ONS BLAD Lindbergh baby doodgevonden Veertiende president der Fransche Republiek F' te Het nieuws van heden ’s a Nabij ouderlijk buitengoed te Hopewell UITVAART VAN DOUMER RIJKSDAGMEERDERHEID VOOR BRUENING DE BAROMETER MAN VAN GROOT, EDEL HART Wat zijn aanvals- kanonnen? GORGULOFF IN VERHOOR JOH. LAUWERS Het Weer Ontstellend mysterie Lijkrede van Tardieu Reizen naar Rusland? motie verworpen Vier Nazi's in arrest BEDRIJFSVREDE IN DENEMARKEN DE NATIONALE BEGRAFENIS VAN DEN FRANSCHEN PRESIDENT DOUMER Gelukkig echtgenoot, rader en grootvader Mandsjoertfe-commissie vangt bot f,De president is achter den ploeg evengoed op zyn plaats als ik”, aldus zyn broeder. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Een der laatste opnamen van baby Lindbergh voor de verdwijning, die de wereld wekenlang in angstige spanning heeft gehouden Mr. van Lanschot beschouwt als zoodanig kanonnen met 155 m.M. en meer kaliber Gemeenschappelijke motie van wantrouwen met 30 stemmen Onder overweldigende belangstelling heeft te Parys de begrafenis plaats gehad van den overleden Franschen president Paul Doumer De stoet passeert de Place de la Concorde Zyn privé leven Zwygend brengen de Paryzenaars hun laatsten groet aan den doode VRIJDAG 13 MEI 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 11 x «Ml TELEFOONNUMMER 43X LINDBERGH'S BABY DOODGEVONDEN. president van Z. H. Exc. Mgr. C. <L Ven t. O O „hallo" der Nazi’s trekken zy zich tegen woord igers nlgte. hetgeen Steeds nummer één 77 mM. stellen. Y Incident L I een toonbuiging die er hoorder te overtuigen. Verdere vooruitzichten: Iets warmer, met eenlge kans op onwéer. Nachtvorstverwachting: Geen nachtvorst. H.M. Koningin Wilhelmina was by de uit vaart vertegenwoordigd door haar adjudant, vjce-admiraal Jhr. Schorer. terwijl Nederland bovendien bij het Corps Diplomatique vertegen woordigd was door den Nederlandschen gezant te Parijs, jhr. Loudon. doch blijft rjjWmlnister zaken. Brünlng blijft 30 stemmen in de meerderheid in den Rijksdag. den rondkeken of de kleine misschien uit bed was gekropen, ontdekte Lindbergh een open staand raam en waarschuwde de politie. Zoo was het begin van de tragedie, die de geheele wereld twee en een halve maand lang met ontzetting gevolgd heeft. Aanstonds was de politie In het geweer en werd de ontvoering per radio bekend gemaakt. Alle automobielen in den staat New-Yersey werden aangehouden en doorzocht. Alle wegen onder bewaking gesteld en in Iedere stad spe ciale detectives gemobiliseerd om den dader of daders op het spoor te komen en den kleine te ontdekken. De bezitting van Lindbergh te Hopewell ligt In een heuvelland, ver van de drukke verkeers wegen. Voor het huis strekt zich een wijde vlak te uit, terwijl dichte boeschen aan de achter zijde grenzen. De naaste buren zjjn farmers. Lindbergh heeft deze rampzalige plek ont dekt, terwijl hij met zijn vrouw, de dochter van den voormallgen Amerikaanschen ambassadeur in Mexico Dwight Morrow, een vliegtocht on dernam. HU werd aangelokt door de eenzaam heid en de rust van de plaats, die thans een gruwelijk geheim heeft /geopenbaard. Sensationeele verklaringen van den moordenaar van Doumer. Hoogste stand op Vrijdag nr 763. Vooruit, ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers NOORD HOLLANDSER DAGBLAD Hiermee is na 3^ maand het Lindbergh- drama thans tot een ontstellend einde geko men. Den len Maart, des avonds tusschen 7 en 10 uur is het zoontje van Amerika’s populair- sten man, den bekenden Oceaan-vlleger Char les Lindbergh, uit een slaapkamer van Lind- bergh’s villa te Hopewell in den staat New- Yersey op geheimzinnige wijze verdwenen. On der even mysterieuze omstandigheden is het lijkje van het kind thans In de nabijheid van hetzelfde huls teruggevonden. Tegen acht uur had mevrouw Lindbergh hem nog toegedekt en daarna zijn slaapkamer ver laten. Toen zy twee uur later toevallig boven moest zijn, ging zij nog even de kamer van haar lieveling binnen, doch vond hem niet in bed. Zy riep haar echtgenoot, en terwijl bel- KOPENHAGEN, 11 Mel. (V. D.) De uitslui ting In de baconindustrie en slachterijen is op geheven. Het werk wordt morgen hervat. CHARBIN, Mel .(V.D.) De Enquêtecommis sie voor Mandsjoerlje, Ingesteld door den Vol kenbond. heeft Donderdag den Russlschen ambte naren te Charbln mededeellngen verzocht be treffende de gebeurtenissen in den laatsten tijd en hun meening omtrent den nieuwen staat Mandsjoerlje. De Russische ambtenaren weiger den evenwel, op instructie hunner regeering, eenlge mededeellng. Verwachting: Meest matige ZuidoostelUke tot Zuidwestelyken wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog eenlge re gen, iets warmer. "K Tatuuriyk zouden er meerdere kolommen noodig zijn om de complete biografie van den nieuwen president te geven. Laten *tf dus met het belangrijkste volstaan: Drie maal minister van koloniën, met Poin caré en Doumergue; minister der bevrijde ge bieden. met Clémenceau. Hy is ook vice-presi dent van de Kamer geweest en afgevaardigde van Frankrijk by den Volkerenbond, daarna Vice-president van de Kamer en tenslotte pre sident van den Senaat (13 Juni 1931) nadat BERLIJN, 13 Mel. (W. B.). De Rijksdag ging vannacht om half twee eerst uiteen, na dat de beraadslagingen meer dan 15 uur onaf gebroken hadden geduurd. Vanmorgen om 10 uur kwamen de afgevaar digden weer byeen. Vooreerst werd het Cen- trumvoorstel betreffende de rechtspositie van vrouwelyke ambtenaren In tweede en derde le zing afgehandeld. De bestaande bepalingen worden In dien zin gewyzlgd, dat gehuwde vrouwelyke ambtenaren ontslagen kunnen wor den, wanneer dit om dienstmotleven gewenscht is en wanneer zy volgens de hoogte van het gezinsinkomen voldoende bestaansmogelykheid heeft. Met 460 tegen 73 stemmen de commu nisten waren tegen werd het voorstel aan genomen. HOPEWELL (New-Yersey), 12 MeL (Bea ter.) De gouverneur van den staat New-Yersey deelt mede, dat het kind van Lindbergh dood gevonden is. De gouverneur zeide. dat h(j dit bericht heeft ontvangen van den chef der po litie, Wartskopf. Het kind werd dood In de buurt van de bezitting van Lindbergh aange troffen. Paul Doumer tot President van de Republiek gekozen was. Tot zoover de staatsman. Ik zou echter in mijn taak te kort schieten. Indien ik verzuim de Albert Lebrun In zyn prlvé-leven te schet sen, indien ik vergat er aan te herinneren hoe hy, tydens en na den oorlog, de verwoeste ge bieden van zyn departement afreisde, overal moed Insprekend en daadwerkelyk hulp ver- leenend. Toen bleek voor het eerst dat hy onder het wat harde ulteriyk een groot en edel hart verborg. En tenslotte mag ik niet nalaten den presl- ■dent voor te stellen In zyn familieleven, als hy al den tyd dien de politiek hem laat, wydt aan zyn vrouw en zyn zoon en aan het huis gezin van zyn getrouwde dochter, met zyn kleindochtertjes, waarop hy zoo trotach is. Want Albert Lebrun is, behalve president van de Fransche republiek, een gelukkig huis vader.... PARIJS, 13 Me! (Reuter). Na den rouwdienst in de Notre Dame, welke tot half elf duurde, zette de stoet zich In een grauwe atmosfeer langz .am en majestueus in beweging naar het Panthéon. De zich steeds dichter opeenpakkende menig, te bewaarde een volmaakte orde. By de aan. komst op het Panthéon werd alleen door Tar dieu een rede gehouden. Voor de tweede maal in 61 jaar, aldus Tardieu, moet de republiek met smart haar vermoord hoofd ten grave leL den. Een afschuweiyke misdaad, een dwaze misdaad zoowel wegens bet ambt, waartegen ze gericht was. als om den man. die er door ge troffen is. Het ging Immers om een ambt van arbitrage en verzoening, terwyi de mensch niets was dan vrede, wisheid en goedheid. Vervolgens teekende Tardieu het leven vol arbeid en eer van den overleden president. „Het was een hartstochtelyk patriot, die nooit de democratie van de natie scheidde.” Hy was hoffeiyk, gereserveerd en stroef, want hy had 'je veel gestreden, om te gelooven dat het leven gemakkeiyk is. Tardieu bleef gerulmen tyd staan by Doumers magistrale werk in Indo- China, waar hy al zyn krachten ontplooide. Hy was een eenvoudig en rechtzinnig presi dent met groote bescheidenheid, welke een sterke vastbeslotenheid verborg, om te zorgen voor wyze «oplossingen, waarvoor hy al zün gezag en verantwoordeiykheid op het spel durfde zetten. Tardieu wees op de orde in de kritieke da gen, die verloopen zyn; eerst tydens de verkie zingen. daarna by den moord en vervolgens by de herstemming. In deze periode van wereld crisis en onzekerheid is een dergelyk voorbeeld van orde onovertrefbaar. Twee pachten rusten thans op ons: de nabe staanden van president Doumer door onzen rouw by te staan en Frankryk te helpen, door eenheid en actie cyn bestemming te vervullen. Na de rede van Tardieu en het défilé der troepen, werd de kist in een lykauto geplaatst BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. TEL: ADMINISTRATIE 453. REDACTIE 433 ABONNEMENTSPRIJS: Pet kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door do H* Drukkerij De Spearnosted - Haart ere ADVERTENTIEPRIJZEN: Per fosse regel 20 c.; Ingez. med. 40 c per regel; Idem op peg. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroeper» zie de rubriek. Tot nu toe waren er nog maar zeer weinig levensbijzonderheden bekend over Albert Lebrun, die zoo plotseling Fransch staatshoofd werd. Het zal onzen lezers aangenaam zijn, tref fende bijzonderheden te vernemen uit een ons geworden Parijsche bij zondere correspondentie. GENEVe, 13 Mei. In de legercommlssie van de ontwapeningsconferentie werd gisteren het woord gevoerd door bet Nederlandscbe Eerste Kamerlid mr. van Lanschot. Onze gedelegeerde bestreed de opvatting van verschillende landen, als zouden zwaardere ka nonnen met een kaliber van 155 m.M. en meer niet tot de aanvalswapenen behooren. Hy moti veerde zyn opinie door te betoogen, dat kanon nen van 150 m.M. en meer in staat zün lichte permanente verdedigingswerken te vernielen. Mr. van Lanschot gaf toe. dat genoemde ka nonnen soms ook nuttig kunnen zyn voor ope raties van defensieven aard, doch het is toch van veel grooter belang, dat den aanvaller het middel wordt ontnomen, dat hy voor zijn bin nendringen in een ander land zou noodig heb ben, dan de verdediging een wapen te laten be houden, dat den binnengedrongene zou kunnen terugwerpen. De verdediger is sterker naar mate de aanvaller zwakker staat. De kanonnen van 155 m.M. en meer dragen ook verder dan het slagveld diep is (d. L meestal 20 K.M.) en zyn daarom het gcvaariykst voor de burgeriyke bevolking. By de verdere debaten bleek, dat Italië. Sovjet-Rusland en Turkye nog Verder wilden gaan dan Nederland en alle kanonnen met een kaliber van meer dan 100 m.M. als aanvalswa penen beschouwd wilden zien. Duitschland en China wilden dit maximum-kaliber zelfs op PARUS. 13 Mei. (Reuter). Parijs staat in het teeken van rouw, nu de uitvaart van president Doumer plaats vindt. Alle winkels, kantoren en scholen zyn heden gesloten, overal wappert de vlag halfstok. Reeds In de vroege morgenuren stond een dichte haag menschen opgesteld langs den weg, welke de lykstoet van Doumer zal volgen. De hemel is bewolkt. Om half acht kwamen de personen, die den stoet zullen volgen op het Elysée aan en stel den de infanterie en ca valer ie troepen zlchr langs den weg op. Om acht uur zette de stoet zich in beweging. Onder degenen, die het stoffeiyk overschot be geleiden, bevinden zich de koning van België, de prins van Wales, de hertog van Oasta. de keizer van Annam, president Lebrun en de ver- van de verschillende staten. Overal waar de stoet langs trekt, zwygt de me- een diep-ontroerenden indruk maak. Om half tien vindt in de Notre Dame de kerkeiyke rouwdienst plaats. Mevr. Doumer be gaf zich onmiddeliyk naar de kerk. s Ibert Lebrun, de veertiende President der Derde Republiek, is 39 Augustus 1871, te Mercy-le-Haut, dorpje in Lotharingen, geboren. Hy beeft bet sterke karakter, het open ulteriyk en het gezonde, krachtige li chaam, die den boerenstand in deze provincie kenmerkt. Want de ouders van den president waren landbouwers en Mercy-le-Haut telt nog heden verschillende Lebruns, familieleden van het staatshoofd, onder zyn inwoners. Daar is Gabriel Lebrun, zyn broeder. president is achter den ploeg even goed op zyn plaats als ik”, vertelde hy aan een me dewerker van bet Parysche blad, die naar het precies 337 zielen tellende dorpje getrokken was om inlichtingen in te winnen uit de jeugd van Frankryks eersten burger. En daar is ook mademoiselle Anne Marie Lebrun, nichtje van dén president, die het ondanks den voor namen oom niet beneden zich acht, de kip pen te voederen en met de knechten en de mei den van de boerdery mede aan tafel te zitten. En Frankryks nieuwe president is trotach op deze feiten en hy spreekt graag van zyn dorpje en de boerdery, waarop hy geboren is. PARIJS, 13 Mei. Het verhoor van den moor denaar van den Franschen president. Gorgu, loff, is tot gisteravond laat voortgezet. De rech ter van instructie stelde in het byzonder vra gen in verband met de aanteekeningen, gevon den in het notitieboekje. nJ, betrekking heb bend op het plegen van aanslagen op den Duit- schen rykspresident Von Hindenburg, den pre sident van Tsjecho-Slowakye Masaryk, den Russlschen ambassadeur te Parys Dowgaleski, en den bekenden Russlschen zanger Sjaljapin. Terwyi Gorguloff de z.g. ontvoering van de baby van Lindbergh en de voorgenomen aan slag op Sjaljapln slechts een product van zyn fantasie noemde, verklaarde hy met grooten ernst in werkelykheid het voornemen te heb ben gehad, den Duitschen Rykspresident te vermoorden. Doordat hy van de Duitsche auto riteiten geen verblyfsvergunning kreeg, kon hy zyn plan echter niet uitvoeren. Ook aan de uitvoering van den aanslag op Masaryk had hy gewerkt. Het was hem zelfs gelukt aan president Masaryk te worden voorgesteld. Hy was door Masaryk echter zoo bemlnneiyk ont vangen, dat hy zyn daad niet ten uitvoer kon brengen. Tenslotte kon hy den aanslag op den Russlschen ambassadeur te Parys niet uitvoe ren. omdat hy Dowgalewski persoonlyk niet kende en vreesde, den verkeerde neer te schieten. Tevoren had hy Lenin willen dooden. doch het gelukte hem niet naar Moskou te komen; trouwens wildehy tegen iedereen stryden. PARIJS, 13 Mei -(Reuter). De .Matin” pu bliceert de resultaten van een onderzoek, dat is ingesteld in Le Havre, in verband met het geval Gorguloff. Een door de .Matin” niet genoemd persoon zou verklaard hebben, dat de moordenaar van president Doumer in werkelykheid niet Gorgu loff heet. Een man van dien naam is in 1918 door de Bolsjewisten in Rusland doodgeschoten. De ware naam van Doumer's moordenaar zou* zyn Alexis Zolatreff. De begrafenisplechtigheden Doumer. •j—r zyn veel groote mannen, die op school y tot de middelmatige leerlingen behoord hebben. Albert Lebrun echter viel reeds als kind op door zyn groote leergierigheid en door zyn buitengewone volharding by de stu die. zoodat zyn vader, op aanraden van den dorpsschoolmeester, besloot hem naar Nancy te sturen, waar de jonge Lebrun het gymnasium bezocht. Hier, zoowel als later op de Poly technische school, was hy by alle examens no. 1. Maar de jonge ingenieur, die zich, voor de wyze, waarop hy eenlge belangryke weten- schappeiyke onderwerpen tot klaarheid bracht, door de .Académie des Sciences” den „Prix Laplace” zag toegewezen, voelde zich onweer staanbaar aangetrokken door de politiek. En het gelukte hem op zeven en twintig jarigen leeftyd zich tot „Conselller Général” van het departement Meurthe-et-Moselle te doen kie zen. Twee jaar later overleed de afgevaardigde van dit district en Albert Lebrun werd tot zyn opvolger benoemd. En gedurende twee en der tig jaar heeft hy de belangen van dit depar tement verdedigd en is het departement hem trouw gebleven. Wat het departement de la Meuse beteekent voor Poincaré, beteekent La Meurthe et Mo selle voor Lebrun. Beiden hebben uit de liefde voor hun ge boortegrond de overtuiging geput, waarmede zy het vaderland dienen en den wil om het al hun kracht en al hun intelligentie te wyden. Ik noem Poincaré, omdat er tusschen Albert Lebrun en Raymond Poincaré een groote ka rakterovereenkomst bestaat. De nieuwe president heeft er een afschuw van om zich noodeloos op den voorgrond te plaatsen en schitterende redevoeringen, waar in juist de Fransche staatslieden zoo dikwyis uitblinken, heeft hy zelden gehouden. Hy is dan ook geen redenaar. Indien men daaronder verstaat het gebruik van mooie woorden of op berekend is den toe- Neen, wat hy te zeggen heeft, zegt hy heel eenvoudig en zoo kort mo- geiyk. En om zeker te zyn zich niet te vergis sen of in herhalingen te vervallen, heeft hy de gewoonte zyn redevoeringen op te schryven en ze van het papier af voor te lezen. De politieke loopbaan van den president is van het begin af aan oprecht en eeriyk ge weest. Hy heeft nooit getracht door intrigues zyn doel te bereiken en toch viel hy in het parlement spoedig op en werden hem heel Jong nog belangryke posten in technische commissies toevertrouwd. Totdat hy, in 1911, voor het eerst minister werd. In het ministerie Caillaux kreeg hy de portefeuille van Kolo niën. En ditwas een zeer moeliyke positie, want in de Fransche koloniën was bet toen juist nog al oproerig en bet was vooral aan het beleid van den jongen minister te danken, dat de ingewikkelde kwesties in het verre gebied zonder bloedvergieten opgelost werden. Nader wordt gemeld, dat het lykje door een neger werd ontdekt. Toen hy met zyn vracht auto langs den straatweg aldaar reed, bemerkte hy op ongeveer 3 KM. van het huls van Lind bergh aan den kant van den weg een kinder voetje. dat Uit een hoop bladeren stak. Hy stelde onmiddeliyk de politie hiervan in ken nis. die het reeds in sterke mate tot ontbinding overgegane lykje door de kleeren als het kind van Lindbergh kon Identificeeren. Het lijkje is ten behoeve van het onderzoek naar Trenton overgebracht. Tengevolge van den verregaanden staat van ontbinding is niet veel meer dan het skelet over. Het kan reeds gerulmen tijd op de plek, waar het gevonden werd, gelegen hebben. Het was byna geheel onder boombladeren en aarde bedolven. Klaarbiykeiyk is gepoogd het lykje met het gezicht naar beneden te begraven. De gerechteiyke lijkschouwing heeft uitge wezen, dat de dood moet zyn Ingetreden tenge volge van een schedelbreuk, die ontstaan kan zyn door een slag of doordat het kind uit een auto is geworpen. In den schedel zit boven het voorhoofdsbeen een gat, iets kleiner dan een gulden. De oogen. de linker voet en een deel van het linkerbeen ontbreken. Een der eersten in de Ver. Staten, die van den dood der baby van Lindbergh in kennis gesteld werden, was president Hoover. Hy toon de zich Over de mededeellng tenzeerste ge schokt. Na de stemming over de wet op de schul- dendelglng ontstond een incident, waardoor de zitting gedurende een half uur geschorst werd. President Loebe deelde mede, dat een als gast aanwezig journalist in het Ryksdagrestaurant door eenlge afgevaardigden en nlet-afgevaar- dlgden was aangevallen en mishandeld. Als voorzitter van den Ryksdag had hy de politie opdracht gegeven de daders op te sporen en te arresteeren, onverschillig of zy Ryksdaglid waren of niet. Deze mededeellng verwekte in den Ryks dag zoo groote beweging, dat Loebe besloot de zitting gedurende een half uur te onder breken. Het bleek, dat kapitein b. d. Klotz, die vroe ger nat. socialistisch gezind was, doch thans redevoeringen houdt in Reichsbanners-kringen en een brochure tegen Roehm schreef, door Nazi's was overvallen. Kellners en afgevaardig den van andere partyen drongen de Nazi's uit het restaurant. Later werd Klotz in de .xecht- sche” wandelgangen opnieuw door een 50-tal nat. soc. Ryksdagleden geslagen. Met vuistsla gen werd hy ter aarde geworpen. Tydens de pauze betrad Klotz de zittings zaal, waar hy den nat. soc. afgevaardigde Hemes als eerste aanvaller aanwees. Na de pauze, welke ongeveer een uur duur de. werd gestemd over de gemeenschappeiyke moties van wantrouwen van nat. socialisten, Duitsch-natlonalen en communisten tegen het geheele kabinet. De motie werd verworpen met 387 tegen 257 stemmen. De Duitsche Volksparty stemde voor. BERLIJN.- 12 Mei. (Reuter.) Het slot van de Ryksdagzitting van Donderdag was weerga loos wanordeiyk. Als iemand op de tribune .Heil Hitler” roept, stemmen de nazi’s hiermee drie werf in. Hierop wordt de tribune ontruimd. De Beriynsche vicepresident van polity Welsa, I verschynt daarop met eenlge rechercheurs, blijk baar om enkele nat. soc. afgevaardigden te ver- wyderen in verband met de Klotz-affaire. Na een luid terug. Weldra 25 of 30 is Weiss echter teruggekeerd met politiemannen in uniform. Zonder veel plichtplegingen springen en klimmen de kwieke agenten over de tusschen hen en de Nazi's liggende regeerlngsbanken. De Nazi’s ontvangen hen met oorverdoo- vend lawaai, terwyi de buitengewoon talryk opgekomen andere partijen de dienaren van Hermandad levendig toejuichen. Verschillende afgevaardigden .vooral onder Nazi’s, biyken plotseling over fotografietoestel- ten te beschikken, waarmede de merkwaardige opmarsch der agenten over de regeeringszetels wordt vastgelegd. Twee nat. soc. afgevaardigden worden door de agenten uitgezócht. Ze geven hun namen op.nemen plaats in de zetels van den ryks- kanselier en minister van Buit. Zaken, waar na ze een clgaret opsteken. Vier nazi's stellen zich daarop vrywillig ter beschikking der politie. Hierop verlaten ook de andere Nazi's de zaal. De politieafzetting in en voor het Ryksdaggebouw werd daarop ver sterkt. PoMtle moet ingrijpen hl den Rijksdag. Vier nat.-*ocialisten gearresteerd. Minister Verschuur over de toepnssing der Ongevallenwet. Uitbreiding der radio-distributieook het bui tenland daarin opgenomen. Pater Angelus Jurrtus O.P, provinciaal dar paters Dominicanen, overleden. De Zweedsehe NaalmacMnerwendel voor de Haagsche rechtbank; twee jaar gevangenisstraf geëischt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1