STADSNIEUWS S. KROM STOOMERIJ Spiegelgladde Opschilderverf alsmede Grondverf, Stopverf, Plamuur ZATERDAG 7 MEI Spreekuur wethouder FILMNIEUWS STEDELIJKE MUZIEKTUIN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Victoria-Theater Muziekuitvoeringen DRANKWET „De Graal” TELEGR. WEERBERICHT Het Witte Kruia-concert hondje? GESLAAGD Aanbesteding St. Aloytiutpatronaat GEVONDEN VOORWERPEN VRAGENBUS Schildergereedschappen Aangifte leerlingen gymnasium ’t Zeilde natuurlek!, maar -• TELEF. 1523 (3 LIJNEN) Allestoomgoederen, uiterlijk Dinsdag in ons bezit, ontvangt U nog viór de feestdagen terug DE NEDERLANDSCHE REIS VEREEN 1GING N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIÉNHANDEL JAN DE VRIES, Zaadmarkt,Tel.324, ALKMAAR j ^vwwrwwwwwwwwwwi St. Vincentius-Bibliotheek 7BBr Plaatselijk Crisis-Comité Vereen. „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen van de school voor buitengewoon onderwijs te Alkmaar” Huisvlijt en Handenarbeid T entoonstelling Wie wil een poes of een (Staatsblad 1931 nn 476) SHANGHAI-EXPRESS Voor volwassenen op Soli Deo Vlc- Deo Soli ZONDAGSSLUTHNG APOTHEKEN Algemeene vergadering in de Probeer Vr. daar ▼V met met oe- We verwijzen belanghebbenden naar de in dit nummer voorkomende publicatie ten aan zien van de aangifte van leerlingen voor het gymnasium alhier. „God wat züt Gij goed en groot, Leve lang de liefde roodl" Benoemd. Heden is door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd tot geestelijk adviseur der afd. R.K. Klnderuitzending te Ou- dorp de weleerw. heer J. Westerkamp, kapelaan alhier. boen warm MAANDAG ZATERDAG jjiter. Het meest practlsche -aag is dus eigenlijk: u bent Wij van H. J. Smit, ver- voor - d 4 4 4 4 Wegens de groote vraag naar onze nieuwe boeken, blijft de Bibliotheek geopend: 6—uur werd het jaarverslag onder dankzegging En zoo zijn op het eind der volgende week de vele oefeningen, repetities en voorbereidin gen van ons Pinksterspel tot een einde geko men en zal het welslagen nog afhangen van onze ernst en toewijding op de beide Pinkster dagen zelf, van het gebed en de offers van onze Graalleden en Graa’.leldsters en niet min der van al degenen, die meeleven met dit Pink stergebeuren. En toch, al zou de eigenlijke uitvoering van het Pinksterspel mislukken wat God ver hoede dan nog zouden ingewijden u kunnen vertellen, dat het Pinkstergebeuren geslaagd is in zijn eigendijke bedoeling. Want niet alleen hebben honderden katho lieke jonge meisjes in onze stad avond aan avond met toewijding en geestdrift overwogen wat hooge Godsllefde en edele menschenllefde Inhoudt zeker geen alle'.aagsche stof voor jonge menschen maar daarnaast hebben zij deze stuk voor stuk zooveel zij konden in haar dagelüksche leven in toepassing gebracht. Het viel wel eens tegen en de teleurstelling bleef niet uit wij zijn Immers maar zwakke men schen maar God alleen weet hoevelen op recht geprobeerd en zich zelven overwonnen hebben en Hij zal niet nalaten met Pinksteren een regen van genade te doen neerdalen over de vele menschen, die naar Gods liefde dorsten. Hij zal zegenen de ongemakken en vermoeienis sen. die Zijn Graal-leden gaarne verdroegen. Hi) zal ook zegenen de offers, die vele huisge zinnen brachten, doordat zü op de gezellige Zon -en feestdagen hun dochtertjes moesten misten, voor repetitie en uitvoering. Want ook dit offer moet men zeker niet onderschatten. En als daar op Pinksteren 10.000 jonge meis jes in eendrachtige overtuiging over de wereld zullen uitroepen, dat alleen de echte onbaat zuchtige liefde, zooals Christus die ons leeren kwam, de wereld gelukkig maken zal en een deel van die wereld voor haar overtuiging, neen voor Christus zullen winnen, dan zullen niet alleen de offers en het gebed van die meisjes zelve, maar ook de offers en het gebed vso duizenden gezinnen daaraan schuldig zijn. Wat zal dat een gelukkige schuld zijnl Het bestuur van het Plaatselijk Crisis-Comité maakt bekend, dat tot heden 339 aanvragen om crislssteun zijn behandeld. Van deze werden 251 aanvragen toegestaan en 88 afgewezen. Het totaal bedrag aan uitgaven bedraagt f 5536. Bovendien werden 59 wollen dekens verstrekt. Voorts deelt het bestuur mede, dat het door de beperkte geldmiddelen zich genoodzaakt heeft gezien zijn arbeid gedeeltelijk stop te zetten. In verband daarmede zal de eerstvolgende be- stuurvergaderlng plaats hebben op 1 Juni as. Excelsior, uur 8t. Louis. De wethouder H. Klaver is Maandag as ver hinderd zijn gewone spreekuur te houden. een uitstekend j-- werden door volwassenen. taal steeg tot 47.562.70. De balans sloot in ƒ96.931.32. :n in te sturen melden Paschalls Nassaulaan hun adres en wét ze denken te plaatsen. Op as. Zondag 8 Mei zal de apotheek van mevr, de wed. P. A. P. Schouten, Verdronken- oord 121, geopend zijn; de andere apotheken zijn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week des nachts gopend. De andere apotheken zijn, be halve ’s Zondags en op feestdagen, ook geslo ten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Za terdags 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. Op Maandag 25 April werd in de groote kerk alhier een liefdadigheldsconcert gegeven door het Alkmaarsch Dubbel Mannenkwartet „Zang en Vriendschap”, directeur Corn. Jonker, met welwillende medewerking van mevr. Cora de Lange—van Rijn, de heeren Sam Swaap en W. H. Slinger en het Schoorls Gemengd Koor, eveneens onder leiding van den heer Corn. Jonker. Het bestuur van „Het Witte Kruis”, afdeelini Alkmaar deelt ons mede, dat ter hare beschik king is gekomen een bedrag van f 529.22. zijnde het batig saldo, voor welk 'bedrag in Alkmaar kantoormeubelen voor het nieuwe gebouw zul len worden aangekocht. Voor dit buitengewoon prachtige resultaat be dankt het in de eerste plaats den directeur en de zangers van dit populaire dubbel mannen kwartet en voorts allen die het kwartet zoo flink hebben geholpen bij het circuleeren der lijsten voor dit concert, de pers voor de berich ten en verslagen, en last not least de inteeke- naars respectievelijk bezoekers van dit in alle opzichten, zoowel artistiek als financieel, ge slaagde concert. Door het straffe georganiseerde reizen schept de reiziger zich minder dan vroeger een eigen oordeel. Dit gaat vaak ten koste van zelfstan digheid. Men volgt, wat de leiders klaar hebben gemaakt en neemt, wat dezen aangeven en de- creteeren 8pr. is voorstander van veel reizen. Maar hij hoopt, dat men erin zal slagen dit gevaar zooveel mogelijk te overwinnen en dat de vereeniging het mogelijke zal doen om de menschen bij te brengen, dat zij zelfstandig behooren te verwerken, hetgeen zij zien. Spr. weet, dat de Vereeniging overigens nut tig werk doet en hjj brengt haar daarvoor gaar ne hulde en uit den wensch, dat de vereeniging nog lange jaren mag doorgaan met de volvoe ring van haar bij uitstek nuttige en geluk-bren gende taak. De voorzitter van de N. R. V., de heer Sabel uit Haarlem, bracht woorden van dank voor de officieele ontvangst. De gemeente Alkmaar heeft, als kleine, doch mooie stad, om haar kaasmarkt een in de we reld bekenden naamniet alleen de Holland- sche, maar ook de buitenlandsche reisgezel schappen wenschen Alkmaar te bezoeken, om dat zij daar op de Kaasmarkt steeds iets kun nen zien, wat uit folksloristisch oogpunt be waard dient te blijven. De N. ,R. V. heeft door haar werk vele men schen tot het reizen gebracht, die wegens hun weinige geschiktheid zich niet in staat gevoe len zelfstandig over de grenzen des lands te rei zen. Zij hoopt in den loop der tijden nog meer te bereiken en wi) hebben er Inderdaad voor te zorgen, dat ons werk niet wordt „schablone- werk”. Spr. hoopt, dat in de toekomst ook mr. Wendelaar zal constateeren, dat in dit opzicht de N. R. V. is vooruitgegaan. Een woord over de beweging „Blijft in eigen land” achtte spr. hier noodzakelijk. Het is goed wanneer de menschen, om economische rede- “*nen aÉgeri vaderland* prefereeren; maar aan den andajft joint zou het te betreuren zijn, wan- I>eenPMKPe beweging de wisselwerking in het verkeer' If. R. V. werden tegengewerkt Wisselwerking in het verkeer onder de naties is noodzakelijk, want daardoor zullen de men schen élkander wederkeerig leeren begrijpen; wanneer dit verloren zou gaan, dan gelooft spr., dat daardoor aan de toekomst van de we reld een groote knauw zou zijn toegebracht. Wij zouden daardoor in verdraagzaamheid achteruitgaan en spr. hoopt dan ook, dat de beweging „Blijf binnen eigen land” niet zal ontaarden. Hierna werden de ververschlngen aangeboden en werd het stadhuis bezichtigd. Hoogste oarometerstand 771.6 te Jani Mayen. Laagste barometersand 750.0 te Weenen Verwachting: Matige tot zwakken. Noordwes telijk tot Noordlijken wind, meestzwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen met kans op hagelbuitjes, waarschijnlijk nachtvorst, weinig verandering in temperatuur. „De werelt is een wonder boeck. Het maeck si)n leser wonder kloeck; Maar wie het sonder oordeel leest, .Die blijft gelück hjj is geweest. ook'n beetje geduld, 'n weinig verdraag zaamheid als er eens wat rcmmel omver ge haald wordt, als er 'ns wat zaagsel op ’t kar pet valt. Nog drie weken hebben we dus den tijd. Nu de handen uit de mouwen, om 2829 Mei te toonen, waf we kunnen! Hedenavond tuscchen 7 en 8 uur zijn bij den heer Vei we_*. Baanstraat alhier, een jonge zwar te poes en twee hondjes te verkrijgen. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Lange- straat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur. de navolgende voorwer pen als gevonden gedeponeerd van 19 April tot en met,l Mei 1932: rijwielplaatje in bruin étui; zwart koord van lamp; armbandje; dop van vulpen; dameshandschoen; draagmedallles van BVL.O.; heerenhoed; huissleutel; steunzool; polsriem; grijze overjas; hamer; belastingmerk; oud heerenrijwlel; rentekaart; damestaschje m. inhoud; handschoen glacé); portemonnaie m. inhoud: gestreepte muts; blauwe muts; sleutel; zakmesje; sigarenpijpje enz.; belastingmerk in étui. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven van 19 April tot en met 1 Mei 1932: J. v. d. Horst, Stationstraat 51, cein tuur; N. W. v. d. Berg, Zeglis 23, zweep; J. Ho gen vorst, Verdronkenoord 99. portemonnaie m. inhoud; M. de Vries. Zeglis 13a. genummerde duif; P. H. van Zwanenburg, URenboschstraat 46, lorgnet in étui; Rietje de Moei, Breedstraat. klnderportemonnaietje; C. Plomper, Breedstraat 18, kinderparaplule; R. Postuma, Dorpstraat 8, Warmenhuizen, belastingmerk; J. Engel, Ko renlaan 2, kano; J. Offenbérg, Richard Owen- straat 2, handschoen (glacé); C. Kraakman, Egmondermeer, schakelarmband; J. Blank, Lindenlaan, postzegel; A. Idema, St. Jozefstraat 9, dameshandschoen; J. Fostenburg. Egmonder- straat 3, klnderportemonnaieH. Engelama, Oudorperdijk 46, lederen muts met bontrand; M. Banger», Spoorstraat 59, kfnderhoedje; S. Muller, Baanslngel 47 b, hondenpenning; J. Bats, Oudegracht 2, tompouce; C. v. d. Zande, Burg. Bosstraat 12, dameshorloge; R. Langen- berg, Kanaalkade 36, nijptang; W. Beernlk; Druivenlaan 48 ruitje; J. Knossen, Kwakelpad 7, actetasch met boeken; F. Heldeman, Boom- kampstraat 45, kinderschoen! jeM. Rootlib, le Landdwarsatraat 21, heerenportemonnale; O. van Slingerland, Kennemerslngel 28, kinder- rozenkrans; J. Wjjnker, Zeglis 83, kinder Jas je; M. Pepping, Boekelermeer, Heilooèrdjjk, vreem de munten; P. J. Limburg, Fnldsen 85, porte- I monnale met Inhoud; Directiekeet, Westerllcht, .huissleutels; L. Teitama, Gashouderstraat, be lastingmerk; Hotel De Burg, Langestraat, be lastingmerk in étui; P. Kroon, Westerlaantje 32, idem; S. Agricola, Kennemerslngel 28, bal; J. Kramer. Rltsevoort 28. postduif (gemerkt); Van Kleef, Varnebroek 37, deksel van melk bus; O. Kaal, Vogelenzang 19, 1 paar hand schoenen en damestaschje met Inhoud; C. Zon neveld, Fnldsen 76, portemonnaie met inhoud; H. W. Rulgh, Westerweg 116, boek; P. Kok, Varnebroek 27, rijwlelbelastlngmerk; G. Sie werts, Tuinstraat 35, parapluis; C. Mulder, Boomkampstraat 10, zakje inh. spuitje enz. Vrijdag slaagde aan de Unlversltelt te Am sterdam voor het candidaatsexamen in de klas sieke letteren de heer P..J. Reus, leeraar aan het R.K. Lyceum alhier. 1. Ik heb een Inwonenden knecht en dienstbode verzekerd bij den R. V. A. voor ziekte, ongevallen en invaliditeit. Voor wiens rekening komt nu doktersbehandeling en even, eieren en het eiwit wel voldoende geklutst? Men schrijft ons; Den leden wordt medegedeeld, dat er Zondag I algemeene H. Communie is en wel zoo mogelijk in de H. Mis vsn half acht. De ouders zullen hun zoon hieraan herinneren I I Intenjie: ,J> groei van onze liefde tot Maria”. Zoo mogelijk zullen de leiders met hun eigen I jongens communlceeren. ’s Middags van 4 tot 6 verschillende wed strijden. Ieder volge steeds onmiddellijk de orders der spelleiders. 's Avonds om acht uur feestelijke bijeenkomst in de bovenzaal der Gezellen. Deze avond is bedoeld als afsluiting van het winterprogramma. Wat gepresteerd wordt is van de jongens zelf Tooneelclub, harmonicaclub, handenarbeidclub en teeken- en schilderclub zullen als in wed strijd van. hun prestaties getuigen. Deze dag is algemeen en daarom doet in alles mee de zoo pas opgerichte en geheel zelfstandige onderafdeeling van 'de Verkenners. De jongens zullen dezen dag naar gelang van hun lidmaatschap het algemeene patronaats- costuum of het verkennerscostuum dragen. De ontspanningscommissle gelieve voor wedstrijden tijdig aanwezig te zijn. Opdat de jongens zelf het op prijs stellen, dat eigen huisgenooten, vooral vader en moeder, van het een en ander getuige zijn, noodigt ook de directeur deze uit. De bedoeling is, dat 10 uur de zaak is afgeloopen en daarom is reeds het program verkort en de rest voor een volgenden keer bewaard. Directeur C. P. G. PERSOON pr Bjj monde van den heer Nijkamp drong de afd. Den Haag aan op bezuiniging; vooral wat de post salarissen betreft, waaraan 40 pCt. der inkomsten besteed wordt; deze post is ƒ97.678.77 i groot; ongeveer gelijk aan dat der contributies. D» heer Dijkmeester. wilde deze kwestie ver- schiving tot de begrooting en verwees voorts naar de kapitaalsvermeerdering van ƒ5.492.09 tot 47.562. Spr. meende te kunnen zeggen, dat 1 de vereeniging er finantieele goed voorstaat. Voorgesteld werd de inventaris 10.316 50 tot op 1.af te schrijven; hiertoe werd be sloten. terwijl het financieel verslag werd goed gekeurd. De vorzitter bracht een woord van dank aan den directeur van het Centraal Bureau, den 1 heer Pieters en voorts aan den penningmeester, die den finantieelen toestand van de N. R. V. van slecht in één jaar goed had gemaakt, (applaus). De heer Nijkamp (Den Haag besprak het be stuursbeleid en constateerde, dat het bestuur er in geslaagd is de innerlijke rust in de vereeni ging te herstellen. Minder was het bestuur z.1. geslaagd in haar leidinggevende taak; spr. con stateerde op dit punt een te groote machtscen tra lisa tie; de directeur en de bestuursleden heb ben behalve hun_ drukke bestuurstaak, ^zitting in te veel commissies; zjj zijn overstelpt met werk. Deze bewuste machtecentrallsatie in een kleine groep personen achtte spr. in strijd met den geest van de meerderheid der vereeniging; bovendien dienen de commissie het bestuur bij te staan en aan te vullen; reden waarom Den Haag aandringt op wijziging van de samenstel ling dier commissies, opdat men niet behoeft te komen tot gesalarieerde bestuursleden. De afd. Den Haag zal tegen het voorstel, om een gesalrieerd secretaris aan te stellen, stem men. Aangedrongen wordt voorts op meer open baarheid van het werk van het H. B„ Wijzende op de conclusie van dr. de Visser achtte spr. dat teveel dure reizen o.a. naar Ame rika. Noord-Afrika, Finland enz. worden ge maakt. waarmee het doel der N. R. V. wordt voorbijgestreefd. De secretaris merkte op dat in elke commis si één H. B.-lld zit, en gestreefd wordt naar inkrimping der commissies tot vfjf leden. Aan den wensch naar openbaarheid wordt voldaan door de huishoudelijke vergadering; (die hedenmorgen gehouden werd). De dure reizen had spr. noodig. om tot hft resultaat te komen, dat behaald is; ook men schen met geld kunnen leiding behoeven; de dure reizen zijn niet gepousseerd, met veront- achtzaming der goedkoope reizen. De heer _Van Hesse gaf het bestuur ernstig in overweging de goedkoope reizen niet nog goedkooper te maken, om geen moeilijkheden met de leiders te krijgen. Op sprekers voorstel werd besloten de 5.waarborgsom door in schrijvers op reizen af te schaffen. Na nog uitvoerige discussies werd het beleid van het H. B. op voorstel van R'dam goedge keurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Y. Oltmarjs, J. Panman en J. G.*P. Sabel. In de Vacature-J. G. Beurs werd gekozen de heer S. de Leve, Den Haag, met 275 van de 514 stemmen. Besloten werd de volgende jaarvergadering te Rotterdam te houden. Om ruim 12 uur werd de vergadering ver daagd tot hedenmiddag Vanwege het gemeentebestuift zullen door de vijf Alkmaarsche Muziekcorpsen in het zomer seizoen 1932 de volgende muziekuitvoeringen “gegeven worden: Zondag 8 Mei van 35 uur, Alcmaria Victrlx. v.h. Stedelijk Muziekkorps. Zondag 15 Mei van 35 uur, St. Louis. Zondag 22 Mei van 3-5 uur Excelsior. Zondag 29 Mei van 36 uur 8t. Caecilia. Woensdag 1 Juni van 810 uur Gloria. Zondag 5 Juni van 810 uur St. Louis. Zondag 12 Juni van 810 uur Excelsior. Zondag 19 Juni van 810 uur Alcmaria trox v .h. Stedelijk Muziekkorps. Zondag 26 Juni van 810 uur Excelsior. Woensdag v 29 Juni van 810 uur Alcmaria Victrlx v.h. Stedelijk Muziekkorps. Woensdag 6 Juli van 810 uur Soil 1 Gloria. Woensdag 13 Juli van 810 uur 8t. Louis. Woensdag 3 Aug. van 810 uur Soil Deo Gloria. Zondag 21 Aug. van 810 uur Zondag 28 Aug. van 35 Woensdag 7 Sept, van 810 uur Soli Deo Gloria. Zondag 11 Sept, van 35 uur Alcmaria Vlx- trix v. h. Stedelijk Muziekkorps. Zondag 18 Sept, van 35 uur St. Caecilia. Gisterenmiddag om 2 uur had in de 3e klasse restauratie-zaal van bet station de aanbeste ding plaats van het verrichten van her- stellings- en vernieuwingswerkzaamheden in de sectie Alkmaar. De aanbesteding had plaats In 6 peroeelen. Ingekomen waren 57 biljetten. Voor perceel 1 was de hoogste inschrijver de heer J. C. van der Plas te Den Helder, voor 6900.laagste de heer A. Piek te Barsln- gerhom, voor 3847. Voor perceel 2: hoogste fa. R. Jeltema en J. Douma te Wmuiden (O.) voor 11.424 en laag ste de fa. J. Dienaar en Zonen, eveneens te IJmuiden (Oost), voor ƒ5200. Voor perceel 3: hoogste fa. R. Jeltema en J. Dqpma, IJmuiden (Oost), voor ƒ7849.—; laag ste de heer J. M. Tromp te Beverwijk, voor f 3487.—. Voor perceel 4: hoogste de heer R. Wijker te Haarlem, voor ƒ11.700; laagste de heer P. Blauw te Hoorn, voor 7780. Voor perceel 5: hoogste de heer C. Stuy, Baarn, voor 6690.laagste fa. J. Dienaar en Zn. te IJmuiden (Oost), voor ƒ4100. Voor perceel 6: hoogste fa. J. H. de Vlies te Amsterdam, voor 8991.laagste fa. J Die naar en Zn. te Umulden (Oost), voor ƒ3900.—. Men schrijft ons: 28 en 29 Mei a.s. zal er in de SL Aloyzins- school, Koornlaan, wederom 'n tentoonstelling worden gehouden van wat schoolkinderen thuis en tijdens de handenarbetdlessen ver vaardigd hebben. De laatste tentoonstelling had plaats Mei 1930. Kinderen, die inmiddels van school zijn gegaan, kunnen evengoed het in deze Ja ren gemaakte inleveren. Voorzoover ’t Huis vlijt betreft kunnen we nu al zeggen, dat er keurige prijzen beschikbaar gesteld worden, terwijl de beste inzenders van school- en cur suswerk ’n getuigschrift bekomen. Verschillende R. K. meisjes- en Ingekomen is een verzoek i alhier, om een verlof B. verlof, voor dén koop uitsluitend van alcoholvrijen drank ,WI gebruik ter plaatse van verkoop in het perl ceel Magdalenenstraat no. 15. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof Indienen. Alkmaar. 6 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. Programma van het Matineé op Zondag 8 Mei van.2 304.30 uur door Alcmaria Victrlx vil. Sted. Muz. Korps. Directeur Jac. Jansen. 1. a l’Attaque, Marche célèbre, H. C. Blanken burg: 2. Ouverture ..Bandietenstreken”, v. 8vp- pé; 3. Kwartet voor 2 trompetten en 2 baritons; a. Scherzo; b. adagio molto; c. finale. P. Gilson; 4. Fantasie „Tosca”. Puccini. Pauze. 5. Ouverture „Das Glöckchen des Eremiten”, A. Maillart, 6. Walzer „Qanz allerliebst”, E. Waldteufel; 7. Im Automatensalon, humor, potpourri, R. Vol- stedt; 1. Inleiding; 2. Klnder-polka; 3. Twee huzarentrompetters; 4. Klokkenspel; 5. Phono graph.; 6. De kleine tamboer; 7. Boheemsche dorpsmuzikanten; 8. Uren-polka; 9. Marche Lorraine, L. Ganne. costumes voor het Pinksterspel te komen pas sen. Tevens gelegenheid om de reiskosten te voldoen tegen ontvangst van een kaartje, dat op Pinksterdag voor een reisbiljet wordt in- gerul’d. Tevens oefening in het palmenwulven en een hen het geluk weggelegd. WIJ zullen hier de geheele geschiedenis niet Bovengenoemde vereeniging hield Woensdag avond haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. F. D. Kohnert, opende de vergadeilhg en wees op het steeds grooter wordend arbeidsveld van de vereeni ging. Na de ingekomen stukken leest de secr. het jaarverslag, waaruit het volgende blijkt: Het aantal leden nam met 17 toe en steeg tot 263. In het bestuur kwam geen wijziging. Eén kind werd uitgezonden en kwam veel verbe terd terug. Het avondonderwijs verkeert in bloeienden toestand. 15 Jongens en 6 meisjes, verdeeld in 2 groepen, volgden de lessen. De Nazorg-Arbeidsinrlchting eischt veel zorg in de slechte tijden. De uitkomsten zijn echter bevredigend en in ideëel opzicht beantwoordt zij ten volle aan de gestelde verwachtingen. Mo menteel verrichten een 8-tal maatschappelijk ongeschikten er nuttigen arbeid. Den leden werd dringend verzocht propa ganda voor deze mooie instelling te maken, daar ze alléén door de publieke belangstelling en de sympathie van allen staande kan blijven Vervolgens werd door den penningmeester, den heer J. Schoorl, het financieel verslag uit gebracht. Door de oprichting van de Nazorg- Arbeidsinrlchting is de administratie belangrijk uitgebrëid. De boekhoudingen van vereeniging. avondschool en arbeidslnrichtlng gorden ge scheiden gevoerd. De contröle-commlssle. be staande uit de heeren Harder en Reurslag, heeft de boekhouding in vqlmaakte orde bevon den. Een woord van lof werd gesproken over het nauwkeurig beheer der gelden. Ook de werkmeester, de heer H. J. Vis. werd geprezen om de zorgvolle administratie van alles, wat de arbeidslnrichtlng betreft. BIJ de nu volgende bestuursverkiezing werd de heer P. A. de Lange by acclamatie herkozen. De secretaris bracht verslag uit van een ver gadering, gehouden te Arnhem, waar belang rijke vraagstukken, de nazorg betreffende, be handeld zijn. Het Is zeer in het belang van alle oud-leer lingen, dat een nazorg-ambtenaar wordt aan gesteld. die zich met de nazorg voor alle oud- leerlingen zal belasten. Dr. van Voorthuysen, inspecteuf van het B. L. O., dr. Idenburg van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, en de heer P. de Boer uit Amsterdam, bep'eltten met warmte een goed geregelde nazorg. Met tal van pakkende voorbeelden werd het nut hiervan duidelijk ge maakt. Besloten werd het gevoelen van het gemeen tebestuur in dezen te gaan vernemen. Bij de rondvraag werden nog enkele punten besproken. De secretaris deelde mede, dat de arbeidslnrichtlng weer een stand mag innemen op de demonstratledagen op 1011 Mei van de Vereeniging van Huisvrouwen. Hierna sloot de voorzitter deze vruchtbare vergadering. agenda te Hlermed geopend. Medegedeeld werd o. a., dat voor de reis naar Trier de verelschte 300 deelnemers zijn ingeschreven; voorts zijn er nog 60 deelnemers voor een voorwaardelijke reis. Vor de rel» naar Appenzell zijn reed» 200 deelnemer»; meerderen kunnen nog worden in geschreven. Blijk» het jaarverslag daa'de het Van Peking naar Shanghai; een langen ijze ren weg verbindt deze beide groote steden van het Chlneesche rijk, een lange ijzeren weg. waarlangs daverend de Shanghai-express zich voortspoedt, dwars door een gebied waar krijgs rumoer weerklinkt. Fel aangrijpend is het drama, dat zich de immer voortspoedende express afspeelt. Twee menschen die elkander eens bemind Zaterdagavond na 7 uur gelegenheid om de hadden ontmoeten elkaar na vele jaren weer in de Shanghai-express. En zü beminden el kander nog. Maar hun liefde zal niet bestendigd worden voor zij smartelijke tegenslagen en schande on dervonden hebben. Maar daarna is ook voor Officieele ontvangst D® Nederlandsche reisvereeniging. die gister en heden alhier haar 26ste jaarvergadering houdt, werd, nadat de besturen en afgevaar- digden T“en bezoek aan de kaasmarkt hadden gebracht, 's middags 4 uur ten stadhuize offi cieel door het gemeentebestuur ontvangen. Voor de ontvangst waren aanwezig de bur gemeester en de secretaris, benevens de wet houders Klaver. Van Slingerland en Bonsema (wegens familie-aangelegenheden was wethou der Westerhof afwezig); voorts merkten wij op de raadsleden Sietsma, Van Drunen en Stout- jesdjjk, terwijl de V. V. V. Alcmaria vertegen woordigd wu door den heer Margadant. De burgemeester, mr. W. C. Wendelaar, bracht de N. R. V. namens het gemeentebestuur dank voor de vele bezoeken van vereenlglngen, onder auspiciën van de Relsvereenlging aan Alkmaar. Hij wees er op, hoe door de democra- tiseerlng de massa thans ook kan genieten van de schilderkunst, de tooneelspeelkunst. de mu zikale kunstuitingen en het reizen. De N. R. V. heeft door haar werk het schoone van de we reld nader tot hen gebracht, die er vroeger van verstaken waren. Een nadeel is hieraan verbon den. Reeds Vader Cats dichtte in zijn Reys Spreucken ledental van 70.009 tot 65.756; niettemin traden 12.000 niéuwe leden toe; het aantal afdee Ing^n bleef 33. Er werden 549 reizen ondernomen 19.827 deelnemers; (In 1930 553 reizen 18.874 deelnemer»). Het netto verreisd? drag ia geweest t 1.707 589 (v. j. f 1.683.047.48) Na eenige bespreking r- - mat applaus goedgekeurd, aan den secretaris. De lasten- en batenrekening sloot met een voordeelig saldo van ƒ42.070.61 in baten en las ten op een bedrag _van 242.417J7. Het kapi- activa en passiva op zingen geven, ’ns voordoen, ’n ontwerpje ma ken en moeder ---- ---w kleine repetitie voor de propagandajocht. Zondagmiddag om 3 uur propogandatocht verteUen. men moet dit zelf “gaan zlen? deze door de stad, om aan te sporen tot het bijwo- 1 - nen van het Pinksterspel. De Graalleden, ook zij die nog niet Ingekleed zijn, stellen zich om kwa rtvóór drie voor het Graalhuis op. Op de Nassaulaan, het Stations plein. het Waagplein en tot slot in de Emma- straat wordt een deel van het nieuwe Pinkster spel uitgevoerd. Op Maandag-, Dinsdag- en Woensdagavond Oefeningen van het Te Deum en palmenwulven. en Indien noodzakelijk gelegenheid om nog een costuum te passen. Donderdagavond worden alle deelneemsters aan het Pinksterspel verwacht voor een laatste algemeene regetltie. Vrijdagavond acht uur mogen de ingewijde Graalleden een uurtje samenkomen om nog even een en ander te bespreken. Zaterdagavond acht uur worden de laatste regelingen Wan reis, logies etc. besproken en nog eenige noodzakeiyke mededeetmgen ge daan. Niemand mag ontbreken! film, die van het begin tot het einde werke- l(Jlt film is. Het is tot een schoon geheel ge worden dit stuk Westersch leven in het verre Oosten. Diep aangrijpend is het spel van Marline Die trich als Shanghal-Llly, de verleidelijke vrouw, die In werkelijkheid een groote alles-opofferen- de wil heeft. In alle omstandigheden verraad zjj de ras-artlste, door haar gaaf en beheerscht spel. Na haar moeten haar partner Clive Brook en de Chlneesche Anna May Wong genoemd worden om hun subliem spel. Maar wat zou Mariene •Dietrich zijn zondei Jozef van Stemberg? Hij heeft haar gemaakt tot wat zij is, al haar gaven uitgebuit met alle hem ten dienste staande middelen en er een rolprent van gemaakt, waardoor men geboeid wordt van het begin tot het eind. HIJ laat u niet los, maar houdt u vast door een meester lijk aaneengeschakelde reeks van aangrijpende momenten, vol bekoring en geniale vondsten. Jozef van Stunberg, de kunstenaar die met zijn materiaal weet om te gaan en het kleinste onderdeel tot iets bijzonders maakt; en Mar iene Dietrich, het mystery van het witte doek, wil men meer? Dë Jaatste tijd zijn er verschillende betere films aan de markt gekomen, maar deze steekt ver boven de andere uit. Men moet deze film gaan zien wil men niet iets verzuimen. Een welverzorgd bijprogramma. bestaande uit een tweetjournaals, een screenscng en een één- acteracter gaan de hoofdfilm vooraf. Waarlijk progismma, dat gezien mag jongens scholen deden hun toezegging om Inzendingen te sturen; reeds vele namen werden genoteerd van kinderen, die iets moois zouden inleveren. verschillende anderen hoopten nog klaar te komen. Allen dus flink aan het werk! In zoo’n paar laatste weken kan nog héél wat gedaan wor den! Aan figuurzaagwerk zal t niet ontbreken, ook houtsnijwerk werd reeds toegezegd. Toch hebben eigengevonden modellen, ka rakteristieke stukjes de grootste waarde. Jonge bloemisten maken, hoop ik, 'n heu- sche serre in ’t klein. Bewonderaars van molens of bruggen zoeken daarin hun kracht. Boerderijen, bruggen, trei nen. zeil- en luchtschepen, vliegmachine» en auto’s het zijn allemaal onderwerpen, die ge tuigen van; durf, aanpakken, doorzetten! Werk dat in ’n »ip klaar 1» verlangen we op deze tentoonstelling niet. Om echter de jeugd aan te moedigen en te leeren is het noodig, dat ook keurige huisvlijt- stukken van ouderen ingeleverd worden. Zulke Inzenders die ’t dus louter ter op luistering wenschei reeds nu aan Br. naam en i Tijdig zal worden bekend gemaakt, wanneer de voorwerpen Ingeleverd moeten worden. Steunt de HuisvUjtactle! Blijft deze 't werk vaü ’n eenling, dan haalt •t niet» uit. Vele helper» moeten er komen, die als ouden thuis, of als opvoeders in Pa tronaat of School het edele werk der Huis vlijt metterdaad steunen. Voor vele onzer leerlingen bestaat er van 4 tot 7 uur geen an der „tehuis” dan.... de straat. Goed gelelde, gezellige huisarbeid kan verandering in brengen Vader en moeder moeten daarbij helpen, aanwijzingen geven. Niet, dat de in te leveren brug b.v. vaderswerk moet zijn, neen, dat zou niet eerlijk zijn. doch.... vader moet aanwij- Om acht uur nam in de Harmonie, na een ge meenschappelijk diner de algemeene vergade ring een aanvang. Namens de afd. Alkmaar heette de heerr Jb. Cloeck de afgevaardigden welkom, om vervol gens in een enthousiast betoog de aantrekke lijkheden en bezienswaardigheden van Alkmaar te schilderen; deze zijn zoovele, dat er minstens een week noodig is om dat allemaal naar waar de te geniéten. Met den wensch voor een vruchtbare verga dering en dat allen een aangename herinnering aan Alkmaar mogen meenemei^ eindigde spr. De voorzitter, de heer Sabel uit Haarlem, bracht in zijn openingsrede allereerst dank aan de afd. Alkmaar voor den aangenamen ont vangst. Spr. uit zijn genoegen over de goede opkomst. Het vereenigingsjaar 1931 is in vele oprich ten gunstig lerloopen. Wat het jaar 11932 voor resultaten zal brengen, laah zich op het oogen- bllk nog moeilijk voorspellen. WU weten slechts, aldus spr. dat de inning der cor.tributlën. in weerwil van de toegepaste verhooglng. voor het loopende vereenigingsjaar een zeer bevre digend resultaat heeft gehad. Over de resultaten van het komende reissei- zoen, dat nog nauwelijks 1» aangebroken, is nog zeer weinig te voorspellen. Het bestuur heeft, zonder daarbit tot eenlg pessimisme te vervallen, voet gegeven aan de meening, dat de deelname aan onze reizen in het korrende seizoen een vermindering te zien zal geven, en het heeft daarom het aantal ge publiceerde standaardrelzen een passende ver mindering doen ondergaan. Voorts kan het werk der afdeellngen, vooral In deze tijden het plechtanker worden voor het reisgenot van velen onzer leden, wien het niet meer gegeven mocht zijn zich bij reisgroepen aan te sluiten, die grootere en meer kostbare reizen ondernemen. Als de afdeellngen voort gaan met het organiseeren van minder kost bare uitstapje» in on» lande zullen zij daar mede velen verplishten, die anders wellicht het reisgenot geheel terzijde zouden stellen. De Nederlandsche Reisvreniging bidt een geruststllend beeld van kracht en gezondheid en met dit beeld voor oogen noodig ik u uit met frisschên moed aan de behandeling der pginnen. verklaart spr. de vergadering voor tueele «iekenhuiskosten? 2 Ben ik nu verplicht tot een ziekenfomfe en kunnen de kosten hiervan op het personeel vér. haakt worden, of moet het personeel hierin zich zelven voorzien? Antw. 1. Door den Raad van Arbeid worden de kosten van doktersbehandeling en zieken- hulsverpleging niet betaald, omdat de verzeke. rlngswetten, behoudens eenige uitsondering daarvoor geen verlof geven. 2. De kosten der geneesk. behandeling en verpleging zün, zoolang de dienstbetrekking voortduurt, doch uiterljjk 6 weken voor reke ning van den werkgever, voor zooverré daarin niet uit anderen hoofde is voorzien. Verhaal der kosten van langeren duur na 6 weken is aan den werkgever toegestaan, en algeheel verhaal In gevallen dat de ziekte of het onge. val is veroorzaakt door opzet of onzedelUkheld of door valsche Inlichtingen over lichaamsge breken bij den aanvang der dienstbetrekking. Vr. 1. Hoe wascht men wollen dekens? 2. Hoe maakt men een smakelijk soepje van het nat van capucjjners? 3. Mijn ouders hebben een eigen huls en wat geld. Als nu een van belden komt te overlü. den en er is niets beschreven, kunnen dan de kinderen of aangetrouwde kinderen hun vaders of moeders deel opeischen. of gaat het zonder beschrijving op óen langst levende? Antw. 1. Men maakt een sop van terpen- tijnzeep, daarin de wollen dekens flink heen en weer slaan. Zü moeten herhaaldeUjk flink uit. geklopt eh zoo mogelijk in de open lucht ge droogd worden. 2. I L. nat van capucijners, 40 gr. bloem, 50 gr boter. 1 theelepeltje kerry, 1 uitje, zout. Breng het nat aan den kook, snijd het uitje hi grove stukken en bak het met de kerry in de boter. Zorg, dat de kleur licht bluft. Neem dan, als de boter geurig is geworden, het uitje ér wéér uit. voeg de bloem toe en roer dit sa. men, tot de kleur lichtbruin is. Giet er bij kleine scheutjes, steeds roerende, het gezeefde capucUnersnat bU. Laat de soep nog koken, tot ze gelijkmatig gebonden is. Proef of de soep rout genoeg is. Presenteer er dobbelsteentjes brood bij. die in boter lichtbruin gefruit zün. 3. De kinderen hebben recht op hun wettig erfdeel en kunnen dat opeischen. Vr. Kunt u mU eenige adressen opgeven van RK. gestichten voor een achterlijk meisje van 20 jaar? Antw. St. Antoniusgesticht te Leur; Coude, water te Rosmalen en De Loofert in diezelfde gemeente. Vr. van J. te B. Antw. Wendt u tot een goeden boekhande laar. Vr. omtrent loten. Antw. Geen uitgeloot. Vr. van D. te B. Antw. Wil “kennen dat beestje niet. Vr. Ik heb iets gekocht en wilde den koop, prijs niet voldoen omdat ik meende, dat de levering niet was geschied overeenkomstig mijn order. Een schikking wilde de verkooper niet. Ik ben nu gedagvaard om in Amsterdam voor dën kantonrechter te verschijnen op 12 Mei as. De kosten van het exploit zün f 12.50. Op een uitspraak van den kantonrechter wensch ik het niet te laten aankomen en wil het bedrag van mün schuld betalen. De be treffende deurwaarder die deze zaak in han den heeft, wil dat bedrag niet aannemen, ten zij ik ook de kosten van het exploit beaal. Ben ik verplicht ook de exploitkosten te betalen en zoo neen, op welke wijze kan ik dan het be drag aan mün crediteur doen toekomen. B.v. per postwissel? Antw. bent wel niet verplicht deze 12.50 te betalen, maar als u niet betaalt, dan zal de deurwaarder niet geneigd zün de dagvaarding te ^oen intrekken, zoodat het ge volg van u weigering zal wezen, dat de zaak toch voor den kantonrechter komt en u. In- dlen u ongelük blükt te hebben, tot betaling der onkosten verplicht zult worden door von nis van den antwoord op uw verplicht die exploitkosten te betalen, raden u intusschen aan. te trachten een ae- coord te treffen met uw schuldeischer. Vr. Hoe verwüdert men vetvlekken van een eikenhouten dressoir? Antw. Probeer het volgende eens: smeer de vlek ’s avonds goed in met groene zeep en er den volgenden dag goed over met water en tand, waarna de vlek weer met schoon water wordt afgewasschen. U kunt ook het volgende probeeren: een dikke brü van pijpaard maken en daarmede de vlek bedek, ken en als het droog is verwijderen. Dit eeni ge malen herhalen. In beide gevallen bet ei kenhout opnieuw in de was zetten. Vr. Hoe is het adres van de Vesfa NaaL machinefabriek Antw. Handelsadressen worden in dese ru briek niet opgegeven. Vr. betreffende het bereiden van advocaat. Antw. Het recept is goed. Anderen hebben er goede resultaten mede bereikt. Hebt u de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13