ONS BLAD meuw Duitsche rijksdag in kalmte bijeen Heden verkiezing Fransch staatshoofd I t M D Lebrun eenheids- candidaat de voor Tardieu af Massa-ontslagen bij Bata? Bruening radio Typhoon teistert Annam WISTU Staat van beleg in Peru Het nieuw* van heden Painlevê trekt zich terug Een bisschop bij brand DE BAROMETER Oppositie heeft weinig in te brengen De ouders van zijn oerloof de doodgeschoten Overwinning van Ma RIJKSREGEERING BLIJKT STERK TE STAAN DOUMER NIET IN HET PANTHEON Vijfhonderd dooden? omgekomen JOH. LAUWERS £1 3 DINSDAG 10 ME11932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 109 li, TELEFOONNUMMER 435. Het Weer DOUMER EN ZIJN VOORGANGERS De situatie in 1931 twee kruiser» DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De Massie’s verlaten het VRZESELIJK DRAMA s JL Ter vergelijking herinnering Voor het eerst sinds drie eeuwen is Zondag de Noodkist van Sint Servaas te Maastricht langs den alouden bidweg rondgedragen Gorguloff, de Russische moordenaar, wordt door de politie aan een verhoor onderworpen Honoloeloe Aanslagen op Fransche presidenten Aanslagen op presidenten binnen en buiten Frankryk Na een onderdrukte muiterij van communisten aan boord van Nazi’s blyven rustig zitten huidigen toestand, die tusschen oorlog en vrede instaat Een eind moet komen aan den Credietcrisis en begrooting „Beheerder van faillissemenC’ DE NOODKIST VAN ST. SERVAAS DE MOORD OP PRESIDENT DOUMER 4 NOORD HOLLANDSER DAGBLAD Staat van belet ia geheel Peru. Natuurramp la Annam (Fraaseh Aehter-IndH) en De VMeter eiad Mei gestoten? Kalme zitting van den Dnitachen Rijksdag. BoUInfen tusachen de bevolking op Timor. De melkveehouderij vraagt dringend em steun. O o we- door 1.IT I W’1 Vooruit. Uitslaande braad te Eindhoven. Bewoners met moeite gered. HONOLOELOE, 9 Met (VB.) De Jeugdige echtgenoote ven den Amerikaanschen zee-offi- cier Massie. die ten nauwste betrokken was by het geruchtmakende moordproces te Honoloe loe, is ondanks de pogingen der civiele autori teiten van Hawaï om haar tot blijven te be wegen, in gezelschap van haar moeder en haar echtgenoot van Hawaï vertrokken, hoewel de beide laatsten door de Jury schuldig waren be vonden aan dood door schuld. Mevrouw Doumer heeft Tardieu verzocht, dat het HJk van haar man in den familiegrafkelder zou worden begraven. Het lyk zal dus worden overgebracht naar het kerkhof te Parit» HANOI a Mei. (Reuter). Het Zuidelijk deel van Annam is heden door een typhoon geteis terd, die groote verwoestingen heeft aange richt. Het aantal dooden moet 500 bedragen, o. w. twee Europeanen. Wegen en bruggen werden vernield, benevens een radiostation. Een vuur toren werd gedoofd modat de scheepvaart ge stremd ia. die den kruiser Coronel Bolognesi” trof, waar op de muiters de witte vlag heschen en zich overgaven. In den nacht van Zaterdag op Zondag was het te Lima reeds tot een groote studentenbe- tooging gekomen als protest tegen de arrestatie van den leider der oppositie. De la Torre. By een botsing met de politie werden 30 personen gewond. Op het dak van eenlge regeerlngsgc- bouwen staan machinegeweren opgesteld, ter wijl het centrum der stad door militaire troe- penafdeelingen wordt bewaakt. SANTIAGO (Chili), Mei. (Reuter) By een hevigen brand In het bisschoppelijk paleis te Valdivia zijn de biaschop en vele andere per sonen om het leven gekomen. In bet Duitsche grensplaatsje Scherpenaeel by de Nederlandsche gemeente Waubacb heeft hedenmorgen vroeg de 36-jarige Peymans de belde ouders van zijn verloofde doodgeschoten Tusachen den num en zijn verloofde waren moeilijkheden gerezen, waarvan de ouders van het meisje de oorzaak zouden geweest zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Lebrun candidaat voor Franach presidentschap^ Palnlevé trekt sieh terug. Verdere verwachtingen: opklarend en iets zachter. Nachtvorstverwachting: geen nachtvorst. Tardieu trok de consequenties uit den stem busstrijd en was van meenlng, dat hjj zijn meerderheid had verloren. Vraagt de nieuwe president hem Dinsdag as. nog te blijven, dan zal hij alleen de loopende zaken afdoen Het nieuwe ministerie moet gevormd zijn vóór 13 Juni ax. datum van bijeenkomst der nieuwe Kamer. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per loss» regel 20 c; Ingez. m»d. 40 c per regel; Idem op pag. één 55 C. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de klein» annonces Omroepers zie de rubriek. Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar tot half bewolkt, waar schijnlijk enkele regenbuiten, iets sachter. zorg nog niet gedekt zijn. Dit bedrag zal afhan- g -’ van de mate waarin 1 werkverschafflngs- plan zal slagen. Overigens Is de begroeting op een bedrag van ongeveer 83 milliard sluitend gemaakt. Zij Is op de uiterste spaarzaamheid Ingesteld. De politiekosten welke den landen worden uitge keerd bedragen 23 milliard, zoodat de eigen lijke Rijksbegrootlng dus 6 milliard bedraagt. Een milliard hiervan komt aan de werkloo- zen. 13 milliard aan de oorlogsslachtoffers. 477 millloen voor de sociale verzekeringen en 420 millioen voor de buitengewone schulddelglngen. De amortisatie en rentedienst der vlottende schulden, zoomede die van de herstelleenlngen vereischt 700 millloen. ■v n de geschiedenis der attentaten neemt de aanslag op Doumer een eigenaardige plaats in. Bij de weinige gevallen, dat tn de derde republiek een schot werd afgevuurd of een ander moordwapen werd gebruikt, wa ren altijd politieke motieven voor de daad aan te wijzen. Van doodelijke werking was tot dus ver alleen de aanslag op Sady Carnot, die 24 Januari 1894 te Lyon door den anarchist Caserio met een dolk werd doorstoken. Emil Loubet ontkwam op 31 Maart 1905 te Parijs aan een bomaanslag, die wel niet voor hem was bestemd, maar voor konlng Alfons van Spanje, die naast hem in bet rijtuig zat. Mlllerand ontkwam op 24 Juli 1922 in de Champs Elysées aan een aanslag, dien de anar chist Jouvet op hem pleegde. Als eerste spreker by het algemeen debat voerde de soc.-democratische fractieleider Breltacheld het woord. Als verrassing bleven de nat.-socialisten, die in vroegere Ryksdagzittin- gen steeds by socialistische redevoeringen de zaal verlieten, thans zitten. Zelfs by passages, die tegen hun party gericht zyn, gaan zy de perken der gebruikeiyke parlementaire interrupties niet te buiten. Dr. Breltacheld stemde met het wetsontwerp in en sprak de hoop uit, dat de credletmacht' glngswet nog in dezen korten zittingstermijn sal worden afgehandeld. De communistische afgevaardigde Schneller protesteerde tegen de ontbinding der ,4fod- lOozenorganisaUes". Afgevaardigde Reinhardt (Nat.-Soc.) ver klaarde, dat de minister op grond van zyn machtiging door middel van art. 48 geen geld meer krygt. Thans moet de Ryksdag den mi nister de credietmachtiging geven, welke hy waarschyniyk reeds ondershands heeft opge nomen. De natlonaal-soclallsten. aldus spr., dachten er niet aan. bet wetsontwerp goed te keuren, zy behouden zich het recht voor by het staatsgerechtshof te protesteeren tegen de be ruste grondwetachending. Dinsdagmorgen wordt de vergadering voort gezet. De eerste zitting van den Ryksdag heeft geen sensatie gebracht. De radicale vleugels hielden zich opvallend kalm. Gebleken Is, dat de positie van het rykskablnet tegenover het parlement sterk genoeg is. om rekening te houden met een verwerping van alle moties van wantrouwen. De wensch van de ryksregeerlng om de zitting zoo kort mogeiyk te houden, zal dan ook wel in vervulling gaan. De regeering wil de laatste dagen voor Pinksteren besteden voor positief werk aan de nieuwe Noodverordening. dat onze ADVOCAAT vanaf LM per fteoch onder voortdurende scheikundige contróle staat en dat by afname van 6 flesschen de prijs slechte 1.45 bedraagt’ W. M. H. PELS ZOON, Alkmaar Kooretraat 48-51 Telefoon M7 BERLIJN, 9 Mei. Na een reces van tien weken is de Ryksdag voor een korte zitting byeengekomen. De politie oefende een strenge kaartencontróle uit, doch zy had het ditmaal makkeiyker dan vorige malen. Groote volks verzamelingen deden zich niet voor. In het Ryksdaggebouw vulden de publieke tribunes zich eerst langzamerhand. De schulddelgingswet, die het eerste onder werp op de agenda vormde, kon ook weinig stof tot bitteren partijstryd geven. In vervolg daar op had echter een algemeen politiek debat plaats, waarin de In den verkiezingsstryd ge laden gemoederen zich hadden kunnen luchten. Behalve moties van wantrouwen der oppositie partijen, is ook een voorstel der nat.-socialisten aan de orde tot opheffing van het verbod t'gen de nat-soclallstische storm-afdeelingen De te verwachten levendigheid bleef echter uit. In de regeerlngsbank zag men den Rykskan- selier Dr. Brünlng, den Ryksminlster van F- CHARBIN, 9 Mei. De troepen van genaraal Ma Tsjang Sjan hebben by Cochooeia aan den spoorweg naar Hall oen, ongeveer 75 KM. ter Noorden van Charbln, de Mandsjoerüsche troepen een zware nederlaag toegebracht. Generaal Ma marcheert thans naar Tsltslhar. Verde» wordt gemeldt, dat de troepen van Mandsjoekwo op 30 Kilometer afstand van Charbin aan den Oost-Chlneeschen spoorweg een nederlaag hebben geleden, en dat de Ja- pansche troepen aan de benedenloop van de Sungari-rivier in een hevig gevecht gewikkeld zyn. ZLIN, 9 Mei (VX>.). De volledige stopeettlng van den schoenenuitvoer uit Tsjecho-Slowakye heeft de wereldbekende schoenenfirma Bata te Zlln zwaar getroffen. De bouw van een groot aantal nieuwe bouwwerken voor deze firma la stopgezet en 5000 arbeiders zijn reeds ontslagen. Te Zlln worden 130000 paar schoenen per dag geproduceerd, terwijl de binnenlandsche be hoefte van Tsjecho-Slowakye slechts 75.000 be draagt, Er worden dus dagelijks 55.000 paar schoenen te veel geproduceerd. Binnenkort zullen waarschijnlijk wederom 7000 arbeiders ontslagen worden. Het totaal aantal te werk gestelde arbeiders In de Bata-fabriekea be draagt >4.000. PARIJS. 9 Mei. (Reuter). Drie Senaatsfrac ties hebben zich bezig gehouden met de candi- daturen voor de presidentsverkiezingen van Dinsdag. De fractie der republlkelnsche vereenlging, waartoe Lebrun hoort, heeft zich onvoorwaar- deiyk voor de candldatuur Lebrun uitgespro ken. Ook de fractie der llnks-republlkeinen heeft besloten voor Lebrun te stemmen. De senaatsfractie van de democratische radicale unie, welke overeenkomt met da frao- tle-Loucheur in de Kamer, heeft besloten Le brun te kiezen. Intusschen beeft de radicale senaatsfractie Palnlevé gepolst en hem den wensch te kennen gegeven ten gunste van een eenheidscandl- datuur. Palnlevé heeft verklaard zijn saadMatuur te rug te trekken. De eerste spreker was de Ryksminlster van Financiën Dietrich, die door de communisten ontvangen werd met den uitroep: „De beheer der van het faillissement heeft het woord”. In een uitvoerige rede verklaarde minister Dietrich, dat de berichten, als zou het Rijk nieuwe schulden hebben gemaakt, onjuist waren. Men is er echter niet in geslaagd de schulden op korten termyn In zoo groote mate af te lossen als men In November 1930 had ge dacht. Het jaar 1930 bracht een deficit van 1190 millioen mark, waarvan in 1931 420 mil lioen gedelgd kon worden, zoodat in het komen de jar- nog een tekort van 770 millioen gedekt moet worden. Minister Dietrich deelde mede, dat hlerby een deficit van 400 A 500 millloen Mark zal komen voor het jaar 1931. Gezegd moet het worden: 770 millloen deficit voor 1930, 500 mll- toen deficit voor 1931 en 550 millloen van de uitengewone begrooting. De gefundeerde schul den van het ”.yk bedroegen per 31 December 1931: 10308 millioen RJd.. dl. 300 millloen min der dan per 30 September 1930. In deze som is de Young-leenlng met 1473 millloen Inbe grepen. Hiervan heeft het Ryk geen penning ontvangen. Twee derde zyn aan de Entente ten deel gevallen, het andere derde deel is gekomen aan de Posteryen en de Spoorwegen. De gefundeerde schuld bestaat uit: Oorlogs- en voor-oorlogsche schuld (leenlngs-aflosslng- schulden) 4631 millloen. stabilisatleschuld 607 millioen, schadeloosstellingen 1291 millloen, her- stelschulden (Young- en Da wesleenlngen 2205 millioen, schulden voor buitengewone uitgaven 1474 millioen. Het Ryk heeft dus in de Jaren na den oorlog voor anderhalf milliard schulden aangegaan, al het andere vervalt op oorlogsschadeloosstelUn- gen en herstelbetalingen. De Minister van Waterstaat en de loonsver laging voor het spoorwegper BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. IEL ADMINISTRATIE 453. REDACTIE 635 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar ..ƒ2.— Voor buiten Alkmaar ƒ2.85 Met GeTIlugtreerd Zondagsblad j 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door do MW Onikkerlj Do Spaamostad Haarlem nanclën Dietrich, den Ryksminlster van Bin nenlandsche Zaken Groener en de meeste an dere leden van het Rykskablnet. De voorzitter, Loebe, herdacht in de eerste plaats den overleden vice-president van den Ryksdag, Dr. Rlesser. Voorts deelde hij mede, dat hy namens den Ryksdag ’n betuiging van deelneming had doen toekomen aan den pre sident van de Fransche Kamer wegens het overiyden van president Doumer, en een betui ging van deelneming aan het Internationaal Arbeidsbureau te Genève wegens het overlijden van den directeur Albert Thomas. Er zijn twee soorten credletmachtlglngen die, welke door de regeering door een formeele wet heeft gekregen en die welke vervat zijn in de Noodverordeningen. Tot deze laatste behoort de Noodverordening van 29 Maart 1932, waarbij de Rykspresident de credletmachtlglngen van liet jaar 1932 kan handhaven. Het geheel der verplichtingen van bet RUk, ontstaan door de credietcrisis, beloopt behalve de garantie ten gunste van de voormalige Da- nat-bdnk. 1115 millloen. Het werkeiyke verlies ten gevolge van de banken -tranaactle bestaat uit 185 millioen verloren subsidies en 150 mil lloen. welke by de Dreedner bank zijn verloren gegaan. Ten slotte besprak de minister de begrootlm voor 1932, waarbij de kosten voor de werkloozen- BERLIJN, 8 Mel (W. B.) De Berlynsche bui- enlandsche Persvereeniglng beeft vanmiddag een politieke matinée gehouden, in welker mid delpunt een groote rede 1^te de bultenland- sche politiek stond van Rljkskanseller Dr. Brue. nlng, welke per radio werd verspreid. De oorzaak der economische crisis en der geheele huidige ellende moet gezocht worden in het verdrag van Versailles, dat den over winnaars alle geluk, den overwonnenen alleen het ongeluk overliet Bruening zette daarna uiteen, hoe reeds veel voor Dultschland ten goede gekeerd was, hoe de stemming van haat geweken en in vele gevallen voor teekenen van sympathie heeft plaats gemaakt. Sprekend over de herstelbetalingen, zeide hy dat elkeen er van overtuigd was, dat Dultach- land de kolossale betalingen niet kan verrich. ten. Dultschland heeft offers moeten brengen voor den verloren oorlog, doch eens moet er toch een eind aan komen!'' Een eind moet komen aan den huldigen toe stand, die tsschen oorlog en vrede in staat. Men verkeert in afwachting van de conferen. tie van Lausanne, doch de staatslieden talmen, talmen, wellicht tot de hulp te laat komt. LONDEN, 8 Mel. (V. D.) „Sunday Dispatch” meldt, dat de minister van Bultenlandsche Za ken te zamen met den minister van Financiën en andere leden van het kabinet een nieuw plan voor herstelbetalingen heeft opgesteld, dat aan de Conferentie van Lausanne zal worden voorgelegd. Het plan streeft naar een bevre digende oplossing van het berstelvraagstuk en beoogt In het bizonder: 1. Het moratorium worde verlengd tot de crisis voorby is. 2. Vastgesteld zal worden, dat na dezen ter myn Dultschland zyn betalingen zal hervatten, zy Set -en lager bedrag dan tot nu toe. 3. Voorgesteld zal worden een commissie sa men te stellen, welke een definitief betalings plan voor de herstelovereenkomst, betalingen welke Dultschland werkeiyk zal kunnen nako men, zal hebben op te stellen. Men hoopt, aldus „Sunday Dispatch'*, dat bij overeenstemming der Europeesche mogendhe den Amerika bereid zal worden gevonden het Hoover-moratorium te verlengen. Mocht Ame rika evenwel weigeren, dan zal Engeland de in December vervallende betalingen aan Amerika insdag 10 Mei wordt te Versailles door de vereenlgde vergadering van Senaat en Kamer de nieuwe Fransche president gekozen. Op 13 Mei 1931 werden In Versailles de pre sidentsverkiezingen gehouden, toen Doumergue's zittingsperiode van zeven jaren was afgeloo- pen. Doumergue stelde zich niet voor herkie zing beschikbaar. De stryd liep tusschen Briand en Doumer. De uitslag der eerste ronde was: Doumer 442 stemmen. Briand 401 stemmen. Briand. die er vast op had gerekend geko zen te worden met een voldoende meerderheid, trok verbitterd en teleurgesteld zyn candlda tuur in. In der haast werd de Unksche candlda tuur Marraud (senator) opgesteld. De tweede ronde gaf volgenden uitslag: Doumer 504 stemmen. Marraud 334 stemmen. Doumer was dus gekozen. Thans gaat de stryd tusschen Lebrun en Palnlevé, tenzy Palnlevé by zyn besluit tot te rugtrekking van zyn candldatuur blyven mocht. In Frankryk kan men niets met zekerheid zeggen vóór het uur der beslissing werkeiyk geslagen is. CALLAO, 9 Mei (V. D.) Communistische matrozen hebben gisteren kans gezien zich meester te maken van de beide Peruaansche kruisers „Almlrande Orau” en „Bolognesi”. De officieren werden gevangen genomen en het bevel ging over naar een raad van matrozen. De gevangen genomen muiters zyn op het beleg af en zond ter onderdrukking van de mui- tery eenlge marine-vliegtuigen en twee duik- booten naar de opstandige kruisers,. De beman-’’ nlng van de „Almlrande Grau" gaf zich direct over, doch de bemanning van de „Bolognesf gaf zich pas over, nadat de kruiser van een duikboot een torpedotreffer onder de waterlinie had gekregen. De kruisers werden door infan- terietroepen bezet. Volgens mededeellng van de regeering is de orde aan boord weer hersteld i LIMA, 9 Mei (VB.) Hoewel volgens mede deellng der Peruaansche regeering na de over gave van de beide opstandige krutosrs „Almi- rande Grau" en „Bolognesi" de ruW weer her steld is, heeft de regeering in geheel Peru den staat van beleg afgekondigd. eD gevangen genomen muiters zyn op het eiland San Lorenzo naby Lima geïnterneerd, en zullen ter beschikking van een krygsraad wor den gesteld. De leider van den opstand Pezo is communist. Naar de Peruaansche regeering mededeelt, was reeds eenlgen tyd geleden een waarschuwing ontvangen van een Londensche firma, dat Zondag in geheel Latynsch Amerika communistische opstanden zouden uitbreken. De Peruaansche regeering was dan ook op den opstand voorbereid geweest. De muitende matrozen waren gisterochtend reeds begonnen andere schepen aan de kust te beschieten, toen aan den oever sterke afdee- Ungen regeeringstroepen opmarcheerden, terwyi tegelykertyd vliegtuigen en dulkbooten tegen de opstandelingen in werknig werden gesteld. De vliegtuigen wierpen twee bommen en door een der dulkbooten werd een torpedo afgeschoten j-'x oumer. de dertiende president der derde I J Fransche republiek, werd op een dertien- den van de maand, namelyk op 13 Mei 1931 tot staatshoofd gekozen en heeft dus 359 dagen zijn hoog ambt uitgeoefend. De meeste Fransche presidenten van Thiers tot Doumer hebben de volle voorgeschreven ze ven Jaren van hun ambtstyd niet uitgediend. 1- Thier legt In 1873 zyn ambt na een tyd van 2 jaren tengevolge van een motie van wan trouwen neder. X Mac Mahon demissionneerde in 1879 gens de anti-monarchistische oppositie. 3. Orévy bleef zeven jaren in het ambt, werd dan herkozen, moest zich echter na twee jaren terugtrekken tengevolge van onthullin gen over ambtsomkooping In zijn familie. 4. Carnot werd 1894 kort voor het einde van zijn ambtsperiode door den anarchist Caseria met een dolk vermoord. 5. Casimir Périer legt één jaar na zyn keuze wegens bevoegdheldskwesties het ambt neer. 6. Felix Faure wordt, na vier Jaren presi dent geweest te zyn, door een -beroerte doode- Hjk getroffen in 1899. 7. Loubet bleef de volle zeven Jaar presi dent van 1899—1906. evenzoo S. rnlMns van 1906—1913 en 9. Poincaré van 19131920 10. Deschanel treedt eenlge maanden na zyn verkiezing af, omdat zijn permanente regee- ringsonbekwaamheid door de geneesheeren wordt vastgesteld. 11. Mlllerand wordt 1924 na een regeerings- duur van vier jaren tot aftreden gedwongen. IX Doumergue blijft wederom volle zeven jaren aan het bewind tot 1931. 13. Doumer wordt 6 Mei 1932 vermoord door revolverschoten van een Rus. -v-v e aanslag op Doumer wekt de herinnering J op aan talryke aanslagen op presiden ten bulten Frankryk. De Zuid-Ameri- kaansche aanslagen laten we wegens hun on telbaarheid buiten beschouwing. Grooten Indruk maakten in de wereld volgende attentaten: Ds Grieksche minister-president Graaf Capo dTstrias werd 9 October 1831 te Naupll door den Malnoten-hoofdman Mauro Michaelis ver moord. De president der Vereenlgde Staten Abraham Lincoln werd op 14 April 1865 in het theater te Washington door den tooneelspeler Booth doodgeschoten. De Spaanache president Primy Praz werd 27 December 1870 op den terugtocht van de Cortez door acht kogels gedood. James Abraham Jarfield, president der Ver eenlgde Staten werd op 2 Juli 1881 door een waanzinnige. Chares Gulteau, vermoord door revolverschoten. De Amerlkaansche president Mac Kinley werd 14 November 1901 op een tentoonstelling te Buffalo door een Tsjechisch anarchist dood- geschoten. Warren Harding, president der Vereenlgde Staten, stierf 2 Augustus 1923 te San Francisco onder eigenaardige omstandigheden, die nooit geheel werden opgehelderd. Er wordt nog altyd beweerd, dat deze president door een geweld- dadlgen dood is gestorven. ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1