De rijke natuur Hollands Noorderkwartier en de arme boeren RECHTSZAKE N Alle hulp is welkom DONDERDAG 12 MEI TEGEN OPHEFFING - -ê BANNEBESTUREN Algemeen verzet VEILING-OVERZICHT BOEKBESPREKING IS ONS KANTOOR GEOPEND VOOR HET AANNE MEN VAN ADVER- TENTIEN VOOR HET ZATERDAC-NUMMER Maar liever géén tnenggebod! TOT7 UUR ’«AVONDS M. KATER ALKMAAR MltNT^V o Prei blijft nog steeds Iedere veiling van de haar Buren die niet goed bij elkaar niet daling de niet .Jubileumuitgave omslag 1 beter op len tengevolge behande- ter duidelijk, dat van deze goedkoope acte nog al eens misbruik wordt gemaakt en dienst doet als vlag, die de lading dekt, zij wordt genoemd een tot schi appellant dat De man met de stroopersacte nam -geen genoegen met »tfn straf port ie. Ten genoege van land- en tuinbouwers wordt ter verdelging van schadelijk gedierte, bunsings. n.beschermdr vogels e.d. tegen sterk vermin derd tarief een vergunning beschikbaar gesteld, welke acte natuurlijk niet het recht geeft te jagen op vier- en tweevoetig wild, aange zien voor een dergelijke vergunning heel wat meer moet worden afgetikt. Het is ech- die eindelooze Onder voorzitterschap van den heer C. Kra mer Gljjnis uit Stompetoren. vergaderde Dins dag te Behagen de Vereeniglng tot Ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier. De voorzitter wees in zjjn openingswoord op den treurigen toestand in den landbouw, spe ciaal in de veehouderij: als deze toestand nog enkele maanden zoo duurt komt er een ont- redderende toestand waarvan de boerenstand en allen, die er mee in verband staan, het slachtoffer worden; de gevolgen voor de sa menleving zullen dan niet te overzien zijn. De notulen van de op 25 Nov. jJ. te Hoorn gehouden vergadering, voorgelezen door den heer O. Nobel, werd conform goedgekeurd. De grootste ellende wordt ons aangedaan door Frankrijk en Duitschland; de Fransche kooplieden zouden graag meer kaas en meer boter afnemen en tegen heel behoor lijke prijzen, maar de contingenten zijn nu eenmaal bepaald (van kaas b.v. voor het 2e kwartaal 1932 op 2.600.000 K.G., terwijl In normalen tijd in dit kwartaal 3.700.000 K.G. geïmporteerd werd); met Duitschland Is het nog treuriger gesteld; ondanks de hoo- ge Invoerrechten konden aan Duitschland groote leveranties gedaan worden, maar. betaling blijft achterwege; weinig deviezen worden er beschikbaar gesteld, en nog steeds gaat de beperking verder.... Het is onbegrijpelijk, waarom de regeering tegenover Duitschland niet krachtiger op treedt. Voor concurrentie op de internationale markt behoeven we niet zoo bang te zijn. passen Het spreekwoord doceert ons dikwijls niet zon der motief, dat een goede buur meer waarde heeft dan een verre vriend, doch daarentegen kan men ook op grond van de ervaring, vooral van een rechtbankreporter, veilig aannemen, dat, wanneer buurtjes elkander slecht verstaan, dit een bron is van voortdurende conflicten. De 38-jarlge bankwerker Antoon Z. en zijn 50-jarige buurman Jan V., rentenier en beiden bewoners van de Jan in 1 Veldstraat te Den Helder, kunnen zich helaas onder laatstgenoem de categorie rekenen. De hier boven aangeduide heer Antoon Z. stond namelijk terecht wegens mishandeling van zijn buurman V.. dien hij in den prillen morgen van 14 Maart in 't gelaat zou hebben gestompt, hem ter aarde geworpen, nogmaals eenstemming, als hoogste noteering zagen wij nu 8 gulden, doch voor goede bossen was de middenprijs stellig niet hooger dan 4 gulden wat nu juist geen prijs is. die allerwege vol doening schenkt. Prei vond voor prijzen tot pijn. 15 gulden gemakkelijk koopers, vooral waar hiervan geen groote aanvoeren ter markt kwamen. De eerste bossen jonge worteltjes vonden voor 30 cent per bos gretig koopers. Het pro- dukt zag er reeds uitstekend uit. Van postelein was het aanbod ook nog steeds beperkt, waardoor dit artikel voor mooie prij zen ook gemakkelijk plaatsing kon vinden De noteering liep van 29 tot 33 cent per kilo. Radijs kon ook weer gemakkelijk plaatsing vinden, vooral de mooiste kwaliteit. Waar het kwaliteitsverschil nogal groot was. is het ook goed te verklaren, dat de noteering ook zeer uiteen liep. Vanaf 2.60 zagen wij nog tot 7.60 per 100 bos betalen. Voor aardbeien was maar zeer matige aan dacht met afbrokkelende prijzen. Voor gieten was weer heel weinig animo en de prijzen gaven weinig bevrediging. De boerenstand, zoo ging de heer Nobel voort, moet geholpen worden en zal in wanhoop tenslotte lederen steunmaatregel aanvaarden, maar van het menggebod wilde deze expert op zuivelgebied toch liever niets weten. Er zijn te groote bezwaren aan verbon den: de armen zullen geen goedkoope mar garine een goed volksvoedsel toch meer kunnen koopen; gaat men margarine van 40 cent per K.O. vermengen met boter van ƒ1.50, dan zal de melange ƒ0.95 moe ten kosten, terwijl men zich anders met een product van ƒ0.40 wil te vi eden stellen; in het buitenland zal het onzen goeden naam schaden, wanneer men hoort, dat we hier onze boter zóó vermengen; laten we ook oppassen, dat we niet teveel boter met margarine vermengen r spoedig zouden we al onze handelsrelaties verliezen, als we ons uitvoer-quantum niet behielden; ook met het oog op onze handelsbalans ware dit funest; onze financiëele positie zou erdoor verzwakt worden. Tenslotte is daar de vrees voor achteruit gang onzer margarine-industrie. Tegenover het menggebod steldg ook de heer Nobel (voor binnenlandsch gebruik) een stelsel van directe heffing op merken van margarine en op boter; de commissie- Lovink wilde op boter en margarine een g e 1 ij k bedrag heffen, maar daar wilde de regeering niet aan; en volgens den heer Nobel was ’t ook beter, de boter naar ver houding zwaarder te belasten dan de mar garine, boter b.v. met 0.50 per K.G., margarine met 10 A 20 cent; dan ging men rechtvaardiger te werk en dan zou het geld, dat de regeering voor den steun noo- dig heeft, er wel komen Maar zoo waagder wij vreest u niet, gestompt en tot slot van de voorstelling in de dat een nog grooter boter-surplus daarvan ’t gevolg zal zijn, als n.l. het publiek meer margarine gaat gebruiken? Dat gevaar, oo kregen wij ten ant woord, bestaat inderdaad, maar ook een boterprijs van 1.50 per K.G. in den groot handel is niet hoog; het gebruik zal dus nogal meevallen; maar niettemindat ge vaar uestaat, en wanneer door verminderd boter-verbruik de opbrengst der heffing voor de regeering dan ook onvoldoende zou zijn om toeslag te verleenen op alle melk, die bestemd is voor boter en kaas, dan zou de regeering uit de Staatskas de noodige aanvullng moeten verstrekken. ’t Is aldus, dat de heer Nobel zich steun aan den noodlijdenden landbouw denkt. .GIDS VOOR SCHOOLREIZEN 1932”. Elk Jaar trouw op 1 Mei verschijnt de „Gids voor Schoolreizen” en dit jaar reeds voor de tiende maal. Vandaar de vermelding op den 1923—1932’. Van een boekje van 20 pagina's, in een oplage van 3000 exemplaren, heeft deze Gids zich ontwik keld tot een boekdeel van 192 bladzijden, met een oplage van 12.500 exemplaren. En al deze boekjes worden gratis verspreid: iedere school in Nederland krijgt er ongevraagd een toege zonden, evenals vele honderdtallen vereenlgin- gen en personen, die met groepen kinderen rei zen. Bovendien zendt de redactie (Goudsbloem- laan 191, Den Haag), gaarne een exemplaar aan ieder, die er om vraagt. Deze jubileumuitgave is wel het beste be wijs dat de „Gids voor Schoolreizen” in een behoefte voorziet en dat hij algemeen gewaar deerd wordt. Het geneesmidel leek de .bege nadigde” erger dan de kwaal. Door den heer kantonrechter te Alkmaar was de 33-jarige visscher, Pieter G„ te Egmond aan Zee, het oudste lid van het tegenwoordige ge slacht der roe—iruchte heeren van Olie Polie, wegens een nachtel ken aanval op het leger der dulnkonjjnen met behulp van een carbid- lantaam, veroorde ;ld tot 14 dagen princl- p 1 e e e hechtenis, *n hechte nis dus die niet door betaling van een geldboete kon worden ontgaan. De veroordeelde had verschillende deugdelijke redenen om tegen dit bij verstek gewezen von nis in verzet te okmen en een der voornaamste was wel, dat zijn vrouw in’een ziekenhuis was opgenomen en hij voor fzijn hulpbehoevende kinderen zorg moest dragen. De kantonrechter liet zich bepraten en wijzigde de straf in 40 boete of 40 dagen. Het kon echter niet gezegd worden, dat de begunstigde bijzonder voldaan was over deze dubieuze verzachting en hij deed Opheffing der Bannen. De heer V. Kay Jz. te Hauwert (contra) be toogde, nadat de secretaris het provinciaal blad Inzake concentratie van waterschappen had voorgelezen, dat, wanneer Ged. Staten deze concentratie voorstellen uit bezuinlglngs- overwegingen, zij beter de salarissen, waar zij iets over te- zeggen hebben, met 10 pót. konden verlagen, hetgeen tonnen zou opleveren; voorts bezuinigingen op de Prov. Bedrijven. Spr. verwacht van opheffing van bannen geen noemenswaardige bezuiniging; alleen de griffie zou iets ontlast worden. Spr. gaat de vele werkzaamheden, door de banne, na en wijst op moeilijkheden, die er zouden komen, als dit werk aan grootere wa terschappen werd opgedragen. Historisch ge groeid zijn de bannen een plaataelijk recht ge worden. Over het algemeen zjjn de bannen-be- sturen unaniem tegen opheffing. Komt het voorstel in het Prov. Bestuur, dan vreest spr., dat het door partijverband wordt aangenomen; spr. hoopt, dat het nooit zoover komt. De heer J. W. Boersma, (pro), secretaris van het Hoogheemraadschap voor Hollands Noor- W armenhuizen Roode kool. Vaa de 6 veilingdagen in deze week waren er drie waarop de aanvoer niets of .zoo goed als niets was. üit den aard der zaak valt er thans niet veel te zeggen. Dins dag en Woensdag bedroeg de noteering van de eerste kwaliteit roode kool aanmerkelijk min der dan op het etnde van de vorige week. Hoo ger dan 2.50 kon men op laatstgenoemde da gen niet komen. Op den laatsten dag dezer week kon-men voor de eerste kwaliteit iets meer bedingen en wel van 1.50 tot 4.40 per 100 kg. Tweede kwaliteit roode kool is verkocht van 0.60 tot 1.50 per 100 kg. De aanvoer bedroeg 49725 kg. tegen 125275 in de vorige week. Gele kool. De prijzen van de gele kool kon den in deze week wel gehandhaafd blijven. De eerste kwaliteit bracht op van 2.60 tot 4.30 per 100 kg. Slechts één partijtje tweede kwali teit gele kool is verkocht voor 1.60 per 100 kg. Deze aanvoer bedroeg 7700 kg. tegen 5475 kg In de vorige week. Deensche witte kool. De Deensche witte kool is thans zoo goed als niets waard. De eerste kwaliteit is in deze week verkocht van 0.60 J 1.20 per 100 kg. Tweede kwaliteit Deen- id witte kool is in het geheel niet verkocht. De aanvoer bedroeg in deze week 38300 kg. te-^ gen 50075 kg. in de vorige week. vingers zou hebben gebeten. Toen verscheen de echtgenoote van den be laagden rentenier ten tooneele. wendde krach tige pogingen aan om haar echtgenoot te ont zetten, eveneens arriveerde de egaa van den bankwerker op de plaats van den strijd, hief een onheilspellend moordgeschreeuw aan, waar op de bankwerker tot bezinning gekomen, de vijandelijkheden staakte en met zijn echtge noote in de steeg, naast zjjn woning gelegen, ijlings verdween. De ontstelde rentenier werd door zjjn vrouw liefderijk op de been geholpen en te bed ge bracht, ten einde een weinig van de ondervon den emoties te bekomen. De oorzaak van deze feilen strijd in den vroe gen Maandagmorgen bleek echter van te dlep- gaanden aard, dan dat het conflict met een vredeskus of fortlssimohanddruk kon worden bijgelegd. En volgens de verklaring van den bankwerker op de zondaarsbank, moest die oorzaak worden gezocht in de omstandigheid dat de familie V. zjjn hond, die hem zeer dierbaar was. onaange naam bejegende en ook zijn echtgenoote. die hem uit den aard der zaak nog nader aan het hart lag, lastig viel en op irriteerende manier uitgrijnsde. Het was dan in dien bewusten Maandagmor gen, omstreek- 7 uur. toen buurman Z. zijn hond en de heer V. de blinden van zijn woning losmaakte, dat beide heeren over eenige onpret tige voorvallen met elkander in woordenwisse ling traden, met het hierboven gereleveerde rumoerige resultaat. De bankwerker ontkende echter pertinent, de vijandelijkheden te hebben geopend met het uitdeelen van een stomp! Integendeel verwachtte hij een aanval van zijn buurman in den vorm van een kopstoot of een slag met een gummislang en om dit offensief te voorkomen, want de eerste klap is ruim een daalder waard, had hij zjjn buurman beet ge pakt en hem op den grond geworpen, of liever „gekwakt”. Zooals een der ooggetuigen k dé charge, mej. de wed. Pemper, het in meer ge spierde taal duidelijk maakte. Toen had mevrouw V. zich in den strjjd gemengd en den bankwerker zoo duchtig In de keel geknepen, dat deze zich een verstik king nabij achtte. Hij was toen zijn tramonta ne finaal kwijt geraakt en wist niet of hjj in dien uitzlnnlgen toestand zijn buurman had ge stompt en gebeten. Buurman echter beweerde hiervan de hoogte te zjjn en reclameerde dfenl in totaal 8.50 wegens geneeskundige ling. Wat er verder ter zitting werd besproken was niet zoo heel erg belangrijk, doch over het al gemeen genomen had het getuigenverhoor van de respectieve echtgenooten en gezegde mej. Pomper niet tot resultaat een groote verster king van hetgeen >den bankwerker was ten- laste gelegd. De heer Officier zag zich als eerljijk magistraat die niet zijn eigen tere. doch slechts die van het recht zoekt, genoopt de stompen van het gelaat en he* knagen op de vingeren van den mishandelden, buurman maar te laten zwem men. Bleef dus slechts over het werpen op den grond en ter zake dit feit requlreerdc de Offi cier 20 boete of 20 'agen. Mr. Wynne vermeende dat de verdachte hevig was geprikkeld door de gedragingen van zijn buren, zooals de be indeling van den hond en het plagen van de hyper-nerveuse vrouw. Pleiter concludeerde ten slotte voor zjjn client vrjjspraa-. met ontzeggln van de civiele vor dering ad 8.50 aan den getuige V. De behandeling werd hierop gesloten en de uitspraak bepaald op D'nsdag 24 Mei as. Zn dit artikel komt over het zuivel- vraagstuk aan het woord de heer G. Nobel te Lutjewinkel, secretaris van den Bond van Coöperatieve Zuivelfa brieken, afd. Noord-Holland, secreta ris van Noord-Hollands Noorder kwartier, voorzitter van het Land- bouwhuis te Alkmaar, enz. zelfs al wordt die concurrentie verscherpt door de valuta als b.v. in Denemarken. Onze internationale handel kan behouden blijven als we met Frankrijk (betreffende de contingenteering) en met Duitschland (be treffende de deviezenregeling) maar tot overeenstemming kwamen. „reden waarom stroopersacte”. Ook de landbouwer J. G. te St. Pancras, was in het bezit van een dergelijke stroo persacte en op 31 December 1931 door den rijksveldwachter H. Visser gesnapt, toen hij volgens meening van den surveillant, die daartoevallig op de fiets voor bij reed, vermoedelijk op een haas had gejaagd. De heer Visser hoorde twee schoten vallen en zag een tweeatl personen, die het land af- zo’hten. Visser maakte proces-verbaal op en de landbouwerszoo stond dan ook op 4 Maa.t terecht voor den kantonrechter te Alkmaar en beweerde alstoen, dat hij had gejaagd op een reiger tenelde met het ka daver een bunsing te vangen, doch in ieder geval, niet op een haas of ander meer sma kelijk out je. De kantonrechter, vooral bij jachtwet- overtredingen tamelijk sceptisch gestemd, accepteerde deze toelichting niet en veroordeel- deelde Jan G. tot ƒ20 boete of 20 dagen met last tot inlevering van het niet in beslag ge nomen geweer, geschat op lö.of 10 gulden boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. De veroordeelde landbouwer was misschien dankbaar voor de genoten interpretatie der Jachtwet, maar eer zeker niet voldaan. Althans nam hfj geen genoegen met het vonnis en kwam hij, hopende op meer succes, heden zijn toe vlucht zoeken bij de meervoudige strafkamer, die de naar onze meening Inderdaad nogal bloedarme zaak, in hooger beroep op nieuw in behandeling nam. riet moet dan ook gezegd worden, dat Jan Zich krachtig -veerde en zelfs zijn 14-jarigen broeder Hendrik als getuige a décharge naar I het front had gevoerd, doch ondanks die ver hoogde activiteit, bleef dr barometer toch maar I steeds op slecht weer staan, aangeziei. de Offi- I cier bekrachtiging vorderde van het gewezen I vonnis. Naar onze beschelding meening echter is de kans nog niet geheel buiten gesloten, dat de appellant zal worden vrijgesproken. Mis schien dat de Zaansche schatgraafster iets meer positiefs kan zeggen. Over 14 dagen valt de beslissing. Over het verloop van den handel der afge- loopen week hebben we geen reden tot klagen, wat betreft de prijzen, die werden besteed. Spinazie, die nog altijd als hoofdproduct do mineert, bracht het er al heel goed af en g’ng geregeld voor goede prijzen van de hand. De inzinking, waarvan wij in ons vorig overzicht melding maakten, heeft zich gelukkig tot enkele dagen beperkt en herstelde zich deze week zoo danig. dat iedere veiling weer met gunstige noteeringen kon uitkomen. Ook de aanvoeren waren nog van flinke be- teekenis, zoodat in dit product voor belang rijke omzetten werd verhandeld. Voor goede kwaliteit varieerden de prijzen geregeld van 801.40 per kist, terwijl afwijkende soorten wisselden van 4070 ct. Het aanbod van sla wordt iedere veiling rui mer; de belangstelling voor goede soort was eveneens niet ongunstig. Voor eerste soort waren de noteeringen pl.m van 58 ct, min dere afwijkende soorten schommelden van 2 4 ct. per stuk. Bloemkool begint geleidelijk ook meer naar voren te komen en kon eveneens nog op een goed onthaal bogen. Wel liepen de prijzen ten gevolge van grooter aanbod iets naar beneden, doch voor goede soort kon nog van 2025 ct. per stuk genoteerd worden. Postelein wordt nog slechts matig aange voerd. doch ondervond geregeld goede afname. De prijzen voor dit product liepen uiteen van 1.25—1.75 per kist. De aanvoer van rabarber was de afgeloopen week enorm. Voor dit product schijnt het glorietijdperk dem prijzen, die aanvankelijk be steed werden, weer tot het verleden te behoo- ren. Wel waren de laatste veiling van 11 Mei de prijzen een weinig beter dan die der twee vorige, daar weer enkele partijen voor behoor lijke prijzen werden afgemijnd, doch in door snee viel het nu mee. De noteeringen schom melden naar soort van 3-«.7 ct. per bos. Met don aanvoer van aspergie is het op het oogenbllk nog zeer zuinig gesteld. Het koude natte weer der laatste dagen, waarvoor dit pro duct xx> gevoelig is, werkt belemmerend op den groei, zoodat nog zeer weinig geoogst kon worden. De prijzen, die werden besteed voor eerste soort, waren ongeveer van 901.20 per bos. terwijl mindere soort naar kwaliteit betaald werd, terugloopend tot 50 ct. Witlof, dat nog met ‘kleine partijtjes werd aangevoerd, ging geregeld vlug van de hand voor prijzen van 2432 ct. per K.G. en tocht van Alkmaar naar Win kel, dwars door de polders van Noord-Holland, is op een zonnigen lentedag een feestelijke genieting: het zonnetje ligt er te blinken op de zacht groene grastapijten ter weerszijden van de landerijen, waarlangs de boomen zich eindeloos rijen met teere geel-groene, prille loovertjes. Als bouquetten op het grastapijt prij ken hier en daar rond de stille boerde rijen blank-bebloesemde perelaars. Kalveren dartelen In de Mei, biggetjes wroeten met behaaglijke knor-geluldjes hun snuit In de aarde, een lammetje ligt te sluimeren in de zachte zon, het gras geurt, het geurt ons beloften van melk, boter en kaas toe En een koe staart ons met haar groote. vochtig glanzende oogen goedig aanzij weet van geen crisis, zij zal geven en blij ven geven! zij Is het willige werktuig van de onultputteljjk rijke natuur, die zich weer opmaakt om ons goedheid te openbaren. De rijke natuur Is In feestgewaad en In feeststemming, nu zij haar moederlijke taak voor de menschheid opnieuw aan vangt, maar.zal het feest dit jaar niet Ijdel blijken? zal moeder natuur juist doordat zij ons wederom met haar wel daden overstelpen gaat de haar meest toegewijde kinderen niet In nog diepere ellende storten? Want rijk en goed is de natuur, maar arm zijn de boeren.... Daarvan wist de heer G. Nobel te Lut jewinkel. die door zijn persoonlijke' eigen schappen en zijn vele functies In dienst van den landbouw als de vertrouweling van den boer In Noord-Holland en ver daarbuiten beschouwd mag worden, ons een (In al zijn soberheid) tragisch ver haal te doen. In den voortijd van 1931 was 't nog *n beetje gegAan, maar In den loop van *t jaar was de toestand bar verslechterd. en wat nu In 1932 beleefd wordt, kan niet anders dan hopeloos genoemd ^worden; ten aanzien van de prijzen wordt tijd beleefd, zooals niemand onzer er FSHTeen gekend heeft; kreeg men vroeger vöór'z'n melk 5 i 6 cent (In den goeden tijd 1 l«), thans wordt er voor Industrie- inelk 2)4 A 3 cent per K.G. betaald! In het kleinbedrijf schiet er hoege naamd geen Inkomen meer over; alles, wat de melk opbrengt en soms nog méér! gaat weg aan bedrijfskosten, en *t is deerniswekkend om te zien, hoe de landbouwers, ondanks hun zware dag taak.'hun levensbehoeften vaak tot érger dan het allersoberste moeten beperken. De betrejrkelijke waarAloosheld van de melk klemt des te méér, nu het ook in de nevenbedrijven, de varkens- en schapen houderij, zoo ongekend 'slecht gaat; var- kensvleesch Is welhaast onverkoopbaar, *t brengt 9 A 10 cent per pond op. tegen in normale tijden 20 A 22 cent; biggen wil len de menschen nog haagt niet cadeau hebben! de lammeren brengen straks misschien f 6.op; vroeger varieerden de prijzen van f 13.tot f 16.—. Van alles,waar te veel van Is, dalen de prijzen, maar nu schijnt de werkelijk grepzenloos. En in hun wanhoopsstemming zullen de boeren dan ook IEDERE hulp dank baar aanvaarden. Nu de boeren in zoo vreeseiyken nood verkeeren. aldus de heer Nobel, is het na tuurlijk heel gemakkelijk, op de regeering te schelden, maar over *t algemeen heeft men ten plattelande open oog voor moeilijkheden, waarvoor de regeering zich gesteld ziet. Toch schijnt men In Den Haag genoeg te beseffen, hoe hoog de nood wel gestegen Is, en hoe funest de nood In den naar overal elders dóórwerkt: landbouw niet alleen onder de boeren en hun arbei ders, maar ook onder de neringdoenden (die zoo veel op credlet leveren) en onder de ambachtslieden. Niet te vergeten ook onder degenen, die land verhuren én er maar op rekenen moeten, dat zij geen huur ontvangen; velen van dezen kunnen van hun land- opbrengst precies rondkomen, maar als ook dit ophoudt.... Er drelgkeen groote déblacle; en als *t zoo domgaat, zien wij straks heel den landbouwersstand Ineenzinken, om niet meer op te rijzen! partij en handhaaft bij voortduring goede no teeringen, die voor deze week wederom varieer den van 1018 ct. per bos. Radijs uit de natuur kwam de laatste vei lingen meer naar voren. Wegens verschil in bossen stonden de prijzen nogal wisselend, nJ. van 47 ct. per bos. Afslagvereen. Beemster, Purmerend A Om streken. Voor het aankomend artikel, de bloemkool, bestond, vooral waar het aanbod nog niet groot was. uitstekende vraag met ste vige prijzen. Behoorlijke eerste soort werd zoo met 24 k 25 gulden per 100 betaald, terwijl voor de allerbeste nog tot 40.— werd uitgeloopen. Behoorlijke tweede soort kwam vaak nog om de 15 a 16 gulden. Voor zeer sterk afwijkende partijtjes werd vanaf 3 gulden betaald. Na een paar dagen vrijwel waardeloos ge weest te zijn, werd er de laatste dagen weer wat meer belangstelling voor roode en savoye- kool getoond. Als hoogste prijzen zagen wij thans resp. 5.50 en 8.per 100 stuks. Ook met de spinazie ging het in vrijwel ge lijken geest als met laatstgenoemde koolsoorten. Een en ander stond nauw in verband met de weersgesteldheid. Deed het warmere weer de prijzen snel dalen, het daarop volgende koude weer deed de prijzen weer vrij snel oploopen. Was op den 3en Mei 'n belangrijk deel van den spinazle-aanvoer zelfs voor den minimumprijs niet te plaatsen, op den Bep zagen wij de hoog ste noteering weer tot 11 gtilden per 100 kilo loopen. met een vluggen handel, zoodat toen al les weer gemakkelijk koopers kon vinden. Bij toenemenden aanvoer bestond er voor sla behoorlijke kooplust, doch vergeleken bjj de voorgaande week, waren de prijzen beduidend lager. Slechts bij uitzondering werd ditmaal voor extra kwaliteit tot even 6 gulden per 100 stuks betaald. Het gemiddelde voor eerste soort bewoog zich evenwel zoo om en bij de 4 gul den. Afwijkende kwaliteit en met gebrek, als een randje of lulsje, prijsden vanaf 60 cent per 100 krop. Voor den andijvie-aanvoer waren de omstan digheden zeer gunstig en zoo zagen wij den laatsten dag de prijzen nog een enkele maal tot boven een f 1.per kist van 4 kilo gaan, bij een gemiddelde van ongeveer 90 cent Hoe wel nog geenszins onbeduidend, loopen toch de aanvoeren vrij geregeld terug en eigenlijk over trof vraag het aanbod. Het tegenovergestelde was het geval met den rabarber. Hiervan nam de aanvoer vrij sterk toe, maar de vraag was hiermee niet in over- derkwartier, meent, dat het praktisch nut van de bannen eerst moet worden aangetoond, wil mén tot handhaving komen. Spr. gaat de historische ontwikkeling na, waarbij spr. vooral wees op de gebrekkige sa menwerking tusschen deze besturen. Spr. her innerde aan de scheiding tusschen gemeente- en bannebesturen; blijkens de historie hebben de bannebesturen steeds meer van hunne bevoegd heden moeten missen; hunne werkkring werd steeds kleiner. Thans meent spr., dat de technische uitvoe ring beter is in handen van grootere water schappen; waardoor het bestuur en de admi nistratie veel vereenvoudigd konden worden; spr. toont dit nader aan met voorbeelden. Blijkens het nieuwe reglement voor de wa- terschappen. zullen de boeken en kas der pol ders ieder jaar nagekeken en door Ged. Sta ten gecontroleerd moeten worden; de sociale wetten hebben de administratie veel uitgebrel- der gemaakt; op verschillende gronden bepleit spr. concentratie; waardoor de belangen dér Ingelanden niet geschaad behoeven te worden; de bestuursleden van het waterschap, afkomstig uit de verschillende (voormalige) bannen, zou den evengoed de belangen van den polder kun nen behartigen en de praktijk in de Schermeer bewijst, dat de schouw evengoed overgelaten kan worden aan het polderbestuur. Spr. wijst er ten slotte op. dat de Bond van Waterschappen gemeend heeft, zich niet tegen de opheffing der bannen te moeten verzetten. Hierna ontstond eenige discussie; de heer Donker, Hoogwoud, wees er op, dat bij concen tratie,. het werk wat uitgevoerd moet worden, niet vlugger gaat: als er één man werkt, oefe nen er vijf contröle uit. Spr. vroeg den heer Boersma. welke besparing opheffing der ban nen voor de waterschappen meebrengt. De heer Pijper (Vier Noorderkoggen) vond het vrij brutaal van den Bond van Waterschap pen om voor opheffing te adviseeren. Spr. vond het niet noodig, dat de bannebesturen moeten verdwijnen, om voor ambtenaren plaats te ma ken. Er kunnen geen aanmerkingen gemaakt worden op het werk der bannebesturen; deze kennen de plaatselijke toestanden beter dan ambtenaren; dat bleek o.a. bij de bemaling van de Vier Noorderkoggen. waar Ged. Staten per sé electrische bemaling wenschten. hetgeen lang niet beter bleek, dan het gemaal dat 40 jaren goede diensten bewezen had. De heer Kuiper, Enkhuizen, .betoogde, dat de ingelanden niet om deze concentratie gevraagd hebben; de bannebestuurderen, die belangloos werken, weten de plaatselijke situatie volko men; de heer Boersma aldus spr. weet van de interne aangelegenheden der Bannen hoegenaamd niets af. Spr. protesteerde voorts tegen de vrijstelling van Amsterdam van Hoog- heemraadschaplastenvoorts verwachtte spr. van concentratie driemaal zooveel kosten als nu. Spr. concludeerde, dat de Ingelanden en ban- nebésturen van de door Ged. Staten voorge stelde ingrijpende verandering niet gediend zijn instemming). De heer Klaver. Amsterdam, besprak het sy steem van Ged. Staten, dat spr. noemde de on- dergraving van de fundamenten der waterschap pen. aan welke geleidelijk werkzaamheden wer den onttrokken Eerst kwam het voorstel tot concentratie van wegbeheer; daaruit alleen blijkt wei, dat de bannen nog wel wat te doen Rebben. Van deze concentratie is te verwachten, dat bannen, die voorheen een zuinig beheer voer den. in de toekomst meer moeten betalen aan polderlasten; door de nivelleering daarvan. Door Ged. Staten wordt wel bezuiniging als motief aangevoerd, doch geven niet aan, welke bezuiniging en hoe dese tot atandskpmt. Een enquête ginder de ingelanden zou zeker in bet nadeel van Ged. Staten uitvallen. Spr stelt een motie voor waarin de vergade** ring, kennis genomen hebbende van de circu laires van Ged. Staten van 16 Dec. 1931 en 24 Pebr. 1932 en gehoord de discussies, als haar meening uitspreekt, dat opheffing der bannen, na concentratie van het wegbeheer, afgekeurd dient te worden als in strijd zijnde met de be langen der Ingelanden. De heer Slachter, Berkhout, begreep niet waarom de bezuiniging van onderaf moet ko men; beter is het vanuit de hoogere lichamen te bezuinigen De heer J. Stapel, Berkhout, wees er op. dat de Bond van Waterschappen geadviseerd heeft zonder zjjn leden, de banne- en polderbesturen te hooren; spr. verzocht den heer Boersma on verwijld een spoedvergadering van den Bond uit te schrijven; dan zal daar een motie komen tegen opheffing der bannen (instemming).. De .heer Kay betoogde, dat in de Vier Noor derkoggen 105 functionarissen 6000.— samen verdienen; bij concentratie zou niet een amb tenaar met 6000.maar minstens drie dat werk van die 105 menschen niet kunnen doen. Spr. bepleitte aanneming van de motie. De heer P. Stapel Cz. protesteerde tegen de uitlating van den heer Klaver, dat Ged. Staten de verschillende circulaires met elkaar in ver band brachten of geleidelijk de werkzaamheden der bannebesturen wilden verminderen; dat is nooit de bedoeling geweest. De heer Boersma meende dat het niet zijn taak was. het voorstel van Ged. Staten te ver dedigen. Aan het bestuur van den Bond van Waterschappen was door Ged. Staten een uit spraak op korten termijn gevraagd; het ligt echter in de bedoeling om in de Juni te houden vergadering dit punt aan de uitspraak der leden te onderwerpen. Spr. wees er voort op. dat het Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier geen rol speelt bij de opheffing der bannen, alleen is geantwoord op eenige vragen van Ged. Staten v en o.a. verklaard, dat het Hoogheemraadschap in staat is de administratie van de concentratie te voeren. De voorzitter zegt, dat het bestuur niet van plan was een uitspraak van de vergadering uit te lokken en verzocht den heer Klaver zijn mo tie in te trekken en te bewaren tot de vergade ring van den Bond van Waterschappen; aan welk verzoek de heer Klaver voldoet. De heer Kay verzoekt dan aan Ged. Staten de notulen der vergadering te zenden. De begroeting 1932 werd vastgesteld In ont vangsten en uitgaven op ƒ2.031.14 met een on voorzien van f 231.14. Na behandeling der verslagen van de diverse commissies en na rondvraag volgde sluiting der vergadering. Mededeelingen. Van het Provinciaal Bestuur is een verzoek Ingekomen om medewerking voor het Instellen van een onderzoek naar den toestand van den land- en tuinbouw in Noord-Holland in de ja ren 18801920. De gevraagde medewerking werd verleend. Van het Kon. Ned. Landbouw Comité een ver zoek om opgave omtrent de in het gebied qn- zer vereenlging voor ontginning eventueel ver betering in werkverschaffing in aanmerking komende complexen grond. Tevens werden inlichtingen gevraggd over de eventueele ervaringen opgedaan bjj het tewerk stellen van werklooze arbeiders in particuliere landbouwbedrijven. Besloten is eene Commissie te benoemen die een onderzoek zal Instellen. Hiervoor zijn benoemd de heeren: Ir. G. Veenstra en Joh. de Veer te Schagen en H. K. Koster te Wieringerwaard. Van het Bestuur van de Stichting Fonds L&ndbouw Exportbureau kwam een verzoek in om denkbeelden aan de hand te doen omtrent een doelmatige besteding van de beschikbare gelden van genoemd Fonds. Het Bestuur verzoekt een onderzoek te wil-' len instellen naar de samenstelling van gras monsters op mineralen, omdat in dezen veel te weinig bekend is. De commissie van onderzoek naar het prijs verschil van producten bij producent en con sument verzoekt aan het Bestuur om ontheven te warden van haar opdracht voor het instel len van dit onderzoek, omdat zij van meening is dfit zij geen Invloed kan uitoefenen tot ver betering in dezen. Gezien deze opvatting der commissie heeft het Bestuur haar verzoek tot ontheffing inge willigd. De heer Ir. C. Nobel zal deze zaak nog eens ernstig bestudeeren en zal daarvoor een rappor* Indienen, welk rapjyort door Noorderkwartier zal worden gepubliceerd. Van het Kon. Ned. Landbouwcomité kwam het verzoek in om het oordeel te willen melden over een moratorium voor pachters en hypo- I theeknemers. Het Bestuur benoemde hiervoor eene commis sie voor onderzoek, bestaande uit de heeren C. Kramer Glijnis, Stompetoren; D. Nobel. Beemster; Ir. C. Nobel, Haarlem; Ir. J. G. Ha- zeloop. Alkmaar en Mr. P. Langeveld als rechts kundig adviseur. Deze commissie bracht rapport uit. dat door het Bestuur werd overgenomen en doorgezon den aan het Kon. Ned. Landbouwcomité. Van het Bestuur van he‘ Noord-Hollandsch I Yorkshire Varkensstamboek kwam het verzoek I in om het destijds toegezegde bedrag 200. I voor een Selectiebedrijf voor Noord-Holland. Zuid-Holland en' Utrecht te mogen houden en I te bestemmen voor een Selectiebedrijf in Noord- Holland op te richten. Het Bestuur keurde dit verzoek goed en I kende het destijds beschikbaar gestelde bedrag toe voor de nieuwe Noord-Hollandsche stich ting. I In verband met den noodtoestand in het vee- I houdersbedrijf, tengevolge van de zeer lage I vleeschprijzen. heeft het Bestuur zich gewend tot den Minister van Arbeid. Handel en Nij verheid om maatregelen te nemen tegen den invoer van Deensch vleesch. Door het Bestuur werd besloten een onder zoek in te stellen naar het autoverkeer en het scheepvaartverkeer in de laatste 10 jaar in onze provincie. De hiervoor noodige gegevens worden verza meld. I Naar aanleiding van een verzoek van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland over den .aaptijd van kievitseieren in verband met het afnêmen van het aantal kieviten, heeft het Bestuur geadviseerd vóór het invoeren van een vervroegden raaptijd. Van Ged. Staten, die in verband met het- agendapunt inzake opheffing bannen waren uitgenoodigd, was bericht van verhindering in- gekomeq wegens ambtsbezigheden. Een schrijven van den heer Judell. Berger- meer. waarin deze bedankte als lid. omdat de agenda hem niet aanstond, werd voor kennis geving aangenomen. Dr. Schey, zuivelconsulent spreekt over zijn ervaringen bij het onderzoek van drinkwater voor het vee: door slecht water ontstaat min dere productie, ziekte of sterfte van vee; voor al het norton-water, dat veelal met faecaliën- water verontreinigd wordt, is hiervan oorzaak; het norton-water is niet steeds van dezelfde sub stantie; nu eens is het grondwater, dan weer norton-water. Spr. maant aan tot voorzlchig- held en tot het doen Instellen van onderzoek. De druk op het norton-water wordt steeds minder door het grooter aantal nortons en vandaag nog eens in hooger beroep een laatste meerdere gaswellen. Opruiming van oude, ver- poglng om de edelachtb. heeren duidelijk te vallen nortons, die de verbinding vormen tus- maken dat het onzin is om te verlangen de schen grondwater en norton-water. is gewenscht. betaling van 40 boete, terwijl het weekloon Besloten werd de najaarsvergadering te Alk- verstrekt door de werkverschaffing 13 A 14 gul- I maar te houden. den bedraagt. De rekening-1931, aan vangende met een sal- De heer Officier noemde dan ook niet ten do 30 van 469.67 sloot in ontvangsten en ult- onrechte een dergelijke veroordeeling niet prac- gaven op een bedrag van 2313. met een ba- tlsch en stelde meer efficient voor den appel- tig saldo van 471.14. Conform goedgekeurd, lant op te leggen 14 dagen hechtenis, maar Tot onder-voorzitter werd benoemd de heer voorwaardelijk met een proeftijd van.... schrik H. K. Koster te Wieringerwaard. niet.... 3 jaar! Tot bestuursleden werden wegens periodieke Deze oplossing lijkt buitengewoon verstandig, aftreding van de heeren C. Kramer Glijnis. J. maar we kunnen niet aannemen dat Plet G. M. Blaauboer Kz. en D. Nobel gekozen de deze FAntaluskwelllng 3 jaar zal uithouden. Zoo heeren: P Stapel Cz., Hoogkarspel. D. P. Tlm- zulks wel zoo mqpht zijn, dan moet hij in aan- merman, Schagen en C. Fok, Beemster. merking komen voor een Nobelprijs voor stand vastigheid!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2