ONS BLAD De opvolger Doumer van Het verbod ’t Hitlerleger van Het nieuws van heien van Candidaat Poincaré Complot tegen Lilian Harvey Volkenbondszorgen om Danzig I VOOR ALLE KATHOLIEKEN SCHUIVENDE AARDE IN Z. 0, FRANKRIJK DE BAROMETER Lebrun is geen Millerand LUCHTREUZEN KAMPEN MET STORM Toevallig aan het licht Onrust over de „Akron JOH. LAUWERS 1 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 110 WOENSDAG 11 ME11932 Het Weer DE DUITSCHE RIJKSDAG OND ER STERKE BESCHERMING De o o DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Albert Lebrun ateur gekomen Dorp bij Chambéry bedreigd TORNADO TEISTERT BENGALEN Staat in den staat DE ZITTING GESCHORST Tegen Poolsche troepen LOOZE GERUCHTEN TE PARIJS Nieuwe troepen noodig in Mandsjoerije GEMOTIVEERD DOOR GROENER ALK MAAR-PACKET De Duitsche Ryksdag kwam Maandag byeen om te beraadslagen over de nieuwste noodverordeningen. De politie bezette de straten rond om het Ryksdaggebouw - Dorpen verwoest Het verschil tusschen Doumergue en Doumer was slecht* het wegvallen der letters „gue” Zep kan niet landen „Germania” in anderen kokers Rijksdag opnieuw een tooneel van wanorde. Nazi’s interrumpeeren Per losse regel 20 c.; Ingez. med 40 c per regel; Idem op pag. één 55 c. p. f. - Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Doll fuss is Oostenrijksch Kabinetsfrm Nieuw beroep tegen Polen Genève beraadslaagt In veiligheid Onjuiste beoordeeling Haar geld èn haar leven De Ryksbanier Meer zakelijkheid Een citaatje NA DEN DOOD VAN PRESIDENT DOUMER s den overleden president TELEFOONNUMMER 433. in Z. O. Frankrijk nur elnmal geben". Alkmaar: 6 A'dam: Een (Savoye). Tornado in Bengalen. Rede van Groener over het 8. A.-verbod in een wanordelijken Rükadag. Doll fuss ka bine tafonr ateur in Oostenrijk. Lebrun’s ambtsaanvaarding als Fransch presi dent. Bat’a toch in Nederland. De N.V. „Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam opnieuw failliet verklaard. Inbraak in de R.K. Pastorie te Bovenkerk. Ir. Th. J. Mansholt benoemd tot dlrecteur- generaal van den landbouw. grondverschuiving PARIJS. 10 Mei (Reuter). Sensationeels ge ruchten waren hier vanmiddag in omloop. o.a. dat de prefect van politie. Chlappe. zelfmoord zou gepleegd hebben en dat aanslagen gepleegd zouden zijn tegen verschillende hoog geplaatste personen. Havas deelt mede, dat de geruchten alle uit de lucht zijn gegrepen. Op beide Pinksterdagen en voorts lederen Zondag van van NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD V. BERLIJN, 10 Mei. Anderhalven r’ttingsdag heeft de Rijksdag het klaargespeeld, volgens de goede parlementaire vormen te beraadslagen De behandeling van het verbod dér nat.-soc Siturm A(btellungen) en S(chutz)-S(taffeln> was echter het sein voor nieuwe wanorde. Rijksminister Groener mengde zich, na een scherp protest van den natlonaal-sociallstischen afgevaardigde Ooering tegen het S.-A. verbod, in de politieke debatten. Hij verklaarde, dat indien afgevaardigde Goering d« regeerlng en hem het verwijt heeft gemaakt, dat zij door het verbod van 8.A. en 8.8. de moreele ont wapening van den vrijheidswil hebben teweeg gebracht, hij daar zeer ernstig tegen moet pro- testeeren. (Opgewonden met de vust op zijn lessenaar slaande): Daar moet ik ernstig te gen opkomen. (Handgeklap in het midden opgewonden interrupties bij de Nationaal-so- CALCUTTA, 10 Mei (Reuter). Het district Mymensingh in Bengalen is door een hevlgen wervelstorm geteisterd. Een gevangenis werd gedeeltelijk vernield en een aantal bewakers gedood; eenlge gevange nen wisten te ontkomen in de verwarring. De omliggende dorpen zijn verwoest en tel len naar men vreest vele slachtoffers. Verwachting: Meest matige. Westelijke tot Zuidelijken wind, betrokken tot zwaar of half be wolkt, aanvankelijk weinig of geen, later weer toenemende kans op regen, iets zachter. Verdere vooruitzichten: warmer. Nachtvorstverwachting: geen nachtvorst. Inzake de ..directe actie” heeft de rapporteur de instelling van een commissie van Juristen voorgesteid. Masslgll (Frankrijk) en Zaleski (Polen) ver zetten zich hiertegen. Tenslotte werd aan den rapporteur opgedragen persoonlijk overleg te plegen met vooraanstaande juristen en nog ge- CHAMBÉRY, 9 Mei (Reuter). Een hevige orkaan heeft het dorp geteisterd, alle rivieren zijn aanzienlijk gewassen. De toestand is krl- tleek bij 8t. Genlx-sur-Guiers, waar een aard- massa van naar schatting 2 mlllioen kub. meter is losgeraakt en langs de berghelling in de rich ting van het plaatsje afglijdt. Op deze bewegende massa staan tien gebouwen, waarvan er drie reeds zijn verwoest, doordat in de afschuivende aardmassa, op de wijze sooals dat bij aard bevingen dikwijls voorkomt, plotseling reus achtige spleten ontstaan, waarin boomen en huizen verzinken. De bewoners van de in het dal gelegen dorpen ontruimen hun woningen en brengen hun vee en inboedel in veiligheid. De schade is buitengewoon groot. Met hem zal dus, als 1 nieuw een gehuwd betrekken. Kinderen Lebrun naar ons weten »niet. Lebrun is in zijn hoedanigheid van kolo niale specialiteit hij was ook driemaal minister, van Koloniën ee’ 3 met Neder land in aanraking geweest. Er wordt ons daarover bericht: Merkwaardigerwijze komt uit Friedrichshafen het telegram, dat ook de Graf Zeppelin last ondervindt van een zwaren storm. Hier is de situatie echter niet zoo ernstig. Om 8 37 uur verscheen het luchtschip, terugkeerend van zijn vierde Amerika-rels, boven de werven te Friedrichshafen, waar het een half uur later twee postzakken uitwierp. Het durfde echter niet te landen wegens den zwaren Z. W. storm en bleef boven de werven kruisen. Landbouw, belast nieuwe regeerlng. Dollfuss, de vroegere secretaris van de Land- bouwkamer van Beneden-Oostenrijk, bekleedde voor het eerst in het den 4den December 1930 gevormde kabinet-Ender de functie van mi nister van Landbouw en maakte later vice 1 uit van de kabinetten van Buresch. 1 weten, dat leeft geftlscht clalisten.) De aanduiding „op militaire leest geschoeid” diende slechts ter omschrijving van de daarvoor in aanmerking komende organi saties. Het verbod was evenwel gebaseerd op het gevaar voor de autoriteit van den Staat, dat daarin bestond, dat ten behoeve van een enkele politieke partij en in de hand van een enkele persoonlijkheid (interruptie linies: van een regeeringsraad) een goed georganiseerd en sterk gece- ‘raliseerd apparaat van 400.000 Jon ge mannen bereid stond, hetgeen onvereentg- baar is met de autoriteit van den staat. (Ge lach bij de nationaal-socialisten. Interruptie U bent een mooie soldaat). Afgevaardigde Goe ring heeft ook het verwijt herhaald, dat de maatregel getroffen zou zjjn onder den drang van de bultenlandsche politiek. (Afgevaardigde te doek volgen, nu het weet, dat het haar bijna had moeten missen. Lilian Harvey mag In zekeren zin de moord lustige Inbrekers dankbaar zijn, nu hun opzet is verijdeld, want zóón reclame heeft de Ufa nooit voor haar gemaakt. „Das kann das Leben nietwaar? u.. sis, ii.se, K.ee, ie.ee, is.ss ?.m, s.se, n es, i4.ie, ia.ee. is.is op 14 en 17 Mei van Alkmaar. S.SS. 11.SS, 14 00, 1S.SS van A’dam: 7.J0, ».M, 14», 14.0S Vanaf 12 Jual volledige zomerdienst. RORT WORTH, 10 Mei (Reuter). Het groote militaire luchtschip ..Akron” is tijdens een tocht naar de kust van den Stillen Oceaan door een hevlgen storm gegrepen. Alle bewoners van San Angelo werden bjj^ eengeroepen, om te trachten het luchtschip u|> doen landen, doch de wind verhinderde dit. Het luchtschip verdween in de richting van Crlstoval; men is zeer ongerust over zijn lot. unie en is een speciale vriend van Poincaré, die hem verleden jaar al gaarne als tegen- candldaat van Briand had gezien MJ de presidentsverkiezing. De rechterzijde gaf toen echter aan Doumer de voorkeur. Le brun werd evenwel den Hen Juni van verle den Jaar tot Doumër’s opvolger als voorzit ter van den senaat gekozen, zulks met 147 stemmen tegen 139 op Jeannemey. Lebrun is gehuwd m:t Marguerite Nlvolt. hij gekozen wordt, op- 1 president het Elysée heeft het echtpaar ADVERTENTIEPRIJZEN: BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. HL ADMINISTRATIE 453. REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 hooger. Dagblad ultgagwvwn door de N.V- Drukkerij Da Spaarnesiad Haarlem Afgevaardigde Goering heeft de vaderlands lievendheid der 8.A. geroemd. Voor zoover deze bij de ongelijkmatige samenstelling der SA. feitelijk aanwezig is, aldus Groener, wil ik haar eveneens loven. Maar hoe staat het met de redevoeringen der leiders. Ik wil slechts verwijzen naar de redevoering, welke Hitler te Lauenburg heeft gehouden. U hebt getracht, dat weg te cijferen. (Het komt dan tot opge wonden debatten tusschen minister Groener WEENEN, 10 Mei. (V. D.) De Bondspresi dent heeft dr. Dollfuss, thans minister van met de vorming van een Goering: Ik heb slechts gevraagd). Dat is juist uw methode, a’dus minister Groener. (Bijval bij de sociaal-democraten. Goering: Ziet u wie daar klapt). TOKIO. 10 Mei De vroegere ambassadeur Tanaka heeft Maandag in de kabinetszlttlng rapport uitgebracht over den politieken toe stand in Mandsjoerije. De bladen meenen té weten, dat Tanaka verdere versterkingen heeft geftlscht voor de Japansche troepen in Mandsjoerije, aangezien zonder deze versterkingen de orde in Mandsjoe rije niet zou kunnen worden hersteld. Voorts eischt hij steunverleenlng aan de -egeering Poe Yl. De 14e Japansche divisie arriveerde heden te Dairen, waar zü zich vereenlgt met de 6 divi sies, welke de militaire macht van Japan. Korea en Mandsjoerije vormen. Het Centrumsorgaan „Germania”, dat tot nu toe uitsluitend het orgaan was der conserva tieve Katholieken, Is thans met het optreden van den nieuwen hoofdredacteur, Emil Ritter een anderen koers uitgegaan. In zijn eerste boofdartikel legt de hoofdre dacteur er den nadruk op. dat de „Germania" het blad is voor alle Katholieken en niet het publicistische orgaan wil zijn voor een partij- richtlng, maar de weerspiegeling van de Ka tholieke levensbeschouwing. DANZIG, 10 Mei. (Reuter). Naar men zich herinnert, heeft de Volkenbondssecretaris in Danzig onlangs beslist, dat Polen door de uit sluiting van Danziger luxe-artlkelen uit Polen een „directe actie” begon, welke tegen den zin van de tolunle indrulscht. Polen scheen zich hieraan niet te storen en vaardigde zelfs een geldstrafbepaling uit tegen den Invoer van Danziger luxe-artikelen naar Polen. Da senaat van Danzig heeft den Volkenbond verzocht, een beslissing te nemen tegen deze nieuwe Poolsche maatregelen, die de economi sche kracht van Danzig in den wortel aantas ten. Danzig ziet in de niet-nalevlng van de be slissing van den Hoogen Commissaris, verder in de uitvaardiging van de' strafbepaling opnieuw een „action directe” van Polen. GENEVE, 10 Mei. (V. D). De Raad van den Volkenbond behandelde heden een aantal kwes ties Inzake Danzig van prlncipieele beteekenls. In de rapporten van den rapporteur, dan En- gelschman Eden, bleek dat de Raad de beslis singen, die de Volkenbondscommlssaris te Dan zig tot dusver heeft genomen, zonder uitzonde ring bevestigt. Inzake Gdingen wordt vastgesteld, dat Polen de verplichting heeft, de haven van Danzig te gebruiken. De Hooge Commissaris zal thans belde partijen verder over deze zaak hooren. Daarna zal zoo spoedig mogelijk een nieuwe commissie van deskundigen, bestaande uit Ju risten en economen, bijeenkomen. De kwestie van de spoorwegen in Danzig werd definitief opgelost. NEW-YORK. 10 Mei (Reuter). Het reuzen luchtschip Acron” zet koers naar San Antonio In TexM. Het schijnt, dat de bestuurders bet schip weer volkomen In hun macht hebben, on danks den zwaren storm. Uit Friedrichshafen wordt gemeld, dat de „Graf Zeppelin” vlot geland is, zonder dat de groote touwen werden uitgeworpen. „Wat Nederland betreft, willen wij hier memoreeren, dat Lebrun in Januari van het vorig Jaar nog een bezoek bracht aan Amsterdam, waar hij in het Koloniaal In stituut een rede hield over de beteekenls van het Fransche koloniale rijk. Bij deze gelegenheid gaf hij blijk ook goed de hoogte te zijn van den huldigen toestand in Nederl. Indlë, welke kennis spr. toen zelf noemde „beter, dan gij wellicht meent.” Het was dan ook minder tactvol van Le brun, toen hy In Maart d a v. zich by de behandeling van de koloniale begrootlng in den Franschen senaat geheel in stryd met de waarheid over den Nederlandschen archi pel uitllet. In zyn rede n.lwaarbij hy een uitvoerig overzicht gaf de economische en politieke situatie In het Fransche overzee- sche <yk, was het de volgende passage, welke door liaar onjuistheid Nederland pyniyk moest aandoen. „Wanneer ik de troebelen zie in sommige Kasrelsche en N e- derlandsche bezittingen en de rust en kalmte in de onze, dan kan ik niet vinden, dat de vergeiyklng In ons «padeel ultvalt.” Van een oud-mlnister van Koloniën, die, zr^als wy zagen, twee maai.den tevoren nog had getoond, van de n< tieke verhou dingen in de Oost goed op de hoogte te zyn, had mén een op dergeiyke wyze in- gekleede vergeiyking niet kunnen verwach ten.” Wy wenschen het nieuwe staatshoofd vrede en geluk. Moge hem niet het lot be schoren zyn van zyn voorganger! wy wenschen ook het Fransche volk ge luk, dat door- zyn grondwet in staat is byna meteen na het verlies van een presi dent een nieuwen te krygen en dus met een variatie uit den Bourbonschen Ko ningstyd kan uitroepen: De president is dood! Leve de president! Tegen de ranke blonde fllm-diva der Ufa, Lilian Harvey, die, zooals men weet, een En- gelsche van geboorte, en zooals de meesten waarschijnlijk niet weten, sinds lange jaren al de vrouw van Willy Fritsch is. moet een moord en roof-complot hebben bestaan, dat., volgens V. D. dezer dagen bij het verhoor van den moordenaar Ernst Waldow aan het licht Is ge komen. Waldow heeft bekend met behulp van een jongen man een roofoverval te hebben be raamd op de filmster, waarbij deze zou worden vermoord. De politie beeft zelfs een uitgewerkt plan met een teekening van het huis van de fllmactrtce in handen Gelukkig heeft de onverlaat, die thana in verzekerde bewaring zit, geen gelegenheid ge had, zijn snoode plan te volvoeren. Het sterren plukken zal hij slechts In zijn misdadige fanta sie kunnen beoefenen. En het bioscooppubliek kan gerust zijn, dat het zijn aanbeden dansen de en zingende lieveling nog vele malen kan be wonderen. Het zal met nog dieper verteederde blikken haar levenslustige evoluties op bet wlt- Het was voor mij aan geen twijfel onderhe vig, dat op den duur de f?A verboden zou kunnen worden en met mij waren het mijn adviseurs en medewerkers eens. (Interruptie van rechts: Hoeltermann). Tot den herfst van het jaar 1930 was de 8.A. tamelijk kleurloos Dat veranderde evenwel tegen helfst 1931. De geheele organisatie was goed doordacht en In gedeeld. Het gevaar voor den staat werd bui tengewoon groot. Ondanks alle verklaringen van legaliteit, welke Ik in menigte ontving mpesten overtredingen worden vastgesteld. Een dergelijke organisatie heeft haar „Dynamiek" In zich en kan niet eenvoudig blijven bestaan Er ontstond een staat tegen den staat. Daarin lag een zeer bizonder gevaar. Ik herinner slechts aan den Hitlerputsch. De SA. was tegen den staat gericht, wat niet het geval is met de Rljksbanler. De Rljksbanler is grondwettelijk boven de partijen. (Hoongelach bij de natlonaal-sociallsten.) De minister besprak vervolgens net In ae SA.- en 8.8.-bureau gevonden materiaal. Wat de verwijten tegen de Rljksbanler betreft, al dus vervolgde minister Groener, geconstateerd Is, dat feitelijk enkele woordvoerders zich ver keerd hebben uitgedrukt. Hieruit kan niet wor den geconcludeerd, dat van de zijde van de Rljksbanler een omwenteling of de burger oorlog werd voorbereid. Na dit alles kan de boven-partljdige Rljksbanler niet gelijk wor den gesteld aan de 8.A. der naUonaal-sociaUs- ten, zoodat geen voorwaarden voor een ver bod van de Rljksbanler aanwezig zijn. Zonder SA. hadden wij In Dultschland orde en rust. U kunt den zin voor vaderlandsliefde zonder SA. en SB. in uw partij genoegzaam verde digen. Ik wil er met alles toe bijdragen, dat de geest van vaderlandsliefde In het gehee'.e Duitsche volk grooter wordt. (Bijval bij re- geerlngspartljen) Afgevaardigde Strasser (NaL-Soc): Namens de natlonaal-sociallstlsche fractie stel Ik voor de redevoering van minister Groener op gra- mofoonplaten In Dultschland te verspreiden Ik stel verder voor de debatten te onderbre ken, opdat het Rljksbablnet kan uitmaken, of deze man nog verder de openbare veilig heid en het leger In handen mag houden. (Ap plaus bij Natlonaal-sociallsten). Vice-president Esser (Centrum) sluit afge vaardigde Strasser dan van de zitting uit. De natlonaal-sociallsten protesteeren. In het alge meen tumult schorst de vice-president de zit ting door zich van sljn plaats te verwijderen. Na de hervatting sprak de Centrumsafgev Bell, die de oppositie aanmaande, naar meet zakelijkheid te streven, op dat het Dultacht volk eensgezind kan zijn evenals in de Augus- en Goering. Afgevaardigde Goering wordt door zyn partUgenooten er van weerhouden door te dringen tot het spreekgestoelte. -Hij roept her haaldelijk: Het gaat om de eer van mijn lei der). Minister Groener doet dan voorlezing van den tekst van een S.A.-bevel. dat bU een bin nenvallen van Poolsche troepen de SA. ter beschikking van den leider zouden moeten worden gehouden. ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers PARIJS 18 Mel (Renter). Albert Lebran is gekosen tot president der Frnsche republiek. Lebrun behaalde 639 stemmen. Frankrijk, het machtigste land van het Europeesche continent, verstard In goud en wapenen, is op het toppunt van zyn schier Napoleontische grootheid Is niet byna heel Europa lakei in zyn gouden sta tiesleep en cliënt van zyn wapenfabrieken? arm aan groote persooniykheden. Daar gelaten, of de Fransche Kamer en senaat een groote persooniykheid zouden kiezen, als er eene voorhanden was, feit is, dat er nu slechts een middelmatigheid te kiezen is Deze tirade bedoelt niets onvriendeiyks en geenszins Iets oneerbiedigs aan het adres van het nieuwe Fransche staatshoofd Al bert Lebrun. Wij willen er allereerst mee zeggen, dat de nieuwe president Lebrun, thans oud-president van den senaat, even min als de oud-president van den senaat Doumer, vermoord president van Frankryk, een buitengewoon markante persooniyk heid is. Trouwens de senaat kiest geen buitenge wone persooniykheden tot president. Expo nenten passen niet op zyn voorzltterszetel. Evenmin als op den presldlalen zetel van het Elysée. Het presidium van den staat In Frankryk beteekentréen soort van politieke byzetting. De derde republiek is precies hetzelfde als een streng-constitutioneele monarchie. Evenmin als een constltutloneele monarch buiten zijn streng-omiynde be voegdheid kan gaan zonder gevaar te loo- pen zyn troon te verliezen, evenmin kan een Fransch president handelen uit eigen macht en welbehagen zonder gedwongen te worden het Elysée te verla ten. Casimir Périer wilde Ingrypen In aller lei wantoestanden, die zijn regeerlng kalmpjes liet bestaan. Hij zag de onmoge- lykheid van die poging In, trok de conse quenties en verliet, na één Jaar president geweest te zyn, het presidentieele paleis en zijn ambt. Dit was in 1894. Ook Alexandre Millerand probeerde een eigen rol te spelen. Onder Invloed van zyn schutsengel een engel met het zwaard! Poincaré wilde hy het Verdrag van Versailles precies naar de letter uitvoeren. Dultschland moest naar zyn wil betalen en herstellen In den rigoureusen zin van Poincaré. Maar de ze gepraal van het cartel In Mei 1924 onder leiding van Herriot haalde een streep door zyn barre rekening. De regeerlng-Herriot dwong den eigenwillig-willenden-zyn tot onvrijwillig aftreden. De zachtzinnige mid delmatigheid Doumergue volgde hem op en maakte het ambt van president weer zui ver representatief, wat het naar zyn wezen ook behoort te wezen. De geschiedenis herhaalt zich, maar in welk een gewyzlgden vorm. Evenals Millerand eenmaal is ook thans Lebrun de „candidaat van Poincaré”. Het Parijsche blad ,JL’ Echo de Paris” schryft: „Vergeten wy niet, dat de heer Lebrun.de candidaat Is van den heer Ray mond Poincaré en dat dit eminente be schermheerschap zwaar zal wegen by de stemming.” Dit citaatje komt uit een we reld van schimmen, uit een nachtasyL Want Poincaré i« politiek dood. En ware hy het niet en zou Lebrun, van wien nu reeds wordt verkondigd, dat zijn standpunt is, dat alléén het leger der Fransche veiligheid kan verzekeren, expo- seerend willen optreden dan is er weer (merkwaardig: ,J’ hlstolre se repète”) de overwinning van Herriot in den stembus- strijd.... Maar Lebrun, daar is geen kwestie van, Is geen Millerand. Hy zal het voetspoor drukken van Dou mergue en Doumer, tjlj wiens verkiezing men geestig zeide, dat er niets veranderde bulten het wegvallen van de letter „gue”. Er is dus van den nieuw gekozen presi dent niet veel meer te zeggen dan een dorre biograaf zou doen. Lebrun Is een begaafd, knap man, ging den weg van leder begaafd, knap man, die in Frankryk Kamerlid wordt. Herhaaldeiyk werd hy minister, ten slotte senator. En hy wérd nog Iets meer dan die vele knappen en begaafden, name lijk president van den senaat. Dit ambt bezorgde hem nu het hooge ambt van president der Fransche republiek. Zyn levensbeschryving luidt: Biographic Albert Lebrun Is ruim 60 jaar oud. Hy werd 20 Augustus 1871 te Mercy-le-Haut by Metz geboren, waar zijn vader boer was. Hy deed in 1892 met lof eindexamen aan de polytechnische school en tudeerde toen ver der aan de mijnacademle, die hy In 1896 als myn-lngenieur verliet, als hoedanig hij in staatsdienst trad. Hy behaalde al spoe dig een prys van de Academie van Weten schappen en maakte zich ook verder naam door publicaties op het gebied van myn- »n spoorwegen. Later werd hy hoogleéraar aan de handelshoogeschool. Al op 29-jarigen leeftyd. In 1900, deed, Lebrun zyn intrede in de Kamer, die hem In 1913 tot vice-voorzitter -oos. Hy was toen al minister van koloniën geweest ia de mi nisteries CaiUaux (1911) en Poincaré (1912) en werd ook weer met die portefeuille ba last In het ministerie Doumergue (1913’ *14). In den oorlog heeft hy in het ministe rie Clemenceau (1917) het ambt v~n mi nister van blokkade bekleed, dat hy na den Oorlog (T8— T9) voor dat van minister voor de bevrijde gebieden verwisselde. In Januari 1920 werd Lebrun tot senator gekozen voor het departement van de Meurthe en de Moezel, van welker provin ciale vertegenwoordiging hy ook voorzitter was. 'El .t: I F] Lebrun b*hoort Cot het bloc national en wel tot d2 rrpuhlikeinsche democratische

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1