VERZAMELEN VAN POSTZEGELS Na de schoonmaak DE INBREKER, DIE BANG WAS RADIO-PROGRAM VOOR EEN HOND Kostbaar bezit LACONIEK Gabriël Garcia Moreno Alle abonné’s de WOENSDAG 11 MEI VERHAAL VAN DEN DAG Dure exemplaren *s Wereld» duurste poet zegel NIEUWE DIEVENVAL De dubbele Boord FEUILLETON Waar zijn millionnairs te vinden? Een vierkantig gesneden stuk papier de waardevolste zegel ter wereld Donderdag 12 Mei AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL L-3 S=s .ft lubllek afstond voor Concerten Concert. AVRO. tdt 12.00 8.00 A'damsch Vrouwen- Voordrachten enz. 11.00 Cursus Klnder- Persberichten. MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) Grnmofoonplaten. Op de badplaats staan de deuren Der hotels weer wagen-wjjd, Wachtend op royale gasten Met een reuze-zee aan tijd. En dé stoelen der terrassen, Naar de prijzen voor den chic. Wachten, netjes opgeschilderd. Op een uitgezocht publiek. Op een wannen zomerdag In het jaar 1825 deed de goede Mrs. Montagu te Troy In den staat New-York de wekelijksche wasch. De wakkere huisvrouw merkte toen op, dat de boorden van de hemden van haar man veel vlugger sleten dan de rest. Plotseling kwam zij daardoor op het Idee afzonderlijke boor den te maken, die naar believen aan- en afgedaan konden worden. Aldus zette zij zich aan het naaien en maakte dubbele boorden voor haar man; spoedig opende zij een winkeltje, waar de buren haar product kochten; de clientèle breidde zich gestadig uit en na niet al te langen tijd kwam ook het fortuin binnen. Om kort te gaan, In 1840 werkten er meer dere boordenfabrleken in Troy en tegen woordig is het nog de stad, waar de meeste boorden gefabriceerd worden. 1000 10.1S 8.05 8.10 8 20 930 9.30 10.05 10.05 1030 1130 2.00 3.00 3.00 4.00 5.00 630 6.45 9.00 12.15 12 20 12.20 230 335 4.20 4 20 4.20 5.00 5.45 7.00 7.20 7.20 730 8.00 Hulzen. Vaz Dlas. Hilversum, Vaz Dlas. kziet. zijn er niettegenstaande de nog genoeg millionnairs. De In bijna land ton”, die het weinig opwekkend tafereel van de „Guayas” hadden aanschouwd en begrepen dat Garcia Moreno niet van half werk hield, wisten bij de nadering van de ..Smyrk" niet beter te doen dan het hazenpad te kiezen. BIJ tientallen sprongen de schurken overboord om al wadende het land te bereiken en In de bosschen te ver dwijnen. Toen de ..Smyrk” gevolgd door de „Talca” de „Washington” bereikten, waren de vogels gevlogen. Als bult werd echter de buiten gewoon interessante cor-espondentie van Urvina met zijn handlangers te Guayaquil gevonden. Garcia Moreno moest van een achtervolging van Urvina en de zijnen afzien daar hij ever te weinig troepen beschikte en de grens dichtbij was en de achtervolgers te laat zouden komen. Intusschen, de ongedachte en onverwachte overwinning was volkomen. Het wonder van moed en doortastendheid volbracht. Vóór den trlumphalen intocht in Guayaquil werd eerst krijgsraad over de oproerlingen ge houden. Velen waren gevlucht, velen gesneuveld. Van de 45 die voor den krijgsraad terecht stonden werden 17 wegens dwang vrijgesproken, 28 anderen ter dood veroordeeld. Na gebiecht te hebben werd het vonnis omniddellijk vol» trokken. De flotllle stoomde naar Guayaquil op en de jSmyrk” was het eerste vaartuig dat den havenmond Instoomde. Ben dichte menigte ver zamelde zich langs de kaden. Wie zou overwon nen hebben? Was het nog een redelijke vraag? Hilversum, AVRO, kleeding. Hulzen, KRO. Godsd. halfuurtje. Hulzen, NCRV. Handwerkcursus. Hilversum, AVRO. Knipcursus. Huizen. NCRV. Vrouwenhalfuurtje. Hilversum, AVRO. Ziekenuurtje. Hulzen. NCRV. Cursus Handenarbeid. Hilversum. AVRO. Sportpraatje. Huizen, NCRV. Knipcursus. Hulzen, NCRV. Causerie. En de Pier, met Vim gewasschen. Steekt haar langen neus in zee, Biedend daar een promenade Voor een dubbeltje entree. Nü de zon nog en wat hitte! Want de zon is hier de spil, Maar de zonkan men niet poet sen, Want zij schijnt slechts als ze wil.' Als bij ons de groote schoonmaak Heel het huis heeft frisch gemaakt. Dan bespeurt men hoe daar buiten Ook het leven weer ontwaakt. Want de Mei preekt ons vernieuwing. Nu beschouwden zelfs hun kennissen en de meiden hem als een die dorst. Zijn vrouw vertelde steeds aan leder die het hooren wilde: „Ja, en t mooiste is nog dat ik wakker werd toen hü naar beneden ging na dat hij gerucht geboord had. en, om mij niet te verontrusten, verzon hij een of ander smoes je”. Wie kennis wil nemen van bet nlenwste op modegebied moet, voor zoover htet Japon- nen en avondmantels betreft, zijn licht op steken bij de Parijsche modekoningen; wat tatoeëering aangaat, kan Australië hem het best op de hoogte brengen en wil hij wat van banditisme weten, dan moet hij (ver momd als arm man) naar Chicago gaan. De politie aldaar beweert een nieuwe methode te hebben gevonden om autodieven te vangen. Daar de onderwereld In haar ge heel toch niet meer Is te bestrijken, heeft de H. Hermandad zich toegelegd op het détail. En de verschillende manieren, die hij gebruikt om ulteenloopende boevenstreken te keer te gaan, doen aan als zoovele van smaak getuigende modes. Thans laat men autodieven op elegante wijze hun eigen die ven wagen sluiten. Men zet, hetzij In een een prachtige limousine neer. Na eenlgen tijd loods en gids dienst deed. De „Guayas” en de 1 „Bernardino" met de loodsboot lagen midden op de reede .terwijl de „Washington” op eenige Meters van de kust geankerd lag. Nauwelijks 1 hadden de oproerlingen het gevaar ontdekt dat i hen bedreigde, of een salvo uit al hun stukken deed de dapperen van de „Talca” niet weinig 1 schrikken. Garcia Moreno hield echter zijn zin- nen bij elkaar en commandeerde met zijn zware stem „Niet terug schieten, recht op de „Guayas' i aanhouden". Te midden van de kogels van de vijandelijke i schepen die echter slecht gericht waren en i weinig schade aanrichten, op schotsafstand ge komen. kreeg op commando van Garcia Moreno de „Guayas” de volle laag. Een schot was een voltreffer midscheeps op de waterlijn, dat ge weldige verwarring onder de bemanning bracht Steeds nader kwam de „Talca” en de opzet van i Garcia Moreno werd duidelijk. Voor men het verhinderen kon ramde de „Talca” de „Guayas” ter plaatse van den treffer. Na dezen opdoffer werd de „Guayas" geënterd en spronges de soldaten als katten op het dek; het werd een gruwelijk handgemeen, dat spoedig ten gunste van Garcia Moreno was beslist. Wat niet ge sneuveld of over boord gesprongen was, werd gevangen genomêh. Alles was zóó spoedig in zijn werk gegaan, dat weldra de „Bernardino” en de loodsboot hetzelfde lot ondergingen. In tusschen was de „Smyrk” klein maar dapper op de „Washington” afgestevend die. volkomen verrast door de eb, niet kon manoeuvreeren. Urvina en Robles aan boord van de .Washing hem laten fusilleeren, dan mocht hij zijn vlag als lijkkleed meenemen. Maar hij was nog niet aan het einde van zijn moeilijkheden. Bij het nazien der machines be merkte men dat verschillende onderdeden ver dwenen waren op order van denzelfden kapitein. Den machinisten werd toen op straffe des doods bevolen deze oogenblikkelijk weer aan te bren gen. Ondertusschen werd de boot zoo goed mogelijk in staat van verdediging gebracht. Garcia Moreno het 5 groote kanonnen aan boord brengen. Vriend en vijand beijverden ziel) hem te helpen. Zijn vrienden uit sympathie, zijn vijanden om van hem af te komen door dit allerdwaast avontuur. Inderdaad, hier leek het wel een weinig op. Het kostte Garcia Moreno buitengewone hooge sommen om de bemanning over te halen deze onderneming mede te maken die op een débacle en ondergang moest uit- loopen. HU koos zich 250 soldaten uit van de dapper sten die zich aanboden en stelde absoluut be trouwbare officieren aan. Een priester en dok toren vergezelden de expeditie. Na een gloeiende toespraak verliet de „Talca” met de „Smyrk”. een klein stoombootje als ge zelschap, in den laten namiddag van den 25en Juni de haven, nagestaard door de menigte die zich afvroeg wat voor goeds er uit deze dwaas heid kon komep. Den volgenden morgen verscheen de „Talca” en de „Smyrk” voor de reede van Jambeli. Be halve de 3 met kanonnen bewapende schepen hadden de piraten nog een klein schip dat als z -- "i verzekerlngsvoorwaarden tegen f Dflfjfj bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C(Ï bij een ongeval met f 7C/Ï bjj verUes van een hand f OC bfl verlies van sen f Cfi bijeen breuk van ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeringen f verlies van belde armen, belde beenen of belde oogen W.” doodelijken afloop f fcvtz.- een voet at oen oog Isiv." duim of wijsvinger vtz» been of arm De bevolking was evenwel verre van genist. Garcia Moreno kon nu wel proclamaties uit vaardigen. maar hoe zou hü de zeeroovers de baas worden. Met een proclamatie ging dat niet. Precies zoo dacht Garcia Moreno er zelf over. De komst van de Engelsche stoomboot „Talca” bracht hem de oplossing. Met deze boot wilde hij de verraders met hun schepen te lijf die op de reede van Jambeli geankerd lagen. Was het hem in het hoofd geslagen?? Toen de „Talca” gemeerd lag begaf Garcia Moreno zich naar denEngelschen consul met verzoek hem de „Talca" af te staan, om deze te bewapenen en daarmede de piraten aan te vallen. De consul stemde toe onder storting van een borgtocht. Toen echter Garcia Moreno in allerijl de boot wilde bewapenen en In ge reedheid brengen, kwam een nieuwe kink in de kabel. D econsul meende dat hU de boot alleen kon afstaan als deze gekocht werd, daar het schip vrU zeker verloren zou gaan in het ge vecht. De prijs bedroeg 1.250.000 peseta's. Ook dit werd bewilligd, maar nu kwam de kapitein van het schip zelf in verzet. HIJ streek de in middels geheschen vlag van Ecuador, beval allen werklieden en soldaten het schip oogenbllkkehjk te verlaten, zich beroepende op de Engelsche vlag. Nu, Garcia Moreno lustte desnoods ook nog wel een Engelschman en zelde op onvrlende- lljken toon tot den zoon van Albion, dat hü zijn mond had te houden. Zoo niet, dan zou bü 13 In den nacht van 31 Mei dreef de boot, schUn- baar toevallig, langzaam af naar de „Guayas”, het eenigste oorlogsschip van Ecuador. De com mandant van dit schip meende dat de „Wash ington" door een verkeerde manoeuvre in zijn nabUheid was geraakt, gaf order assistentie te verleenen, toen plotseling naderbü gekomen de gewapende bandieten met tientallen op het dek van „Guayas” oversprongen en de ongewapende, verraste bemanning overmeesterden. Daarop zetten de „Washington” en de „Cuayas” koers naar zee, waar zich nog een derde schip, de .Bernardino”, bü hen voegde. Den volgenden dag wist Guayaquil dat deze 3 schepen op 40 KM. afstand op de reede van Jambeli voor anker lagen ter beschikking van Urvina en Robles en de stad zouden bombardeeren als deze zich niet voor Urvina verklaarde. Intus schen was dan ook in de kazerne de opstand uitgebroken. Een speciale koerier bracht deze Jobstijdingen over aan Garcia Moreno die, herstellende van eene -dekte, zich in de omgeving van Quito be vond. „Bruut, die je bent, iedereen weet, dat je je vrouw een oor hebt afgebeten." „Onzin, ik ben vegetariër.” van kon overtuigen, dat zijn kostbaarheid niets zou overkomen, als hij haar eens ter bezichtiging van het pi een Londensche expositie. Tijdens de geheele tentoonstelling werd de zegel door twee mannen bewaakt. Bovendien verzekerde mr. Hind de zegel voor een zeer De gouverneur Dival van Florida was de zoon van een armen Vlrginiër. een streng norsch, stil man. Toen hij een jongen van 15 jaar was. zei zijn vader op een zekeren avond tusschen twee halen aan zijn pijp door: „Tab, haal dat groote blok eens binnen en leg het op het vuur. Tab ging naar bui ten en bekeek bet blok eens. Hij wist, dat het hem niet zou baten, of hij al zei. dat hij het te zwaar vond, en dat het niet geraden was zonder het blok op zijn schouders naar binnen te komen Hij vroeg zijn zusje, dat voorbij kwam, hem zijn geweer en kruit -te brengen. Het meisje denkend, dat haar broer het spoor van een beer gevonden had, of een roofvogel, bracht hem het verlangde. Tab liep weg en kwam terecht in Kentucky. Dat was in 1791. Vijftien jaar later was hij lid van het Congres en reisde naar Washington, zijn weg nemend langs zijn vaderhuis, waar men hem reeds lang dood waande. Nu was hij sterk genoeg, nam het blok op zijn schouders, en stapte naar binnen. De oude man zat nog als steeds onbeweeglijk naast het vuur. „Hier is het blok, vader." zei hij. .Je hebt lang werk gehad,” antwoordde de oude laconiek. „Leg bet maar op het vuur en ga naar bed.” En doordat dit ons bekoort Gaan wij, door een handje helpen, Daar ook gaarne mee accoord. We behoeven niet lang te raden wat er ge beurde. Beter of niet beter, aanstonds zat hij te paard, In een razend tempo zakte hü de Cor dilleras af en reeds 3 dagen na zijn vertrek, terwijl de oproerlingen meenden dat nu het bericht wel in Quito zou zijn, was hjj te Guaya quil. Zonder een oogenbllk te verliezen ging hij naar de kazerne. De schildwacht die hem aan riep, stormde hjj voorbij met een „Ik ben je cheF'. De deur van de groote zaal openrukkend waar de officieren juist de kansen der revolutie bespraken, weerklonk zijn gebiedende stentor stem: „Wat heeft dat hier te beteekenen”. Een oogenbllk van ijzige stilte. Daar stonden de officieren als aan den grond genageld, de blikken gericht op die gebiedende hooge ge stalte die met bliksemende oogen hen fixeerde. Geïmponeerd, overdonderd door zijn plotseling verschijnen, zwaaide in een moment hun ge heele stemming om! Wat Xi kerel, wat 'n re use- kerel! „Leve Garda Moreno!” klonk het als uit één mond. Het pleit was hier tenminste ge wonnen. Den volgenden morgen vernam heel Guaya quil dat Garcia Moreno in hun midden was door twee proclamaties die op de hoeken der straten waren aangeplakt. Een die de mobili satie van het lager beval waarvan de president het bevel op zich zou nemen (generaal Flores, de ex-president was inmiddels overleden). Een andere die de roovers van de „Guayas" tot pi raten brandmerkte die voor den krijgsraad zou den gedaagd worden evenals als allen die hun op een of andere wijze bijstand hadden verleend. (althans dit verwacht men), verschijnt de dief, opent één dtr portiers, zet zich achter het stuur en sluit de deur. Vervolgens slaat hij de motor aan en deze begint te snorren. Tot zoover gaat alles prachtig. Dan echter blijkt het, dat de limousin niet van haar plaats is te krijgen. De wielen zijn nJ. ge blokkeerd. „Niets aan te doen," denkt de dief, „dan ga ik weer weg.” Maar jawel, de mooie auto is wel van buiten af, maar niet aan den binnenkant te openen. „Ik«la een ruit in en verdwijn,” overlegt de bandiet. Maar de ruiten zijn van onvemiefbaar glas. De wanhopige pogingen van den gevangen roover om te ontsnappen, trekken tenslotte de aandacht van de voorbijgangers, die de politie gaan waarschuwen (als het tenminste zelf geen bandieten zijn) en na deze waar schuwing komt de sterke arm, die den man. arresteert en die (wanneer tenminste niet vermomde bandieten de rol der agenten hebben overgenomen) den betrapten „han- dlgen jongen” naar de cel brengt. Het is alleen jammer, dat men dit trucje hopgstens twee keer kan toepassen, zoodat men zich afvraagt, of het misschien niet voordeeliger is om de echte auto’s maar te laten stelen. 635 Langenberg (473). 7 05 Parijs (1725). 8.00 Hulzen, KRO. 8.00 Hilversum. AVRO. 10.00 Hulzen, NCRV. 10.15 Hilversum, AVRO. 10.45 Huizen, NCRV. 11.20 Brussel (508). 11.50 Parijs (1725). 1.50 Langenberg (473). 2.45 Hilversum, AVRO. 3.45 Hilversum. AVRO. 5.50 Brussel (508). 7.25 Rome (441). 11.00 Hulzen, NCRV. 11.30 Hilversum, AVRO. Toen Bart Kerkhoven den tweeden dag van zijn huwelijksreis driftig een nieuwen schoen veter stuk trok, welk feit alleen voor de slechte kwaliteit des veters kan getuigen, beschouwde zijn vrouwtje hem als een krachtmensen en bleef dat steeds In hem zien. Liefde is nu een maal blind.... Heel hun verder huwelijksleven, dat zeer ge lukkig was, bleef zü hem eeren als „haar held.” 1 Feit, dat Bart een zielig, stumperig man. netje was. vermocht niets aan haar gevoelen', te veranderen. Tot vervelens toe hadden hun kennissen al moeten hooren: „Ja. ja, je zou het niet zeggen, maar Bart is geweldig sterk. Als Je hem Zou zien als hij driftig was...." hier zweeg zü dan verder, doch trok een gezicht, of ze zeggen wou: berg Je dan maar! Als haar dienstboden Iets verkeerd deden klonk het strijk en zet: „Kind, stel je nu eens voor, dat mijnheer zoolets zag, ik beloof je. dat hij driftig zou worden en dan was je nog niet gelukkig.” Zü kon niet weten, dat, toen zjj voor een maand op reis was. er niets op tijd klaar was en haar gedienstigen 't beschouwden als een extra vacantle. De heer des huizes had den eersten dag schuchter gevraagd of 1 eten nog niet klaar was, doch toen hij bits ten antwoord kreeg, dat zü beter bekend waren met de huis houding dan bü. had hü een verontschuldiging gestameld en nadien geen woord meer durven zeggen. Gelukkig maar, dat zijn vrouw dit niet wist. Na twintig jaar deed zich echter Iets voor, dat zelfs oorzaak werd, dat hun kennissen Ban gingen beschouwen als een held. Hü had heelemaal geen heldenrol vervuld doch het feit dat hü alleen was geweest en de omstandigheden bezorgde heid „Gladde Jaap” was een reus van 'n kerel met een onguur uiterlljk. die het afkeuren* waardige ambt van „inbreker" uitoefende. In tegenstelling met zün afschrikwekkend uiterlljk was Jaap wat men noemt een lafaard. Zijn gróótste angst was: honden: èn dit alleen door het feit, dat hü eens door een klein hondje In zün been gebeten was. Voordat we nu het scherm ophalen om u getuige te doen zün van het drama en tevens blijspel, dat zich ten huize der Kerkhovens afspeelde, moet Ik u eerst even meedeelen. dat men daar ook onderdak verleende aan een grooten hond, die geweldig te keer kon gaan als er onraad was, doch. nooit dorst te bijten. Op een kwaden avond dan. toen alles In huls reeds in rust verkeerde, stapte gladde Jaap, na een venster gelHkvloerrch geopend te hebben, de eetkamer der familie Kerkhoven binnen om zijn slag te slaan. Toevallig viel zün oog op de whisky-flesch. Even later gleed de whisky In Jaap's keelgat en nog leta later gleed Jaap In een stoel, waar hü In slaap viel. Bart was nauweilfks in bed. of er schoot hem iets te binnen dat hü vergeten had op te schrijven Vlug besloot hü naar zün werkkamer te gaan, die aan de eetkamer grensde, om zün fout te herstellen. Op 'n vraag van zün vrouw wat hü ging doen, draaide hü er wat om heer?, daar hü niet wou laten blüken. dat hü Iets vergeten had. Beneden gekomen zag hü licht onder de deur van de eetkamer schünen en be sloot dat even uit te draaien. Nauwelüks had hü de deur geopend, of zün oog ontwaarde een reuzen gestalte in zün stoel aan tafel zit tend Van schrik had hü haast een schreeuw gegeven, als hü nog niet juist bütüds bedacht, dat dan de inbreker zou ontwaken en hem zeker te lüf zou gaan. Vlug besloot hü op zün schre den terug te keeren. de deur van buiten te sluiten en om een' agent te gaan, liefst als het Amerika is het land, dat nog altijd de mees te millionnairs heeft, doch het valt sterk te betwijfelen of hun bezit wel in de schaduw kan staan van dat van zekere Indische vorsten, die over reusachtige schatkamers kunnen be schikken. Engeland Is ook niet arm aan millionnairs. Het aantal dergenen, die zich een post- zegelverzameling „aanschaffen” en deze bij voortduring door aankoop of ruil met nieuwe d.wx. in hun collectie nog niet voorko mende exemplaren trachten uit te breiden en te verrijken, neemt van dag tot dag toe. Een leder heeft In zjjn familie- of kennis senkring wel iemand, die geen gelegenheid onbenut laat voorbijgaan, om te informee- ren, of men misschien In het bezit van vreemde postzegels en zoo Ja of men wellicht genegen is, hem of haar deze af te staan. Al dan niet tegen een (geldelijke) ver goeding. Deze postzegel-verzamelwoede als we het laatste deel van deze woord-comblnatle tenminste gebruiken mogen heeft een dergelijken om vang genomen, dat we een geregelden postzegelhandel kunnen consta- teeren en er postzegel-veilingen georgani seerd worden, waar het, als op een echte beurs, tamelijk warm toe kan gaan. Kinderen bewaren angstvallig hun snoep- centen, om daarmee „snoepies” van vreemde postzegels te kunnen aankoopen. Daarmede begint het gewoonlijk. Trouwens, zooals overal bü, is ook hier het begin niet zoo moeilijk. Voor de eerste exemplaren behoeft men gewoonlijk zelfs geen cent uit te kee ren, maar naarmate de verzameling toe neemt, het aantal postzegels, dat nog niet in het album vertegenwoordigd is. inkrimpt, worden de kosten van aankoop hooger en kunnen deze zelfs tot kapitaaltjes uitdrijven De Vorst van Liechtenstein b.v. is in het bezit van een enveloppe, waarop zich twee exemplaren van de Mauritius „Post Office”- postzegels bevinden, welker waarde op min stens 12.000 Pond Sterling geschat wordt. De meeste waarde schünt de kleine kar- münroode 1 centspostzegel van Britsch- Guyana te hebben en toch is deze zegel eigenlük maar een klein vies-rood stukje papier, welks opdruk en schrift slechts nog met zeer goede oogen te onderscheiden zün. Destijds was het de gewoonte in Britsch- Guyana de postzegels te voorzien van de handteekening van den postdirecteur en deze handteekening nu maakt het büna on mogelijk, het beeld te herkennen of het op schrift te lezen. Interessant is, dat de meest waardevolle postzegel van de geheele wereld eigenlük een beschadigde zegel is. Het is een vierkan tig gesneden stuk papier, waarvan de hoe ken door den postdirecteur nog verder afge- sneden werden. En deze beschadigde post zegel is niettemin minstens 15.000 Pond Sterling waard. Deze merkwaardige postzegel is ongeveer tien jaar geleden uit de wereldberoemde verzameling-Ferrari in vreemde handen ge komen. De verzameling werd nJ. in het Jaar 1922 door den Franschen staat te Parüs ge veild op rekening vkn de Duitsche herstel betalingen. Graaf Ferrari, die uit Dultsch- land afkomstig is, bleef bü het uitbreken van den oorlog in 1914 te Parijs. Op deze Wijze legde de Fransche staat beslag op de verzameling en bracht ze in het jaar 1922 onder den hamer. De postzegel werd toen aangekocht door den Amerikaanschen land bezitter, Mr, Arthur Hind uit Utica. Mr. Hind betaalde 7343 Pond Sterling voor de zegel en ging, gelukkig met zün schat, naar huis. Sindsdien liet hü de zegel aan niemand speculatieve overwegingen of uit verzamel- drukke buurt of op een stille plek. kon twee. Helaas. Juist ontwaakte de onver wachte gast en stond direct, nog half wagge lend, op zün beenen. Ik zei u immers al, dat Jaap een lafaard was, dus begon hü eerst om zün vrüheld te smeeken, doch toen hij eens goed zün tegenstander op nam. die ook op zün beenen stond te waggelen, al was het dan niet van whisky maar van angst, veranderde hü van tactiek „Jou kleine wurm, moet Jü me komen storen bü mün bezigheden. Ik zal eens naar je toe komen en je nek omdraaien.”. .Neen, neen, doe dat alsjeblieft niet, Ik zal je geld geven, alles wat Ik heb,” smeekte Bart, „maar doe me toch niets,” en het angstzweet stond hem op X voorhoofd. „Voor dezen keer dan,” sprak de reus, .maar kom dan gauw op met Je centen, als je niet wilt dat Ik je tot pulver wrüf.” Hier kwam fortune Bart te hulp. Nauwelüks had Jaap een paar passen gedaan, of hü gleed onderuit, kwam met een smak tegen de tafel aan en rolde lang uit op den grond, na eerst de whisky met blad en glazen In zün val mee gesleurd te hebben, die rinkelend op den vloer aan stukken vielen. Doordat hü niet onzacht met zün hoofd tegen den tafelpoot sloeg, kwam hü In het bezit van een schedelverhooglng en bleef eenigszins versuft liggen. Door al dat ge raas kwam Barts vrouw naar beneden geloopen. voorafgegaan door een woedend blaffenden hond. Nauwelüks had Bart echter bemerkt, dat zün tegenstander bleef liggen, of hü greep naar den pook en wilde hiermee gaan lostimmeren op de gevallen grootheid. Zoover iw het ech ter niet komen. Een passeerende politieagent, reeds opmerkzaam geworden door het geopende raam, stak Juist zün hoofd boven het venster kozijn en kwam na enkele seconden binnen gestapt. ..Zoo. zoo. münheer. ik geloof dat u hem er flink van langs gegeven hebt.” en verge noegd keek hü naar den bult op X hoofd van den Inmiddels overeind gekrabbelden Inbreker. Deze, hopend vermindering van straf te krü- gen. omdat hü al een aframmeling gehad had, liet het zoo en sprak bovendien nog jammerend: „Hü zou me vast doodgeslagen hebben." .Hou je mond, als je niets gevraagd wordt," snauwde de agent **n mompelend liet hü er op volgen: „Er zou trouwens niet veel aan Je verloren zün gegaan". Bart stond met den pook In zün hand als een veldheer, die den grooten slag ge wonnen heeft. „Gladde Jaap”, die inmiddels heelemaal ont nuchterd was. kreeg plotseling den hond In X vizier en begon te Jammeren: .Ach, agent, neem me toch alsjeblieft gauw mee.... Barts vrouw, alsook de agent, dachten niet anders of hü was bang, dat hü nog een pak slaag van den heer des huizes zou krügen en keken dan ook met bewonderende blikken naar Bart, die van trots moeite deed zün borst onder zün nachthemd nog meer naar voren te plaat sen. De agent deed zün plicht en nam den nachtelüken bezoeker mee. Barts vrouw kuste haar man en lispelde maar steeds: .Mün dappere held!" Bart zelf legde kalm zün wapen neer, gaf zün vrouw ‘n arm en zoo toog ons tweetal naar hun kamer, gevolgd door een kwispel- staartenden hond. Den anderen dag stond alles uitvoerig In de couranten en was Bart overal het onderwerp van de gesprekken. f Af) bü verlies van X» “anderen vinger hem gunstig gezind waren, hem een aureool van heldhaftlg- 10.30 Hilversum. AVRO. Concert. 1130 Daventry (1554). Concert. 1130 Kalundborg (1153). Concert Palace Hotel. Hilversum, AVRO. Omroep Kamer orkest. Hulzen, KRO. Orkestconcert. Daventry (1554). Orkest. Langenberg (473)Concert. Kalundborg (1153). Omroeporkest Daventry (1554). BBC-orkest. Langenberg (473). Middagconcert. Br u s s e 1 (508)Concert. Brussel (338L Trto-concert. Hilversum, AVRO< Omroep Klein orkest. Huizen. NCRV. Concert. Hilversum. AVRO. VioolrecltaL Daventry (1554). Kamermuziek. Langenberg (473). Dansmuziek. Brussel (508). Marla-avond. Hilversum, AVRO. Concertgebouw - orkest. Huizen, NCRV, koor. Rome (441). Gevarieerd concert. Kalundborg (1153). Jazz-muziek. B r u s s el (3381Concert. Kalundborg (1153). Orkestconcert. Hulzen, NCRV. Carillon-bespellng. Langenberg (473). Kamermuziek. Daventry (1554). Dansmuziek. Hilversum, AVRO. Kovacs La Joe. Daar Is het vooral de hertog van Westminster, die zich er op mag beroemen niet te weten hoeveel hü eigenlük bezit. Avontuurlük is de groei van het vermogen van den te Parüs wonenden millionnair Simon J. Patino, die in zün jeugd een kleine geëm ployeerde In Bolivia was. Van een in gebreke gebleven schuldenaar nam hü eens een stuk bergland over, waar hü niettegenstaande ongelooflüke moeilükheden een tlnontginnlng vestigde. Tegenwoordig staat ongelooflüke tlnontginnlng vestigde. Patino aan het hoofd van de grootste tin winning der wereld. In Parüs heeft hü zich onlangs een prachtige villa doen bouwen In den trant van een slot. Zün dochter werd een half jaar geleden de gale van een Bourbon- schen prins. Baron Rotschild, eens om zün rükdommen wereldbekend is allang niet meer de rijkste In zün vaderland. Tegenwoordig staan in Fimkrük de automobielkoningen Louis Re nault en André Citroën aan de spits. Het al lerrijkst Is echter in Frankrijk de parfumerie- fabrikant Coty, die met zün reukwerken een slordige 50 millloen dollars heeft verdiend, en wl-.-n tegenwoordig eenige voorname dagbla den toebehooren. geldkonlng van Polen is graaf Potocky. Hongarije heeft vorst Paul Esterhazy het zestigste gedeelte van het geheele in eigendom en In Yoego-3Iavië geeft Arthur Drach met 206 millloen dollar den won aan. In Lltauen geldt Richard Tillmann, een ge ïmmigreerde Duitscher als de rükste man ter wijl het In Tsjech islowaküe Petsjek en Bata zün. Zooals wereldma! hoog bedrag. lederen avond, na sluiting der tentoonstelling, werd ze In de safe van een der grootste Londensche banken gebracht en daar tot den volgenden morgen bewaard Dan werd ze weer onder bewaking afgehaald en te kijk gesteld tot 's avonds. De geschiedenis van de postzegel Is niet minder interessant. Dit postzegelwonder werd in het Jaar 1856 in de stad George town gedrukt, op de primitieve drukpers van den stedelijken aankondiger. Indertijd heb ben ongeveer vijftien s|uks van deze zegel- soort bestaan. Hoewel de zegel gelijktijdig met de veelvuldig voorkomende 4-cents- zegels gedrukt werd, slaagde men er pas na tientallen Jaren in, zoo’n zegel te ontdek ken, een feit, dat met het kleine aantal de zegel onvergelijkelijk waardevoller maakte dan haar zusje van vier cent. De eerste postzegelhandelaar, die de zegel ter hand kreeg, was Thomas Reidpots uit Liverpool, die ze verkocht aan een Londen- schen postzegelverzamelaar tegen den toen ongelooflijk hoogen prijs van 100 Pond Ster ling. Thans weet men nog niet, op welke wijze en tegen welken prijs de zegel verzeild raakte in de verzameling van graaf Ferrari. Graaf Ferrari bereisde, in gezelschap van zijn twee bedienden, de geheele wereld en kocht overal postzegels. Op deze manier schafte hij zich de grootste zeldzaamheden aan en hij heeft zelfs zijn beste vrienden niet medegedeeld, hoeveel hij voor de Guy- ana-zegel betaald heeft. Wel wist ieder, dat de nieuwe eigenaar van de zegel goede zaken deed, toen de graaf afstand van zijn schat moest doen. Ferrari bewaakte deze postzegel, zooals slechts Indische vorsten hun staatsschatten en onmetenlijke rijkdommen bewaken kun nen. De zegel lag in een speciaal tot dit doel geconstrueerde gepantserde kast, die tegen brand, diefstal en ongelukken verzekerd was. Zooals gezegd, is de postzegel thans on leesbaar, vervaagd en het opschrift haast niet meer te herkennen. Haar, waarde wordt dan ook alleen bepaald door het feit, dat iedere kenner weet, dat zij het eenige exem plaar is van een bepaalde postzegelsoort op de geheelé wereld. Mr. Arthur Hind heeft talrijke aanbiedin gen voor de postzegel gekregen, waaronder vele, die het bedrag van de door de verzeke ring geschatte waarde verre te boven gingen. Maar hij wil er geen afstand van doen op meer zlep. Lang duurde het, eer men er hem woede. MIk heb bij de menschen altijd van die geheimzinnige wagentjes gezien, die vanzelf loopen,” dacht Jaap. ..en die fitten met buizen en draden in elkaar. Ik maak er ook een. Ik beij w\Js genoeg.' en hij ging op zolder al dên ouden rommel nakijken en begon te timmeren. 113. Jaap ging het dorp in en buurde den grootsten wagen, die maar te vinden was. HIJ duwde hem naar het veld en schudde de sakken honing er in leeg. De wapen liep over. Jaap wist er geen raad mee en het ergste was nog. dat de wagen niet meer voor- of achteruit te krijgen was.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 7