Jurkje voor meisjes van 6 jaar Een modern motief voor een lampekap ouw* SMAKELIJK ETEN Raffia van DE PAASCHVACANTIE DE GESCHIEDENIS VAN MANGELEMOT DEN FILMHELD J Doosje Levenswijsheid OP VERZOEK DE B.L.N.S, <7 <7 fcx J f— OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK VERBODEN v< DINY 5 schabloontje beschuitje». Van Bil Fig. 4: drijfhout. Fig. 5: Kruipwilg. Xr Bu i VERA. (Arabisch spreekwoord.) ©tt 1 Vai 33 let Het allerergste voor een boos humeur is de ontdekking, dat er geen reden voor was. De beste verontwaardiging over begane fou ten is de erkenning dat ze fouten waren. Het is beter alleen te zijn dan in slecht ge selschap. Wie erkent, dat hjj bescheiden is, heeft opge- bouden bescheiden te zijn. Een ongodsdienstige vrouw is als een klok zonder klank. Het woord stiefkind heeft voor een edele vrouw geen beteekenis. Zeg niet alles, wat ge weet, maar weet alles wat ge zegt. vo, gei on 1 18. El I.< D Vl 1 scl 192 in vei lev ke’ eei me en z(ji I aft als vo< oa 1 voi on! or 364 OU bu lei Tj hu sti 37 sti 45 1 Al St v< Vo 15 de Ou ger doe ker zaa af. het den Ma slot arb ma lijk doo spr< erir Dl Hi d< ve dc of vo< On li v< bi k< v< E A N Bel va: bil on vn we rd. Vertakte meubelen, theebladen enz. worden als nieuw en mooi als men ze opwrijft met een zacht wollen lapje waarop eenige druppels sla olie. er een diend. Ik heb eens willen gewoonte en ga u van brouwseltjes vertellen. Toen Mangelemot dien avond zijn bal lon opliet, gebeurde er iets geks. De maan, die voor concurrentie vreesde, be gon opeens verschrikkelijk leelijk te kij ken en zoo kwam het, dat de menschen dien avond twee manen aan den hemel zagen, een lachende en een kwaaie. wordt uitgesneden. Mangelemot liet geen gras groeien over dien luchtballon en weldra had hij er een gereed, een moolen, grooten, gelen ballon, met een gezicht er op geschil derd, waardoor hij precies op de maan leek. één bezwaar. Ze gaat vlug op. want ze is zoo lekker, dat al uw huisgenooten met den jamlepel uitglijden en een veel grootere hoeveelheid nemen dan wel noodzakelijk is. AN. Rabarbercompóte met een bos rabarber haalt u de bladeren, snijdt ze geschild of ongeschild in dobbelsteen stukjes en wascht ze. Met zeer weinig wa ter wordt ze op een klein vuurtje gaar met anderhalf a twee ons suiker naar smaak, of liever gezegd ze smelt. Dan wordt zij fijn gewreven met een houten lepel. Twee eet lepels maïzena wordt met wat water tot een glad papje geroerd en er bij gevoegd. Mocht de rabarber nog niet zoet genoeg zijn, dan voegt u er nog wat suiker bij. In een glazen kom legt u lange be schuitjes, daarop komt de rabarber en ver volgens giet u er vanillevla overheen. Voor vanillevla zet u een halven liter melk op met een kwart vanillestokje of den inhoud van een pakje vanille en drie eet lepels suiker. Twee eetlepels maïzena wordt met melk vermengd, zoodat het een mooi glad papje wordt. Als de melk kookt, voegt u dit papje er bij en laat alles nog eenige minuten doorkoken. Voor het opdoen neemt u het vanillestokje er uit. aardigste is wel, haar bestemt bevroren gla- Rabarber Is een suikerverslindend ge recht, maar een kostje, dat in een kwartier tje klaargemaakt kan worden en waar de meesten dol op zijn. Als het een warme dag in dit klimaat dreigt te zijn, kunt u uw huisgenooten geen grooter plezier doen, dan hun rabarber voor te zetten. In vele gezinnen maakt moeder een geweldigen pot vol rabarber klaar. Bij eiken maaltijd wordt hoeveelheid uitgenomen en opge- breken met deze eenige rabarber - of beits bekenden Mangelemot, die altijd een voorliefde had voor luchtballonnetjes, kwam op een goeden dag opgetogen bij meneer Hendriks aan met het plan een reusach- tigen luchtballon te vervaardigen. „Oa je gang,” zei meneer Hendriks. Rabarber met rijst. Twee theekopjes rijst wordt met* zes theekopjes water aan de kook gebracht. Onderwijl wordt de rabarber gesneden en gewasschen en bij de rijst ge voegd. In ongeveer drie kwartier wordt al les samen gaargekookt en met een houten lepel door elkaar geroerd. Dan voegt u er naar smaak een ons suiker of meer bij. Rabarber jam. Twee flinke bossen rabar ber wordt in stukjes gesneden en gewas schen. Met anderhalf a twee pond suiker wordt ze aan de kook gebracht in een goed afgesloten pan. Dan gaat het deksel er af en u laat ze verder koken tot het mengsel goed dik wordt. Vervolgens voegt u er het sap van een citroen bij. De nog gloeiende jam wordt in goed schoongemaakte potten gegoten en afgesloten met perkamentpa- pier, dat eerst even in kokend water heeft gelegen. Lengte 65 c.M., heupwijdte pl.m. 72 c.M.,, mouwlengte 41 c.M. Benoodigd: 1.60 M. stof van 90 c.M. breedte, 6 drukknoopjes, desgewenscht 30 c.M. stof voor afwerking. Bovenstaand jurkje maakt ge van mous seline, veloutine de laine, tobralco, of een andere dunne, soepele stof. Het voordeeligst is een stofbreedte van 90 c.M., dan kunnen naast de vier rokpandjes het voor- en rugpand en de beide mouwtjes Weggeknipt worden. Bij smallere stof heeft men 2.20 M. noodig. Ge maakt het patroontje op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uitknipt. Hierna legt ge de pa tronen, als reeds eerder gezegd, op de stof, waarna ge alles met een naad van één c.M. breedte uitknipt, uitgezonderd de schouders met 3 c.M. naad. Het jurkje sluit op de beide schouders, zoodat ge begint hier aan beide kanten een zoompje van één c.M. breedte in te maken. Hierna rijgt ge de zoompjes even op elkaar (schouder voor bo ven). Dan kunt ge zij-, mouw- en rok- naadjes verbinden; aan den onderkant van het bovenstuk rijgt ge de schulp om, waar- Een dag van lediggang is vermoeiend als een slapelooze nacht. Een vrouw verbergt haar liefde veertig jaren lang, maar haat en afkeer verbergt zij nog geen dag. voor ge dan bij de inschulping even een knipje moet geven. Vervolgens wordt het vierdeelig klokrokje aan het lijfje gestikt. Bij ieder hoogtepunt van de schulp komt dan een naad. Het mouwtje wordt aan den onderkant ingerimpeld, waarna een man chetje wordt opgestikt en overgezoomd, dat ge 20 c.M. lang en 8 c.M. breed knipt. Bij het inzetten der mouwtjes neemt ge den mouwnaad 3 c.M. meer naar voren dan den zijnaad van het jurkje. Voordat ge den on- derl^int van het jurkje afwerkt, past ge dit even, om te zien, of het goed gelijk hangt, en ook voor het halsje, of dit goed van vorm en van diepte is. Hierna knipt ge van effen stof schuine biesjes, welke 2% c.M. breed zijn. Ze worden op den goeden kant langs gestikt en op den verkeerden kant overgezoomd. Halsje, zoowel als onderkant worden op dezelfde manier afgewerkt. Aan de schoudertjes worden de drukknoopjes aangezet. In een van onze artikeltjes bespraken we een moderne lamp met gespoten motief. Deze kap nu zullen we bespreken, opdat u haar zelf kunt maken. Jam van rabarber en aardbeien. Een bos rabarber wordt gesneden, gewasschen en met een pond schoone gewasschen aard beien en twee pond suiker in een afgeslo ten pan aan de kook gebracht. U laat de jam In den dop in de pan zonder deksel doorkoken tot ze de juiste dikte heeft en voegt er dan het sap van een citroen bij en nog wat suiker naar sm4ak. Vervolgens doet u ze in potten en dekt ze goed af met perkamentpapier. Bovenstaande jam heeft familie evenveel buiten als binnen de kajuit was. Den eersten „vollen dag”, dat de gasten- op het eiland waren, was er een stralende zon en er zat iets lehte-achtigs In de lucht. Reden genoeg om er op uit te gaan en een wandeling naar zee te maken. Het was in de duinen al net als overal op het land, erg droog Toch waren de nieuwe plantjes al op komst. tfroene plekjes vormden vooral de varens (fig. 1). De toppen van de bladeren zagen erg bruin, net of ze bevroren waren. Aan de achterzijde der bladeren zaten bruine propjes. Henk liet later door zijn zakmicroscoop zien, dat de bruine massa uit leege sporen doosjes bestond. Ook zagen ze veel leuke glimmende ronde bladeren van wintergroen (fig. 2). Tus- schen de blaadjes staken nog de ver schrompelde bloemstengeltjes omhoog. Ook het mps zag groen. Prachtig rood waren de struikjes kraaiheide (fig. 3), ter wijl de gewone hei een bruingrijze kleur vertoonde. het strand waren allerlei bekende meeuwen, sterntjes, strandplevier- Aan vogels: tjes en scholeksters. Vooral die laatste, net deftige heeren met hun witte en zwarte veeren en rooden snavel en pooten, waren de moeite waard om naar te kijken. Veel bijzonders was er niet aangespoeld. Tot Henk’s teleurstelling lag er niet eens een doode bruinvisch. Wel vond hij een stuk drijfhout (fig. 4), waar allemaal gan- Toen de clubleden op het perron afscheid namen van oom Anton, waren nóch Henk, nóch Toos, nóch Mlentje zich bewust, dat een prettige verrassing hen wachtte. Maar toen ze goed en wel thuis waren, zei mijnheer Van Voorden zonder eenige verdere inleiding: n „Overmorgen gaan we naar Terschelling. Even was het stil, toen ging er een ge juich op. a, ,,’t Is toch geen gekheid?” vroeg Mlentje voorzichtig. Maar toen ze het ernstige ge zicht van haar vader zag, twijfelde ze niet meer. „En zijn jullie niet bang voor Nova Zem- bla, nu t 's nachts nog zoo vriest?” plaagde mevrouw. „We zullen elk een extra deken meene men In den rugzak," stelde Henk voor. De reis naar „Sibe rië” of „Nova Zem- bla” verliep uitste kend. Het was heer lijk weer, zoodat de Voor het doosje nemen we een bordpa pieren ring uit een kluwen haakzijde en omwoelen hem met raffia. Voor het deksel knippen we een cirkel even groot als de ring, waarna we precies in bet midden een gaatje maken. Dan wordt ook de cirkel omwoeld met raffia, zooals de teekenlng aangeeft. Knip nu 3 cirkels van verschil lend gekleurde stof en grootte en vouw ze In vieren, zie de teekening, en knip ze pun tig uit. Leg ze op het deksel en beschilder nu eerst de kraal, waarna ge een sterken draad neemt en daaraan een kleine kraal, knoopenvorm en de gfoote kraal rijgt. Dan naait ge de kraaltjes jtsöt'met de kraal op het deksel. Naai het deksel met een paar stukjes aan het doosje en plak er vervolgens een bord- papieren bodem onder. b Pn kapje ben, de beste Ung. U zet ’n streep- je waar ze moeten komen. Nu legt u het hertmotlef op de plaats, steekt het met enkele spelden vast. Ja, dat moet dames, want het schabloon zit nogal los in elkaar. U spuit dit motief heel zacht In, maar egaal, het moet maar eventjes kleuren, want het is de schaduw van het hert en nog niet het hert zelf. Vergist u niet, want het is gauw te kleurig. Heeft u drie schaduwen opgespoten, dan volgt het hert zelf. Dit komt iets lager en iets meer naar achter dan het vorige en wordt in dezelfde kleur flink ingespoten, niet egaal, doch al leen langs de kanten van nek, lijf en snoet, de pooten en het gewei komen vanzelf vol- gespoten als u er over gaat. Deze figuur is dus veel krachtiger dan Je vorige en geeft een aardig effect, daar het net is of het hert plastisch Is. Bent u bang nog over het schabloon te spuiten, dan dekt u de rest der kap af met papier. Tenslotte krijgt u nog de rotsen, welke op verschillende hoogte geplaatst worden, deze worden weer zacht ingespoten, zorgende de herten daarbij niet te raken. Indien u alles zeer nauwkeurig doet, krijgt u een buitengewoon mooi kapje Zoodra alles gespoten is plakt u het kapje met gom dicht en maakt het aan het geraamte met raffia of koord vast. Ik noemde juist de kleur groen, omdat deze het meest voldoet, doch sepia, bruin en vio let zijn ook heel goed te gebruiken; na tuurlijk dan met een bijpassenden bol. ANEMOON. gen van boormossels doorheen liepen. Henk nam het stuk mee om het thuis eens op zijn gemak te bekijken en te doorsnuffelen. Ook vond hij een paar overblijfsels van garna len. Op den terugweg moest nog een paar maal halt gehouden worden. Eerst op een plaats, waar zulk een prachtige kruipwilg in bloei was (fig. 5). ’t Waren lang nleto zulke mooie katjes als aan de gewone wil gen komen, maar toch gaven de kleine zil verwitte dotjes Iets eigenaardigs aan het landschap. De tweede maal werd halt ge houden bij een hoopje veeren en beende ren, die het bewijs leverden, dat de roof vogels weer eens aan ’t werk waren ge- I weest. j "t Was een mooie wandeling geweest, maar allen waren nu toch blij, dat ze weer thuis waren, ’t Was vermoeiend loopen, maarIedereen was er lekker warm bij geworden. En ze namen zich vast voor, dat het niet het laatste tochtje naar zee zou zijn In deze Paaschvacantie. A. I* De geleerde sterrenkundigen, die in de buurt woonden, begrepen er niets van. Dat Was immers nooit voorgekomen, twee manen tegelijk. Den heelen nacht liepen ze met hun neus naar de lucht en raadpleegden dikke boeken en 's mor gens waren ze het er over eens, dat ze met een luchtspiegeling te doen hadden. u over het papier op de kap spuit, hetgeen leelijke moeten maakt. Het hert wordt keurig uitgesneden met een scherp mesje, bijvoorbeeld een scheer mesje, dat u even schuin' houdt. De lijnen moeten keurig scherp uitgesneden worden, er mogen geen rafels en ook geen insnij dingen aanzitten. U krijgt dus in het mid den van een stuk papier een uitgesneden hert. Het gaat niet moeilijk, daar het papier geolied Zoo doet u ook met B het rotsmotief. U ziet, er K staat een kruisje in, dat beteekent, dat het bin- M nenste moet ultgesne- M Jen. Het onderste mo- M tief, dat van de grillige grondlijn, is bedoeld om V langs den buitenkant w van de puntige lijn te f spuiten en langs dien kant wordt dus uitge sneden. Ik heb het strookje heel smal ge- teekend om ruimte te winnen, doch u laat er weer een flink stuk papier aan, zoodat we niet overspuiten. Alleen langs den getanden rand wordt gespoten. Heeft u alles uitgesneden, zooals be schreven, dan beginnen we eerst de grondlijn te spuiten. Deze wordt even boven den onderrand van het kapje ge legd en met een paar dunne spelden op de plaats gehouden; de spelden recht op. U heeft nu een schoteltje klaar staan met groenen inkt en begint met den tandenborstel en het stukje horgaas te werken. U houdt een ouden T tandenborstel of v X* I een schabloneer- I kwastje in de rechter- en een I stukje horgaas in I de linkerhand en V begint te raspen, daarbij vooral niet te nat indoopen en eerst goed af- schrapen en pro- f/ beeren op een an- der stukje. U doet zoo den heelen onderrand, steeds het verleggend. Wilt u de ronding heel mooi hebben, dan is het beter den getanden rand in zijn geheel te knippen. We trekken dan de ron ding der kap na. Vervolgens meet u uit of u drie of twee herten op het kunt heb- drie is wel verdee- derden vleermuizen die zich tegen den nacht over stad en land verspreidden. Op zekeren dag was het vleermuizental zóódanig uitgebreid, dat de lucht er door verduisterd "Werd en de burgemeester van de stad een belooning uitloofde aan dengene die het land van deze plaag kon be vrijden. Talrijke menschen trokken erop uit om de vleermuizen te dooden, maar zij keerden telkens onverrichter zake terug, daar de dieren zich hiervan zoo goed als niets aantrokken. Op een goeden keer echter ging er een jonge boer op stap die Adriaan heette en die beweerde dat hij het zaakje wel even tjes zou opknappen. De menschen lachten hem allemaal uit, daar ze wisten dat Adriaan niet in staat was ook maar één dier kwaad te doen. Ze zeiden onder elkaar dat Adriaan nooit een vleermuis zou durven aanpakken. Maar Adriaan ging recht o; den toren af en vroeg .en koning der vleermuizen te spreken. De koning stond hem aanstonds te woord. „Ik ben niet gekomen, o koning,” begon Adriaan. „om u of één van uw volk te dooden. Ik wil slechts een afspraak met u maken.” „Zoo zoo, laat eens hooren”. zei de koning. „Wat zou u ervan zeggen. Majesteit, als we dit eens afspraken: u verbiedt uw onderdanen om boven de stad te fladderen. In ruil daarvoor brengen we allen af val van de stad A naar uw toren. Dat is voldoende voor uw volk om zich mee te voeden". „Goed”, zei de koning der vleermuizen toen. „ik houd van menschen die geen geweld gebruiken en meer hech- ten aan verstandig overleg. Zeg aan de menschen van de stad, datx**"^^^^ ik uw voorwaarde aanneem en bo vendien beloof ik haar, dat ik door Jr mijn onderdanen het hee- w ‘2® le land zal laten zuiveren van schadelijke insecten.” Zrt Het indien u voor een zen bol. U weet wel, da mes, van dat nieuwe z.g. bevroren glas. Doch ook een effen groene bol of een an dere lichte kleur kan gebruikt worden voor den voet. Een kurk komt er in met een plaatje en een fitting er op, zooals reeds meermalen beschreven. Het koord kqmt weer door een gaatje in de kurk naar boven, daar we na- tifurljjk geen gaatje in een glazen bol gaan maken. Ook kan u een ijzerdraad-geraamte maken, zooals beschreven, waarin het lampje komt te hangen, boven in de kap. De grootte van de kap maakt u naar evenredigheid van den glazen bol. Heeft u de kap uitgeknipt, uit wit doorzichtig lam- pekappenpapier, dan perforeert u langs den boven- en onderkant op gelijke af standen gaatjes in de kap en nu zijn we voor het spuiten klaar, want dames, dit gebeurt vóórdat de kap geplakt wordt. O ja. voor ik het vergeet, 2 c.M voegt u extra aan de kap toe om over te plakken, de einden 1 c_M. over elkaar. Het plakken gebeurt met gom en het is het beste over een heele plaklijn een platte liniaal te leggen en daarop iets zwaars te zetten aan den binnenkant natuurlijk. Voor we beginnen te spuiten, gaan we de motieven op ware grootte geteekend na trekken en uitsnijden. U heeft wel een stuk lampekappenpapier overgehouden. U legt dit over het motief in de krant en trekt alle lijnen zorgvuldig na. We zorgen, dat rondom de geteekende lijn een flink stuk doorzichtig papier blijft en dat ieder motief, het hert, het rotsmotief en de grillige grondlijn, midden op een apart flink groot stuk papier komt te staan. Het papier rondom aanlaten, komt u straks te pas, wanneer het motief uitgesneden is en we gaan spuiten. U voorkomt daarmee, dat SC H; 1* B. 30 N Op drie uren afstand van de stad lag de zooge naamde vleetmuizentoren. Deze toren was eertijds bewoond door Mieke, de vrouw van den molenaar, maar op zekeren dag was Mieke heelemaal verdwenen en op de hooge berg spits, op de plaats waar Mieke gewoonlijk stond, groeide een groote zwarte zonnebloem. Eenzaam en verlaten stond het huisje op de spits en diende noe slechts als verblijf Plaats voor de hon- Pig. 1: Varenblad uit de duinen. Fig. 3: Wintergroen. Fig. 3: Kraaiheide.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 14