De „Varsity” op het Noordzeekanaal Wanneer de Betuwe in bloei komt De Sovjet-pers Littausch echec in Memel lerland-debat in Lagerhuis Transacties met bank die niet bestond Zoekt gij betrouwbaar Personeel Wervelstorm over Bengalen Plaats dan een „Omroeper 60.000 gezinnen. EINDELIJK VREDE TE SJANGHAI HOOVER WIL KRASSER BEZUINIGEN ONS BLAD i- voor De organisaties zullen zich beraden Wapenstilstand geteekend een dictator Staaltjes van Kreuger Dertigtal dooden INDISCHE BEGROOTING 1932 UIT DE SCHOENINDUSTRIE Het financieel beleid Goede raad van Borah Dagelijksche oplagen van 40 millioen Financieel beleid Simmat treedt af Zeldzaam jubileum Tentoon» teling te Hertogenbosch KERKPARAMENTEN EN ORNAMENTEN LOONSVERLAGING BIJ PHILIPS NIJMEGEN ALS VREEMDELINGENSTAD Amerikanen gedupeerd Bezuinigingen Het mooiste centrum omgewoeld Ontslag aan personeel Valsche handteekening van Rumoerige momenten ‘ft Te Helmond herdenkt 7 Mel mej. A. NOORD HOLLANDSCH DAGBLAD DE ROTTERDAMSCHE ZEILVEREENIGING heelt Donderdak officieel haar seizoen geopend. De wedstrijd In de Regenboogklassg. DE VARSITY OP HET NOORDZEEKANAAL werd Donderdag gehouden en door duizenden bijgewoond. Het hoofdnummer „Oude Vier** werd door Nereus uit Amsterdam gewonnen. De winnende ploeg, die na aankomst werd gehuldigd. Het omvangrijk rapport van de Stockholmsche recherche over het onderzoek in de Kreuger- de meest ongelooflijke zaken Woensdag hebben de hoofdbesturen van de Moderne. Christelijke en R. K. organisatie met de directie van Philips te Eindhoven geconfe reerd. De directie heeft voorgesteld, de loonen van de metaalbewrkers mt 10 pet. en van de ongeschoold arbeiders giet 5 pCt. te verlagen. De directie stelt tevens voor een kindertoe slag naar verhouding tot het verdiende loon in te voeren. Deze kindertoeslag wordt gege ven van het vierde kind beneden 14 Jaar af. Gedurende de crisis zal in bepaalde gevallen bfj lage Inkomsten de kindertoeslag van het eerste kind af kunnen worden gegeven. De organisaties zullen zich over deze voor stellen beraden en met de leden overleggen. OM HET VOETBALKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. In het Olympisch Stadion te Amsterdam, nam Feyenoord Donderdag met 31 rbvauche op. Aisx voor de te Rotterdam geleden nederlaag op Zondag j-L Een spannend moment voor hel Feyenoord-doel DE BETUWE KOMT IN BLOEI. Na de bloembol kavelden is ook de Betuwe aaa de beurt. De vracht- hoornen dragra een kostbare bloesempracht, waar straks de vrachten rallen rijpen. Duizenden rallen in de komende dagen de bloeiende Betuwe in oogenschouw komen nemen. Een verder onderzoek doo rde ..Dally Tele graph” in New-York naar de zaken der Inter national Match Corporation heeft aan het licht gebracht, dat d emaatschappjjbehalve 3.500.000 P.8. aan Turksche obligaties. 100.000 P.8. aan aandeelen Diamond Match en eenlge duizenden aan de Cash Company, geen effectenbezit heeft om terug te geven aan de Amerikanen, die in de maatschappij voor 33 millioen P.8. aandee len hebben belegd. Naar verklaard wordt, was Kreuger aan vier Amerikaansche banken nog 800.000 P.8. schuldig, welke hem op waarborg eener Spaansche concessie, die later bleek niet te bestaan, waren geleend. Tevens is aan het licht gekomen, dat mlllloenen P.8. aan Kreuger zijn geleend en dat alleen op zjjn woord en te zijnen behoeve groote leeningen zijn uitgeschre-1 Oorschot haar 75-jarig' dienst jubileum bij de veu. familie van Woerkom. In het Theresianenklooster te ’s-Hertogen bosch is een tentoonstelling geopend van kerk- paramenten en -ornamenten. De tentoonstel ling maakt een keurigen indruk. Een groote verzameling altaardwalen, umleten. corporalen, kazuifels, enz. Is aanwelg.z alsmede altaar schellen, canon borden, kelken. e.d. De uitge breide collectie is bestemd ten bate van de ar me kerken in het bisdom 's-Hertogenbosch, terwijl ook een gedeelte naar Drenthe gaat. SJANGHAI. 5 Mei. (V. D.) Hedenmorgen te ▼rij onverwacht de Chineesch-Japansche wa- penstllstands-overeenkomst geteekend. De voor naamste punten der overeenkomst zijn de vol- gende: 1. Definitieve staking der vijandelijkheden vanaf het tijdstip van onderteekenlng der over eenkomst. 2. De Chineeacbe troepen blijven in hun hui dige stellingen. 3. De Japansche troepen trekken zich binnen de internationale nederzetting en de aangren zende straten van het Hongkioe-dlstrlct terug, overeenkomstig den status quo van 28 Januari 1932 vóór het uitbreken der vijandelijkheden Enkele Japansche strijdkrachten mogen lijde lijk In de aangrenzende gebieden gestationneerd blijven. De terugtrekking der Japansche troe pen moet binnen een week na onderteekenlng der overeenkomst beginnen en binnen een maand voltooid zijn. 4. Een gemengde commissie van twaalf, be staande uit twee vertegenwoordigers van Japan. China, Amerika, Engeland, Frankrijk en Italië houdt toezicht op de uitvoering van de ont- rulmlngsbepalingen door Japan. 5. Het politie-reglme en het civiele bestuur van Sjanghai worden weer aan de Chlneesche autoriteiten overgedragen. De Chlneesche re geering stelt terstond een buitengewoon politie corps in, teneinde de orde te handhaven in de door de Japanners te ontruimen gebieden. Heden werd slechts de Engelsche tekst van de overeenkomst onderteekend. Morgen zullen de Chlneesche en de Japansche tekst ondertee kend worden. Bet Japansche hoofdkwartier te Sjanghai deelt mede, dat morgen het terugtrekken der Japansche troepen zal beginnen en dat voor bereidingen worden getroffen voor het transport van ongeveer de helft van alle Japansche strijd krachten uit Sjanghai naar Japan. BOMBAY, 5 Mei. In den afgeloopen nacht is het Oostelljk gedeelte van Bengalen geteisterd door een hevlgen wervelstorm, die groote ver woestingen aanrichtte en talrijke slachtoffers maakte. Tot nog toe wordt melding gemaakt van dertig dooden en ruim honderd gewonden Geheele dorpen en stukken bosch zijn vernield. Ook de oogst en tal van kudde vee hebben ernstige schade opgeloopen. Van de bezuinigingen treft allereerst de kor ting op de salarissen der landsdienaren. Men moge het betreuren, dat hiertoe moest worden overgegaan, onder de gegeven omstandigheden past slechts berusting daarin, omdat bij pogin gen om de begrootlng sluitend te maken, een zoo aanzienlijke poet als die der traktemen ten ónmogelijk onaangetast kan blijven. Enkele leden konden Instemmen met de houding der Regeering ten opzichte der amb tenaren. De korting van 10 pet. is hun Inziens reeds hoog te noemen en wordt ten gevolge der crisisbelasting practlsch nóg hooger, na melijk ongeveer 15 pet. De leden, hier aan het woord, wezen er voorts op, dat de regeering eveneens denkt te bezui nigen op onderwijs, volksgezondheid, landbouw en veeteelt. Ook dit achtten zij principieel on juist. Zij waren van oordeel, dat er twee ob jecten zijn, welke nu anders In aanmerking ko men voor beperking, t.w. defensie en politie. Eenlge leden keurden ten sterkste af elke poging tot onderdrukking der nationalistische beweging. Ook de ultvaardlng der persordon nantie betreuren zij. In den Raad van Nijmegen werd Woensdag geïnterpelleert over den langzamen voortgang van het bestratingswerk van Keizer Karelpleln en Oranje- en Canlslussingel. welke vernieuwd worden in verband met nieuwe wegenaanleg voor den bruggenbouw. Juist nu de vreemdelingentrek in aant<'”ht te, ligt de binnenstad overhoop. Toegc dat het Keizer Karelpleln in Juni k was, Hrut sou zijn; zoo langzaam als hel werk nu lurdert, vreest men, dat plein en singels in het najaar nog niet klaar zijn. B. en W. stelden den Raad gerust, dat zij meer spoed achter het werk zul len zetten en dat nu ook gauw met de singels begonnen zal worden. Zoo hoopt Nijmegen wee- gauw tuinstad te zijn. Voor een paniekstemming achtten zfl geener- lel reden aanwezig. J De toestand van ’s Rijks financiën hangt zoo merken zij op ten nauwste samen met den algemeenen economischen toestand, zoo- dat de bronnen van inkomsten ook die van het rijk, bij een toenemende welvaart wederom zullen gaan vloeien. Het aantal inheemsche producten, door Nederlandsch-Indlë op de we reldmarkt geleverd, is te veelzijdig dan dat men zich zou kunnen Indenken, dat op den duur de vraag er naar over de gansche lijn zoude blijven. Voorshands echter oordeelden deze le den een groote mate aan zelfbeheerschlng ge boden Inzake de voldoening aan in economisch gunstige omstandigheden wellicht gerechtvaar digde wenschen, alsmede beperking der uitga ven tot het strikt noodzakelijke. MEMEL. 5 Mei. (VX>.) Gisteren zijn in het Memelgebled de verkiezingen gehouden voor den nieuwen Landdag, nadat de oude eenlge maan den geleden door den Llttauschen gouverneur was ontbonden. Voor zoover de uitslag thans bekend te er ontbreken nog 13 kleine plat- telandsdistrlcten zal de nieuwe Landdag on geveer dezelfde samenstelling hebben als de oude, zoodat waarschijnlijk ook in dezen Land dag een meerderheid tegen de Littausche re giering zal zijn. De voorlooplge uitslag geeft de volgende verdeeling van de 29 zetels: Landbouw- partij 10 of 11 zetels (in ouden Landdag 10 zetels) Memellandsche Volkspartij 8 (0), sociaal democraten 2 (4), communisten 3 (3), Littau- t ache lijsten 5 (5). In Dultsche kringen heen de uitslag der verkiezingen groote bevrediging gewekt. De N.V. Stootnschoenfabriek „Het Beertje" te OteterwUk heeft haar personeel ontslag aangezegd. leden zouden het op hoogen prijs stellen, door den Minister zoo mogelijk te worden ingelicht omtrent het bedrag der middelen en dat der uitgaven, geraamd op den grondslag der in Nederlandsch-Indlë ontworpen maatregelen tot versterking der algemeene geldmiddelen en vermindering der uitgaven. Het ontstaan der moeilijkheden op flnantieel gebied achtten deze leden voornamelijk een gevolg van de heerschende crisis. Niettemin waren zij van oordeel, dat ook andere factoren te dezen invloed hebben gehad. Op een twee tal vestigden zij de aandacht. Verschenen te het voorlooplg verslag van de Eerste Kamer over de Indische begrootlng voor 1932. Verscheidene WASHINGTON, 6 Mei (Reuter) In een onverwachts aan het Congres gerichte bood schap verklaart president Hoover, dat vrees en onrust in het land heerschen door het te kort op de begrootlng en de pogingen een in flatie te verwekken. De president verzoekt daar om het Congres om prompte aanneming der begrootlng en van het bezuinlgingswetsontwerp Hoover eischt ook ingrijpende vermindering der uitgaven, tot een totaal bedrag van 700 mil lioen dollar, waardoor met het milliard dollar, dat opgebracht wordt door de nieuwe belasting wet, de begrootlng in evenwicht zou geraken en een herstel teweeg zou worden gebracht voor het zakenleven, de werkverschaffing en de landbouw. De boodschap heeft in het Congres groot op zien gebaard. In den Senaat heeft Senator Borah verklaard, dat een regeling getroffen diende te worden voor de herstelbetalingen, teneinde den weg van het economisch herstel te kunnen opgaan Verder moest de bewapening verminderd en aan het zilver de plaats teruggegeven worden, welke het innam voor bet jaar 1925. Anders zou geen terugkeer tot bet herstel mogelljz zijn. Borah voegde hieraan toe, dat het ónmoge lijk zou zijn de schulden In goud te betalen, zoo lang zeventig procent van den wereld-goudvoor- raad in bet bezit van Frankrijk en de Veree- nlgde Staten te. terwijl het Amerikaansche douane-tarief betaling in goederen ónmogelijk In een onderhoud met een Journalist deelde 1 maakt. Ter gelegenheid van de viering van den .Pers-dag” op 5 Mei geven de Sowjet-bladen een overzicht van wat er op hun gebied in het afgeloopen jaar bereikt te. Volgens benaderende gegevens te het terrein, bestreken door in Sovjet-Rusland uitgegeven dagbladen, globaal genomen bijna twee maal zoo groot geworden als in het begin van 1931 In totaal worden 5560 namen van dagbladen geteld met een oplaag van 35 millioen exempla ren per dag. De oplagen der bladen geven de volgende cijfers te zien. In 1928: 8.8 millioen, in 1929: 12.5 millioen, in 1930 22 millioen. in 1931: 34.5 millioen exemplaren en tegen het einde van 1932 zal dé dagelijksche oplage der dagbla den tezamen het getal 40 millioen bereiken. Op het oogenblik worden 360 verschillende dagbladen uitgegeven in de Sovjet-Unle, 1800 buurt- en dlstrictskranten. 130 bladen in ver schillende steden in de Sovjet-Unle, 1600 fa- brleksbladen. 600 kolchozkranten. Meer dan 4000 van bet totaal aantal bladen wordt in de Russische taal geschreven, meer dan 60 bladen in de talen der minderheden. Wat de oplagen der afzonderlijke bladen be treft. wordt een blad uitgegeven met meer dan 2 millioen exemplaren per dag, twee met ruim 1 millioen. 3 met meer dan 500.000 en 35 bladen met meer dan 100.000 exemplaren. In de eerste plaats werd gewezen op de se dert tal van jaren gevoerde leeningspolltlek. ter oorzake waarvan aan het einde van 1932 een derde gedeelte van het bedrag der midde len zal moeten worden besteed aan rentebe taling en aflossing van schuld. Een tweede fout in het financieele beleid der laatste jaren achtten zU het steeds op groo- ter schaal vestigen van nieuwe Rljksdlensten en in onmidellljk verband daarmede de sterke uitbreiding van het ambtenarencorps, hetwelk in de laatste vier jaren van 90 op 110 duizend te gebracht. Ten bewijze dezer stelling, dat er te veel bureaux zijn opgericht, vestigden zij de aandacht op enkele begrootlngcjjfers. In 1921 bedroegen de gewone uitgaven 540 millioen gulden, welk bedrag in 1934 was te ruggebracht tot 415 millioen, doch sindsdien weder ie gestegen tot meer dan 500 millioen. de president van het op het oogenblik aan bet bewind zijnde directorium, Simmat, op oe vraag, welke conclusies hl) uit de resultaten van de verkiezingen zou trekken, mede, dat hjj zou aftreden, zonder in den Landdag de ver trouwenskwestie te stellen. Op welk tijdstip dit geschieden zou, stond nog niet vast. In leder geval zou de president de zaken blijven leiden, tot een nieuw directo rium zou zijn gevormd. Ingeval van een zwak ke meerderheid van de volkspartij en de land- bouwpartl) zou hij gepoogd hebben verder te regeeren. Daar echter de meerderheidspartijen met 20 van de 29 mandaten In den nieuwen Landdag zullen komen, staat zijn besluit vast. Ten slotte gaf Simmat toe, dat het resultaat der verkiezingen hem buitengewoon verrast had. LONDEN, 5 Mei (Reuter) In antwoord op een vraag in het Lagerhuis of de regeering het geschil Inzake het Britsch-Iersche verdrag aan een speciaal gerechtshof ofwel door het Perma nente Hof van Internationale Justitie zou laten beoordeelen, verklaarde Minister Thomas, dat de Valera de schrapping van den eed van trouw uit de grondwet van den lerschen Vrijstaat door een eenzijdige actie tot stand wenscht te bren gen. Toen het Lagerhulslld, dat deze vraag stelde, opstond, werden aan alle zijden kreten van afkeuring geuit, en het rumoer duurde eenlge minuten, niettegenstaande de poging van den Speaker om de orde te herstellen. Tenslotte stelde Baldwin kalm voor de vraag te laten stellen, zoodat Thomas zou kunnen antwoorden. Thomas verklaarde, dat de regeering niet anders kan doen dan de aandacht erop vestigen, dat het verdrag wordt geschonden. Op een vraag van de linkervleugel, of de re geering dan de zaak kalm zou laten gaan tot een crisis uitbrak, verklaarde Thomas, dat de regeering niets liever zou zien, dan dat de vrede, welke de afgeloopen tien jaar bestond, gehandhaafd blijft. De verantwoordelijkheid van het verbreken van het verdrag valt dan terug op dengene, die het heeft verbroken. affaire brengt aan het licht. Bijzonder belangwekkend, als dit woord hier op zijn plaats mag heeten, is de vervalschlng van de balans van 31 December 1930. Activa en passiva op deze balans stonden met elkaar In evenwicht tot een bedrag van 883 millioen kronen. In een voorlooplge balans werden bul- tenlandsche vorderingen ten bedrage 330 mil lioen kronen geboekt. Daarna werden ver scheidene wijzigingen aangebracht, waardoor langzamerhand van Kreuger’s privaat conto, dat met 155 millioen belast was, door onder scheidene transacties met de z.g. dochtermaat schappijen in he> buitenland de schulden ver dwenen en reusachtige waardelooze posten ont stonden. De gearresteerde personen hebben ver klaard. dat zij zich geheel en al verlaten heb ben op de gegevens Van Kreuger. Bijna ongelooflijk is het rapport over de door den gearresteerden directeur Holm ge voerde millloenen-transactles tusschen de Neder landsche Maatschappij Kreuger Toll en de vroeger reeds genoemde Danzlger Bank. Ofschoon die bank toentertijd in het geheel niet bestond, werd een bedrag van 34 millioen Hol- landsche guldens overgemaakt. Bij de Holland- sche maatschappij is nooit een onderzoek Inge steld. Aan den gearresteerden revisor Wendler werd in 1926 het verdrag tusschen Kreuger en de Spaansche regeering voorgelegd, volgens het welk de Spaansche regeering de ontvangst van een leening van 200 millioen pesetas bevestigde. Dit contract is door Kreuger vervalscht. Bij de „contróle" van deze papieren was Kreuger onrustig op en neer geloopen. weshalve Wendler, naar h(j beweert, geen nauwkeurig onderzoek Instelde. Hij herinnert zich evenwel, dat de be trokken handteekening van Primo de Rivera minstens 10 centimeters lang was. Uitvoerig wordt dan nog rapport uitgebracht over de vervalschte Itallaaansche wissels ter hoogte van 400 millioen kronen. Avontuurlük zijn de bijzonderheden over de geheimzinnige dochtermaatschappij Garanta. EEN KOSTBARE INZENDING op de bloemententoonstelling, welke ter ge legenheid van de von Sleboldherdenklng te Leiden gebonden wordt. .xv'i,. «MM»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 15