in den bloesemtyd de Maasvallei by Eysden, of het Geuldal bezoekt, ziet het llefiyke Zuid-Llmburg- sche landschep wel op zyn schoonst. 100. De arme bij, die voor hommel speelde, bleef liggen zooals ie lag „We zullen Jullie het wfl af leer en, ons voor den gek te houden, bromde de echte hommel en verborg zich onder het podium Jaap de Bie rende naar de aangekleede hommel toe en legde hem op een noodbed, maar daar het arme beest niet tot bewust zijn wilde komen, begreep Jaap ook niet wat er gaande waa.. 99. Maar, terwijl de bijen op den eersten rang van plezier stonden te springen, ging er iets verschrikkelijks gebeuren. Toen de arme aangekleeds hommel in de lucht zweefde, zei de andere hommel met een bromstem: ,Jk ben geen tooneelhommel, ik ben een echte,” en meteen liet ie de tooneelhommel hard vallen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 3