PROVINCIAAL NIEUWS Laatste Nieuws W ervelstorm over Bengalen EINDELIJK VREDE TE SJANGHAI LOONSVERLAGING SPOORWEGEN Ma brandschat de Alkmaar Missie Inval in apost, vicariaat Dertigtal dooden Wapenstilstand geteekend f De Personeelraad wendt zich tot den minister Het lijk van het meisje uit een sloot opgehaald KAMER VAN KOOPHANDEL Protett van Zuid-Gelderland SPIERDIJK BURGERLIJKE STAND OUDE MAN DOODGEREDEN Chauffeur verdwenen Afdeeling Alkmaar BRANDSTOFFEN? GEEN ONTVOERING TE DE LIER Openstelling postkantoor op Zaterdagen TENTOONSTELLING IN DE KORENBEURS BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM PURM EREND ONMISBAAR AND IJK KING PEPERMUNT behoort tot Uwe meest noodzakelijke rsisba- noodigdhejjen. CASTRICUM VRUDAG 6 MEI SCHAGEN ENKHUIZEN Voorloopige besprekingen I *ror’ «A boven- Er d. Meer en Hen- Pieter Vertelman, echtg. van Ongeval I 1 K te Terneusen In- voor- De kermis. De eerste dagen van de voor- Jaarskennls zijn rustig verloopen; ook de Don derdag, Hemelvaartsdag, toen er nog harddra verij was. De drukte was niet groot, toons we dat van een voorjaarskennls ook niet gewoon zijn. •b In de bovenzaal van het café van den heer Th. van Gyzen aan de Breedstraat had giste renavond de prijsuitreiking plaats van de Af deeling Alkmaar van de B. V. L., welke ge beurtenis tevens voor Jaariykachen feestavond geldt. De voorzitter van de schletcommlssle. de heer de Kort, leidde dese feeetvergaderlng en open de te ruim half met een harteljjk woord van welkom, In het bijzonder tot den burgemeester mr. W. C. Wandelaar, die ondanks zijn drukke bezigheden gelegenheid had kunnen vinden hier tegenwoordig te zijn; voorts verwelkomde 'pr. de heeren C. Keysper en P. Oolders. den 'ropagandlst en secretaris van den B. V. L. Hierna werd door allen staande het Wilhel- Op reis, op fiets- en autotochtjes, kunnen de opwekkende en verfrissohende' eigen schappen van KING pepermunt niet gemist worden. Het werkt kal- moerend op de zenu wen en terwijl U geniet van den fijnen smaak, houdt KING peper munt Uw mond frisch en verdrijft elk gevoel van vermoeidheid. Nadat ook den geheelen Dinsdagavond nog was gezocht naar het te De Lier vermiste meisje Annie Boen, is vannacht ongeveer 25 M. achter de ouderlijke woning, het lijk van het kind uit een sloot opgehaald. Er waren geen ulterlQke teekenen van geweld, zoodat het kind vermoe delijk te water geloopen en verdronken is. In de Dinsdag gehouden vergadering van den Personeelsraad werd het schrijven der directie der N. 8., waarin la vermeld, dat de door haar ontworpen loonregeling ongewijzigd den Minis ter van Waterstaat Is toegezonden, uitvoerig be handeld. De raad besloot eveneens zich terzake schrif telijk tot den Minister van Waterstaat te wen den. wenschee stem- pordrachten en liedjes, grappen en moppen wefd de tijd aan genaam gepasseerd. Zonder de anderen te wil len passeeren, mogen we hier zeker wel den heer Piet Ris afzonderlijk vermelden, die vooral met zijn toepasselijk rijm op de schletcommissie veel succes oogstte, t Was een echt gezellige avond. e> Dinsdagavond werd in de Allard Pleraon- straat te Rotterdam in bewusteloosen toestand aangetroffen een oude man. die bovendien ern stig gewond bleek te zijn. De man werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hl) na korten tijd overleed. Een ingesteld onderzoek wees uit dat de man overreden is door een auto waarvan de .be stuurder, na de aanrijding, met gedoofde lich ten snel voortreed zonder zich om het slacht offer te bekommeren. De overredene bleek te zijn de 83-jartge J. Th. van Gelder, woonachtig in de Allard Pierson- straat. Pa politie stelt een onderzoek In naar den doorgereden automobilist. BwrgerltJke Stand Geboren: Trijntje, d. V. Sljbren Mosselman en Johanna Baas; Grietje <k van Jacob Groot en Maria Bosch. Onde. trouw d; Johan van Putten en Jantje Boemster. Overleden: Rensina Weel. Aan de gevolgen overleden *s De 17-jarige metselaar K. van T. uit de Malle molen te Den Haag, die tijdens werkzaam heden In een wasscherl) aan het Bezuldenhout door een draaiende drijfas werd gegrepen, ts In het Gemeentelijk Ziekenhuis aan de beko men zware inwendige kneuzingen overleden. In Nijmegen werd op initiatief van ,JBL Ra phael' een districtsvergaderlng gehouden over heel Zuld-Gelderland, waarin de katholieke spoormannen hevig protesteerden tegen de voorgestelde 10 pet. verlaging. Uit de vergade ring gingen na de redevoeringen van de heeren J. Theunlssen uit Nijmegen en Van Dijk uit Utrecht hevige protesten op legen de regeerlng, In het bijzonder tegen den minister van Wa terstaat. In wie men de machten zag, door wie de salarissen gedrukt worden. Men nam geen motie aan. maar zag In de vergadering zelf al protest genoeg om deze nog In een motie vast te leggen. BOMBAY. 5 Mei. In den afgeloopen nacht Is het Oosteiyk gedeelte van Bengalen geteisterd door een hevlgen wervelstorm, die groote ver woestingen aanrichtte en talrijke slachtoffers maakte. Tot nog toe wordt melding gemaakt van dertig dooden en ruim honderd gewonden. Geheele dorpen en stukken boech zijn vernield. Ook de oogst en tal van kudde vee hebben ernstige schade opgeloopen. Zorgt steeds oen rol letje bil U to hebban. Gemeenteraad. Woensdag vergaderde de gemeenteraad onder leiding van den burgemees ter. Aanwezig alle leden. Na opening werd goedgekeurd de notulen van twee vergaderingen. Een verzoek van R. de Vries Inzake steun van Maatschappelijk Hulpbetoon wordt naar B. en W. gezonden ter afdoening. BIJ een verzoek van Ongeval De heer H. Maarhuls alhier begaf zich naar Medemblik per auto. Daar Bekomen wilde hl) met een kiosken zwaai den •uto koeren, .doch deze geraakte daardoor in een kuil, met bet gevolg, dat hij tegen een boom botste. De auto werd zoodanig bescha digd, dat hy slechts geassisteerd door een an- i i /-■ deren wagen., AndlJk weer kon bereiken. Roede optocht op Julianadag De 8. D. A. P. 'nf en verkregen van R.K.V.V. „8t. George”. Zondag 8 Mei gaat het „eerste” by 8.V.W. op bezoek In de Heer- hugowaard. 8.V.W. speelt een klas hoogerr zoo dat het geducht oppassen wordt. Wy hadden nog niet de eer 8.V.W. eerder te ontmoeten, doch verschillende onzer spelers eerder voor „Victoria” te Obdam uitkomende, speelden reeds tegen 8.V.W. Houdt In leder geval de nederlaag zoo klein mogeiyk. Om 12.30 uur spelen de junioren a een wedstryd voor de kamploenscompetitle tegen S.E.W. a van Nlbblx- woud. Dit belooft een aardig partijtje te wor den dat het aankijken ten volle waard zal zijn. Om 230 uur speelt St. George 2 tegen Victoria 3 van Obdam. ri de heer O. F. Res het op handen rijnde Iclteltsvoorzlenlng cn Ten stadhui» te Alkmaar vergaderde Woens dagmiddag de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier. Met be richt van verhindering waren afwezig de hee ren Endel, Schraals, Ringers, Moens, De Raat en Coltof. In zyn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer 8. W. Arntz, aan het 10-jarlg bestaan van de hernieuwde Kamer, welk feit met het oog op de tydsomstandlgheden niet feestelijk herdacht Is; voorts aan het 40-Jarig bestaan van de „N. H. Crt." en het zilveren jubileum van den heer Nobel, by welke Jubilea de K. v. K. van haar belangstelling biyk gaf. Na-v. een verzoek van den heer P. Dekker, caféhouder te Oudeschlld (Texelwaarin deze schadeloosstelling vraagt van het Ryk In ver band met een gedwongen verplaatsing van zijn kofflehulsbedryf, tengevolge van havenwerken, hebben de heeren KolsterT Leber en de secre taris maatregelen genomen, die thans doen verwachten, dat aan de bezwaren van adres sant wordt tegemoet gekomen. By een der agenda-punten kwamen ter spra ke de devlesenmoeiiykheden met Dultschland; opgemerkt werd, dat Dultschland voor 620 mll- lloen naar Holland Invoerde In 1931 eu Hol land voor 256 mlllloen tn Dultschland. De voorzitter wees er op. dat o.a. de Nederl. Ver. van Ijzerhandelaren reeds fabrikanten In Dultschland op deze moeiiykheden gewezen heeft en aangedrongen op meerdere afname van Nederlandsche artikelen, om den Invoer van Dultsche yzerwaren niet te belemmeren. De beer Wagenaar drong er op aan te trach ten te bereiken, dat de deviezen voor die landen gebruikt worden, waar Dultschland bet meeste belang bij heeft. De beer Grondsma wees op de catastrophale moeilijkheden in de kaasindustrie, welke de vraag doen ryzen, of het niet beter Is de kaas industrie stop te zetten. De heer Kuyper stelt voor een adres te rich ten aan alle K. v. K. in het land, om gezamen lijk op te treden tegenover de Regeerlng, wier werken niet Is goed te keuren. Op voorstel van den heer Grondsma werd be sloten eerst het resultaat af te wachten van het manifest, dat onlangs door de Industrie en Landbouw aan de Regeerlng is gezonden. Na.v. het verslag van den Spoorwegraad deel de de heer Kolster nog mede, dat de actie om te komen tot tariefsverlaging, en tot buurtver keer tusschen Haarlem, Alkmaar—Den Helder, zonder resultaat is gebleven. De Kamer Is voornemens deze actie voort te zetten en verwacht, dat de gemeentebesturen In dit district hetzelfde zal doen. Een klacht van de afd. Alkmaar van .Bchut- tevaer”. Inzake het aanwezig zyn van voor de scheepvaart htnderiyke steenen In den haven van Oude Schild—Texel, werd door de K v. K. ondersteund, met bet resultaat, dat die steenen thans verwyderd zyn. Ben adres van de K. zake tegengaan van prikborden, werd op stel van den heer Grunwald gesteund. Van een firma te Alkmaar was een schrijven Ingekomen, dat het nieuwe vastrechttarlef haar circa 1.10 duurder uitkomt dan het vorig ta rief De heer Kuyper deelt hierop mede, dat hl) er 125.— voordeel van beeft en merkt tevens op dat als men minder lichtpunten laat bran den dan men opgegeven heeft, er nadeel van moet hebben; Llchtbedryven geeft echter voor af advies, Indien gewenscht. Door den heer H. Kluitman was de vraag Ingediend of het gewenscht Is. dat de Kamer aandringt zooals de K. v. K. te Amsterdam heeft gedaan op aanvulling van art. 2 van de Ongevallenwet; In dien sin, dat de wetteiyke bepalingen zich ook uitstrekken tot kinderen. In eigen bedrijf werkzaam. Aan de hand van een voorbeeld uit de prak tijk toont de heer Hoogland aan, dat een zoon In eigen bedrijf werkzaam, die steeds In de Ryksverzekering was, geen ultkeering kreeg. Besloten werd het adres van de K. v. K. te Amsterdam te steunen. De beer G. Nobel gaf hierna een beschouwing Inzake het menggebod van margarine en den accijns op boter. Spr. besprak het wetsontwerp tot steun aan de melkveehouderij, waarvan tot zijn spyt geen goeds te zeggen Is. De opbrengst van de boter zal niet meer worden; de margarine wordt melange, die 2!4 X zoo duur wordt als de margarine: de mar- garlne-lndustrie ml tot de helft teruggebracht worden, hetgeen funeste gevolgen meebrengt. Voorts zal de botercontröle er onder lyden, omdat de goede naam van het Hollandsche product In het buitenland geschaad wordt; omdat men daar weet, dat een groot deel In de margarine verwerkt wordt. Van de zyde der zulvelorganlsatles zal ge tracht worden uit dit ontwerp een wet te krij gen, die wel leidt tot een voldoende opbrengst en tot voorkoming van het menggebod. Ver zocht Is de daarvoor benoodlgde wyzlglngen aan te brengen. Spr. heeft de gegronde hoop, dat er uit dit ontwerp een wet zal voortkomen, die er heel anders uit zal zien, dan zy nu is aangeboden en die meer bevrediging zal brengen. De heer Grunwald acht het ook gewenscht in bet belang van den handeldryvenden mid denstand, dat het wetsontwerp wordt gewyzlgd. De heer Grondsma meent aan de hand van de cijfers, In het wetsontwerp genoemd, dat dit wel wat beteekent. De tegenstanders staan zwak, omdat zy er niets concreets tegenover stellen. De heer Blaauboer betoogt, dat de organisa ties een ontwerp hebben Ingediend, dat het mid den houdt tusschen het regeerings-ontwerp en bet ontwerp van de commissle-Lovlnk. De voorzitter dankt den heer Nobel voor zijn uiteenzetting. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de maatregel, om bet aantal postbestellingen In te krimpen; algemeen kwam hiertegen bezwaar; men vreesde toename van werkloosheid, doordat er 9000 hulpbestellers werkloos komen, en voorts groot nadeel voor den handel. De voorzitter achtte loonsverlaging de eenlge weg om te ko men tot bezuiniging by Posterijen. Besloten werd In krachtige termen te adres- eeeren en adhaesie van de gemeentebesturen en andere Kamers In deze actie te vragen. De heer Grunwald besprak de voorgestelde regeeringsmaatregelen tot steun aan de klppen- houdery; spr. achtte het In koelhuizen opslaan van 100 mlllloen eieren niet het beste middel en voorzag meer resultaat van dlrecten steun aan «le bedrijven. De voorzitter wees op de adressen in dezen Beest van de K. v. K. te Amersfoort en Deven ter aan de 2de Kamer; daar het ontwerp reeds In de 2de Kamer In behandeling is. zyn maat regelen alsnog overbodig. Hierna sluiting. ROME. 5 Mei. (Reuter). De Propaganda Fitte beeft uit Sjanghai bericht ontvangen, dat ge neraal Ma met zijn troepen het vicariaat Tsjeng tou is binnengedrongen en een oorlogsschatting van anderhalf mlllloen piasters heeft geélscht. De soldaten zochten naar Mgr. Rouchouse. apostolisch vicaris van Tsjeng tou. doch deze wist zich te verbergen. De soldaten namen daarom pater Coudere van de Missions étrangères de Paris, provica- rls van Tsjeng tou gevangen en voerden hem voor het gerechtshof van Ma. RETRAITE PLECHTIGE H. COMMUNIE Op Hemelvaartsdag Is om 6 uur de retraite begonnen voor de kinderen, die dit jaar hun plechtige H. Communie doen. Op Zondag 8 Mei onder de Hoogmis die dan Inplaats van 10 uur om 9 uur zal worden ge houden heeft deze plechtigheid plaats De Retraite wordt geleid door den Z. Jerw. Pater J. de Pater O P. mus gezongen, waarna de heer de Kort een overzicht gaf, van wat er In het afgeloopen jaar was voorgevallen. Het verheugde spr. zeer, dat er In het afgeloopen jaar niemand de ver- eenlglng door den dood was ontvallen. De vie ring vaa t 12 S-jarig bestaan van den B. V. L. releveerende, wees spr. er op, dat deze een uit stekende reclame Is geweest, terwyi het pogen van onze tegenstanders om den B. V. L. te doen opheffen, hiertoe ook nog het hare bydraagt. Onze B. V. L. Is echter te machtig om Opge ruimd te worden; wy zyn Nederlanders en wen- schen niet getyranneerd te worden, wij blijven Oranje trouw. Voorts bracht spr. In herinnering het jubileum van den heer P. Oolders, zijn eigen zilveren huwelijksfeest en dat van den burgemeester, wlen hl), namens den B. V. L. toewenschte, dat hij nog lang voor zyn familie gespaard zou mogen blyven. Met de beste wen- schen voor een gezelllgen avond eindigde spr. De burgemeester dankte den B. V. L. voor het hem toegezonden bloemstuk ter gelegenheid van zyn 25-jarig huwelijksfeest. Onder de vele bloemstukken, die spr. toen mocht ontvangen, viel o.a. dat van den B. V. L. byzonder op. om dat dit was uitgevoerd In de nationale kleuren, waardoor tevens uitdrukking werd gegeven aan den natlonalen band, die ons tezamen bindt, (Applaus). Nadat ververschlngen waren rondgediend werd tot de prysultrelklng overgegaan, waartoe de burgemeester aanwezig was. De heer de Kort deelde mede, dat 29 schutters aan de wed strijden hebben deelgenomen. De burgemeester ultte er zyn vreugde over, dat zoovele leden trouw de oefeningen hadden bygewoond. Het Is noodlg, dat de leden paraat blyven en zich blijven oefenen, hoewel we allen van harte hopen, dat het nooit noodlg zal zijn, dat we de wapens moeten hanteeren. Doch wy handhaven het devies van den B. V. L. „Als het moet.” Na een woord van dank aan de schlet commissie voor haar vele werk werd tot de ^prijsuitreiking overgegaan. De uitslagen waren: Klasse A (6 series van 10 patronen, max. 600 pnt.) 1 Th. van Gyzen 590 pnt; 2 Schoon hoven 586 p; 3 Vasbinder 585 p; 4 van Dam 583 p; 5 C. Bestemen 582 p; 6 Bruin 573 p; 7 Theeslng 561 punten. Klasse B (Idem) 1 J. Dlngerdls 579 p; 2 van Dyk 577 p; 3 Zwart 575 p. (hs. 94—94); 4 Hof man 575 p. (h.s. 9493)5 de Kort 571 p; 6 Th. Groothuizen 570 p; 7 Thle 568 p; 8 J. Groothuizen 568 p; 9 de Vries 566 p; 10 Zent- veld 565 p; 11 Lauwe 558 punten. Klasse C (Idem): 1 van Mastrigt 569 p; 2 P. Ris 562 p; 3 de Ruiter 552 punten. Klasse D (idem): 1 Winder 570 p; 2 Vleugel 562 p; 3 A. de Kort 533 p; 4 Bijman 531 p; 5 C. Zwart 527 p; 6 v. d. Made 519 p; 7 Roskam 510 p; 8 Dekker 506 punten. Al deze pryzen bestonden uit kunstvoorwer pen. Voorts waren er nog 7 pryzen voor de ge- luksbaan. Den heer Th. van Gyzen, die niet minder dan 50 rozen had geechoten, werd een plaquette aangeboden, terwyi den heer A. de Kort als hoogste negen-schutter een medaille werd toe gekend. Namens eenlge vrienden van „Nimrod” werd den heer Th. van Gyzen een lauwerkrans aan geboden. Op de rood-wltte linten kwam de titel .JConlngschutter” voor. Met eenlge barteiyke woorden van den heer de Kort, die den heer van GUzen huldigde als een volbloed land- stormer en onder luiden bijval van de aanwezi gen werd hem de groote lauwerkrans omge hangen. In den loop van den avond bracht de burge meester den heer de Kort dank voor zijn pret tige leiding en spoorde de aanwezigen aan de schoone idee van den B. V. L. getrouw te blyven. Nog wees spr. erop, dat de heer de Kort door het bereiken van den 50-jarigen leeftyd de ge lederen van den B. V. L. zal moeten verlaten. De heer de Kort den burgemeester danken de voor zyn aanwezigheid en gesproken woor den. beaamde dit laatste ten volle. Drukke werkzaamheden waren mede-oorzaak dat spr. zich moest terugtrekken. Op het einde van den avond echter, toen de heer de Kort alle aanwezigen een tot weerziens toeriep, concludeerde de heer Oolders hieruit, dat de heer de Kort op zijn besluit was terug gekomen, waarop een daverend applaus volgde. Door de leden zelf werd er den geheelen avond voor gezorgd, dat de mlng bleef heerschen. Met den Burgemeester om op 30 April een optocht te mogen houden. Deze optocht ging dan ook door. Vergeleken met dien van vorig Jaar, maakte hy een pooveren Indruk. Langs een groot deel van ons bevlagd dorp, het Rood-Wlt- Blauw voerde den boventoon, ging de 1 MeL demonstratie. Voor het huis van den Burge, meester werd een oogenblik halt gehouden en een lied gezongen. Of 't een nationaal, dan wel de „Internationale" was, konden wy niet te weten komen, evenmin om welke reden ons nlet-sociallstisch dorpshoofd deze eer te beurt vlet Ongelukkige val Een zoontje van den heer Seegers te Andyk.West, dat op weg van school naar huls was, kwam by het onder de jeugd traditloneele slootje springen zoozeer te val len, dat hy zich dadelijk onder geneeskun. dlge behandeling moest stellen. SHANGHAI. 5 Mei. (V.D.) Hedenmorgen is vrij onverwacht de Chineesch-Japansche wa- penstilstands-overeenkomst geteekend. De voor naamste punten der overeenkomst zijn de vol gende: 1. Definitieve staking der vyandeiykbeden vanaf het tydstlp van onderteekening der over eenkomst. 2. De Chlneesche troepen blyven in hun hui dige stellingen. 3 De Japansche troepen trekken zich binnen de internationale nederzetting en de aangren zende straten van het Hongkioe-district terug, overeenkomstig den status quo van 28 Januari 1932 vóór het uitbreken der vijandelijkheden. Enkele Japansche strydkrachten mogen tljde- lyk in de aangrenzende gebieden gestatlonneerd blyven. De terugtrekking der Japansche troe pen moet binnen een week na onderteekening der overeenkomst beginnen en binnen een maand voltooid zyn. 4. Een gemengde commissie van twaalf, be staande uit twee vertegenwoordiger! van Japan, China. Amerika. Engeland. Frankrijk en Italié. houdt toezicht op de uitvoering van de ont ruim ingsbepallngen door Japan. 5. Het polltie-regleme en het civiele bestuur van Shanghai worden weer aan de Chlneesche autoriteiten overgedragen. De Chlneesche re- geering stelt terstond een buitengewoon politie corps In, teneinde de>orde te handhaven In de door de Japanners te ontruimen gebieden. Heden werd slechts de Engelsche tekst van de overeenkomst onderteekend. Morgen zullen de Chlneesche en de Japansche tekst ondertee kend worden. Het Japansche hoofdkwartier te Shanghai deel< mede, dat morgen het terugtrekken der Japansche troepen zal beginnen en dat-voor bereidingen worden getroffen voor het transport van ongeveer de helft van alle Japansche strijd krachten uit Shanghai naar Jejfwp De Directeur van bet postkantoor maakt be kend. dat. met ingang van 7 Met az, het kan toor des Zaterdags niet later dan tot 18 uur voor den loketdienst zal zyn geopend, met dien verstande, dat het by wyze van over gangsmaatregel gedurende den normalen open- stellingstyd, doch niet later dan tot 18 uur. geopend blijft voor het behandelen van er- presse-zendlngen (zoowel brief- als pakket- post). telegrafische postwissels, retspoetché- ques, chèfues met spoed ad vlezen, stortingen met spoedbehandellng en voor het afhalen van poete-restante stukken. De postagentschappen zullen voor de be handeling van alle aangelegenheden worden gesloten om 15 uur. uitgezonderd voor den verkoop van zegelwaarden. spreekt tegen Iedere wijziging v. d. wet zoodat z.L de winkels op Zondag gesloten moeten zijn, wordt bet voorstel van B. en W. met aanteeke- nlng van tegen door den heer Weenk goedge keurd. Ook een voorstel tot vaststelling van een be sluit bedoeld In art 9, 3e lid der wet. waarbij de wet bulten werking wordt gesteld gedurende hoogstens 21 dagen In het jaar, wordt voorge steld deze te bepalen op de kermisdagen, de Hemelvaartdag voorzoover niet in het bodzel- zlen (15 Mei15 September) en Zondag voor St. Nlcolaas en 5 December. Na eenlge discussie, over den aard en de be- bedoeling wordt deze bepaling enz. aangenomen met algemeene stemmen. De heer Weenk ver zoekt thans ook weer aanteekenlng tegen te hebben gestemd. By het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing en In vordering van het vergunningsrecht, welke noodlg geworden is in verband met de gewij zigde Drankwet ontspint zich een discussie over het bedrag vanhet minimum als vergun ningsrecht wat verhoogd Is tot f 40 per ver gunning en over de benoeming of aanwijzing van den schatter van het vergunningsrecht. Ook wordt adere toelichting over de wyze van hef fing van het hotelvergunnlngsrecht gevraagd. De heer Hellinga slaat de werkzaamheden van den schatter van het vergunningsrecht zoo hoog aan dat liy meent, dat die benoeming door den raad moet gebeuren aan op welke wyze die De voorzitter toont schatting verricht wordt en welke rechten voor gewone vergun ningen moeten betaald worden. De verordening wordt hierop goedgekeurd. Hierna worden benoemd by 7 stemmingen de bouwmaaatschappy „Op Hoop van Zegen”, a“ leden van het Beorg. overleg in ambtenaars tot overname van een straat, bepleit de heer G. F. Res machtiging aan B. en W. te verleenen om deze straat over te nemen. De voorzitter zegt, dat dit verzoek eerst eenlge dagen Is Inge komen dus nog niet voor B. en W. is besproken. Bovendien lykt het hem, dat de raad deze be slissing moet nemen. Een ander verzoek ten aanzien afwijking van de rooilijn aan de Duin- en Boschweg verhuist eveneens naar B. en W om praeadvles. Een verzoek van de Nat. Commissie inzake bestryding van alcolholisme, waarby verzocht wordt het maximum aantal verloven A voor den verkoop van zwak alcoholische dranken te be- perkei} tot het aantal verleende vergunningen wordt voor kennisgeving aangenomen, nadat de voorzitter heeft aangetoond, dat het in —s gèmeente met haar vrij sterken vooruitgang be ter is eens de werking van de nieuwe drankwet, welke 1 April In werking is geileden, af te wachten. Thans zich reeds op een maximum van 12 verloven vast te leggen Is zX niet Juist. Een verzoek van de schelpenvisschers om be- hardlngsmaterlaal te mogen brengen aan de kluft van de zeezyde woijlt naar B. en W. ge zonden ter afdoening, nadat de voorzitter c? een vraag van den heer Twisk heeft verduidelijkt dat als de menschen het vragen steeds met hun belangen Is rekening te houden, maar het gaat niet aan dat men dit op eigen houtje doet en dan geen toezicht heeft op wat er wordt gede poneerd. Het door Ged. Staten goedgekeurde besluit tot het verleenen van een reductie aan de huur ders van gem. landerijen over 1931 ontlokt be strijding van de zyde van den heer Twisk. Deze meent dat wel degelijk In den raad Indertyd Is besloten een nader onderzoek in te stellen en die reductie niet moest worden opgevoerd. De voorzitter toont aan de hand van de notilen aan, dat daartoe niet mag worden geconclu deerd. Voor kennisgeving aangenomen. By de stukken zyn ook de belansen der bouw- vereeniglng ..St. Joseph” en „Goedwonen". Voor- wat de le betreft maken de heeren B. Rer, G. F. Res en T. Twisk eenlge opmerkingen over verschillende posten daarop voorkomende o.a een post voor nog te betalen onderhoudsno- ta's en andere onderhoudsposten en onkos en en wenschen daaromtrent nadere gegevens. Bo vendien wijzen zy er op, dat men wel degelyk zuinig moet zyn, anders zullen vooral de wonin gen op de Hoogevoort de gemeente by daling van levensstandaard geld gaan kosten. Daarom Is het nocdlg dat reserve wordt gemaakt. De voorzitter toont aan. dat juist de bouw van de woningen aan de Hoogevoort voor de gem. fi nancieel voordeellg zyn. Door het reservefonds, dat een niet onbelangryk bedrag is. wordt in de richting gewerkt als de heeren hebben aangege ven. Bovendien worden deze huizen goed on derhouden en zullen biyken steeds gezocht te zyn. Men behoeft zich speciaal, wat de wonin gen op de Hoogevoort betreft, niet ongerust te maken. De heer Res oppert nog den wensch. dat de gelegenheid wordt gegeven de wonin gen door gegadigden te laten koopen. De voor zitter zegt dat dit de gemeente niet kan doen. De woningen zyn van de bouwvereenlglng. Hierna komt aan de orde de herstemming over het voorstel Borst c.s. tot het verleenen van een schadeloosstelling aan P. Koelewljn voor de ge leden schade wegens het niet kunnen terugko men als strandexploitant. Over dit voorstel staakten de stemmen in de vorige zitting. Na een uitvoerige discussie k&mt het voor stel In stemming en wordt verworpen met 65 stemmen. Voor de heeren R. Res, O. F. Res. Twisk. Weenk en Borst. Hierna komt In behandeling het voorstel van B. en W. tot het mededeelen aan Ged. Staten dat er thans geen bezwaar bestaat de clausule ten aanzien van de omnogelykheid op de sa larissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers pensloen-verhaal toe te passen, uit de wedderegellng te schrappen. De heer Aukes staat evenals het college van B. en W. op het standpunt geen pensioenen verbaal en meent, dat dit voorstel een voorult- loopen is op de uitvoering van het kortlngs- wetje. Daarom zal hy niet voorstemmen. De heer Spaansen valt het In den heer Aukes tegen dat deze niet als raadslid spreekt omdat zd. als raadslid men voor dit voorstel moet zyn. De salarissen van de ambtenaren steken gunstig af bij de Inkomsten van de overige gemeentenaren. De heer Res verklaart zich voor het voorstel en vraagt of ook verhaal op andere salarissen bov-n f 3000 zal worden toe gepast. De heer Helllngr. daarentegen verklaart zich in gelijken geest en meent, dat gezien de begroeting niets voor dit voorstel Is aan te voe ren. De voorzitter betoogt, dat Ged. Staten alleen vragen de meening van den raad en B. en W. of de bewuste bepalingen uit de wedde-regeling moet worden geschrapt, zy vragen niet onze meening over de kwestie hoeveel moet worden verhaald. Dat Is een zaak voor later. Na eenlge discussie wordt tegen het voorstel van B. en W. met de stemmen van de hee ren Hellinga en Aukes tegen aangenomen. Hierna komt aan de orde bet voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een ver<»rde- nlng bedoeld In art 9, le lid der Winkelslui tingswet. De verordening waarby tydens het seizoen de winkels geopend mogen zyn ont moet in onderdeelen bij den Minister veel be zwaar. Met name genoemde winkels mogen op Zondag naar zyn meening geopend zyn. maar kapperszaken niet. Bovendien worden eenlge redactie-wyzlgingen voorgesteld. Na een uitvoerige discussie over deze wet waarby de heer Weenk zich principieel uit zaken. de heeren B. Res, O. F. Res, Weenk en als pl.v. de heer Aukes, die bedankt, de heer Hellinga die het In beraad houdt en de heer Spaanden, die deze benoeming aanneemt. By de rondvraag vraagt eenlge inlichtingen over he voorstel Inzake electric! vraagt of B. en W. niet overwegen willen In zage te vragen van stroomleveringskwltantles van personen wonende In gemeente, die naai het P.E.N. zyn overgegaan. De burgemeester zegt overweging toe. Dan vraagt hy of den raad zich niet be hoort uit te spreken voor bespoediging uitbrei dingsplan. De voorzitter zegt dat dit niet noo- dig Is, want daar wordt zeer hard aangewerkt De heer Aukes vraagt eenlge bespoediging van het aanbrengen van borden ten opzichte van het rywlelverkeer langs den Zeeweg. De voorzitter zegt dat dit zijn aandacht heeft. Verder wijst de heer Aukes op het plakken van biljetten op de openbare School te Bakkum en zou wenschen dat daartegen gewaakt werd. De voorzitter deelt mede, dat dit niet gevraagd Is en zou ook liever hebben dat dit niet ge beurde. Hy zal opdragen de biljetten te doen verwyderen. De voorzitter doet hierna de volgende mede- deellng: Vanaf 1 Januari 1932 Is ultgekeerd aan: Steun aan tuinders f 2649. aan ultkeering aan niet tewerkgestelde werkloozen t 744, aan te- werkgestelden f 3400 en aan credieten aan tuin ders f 1800, terwyi ongeveer I 1850 door het crisiscomité Is uitgekeerd en wel voor 99 pCt aan tuinders. HU wijst er op dat die ultkeering door het crisiscomité is kunnen gedaan worden omdat de Inkomsten voor 2i3 worden gehaald door den vrywllllgen afstand van de ambtena ren van een gedeelte van hun salaris. Op deze wyze kan natuuriyk niet doorgegaan worden te meer niet omdat met Ingang van 1 Mei de wekeiyksche ultkeering aan werkloozen zal stijgen met f 500. Hy wil daaraan thans nog geen discussie verbinden maar wel zal den raad voor de volgende zitting voorstellen ter zake bereiken. Hierna wordt de open Hire zitting gesloten. Burgerlijke stand. Geboren: Adrianus Cor nells. zoon van A. Danenberg en C. M. Witte brood; Maria Agatha, dochter van J. Glorie en D. Buur; Hendr cus. zoon van F. Bont en L. Alders; Sophia, dochter van M. Rozemuller en 8. Peters. Overleden: W. van Drtessel, oud 58 Jaar, wo nende te Amsterdam; Grada Berendlna Veen- hulzen, oud 69 jaar, echtgenoote van J. G. Mor ren; Cornells Bos. oud 72 jaar, wonende te Ondertrouwd: An toon van Roon. oud 2} j„ OnOderrtouwdAntoon van Roon, oud 28 J.. havenarbeider, wonende te Heemstede en- Aga tha Brakenhoff, oud 21 jaar, «onder beroep, wonende te Castricum. Getrouwd: Jacobus Schotvanger en Anna Meyne; Jacob Zentveld en Johanna Schermer. Hilversum—West-Frlrte i5 Onder bui tengewoon groote belangstelling had gister middag de wedstrijd plaats tusschen genoemde clubs. Ruim half vyf werd de aftrap gegeven, werd direct In een buitengewoon snel tempo gespeeld. Vooral de Hilversummers staken goed van wal en vele gevaar' ,ke aanvallen op het W. F.-doel werden dan ook genomen doen Van der Zee was steeds op zlln p’aats. West- Frisla kreeg spoedig een goeden kyk op het spel. De bal vloog van kop tot kop en onver moeid werd door beide partyon gespeeld Een goed opgezette aanval van de H'lversununan- nen bracht den stand 1—0. Nu was het de beurt aan W. F. De aanval werd goed opgezet. Stelling en Oerlemans krijgen een kans, doch zy brengt geen succes. Nu zal Zlnlnl het eens probeeren. Titus brengt den bal mooi op en «et goed voor Een keihard schot van Zlnlnl eeft helaas geen resultaat. Wee» Is de beurt aan W. F„ dat thans In de meerderheid Is. De kans succes zou zeker groot geweest zijn, Indien Horsman niet buiten spel had (..staan. Weder om onderneemt W. F. een aanval op het H.- doel, Zlnlnl krilgt den bal en brengt-den stand op 11. Nu gaat het spel over en weer met nu eens Hilversum, dan W. F. In den aanval. Er wordt verwoed gespeeld Belde partyen zyn zeer goed tegen elkaar opgewassen. Zlnl”l krijgt nog een mooie kans, doch schiet hoog over. Fet spel verplaatst zich nu op de W. F. helft. Snel wordt door de H.-mannen gespeeld Een ware worste'tng boor het W. F.-doel vindt dan plaats. Van der Zee tra ht redden, doch wordt gepasseerd. 21. Nu gaat het terug nas- de H.-halft. Harsman krijgt d enbal en brent den stand op 22. Nogmaals Is W. F. In den aanval en het weet den ard te verhoogen. 23. Een oogenblik schynen de H.-mannen den moed te laten zakken, want na de thre zijn de W. r.-mannen flink In de meerder heid. Een goed opgezetten aanval van W F. brengt den stand op 24. De H.-mann n laten zich ditn-'.-l niet overrompelen en brengen den stand op 34. Ste'.'lng Is onver moeid en weet door te breken. Tltus krijgt nu den bal, doch mist. Ook stelling trapt naast het dc Het lijkt, dat de g'sdheld van het terrein door den aanhoudenden regen den spe lers groote parten gaat spelen. De H.-mannen zetten thans echt"r niet weer op en brengen den stand op 44. Weer c-«t het terug naar het H.-doel. Jelles krijgt een mooie kans, weet die goed te benutten en den tend te ver- grooten tot 4—5. Nog ruim 5 minuten is er te spelen, :n daarin weten de Hilversummers der stand geiyk te maken. Men schryft ons: In „Het Wapen van Haarlem" had Maan dagavond een byeenkomst plaats van een voor- looplg comité en genoodlgden, ten einde te be spreken de Verlevendiging van de Inzending In de Korenbeurs tijdens de Landbouwtentoon stelling van de Hollandsche Maatschappij. De voorzitter van het voorlooplg comité, de heer E. Mak uit Alkmaar, opende en gaf een resumé van de bespr< Icing met bet jestuur van de H. M. v. L. Welnu, er Is ongeveer bereikt, dat genoemd bestuur de vrije hand geeft Inzake het vraagprogrem en de verdere orga nisatie van de Inzending, doch onder auspiciën van de Holl. My. van Landbouw. Thans is de tyd gekomen om een definitief bestuur te benoemen, dat de handen aan den ploeg slaat, overleg pleegt met de H. M v. L.. die een vergadering uitschrijft en met een om- lynd plan komt. Uit de daarop gevolgde dis cussie bleek, dat de commissie zich bewust was, dat zy voor een zeer moeilijke taak staat om de vrijwel verloopen tentoonstelling nieuw leven In te blazen. Ook zal zy de fondsen moe ten vinden om eenlge medailles en geldpryzen beschikbaar te stellen, want een cartonnetje. waarop „Eervolle Vermelding”, daar hebben de Inzenders genoeg van, dat Is wel gebleken. Meerdere heeren betoogden, dat de inzenders ter opluistering de Inzending In de Korenbeurs als reclame-object konden beschouwen en als zoodanig bezag ook de H. M. v. L. de zaak, doch het verweer, dat wel gebleken was. dat hun inzicht niet juist was, sneed evenveel hout; Immers de tentoonstelling is vrijwel ver- loopen. Aangevoerd werd ook, dat de inzenders van fruit, groenten exl. groote kosten hebben, waartegenover geen of weinig ontvangsten staan. En ook de H. M. v. L. heeft er belang by of de Inzending floreert. Besloten werd by meergenoemde maatschap pij aan te kloppen om een bedrag te voteeren voor prijzen en medailles. Daarna werd besloten om een definitief be stuur te benoemen, hetwelk omvat alle bran ches, welke daar Inzenden. Nadat de heer C. Brul*, secretaris van de Bloemistenpatroons Vereenlglng, zich terug trok, en wel door drukke werkzaamheden voor zyn vereenlglng, werden gekozen de heeren E Mak, C. A. Ruyg, W. Blokpoel (fa. Zaadnoor- dyk), A. Boersen, Nico Kerssens en G. Smits te Helloo. Het bestuur werd geformeerd als volgt: E. Mak, voorzitter; O. Smits, Helloo, le secretaris, O. A. Ruyg, 2e secretaris; W. Blokpoel. pen ningmeester. Het bestuur kreeg mandaat om met het oog op de spoedige Inschrijving voor het vraag- program op 10 Mei as. te Alkmaar (Café Kerssens), 'savonds 8 uur. een openbare ver gadering te beleggen, ten einde het vraag- program e.d. te bespreken. Belanghebbenden zullen worden uitgenoodlgd. Met den wensch, dat de tentoonstelling weer zal slagen, volgde sluiting. Getrouwd: Fr. Grunwald en Else Franken berg; Adrianus Bakkum en Augusta Witte; Jo han Sostman en Neelje van den Bogaerdfe; WH. lem Verkr?OBt en Antje Kool); Martlnus Delis en Gor^rda Lobbert; Dirk de Vries en Jo hanna Duin. Geboren: Willem, a. van Arien Kooy en WU. helmlna v. d. Born; Trijntje, d. van Jeroen Peperkamp en Jansje Peereboom; Willem, van Pieter de Boer en Aagje Nap; Maria An na Johanna. <5 van Petrus drika de Winter. Overleden: Simon Cornells Kuis, 37 jaar.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11