1 Uw Zenuwen meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van MUNHARDTS ZENUWTABLETTEN DAVID EN GOLIATH OP DE MAAS Protest en kritiek Dr. J. C. Hartogs overleden Wilde staking te Blerick Tegen de beroeps-werkloozen DE HAAGSCHE TAXI-STAKING Onaannemelijke eischen H.H. WIJDINGEN St. Joseph’s Congregatie Mill Hill Radio-programma voor blinden Valschheid in geschrifte? Gaat niet door Academische examens Naar de Missie Onderscheiding IN- EN UITVOER Verplaatsing Crisisbureau Nog niet afgedaan Retraiten Besmettelijke Ziekten BESCHERMT DE VOGELS Maakt antennedraden 'zichtbaar Octrooi-raad Directe Belastingen Roorda O^M. te Rotterdam Indische Dienst JHR. MR. RUYS DE BEERENBROUCK R.K. Werkliedenbeweging te Nijmegen POSTPERSONEEL PROTESTEERT WERKLOOZENSTEUN IN HET WESTLAND Duitsche fabrieken met stopzetting bedreigd DE CONTINGENTEERING VAN DAMESCONFECTIE DE JUBILEUM-REIS NAAR PADUA DE SCHOOLKWESTIE TE GOUDA Gevangeniswezen BEDEVAART NAAR ECHTERNACH Op de Maas by Maastricht maakten we bovenstaande aardige foto: een groote kraan, voortgetrokken door een sleepbootje. Men lette op de weerspiegeling in het water P Destructiebedrijf te Overschie Gedenkteeken Deken P. van Beurden Aantal luisteraars in Nederland FAILLISSEMENTEN Bezoek aan werkverschaffingen Notariaat vend. Muziekuitzending Bandoeng -- Tegen de bezuinigingsplannen t t I 1 J 1' d I e c t 1 1 z De steunultkeeringen om re- van den Vrouwen- het van en o Benoemd tot lid regenten-college over gevan genissen te s-Gravenhage mr. J. L. Nusingh, off. van Just. bü de rechtbank aldaar. Het gedenkteeken op het graf van vijlen Deken van Beurden te Apeldoorn, is thans ge plaatst. Op Hemelvaartsdag was er gelegenheid het monument, dat *n geschenk van de parochianen is, te bezichtigen. Voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft een 37-jarige handelsrelziger terechtgestaan, verdacht van valschheid In ge schrifte. De man was in dienst bü een firma in reclame-artlkelen hier ter stede. Op 10 Juli van het vorige jaar had hij met een steenfabrikant te Voorst een contract af gesloten voor de levering van zooals de steen fabrikant beweerde vijftig potlooden moesten bovendien De heer G Busser, wethouder van Sociale Werken die zich niet meer beschikbaar stelde als voorzitter der R. K. Werkliedenvereenlging te Nijmegen is nu opgevolgd door den beer J. Theunissen, voorz. der afd. Nijmegen van St Raphael. te een Heden vertrokken met de ..Christiaan Huy gens" van uit Genua naar de missie in Indië zes eerw. zusters van de Congregatie der Zus. ters van het Arme Kind Jezus te Simpelveld: zuster Andrea (mej. M Vinken uit Simpelveld); zuster Catharina Maria (mej. M van Lijsdonk uit Limmel); zuster Francises Josephs (mej E de Gooier uit Naarden); zuster Stanislaus Marla (mej. M. Peereboom uit Maastricht); zuster Reinera Maria (mej. M Nelen uit Echt) en zuster Anna Renerts (mej. M. Hulsman uit Den Haag). Deze 6 zusters zijn de eersten van een nieuwe Missie-Congregatie voor Indië. In Juli beginnen de zusters in Pasoeroean een Hollandsch-Javaansche, Hollundsch-Chineesche en een Fröbelschool. De heer Fr. van Monsjou. Consul van Let land te Amsterdam, is benoemd tot Officier in de Drie-Slerren-Orde van Letland. De Minister van Btnnenlandsche Zaken, Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, heeft Vrijdag ver schillende werkverschaffingskampen, gelegen 11 den Achterhoek van Gelderland, en wel in de waterschappen De Schipbeek, De Berkel en De Baaksche Beek, bezocht. Behalve de huisvestlngsgelegenheid heeft de Minister, die b\j dezen tocht was vergezeld .an de heeren Meyer de Vries. Rijksinspecteur voor de Werkverschaffing in algemeenen dienst, en ir. Westhoff. inspecteur voor de Werkverschaf fing in Gelderland en Overuse!, op verschillen de plaatsen den stand van &e werkzaamheden in oogenschouw genomen. In de week van 24 tot 30 April zijn 179 geval len van roodvonk en 90 van dlphterie voorge vallen. In de 46 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners stelrven aan ziekten van het ademha lingsstelsel 'uitgezonderd tuberculose) 72 per sonen; aan influenza drie. AMSTERDAM Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: ..Some facts concerning the syntax of Malory's Morte Dartur", de heer A. Dekker, geb. te Krimpen a. d. Lek; ges'aagd voor het cand.-ex. klassieke letteren mej. M Hoving en de heer P. J. Reus; voor het aanv.-ex. volgens art. 135 wet H. O. mej. H. G. A. Vlsslnk en voor het cand.-ex. soc. geographic de heer G. N. Visser. LEIDEN Bevorderd Is tot doctor tn de rechts geleerdheid op proefschrift, getiteld .Jen ver gelijkende studie over credietverleening onder hypothecaire dekking in Dultschland en in Ne derland", de heer J. G. van Maasdijk, geb. te Breda. Ontelbaar is het aantal duiven, meeuwen en andere vogels, dat den dood vindt door het vliegen tegen antenne-, telefoon- en telegraaf draden. In hun vlucht bemerken de vogels de dunne draden niet en komen op een dergelijke wijze daarmee in aanraking, dat ze of direct dood of zoo zwaar gewond zijn, dat ze na kor ter of langer hevig luden bezwijken. ..Dierenvrienden de Bond voor Dierenbe scherming verzoek een eenvoudig middel te wil len toepassen. Dl de draden te voorzien van be- hebbende wetsontwerp ter sprake bren- telde mr. Keizer mede, dat dit ontwerp derachtige route een hartig woordje mee. Toch houd ik t ervoor, dat verreweg de meeste tocht- genooten bewogen worden door een plicht van dankbaarheid of een warme devotie voor St Antonlus. In leder geval kunnen w- uit den toe loop van alle kanten met stellige zekerheid ver wachten, dat de Feesteling van dit Jubeljaar niet te klagen zal hebben over zijn Nederland- sche cliënten, en de H Vader in Rome best te spreken zal zjjn over het numeriek sterk aan deel der Hollandsche feestgangers in de plech tige hulde te Padua. 24 M i reunie voor den aftocht te Nijmegen Wie alleen 't eerste gedeelte meemaakt, is 31 Mei weer terug, hü bezoekt Luzern. Lugano, Milaan. Padua en Venetië. Wie ook mee trekt naar Rome, Assisi en Genua is 6 Juni weer thuis. De toon der aanvragen wijst op een enthou siaste stemming. die door geen onverhoopte plas-bulen aan het meer van Lugano verregend kan worden en evenmin door het brandend Ita liaanse!» zonnetje kan worden verschrompeld. Voor retsinlichtingen en uitgebeelde program ma’s uitsluitend aanvragen bij het Reisbureau Rotala Neerlandica. Waalsdorperwék 30 te Den Haag en «ijn vertegenoordigers. w kurken of wimpeltjes, op korte afstanden. Kur ken zijn het meest aan te bevelen, daar ze het langsten het best bestand zijn tegen vocht en weersgesteldheden. Gevraagd wordt dat alle antenne-, telefoon- en telegraafdraden, die van af heden aangelegd of vernieuwd worden, van kurken worden voorzien. Speciaal wordt erop gewezen, dat het aanbrengen van kurken de radio-ontvangst niet schaadt. Met ingang van 15 Mei 1932 het kantoor der dir. bel. en acc. te Twelto zal behooren tot de inspectie der dir. bel. en acc te Zutpheq, 2e afd., en het kantoor der dir. bel. en acc. te Vorden tot de inspectie der dir. bel., invoerr en acc. te Zutphen, le afdeeling. Vrijdagmorgen heeft de opening plaats ge vonden van het nieuwe destructiebedrijf van de Gebr. de Kroes, te Overschle. welke destructor opgericht is in verband met de nieuwe vleesch- keurlngswet. welke de gemeenten verplicht per 1 Juni 1932 een vemietiglngsinrlchting voor af gekeurd vleesch ter beschikking te hebben. Dit nieuwe bedrijf Is opgericht voor een ge bied dat gelegen is gedeeltelijk fn Noord-Hol- land. Zuid-Holland, tU recht en Gelderland. Bij de openingsplechtigheid waren verschil lende burgemeesters van aangesloten gemeenten tegenwoordig, voorts dr. Overbeek. namens de hoofdinspectie van het departement van Han del en Nijverheid. De heer W. de Kroes, die den stoot voor de oprichting gegeven heeft, ijeette de aanwezigen welkom en zette uiteen, hoe het plan voor dit nieuw bedrijf ontstond. De heer J. C. Baumann, burgemeester ten Overschle, heeft daarna de openingsplechtigheid verricht, waarbij hij er op wees, hoe de gemeen ten na de nieuwe wet eigenlijk hadden gehoopt dat er van regeeringswege hulp zou worden verleend voor de de nieuwe destructie-pllcht Dat schijnt echter niet het plan der regeering te zijn en temeer juichte spreker daarom het ini tiatief van den heer de Kroes toe. Hij hoopte, dat zjj op de loyale en moreele steun van de regeering zou mogen rekenen, waarmede hij bet bedrijf voor geopend verklaarde. De genoodigden bezichtigden daarna het nieuwe en moderne bedrijf. Het-crisis-In- en Ultvöer-Bureau tot dusver gevestigd Bezuidenhout 97. wordt met ingang van Maandag 9 Mei as. verplaatst naar Laan van Meerdervoort 84 (voormalig Bronovo) te Den Haag. Verzocht wordt mede te deelen dat het bericht in een der bladen, dat in verband met deze verhuizing uitbreiding van personeel noodig zou zijn, onjuist is. Op het oogenblik Is het personeel voltallig. potlooden. Deze bedrjt worden met den firmanaam. De reiziger had aan zun firma een order van vijfduizend potlooden door gegeven. Ook het orderbriefje vermeldde dit aantal. Volgens de verklaringen van den steenfabri kant. zijn vrouw en zijn zoon waren slechts vijftig potlooden besteld. Een ordercopie had den zijn niet ontvangen. De reiziger verklaarde, dat hij direct, in het bijzijn van de getuigen, vijfduizend had geboekt Ook had hjj een copie van het orderbriefje achtergelaten. Een chauffeur, wiens naam verd. niet kende, zou hierbij tegenwoordig zijn ge weest. De pirecteur van de reclameflrma waarbij verd. vroeger in dienst was, verklaarde, dat verd absoluut geen voordeel had bij een grootere bestelling, daar hij een garantieloon genoot en dit nog bij lange na niet had overschreden. De Officier van Justitie, mr. Reillngh. achtte Het Comité tot Samenstelling van Neder landse!» Bedevaarten verzoekt ons mede te deelen. dat de Bedevaart naar het Graf van den H. Willebrordus te Echtemach van 23 tot en met 25 Mei as. niet zal plaats hebben. Het aantal inschrijvingen is onvoldoende, om deze Bedevaart te laten doorgaan. Van de N V. Drukkerij en Itgeverü ..De Ne- derlandsche Braillepers” te Amsterdam ontvin gen wij het eerste nummer van het Radiopro gramma in Brailleschrift. Na het overwinnen van velerlei moeilijkheden, is de itgave van het Braille Radlo-programma- blad het eerste bllndenweekblad in ons land een voldongen feit geworden en door de medewerking van den Ned. Blindenbond de be slissende schrede gezet op den weg. die lelden moet tot het beoogde doel, lederen blinden radioluisteraar in de gelegenheid te stellen, zelf dagelijks een keuze te doen uit het vele schoone, nuttige of amusante, dat de radlo-uitzendlngen bieden. Eind Maart 1932 bedroeg het aantal aange geven radlo-ontvang-inrichtlngen 291.063. Het aantal aangeslotenen aan radio-distributle-cen- trales bedroeg 251.063. In totaal dus 542.118, hetgeen neerkomt op 67 luisteraars (gezinnen) per 1000 inwoners. Opgegeven door v. d. Graaf" a Co. N.V. (Afd. HandelsinfonnaUeu- Failllet verklaard: 3 Mel: W. Gielen. landbouwer, Hoeven. 8t. Maartenspolder F 5. R.-c.: Mr. J. C. Sikkel. Cur: Mr. P. H. H. Bpronck, Roosendaal. 4 MelP. C. van den Heuvel, timmerman. Vught. Helvoirtscheweg 116 R.-c.: Mr Voll- graff. Cur Mr. A. Bloemarts. den Bosch. B Smallegange. aannemer van grond- on heiwerken. Haarlem, President Steynstraal R.-c.: Mr. N. A van Rijn van Alkemade. O> Mr. Julius Hoog. Haarlem. Bijlsma. veehouder, Piaam bij Dokkum. d. Sluijs. Cur.: De leden der R. K. Raadsfractie te Naald wijk hebben een voorstel bij den Raad inge diend, om over te gaan tot het samenstellen van een commissie, bestaande uit drie raads leden, een vertegenwoordiger uit elk der drie ar beidersorganisaties, een wethouder als voorzitter en de correspondenten der Arbeidsbemiddeling als secretaris. Deze gemengde commissie zou dan als taak hebben, regelmatig een onderzoek te doen, ten einde te voorkomen, dat door z.g n. „beroeps- werkloozen” gelden worden ontvangen uit hoof de van steunverleenlng aan werkloozen. Men meent op deze wijze te bereiken, dat alleen aan bona-flde werklooze arbeiders steun uit hoofde van werkloozenzorg kan worden verleend. B. en W. en de Raadscommissie voor Werk loozenzorg advlseeren den Raad op dit verzoek afwijzend te beschikken, omdat zij van oordeel zijn, dat bezwaarlijk personen zich bereid kun nen verklaren dergelijke opsporingsdiensten te verrichten. Glazen Buisje 75 cent - BU Apoth. en Drogisten Pater Chr. «chrjjft ons: Ons Nederlandse!» volk gaat binnenkort zijn eereplicht volbrengen. Voor de Jubileumreis naar Padua is animo. Dit blijkt uit de massa- deelname uit alle kringen. Vertegenwoordigers van alle gewesten vergis ik mü niet van alle provincies van ons vaderland zullen mee trekken naar het zonnige Zuiden. Priesters en toeken. stadsmenschen en dorpelingen, Intellec- tueelen en doodgewone burgers, bedaagden en jongelui maken deel uit van het reizend gezel schap. dat met een vrome geestdrift bezield, op 34 Mei Nijmegen uitgaat om verder langs den Rijn en door het Zwitserse!» bergland. Ita lië mét als hoogtepunt Padua, met een bezoek te ververen St. Antonlus is bij zijn 7e Eeuwfeest nog even populair als bij zün zalig af ster ven. t Is na tuurlijk van ieder afzonderlijk moeilijk uit te maken, welk motief elgenlUk den doorslag gaf. om in deze nare tijdsomstandigheden zich toch nog de weelde te veroorloven van een bulten- landsch uitstapje. De zachte prijs en al de overige gunstige reis- coodltiee zullen eenlgen voor de verleiding doen zwichten. Mogelijk spreekt MJ anderen de schU- Verlofgangers (Oost-Indië) J. J. F. Fransz. boekhouder 1ste kl. b. d. dienst der 8. 8 en Tramw.. Nice; E. Herrmann, lid v. d. Weeskamer te Boerabaja. 'SGraven- hage: J. D Schuin, techn. ambten. 2e kl. b. d. P.T.T.-dienst, "s Gravenhage; W. Rademaker, opzichter werkpl. le kl. b. d. 8.E. en Tramw., "s Gravenhage; J. A. Grashuis, comm -kash. b_h. kantoor v.d. volkslectuur en aanverwante aangelegenheden, 's GravenhageO. W. Deubëi en F. MUller onderopzichters-machlnist b.d. 8j8. en Tramw, beiden Leipzig; Tengevolge van een hartverlamming is te Bazel overleden dr. J. C. Hartogs, directeur van de Eerste Nederlandse!» Kunstzijde-fabrieken te Arnhem. Zeer waarschijnlijk zullen binnen enkele da gen de groote fabrieken der firma's Debael Co. Nachf en Niedick Co. deel uitmakende van het Girmes-concern, textielindustrie, welke fabrie ken zijn gelegen in het Duitsche grensplaatsje Lobberich, bü Venlo, worden stilgelegd. Op deze fabrieken vinden op het oogenblik nog enkele arbeiders werk. Het is zoo ongeveer de eenige industrie in deze stad. Het leger werkloozen zal door deze stillegging onheilspellend aangroeien en de Hollandsche plaatsen langs de grens over- stroomen. Van, den anderen kant doet de Duit sche regeering al het mogelijke om vermogen de Duitschers te beletten het land te verlaten en zich in Nederland te vestigen. De oorzaak van de stopzetting der fabrieken moet worden gezocht in groote vermindering van den export op Engeland en in de belem merende Devisen-verordnungen. Bü K B. zün te rekenen van 1 Jan. bev. tot hoofding. bü den Octrooiraad de ingrs K. W. Thomas.' A. J Treurniet en G. Visser Czn.. en tot adm ambten, le kl mej. A de Zwaan en de heer A. L. Kooien, thans adm. ambtenaar 2e klasse. In het „Cenakel” te Tilburg zullen de tralten als volgt plaats vinden: 1014 Mei Dames verpleegsters e. a. 14— 17 Mei: Meisjes 2124 Mei: Melsjos uit Den Bosch. 24— 27 Mei: Domm-leden bond. 29 Mei3 Juni: Dames deftlgen stand. 710 Juni: Dames propagandisten Intronlsa tie werk. 1317 Juni: Dames deftlgen stand. 2125 Juni: Ongeil, dames middenstand 25— 28 Juni: Meisjes K. J. Vers. 25 Juli: Meisjes Oongreganisten 58 Juli: Geh. dames mlddenst. 9—12 Juli: Meisjes. 15— 18 Juli: Meisjes 1821 Juli: Huismoeders. 22— 25 JuU. Meisjes 30 JuU—2 Aug: Meisjes. 15 Aug Dames Ondei wleasen In het begin dezer week werd door de ar beiders. althans door een groot gedeelte van hen. die bü de normalisatie van de groote Mo lenbeek te Blerick bü Venlo zün tewerk gesteld, voor de tweede maal het werk neergelegd. Er is daar herhaaldelük ontevredenheid, vooral over de loonregeling. Deze schünt dan ook niet van dien aard te zün, dat zü iedereen bevredigt. De staking omvat thans thans een zeventig k tachtig arbeiders. Het is een wilde staking, zonder eenige organisatie. Een deel van de menschen wil weer aan het werk. Het zal ver- moedelük nog wel een tüd duren, voordat de zaak bü de groote Molenbeek weer normaal loopt» Op Dinsdag 20 Mei as. te 14 uur (Amster damsche tüd) zullen de Indische kortegolfaen- ders PLE.. op een golflengte van 15.93 M, PX.V. op een golflengte van 31.86 M. en PM Y^ op een golflengte van 58 M. weder een muziek programma uitzenden. Medewerkenden zün: mej. de SCheemaker, sopraan; en de heeren: Rottier, tenor; Van Maarep Sr. en ir. Van Oüen. viool; Roothaan, altviool; Ir. Kruüswük, piano en cello en ir. Bornhaupt. ceUo. Het programma omvat de volgende nummen: 1. Quartet nr. 19 op. 54: a. Allegro con brio, b. Allegretto, c. Menuetto Allegretto, d. Finale Presto. 2. Die Jahreszeiten. a. Recitative Die Mlttag- sonne brennet jetzt, b. Cavatine dem Druck er- lieget die Natur. 3. Sonate nr. 8: a. Allegro Moderato, b. Ada gio. c. Presto. 4a. Die Treue, b. Ermunterung. 5a. Gebet zu Gott, b. SchafersUed. 6. Plano Sonate nr. 16. 7. Die Schöpfung: a. Recltativ und Gottschief den Menschen, b. Aria Mlt Wort und Hoheit- angaten. 8. StrUktrlo nr. 13: a. Adagio, b. Allegro, c. Rondo Andante. Van werkgeverszüde vernemen we. dat. na dat de verlengde collectieve arbeidsovereen komst per 5 dezer was afgeloopen. de drie sa menwerkende chauffeurs-organlsatles (Centrale Bond van Transportarbeiders. KathoUeke Bond v. Transportarbeiders St. Bonlfacius en Chris- telüke Bond van Fabrieks- en Transportarbei ders) de op 30 April onder leiding van de Haag- sche Chauffeursvereeniging geproclameerde ..wilde staking”, thans officiéél hebben over genomen. In een Vrijdagmiddag gehouden büeenkomst van de gezamenlüke werkgevers met eene Be stuurs-afvaardiging der drie bovengenoemde organisaties, werden de door de werkgevers tüdens de onderhandellngen gedane overbrug- gings-voorstellen teruggenomen, terwül de eischen der personeelvergaderingen (hernieu wing van de CAO. op de oude arbeidsvoor waarden voor den tüd van een jaar in verband met de gewüzigde omstandigheden onaanneme- lük werden verklaard. De vergadering is daarop zonder resultaat uiteengegaan. De evenbedoelde voorstellen der werkgevers, waarop dezen zich bereid verklaard hadden voor een proeftüd van 5 maanden een nieuwe CJ.O. af te sluiten en welke door het per soneel werden verworpen omvatten om. de volgende arbeidsvoorwaarden 1. ƒ9.garantieloon p. w. benevens een aandeel van 25% in het opgereden bedrag bo ven 45.p. w„ of wel 2. 15.vast weekloon zonder provisie Om het effectieve chauffeurs-inkomen te be rekenen moeten deze loonen worden vermeer derd met de gebruikelüke fooien, die in Den Haag niet onbelangrük zün en (waarvan het totaal-bedrag bü de verwachte vervoers-toe- name op het verlaagde tarief, allicht verder zal stügen. Voorts per jaar een week vacantle met 27. ultkeering. Uit keeping bü ziekte of ongeval volgens de wettelüke voorschriften. De overige bepalingen van de oude C.A.O. zouden onver anderd van. kracht blüven. De werkgevers zün bü de 'herziening van ta rief en toonstelsel uitgegaan van de volgende primaire eischen: 1. een tarief, zich aanpassend aan de veran derde t üdsomstandigheden 2. een redelüke bestaansmogelükheid voor de ondernemingen 3. een behoorlük inkomstenpeU voor het per soneel. Zooals bekend mag worden verondersteld, is men bü de onlangs doorgevoerde tariefsver laging in Amsterdam en Haarlem met het per soneel over een aanpassend toonstelsel in bo venbedoelden zin tot overeenstemming geko men. Benoemd tot notaris te Oisterwük. O. PI van der Klei cand. not. te Bergen-op-Zoom: tot notaris te Franeker. "W. Jensma, cand. not. te Leeuwarden; tot notaris te Gorinchem. J. K. Eblé. cand. not. aid. en tot notaris te Makkum gem. Wonseradeel L. S. van der Burg. cand. not. aldaar. Op verz. met 1 Juni eerv ontsl D. Wisboom Verstegen, als notaris te Dordrecht. van contingen- Kon Be- 1933 En besluit -'vooraf zün gegaan, zün de winkeliers ni"t in voldoende mate gehoord. Nadat aanvankelük de Bond voor de bespreking op het departement niet eens was uitgenoodlgd een afvaardig!ng te zenden, hebben ten slotte drie vertegen woordigers van het bestuur de conferentie, welke was bezocht door een groot aantal per sonen. dat het vo kofhen met elkaar eens was. wat de contingenteerlng l .-treft, biigewoend. Eerst te half vier kregen deze vertegenwoor digers gelegenheid om over de belangen vin de betrokken winkeliers te spreken. waarna de vergadering te half vijf gesloten werd Da’ was alles. Wel kon men zich nog schriftelük wenden tot de Crisis-Advies-Commlssie. Vervolgens het op de contingenteerlng trekklr gende, aan de damesconfectle 621 z, pet geeft Prae’lsc'i echter dit, daar er *n marge van 5 blüft voor z.g. büzondere vergunningen, neer op een toe wijzing van 57 S pCt. De oorspronkelük in den leidraad voorkomende bepaling, dat overtre ding kan worden gestraft met maximum zes maanden gevangenisstraf, is in den nieuwen leidraad zoodanig gewüzlgd. dat opzet bewe zen moet zün. Mr. Keizer gaf verder te kennen dat de bü de contingenteerlng van damesconfectle be langhebbenden de winkeliers opzettelük buiten de besprekingen hebben gehouden. Tusschen de Tllburgsche wollenstoffenfabrikanten en de Amsterdamsche damesconfectle is, zooals spr. zeide, nooit anders dan wrijving en spanning geweest. Indien de gelegenheid ware geschapen, de winkeliers in voldoende mate te hooren. dan zou deze contingenteerlng er nooit gekomen züi» De arbeid van de Crisis Advies Commissie, welke de regeering had in te lichten, is zeer zwaar geweest en hü heeft dan ook spr s voUe bewondering. Doch ter zake ingewüden weten dat in deze commissie personen zitting hebben, die voor het overgroote deel, zoo al niet pro- tectlonlsch, in elk geval voorstanders van con tingenteerlng zün Afgezien van andere zaken, heeft die commissie een groote fout begaan door de direct belanghebbenden bü de zaak, waarin zü had te advlseeren, niet of niet in voldoende mate te hooren. Wat de uitvoering van de contingenteerings- maatregelen betreft, critlseerde mr. Keizer ten slotte den dienst van het Crisis In- en Uitvoer bureau, dat allerminst werkt op een wüze, die in het belang van het land kan worden geacht, mede ook door het feit, dat de leiding bü menschen berust, die ver weg wonen van het centrum hunner werkzaamheid. Het lid van het bestuur, de heer J. Bücker, grossles in damesconfectle. vroeg vervolgens nog de aandacht voor enkele kwesties van technlschen aard. Hü wees er op dat het in ieder geval onjuist is, de contingenteerlng der damesconfectle te bepalen naar het gewicht inplaats van naar de geldwaarde. Deze laatste is in 1920"31 met vier procent gestegen. Een betoog, zeide spr., dat gebaseerd is op de stü- gjng van het gewicht, heeft, gezien de wisse ling waaraan de mode onderhevig is, geen enkele beteekenls Spr. zeide verder ervan overtuigd te zün dat men te gelegener tüd zal Inzien dat hetgeen de Hollandsche dame op het gebied van confectie verlangt, in ons land niet gemaakt kan worden en dat de regeering deze contingenteerlng zal moeten prijsgeven In hun eigen, benaalde genre verrichten de Nederland- sche fabrikanten goed werk, tot het andere gehre zjjn zü niet in staat. Naar aanleiding van een adres vah de bestu ren der R. K Chr. en Moderne Arbeidersorga nisaties te Naaldwük. stellen B. en W. thans den gemeenteraad voor* overeenkomstig het ad vies der Commissie voor Werkloosheidszorg. de steunultkeeringen vanaf 2 Mei nog gedurende drie weken te handhaven, en aan de georgani- seerden de oorspronkelijke steunbedragen verleenen en voor de ongeorganiseerden korting van 25 pet. toe te passen. De reden van het genomen besluit, met ingang van 2 Mei j.l. de steun-ultkeerlngen stop te zetten, gronden B. en W. op het feit, dat het aantal werkloozen nog groot is, n.l. 159. .waarvan 113 gehuwden. Het College meent, dat over drie weken de tuinbouw In het Westland wel meer arbeidskrachten zal vragen, zoodat dan de steunultkeeringen stopgezet kunnen worden. P. Gort, kap. lnf„ Rotterdam; A. G. Ver meulen, onderlult.-vliegenier, Amsterdam; J. C. Koster, gen.-maj., ’s Gravenhage; W. A. Grashuis, lult.-koL inf., Parijs; J. A. Hendriks, off. v. gez. le kl. Delft; J. C. Pasqua, le-luit. der inf., ’s Gravenhage; J. C. de Luasanet de la Sablonière. le-luit. art., ’s Gravenhage; H. Th. Voet. off. v. gez.. 2e kl., Amsterdam. Verlofgangers (West-Indië) Mej. A. B. C. Polsbroek, onderw. van büst. b h. openbaar gewoon lager onderwijs te Para maribo, Amsterdam. Nieuwbenoemden (Oost-Indië) C. Ouwehand, off. van gez. 2e kl., Katwük aan Zee. Gepenslonneerden (Ooet-Indlë) H. J. Polak, dir off. van gez. 2e kL, Heem stede; A. Merkelbach, kap der inf, s Graven hage. Z.H. Exc. Mgr. J Biermans. Algemeen Over ste der St. Joseph’s Congregatie voor Vreemde Missiën, in het Moederhuis te Mill Hill. Londen, de Kruinschering en de Mindere Orden toege diend aan de volgende Nederlandsche studen ten der Congregatie: G. Aarts (Gllze), J. Cra mer (Haarlem/. O. v. Dongen (Bterik), F. Git- mans (Tegelen), A. Hermus Zevenbergsche- hoeki. N Hettinga (Bolsward), J Hilders iLlsse), F. Hulsbosch (Breda), A. Kerkvliet iLisse), P. Koster (Bussum), J. Verbiesen (Til burg), P. Vergeer (Noorden). de valschheid In geschrifte bewezen en vorderde zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. B. A. Kolthof, achtte het tenlaste gelegde feit niet bewezen, hü vroeg Jaarom vrüspraak voor zün cliënt, subs, cle mentie. Uitspraak 20 Mei. Er heerscht onder het P.T.T.-personeel groote ontstemming over de door den Directeur-Ge- neraal der P.T.T. tegen 1 Juli a s. aangekon- digde nieuwe bezuinigingsplannen. Het personeel te Utrecht, georganiseerd In den R. K. Bond „Sint Petrus”, in den Chrlste- lüken Bond „Door Plicht tot Recht”, den Fede- ratleven Bond in Overheidsdienst en den Cen- tralen Bon (C.B.P.T.T.) kwam op Hemelvaarts dag In een drukbezochte vergadering büeen en nam een motie aan, waaraan het volgende is ontleend. De vergadering, enz., kennisnemende van de voorstellen van den dlrecteur-generaal, welke o.m. inhouden: In krimping van het aantal bestel'Ingen. het niet laten loopen van een groot aantal postrütuigen, waardoor zoowel de verzending als de aankomst der correspondentie veel vertraging zal heb ben, vermindering van de openstellingsuren der kantoren, waardoor het publiek nog meer ge dwongen zal worden om nog langer aan oe loketten te wachten, terwül door al deze ver slechteringen de werkloosheid nog zal worden vergroot; wüst deze voorstellen met verontwaardiging van de hand en draagt de besturen op hierte gen met alel kracht te urotesteeren. R.-C.: Mr D. Kortenbout Mr. R. Römer. Leeuwarden. B. Tlemersma. kaashandelaar, Quizurn. Huizumerlaan 136. R.-c.: Mr. D. G. Kortenbout v. d. Bluüs. Cur.: Mr. J. Vis. Leeuwarden. J. H G. v. d. Woude. administrateur. Voorthuizen. R.-c.: Mr. A. D. van Regteren Al- tena. Cur.: Mr. A. L. Th. Kooien. Amersfoort. O. H Tempelman. Baarn, Penstraat X R.-c.: Mr. A D. van Regteren Altena. Cur.: Mr. 8. Knoppers. Amersfoort. M. Schreeuwer. Utrecht. Zandhofschestr. 140. R.-c.: Mr. A. D. van Regteren Altena. Cur.: Dr. Mr. R. T. C. van Roy, Utrecht. T. L. van Kleef, winkelier. Utrecht. F. C. Dondersstraat 5. zaak doende Blltstraat. R.c.: Mr. A. D. van Regteren Altena. Cur.: Mr. J. A. Paling, Utrecht. M E Huinlnga de Groot, radiohandelaar, Enschede. Janninksweg 157. R.-c.: Mr. R. C. Büleveld. Cur.: Mr. H. J. F. ten Cate. Hen gelo (03. J. G. Beune. Wed. J. v. d. Bosch, werkster (vroeger koopvrouw). Almelo, Irlsstr 88. R-c. Mr. E. van Schaeck Mathon. Cur.: Mr. E. G. M. Roolvink. Almelo. J. Welssink. slager, Glanerbrug. wm. Lcn- neker, Schipholtstraat 141. R-c.: Mr. E. van Schaeck Mathon. Cur Mr. R. C. Schlinge- mann. Enschede. J. te Hove, Enschede, Losserscheweg TL R.-c.: Mr. E. van Schaeck Mathon. Cur.: Mr. 8. Rozendaal. Enschede R. A. Hesseler. wed. B. K. Hermer, koop vrouw. Enschede, Kottendük S3. R.-c. Mr. van Schaeck Mathon. Cur.: Mr. L. L. J. Dons. En- schede. A. J. Kuster. vrachtrijder en expediteur. Oudorp. R-c Mr. J. Krabbe. Cur.: Mr. H. Judell, Bergen. A. Stlerp. Llmmen. R.-c.: Mr. H. M. Fruin. Cur.: B. W. Dwars. Hoorn. C. Stroet, veehouder en landbouwer, t Veld, Nieuwe Niedorp R.-c.: Mr. A. M. Lede- boer. Cur.: Mr. A. Veldman, den Helder H. Stort, den Helder R.-c.: Mr. J. Krabbe. Cur.: Mr. E. H. J. Wünne, Alkmaar. *J. Dekker Azn., bloembollenkweeker. Llm men R-c Mr. H. M Fruin. Cur.: Mr. H. Th. A v. d. Loos, Alkmaar. R. Jongeneel. graanhandelaar. Bleskens- graaf. R.-c.: Mr. M. van Aken. Cur.: Mr. B. J. Verhey, Dordrecht. K. Tukker, landbouwer, Noordeloos 22L R.-c.: Mr. J. H. van Welsen. Cur.: Mr. C. J. Beukelman. Gorinchem. Naar aanleiding van de door i*V raadslid W Sanders betreffende het overplaatsen van leer lingen op openbare lagere scholen, gehouden Interpellatie, hebben B. en W. van Gouda den Raad medegedeeld, dat de getroffen maatrege len door den nood der tüden noodzakelijk ge worden zün en de onderwüsbelangen in het algemeen niet hebben geschaad. B. en W. .erkennen, dat door de door hen ge troffen maatregelen aan de wenschen van eeni ge ouders mogelük eenlg geweld Is aangedaan, maar het algemeen gemeentebelang eischte het treffen ervan. Dit had den voorrang. De oor zaken, die, in uet flnancle-1 belang der gemeen te tot hét nemen der gewraakte maatregelen noopten, zün niet alleen ten volle blüven be staan, maar zü zün zelfs aanzlenlük verscherpt. Daar z« de door den Goudschen kantonrech ter gewezen vennissen nlei. van eenlgen invloed achten op de genomen maatregelen tot her- groepeering van leerlingen over de openbare la gere scholen, zun B en W genoodzaakt de door den heer Sanders gestelde vragen, of B en W. bereid zün de lokalen van de scholen 6 en 7 weer open te stellen voor de kinderen, die daar aanvankelük waren Ingeschreven, en de kinderen van school B toe te laten tot de school, waarop zü door hun ouders zün Ingeschreven, ontkennend te beantwoorden. In de te Amsterdam gehouden persconferen’ie van den Landelüken Bond van Winkeliers in Damesconfectle In Nederland, heeft de secre taris, mr. Jul. Keizer, namens alle bü deze onlangs opgerichte organ satie asmgeslotenen, woorden van protest en van critlek doen hoo ren. naar aanleiding van het feit, dat een contingenteerlng van damesconfectle afge- kondlgd is en de tijdsduur later weer verlengd is zonder dat de bij zulke ingrijpende maa*- regelen direct betrokkenen en be’anghebben- den gehoord of in elk geval in voldoende mate gehoord zün. Met nadruk wees mr. Keizer op het feit, dat met de zaak der contlngen‘e»rlng niet uitsluitend het vakbelang, doch het aleemeen handelsbelang gemoeid Is. In de Crisis In- en Uitvoerwet wordt gesproken van een ttjdelüke beperking van overmatigen Invoer, welke ge vorderd wordt door het landsbelang. Op net gebied van de damesconfectle Is echter geen snrakevan overmatigen invoer. Wat we" thans zien is in strijd met de considerant de wet en desondanks is de teering van damesconfectle bü sluit toch verlengd tot 1 Februari ook bü de besprekingen, die aan dit I n t 2 s

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6