RECHTSZAKEN V eilingsvereeniging „Noordermarktbond” RADIO-VARIA VERZOEK Adverteerders VAN PUTTEN OORTMEIJER VULPENDOKTER Payglop 18 - Telefoon 658 I BRANDSTOFFEN? VB! De uitslag JAARVERSLAG IN MINEUR Meervoudige Strafkamer HET LICHT-ELEMENT Lage omzet INGEZONDEN V VRAGENBUS DE RONDVLUCHT DOOR NEDERLAND „Wat is een heuvel? „Ken stuk land met een hoogen rug." Vergeefzche pogingen om toeslag te verkrijgen ARRONDISSEMENTS RECHTBANK ALKMAAR Voor den Politierechter van den herkenning*, wedstrijd 600 aoo noo c,our u«;rr WOENSDAG 11 MEI o f Zitting VM Dinsdag 10 MeL HET LltHT-tlt H£WT noodlge bezwaren Het lijkt ons In verband Openbare zitting van Maandag 9 Mei- rljwiel- 4444 wagons 10000 kg. Totaal van de slechte uitkomst van hetzelfde f •f ƒ4322315.66 4.43635339 2382.587.68 2373.74735 in aanmerking alle moeilijkheden is. St«CT«aL* OO ao f 40 Mijnheer de Redacteur. 1200 Ki mm 1 I goede ten DE DIRECTIE Uitspraken van Dinsdag 3 MeL Christiaan O., slager. Helder. Diefstal vertrouwen Inzake een Een w*U round’* kippendief De 20-jarige landbouwers-asslstent, Joh. 8., 1930 219.007.95 354.553 75 570348.19 287 .963 47 69340.13 88.126.56 259331.89 109.796.56 99.168.78 146367.— 127351.69 70331.71 01— 400 er. toen er voor welk Voorstander van belastingio sport. De niet verschenen heer Joh. Ulke Herman 8., ingezetene van Wervershoof, had zich op 31 Maart aldaar een rywielplaatje toegeëigend. Dit belastingmerk was het eigendom van den ge tuige J. Bos. De officier nam verdachte deze vrijpostig heid hoogst kwalijk, maar requireerde voor dit maal nog 20 boete of 20 dagen. Vonnis con form. Laat de heer 8. dankbaar zijn, want hij is waariyk'door het oog van een naald ge kropen! 1928 634.644.48 817.88933 1.019.564.51 409.770.30 65352.95 67.106.75 348.820 63 463.849.68 333.088.91 222 095 64 286342.18 Jan. Pebr. Maar April Mei Juni Juli Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. Vr.: Wat beteekent practisch de inwerking treding der Winkelsluitingswet op 1 Mel as. voor de Alkmaarsche winkels, d. w. z. op welke uren mag geopend en moet geslt'en zijn. Antw.: Wjj zullen dezer dagen in een arti keltje de geheele zaak nog eens uiteenzetten. Een onnette en bovendien grammati caal onquiste qualificatie. Een slanke Heldersche gehuwde dame, mej. Cornelia T„ echtgenoot* van den heer M. had volgens dagvaardig haar stadgenoot* mejuffr. Sjouke 8., gehuwd met den heer O., op zeer duidelijke en openbare manier „een schoft" ge noemd. Ze bedoelde natuurlijk een schot te. doch dit taalkundig onderscheid was niet van invloed op de strafwaardigheid. De thans ter zake be- leedlging terecht staande dame ontkende deze blamage te hebben gelanceerd, doch een tweede getuige, mej. Schenk, bleek de onhebbelijke uit drukking en nog meerdere van het zelfde wei nig hoogstaande kaliber 'de politierechter noemde het .gevleugelde woorden") mede te 'hebben aangehoord. Elsch f 10 boete of 10 da gen. Uitspraak 7 boete of 7 dagen. De veroordeelde verklaarde zich zelf echter plechtig onschuldig. Dit was nog weer 1264 wagons meer dan op tijdstip het voorgaande jaar. Neemt 1869 wagons i 10000 kg. 689 wagons 10000 kg. kool 1886 wagons k 10000 kg. Het blijkt, dat de beschrijving van de 8ele- nlum-cel, met daaraan vastgeknoopt de be schrijving van eenige praktische' toepassingen door menigeen met belangstelling gelezen is, en dat men ons critiek niet bespaard heeft. Vooral het zoogenaamde „inbrekersalarm" ontmoette van schuldbekentenissen, 3 maanden gevangenis- 1931 216.948.67 286.893.99 582.013.06 478375.81 63.158.07 47 058.69 147.66634 108.288.58 445.089.78 94.366.26 75376.06 58.612.14 j 8 3 J s 20 Aangevoerd werd In 1931 13.930.000 kg. roode kool 5.730.000 kg. gele kool 10.800.000 kg. Deensche witte kool 3390.000 kg. gewone witte kool 3310.000 kg. uien 740.000 kg. peen 4.880.000 kg. aardappelen 170.000 kg. bieten 364.000 kg. zilveruien 213.000 kg. slaboonen 6.400 kg. ramenas 3.400 kg. tuinboonen 500 kg. snyboonen 102.000 stuks bloemkool 1800 stuks Chineesche kool 10.000 bos peen. Beboet werden 79 partijen met 5 of 10 pet. van de gemaakte prijzen. Tenslotte bespreekt de secretaris de zeer on geregelde aanvoeren der producten en het aan voeren van minderwaardige kwaliteiten. Tel kens moet geconstateerd worden dat vooral in de maanden December en Januari producten worden aangevoerd, die in hooge mate afbreuk doen aan den goeden naam van de Hollandsche producten'op de buitenlandsche markten. Op gewekt wordt de kool op tijd door te schieten, zoo goed, dat de handel er mede kan werken, want niets is nadeeliger dan dat de handel niet kan koopen datgene waar de cliëntèle naar vraagt. Het verslag besluit met het aantoonen van de noodzakelijkheid om aan een betere aanvoer- regeling van de kool alle aandacht te wijden. Zoon’ dikke rik uit z’n lijf had hjj niet voorradig of te missen Maandag 18 April was onder meer ook ver zocht op het steeds rijk voorziene repertolr van den politierechter een nummertje ten beste te geven zekeren heer Hendrik Cornells H., 'n in woner van Hoorn, welke artist echter helaas niet verscheen, zoodat zij bijdrage maar buiten zjjn teegenwoordlgheld werd geëxecuteerd. Het bleek dat deze heer H. zich had te ver antwoorden voor een gelukkig in ons kalm kik kerland niet alledaagsch feit en wel omdat hij op een dag in Februari te Hoorn in het open baar op den hoek van de Nleuwsteeg een soort manifest, had uitgereikt, waarin het versufde volk va^ Nederland werd aangespoord maar korte metten te maken met de tegenwoordige maatschappelijke orde en zich eenvoudig met geweld, door plundering en andere radicale mid delen toe te eigenen, wat goedschiks niet ver krijgbaar werd gesteld. Deze propagandist voor de wereldrevolutie in haar meest aangenamen vorm had bereids aan een paar eerzame huis moeders, die eerst dachten dat het een nieuwe prijscourant was van Simon de Wit, Albert Hein of 'n andere* commercieele nakomeling van onze beroemde staatsman of zeeheld, bedoeld manifest plechtig uitgereikt, toen de politie aan deze rudimentaire uitlokking tot het ontkete nen van een terreur der proletariërs een eind maakte. Op de zitting, waar een exemplaar van de gloedvolle proclamatie als corpus delicti aan wezig was. werd de nog onbezonnen jonge man als revolutionair niet heel serieus genomen en de verdachte bij verstek veroordeeld tot 50 boete of 50 dagen. Op deze wijze werd hem bespaard een gevangenisstraf en hem belet te poseeren als martelaar van zijn sterk rood ge kleurde beginselen, maar een ieder die persoon lijk bekend is met de ellenden van de leege portemonnaie kan precies narekenen, dat een dergelijk onmatige vordering wel direct onder de oninbare posten kan worden geboekt. De veroordeelde althans zag er bepaald geen gat in en kwam tegen het bij verstek gewezen vonnis in verzet. Toen echter de verzetzaak werd uitgeroepen, was de opposant niet op het appel aanwezig, waarop onmlddeliyk het verzet vervallen werd verklaard. Voor den veroordeelde, die kort daarna arri veerde, zit er niets anders op, dan tegen het vonnis in verzet te komen bU het gerechtshof te Amsterdam. Hernieuwde poging om den Gardiaan- schen knoop door te hakken Onze welbekende heer Jacob de O., visscher en pandoer-specialitelt te Egmond aan Zee, die in den nacht van 21 op 22 April als gevolg van drankimpulsie uit de bottelarij van den heer Höppener een respectabele hoeveelheid vloei- vare verfrisschlngen ontvreemdde en tegen wlen onze anders zoo spoedig tot clementie bereide officier met onwrikbare hardnekkigheid vier maanden gevangenisstraf requireerde, ver scheen heden opnieuw voor het aanschijn des politierechters, ten einde zoo mogelijk, definitief ever zfjn naaste toekomst te hoeren beslissen. Mr. Belonje was zoo welwillend geweest deze prodeum juridisch by te staan. Verdachte had bereids te kennen gegeven aan aan mynheer Wlggers, dat hy tot alle mogeiyke antl-alcohollsche concessies bereid was. De gem. veldwachter ten Bruggencate wilde toezicht uit oefenen. Ook al weer een pracht-toezegging. Het was de bedoeling dat een gecombineerde straf zou worden opggelegd. De officier bleek in deze „laatste ronde” ge neigd wat water in zyn wyn te doen en vorder de alsnu 4 maanden, doch daarvan 2 maanden voorwaardeiyk met 3 jaar proeftijd en op te leggen byzondere voorwaarden. De verdediger noemde de voorgestelde straf tameiyk zwaar en drong aan op een speciaal voorwaardeiyke veroordeeling. De politierechter, daarop uitspraak doende, vonniste overeenkomstig het requisitoir van den officier. Straf. Pieter B.. vrachtryder. Oterleek. Hooger be roep vonnis kantongerecht Alkmaar terzake overtreding art. 22 Motor- en Rywlelwet. Vrij gesproken. Jozef K., arbeider, Wierlngen, mishandeling. 4 maanden gevangenisstraf voorwaardeiyk met 2 proefjaren. Mr. N. J. v. L-, advocaat, Alkmaar. Hooger beroep vonnis kantongerecht Alkmaar ter zake overtreding politieverordening der gemeente Bergen, ontslagen van rechtsvervolging. Jan Pieter A., sleeper. Hoorn. Het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, 100 boete of 100 dagen hechtenis met schadebeta- ling. Math. B„ veehouder, Broek op Langedyk. Hooger beroep overtreding veekeuringswet. Von nis bevestigd. Borchardus Wilhelmus van B., koopman. Hoorn. Hooger beroep overtreding politie veror dening Egmond aan Zee. Aangehouden. Fig. 1 laat het lichtelement zien aan de voer en achterzyde. De met en gemerkte aan- slultklemmen zal men ook op de afbeelding aan treffen. Het geheel is in een kleinen metalen cylinder ondergebracht. Wel is het element tegen uitwendige invloe den zeer goed bestand; een verwarming van meer dan 50 gr. Celsius dient men echter te vermijden. In fig. 2 laten wU nog een grafische voor stelling zien van de gevoeligheid van dit licht element voor lichtstralen van een bepaalde golflengte. De gedragingen van het type-C zijn vastgelegd door een gestippelde kromme iyn. Zooals men ziet is dlt element het gevoeligst voor de lichtstralen van 600 1000 x 106 m M Ten overvloede willen wy er nogmaals ult- drukkeiyk op wyzen, dat in een dagblad als dit geen uitvoerige technische beschouwingen thuis hooren. WU bedoelen dan ook slechts, te wij zen op nieuwe technische mogeiykheden. Wil men zelf een dergelUke installatie maken, dan is het misschien wel mogelyk met behulp van de technische wenken, die in deze artikelen vermeld zyn. Zoodra het echter gaat om het beschermen van belangryke eigendommen of voorwerpen van waarde en men wil gebruik maken van een dergeiyke installatie, dan is het de aangewezen weg, om met een ter zake kundige een en ander te bespreken. De uitvoering kan men dan ook beter opdragen aan een vakman. In zoo n geval zjjn de kosten dan toch ook byzaak. Een onrustig jongeling, die politie rechter, officier en reclasseeringsamb- tenaar veel bekommernis baart. Het staat wel vast, dat niet de politierechter, noch de officier of de reclasseerlngsambtenaar met veel bange vrees zyn vervuld met betrek king tot het onordelyke gedrag hunner eigen kinderen, maar des te meer koesteren zy zor gen voor de spruiten van anderen, die door ver schillende de strafwet rakende, afdwalingen hun speciale bemoeiingen elschen. En onder die talryke schaar jeugdige ver dwaalden behoort dan voorzeker ook de 21-ja- rlge slagersknecht en koopman Lodewyk van St., geboren en thans weer vertoevende te St. Pan- cras, welke overigens niet van geest en aanleg verstoken Jonge man. zich als gevolg van zijn periodieke onmatigheid aan verschillende straf bare feiten had schuldig gemaakt, zooals op 12 September 1931 te Vernieling en verzet en op 1 Januari daaraanvolgende vernieling in een café te Alkmaar. Aangenomen kan worden, dat deze delinquent er inderdaad naar streeft uit het verderfelyk drank-milieu verlost te worden. Maar het vjeesch is zwakken dan de geest en het valt niet gemakkeiyk den drankduivel onder de knie te krygen. Daarom had men getracht Lodewyk tot hooger maatschappelyk peil te brengen en daartoe hadden ook krachtige medegewerkt een tweetal particuliere phllantropen. de heeren Ambagtsheer en Strikker te Alkmaar. En in hoeverre al die pogingen om genoemd jongmensch moreel in veiligheid te stellen, met succes waren bekroond, zou dan ook op deze zitting nader besproken worden. De heer Wlggers kon tot dusver niet anders dan goede noten kraken van den candidaat-re- classant. die onder meer eerlyk had toegegeven dat hy één keer met zyn meisje een café had bezocht. Hy had toen plichtmatig een glaasje onschuldige cider gedronken. Teneinde echter de proef nog een poos voort te zetten, werd thans besloten, de verdere be handeling der zaak op 5 September as. te be palen en zoo mogelyk definitief te beëindigen. Het leek onbeduidend, maar het was lang geen kle*nigheid- De heer Jan F., een 26 jarig arbeider te Wee ringen stond voor niets meer of minder terecht dan voor het ernstig feit van opruiing. Hy zou namelyk in den laten avond van 28 Maart in de Koningstraat een gezelschap niet zeer alcoholvrye personen, dat luidkeels liep te zingen, althans geluiden uitstootte, die men met een beetje goeden wil voor zingen zou kunnen houden en welk „ensemble” door brigadier Bergsma en een collega, werd aangemaand tot stilte, te hebben aangemoedlgd met zingen voort te gaan onder de bewoordingen: Zing maar op. en goed hard! (’n Prettige medewer ker voor de di“naren van Hermandad die met de handhaving der Wieringer politle-verorde- nlng waren belast!) roepen! De verdachte deed het nu tameiyk handig voorkomen, alsof hy zelf ook bedoeld gezel schap tot kalmte had aangemaand, doch de of ficier wilde in dit aas niet bijten en requireerde f 25 boete of 25 dagen. Nog 'n kleinigheid by het maximum op het feit gesteld, namelyk 5 maanden gevangenisstraf of 300 gulden boete. Vonnis conform elsch. Een volledige straf-oefening Albert P-, een 20-jarig visscher te Helder had op 19 Maart zyn vakgenoot Pieter Eelman een opstopper toegediend op zyn oog. hem beet ge pakt, tegen den grond geworpen en hem ge trapt. De strydlustige visscher, thans terecht staande, erkende de mishandeling onder den invloed van een te rykeiyk genoten kwantum bier, te hebben gepleegd en betuigde daarover zyn spyt, die hy ook al per brief had uitge drukt. Elsch 35 boete of 35 dagen. Vonnis f 25 boete of 25 dagen. Men moet weten dat dergelyke liefhebberyen niet goedkoop zyn. Een vuistvechter uit Westerblokker De jeugdige landbouwersknecht Cornells Wllh. P. te Westerblokker sierde de verdach- tenbank op grond van het feit, dat hy op 28 Maart zjjn dorpsgenoot, de 20-jarige schilder Paulus Cornells Laar een vuistslag had toege diend. Het tooneel van den stryd was de dorps- balzaal ter plaatse. Voor den verdachte dreigde deze muls nog een staartje te krygen. aange zien hy op 29 Febr. voorwaardeiyk was veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf ter zake vernieling van een electrlsche verkeers-aanwy- zer te Hoorn. De officier was althans lang niet malsch en stelde de toepassing onfeilbaar in *t verschiet. Requireerde voor dit feit 20 boete of 20 dagen. De politierechter bepaalde echter zyn vonnis op 30 Juni. Het is inmiddels zaak tfoor Cornells om nu zeer braaf te zyn! de hiermede gewenscht om op éten en ander nog nader terug te komen, en wy zullen daarby als handleiding nemen een uitvoerig schryven, waarvoor wy den heer M. te Amsterdam hierby nog dank zeggen. De bemerkingen van den geachten briefschrij ver zyn terug te voeren tot twee hoofdpunten, namelyk ten eerste, dat de traagheid van de Seleniumcel van dien aard is, dat een handige, doch overigens ongewenschte bezoeker, door snel den lichtstraal te passeeren, het alarm signaal niet doet aanspreken en ten tweede, dat de Inbrekers niet zelden technisch zoo goed onderlegd zyn, dat de ontdekking van een in brekersalarm slechts een geamuseerden glim lach teweeg zal brengen, maar dat een derge- lyk toestel voor deze heeren geen moeilykheden zal opleveren. Om met dit laatste punt te beginnen, wy moeten toegeven, dat dit niet' uitgesloten la De bedoeling was ook slechts en zal het van al deze middelen blyven, om het aantal hinder palen voor deze „klasse van arbeiders” te ver- grooten. Zoo is byvoorbeeld de mogeiykheid. dat de inbreker, voordat .iy overgaat tot het openen van een brandkast, het inbrekersalarm bulten werking stelt door met een zaklantaarn de photocel te belichten, zeker niet denkbeel dig. Hy loopt daarby echter risico's, want ook verandering van bellchtingssterkte, en vooral als deze constant is. kan voor hem nadeellge gevolgen hebben. Zelfs al zou het spectrum der lichtstralen niet veranderen, waartoe hy dus eveneens met een onzichtbaren straal zou moe ten werken (ultrarood), dan nog heeft hy te kampen met. de Instellingsmoeiiykheid. In het vorige artikel dachten wy duldelyk genoeg naar voren gebracht te hebben, dat de camouflage van een dergelijken valstrik zoo danig moet zyn, dat de ontdekkingsmogeiyk- heid zoo gering mogelyk is. Zoo men wil kan men nog verder gaan en bovendien een loos alarm opstellen. Wy denken hierby aan de methoden, die in den afgeloopen wereldoorlog, aan beide kanten veelvuldig werden toegepast. („Zoogenaamde” artillerie-opstellingen en mi trailleurs-nesten). In het kort willen wy dus zeggen, dat deze installatie nooit gegarandeerd feilloos kan zijn, maar waarvan kan men dat wel zeggen? Een ongeljjke knokparty De heer Pieter K. een 33-jarige Inwoners van de Blauwe Reigerpolder Heer Hugowaard. com pareert voor den politierechter als verdacht op 31 Maart den I3-Jarigen J. Bes onthaald te hebben op een vuistslag tegen het hoofd. De jongeheer Bes reeds in den Jan Glynesweg op zyn rywiel, werd eensklaps in zyn nek gepakt en vervogens op de boven omschreven onwel willende manier afgedroogd. De kleine Jan moest op aandringen van den politierechter, die hem al direct in de gaten had. echter toegeven dat hy Pieter K. wel eens had ultgescholden voor „verloopen kastelein!". De verdachte beweerde echter dat dit de oorzaak niet was. Hy had den jongen alléén vastgegrfpen, omdat hy de kinderen van ver dachte niet met-rust kon laten. Geslagen had hy niet! De officier releveerde dat ook hier weer een addertje onder het gras school en in verband met de aan te nemen voor verdachte gunstige omstandigheden, requireerde de officier vrij spraak. ’n Opinie die de politierechter ten volle onderschreef door dezen uitspraak te bekrach tigen. 1929 438.11730 513 846.39 w 1.011.601.74 971.683.28 261.700.82 14.098.30 203.821 26 voo.ovif.oo M 289.797.44 253 992.30 208.856.75 - 200.586.46 181395.57 141 466 68 vragen we ons af, waarom wordt ons de be scheiden gevraagde hulp niet geboden, welke toch zeker niet minder noodlg is? We kunnen ons de moeilijkheden der Regee- ring in dezen tijd indenken. maar.... als er toch aan steun wordt gedaan in verschillende vormen en men weet da-o niets beters uit te vinden voor den tuinbouw dan een renteloos leeninkje, moet het me van het hart, dat dit miniem en ontactisch bovendien is ingezien, omdat met den tuinbouw een groot gedeelte van het Nederlandsche volk staat of.... valt. We mogen vertrouwen, dat de aangewezen organisaties niet sullen rusten alvorens er meer dere tastbare resultaten, ook voor ons, zijn be reikt. In het bestuur heeft een reorganisatie plaats gehad. De bestaande commissie van beheer werd opgeheven, om hiervoor te benoemen een dageiykech bestuur van vyf leden, nJ. de hee ren J. Ootjers, voorzitter; Jac. Groen Az.. vice- voorzitter; J. Kliffen, secretaris, A. Bwager, penningmeester en P. Kosteiyk. lid. men hierby welke den afzet van onze producten belemme ren, dan mag het, gezien de uitkomsten met de vroege koolsoorten verkregen, geen verwonde ring baren, dat deze lange» tyd moeite had den om de gestelde minimumpryzen te kunnen opbrengen, waarby het weer ons ook nog par ten speelde in de wintermaanden. Het gevolg van dezen ellendlgen toestand was. dat er naar evenredigheid veel te weinig afgezet werd om ruimte te geven voor de resteerende maanden en het hopelooze begon men nu wel in te zien. Toen alle donkere wolken zich samenpakten en als het 'Vare dreigende op ons toe snelden, werd er uitgezien naar dekking, en waar we za gen, dat anderen dekking geboden werd onder onze Regeerlngsvleugels, meenden wy. dat we met eenzelfde liefde zouden kunnen worden ontvangen. Het gevolg van dezen ingetreden noodtoe stand is geweest, dat er een buitengewone al- gemeene vergadering werd belegd op 14 Decem ber, dus temidden der koolcampagne, waarin alle nooden tot uiting kwamen niet alleen, maar waarin ook eenparig het besluit genomen werd, om aan de Regeering het alleszins biliyke verzoek te richten, om voor alle koolsoorten, welke een zeer matigen prys niet konden op per 100 K.G. toeslag te willen Het eerstgenoemde bezwaar lijkt ons niet steekhoudend. Proeven, die wy persoonlijk ge nomen hebben, hebben ons de overtuiging ge geven, dat zelfs het zeer snelle onderbreken van den lichtstraal een reactie tengevolge heeft. Bovendien doet het ons genoegen thans te kun nen wyzen op het verschynen op de Hollandsche markt van het Tungsram licht-element, dat stralende energie, licht- en warmtestralen, om zet in electrlsche energie. Dit lichtelement is gevoeliger dan de Selenium-cel, al staat het hiermede In een zeker verband. Het opmerke lijke vrn dit element is, dat de Inwerking van de bestraling nagenoeg zonder vertraging plaats vindt. Het licht lost de electronen naby de beroerlngsoppervlakten op, waardoor tusschen het metaal en zyn daarop aangebrachte verbin dingen, by gesloten kring een stroom ontstaat, welke onmlddeliyk ophoudt te vloeien, nadat men de bestraling verbroken heeft. Er zjjn eenige typen van dit lichtelement In den handel. Voor het Inbrekersalarm zou onge- twyfeld zeer geschikt zyn het type-C. dat hoofd- zakeiyk gevoelig is voor den onzichtbaren straat Wat de Inwendige constructie van dit element betreft, deze Is zeer eenvoudig. Het element C bestaat uit een koperen schhf, met koper-oxydul bedekt. Het kbper-oxydul is voor zien van een ringvormlgen gouden rand, welke als positieve electrode dienst doet, terwyi de koperen schyf zelf de negatieve electrode is. Het middelste gedeelte, dat geheel onbedekt dient om de bestraling op te vangen. De algemeene vergadering wordt hedenmid dag gehouden in het café van den heer J. de Bakker te Noord-Scharwoude. Uit het jaarverslag van den secretaris nemen wy het volgende over: Met de teelt van ons eerste product, de vroe ge aardappelen, liep het, tengevolge van den grooten regenval, al spoedig mis, door het bui tengewone vroege Intreden der ziekte, met als gevolg, geen voldoende handel en daardoor lage pryzen. De slechte uitkomsten van deze teelt, en de uitkomsten van de twee voorgaande jaren, waarin door het grootste gedeelte onzer leden ook al geen brood was verdiend, gaven aanlei ding om een commissie samen te stellen, welke zich ten doel stelde in eenige mate schadeloos stelling voor de getroffenen te verkrygen van Overheidswege. Na lang wachten en hard wer ken door degenen, welke met deze taak belast waren, hoorden we wel veel, maarde tast bare resultaten bleven achterwege en zy, die door deze mislukking zwaar getroffen werden, waren aangewezen op hun vroege koolsoorten. Niet zoodra kwamen deze, In nog maar zeer geringe mate, op de markt, of ze bleken vrywel onverkoopbaar en menig maal waren we er ge tuige van. dat een mooi product, mits ook maar even naby de twee kilogram, de klok passeerde, alsof er niets werd gepresenteerd. De uien daarentegen leverden by een goe den oogst goede tot flinke pryzen op en gaven voor diegenen, welke zich onder de verbou wers mochten rekenen, een klein extraatje. Dit is naast de slaboonen het eenige artikel, dat goed van de hand ging, maar beide produc ten kunnen, als byteelt, geen dekking genoeg verschaffen voor onze hoofdproducten. De winterkoolsoorten leverden by eerste in ventarisatie aan onze markt het volgende kwan tum op: Roode kool Gele kool Deensche v Dit college vergadert eenmaal per maand, ter wijl het voltallige bestuur minstens eens in de twee maanden byeenkomt. De voorzitter, de heer 8. Brugman, heeft als zoodanig bedankt. In zyn plaats is gekozen de heer J. Ootjers. waardoor tevens de functies van veillngleider en voorzitter in één persoon ge combineerd werden, hetgeen een belangryke be sparing gaf. Wegens het heen gaan van den voorzitter werd door .Nieuw Leven" te Heerhugowaard de heer Jac. Gutter als vertegenwoordiger in het bestuur aangewezen, terwyi de L. T. B. afd. Heerhugowaard-Noord als derde bestuurslid aanwees den beer K. de Wit. Door de vermindering van bet aantal stem gerechtigde leden moest het bestuurslid Jac. Wit voor de vereeniging Nieuwe Nledorp uittre den. Hem wordt een woord van dank gebracht voor hetgeen hy gedaan heeft om de belangen der leden te bevorderen en de markt in bloei te doen toenemen. In het verstreken kalenderjaar werd het nieuwe betaalkantoor in gebruik genomen, het geen een goede verbetering is geweest. De be scheiden van den betaalmeester werden maan delijks nagezien en het mag gezegd worden, dat alles steeds in orde is en aan duidelykheid niets te wenschen overlaat. Ook het overige personeel heeft het zyne er toe by gedragen om de werkzaamheden een vlot verloop te doen hebben. Er werden in het afgeloopen jaar twee alge- meene vergaderingen gehouden. Het geheele bestuur kwam 8 maal byeen, terwyi het da- geiyksch bestuur, vanaf zyn installatie, 3 maal vergaderde. De samenwerking is steeds be waard gebleven, al deden zich af en toe mee- nlngsverschlllen voor. Het respect voor ieders meening bleef gehuldigd en kwam tot vrye Uiting. Vervolgens was uw bestuur steeds vertegen woordigd op alle byeenkomsten van de Lande- lyke-. Provinciale- en Vierbonds-vergaderlngen, alsmede telkens, wanneer er een vergadering van de Vereeniging „De Koophandel" werd be legd. Ons ledental is vrywel statlonnair gebleven en bedraagt thans 1532 leden, waarvan 1091 stem gerechtigden. Ik geef u hierna een overzicht van de omzet- cyfers aan de markt over 1931. Ter vergeiyklng geef ik u cyfersvan de voorgaande 3 jaren, waaruit u zal kunnen bly- ken de sterke achteruitgang van de laatste twee jaren en al lykt het bedrag van 2.273.74735 oogenschyniyk nog niet zoo heel laag, men ver- gete hierby niet, dat hierin de goede maanden Maart en April van het vorig jaar zyn opgeno men, welke aan enkele leden nog wel wat ten goede zyn gekomen. Noemde Ik u het seizoen- jaar 19311932. dan zou u een zuiverder beeld gegeven worden dit werkjaar. aan Beleefd verzoeken rtj de medewerking van onze HH. Adverteerders inzake het vroegtydlg toezenden van de voor de Zaterdag-nummers bestemde adver- tentiën. Wy zullen het zeer op prys stellen Indien wy de annonces, be stemd voor Zaterdag, reeds Donder dags of ulteriyk Vrydagsmorgens ont vangen. Door het vroegtydlg inzenden van ad- vertentlën kunnen wy ook aan de uit voering, dus aan het zetten van de ad- adverentie, meer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce komt. Mede in Uw eigen belang wy op Uwe medewerking en ander te mogen rekenen, waarvoor "bjj voorbaat onzen dank. -7 uit Venhuizen, thans deel uitmakende van de bezetting van het huis van bewaring, stond te recht ter zake dat hy in den nacht van 11 April zich wederrechtelijk uit een hok had toege ëigend te Venhuizen 3 blauwe kippen, eigen dom van den heer 8. de Vries, welke kippen hy op de Purmerender markt had verkocht voor 135. Dit jongensch. reeds vroeger ver oordeeld wegens diefstal van druiven uit een kas. had zich ook nog aan verschillende andere klppendiefstallen schuldig gemaakt, voor welke feiten hy thans gedetineerd was. De heer de Vries was door verdachte schadeloos gesteld, wat hem natuuriyk tot eer strekte. De officier verzocht thans nog geen vonnis te wyzen, in verband met de andere zaken, thans in behandeling by den rechtercommissaris. Verdachte was een rare Chinees en de offi cier wist nog niet welk Chineezenvleesch hy hier in de kuip had. De zaak werd alsnu voor onbepaalden tyd aangehouden. Vacantie In het tuinbouwersbedryf De 23-jarige tuinbouwer Cornells P. te War- menhulzên, had op 10 April het thans zoo rusti ge tuindersbedryf zoon beetje afgewisseld met kaartspel in de herberg en het afranselen van een zyner mede-spelers Piet J< kwestie ontstond over de afreker laatst gemeld feit' hy thans terecht stond. Elsch 15 bpete of 15 dagen. Vonnis conforttt De rustieke geweldenaar. Landelijk voet balent housiasme Geïnspireerd door een „glaasje” bier stak op 28 Maart de 25-jarige landbouwer Jacob V., uit Grootebroek. de handen uit de mouwen en diende zoowel den 17-jarigen Paulus Buisman als diens 20-jarlgen vriend Gerard Buisman een „watjekou” toe. Dit heldenstuk werd afge draaid in het café van den heer Boekweit. De 21 Jarige Gerard Bakker werd vooraf ont haald op den geurigen inhoud van een bierglas in zyn gelaat. Het spectakel was ontstaan na afloop van een voetbalmatch, waarbij Gerard Bakker en zyn team tot kampioen was ultge- r- De verdachte werd evenwel op voorstel van den officier, die te weinig getuigen had kunnen verzamelen, vrygesproken. De politierechter noemde het een boffertje! Misdryf artikel 239 Strafrecht Met gesloten deuren stonden terecht twee rare snaken uit Hoorn en wel de 59-Jarig kleer maker P. J. 8. en zyn partner Petr. B. (niet verschenen) welke personen zich op 12 Maart hadden schuldig gemaakt aan openbare schen nis. zulks onder den invloed van den bron van alle kwaad, den sterkendrank. Gerequireerd en opggelegd werd aan ieder 50 boete of 50 dagen. Een nette landlooper. Toekomstig kolonist Een 27-jarige huisknecht, genaamd Corn. O., oorspronkelyk gedomicilieerd te Rotterdam, die zyn congé had gekregen, was aan ’t zwerven geraakt en werd op 12 Maart door den chef veldwachter van Bergen aldaar aan den weg ziek en zonder middelen van bestaan, aange troffen en gedeponeerd in het centraal zieken huis te Alkmaar. De jonge man, thans gedeti neerd, stond beden terecht ter zake landloopery, verdedigd door mr. Veltman uit Den Helder. De vereeniging ..Het Hooge land" was be reid hem op te nemen. Gerequireerd werd alsnu 1 dag hechtenis en 1 jaar opzending voorwaar- deiyk met 3 jaar proeftyd. Mr. Veltman sloot zich aan by dit requisitoir. Vonnis: 1 dag hechtenis en 1 jaar opzending naar een rykswerkinrichling voorwaardelyk met een proeftyd van 3 jaar. Verdachte wordt alsnu opgenomen in de ko lonie .Het Hooge land”. uitslag: 1 G. H. Raat, Utrecht, 54 p.; 2 L. Tourné, Vrouwenstr 48 p.; 3 F. L. C. Raat. Cabeljauw- str., 54 p.; 4 J. L. H. Hazeloop, Westerweg, 45 p.; 5 A. -ten Bruggecate, Heiloo, 43 p.; 6 G. G. Nicolai, v. d. Woudestr., 43 p.; 7 E. Harder. Westerweg, 42 p.; 8 N. Mosterd, Boezemsingel, 40 p.; 9 J Doeschot. Tulnstr. 39 p.; 10 mevr. A. HarderTer Buurkes, Westerweg, 39 p.; 11 A van Ammerss. 8t. Josephstr 39 p.; 12 J. Rolf, Ryksstraatweg. 38 p 13 N. Kosteiyk. Heiloo, 38 p.; 14 H. London, Verdronkenoord, 38 p.; 15 J. M. F. Amtz, Emmastr.. 36 p.; 16 G. C. Dekker. Anjelierstr., 35 p.; 17 C. van Steeg. Zocherstr., 35 p-; 18 A. Hofmann, Kabelstr., 35 p.; 19 Henny Keizer. Anjelierstr., 34 p.; 20 W. Buers, Emmastr.. 34 p.; 21 N H. de Visser, Oudegracht, 30 p.; 22 K. L. Byl, Daliastr., 28 punten. De pryzen bestaan uit: drie tribuneplaatsen voor de motorraces op 22 Mei as., 7 paddock- plaatsen voor die motrraces en 12 doozen cho colade, alles in bovengenoemde volgorde. Deze pryzen zullen in den loop van deze week by de gelukkige winnaars thuis bezorgd worden. Beleefd verzoek” Ik een klein plaatsje in uw veelgelezen blad voor het volgende^ Velen uwer lezers zal het bekend zyn. en ook enkelen onbekend dat er te Egmond aan den Hoef een Carmelitessenklooster staat. In dat klooster wordt door de zusters dag en nacht gebeden: voor anderen. En wie onzer heeft nooit eens hulp noodig In een of andere moeiiykheid? Welnu, dan wende men zich tot het klooster te Egmond aan den Hoef. Ondergeteekende verkeerde eens in zeer moeiiyke omstandigheden en wendde zich tot de Eerw. Zusters Carmelltessen, die voor hem tot de H. Theresia gingen bidden. En zie, binnen enkele maanden waren zyn moelhjkheden ge heel en onverwacht tot een goede oplossing ge komen, waarvoor hy hier openly k zyn dank brengt. Een ieder, die in moeilykheden verkeert, kan ik aanraden de hulp van de Eerw. Zusters Car melltessen in te roepen. Een mooie gelegenheid doet zich hiertoe voor, bouw*het zyne zal moeten bydragen, maar,... van 17 tot 25 Mei n.l. wordt er door deze zus ters in het klooster een Nationale Novene ge houden, ter eere van de Kleine H. Theresia. Vwr deelname aan die novene kan men zich hl/het klooster opgeven; ook kan men zyn in tenties schrlfteiyk opgeven. Het giro-nummer van het klooster is 39730; Zusters Carmelltessen. Egmond aan den Hoef. De giften worden aangewend voor mindering van de bouwschuld van het nieuwe klooster met kapel. De algemeene Intentie dit Jaar is: door den voorspraak van de H. Theresia van God te ver krygen verbetering van den maatschappelyken toestand. Hierby kan een leder zyn eigen intenties voe gen; zy, die geen klein offertje kunnen missen kunnen evengoed hun Intenties opgeven en aan de Novene deelnemen. Ondergeteekende hoopt, dat na deze kleine mededeellng velen van deze schoone gelegenheid gebruik zullen maken. U mynheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, B. Alkmaar, Mei 1932. brengen, 1. verleenen. Hoewel we direct na afloop dezer buitenge wone Algemeene Vergadering contact zochten met de Regeering, werd niet nagelaten om sa menwerking te zoeken met gelykstaande veilin gen. waarvan, in het kort, het gevolg is geweest dat ook deze organisaties ons voorstel overna men en dat de verdere stappen hiertoe gedaan zouden worden door „den Vierbond". Inmiddels, zyn er eenige maanden verstreken, welke door de uitvoerende menschen niet onbe nut zyn gelaten, maar tot op dit oogenbllk, dat wy dit neerschryven, hebben we hier nog maar weinig goeds van mogen vernemen en willen we aan onze meening wel uiting geven, dat we het nu nog zeer In twyfel trekken of deze vorm van steun dan ook wel toegestaan zal worden. Mocht deze veronderstelling bewaarheid worden, zoo zal dit een groote teleurstelling onder de tuinders teweeg brengen, te meer, daar er in de moeliykste jaren voor onze Re geering. zulke groote offers van den tuinbouw, ten behoeve van het geheele Nederlandsche volk, genomen zyn, als het ware met overleg en zonder morren! De eenige steun welken de tuinbouw, in dezen uiterst benarden toestand, rechtstreeks van de Regeering ontvangen zal, bestaat uit een schrtel bedrag dat, ten behoeve der armsten onder de armen, beschikbaar wordt gesteld als een rentelooze, leenlng, waarby menige ge meente nog in ongereede wordt gebracht, om het hare hiertoe by te dragen, wyi het juist die gemeenten betreft waarin de nood het hoogst gestegen Is. We kunnen het toe juichen dat de akker-, landbouw en zuivelbereiding doeltreffend wor den gesteund, een steun, waaraan ook de tuin- Gistermiddag eindelyk kon de commissie der V.V V. Alcmaria byeen komen, om uit te zoe ken, wie van de deelnemers aan den herken- ningswedstryd nu eigenlyk een prys gewonnen had. De K L M. of liever gezegd de organisa toren van de rondvlucht lieten op zich wach ten en het duurde tot gisteren, voordat de wer, kelyke uitslagen by V.V.V. Alcmaria binnen kwamen. Onmlddeliyk is men aan het werk gegaah, om de diverse formulieren uit te zoeken. Er waren 57 biljetten binnen gekomen, zoowaar nog een behoorlijk resultaat, het weer en de orga nisatie van de vlucht zelf in aanerking geno men! Zooals men weet, war ener voor de onder deden van den wedstryd punten gegeven. Daar van was 10 het hoogste, wat gegeven werd voor het goed raden van de hoogte der verschillende vliegtuigen. Verder werden punten gegeven voor het goed noteeren der registratieletters, voor den tyd van overvliegen voor het merk, enz. Na lang uitknobbelen en tenslotte na loting waar dit noodig was kwam de commissie, die werd bijgestaan door twee redactieleden der Alkmaarsche dagbladen, tot de volgende

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6