STADSNIEUWS De Wilgenpias bij Rotterdam BERVOETS DONDERDAG 12 MEI OFFICIEELS BROEK OP LANGENDIJK Aardappelen-Keuringsdienst PROVINCIAAL NIEUWS BERGEN NAAR RUNXPUTTE Hinderwet FAILLISSEMENTEN HEERENHOEDEN Hinderwet BOEK EN BLAD HEILOO VAN ALLES EN VAN OVERAL EEN GROOTSCHE ONDERNEMING AANBESTEDING e t POSTAGENSCHAP HOUTTIL 1800 kleedkamers tot een cabine- dorp vereenigd, wachten de gasten DUITSCHE ZANGERS IN ALKMAAR MEDEDEEUNGEN -4 Hoofd-enKiesp///^ MIJNHARDP5 POEDERS R.K. MUZIEKKAPEL „ST. LOUIS” „DE GRAAL” Plan voor Sportpark n to I I Hinderwet Alkmaar, 11 Met 1932. Alkmaar, 11 Mei 1932. andere Alkmaar. 11 Mei 1932. dc b Mazurka (Obertass) 1. De LETT. werd De directeur van hett postkantoor te Alkmaar ARTHUR TERVOOREN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. „DE GRAAL". Km winstraat 35. Vergadering van den Keuringsdienst voor Aardappelen op 10 Mei 1932 (HoutUl met ingang van 14 dezer dea Zaterdags na U uur voor alle postzaken zal zijn gesloten. De regeling voor de week na Plnksteren wordt nog nader bekend gemaakt. Paillet verklaard: P Pieterse, schoenmaker, wonende Breedst raat 22, Alkmaar, mr. A. M. Ledeboer. r.-c., mr. Winkel, curator. A. T. Tjaden, kcopman. Ankerpark 13. Den VERGADERING VAN DEN RAAD De Raad dezer gemeente kwam gisteren avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester jhr. N. van Foreestsecretaris de heer W Bruul De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van de vorige vergadering onveranderd worden vast gesteld buurtverkeer op het traject BergenAmster dam. ook buurtverkeerkaartjes verkrijgbaar te stellen voor de trajecten BergenHaarlem en BergenDen Helder. o] is t> Ten slotte wordt allen belangstellenden in .Pinksterzegen’’ verzocht om dezer dagen een hartelijk gebed te storten, opdat het Pinkster spel der 10.000 Graalmelsjes werkelijk zijn doel moge bereiken en een deel der menschen den weg naar het ware geluk moge wijzen. b. c. WU11 Köhles J. Martin. J. Ivanovicl. Wlenlawski. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. k< d< rii L^iismarsch Ouvertutre Loyauté Burgemeester en Wethouders van Alkmaar WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaria Ui de lei on hc h tc Doos <*5ct Rerstuk Set. T" Bij Uw drogist VOOR IETS GOEDS NAAR Stijve wol vilt-hoeden, pr. kwal, van 2.901 5.75 Stijve haarvilthoeden pr. kwal, van 6.90 1.10.75 Slappe wolvilt-hoeden in de nieuwste tinten met platten en geboorden rand van 1.45 tot 4.75 Bij besluit van 9 Mei 1932 is aan de NV. Ame rican Petroleum Company te 's-Gravenhage vergunning verleend tot het uitbreiden van de ondergrondsche benzlne-bewaarplaats met af- tappomp door de aanwezige a ftapgelegenheld te vervangen door een electriach aangedreven pomp, waarin zich een electro-motor bevindt van 1 'S PX., vóór en ten behoeve van het per ceel Kennemerstraatweg no. 179. Bij besluit van 9 Mei 1933 is aan P. en A. Boll te Alkmaar vergunning verleend tot het oprichten van een kalkblusscherij en kalkmen- gerjj. met plaatsing daarin van twee electro- motoren van 5 en 1/3 PX.. resp. voor het In werking stellen van een kalmengmolen en een waterpomp, In het perceel Doelenstraat no. 10, alhier. "The Stevenson Hat" Prima kwaliteit Engelsche haarvilt in alle mode-tinten van 7.25 tot 8.75 Helder. Mr. H. M. Fruln, r.-c., Mr. 8. A. Tliomas, cur. B. Driessen, bloem bollenkweeker. Heerenweg 171e, Hellco, Mr. A. M. Ledeboer, r.-c., Mr. J. Belonle. cur W. Twisk. bloembollenhandelaar, wonende te Uitgeest aan den loet. Mr J. Krabbe, r.-c., Mr. Ir. N. van Leeuwen, cur. Opgeheven wegens gebrek aan baten Is het faillissement van K. H. Bontje, slager, wonende Munnlkenweg 10, Hoorn. Hedenmorgen is mr. C. A. de Groot beëedigd tot kantonrechter plaatsvervanger te Alkmaar en mej. E. van den Berg tot advocaat eh pro cureur. Het Bestuur der Broederschap van O.L. Vrouw ter Nood bericht, dat de Bedevaart der Alk- maarsche Broederschap van OL Vrouw ter Nood op den 2en Pinksterdag een half uur vroeger vertrekt dan aangegeven is op het aan plakbiljet en op het programma. Dus vertrek per auto-bus van de St. Joeef- kerk om half tien. stellen voor om geen adhaesie te be tuigen, waar van regeerlngszijde reeds sooveel wordt gedaan. De heeren Vahl en Keesman willen wel ad haesie betuigen. De voorzitter verwacht er geen effect van. De heer Schuyt wijst erop, dat de hoofdbe sturen van de 3 groote landelijke organisaties alles in het werk stellen, en waar dit adres de Visser Jr. Alk- 1960; H. zoo moest zoo ontzettend vaag gesteld is. ziet spr. er voor slsnog het nut niet van in. Besloten werd adhaesie te betuigen. 6. Adres van C. de Haas e.a. inzake het aan leggen van een verhoogd voetpad langs een ge deelte van den Rijksweg. In de vergadering van 10 Februari is deze kwestie reeds ter sprake gebracht, naar aanlei ding van een door den heer Kostelijk gestelde vraag. Uit het antwoord bleek, dat door de gemeente een bijdrage van 2500.is toegezegd in de kosten van een aldaar te maken trottoir. De afwijzende beschikking van den Raad om ƒ6.000.beschikbaar te stellen voor verbree- ding van den Rijksweg, zal. naar de meening van het college, geen aanleiding voor den Water staat zijn geweest, om den aanleg van bedoeld trottoir achterwege te laten. Nooit is bericht ontvangen of het beschik baar gestelde bedrag is geaccepteerd. B en W. zullen alles in het werk stellen om de totstand koming te bevorderen en stellen voor adressan ten In dien geest te berichten. De heer Kostelijk is het volkomen eens met de bedoelingen van B en W Spr. wil. dat. als geen overeenstemming met den hoofdingenieur kan worden bereikt, de gemeente zich tot den Minister wendt. Het prae-advles van B. en W. werd Z-hs. aan genomen. De Bloeiende Betuwe. Het April-nummer van „Ons Nederland", of ficieel orgaan der Alg. Ned. Ver. v. Vreemde lingenverkeer, voert den lezer naar bloeien de hongerden van de Betuwe, doch niet zonder tevens te wijzen op wat er op industrieel gebied aan belangrijks Is in deze vruchtbare streek. De als steeds goed verzorgde inhoud bestaat onder meer uit artikelen van de hand der be langrijkste burgemeesters der Betuwsche ge meenten en van de vooraanstaande figuren in de Betuwe, rijkelijk afgewlsaeld met fraaie en verlokkende afbeeldingen. Een belangwekkend lentenummer. een van Koophandel te Alkmaar is door het Gemeente bestuur aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen verzocht om naast bet bestaande De salartoaen van lisnnuniskH secretarissen en ontvangers. Hierna kwam aan de orde de door Oed. Sta ten gezonden circulaire, waarin de meaning van den Raad wordt gevraagd over een eventueels verlaging c.q. pensioenverhaal van de salarissen van den burgemeester, secretaris en ontvanger. B. en W. stellen voor Ged. Staten te verzoeke! Ter geruststelling van vele ouders kunnen we omtrent logies en provlandeering nog het vol gende melden: Er is voor alle deelneemsters uit Alkmaar en omgeving voor logeergelegenheid gezorgd. Zij slapen allen in één gebouw en er is zoowel 's nachts als overdag voortdurend uitstekend geleide, en wel op elke tien meisjes één leidster. Echter kon voor de duizenden, die geherbergd moeten worden, ónmogelijk een voldoend aan tal dekens verkregen worden, tenzij tegen ab normaal hoogen prijs. Daarom wordt den meis jes uit Alkmaar en omgeving verzocht leder twee dekens mee te brengen, stevig met touwen of riemen, verpakt en degelijk van duidelüken naam en adres voorzien. Verder is er alle mogelijke moeite gedaan om allen op den Tweeden Pinksterdag een warmen maaltijd te bezorgen, doch dit mocht niet ge lukken, wegens de groote drukte in hotels en restaurants op dien dag. O mhet pchter de meisjes niet al dien tijd met enkel boterhammen te laten doen.'wordt er geregeld gezorgd, dat zij iets te drinken hebben en zal de proviand met eieren en vleesch verder nog worden aangevuld. Zoo zal elke deelneem ster dien dag toch behoorlijk gevoed zijn. Programma: L St. 2. 3. Suspinul Wals S. a Legende b aaazuraa (vruermaar Voor viool met pianobegeleiding 6 a Ravatltne J. Raft Liebesleid Fr. Kreissler. Llebesfreud Fr. Kreissler. voor viool met pianobegeleiding. Populair Schlager-programma door: „St. Louis” BQ besluit van 9 Mei 1933 te aan O. J. Wte» lage te Alkmaar vergunning verleend tot het oprichten van een brahmade- en honingzoet- fabriek, met plaatsing daarin van een electro motor van 3 PK, voor het in werking stelten van diverse machines, in het perceel Fnldsen no. 9, alhier. Ingekomen stukken De voorzitter deelt mede, dat os. is inge komen een schrijven van het. Ministerie van Financiën, waarbij wordt medegedeeld, dat een bedrag van ƒ3230.is beschikbaar gesteld voor een landarbeidersplaatsje. Van het Ministerie van Waterstaat was be richt tngekomen, dat de plaatselijke radio- centrale wederom toestemming heeft gekregen om de programma's uit te zenden. De abonne mentsprijs is verlaagd tot ƒ2. Er zal geen derde programma bij gegeven kunnen worden. Van het Ministerie van Onderwijs. K. en W. was een schrijven Ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat geen termen aanwezig zijn bevonden om een boventallige leerkracht aan te stellen- De pogingen van het college om hier in verandering te krijgen, zijn niet gelukt. We zullen thans af moeten wachten of er een christelijke school komt. Officieus is den voor zitter medegedeeld, dat de Koninklijke goed keuring op de statuten van die vereeniging te aangevraagd, terwijl vele ouders sympathie met het plan hadden betuigd. Als de school niet op gericht wordt, duurt deze toestand tot 1 Janu ari 1933. De stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Het is juist vijf-en-twintlg jaar geleden, dat de Rotterdamsche forensen, die liever in Den Haag woonden, dan in het toen nog heelemaal geen woonstadallures aan den dag leggende Rotter dam, hun eigen electrische treinverbinding kregen in den eersten electrischen spoorweg, dien we in Nederland te zien kregen: van Rot terdam via Schiebroek. Berkel en Leldschen- dam naar Den Haag. Voor het aanleggen van de baan was grond noodig en voor een deel werd die uitgegraven in de gemeente Schie broek, waar dientengevolge een 3H H. A. groote, drie meter diepe kuil ontstond, welke zich allengs vulde met uit den zandbodem op wellend water. Een bonk van ongeveer 100.000 kubieke me ter water dus in de onmiddellijke nabijheid van een groote stad., daar moest wat mee te doen zijn! Het is alleen maar verwonderlijk, dt het zoo lang geduurd heeft, eer er iemand op dit idee kwam en dat bet tot verleden jaar geduurd heeft, eer de plas een bestemming kreeg. Of eigenlijk, ze was al eer in gebruik, maar niet voor het publiek. Eenige Jaren geleden werd de plas, met verschillende andere terrei nen er omheen, gekocht door den heer A. Poot te Rotterdam, die er voor zichzelf een ultspan- ningsplaats van maakte. Rondom den plas liet hij wilgen planten, op het aangrenzende ter rein liet hij een zomerhuisje zetten, het water bevolkte hij met visch en honderden eenden, ganzen en zwanen; kippen en konijnen vonden er een ideaal verblijf en met weekeinden of andere feestdagen vond de heer Poot er. vaak met zijn gasten, ontspanning van zijn drukke zakenleven. Er werd in den helderen plas ge baad. op het grasveld vermaakte men zich en allengs kwam de heer Poot er toe te beseffen, dst wet het» inmiddels tot Wilgenpias ge doopte water voor hem en zijn vrienden was. het ook zou kunnen zijn voor vele anderen: een prachtige zwemgelegenheld. Onderhande- lingen met de gemeente Schiebroek liepen op niets uit en toen besloot de heer Poot de zaak zelf ter hand te nemen..». Zes weken later was de „Wilgenplas" omgetooverd In een mo dem openluchtbad. Om er te kunnen komen moest men onder de spoorbaan door de heer Poot liet dus, met toestemming van de directie der spoor wegen, een tunnel door de spoorbaan graven van 2!4 meter breed; een café-restaurant werd gebouwd, een plankier met 90 kleedkamertjes, springtorens. vlotten, enz. en op het aangren zende terrein verrezen allerlei tumfoestellen. waaronder ook het in Dultschland zoozeer in de mode zijnde Röhnrad. Den 22en Mei 1931 werd de Wilgenplas als zwembad officieel geopend en hoewel over ljet_ algemeen de zomer van dat jaar geen Ideale was. waren er toch dagen, dat het aantal be zoekers opliep tot tusschen de 5000 en 9000. terwijl de nieuwe badgelegenheid gedurende bet geheele seizoen door ongeveer 100.000 per sonen werd bezocht. Waarbij dan nog kwamen 'de talrijke abonnee, die geregeld van den plas gebruik maakten. Zaterdag zal nu de inrichting voor het nieuwe seizoen geopend worden. Maar boel Het succes van het eerste jaar deed den heer Poot besluiten, van den Wilgenplas een inrich ting te maken, zooals er geen tweede in ons land, en misschien ook niet daarbuiten, te vln- Dir Willi Köhler. 1 Oct. 1919, 1 April 1932. Jubileumconcert op Zondag 15 Mei van 3 tot 5 uur met welwillende medewerking Van Willl Köhler, viool, Jo Kuiper, plano. Een arbeiderskoor uit Westfalen, dat een reis naar Holland maakt en de gast Is van ..De Stem des Volks” te Amsterdam, komt 3en Pink sterdag met een vijftal bussen naar Alkmaar In den. Stedelijken Muziektuin zal het koor, ns het koffiedrinken eenige koorwerken ten uit voer brengen. Het gezelschap arriveert pijn. 12 uur aan den Stedelijken Muziektuin. Woensdagavond om 8 uur had in het WIU1- brordus-gebouw de aanbesteding plaats van het schilderen van 108 woningen (achterzijde) aan den Baanslngel alhier, voor rekening van de ver eeniging „Goed Wonen Ingekomen waren 19 biljetten. Ingeschreven was als volgt: Bolten Heiloo 1222; Flotlng Driehuis 1298; LangedUk Alkmaar 1396; Nlj- man en Zoon Alkmaar 1467Martelhof Am sterdam 1499 Bakkum Jr. Alkmaar ƒ1585; Gebr. van der Meer en Schut Alkmaar 1610; WledUk Alkmaar ƒ1642; Koomen Alkmaar ƒ1675; hakker en Co. IJmuiden oost ƒ1727; Bosma IJmuiden oost 1778; Koster en Zoon Alkmaar ƒ1797; Hartog Alkmaar ƒ1820; Lan- genberg Alkmaar 1865; maar 1950; Groenendijk Breezand Breed en Zoon H. H. Waard ƒ1972; Kamp H. Waard ƒ2069; Fried Alkmaar ƒ2368. De gunning wordt nader bekend gemaakt. Hun, die nog onverkochte toegangskaarten voor „Pinksterzegen” in haar bezit mochten hebben, wordt verzocht deze ten spoedigste In te leveren. De kaartenvoorrsad In Alkmaar is uitverkocht Echter kunnen tot Vrijdagavond tien uur nog kaarten besteld worden, die Zaterdagavond al- gehaald kunnen worden. Aan het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken is het volgende adres gezonden: Namens de samenwerkende organisaties, in deze de afdeeling Alkmaar van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders In Nederland, de afdeeling Alkmaar van den Ned. R. K. Bouw- vakarbeldersbond ,J3t. Joeeph”, de afdeeling Alkmaar van den Alg. Ned. Bouwvalurbeiders- bond en de afdeeling Alkmaar van den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond richten wij ons tot U. om Uw volle medewerking te verkrijgen tot een bevredigende oplossing van onderstaande kwestie. Door onze gezamenlijke besturen is de wen- schelijkheid uitgesproken, om alle georgani seerde arbeiders, voornamelijk tuin bouwarbei ders en fabrieksarbeiders, benevens land- en tuinbouwarbeiders, die steeds en aanhoudend grondwerk verrichten, te organiseeren, waar ze In thuis behooren, en in het algemeen diegenen die minstens een half jaar of langer geregeld gewerkt hebben in andere branches, dan waar ze in georganiseerd zijn, eveneens over te schrij ven naar de organisaties waar ze krachtens bun arbeid behooren. Indien wij op Uw medewerking kunnen reke nen. dan beteekent dit een stap in de goede richting, om tot algeheele opheffing te geraken van de misstanden, die terzake bestaan in onze Oemeente. Wij steunen tevens op een mlnteterieele be schikking die hetzelfde beoogt, als wij hier voorstaan. Zonder Uw medewerking kunnen wij als organisatie geen voldoenden drang uitoefe nen, om bet door ons gestelde doel te bereiken. Desverlangd. zijn wij gaarne bereid, monde ling deze zaak nader toe te lichten, of de ur gentie hiervan aan te toonen. Afzchrift van dit adres zal worden gezonden naar het College van Burgemeester en Wet houders, naar alle raadsleden en naar de redac ties van bet Noord- Hollandach Dagblad en de Alkmaarscbe Courant. Burgerlijke Stand over de maand April 1933. GeborenPetrus, zoon van Petrus Min en Alida Mana Spaans; Gertruda Maria, dochter van Jacobus Egbertus Miltenburg en Maria Ca tharina Blauwhof; Agatha Catharina, dochter van Simon Louwe en Agatha Smit; Jacoba Trijntje, dochter van Jan Prins en, Geertje van Berge; Cornelia Maaike, dochter van Jan Bruin en Wijgertje van den Born; Joost, zoon van Adolf Henri van Gelder en Anna Barbara Fret; Hillegonda Cunegundis, dochter van Hendrikus Vjjn en Cecilia Martha Beerejxxit; Jacobus Petrus, zoon van Hendrikus Vijn en Cecilia Martha Beerepoot; Elizabeth Bertha, dochter van Jacob Heinrich de Rover en Maria Bon- kowskl; Adriaan, zoon van Arie Blokker en Aaitje van Dijk; Johannes, zoon van Johannes Roozendaal en Antje Henselmans; Hermannus Leonard us Maria, zoon van Herman Gerard Wilhelm van der Leegt en Maria Catharina Hendrika van Kronenburg; Gertrud Lisette Maria, dochter van Antoon Bernard Maria Kollmer en Margaretha Catharina Blanken- daal; Maria Jacoba, -dochter van Jacobus de Groot en Catharina Ruiter; Neeltje. dochter van Dirk Jonker en Pleuntje Poldervaart. Overleden; Engeltje Slot, 45 j.; Martin us van der Steen, echtgen. van Engelina de Moor. 71 J.; Jan Roobeek. wedr. van Elisabeth Dek ker. 85 j.; Martlnus Jacobus van der Lans echtgen. van Alida Angenlta van der Harst, 59 j.; Johannes Schut, echtgen. van Johanna Kutjs, 60 j., overleden te Castricum; Pieter Zwakman. wedr. van Neeltje Davids, 80 j.: Hen drik van de Nes, wedr. van Helena Olthoff, 69 j. Gehuwd: Thimotheus Johannes Idema. 24 j., kruideniersbediende, won. te Alkmaar, en Anna Dekker, 28 j.. zonder beroep, won. alhier; Willem Wierink, 38 j.. koopman, won. te Am sterdam, gescheiden echtgen. van Jena van Schalk, eerder van Berthe Marie Christine Le deboer. en Catharina Jacoba Elfring. 19 j., zon der beroep, won. alhier; Gerrit Mattheus Ma ria Groen. 21 j., landman, en Marla Petronella van Wonderen. 22 J., zonder beroep, won. bei- de alhier; Theodorus Gerardus Ranzjjn, 28 j.. tabaksbewerker, won. te Alkmaar, en Apollonia Cornelia Roobeek. 27 j., zonder beroep won alhier; Ferdinand Kultwaard. 23 j.. garage houder, en Catharina Anna Elisabeth Offijln- ga. 22 j„ zonder beroep, beiden won. alhier. Ondertrouwd: Johannes Hermanns Bouwer, tuinman, 34 j.. won. te Bloemendaal. en Louisa Catharina van der Spiegel, zonder beroep, 35 j., won. alhier. Schouw. De jaarljjksche schouw over de wegen, z.g. ..Bonnefaasschouw”, zal dit jaar plaats hebben op Maandag 30 Mei as. Spoorverkeer. Naar aanleiding van desbetreffend verzoek van de Kamer Slappe haarvilt-hoeden in moderne kleuren en nieuwste modellen van 5.25 tot 10.75 den zou rijn. Om dat te kunnen verwezenlijken, moesten In de eerste plaats de verbindingen met de stad verbeterd worden. De tunnel onder de spoorbaan werd verbreed en in aansluiting met het bestaande uitbreidingsplan van Schie broek werd dwars door de wei een 15 M breede en 1H K.M. lange kllnkerstraat aangelegd, waar- straks "n directe busverbinding met *t Hof plein in Rotterdam zal worden onderhouden, en die ook den Wilgenplas gemakkeljjk per fiets bereikbaar maakt. Ook de Ned. Spoorwegen willen wel hun deel van het vervoer naar den plas hebben en zoo werd in de baan der Z.H.E.8.M. een nieuwe halte „Wilgenplas”, in gelegd, waar van 15 Mei elk half uur een trein van de electrische zal stoppen. Zoo noodig zul len op drukke dagen extra treinen worden In gelegd. Er wordt dus gerekend op een druk bezoek en In overeenstemming daarmee is dezen win ter hard gewerkt aan de uitbreiding van de gelegenheid, waarvan de heer Poot een all round sportpark wil maken. In de eerste plaats is het aantal kleedkamers uitgebreid tot maar liefst 1800, die tot een cabinedorp. met een palmenallee In het midden, zijn vereenigd. Elke eabine heeft een eigen sleutel, die op geen andere past en voor 35 cent kan men zoo n cabine voor een gebeelen dag huren en tevens van zwemgelegenheld enz. gebruik maken. Iedere bader krijgt een klein waterdicht doosje van bakejiet in bruikleen, waarin h(j kleine kostbaarheden, die hij liever bij zich houdt, of geld, kortom, van allerlei kan bergen en aan een gordel om zijn middel kan bevestigen en mee In het water nemen. Rondom den plas Is een vijf meter breede en een kilometer lange wande lboulevard aangelegd, terwijl er voor dames, die liever niet ixj een gemengd bad iwemmen, een afzonderlijk bassin begraven Is van 2500 vierkante meter oppervlakte, met •en diep en een ondiep gedeelte, zoodat ook beginnelingen zich er veilig in kunnen wagen. Een der ge lijk bassin Is er ook voor de heeren. In den eigenlijken Wilgenplas zelf Is voor de kleuters een stukje strand af geschoten, waar ze veilig met de beentjes in het water kunnen ploeteren. Vijftien badmeesters en badmeesteressen zullen bjj het te verwachten drukke bezoek toezicht houden op de badenden. Bij het zwembad zal het echter niet blijven. Reeds nu Is er een volledig ontspanningspark naast het zwembad verrezen, met achtbaan en zweefmolen, autotent en lachbuis, poffertjes en wafelkramen, kortom alles wat in een mo dem „Luna"park thuishoort en waarin alle wegen met tegels bestraat zijn. In uitvoering is een voetbalstadion, dat aan 35.000 bezoekers plaats zal bieden en dat de voetbalclub „Xer xes" zijn thuis zal mogen noemen. Dat is wat voor dit jaar op het program staat; het volgende jaar zal er alweer meer komen. Zoo bestaan er ook nog plannen voor een overdekte wielerbaan en denkt men zelfs al aan een daarop te verraden zcsdaagsche, kortom, de heer Poot denkt daar op zijn 42 H. A. groote terrein een compleet sportpark te stichten. Om een denkbeeld te geven van de wijze, waarop daar In Schiebroek gewerkt wordt, kan gezegd worden, dat in de vier maanden die men nu aan de uitbreiding gewerkt heeft, er 16.000 kubieke meters grond en 9000 kub. M. zand is verzet; dat er twee kilometer hekwerk T* geplaatst en vijf kilometer kabel voor licht en'kracht-overbrenging zijn gespannen en een volledige hoogspanningsinstallatie Is gebouwd. Aan de nieuwe cabines zijn verwerkt 10.000 vierkante meter schotwerk en 5000 vlerk. M. dakbedekking; voor den wandelboulevard zijn gebruikt 2000 heipalen en 500 kub. meter hout; voor den tunnel en de fundeeringen zijn 1100 kub. meter beton noodig geweest, terwijl 200.000 trottoirtegels gelegd werden. En dat alles Is geheel in eiget^beheer uit gevoerd door 300 werklieden, die er prachtig den winter mee zijn doorgekomen. met den heer Barnhoom eens. Het verheugt spr. dat het werkloozenaantal verminderd is sedert de vorige vergadering. Het had de com missie moeite gekost om 5 valide grondwerker* te vinden tusschen ongeveer 55 werklooeen. Wanneer we vervroegd werk uitvoeren, kan dit vallen onder de categorie, die de Minister onlangs in een circulaire aanstippelde, daar mede loopen we de kans subsidie te krijgen. De heer Greeuw zegt, dat als het gaat zoo- als de heer Bamhoorn het zich heeft voorge steld, er niet veel van terecht zal komen. Spr. wijst op het verschil tusschen Burgerlijk Arm bestuur en Maatschappelijk Hulpbetoon en wil den arbeiders den gang naar 't B A. besparen. De Raad wil geen commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van alle politieke richtin gen en besturen van de plaatselijke organisa ties. Toch maakt spr. er een voorstel van. ter beoordeeling van het feit of Iemand In aan merking komt voor werkverschaffing Ja daa neen en een nieuwe regeling zal ontwerpen. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. een werkobject vinden, dat zeer zeker aangewend zal worden. De beer Keesman zegt den beer K netel ijk, dat het aantal werklooeen niet verminderd is. Spr. wijst er op. dat de gemeente Llmmen pas een steunregeling heeft aangenomen tot September as. Spr. steunt het voorstel-Oreeuw om een commissie te benoemen. De voorzitter zegt, dat er voor gewaakt moet worden, dat de flnancleele toestand van de ge meente niet noodlijdend wordt. Ook de heer Kostelijk steunt het voorstel— Greeuw. Wethouder Opdam is van oordeel, dat de commissie niet de steunregeling moet behar tigen. Spr wil wel een commissie voor de werk verschaffing in het leven roepen. De heer Kostelijk zegt tegen den beer Knes man, dat ook de tuinders van den winter den geheelen toestand moesten bloot leggen. Daarom kan men het B. A. niet verwijten, dat een onderzoek instelt. De discussies bewogen zich verder in den trant van de besprekingen van de vorige ver gadering. De heer Keesman vraagt stemming over het adres om de steunregeling te doen door gaan, waartegen de voorzitter zich verset. De heer Kostelijk wil de bestaande regs- ling doen ophouden en de commissie een nieuwe doen ontwerpen. De validen aan het werk en de overigen naar bet Burgerlijk Arm bestuur. De heer Bamhoorn wil deze regeling af schaffen en de arbeiders zich doen aanmelden bij het arbeidsbureau en een commissie be noemen om de valide arbeiden aan te wij zen. De overigen dan verwijaen naar bet Bur gerlijk Armbestuur. De commissie zou kunnen bestaan uit B en W. enkele raadsleden en afgevaardigden van de organisaties. De voorzitter sluit de discussies en brengt het prae-advles van B. en W. in stemming, dat werd aangenomen met de stemmen van de S DK P. tegen. De heer Keesman amendeert het voorstel— Bamhoorn zoodanig, dat als er geen werk is, geld wordt verstrekt. Na een verwarde discussie werd besloten dat de wegencommlssie naar werkobjecten sal zoe ken en arbeiders te werk stellen. De overigen dienen zich bij het B A te vervoegen. 8. Adres van J. de Winter e.a. om de cre- dletverleenlng aan de tuinders tot 1 Juli as. voort te zetten De beer Dekker wil enkele personen nog in de gelegenheid stellen steun te ontvangen. De voorzitter wil ook deze regeling stopzet ten. Spr. zegt dat er onderteekenaars zijn, die zich accoord hadden verklaard met de stopzet ting. Spr. wil degenen, die nog steun willen hebben, bij de commissieleden opgeven, die aan B. en W advies uitbrengen. Aldus besloten. Met algemeene stemmen werd bestol rn de-op 30 April nog ingeschreven zijnde werUesmn nog een week steun uit te keeren. De winst- en verliesrekening en balans der Vereeniging Volkshuisvesting en de rekening en verantwoording van de Gezondheidscommissie te Beverwijk werden z. h. s. goedgekeurd. Tot leden van de commisaie van toezicht op het Lager Onderwijs werden benoemd de hee ren P. Brommer, leeraar aan het gymnasium te Alkmaar, en E. Keuning, onderwijzer aan de U. L. O.-school alhier. De heer Kostelijk bepleitte nog de instelling van een commissie van Onderwijs, bestaande uit den wethouder en twee raadsleden, waar do voorzitter zich absoluut tegen verklaarde. 12. Aanwijzing van drie vertegenwoordigers uit den Raad voor de centrale commissie van georganiseerd overleg. De burgemeester is aangewezen als vertegen woordiger van B. en W. Benoemd werden de heeren Keesman, Vranken en Kostelijk. Zaterdagavond om acht uur laatste bespre king omtrent regeling van reis, bagage, logies, enz. enz., eveneens in het gymnastieklokaal aan de Nteuwlanderslngel Alle deelneemsters moe ten noodzakelijk hierbij aanwezig zijn. Als allen zorgen stipt op tijd te zijn, kunnen we spoedig gereed zijn. 3. Verzoek van de vereeniging L.E.T.T. om toekenning van een subsidie voor de te houden tentoonstelling. Gevraagd wordt. In geval dat de opbrengst van entrée-kaarten* lager zal zijn dan 500.en of het aantal verkochte loten beneden 11.000 zal blijven, een subsidie van 250. B. en W. stellen voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken. De heer Kostelijk wil voer deze vereeniging een uitzondering maken en wel subsidie geven tt badhuis op een derge- anders zeer zeker bij de Werkverschaffing en steunregeling Van de afdeellngen Heiloo van de SJJX.P. en den R.K. Volksbond was 't verzoek ingeko men om de werkverschaffing en steunregeling ook na 30 April voort te zetten. Naar de meening van B. en W. zjjn er geen omstandigheden, die het noodig maken be doelde regelingen thans te laten voortduren. Het stopzetten van -de regeling beteekent niet, dat personen, die behoefte aan steun heb ben. die steun wordt onthouden, integen deel. doch zij moeten zich die verschaffen bij een ander college en de steunregeling behoeft, naar de meening van B. en W., daarvoor niet In werking te blijven. Mochten vakarbeiders, die geen steun uit de werkeloosenkas kunnen ontvangen, buiten werk geraken, dan zullen wjj trachten, door hen zoo mogeljjk afwisselend te werk te stel len. hen zooveel mogelijk te steunen. B. en W geven den Raad daarom In over weging afwijzend op het adres te beschikken. De voorzitter wijst erop, dat niet enkel vak arbeiders. maar ook andere personen, in de werkverschaffing zijn geweest. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de werkzaamheden nu zjjn uitgeput, waardoor de bonafide arbeiders wor den gedupeerd. De heer Greeu wis van meening. dat, het nog groote aantal werkloozen. bjj stopzetting van de werkverschaffing e.d. niet gerechtvaar digd ia. Spr. doet mededeeling van de door hem gevoerde besprekingen met de werkloozen en den burgemeester. Van eenige opleving zal den eersten tijd geen sprake zijn, hetgeen wel blijkt uit het stijgende werkloozenaantal. Spr. noemt als werkobjecten uitbreiding van de begraaf plaats, verbreeding van den Hollenweg enz. B. en w. doen alsof ze van de werkverschaf fing af willen, maar dat gaat niet. Het zal noodig zijn aan degenen, die niet meer aan het werk gesteld kunnen worden, een uitkee- ring te geven. Spr. verwacht van dr. Bam- hoorn. naar aanleiding van de door hem ge maakte opmerking, een oplossing. De heer Bamhoorn zegt, dat toen gespro ken is geworden over de scheiding tusschen bonafide arbeiders en de overige personen. Spr. Is nog van meening, dat deze niet in de steek kunnen worden gelaten. Spr. Is met B), en W. eens, dat de huidige gang van zaken geen voortgang mag vinden, vooral om de uit wassen tegen te gaan. Er zijn gevallen be kend, dat het geld uitgegeven Is voor drank, bioscopen enz. Men heeft werk geweigerd, hoe wel tegen lager loon, als het vorige jaar gold, en dit mag niet meer voorkomen. We moeten ook aan de andere groepen van onze bevolking denken. Ook de aj. winter zal niet veel be ter zijn en ook ctaarvoor moeten we geld heb ben. Is het niet mogelijk, dat alle werklooze ar beiders zich opgeven bij het arbelders-secreta- rlaat en daar door B. en W. of een raadscom missie personen uit worden gekoeen. die wer kelijk voor hulp In aanmerking komen. De rest zou zich dan moeten wenden tot de In stelling, die helaas nog Armbestuur heet. De heer Kostelijk is het in groote trekken De voorzitter, de heer A. Hoogland, opende met een woord van welkom, waarna voorlezing en goedkeuring volgde van de notulen. De rekerting werd nagekeken en in orde be vonden. Medegedeeld werd, dat de oriënteeringsdag gehouden zal worden op 7 Juni a. s.. verder, dat er een reorganisatie zal plaats hebben aan gaande de regelingscommlssie, waar dan alle keuringsdiensten in samengevat zullen worden. Hoe dat zal geschieden was nog niet definitief vastgesteld. In bespreking werd gebracht, hetgeen per ad vertentie reeds bekend gemaakt was. dat ook aardappelen zonder herkomst dit jaar kunnen gekeurd worden, zoodat veel verwacht wordt, dat met het oog op de uitvoerwet voor onge keurde aardappelen, dit jaar allen, die aard appelen verbouwen, deze zullen laten keuren en er zoodoende veel gekeurd zal moeten worden. In verband hiermede werden de kosten van het keuren ter sprake gebracht en werd be sloten met het oog op de tijdsomstandigheden deze kosten belangrijk lager te stellen dan tot heden .is geschied. De kosten werden bepaald op: van 1 tot 25 Are f 2. van 25 tot 50 Are f 3. van 50 tot 75 Are f 4 en daarboven tot 1 H. A. f 5. voor de eerste twee H. A. zijn de kosten f 5 per H. A. en meerdere f 4, gedeelten van een H. A. zul len dan berekend worden naar den prijs van een H. A. Medegedeeld werd, dat de heer Speets niet meer als keurmeester beschikbaar was. dat een nieuwe keurmeester benoemd worden. Door het dag. bestuur werd voorgesteld om den hulpkeurmeester Nap te benoemen, het welk werd goedgevonden. De vergoeding voor den keurmeester zal. In overleg met diensten vastgesteld worden. Per advertentie is bekend gemaakt, dat bij de verschillende bestuursleden formulieren verkrijgbaar zijn om de aardappelen vodr de keuring op te geven. Dit is opengesteld tot 20 Mei a. s.. zoodat verzocht werd daar rekening mee te houden. In verband hiermede werd de wenschelijk- held uitgesproken, dat leder tuinder met den keurmeester zou meegaan, dit is zeer leerzaam en kan men tevens direct opnemen de afwij kingen, die In de partij voorkomen. Hierna sluiting. De laatste algemeene repetitie zal door om standigheden niet plaats hebben op Donderdag avond om acht uur, maar Vrijdagavond om acht uur in het gymnastieklokaal van de R. K. Jongensschool aan de Nieuwlandersingel. Nie mand mag ontbreken. De Ingewijde Graal-leden kunnen Vrijdag avond om half acht nog even bijeen komen. De L.E.T.T. steunt hel lijke manier, dat ze* i gemeente zou hebben aangeklopt. Spr. geeft een opsomming van de bedragen, die de LE.T.T. aan de plaatselijke vereenlgingen beeft gegeven. De heer Keesman is van meening. dat reeds gesteund moet worden uit het oogpunt van het vele, dat gedaan wordt voor den land- en tuin bouw. De uitgaven aan het badhuis moeten ze geven om de verloting doorgang te doen vinden. De voorzitter zegt, dat de LX.T.T. voor het houden van een verloting een bepaald percen tage moet afstaan aan nuttige plaatselijke ver- eenigingen. Het leven van het badhuis Is er niet mede gemoeid, want als de LE.T.T. niet steunt, zal de gemeente het vanzelfsprekend doen. De heer Kostelijk zegt, dat bet niet zeker is. dat het heels aangevraagde bedrag noodig zal zijn. Spr. wil aan het verzoek voldoen. Het voorstel-Kostelijk werd zhx. aange nomen. 4. Adres van de Nat Commissie tegen t alco holisme om verlaging van het maximum-aan- tal verloven. Het aantal dier verloven In deze gemeente bedraagt thans 14. het maximum aantal 21. B. en W. stellen voor eerst de wer king van deze wet na te gaar, om daarna te overwegen wat In deze behoort te worden ge daan. De heer Kostelijk vindt 14 verloven voldoende De voorzitter wijst erop, dat thans ook ten ten, die tijdelljk worden opgeslagen, een derge- Hjk verlof moeten hebben om bier te sch«r*»n In het St. Josephsgezellengebouw bijv, moesten enkele veranderingen worden aangebracht om aan de voorgeschreven bepalingen to voldoen De heer Keesman wil ook het aantal ver loven op 14 vaststellen. De heer Bamhoorn is het met de vorige sprs. volkomen eens en wil adhaesie aan het adres betuigen. De voorzitter acht de beswaren niet zoo bij zonder groot. Het voorstel-Keesman. om adhaesie te betui gen, werd aangenomen met algemeene stem men. 5. Adres van den Raad van Oostatelllngwerf Inzake regeeringssteun aan land- en tuin bouw. B. en t t 1 vo is ge bn n P n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9