PROVINCIAAL NIEUWS CLanCiediny DONDERDAG 12 MEI HEILOO MEDEMBLIK BROEK OP LANQENDIJK Aardappelen-Keuringsdienst HOOGWOUD van 1.45 tot 4.75 van 7.25 tot 8.75 HEEMSKERK HOOGKARSPEL WARMENHUIZEN BOVENKARSPEL ENKHUIZEN WERVERSHOOF ANDIJK ANNA PAULOWNA I ■e- l. d t t HEERENHOEDEN Kostelük zegt, dit niet te kunnen alsmede de KANTONGERECHT. Zitting van Maandag 9 Mei. Deze zaak zal dus worden aangehouden om op 13 Juni den heer O. te hooren. 1 e Postduivensport. Zondag werd een wed vlucht gehouden van Qulveraln.* Afstand 287 K M In concours waren 59 duiven. De duiven werden losgelaten om 8 uur. De eerste duif werd waargenomen om 11 u. 35 mln. 29 sec.. de laatste 11 u. 46 min 33 sec. De prijzen zün als volgt: W. Blaauboer. 1. 6 en 8; N. Spigt 2. 3, en 17; Jac. Cornelissen 4 en 13; G. de Boe 5, 9 en 11; Gebr. van Bteyn 10 en 12; P. de Vries 14. De Winkelsluitingswet. De voorzitter deelt mede, dat de Minister van Economische Zaken, in verband met de door den Raad vastgestelde verordening op de win ti U VERGADERING VAN DEN RAAD De Raad dezer gemeente kwam gisteren avond in openbare Vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. N. van For eest; secretaris de heer W Bruul De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van de vorige vergadering onveranderd worden vast gesteld Opheffing school. Met ingang van 1 Juli 1932 wordt de gemeenschappelijke school van Hoogwoud en Nieuwe Niedorp. staande aan de Langereis onder deze gemeente, door Gedepu teerde Staten dezêr provincie opgeheven. I om het- voor andere VOOR IETS GOEDS NAAR BERVOETS Slappe wolvilt-hoeden in de nieuwste tinten met platten en geboorden rand "The Stevenson Het" Prima kwaliteit Engelsche haarvilt in alle mode-tinten Als de drank Is in den man. De volgende niet verschenen verdachte J. B. tot dan toe een vriend van getuige Weerts uit Medemblik, werd den 13den Maart JJ. zoo ver bolgen op dezen, dat hij in 't café van den heer Walch na een kleine woordenwisseling een jeneverglaasje en een stoel stuksloeg. De elacb luidde f 12of 12 dagen. Vonnis 6.of 8 dagen. Provinciaal demonstratiebedryf. Uit 82 gegadigden is tot bedrijfsleider bij het te Noord- dorp gevestigde demonstratiebedrgT benoemd vacature-Paschler) de heer van Staalduynen te Naaldwijk. verzoek dit te behandelen in de eerstvolgende ‘gevraagde vrijspraak, werd verleend. zoo moest Vergadering van den Raad. De raad dezer gemeente zal op Vrijdag 13 Maart te 2 uur in openbare vergadering bijeenkomen. De salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Hierna kwam aan de orde de door Ged. Sta ten gezonden circulaire, waarin de meenlng van den Raad wordt gevraagd over een eventueele verlaging c.q. pensioenverhaal van de salarissen van den burgemeester, secretaris en ontvanger. B. en W. stellen voor Ged. Staten te verzoeken den Raad gelegenheid te geven de salarissen te verlagen. T. a. v. het Kortingswetje zeggen B. en W. dat daaraan niet kan worden ontkomen .om dat hier slechts 10 opcenten op de gemeente fondsbelasting worden geheven. De korting be draagt 469 De begrootlng 1932 is sluitend gemaakt kun nen worden, zonder dat de belasting werd ver hoogd. B.^en W. stellen voor de ambtenaars salarissen i»ü de begroeting 1933 onder de oogen te zien. Het voorstel van B. en W. werd z. h. s. aan genomen. De L.E.T.T. 3. Verzoek van de vereeniglng IsE.T.T. om toekenning van een subsidie voor de te houden tentoonstelling. Gevraagd wordt, in geval dat de opbrengst van entrée-kaarten lager zal zün dan f 500.en/of het aantal verkochte loten beneden 11.000 zal blijven, een subsidie van 250. B. en W. stellen voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken. 1 De heer Kostelijk wil voor deze vereeniglng een uitzondering maken en wel subsidie geven De L.E.T.T. steunt het badhuis óp een derge- Hjke manier, dat ze anders zeer zeker bjj de Ingekomen stukken De voorzitter deelt mede, dat o.a. is inge komen een schrijven van het Ministerie van Financiën. waarbij wordt medegedeeld, dat een bedrag van 3220 is beschikbaar gesteld voor een landarbeldersplaatsje. Van het Ministerie van Waterstaat was be richt ingekomen, dat de plaatselijke radlo- centrale wederom toestemming heeft gekregen om de programma's uit te zenden. De abonne mentsprijs is verlaagd tot 3. Er zal geen derde programma bij gegeven kunnen worden. Van het Ministerie van Onderwijs, K. en W. was een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat geen termen aanwezig zijn bevonden om een boventallige leerkracht aan te stellen. De pogingen van het college om hier in verandering te krijgen, zijn niet gelukt. We zullen thans af moeten wachten of er een christelijke school komt. Officieus is den voor zitter medegedeeld, dat de Koninklijke goed keuring op de statuten van die vereeniglng is aangevraagd, terwijl vele ouders sympathie met het plan hadden betuigd. Als de school niet op gericht wordt, duurt deze toestand tot 1 Janu ari 1933. 'De stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Motie-Kostelijk tegen wethouder Opdam. Door den heer Kostelijk was een motie van den volgenden inhoud gezonden: De ondergeteekende Teunls Koetelijk, lid van Uwen Raad, heeft moeten constateeren dat bjj de uitvoering van een werk, met name de aan leg van wegen aan de Regullerslaan. waaroy onze gemeente financieel is gelntresseerd, wet houder Opdam in dienstbetrekking is als uit voerder van genoemd werk. Gelijk mij bekend is heeft genoemde heer geen gevolg willen geven aan verzoeken om hiermede te eindigen, brengt de volgende motie ter uwer kennis mpt Stijve wolvilt-hoeden, pr. kwal, van 2.901.5.75 Stijve haarvilthoedeq pr. kwal, van 6.90 1.10.75 Aanbesteding Dinsdag werd aanbesteed de villa voor rekening van den heer Th. Zwaan Az. op het terrein gelegen aan het plantsoen. M. AAmout en Zn. 8300; H. de Jong en Zn. 8125; D. Keesman 7999; Jb. Smit en Zn. f 1183; Fa Kouwenhoven Boon f 7586 Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. dat de winkels tusschen Kerkelaan en Raad huisweg des Zondags geopend zijn van 11 tot 7 uur en de winkel van den heer Jongejan op den hoek IjeerenwegKerkelaan van 2 tot 8 uur geopend zal zijn In de maanden Juni, Juli Augustus en September; in de overige maan den van 2 tot 6 uur. Aldus besloten. Voetbal Zondag 18 Mei, 2de Pinksterdag, gaan de Vlos Jun. A. naar Beverwijk, om de D. ÉT. M. Jun. A. te bekampen. Zij. die mee wenschen te gaan, worden veraocht. dit voor Vrijdagavond op te geven bij H. de Groot, Oude wal 88. Na dien datum kunnen wjj geen plaatsen meer reserveeren. Den leden zjj nog m'eegedeeld, dat de overige elftallen vrij zün. Een eigenaardig zaakje. Den Hoornschen colporteur J. W. werd ten latse gelegd, dat hij zijn vriend J. Otten op 20 Maart in de Gemeente Wervershoof had laten chauffeeren zonder een zoodanige plaats te hebben ingenomen, dat hü leder oogenblik het stuur over kon nemen. Hiervan was de 22-jarige mej. A. Bloem, die met haar vriendin daar liep te wandelen, het slachtoffer. ZU werd door het spatbord gegre- pen en een eindje meegesleurd, zonder zich echter ernstig te hebben bezeerd. De schade aan haar kleeding bedroeg echter ƒ25.—. Verd. zeide, dat O. niet onder zijn leiding had gestuurd. Verd. had niet eens een rybewiia. gemeente zou hebben aangeklopt. Spr. geeft een opsomming van de bedragen, die de U.T.T. aan de plaatselijke vereeniglngen heeft gegeven. De heer Keesman is van meenlng. dat reeds gesteund moet worden uit het oogpunt van het vele, dat gedaan wordt voor den land- en tuin bouw. De uitgaven aan het badhuis moeten ze geven om de verloting doorgang te doen vinden. De voorzitter zegt, dat de LJJ.T.T. voor het houden van een verloting een bepaald percen tage moet afstaan aan nuttige plaatselijke ver- eenigingen. Het leven van het badhuis is er niet mede gemoeid, want als de LETT, niet steunt, zal de gemeente het vanzelfsprekend doen. De heer Kostelijk zegt, dat het niet zeker Is. dat het heele aangevraagde bedrag noodig zal zijn. Spr. wil aan bet verzoek voldoen. Het voorstel-Kostelljk werd zhs. aange nomen. 4. Adres van de Nat. jCommissie tegen ’t alco holisme om verlaging van het maximum-aan- tal verloten. Het aantal dier verloven in deze geiheente bedraagt thans 14, het maximum aantal 2L B. en W. stellen voor eerst de wei1- king van deze wet na te gaan, om daarna te overwegen wat in deze behoort te warden ge- daan. De heer Kostelijk vindt 14 verloven voldoende. De voorzitter wijst erop, dat thans ook ten ten, die tijdelijk worden opgeslagen, een derge- Ijjk verlof moeten hebben om»bier te schenken. Tn het 8t. Joeephsgezellengebouw bijv, moesten enkele veranderingen worden aangebracht om aan de voorgeechreven bepalingen te voldoen. De heer Keesman wil ook het aantal ver loven op 14 vaststellen. De heer Bamhoorn Is het met de vorige sprs. volkomen eens en wil adhaeste aan het adres betuigen. De voorzitter acht de bezwaren niet zoo bij zonder groot. Het voorstel-Keesman. om adhaesie te betui gen. werd aangenomen met algemeene stem men. 5. Adres van den Raad van Ooststellingwerf inzake regeertngssteun aan land- en tuin bouw. B. en W. stellen voor om geen adhaesie te be tuigen, waar van regeeringszjjde reeds zooveel wordt gedaan. De heeren Vahl en Keesman willen wel ad haesie betuigen. De voorzitter verwacht er geen effect van. De heer Bchuyt wijst erop, dat de hoofdbe sturen van de 3 groote landelijke organisaties alles in het werk stellen, en waar dit adres zoo ontzettend vaag gesteld is, ziet spr. er voor alsnog het nut niet van in. Besloten werd adhaesie te betuigen. 6. Adres van O. de Haas e.a. Inzake het aan leggen van een verhoogd voetpad langs een ge deelte van den Rijksweg. In de vergadering van 10 Februari is deze kwestie reeds ter sprake gebracht, naar aanlei ding van een door den heer Kostelijk gestelde vraag. Uit het antwoord bleek, dat door de gemeente een bijdrage van ƒ2500.is toegezegd in de kosten van een aldaar te maken trottoir. De afwijzende beschikking van den Raad om ƒ8.000.beschikbaar te stellen voor verbree- ding van den Rijksweg, zal. naar de meenlng van het college, geen aanleiding voor den Water staat zijn geweest, om den aanleg van bedoeld trottoir achterwege te laten. Nooit is bericht ontvangen of het beschik baar gestelde bedrag is geaccepteerd. B. en W. zullen alles in het werk stellen om de totstand koming te bevorderen en stellen voor adressan ten in dien geest te berichten. De beer Kostelijk is het volkomen eens met de bedoelingen van B. en W. Spr. wil, dat, als geen overeenstemming met den hoofdingenieur kan worden bereikt, de gemeente zich tot den Minister wendt. Het prae-advles van B. en W. werd z.hs. aan genomen. Raadsvergadering De Raad deser gemeen te komt Vrijdag 13 Mei ks. des avonds 7^ uur ten Raadhuize bijeen. Op de agenda staat om. het voorstel van B. en W. tot demping van de Zuider havendij k. Aanvoer visch 10 Mei 1932 Aangevoerd werd 40 KG ansjovis, prijs 9y, ct. per KG. Melkbrood, dat geen meikbrord mocht genoemd worden. In de langdurige, doch vrij onbelangrijke zit ting van het Kantongerecht had zich het eerst te verantwoorden de bakker J. B. uit Hoog woud. Deze had in Dec. melkbrood verkocht, waar aan echter veel te veel water was toegevoegd. Dr. Mol, Directeur van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar, verklaarde, dat 1 ook in November reeds was voorgekomen. Het O. M. eischte ƒ30.of 30 dagen. Op een vraag van den kantonrechter, waar om hij 't eigenlijk gedaan had, antwoordde verd.: „Je doet al *ns wat zoo”. De straf luidde 15.of 15 dagen. WvsiGVeryvderin^ Vergadering van den raad der gemeente Bovenkarspel op Dinsdag 10 Mei 1932. des avonds 7 uur ten raadhuize. v Aanwezig alle leden. De voorzitter, de heer W. C. van Breda, bur gemeester, opent de vergadering. Komt in behandeling een schrijven van Ge deputeerde Staten betreffende het openen der mogelijkheid tot verhaal van pensioensbijdragen op de wedden van burgemeester, secretaris en ontvanger B. en W. stellen den raad voor hen te mach tigen Ged. Staten mede te deelen. dat de raad met hen van oordeel is, dat een eventueele salarisverlaging voor burgemeesters en secreta rissen en ontvangers in geen geval behoort te worden bereikt door het prijsgeven van de zoo gewenschte uniformiteit in de jaarwedderege- ling. De heer Frankena stelt voor, dat de raad zich thans uitspreekt voor eventueel pensioena verhaal. Het vqwslel van B. en W. wordt verworpen, het voorstel van den heer Frankena wordt met tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stem- Ben de beide wethouders. Komt in behandeling de verordening op de winkelsluiting (melkventers op Zondag). Ten einde te voorkomen, dat te eeniger tijd door geschillen tusschen de melkslüters de thans door hen getroffen regeling zou verval len, stellen B. en W. voor, in afwijking van de Winkelsluitingswet, voor deze gemeente te be palen. dat het voortaan Zondags verboden zal zijn nk 11 uur voormiddag» (zonnetijd) melk te verkoopen of af te leveren, dit ter voorkoming van stoornis bij het uitgaan der kerk op Zon dag door het venten met melk. Aldus besloten. Aanwijzing der dagen, waarop het sluitings uur niet geldt of een later sluitingsuur wordt bepaald. B. en W. stellen voor te bepalen, dat winkels e.d. In de week voor Paschen en In die voor Pinksteren mogen open blijven tot 10 uur (zon netijd). De overige dagen wenschen B. en W. aan zich te houden voor de bloemboüenveilingen, enz. Aldus besloten. Besloten wordt het personeel van den Tuln- bouwcursus telkens voor een cursus aan te stellen overeenkomstig verzoek van den pen sioenraad. Voorts wordt besloten de maximum-rente voor kasgeldleenlngen te bepalen op hoogstens 2 pet. boven het promessen-disconto der Ned. Bank Komt in behandeling een verzoek van den RK Bouwvakarbeidersbond .Bt Joseph”, om de jeugdige ongehuwde werkloozen in de werk verschaffing op te nemen. De voorzitter deelt mede, dat deze personen niet bij de werkverschaffing, mogen worden ge plaatst, daar zij nog geen kostwinners zijn. Zonder stemming wordt besloten dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Reyn vraagt eenige inlichtingen In verband met het plaatsen via hekken aan de Stationslaan. De voorzitter deelt mede, dat de rooilijn is bepaald op ongeveer 25 c.M. van achter de boo- merU, zoodat op die lijn de hekken kunnen worden geplaatst. De heer C. Rood vraagt Inlichtingen omtrent het afsluiten van de Stationslaan en was van oordeel dat dit ongeveer 6 weken zou duren. De voorzitter merkt op, dat dit slechts 2 we ken duurt en dat met de noodzakelijkheid van uitrijden rekening zal worden gehouden. De heer Frankena bespreekt den kindertoe slag voor de werkloozen. Het komt hem vreemd voor, dat eertijds kindertoeslag zou worden ge geven, terwijl dit nu niet wordt gedaan. De voorzitter antwoordt, dat de minister dit absoluut heeft verboden. Dit verbod werd be vestigd door een telefonisch onderhoud met den adjunct-inspecteur der werkverschaffing. De heer Frankena: voor de groote gezinnen Is dat hoogst onaangenaam. De voorzitter: Ik heb toen direct het uurloon van 30 op 32 cent laten brengen. Het verschil is nu zeer miniem De heer Frankena: U ziet er dus geen kans toe alsnog kindertoeslag te verleenen? De voorzitter: Ik kan ereniets aan doen. Hierna sluiting. Een. die er beter afkwam. Beter kwam de heer B. H. P. te Hoorn er af. die op 26 Jan. te Hoogwoud tegen een boom was gereden, met edh, naar de dagvaarding ten laste legde, veel te groote snelheid. De deken keer opgeroepen getuige, de schil der Synstra uit Anna Paulowna. had van een te groote snelheid niets bemerkt. Door den slechten, gllbberlgen weg was verd. met de achterwielen van zjjn auto in den berm gegle- den en was daarna in botsing gekomen met een boom. Het O. M. was van oordeel, dat *t bewijs niet geleverd was. De schuld was niet zoo groot, dat een veroordeeling behoefde te volgen. De Streng verbod. Naar wjj vernemerf, heeft de burgemeester dezer gemeente ten strengste verboden om bloemen, tulpen en ander afvAl in de slooten en in de wallen daarvan te plaatsen of te werpen. Bjj overtreding zal on herroepelijk tot het opmaken van proces-ver- baal worden overgegaan. schaffen en de arbeiders zich doen aanmelden by het arbeidsbureau en een commissie be noemen om de valide arbeiders aan te wy- aen. De overigen dan verwijzen naar het Bur gerlijk Armbestuur. De commissie zou kunnen bestaan uit B. en W. enkele raadsleden en afgevaardigden van de organisaties. a De voorzitter sluit de discussies en brengt het prae-advles van B. en W. in stemming, dat werd aangenomen met de stemmen van de SDa P tegen. De heer Keesman amendeert het voorstel Bamhoorn zoodanig, dat als er geen werk is, geld wordt verstrekt. Na een verwarde discussie werd besloten dat de wegencommissie naar werkobjecten zal zoe ken en arbeiders te werk stellen. De overigen dienen zich by het B. A. te vervoegen. 8. Adres van J. de Winter e.a. om de cre- dietverleenlng aan de tuinders tot 1 Juli as. voort te zetten. De heer Dekker wil enkele personen nog In de gelegenheid stellen steun te ontvangen. De voorzitter wil ook deze regeling stopzet ten. Spr. zegt dat er onderteekenaars zyn, die zich accoord hadden verklaard met de stopzet ting. Spr. wil degenen, die nog steun willen hebben, bij de commissieleden opgeven. die aan B. en W. advies uitbrengen. Aldus besloten. Met algemeene stemmen werd besloten de op 30 April nog ingeschreven zijnde werkloozen nog een week steun uit te keeren. De winst- en verliesrekening en balans der Vereeniglng Volkshuisvesting en de rekening en verantwoording van de Gezondheidscommissie te Beverwijk werden z. h. s. goedgekeurd. Tot leden van de commissie van toezicht op het Lager Onderwys werd en benoemd de hee ren P. Brommer, leeraar aan het gymnasium te Alkmaar, en E. Keuning. onderwijzer aan de U. L. O.-sehool alhier. De heer Kostelijk bepleitte nog de instelling van een Commissie van Onderwijs, bestaande uit de nwethouder en twee raadsleden, waar de voorzitter zich absoluut tegen verklaarde. 12. Aanwijzing van drie vertegenwoordigers uit den Raad voor de centrale commissie van georganiseerd overleg. De burgemeester is aangewezen als vertegen woordiger van B. en W. Benoemd werden de heeren Keesman. Vranken en Kostelijk Slappe haarvilt-hoeden in moderne kleuren en nieuwste modellen van 5.25 tot 10.75 openbare raadsvergadering: De «Raad van de gepieente Helloo, in open bare vergadering bijeen op 11 Mei 1932, spreekt, gehoord hebbende de handelingen van den wet houder J. Opdam in verband met herstel van wegen in de gemeente eHlloo, zjjn ernstige af keuring uit, dat genoemde heer ondanks ernstige raadgevingen niet hiermede heeft willen ein digen. De heer Kostelijk ze?t nog. dat het dage- yjksch bestuur der gemeente den' heer Opdam heeft gezegd, dat hM niet met dat werk door mocht gaan. Ook de heer Bamhoorn had hem dit gezegd. Maandag, Dinsdag en gisteren was de heer Opdam nog als uitvoerder aanwezig. Het spijt spr. dat de heer Opdam niet aan de verzoeken gevolg heeft gegeven. Wethouder Opdam moest thans oordeelen of aannemer Opdam het werk heeft uitgevoerd. Wethouder Opdam heeft zich altijd geïnte resseerd om werken uit te voeren. Spr. was ge vraagd. of hjj nu ook dit werk wilde uitvoeren. Wettelljk is er geen bezwaar Spr. deed daar zijn plicht als uitvoerder en de vraag is nu, of dat in overeenstemming is met zijn plicht als wethouder. A Is spr. had weggeloopen, zou hl) schuld hebben bekend. Materialen koqp ik De heer Kostelijk zegt, dat hier de teekenin- gen worden Ingezonden en goedgekeurd. Wethouder Opdam zegt, dat de gemeente- opzichter niets anders dan een bouw-opzlchter is. HU gaat uit van de veronderstelling, dat ge bouwd wordt volgens de ingezonden teekenlng. Het voorstel-KostelUk werd aangenomen met 92 stemmen. Tegen de heeren Opdam en Vragen van de heeren Kostelijk en G ree uw. De heer Kostelijk had gevraagd, waarom B. en W. in dé Butterlaan van de open bebouwing waren afgeweken. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. hun ontstemming hebben kenbaar gemaakt aan den bouwer, omtrent het afwUken van de bouwver ordening. B. en W. hebben bericht, dat de eigenaar voorloópig ongemoeid zal blyven, mits de Raad daar overwegende bezwaren tegen be staan. Volgens de teekenlng zou de schuur achter het huis, i. p. v. naast het huls woraen gebouwd. De heer Kostelijk zegt, dat aan deze handel wijze paai en perk moet worden gesteld. De bouwer was voldoende bekend met de situatie; brutaalweg heeft hij zieh niet gehouden aan de ingediende teekenlng. Spr. wil de schuur laten verplaatsen. De voorzitter zegt uit de stemming in den Raad te kunnen concludeeren, dat de schuur verplaatst moet worden. De heer Bchuyt vraagt of de gemeente-op- sichter dan tijdens den bouw geen toezicht Werkverschaffing en steunregeling Van de afdeellngen Helloo van de B.D.A.P. en den R.K. Volksbond was t verzoek Ingeko men om de werkverschaffing en steunregeling ook na 30 April voort te zetten. Naar de meenlng van B. en W. zün er geen omstandigheden, die het noodig maken be doelde regelingen thans te laten voortduren. Het stopzetten van de regeling beteekent niet, dat personen, die behoefte aan steun heb ben, die steun wordt onthouden, integen deel. doch zü moeten zich die verschaffen bü een ander college fen de steunregeling behoeft, naar de meenlng van B. en W daarvoor niet in werking te blijven. Mochten vakarbeiders, die geen steun uit de werkeloozenkas kunnen ontvangen, buiten werk geraken, dan zullen wij trachten, door hen zoo mogelijk afwisselend te werk te stel len. hen zooveel mogelijk te steunen. B. en W geven den Raad daarom in over weging afwyzend op het adres te beschikken. De voorzitter wüst erop, dat niet enkel vak arbeiders, maar ook andere personen, in de werkverschaffing zün geweest. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de werkzaamheden nu zün uitgeput, waardoor de bonafide arbeiders wor den gedupeerd. De heer Greeu wis van meenlng, dat. het kelslulting. heeft bericht het op prüs te stellen, nog groote aantal werklooeen, bü stopzetting van de werkverschaffing e.d. niet gerechtvaar digd is. Spr. doet mededeellng van de door hem gevoerde besprekingen met da werkloozen en den burgemeester. Van eenige opleving zal den eersten tijd hetgeen’Wel blükt Uit het stügw^^rerkloozenaantal. Spr. noemt als werkobjecten uitbreiding van de begraaf plaats, verbreeding van den Hollenweg enz. B. en W. doen alsof ze van de werkverschaf fing af willen, maar dat gaat niet. Het zal noodig zün aan degenen, die niet meer aan het werk gesteld kunnen worden, een uitkee- ring te geven. Spr. verwacht van dr. Bam- hoorn. naar aanleiding van de door hem ge maakte opmerking, een oplossing. De heer Bamhoorn zegt, dat toen gespro ken is geworden over de scheiding tusschen bonafide arbeiders en de overige personen Spr. is nog van meenlng, dat deze niet in de steek kunnen worden gelaten. Spr. Is met B. en W. eens, dat de huidige gang van zaken geen voortgang mag vinden, vooral om de uit wassen tegen te gaan. Er zün gevallen be kend, dat het geld uitgegeven Is voor drank, bioscopen enz Men heeft werk geweigerd, hoe wel tegen lager loon, als het vorige jaar gold, en dit mag niet meer voorkomen. We moeten ook aan de andere groepen van onze bevolking denken. Ook de bj. winter zal niet veel be ter zün en ook daarvoor moeten we geld heb ben. Is het niet mogelük, dat alle werklooze ar beiders zich opgeven .bü het arbeiders-secreta- riaat en daar door B. en W. of een raadscom missie personen uit worden gekozen, die wer kelijk voor hulp In aanmerking komen De rest zou zich dan moeten wenden tot de in stelling, die helaas nog Armbestuur heet De heer Kostelük is het in groote trekken met den heer Bamhoorn eens. Het verheugt spr. dat het werkloozenaantal verminderd is sedert de vorige vergadering. Het had de com missie moeite gekost om 5 valide grondwerkers te’ vinden tusschen ongeveer 55 werkloozen. Wanneer we vervroegd werk uit voeren, kan dit vallen onder de categorie, die de Minister onlang» in een circulaire aanstippelde, daar mede loopen we de kans subsidie te krügen. De heer Greeuw zegt, dat als het gaat zoo- als de heer Bamhoorn het zich heeft voorge steld, er niet veel van terecht zal komen. Spr. wijst op het verschil tusschen Burgerlük Arm bestuur en Maatschappelük Hulpbetoon en wil den arbeiders den gang naar ’t B A. besparen. De Raad wil geen commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van alle politieke richtin gen en besturen van de plaateelUke organisa ties. Toch maakt spr. er een voorstel van, ter beoordeeling van het feit of iemand in aan merking komt voor werkverschaffing ja dan neen en een nteuwe regeling zal ontwerpen. De voorzitter zegt toe. dat B. en W. een werkobject vinden, dat zeer zeker aangewend zal worden. De heer Keesman zegt den heer Kostelük, dat het aantal werkloozen niet verminderd is. Spr. wüst er op, dat de gemeente Llmmen pas een steunregeling heeft aangenomen tot September as Spr, steunt het voorstel-Greeuw om een commissie te benoemen. De voorzitter zegt, dat er voor gewaakt moet worden, dat de flnancieele toestand van de ge meente niet noodlüdend wordt. Ook de heer KosteUjk steunt het voorstel- Greeuw. Wethouder Opdam is van oordeel, dat de commissie niet de steunregeling moet behar tigen. Spr wil wel een commissie voor de werk verschaffing in het leven roepen. De heer Kostelük zegt tegerr den heer Kees man, dat ook de tuinders van den winter den geheeten toestand moesten bloot leggen. Daarom kan men bet B. A. niet verwüten, dat een onderzoek instelt. De discussies bewogen zich verder In den trant van de besprekingen van de vorige ver gadering. De heer Keesman vraagt stemming over het adres om de steunregeling te doen door gaan, waartegen de voorzitter zich verzet. De heer Kostelük wil de bestaande rege ling doen ophouden en de commissie een nieuwe doen ontwerpen. De validen aan het werk en de overigen naar het Burgerlijk Arm bestuur. De heer Bamhoorn wil deze regeling af- Bchuyt. r- De heer Greeuw vraagt, of B. en W. geen maatregelen willen nemen tegen het niguwe hek. met rietmat, dat gekotne nis by de pas- torietuln aan den Nic. Beetsweg. 1. p. v de be staande schutting. De voorzitter antwoordde, dat in de gepas seerde acte staat, dat er een open hek zou komen, spr. heeft zich reeds met de kerkvoog den in verbinding gesteld en zegt toe, dat de rietmat verwüderd zal worden. Burgerlijke Stand Geboren: Aafje Geer- trulda, d. van H. Lub en A. Bakker Willem, a van D? Appel en J. Bakker. Getrouwd: J. v. Dalfsen en G. Boeder J. Visser en F. Wüngaarden. Overleden: Johanna BUI, 78 j., echtgen. van D. de Vries. In bespreking werd gebracht, hetgeen per ad vertentie reeds bekend gemaakt was, dat ook aardappelen zonder herkomst dit Jaar kunnen gekeurd worden, zoodat veel verwacht wordt, dat met het oog op de uitvoerwet voor onge keurde aardappelen, dit jaar allen, die aard appelen verbouwen, deze zullen laten keuren en er zoodoende veel gekeurd zal moeten worden. In verband hiermede werden de kosten van het keuren ter sprake gebracht en werd be sloten met het oog op de tydsomstandigheden deze kosten belangrük lager te stellen dan tot heden is geschied. De kosten werden bepaald op: van 1 tot 25 Are f 2, van 25 tot 50 Are f 3, van 50 tot 75 Are f 4 en daarboven tot 1 H. A. f 5, voor de eerste twee H. A. zün de kosten f 5 per H. A. en meerdere f 4, gedeelten van een H. A. zul len dan berekend worden naar den prüs Vttn een H. A. Medegedeeld werd, dat de heer Speets niet meer als keurmeester beschikbaar was, dat een nieuwe keurmeester benoemd worden. Door het dag. bestuur werd voorgesteld den hulpkeurmeester Nap te benoemen, welk werd goedgevonden. De vergoeding den keurmeester zal. In overleg fhet diensten vastgesteld worden. Per advertentie is bekend gemaakt, dat bü de verschillende bestuursleden formulieren verkrijgbaar zün om de aardappelen voor de keuring op te geven. Dit is opengesteld tot 20 Mei a. s.. zoodat verzocht werd daar rekening mee te houden. In verband hiermede werd de wenschelük- heid uitgesproken, dat ieder tuinder met den keurmeester zou meegaan, dit is zeer leerzaam en kan men tevens direct opnemen de afwü- kingen. die in de party voorkomen. Hierna sluiting. Huldiglngsavond. In verband met het be halen van het kampioenschap in zün afdeeling, werd het junioren b-elftal in het vereenigings- gebouw een huldiging gebracht. Aanwezig Wa ren behalve de junioren b, het bestuur en de elftalcommissie van V. V. W.. de geestelyk adviseur, de weleerw. heer P. M v. Vliet en het jun. a-elftal, alsmede de jeugdleider de heer J. Smit. Na de opening der bijeenkomst door den voorzitter hadden de kampioenen als aanden ken een alpino in ontvangst te nemen, waar op nog een vlaggetje In de clubkleuren zal wor den aangebracht. Allen namen het cadeau dankbaar aan, waarna zy werden vergast op enkele versnaperingen. Er heerschte een plei- zlerige stemming onder de jeugdige voetballers. Vervolgens kwamen de bestuursleden aan het woord, die de kampioenen met het behaalde succes feliciteerden De geestelyk adviseur zette uiteen de beteekenis van de Rootnsche voetbalbeoefenlng. Dat men een Rootnsche voet baller is, moet niet alleen tot uiting komen op het voetbalveld, doch men moet zich altyd, over al en In alle omstandigheden netjes gedragen. Verder behoort hierby ook het geregeld be zoek der congregatie van de H. Familie of de byeenkomsten van het patronaat. De voorzitter zeide niets meer toe te voe gen te hebben aan hetgeen er gezegd is, doch hoopte, dat het door allen ter harte zou wor den genomen. Nadat spr. allen een woord van dank had ge bracht voor de medewerking van dezen goed geslaagden huldigingsavond. sloot hü met de beste wenschen voor de toekomst de bijeen komst met den christeiyken groet. Vergadering van den Keuringsdienst voor Aardappelen op 10 Mei 1932 De voorzitter, de heer A. Hoogland, opende met een woord van welkom, waarna voorlezing en goedkeuring volgde van de notulen. De rekening werd nagekeken en In orde be vonden. - Medegedeeld werd, dat de oriènteeringsdag gehouden zal worden op 7 Juni a. verder, dat er een reorganisatie zal plaats hebben aan gaande de regelingscommlssie, waar dan alle keuringsdiensten in samengevat zullen worden. Hoe dat zal ve«chleAen was noe nlst definitief Gestoorde socièteitsavoad. In den avond van 5 op 6 April J.L werd een aantal leden van de Medembllkker Sociëteit „de Harmonie" gestoord door de komst van de politie. De heeren. die ’t bü hun vergadering op het Raadhuis wel wat koud vonden, hadden hun lokaal In "Het Wapen van Medemblik" maar opgezocht, omdat *t daar behagelüker was. Tydens de zitting kwam vast te staan, dat deze Sociëteit rechtspersoonlükheld bezit en dat de leden volgens een vergunning van den Burgemeester na 11 uur gebruik mogen maken van de gelagzaal in dit hotel. De heeren hadden dien avond nogal veel voor te bereiden voor den plecbtigen intocht van Burgemeester Peters. Allen werden vrügesproken, hotelhouder, de heer v. O. Minder goed kwam de zoon van den hotel houder er echter af. Deze had nog laat de post voor de heeren Weggebracht,- echter op een niet verlichte fiets. Dit kostte hem 4.of 4 dagen. niet: Ik voer het werk enkel uit. Indien het werk afgeleverd wordt, kan een ander het wel keuren. De heer Bamhoorn zegt, dat toen de heer Kostelük hem op de hoogte had gesteld, spr. had gezegd, dat de heer Opdam peter had ge daan. het niet te doen. Ook in de fractie was gezegd, dat de heer Opdam vrijer had gestaan, als hü het niet deed .Wettelüke bezwaren zyn er niet. Spr. zou de motie niet willen onder- schrüven; waar er een sterk wantrouwen uit spreekt. De meenlng van den heer Opdam wil spr. ook billüken. De heer Keesman segt. dat de vraag is. of de heer Opdam vrij uitgaat ja of neen. Spr. vraagt den heer Opdam of hü w geld mede verdient. Wethouder Opdam antwoordt bevestigend. De heer Keesman had gedacht, dat de weg in het openbaar zou worden aanbesteed en vraagt of de weg van de gemeente of van oen heer de Lange is. De voorzitter zegt, dat de weg het werk Is van den heer de Lange Door den aandrang uit den Raad om daar werkloozen tewerk te stellen, is het onder- handsch geschied. Alkmaar wenschte in de koeten niet meer dan f 1000 bü te dragen. Helloo draagt tot *t 1/3 deel tot een maximum van f 7500 by. Ook de heer Rus heeft gezegd, dat de heer Opdam in dienstbetrekking is. Het dagelüksch bestuur had hem daarom aangeraden daarmede op te houden. Met de wet in de hand kunnen we het hem met verbieden. Moreel is de zaak niet te verdedigen. Wethouder Opdam verdedigde nogmaals zijn standpunt. De heer Kostelijk persisteert bü zün mee- nlng. dat de belangen van uitvoerder en wet houder niet parallel gaan. Als uitvoerder moet hü trachten het zoo voordeellg mogelük te doen, om de winstmarge grooter te doen zün: als wethouder om het zoo goed mogelük te doen zün. Spr. zegt, dal er geen tusschenweg is; men is voor of tegen de motie. De heer Vall is van tegenovergestelde mee- ning. Het kan zün dat hü het doet als compag non of voor niets. Wethouder Opdam zegt, dat als hü het voor niets had gedaan, de zaak nog veel gevaarlüker zou zün. De heer de Jager is van meenlng. dat de heer Opdam het niet had moeten doen, enkel en alléén reeds om de praatjes te voorkomen. De heer Greeuw zegt, dat de gemeente 1/3 gedeelte van het loon van den heer Opdam be taalt. De voorzitter zegt, dat de heer Opdam niet handelt In strijd met de desbetreffende bepa lingen in de gemeentewet. Engel de moreele kwestie blijft gestaan. De her Kostelük zegt, dat deze handelwijze niet geoorloofd en daarom afkeurenswaardlg is. De heer Dekker geeft den heer Kostelük in overweging de redactie der motie te veran deren. De heer doen. De heer Vall vraagt den heer Opdam of hü met het werk ophoudt. Wethouder Opdam: U voelt weL dat dat niet makkeluk is. Ik begin er niet meer mee. De heer Bamhoorn stelt voor de motie te wüzlgen in dien geest, dat de heer Opdam ter goeder trouw gewerkt heeft als uitvoerder van de wegverbeterlng in de Regullerslaan en den wensch uit, dat hü er mede ophoudt. Wethouder Maas Geesteranus vraagt den heer Kostelük of hü deze motie ook had Inge diend. indien de heer Opdam er mede v.as op gehouden. i De heer Kostelük antwoordt ontkennend. De heer Bamhoorn stelt de volgende motie voor: De Raad der gemeente Helloo, enz. geboord hebbende, dat de heer J. Opdam een werk in uitvoering heeft» waarbU de ge meente geïnteresseerd is. spreekt als zün mea ning uit, dat de houding van den heer Opdam niet kan worden goedgekeurd en spreekt den WenSCh Uit, dat hü Zün werimtamheden als voodanig zal beëindigen De heer Opdam verzekerde het werk niet te zullen vervolgen. De aldus gewüzigde motie werd zJis. aange nomen Hierna sluiting. Baldadige jongelui. Een viertal jongelui uit Wervershoof, J. v. d. G„ N. J. WJ. O. en J. S„ had zich, na het gebruik van een stevig glaasje bier, zooals 8. toegaf. veroorloofd om een brugleuning af te breken en In t water te gooien, terwül 8. een boompje had afgebroken. „1 Was zoo maar een aardigheidje", merkte één van hen op. De schade hadden ze nog maar niet betaald. Het O. M. zeide, dat Wervershoof op dit gebied een slechten naam heeft en wilde dan ook een voorbeeld stellen. De eisch luidde tegen leder 15.of 15 da gen. Het vonnis luidde ƒ8.of 8 dagen Na nog enkele kleine zaken werd deze zit ting gesloten. Werkloosheid. Het aantal werkloozen, dat maximaal 120 heeft bedragen, la de laatste we ken teruggeloopen tot 85. die voor gezamenlüke rekening van banne en gemeente aan bagger- werk zyn gezet, waarvoor de banne een be drag van 4000 beschikbaar stelde. Dit bedrag is echter reeds met 1000 overschreden, welke laatste kosten geheel voor rekening der ge meente komen. In den Wlertngermeerpolder hebben 20 werkloozen werk gevonden. Een ge subsidieerde steunregeling is er niet. Men voelt er niet veel voor, steun te verleenen, waar voor geen werk geleverd wordt. Eenige perso nen werken aan de wegverbreedlng. Een bur- geriyk armbestuur is hier niet, evenmin is een plaatseiyk crisiscomité in het leven geroepen. De jeugdige werkloozen worden opgeroepen tot het volgen van eenige cursussen, doch de animo bleek zoo gering, dat zU niet konden doorgaan. Door 137 personen ts een groot bedrag aan tuinderscrediet aangevraagd, waarvan door B. en W. op een bedrag van 85000 gunstig is ge adviseerd. Hiervan is K uitbetaald, doch met smart wacht men op het resteerende ytVra ontevredenheid is hier niets te merken; de geest onder de menschen is goed te noemen, al hadden ze natuurlük gaarne andere om standigheden gezien; maar die laten zich niet dwingen. Alles, wat tot nu toe is gedaan, kon met eigen geld geschieden, zoodat geen leenlng daarvoor behoefde gesloten te worden. Burgerl. Stand. Geboren: Willy, d. v. W. C. E. Bruyn en H. Blaauw; Petrus Cornells, z. v. J. C. J. Weyers en J. W. Boersen: Karei, z. v. D. de Rover en C. W. v. Klaveren; Arte Gideon, z. v. A. G. van Eek en J. Hooymeyer; Alberdina Maria, d. v. A. C. Alders en H. J. Steenvoorden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 3