Pinksterzegen van PROVINCIAAL NIEUWS N. V. Jan de Vries „De Graal” in het Spel Bewaarengelen Wisselkoersen De Hemelsche Geesten ZATERDAG 14 MEI ALKMAAR Mgr. Aengenent gaat AKERSLOOT Sted. Muziektuin mee n. ANDIJK ASSENDELFT De dageraad der liefde Seraph» en Cherub» W atertoer isme TEXEL - BURGERLIJKE STAND Afdeeling Optiek TELEFOON 324 ZAADMARKT 58 Aangesloten bij het Algemeen Ziekenfonds BEDEVAART NAAR LOURDES Al schonkt gij weg al uw have. Al levert g’uw lichaam aan *t vuur. Zonder Helde, Uw hartegave Ztft gU nutteloos creatuur. MORGEN-CONCERT TWEEDEN PINKSTERDAG 58.851 8.73} 34.67} 47.27 35.25 49.50 46 46.50} 2.46 12.75 7.32 19.87 De eerste aardappelen en peulen Getprek tuatihen de kampen Pinkaterconcert in den Muziektuin DE EERSTE PEULEN 9.06 58.85 9.73} 34.65 48.25 35.25 49.50 46.65 46.00 2.46} 12.72} 732} 1.895 WARMENHUIZEN Keuring van trekhonden Aldus besloten, het Graalspel Commisaie voor Ontwikkeling en Ontspanning van Werkloozen Pinksterreis naar Opsporing verzocht 4» VERGADERING VAN DEN RAAD. Rondvraag. Installatie nieuwe raadsleden. Ingekomen stukken. een De Winkelsluitingswet. fclElSf ORAAIdLETOSTSR ZIJ bedekt maar, gelooft fallen tijde Alles hoopt zy en draagt zij In deugd. Laat ons als Uwe engelen stralen Stort vanuit Uw hemelzalen Blanke gratie op ons neer Wil ons helpen, lieve Heerl GD zietjsamers steeds maar een halfrond Profeet zelfs, schouwt slechts een deel Maar als al X onheele ten val komt. Verschijnt het Uefdes-geheeL De liefde is lijdzaam, geduldig. Do liefde is goed zijn en frisch. De liefde la nimmer afgunstig Met pronkend met Ijdel vernis. Al schouwdet gij vergezichten. Zoo helmlljk als vrouw-oog ooft spiedt. Mocht uw geloof bergen oplichten Zonder liefde zljt gij een niet. Do liefde kweekt edelgezlnden. Zij zoekt voor haar zelve geen baat, zy laat zich ook nooit opwinden. ZQ rekent niet aan bet kwaad. Over onrecht is zfj niet blijde. Maar ever de waarheid verheugd. Zoo biyve U ten eeuwig gerieven. Het geloof, de hoop en de mln. Maar de kernkracht van al Is bet lieven. Want liefde Is Godenzin. AI spraakt gfj de talen der engelen Maar hadt gy de liefde niet Dan waart gy als bekkens die bengelen Dan leekt gy het rulachende riet. O gezegende dag dat nu eindelijk mag gaan vloeien da stroom van genaden. Thans spiedt ge in een spiegel slechts scheem rcnd. Straks schouwt gy het volle gezicht. Hier waast nu uw weten nog weemlend, Daar staan, God en gy, In het licht. Der traditie getrouw zal ..Alcmaria Vlctrlx" voorheen Sted Muziekkorps, Maandag 2den Pinksterdag, des morgens om 8 uur een extra concert geven In onzen heeriykén muziektuin. Dit concert wordt geheel gratis aangeboden: men speelt ,.con amorf' louter om het musl- ceeren zelf Het is zoo 's morgens vroeg dan ook een heerlykheid. al die opgewekte klanken. In wedijver met het vogelenkoor, en, zooals al- tyd op 2den Pinkstermorgen met prachtig weer Het publiek heeft dit concert steeds enorm gewaardeerd, door in grooten getale aanwezig te zyn. Dat Is natuuriyk ook heel prettig. Als attractie is deze keer, aan dit concert verbon den een optreden van het dubbelmannenkwar tet, onder leiding van den heer Jac. Janson. Aan de veiling alhier werden door den heer G. Hackman alhier de eerste aardappelen aange voerd en door gebr. Koppes te Heiloo de eerste peulen. Na deze Inwydlng, die voor de kadetten pas de nederdallng van den H. Geest beteekent, begint het pastorale gesprek tusschen de kampen on derling, waarby allen in het groene gras neer gezeten. het op hun manier nog eens overzeggen. In meer concrete menschentaal. En wat doen de Seraphs tydens dit gesprek? zy hooren er blijkbaar niets van, en zitten stil naar den hemel te staren. Hoe treffend deze formuleerln- gen uit de Imltatlo Christi (Hoofdst. S uit het 3e boek) ook zyn, dit is geen Engelentaal, en de Cherubs en Seraphs zitten neer In rustige con templatie. Hoe zy echter deelnemen aan den aardschen stryd, zien wy by de llefdeboodschap van de Graal aan de wereld. Ook deze is op menig punt te vol van stoffeiyke détails, dan dat de hoogsten orden der Engelen alles zouden kunnen meevoelen; maar de uitslag van het geheel gaat hun diep ter harte, en daarom liggen zy tydens byna heel deze lange scène In prosternatle plat ter ssrde, In smeekend gebed. Hier liggen nu dan die vurige vlammen van Seraphs en Cherubs te branden In het vuur van dankbare weder liefde, die zy den Schepper toevoelen, om nog meer harten voor de liefde te winnen, en Hem zoo Iets weer te geven voor het vele dat Hy hun gaf. Is ons dus aoo van lieverlede toch reeds een klaarder schouwing gegeven op hun Intiemste Innigheid van fyne, stille, maar witgloeiende liefde, bun engelachtige breedheid van inzicht en verstand wordt ons pas na de Graalofferande geopenbaard. Nu toch zyn zy reeds voor onze verbeelding opgestegen naar hooger sferen, en zien zy van de hoogste tinnen van het stadion Noord en Zuid, op het aardsche leven neder; en zingen dan een hemelsche hymne op den komenden dageraad der liefde. Spreekt hieruit niet een byzondere fyngevoe- llgheid? Gaat van deze byna letteriyke vertaling uit Paulus geen wondere bekooriykheld uit? Is bet niet Inderdaad of de yie engelensfeer deze Apostelteksten heeft doorstraald en leeren wy die hooge geesten zoo niet meer van naby ken nen en bewonderen? zy zijn bet, die het juichende Alleluja In- zetten. als de H. Geest eenmaal werkelijk is neergekomen. Geest van wysheid. laat nooden Daal in deze rozenroode Jonge vrouwen op Uw feest. Strale Owe liefde rood haar zielen.... R. K. Coöperatieve Boerenleenbank. Woens dagavond is de Jaarvergadering gehouden m het R. K. Vereenlglngsgebouw. De voorzitter, de heer J. Al Cz., opende op de gebruikeiyke j wijze, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde de rekening en balans over 1931, die er aldus ultzlen: Rekening over 1931: Ontvangsten: In kas op 31 Dec. 1930 9948.45. Spaargelden 100161.48. Terugbetaalde voorschotten 49275.76. Loopende Om te boodschappen en te getuigen. Alleluja Van het bestuur van de Zaanlandsche Zeil- vereenlglng was een dankbetuiging Ingekomen voor de beschikbaar gestelde medaille. Van het schoolbestuur St. Michaël te Scher mer was een verzoek ingekomen om flnancieele medewerking. In handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Van de A.V.V. was een verzoek Ingekomen om als lid toe te treden. Voor kennisgeving aange nomen. Van de afd. Akersloot van de Vara was een verzoek Ingekomen om een verordening in het leven te roepen, zooals die In Alkmaar geldt, om radlostorlngen tegen te gaan. B. en W. zyn van meenlng. dat het hun niet gewenscht voorkomt, op dit verzoek in te gaan, gezien het door hen Ingesteld onderzoek. Aldus besloten. Van Ged. Staten was een verzoek ingeko men om de meenlng van den Raad te mogen vernemen omtrent een eventueele verlaging der salarissen van. burgemeester, secretaris en ont vanger c.q. pensioen-verhaal. B. en W. stellen voor te berichten, dat de Raad wenscht dat de gelegenheid tot pensioen - korting wederom wordt geopend. Aldus besloten. Van den heer A. G. de Wit was een verzoek Ingekomen om een reductie van 30 pet. te wil len verleenen op zyn pachtsom. B. en W. stellen voor dit verzoek af te wijzen en hierop na afloop van het pachtjaar terug te komen. Aldus besloten. Van de Nat. Commissie tegen het Alcoholis me een schrijven, Inhoudende het verzoek om In verband met de nieuwe Drankwet, het aan tal verloven A in deze gemeente vast te stel len op 4, zynde het aantal, dat op het oogen- blik van kracht Is. B. en W. stellen voor op het verzoek thans afwijzend te beschikken en er ter zijner tijd op terug te komen. Aldus besloten. Hierna werd de verordening op de heffing van het vergunningsrechthetwelk minimum 40.bedraagt vastgesteld, evenals de in vordering»- verordening. Idem de verordening op de heffing van het verlofsrecht, hetwelk 25.bedraagt. Londen Beriyn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York (cable) Rome Praag Madrid De Vereeniglng tot Samenstelling van Ne- dprlandsche Bedevaarten is zoo gelukkig te kunnen mededeelen, dat Z. H. Excellentie Mon seigneur J. D. J. Aengenent, Blsschop van Haarlem, de Nationale Bedevaart, die 19 Juli as. naar Lourdes vertrekt, zal- vergezellen. We zyn overtuigd, dat door alle bedevaartgangen deze tyding met de grootste vreugde zal wor- dep ontvangen. Wy maken onze lezers nog eens extra attent op het concert door St. Louis te geven op Plnk- ster-Zondag van 3 tot 5 uur 's middags In den stedeiyken muziektuin. Als bijzonderheid vermelden we. dat by dit concert twee bekende Alkmaarsche musici als solist optreden, n.l. den heeren Joh .Kuiper (plano) en Wllll Köhler (viool). zy toch overzien hier eerst den heelen tech- nischen vooruitgang der negentiende eeuw, met een diepe schouwing der goede en slechte ge volgen. Alles wat God schiep in de bybelsche scheppingsdagen, gaf Hy aan den mensch zon der zijne medewerking. Maar nu tenslotte maakt God den mensch In zekeren zin tot zyn mede- schepper. De krachten van stoom en electricl- telt waren van den aanvang der dingen In de elementen gelegd, om ons eenmaal de gelegen heid te geven, die oerkrachten aan te boren, ae tot eigendom te nemen en ze te modelleeren naar onze behoefte. In de geestenwereld ziet men breeder dan hier by ons. De Seraphs en Cherubs zijn dankbaar voor wat God ons gaf; al doorschouwen zy ook onmiddeliyk hoe ten gevolge van een nieuw bedrog der helsche logen, dit nieuwe aardsche paradijs door de sociale misstanden verworden is tot een slaven-ellende daar Immers de arbeidsvreugde te loor ging en deze nieuwe vooruitgang zoo van de andere ■yde weer evenveel geluk aan de wereld ont nam. als de nieuwe techniek haar had gebracht. Hoe dit te verhelpen? Door te luisteren naar Jezus' biyde boodschap van Godsllefde en alge- mpene menschenllefde, door »het vrouweiyk zacht" In de maatschappy meer naar voren te doen komen en dat is de liefde. Zoo wordt dus de liefde tegenover de techniek gesteld, en verre daarboven gezegend. Zoo' wordt een nieuwe Verloeaingsdag tegenover en boven den laatsten Scheppingsdag gesteld, en Jezus* Koningschap over de moderne were>d aangekondigd als de nieuwe werelddageraad, waarin niet zoozeer da Scheppingslust zal ro- geeren als de Offer 1 u s 11 Geen wonder dan ook. dat nu elndeiyk de harten zoo zyn opge voerd en voorbereid, dat Jezus elndeiyk zelf het woord kan nemen, en nu ten volle zal wor den verstaan. Van den Commissaris van de Koningin In Noord-Holland was een circulaire ingékomen, houdende verzoek een reglement vast te stel len betreffende benoembaarheid, salarieering enz. voor den veldwachter. Een desbetreffende verordening werd z.h.s aangenomen. Hierna kwam aan de orde de vaststelling van de suppletoire begroeting 1931, met af- en overschryvingen. De uitgaven zyn met 1.963,18 gestegen, welk bedrag door bezuiniging op an dere posten kan worden gedekt. Aldus besloten. wy leven in een buitengewonen tyd. Een tyd. waarin óók de leek, óók de vrouw, mee mag en kan helpen aan de uitbreiding van Gods Rijs Juist de jonge vrouw heeft In onze tegenwoor dige maatschappy een taak; juist zy mag en kan helpen. Want de wereld beeft op net «ogenblik aan niets zoo zeer behoefte als aan liefde, die schoone deugd van milde, ryke overgave die door de vrouw aoo goed begrepen en zoo graag beoefend wordt. Dat Is haar taak, dat is het schoone Ideaal, dat wy jonge vrouwen in dezen tyd voor God moeten bereiken, dat de groote liefde weer een realiteit worde in de maatschappy En het is dus geen wonder, dat zelfs de enge len uit den hemel er belang in stellen, of hier op aarde dit grootsche doel wordt bereikt. Het zijn dan ook deze hemelsche geesten, die met den meesten aandrang bidden tot God den Heiligen Geest, dat Hy zyn liefdegaven moge uitstorten over de Graal, en moge dntsteken het vuur, dat nooit zegt, het Is genoeg”.... i zy zyn bet die èn de Graal, èn de wereld èn de Kruislunderen. in hun heilige Over almeer aansporen, helpen en beschermen. En zij zijn het tenslotte, die de kinderen dezer wereld triom- fanteiyk binnenvoeren In bet Ryk Gods. De gouden bewaarengelen, een lichtend voorbeeld juist voor onze vrouweiyke actie. Be scheiden, nooit op den voorgrond, maar stra lend, onvermoeid, met teal geduld en groote oneindige overgave en liefde. Overal aanwezig waar haar hulp noodig kan zyn, altyd biy. nooit moede om wel te doen Het ia dan ook geen wonder, dat de heele Graalbeweging bidt tegen het einde van het ■tuk: Door den heer N. Koedooder te Bobeldyk werden heden aan de Alkmaarsche Exportvei ling de eerste peulen aangevoerd. Na de rondvraag, die over interne punten nogal stof opleverde, werd deze goedbezochte vergadering door den voorzitter met den chris- teWken groet gesloten. VRIJDAG, 13 Mei. Vorige koersen te Woensel. van den aldaar in den avond van 8 Mei 1932 omtreeks 9 uur ontvluchten justitle- patlênt Hendrikus Petrus Rjjnkjes, geboren te Den Haag op 22 Mei 1889. Signalement: tenger gebouwd, lengte 1.70 M., loopt eenlgszins voorover, smal bleek gelaat, weinig haar, blond, maakt een jongensachtigen Indruk en draagt vermoedeiyk gestlchtskleeren met een pullover. R. K. Begrafenis-Vereeniglng „St. Barbara”. Deze vereeniglng hield Donderdag eene Jaarvergadering In het Patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer KI. Mosch, opende op de gebruikeiyke wijze en heette allen'harteiyk welkom en sprak de hoop uit. dat de bespre kingen van dezen avond mogen biyken te zjjn in heLbelang van de Vereeniglng. Mededeelingen. De voorzitter deed os. rnede- deeling betreffende het begraven van kinderen. Het Bestuur heeft besloten ook voortaan alle kinderen van de leden te Jatfn begraven door de vereeniglng. Naar aanleiding daarvan zal doer het bestuur een oproeping worden gedaan om jonge mannen te krijger», die de overleden kinderen grafwaarts kunnen dragen. Tevens werd mededeeling gedaan, dat het bestuur besloten heeft het salaris van den aan spreker. bode en kleederbewa^rder een weinig Hendrik Kluyver en Wllhel. mina Bok; Jacob Meurs en Elsje Verhagen; Hermanus de Jong en Dlvertje de Jong; Jan de Moei en Hendrika Rijken berg; Stephanus Bok en Geertrulda de Goede; Petrus Fransen en Petronella lldemeyer: Marten Porte en Fransina Wit; Adrlanus Wesselius en Hendri. na den Engelsman. Geboren: Frederik. z. van Frederlk Böhmer- mann en Anna Spel; Jacob, a van Simon de Jong en Wilhelmina van Vliet. Overleden: Wilhelmina Johanna DruUve- steyn, weduwe van Adrianus Henricus Teljer, 78 Jaar, Op 11 en 12 Mei 1932 had alhier de jaariyk- sche herkeuring van trekhonden plaats. Voor de keuring waren er 30 houders van trekhonden met in het totaal 33 honden, na de keuring waren er nog 25 houders met 26 honden Gekeurd werden 26 honden die allen werden goedgekeurd. De keuring geschiedde door deu dierenarts Kleinjan alhier. Uit het bovenstaande biykt, dat het aantal trekhonden wederom verminderd is, nJ. van 33 op 26. Een verbiydende vooruitgang, temeer daar er voor een paar jaar terug nog een paar honderd trekhonden waren. Diploma. Door het Instituut voor Waren kennis te Groningen werd aan den heer H. Boe alhier een diploma uitgereikt voor Warenkennis. Het betreft koloniale waren en aanverwante artikelen. De voorzitter zegt, dat verzoeken zyn Inge komen van J. Kerssens. C. J. Schut en J. Bos man; de afd. Akersloot van de Hanze, J. Bors- jes en E. Jak. De Hanze verzoekt de winkels des Zondags van 46 uur, en sigarenwinkels van half 9 tot 12 uur en tydens de zeilfeesten geopend te la ten. Deze verzoeken zyn niet In den geest van de wet. B. en W. hebben gemeend, dat ge bruik moet worden gemaakt van het gegeven recht, om afwykende bepalingen te maken. Er kan enkel ontheffing worden verleend, onder Koninklijke goedkeuring, terwijl geduren de 21 dagen een later sluitingsuur kan worden voorgeechreven. B. en W. stellen voor, geduren de den Zomertijd de winkels gesloten te doen zyn van 9 uur des avonds tot 6 uur 's morgens; voor kappers de winkels des Woensdags ge opend te laten zyn tot 10 uur gedurende den zomertyd. Winkels In tabak, chocolade en suikerwerken in de onmiddeliyke nabyheid van openbare kerkgebouwen, uitsluitend ten ver koop van bovengenoemde artikelen des morgens van 9 tot 1 uur op Zondag. Wat de genoemde 21 dagen betreft stellen B. en W. voor de winkels gedurende de 3 dagen van de Zaanlandsche Zeilwedstrijden geopend te doen zjjn van des morgens 5 tot des avonds 10 uur. Deze laatste uitzondering gaat aanstonds In, nadat de Raad aldus heeft besloten. Wethouder Van t Hof vindt deze wet voor het platteland een onding. De heer Schut zou ta v. de 21 dagen deze voor de Zondagen willen gebruiken. De voorzitter weet niet of dat mogeiyk Is. Maar na die 21 Zondagen, zitten we nog met de moeliykheden. De Raad kan ook de ban ketbakkerswinkels gesloten doen zyn. De heer Schouten wil alle winkels op het zelfde tydstip gesloten doen zyn; dan wordt er niemandbevoordeeld. De grief is nu, dat men wel by een bakkerswinkel terecht kan en niet by de snoepwinkels. De heer Blokker acht het voldoende dat de bakkerswinkels van 912 uur geopend zyn. De voorzitter zegt, dat als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen alle winkels tege- iyk open zyn. We zullen echter af moeten wachten of de Minister deze regeling zal goed keuren. Het aldus gewijzigde voorstel werd a h. s. aangenomen. Betreffende de 21 dagen werden deze ook van toepassing verklaard op de dagen omnld- deliyk voorafgaande aan en tydens de kermis- Aldus besloten. Tydens de ax. Pinksterdagen mogen alle winkels dus geopend zijn van 5 uur des mor gens tot 10 uur des avonds. Van den RK. Volksbond, Landarbeiders- en Bouwvakarbeldersbond was een schryven inge komen, hoe B. en W. hadden gedacht te doen met degenen, die na 15 Mei (stopzetting werk verschaffing) nog werkloos waren. De voorzitter zegt, dat B. en W. reeds vóór dit verzoek Inkwam, pogingen in het werk had den gesteld by den Minister om verlenging van den termijn te krygen. Behoudens goedkeuring van den Minister stellen B. en W. voor nog «enige weken door te gaan tot 5 Juni ax. ulter- iyk. Zonder die goedkeuring kunnen we niet langer doorgaan, daarvoor zyn de kosten te hoog We moeten ook rekening houden met den herfst. Na den datum van 5 Juni moeten we eindigen. De commissie van advies gaat met deze zlenswyze accoord De kosten hebben tot en met 7 Mei 2.836.08 bedragen, terwijl 1000 was geraamd. d» Roomsche en met De voorzitter deelt mede, dat van den voor zitter van het Centraal Stembureau bericht Is ingekomen, dat de heeren N. Polle en W. Blok ker zich bereid hebben verklaard het raads lidmaatschap te aanvaarden. In de commissie tot het nazien der geloofs brieven werden benoemd de heeren Groot, Schouten en Van 't Hof, dltf by monde van laatstgenoemden heer adviseerde de nleuwbe- noemden toe te laten. Na door den heer Schouten te zyn binnen geleid legden ze in handen van den burgemees ter de vereischte eeden af. De voorzitter wenscht beide heeren geluk met hun benoeming. Gezien de moellyke tydsom- standigheden Is het nu juist niet aangenaam tot raadslid te worden benoemd. De hier heer- schende goede verstandhouding zal het hun echter wel vergemakkelyken. Spr. hoopt dat ze 'n lange reeks van jaren lid van den Raad zul len mogen zyn. Beide heeren danken hierna voor de gespro ken woorden. Een heel andere groep dan de bewaarengelen vormen de roode, vlammende Cherubs en Beraphs. Als dragers der Goddelijke lief de bood schap denkt op het eerste oogenbllk niemand aan hen, hebben ze als het ware geen eigen persoonlykheld. Het Is de H. Geest, dien zy dragen, en zy zelve zyn niete dan zyn vurige tongen. Vandaar dat zij In de scène van den Pinkstermorgen natuuriyk wel een overdulze- lenden Indruk maken bij haar verschijnen, maar als schepselen, trots haar innerlijke zielegroot- held, toch verdwynen en wegzweemen als Ule beelden van het door en uit hen stralend God- deiyk Plnksterlicht. Deze aanvankelijk verwezende houding hun ner heeriyke geestes-persooniykheld neemt nu echter by den voortgang van het stuk hoe langer hoe scherper vormen aan. En een eerste stap In die richting la hun stille bezor - aan de zeven Graalkampen. Uit wat straks by de kadetten hardop zal worden ge zegd, begrijpt de aandachtige toeschouwer, dat zij ook dAAr hetzelfde hebben verricht. En zoo Is dus de ode op de liefde uit Paulus’ Corlnthen- brlef de eerste kyk die ons wordt gegund op hun inwendigheid. De Raad dezer gemeente kwam gistermid dag te half 3 in openbare vergadering byeen onder voorzitterschap van burgemeester G. J. J. van den Heuvel. Aanwezig de heeren Groot, Schouten. Berk hout, Schut en Van *t Hof. De voorzitter opent de vergadering on leest de notulen van de vorige op 11 April gehouden vergadering, welke onveranderd worden vast gesteld. De heer Berkhout wijst op het vele werk op de secretarie en stelt voor den beiden volotalrs een gratificatie van 100te verleenen. De heer Schut kan zich met dit voorstel wel vereenlgen, doch wil ook den heer Krom een extra-toelage van 50.geven. De heer Schouten sluit zich by de vorige spre kers aan, vooral waar in vorige jaren ook gra tificaties werden verleend. De voorzitter verheugt deze voorstellen ten zeerste, waaruit de appreciatie van den Raad blykt voor het vele werk, dat bedoelde func tionarissen doen. De voorstellen werden met algemeene stem men aangenomen. De,heer Schut zag gaarne, dat de Achterweg werd verbeterd. De voorzitter zegt overweging toe. Op een desbetreffende opmerking van den heer Blokker, antwoordt de voorzitter, dat de politle-verordenlng voorschrijft, dat de bewo ners aan den Raadhuisweg zelf de straat schoonhouden Spr. zegt toe. dat door den ge- meente-werkman het gras zal worden verwy- derd. De heer Polle wyst erop, dat het lichtpunt by de sluis des nachts dikwijls niet brandt. De voorzitter zegt, dat dit lichtpunt voor re kening van den Limerpolder Is, die de ge meente een bedrag hiervoor geeft. Spr. zal een nader onderzoek instellen. Hierna sluiting. Vervuld zijn allen van den Heiligen Geest. Alleluja. En zy beginnen te spreken van de wonderwerken Gods Alleluja. En Hy zond hen uit over de heele wereld. Alleluja te verhoogen. Ook vond het bestuur het, met het oog op de vele werkzaamheden, gewenscht den secretaris en den penningmeester een klei ne vergoeding te verstrekken. Dit werd algemeen goedgevonden'. Jaarverslag 1931. Volgens het Jaarverslag be droeg het aantal leden op 31 December 1931 664 tegen 637 op 31 December 1930. De voor zitter bracht den secretaris dank voor zyn Jaar verslag. Jaarverslag penningmeester. De heer C. Beematerboer bracht als penningmeester ver slag uit aangaande de financiën van de ver- eeniging. Daaruit konden wy constateeren, dat de vereeniglng wat betreft de financiën, er heel goed voor staat. Dit moet wel hoofdzskeiyk toegeschreven worden aan het buitengewoon laag sterftecyfer van de leden. Ook het laten begraven in de tweede klasse door vele leden bl(jkt een voordeel voor de vereeniglng te zyn. Aan contributie is In het Jaar 1931 ontvan gen een bedrag van 487 87. De winst van het vorige Jaar, n.l. 1931, bedroeg ƒ275.73, tegen een winst van 208.64 in het jaar 1930. De heeren W. Bakker en J. A. Relnders wer den aangewezen om de rekening en verant woording van den penningmeester na te zien. By monde van den heer Reinders werd aan de vergadering geadviseerd de rekening en ver antwoording goed te keuren. Aldus besloten. De voorzitter bracht hierna dank aan den penningmeester voor zyn accuraat beheer en aan de commissie tot nazien van de rekening voor de betreffende werkzaamheden. Tydens de vergadering werden nog uitge loot 10 obligaties en wel de volgende nrs.: 57, 66, 42. 48, 112, 6, 51, 29, 50, 109. De bode zal het geld by de rechthebbenden bezorgen. Bestuursverkiezing van een lid. Aftredend de heer C. Beemsterboer. De heer C. Beemsterboer werd met bijna al gemeene stemmen herkozen. Rondvraag. By de rondvraag werd de vraag gesteld of het niet mogeiyk is. dat vanwege de vereeniglng gezorgd kon worden voor het uitkleeden van de overledenen. Het bestuur zal dit nog eens onder de oogen zien. Naar aanleiding van het feit, dat de Jaar vergaderingen zoo slecht door de leden be zocht worden, werd ook de wenscheljjkheld be pleit die maatregelen te nemen, welke kunnen lelden tot beter vergaderingbezoek. Het bestuur zal dit eveneens ter harte nemen. Tevens werd nog mededeeling gedaan, dat het overlijden van e$n lid der vereeniglng medegedeeld kan worden bij de heeren F. Leg- deur, C. Huibers en Th. Ooyevaar. De voorzitter bracht hierna nog een woord van dank aan de dragers van de vereeniglng, die steeds met grooten eerbied hun taak ver vullen. Hierna volgde sluiting. Door hun geel gewiekte aankleeding. hun eerste optreden, met de oogen en de rechter hand ten hemel geheven, en hun opstelling In den wyden ommekrlng toonen de bewaar engelen al aanstonds, wie ze zijn. En eer wy dan ook van de Graal zelf Iets vernemen, be ginnen de bewaarengelen de Graalster op een feesteiyke wyze te begroeten. Getrouwd: Meinardus Klaver en Johanna van den Kamer; Gerrlt Hendrik de Groot en Aaltje Besse. Ondertrouwd: rekening 61789.90. Renten voorschotten f 5435.64. Provisie voorschotten ƒ120.10. Rente loopende rekening f 2421.86. Diversen 11.74 Te rugbetaald verlies dóór C. C. B. 250. Ned. Landbouwbank ƒ5530.03. Totaal f 234.944.95. Uitgaven: Spaargelden 10236751. Gegeven voorschotten 45700. Loopende rekening 64501.89. Renté spaargelden 6007.46. Rente loopende rekening 2131. Provisie en kosten 225.71. Salaris kassier 400. Winst 1930 naar het reservefonds 1839.18. Buitengewone uit gaven ƒ721 92. Ned. Landbouwbank ƒ5529 34. Kas op 31 Dec. 1931 7130.03. Totaal ƒ23434435. Balans over 1931. Deze wijst aan in bezittin gen en schulden het bedrag van 197114.89. Winst over 1931 ƒ88538. Reservefonds ƒ2599.15. Door de heeren O. Kroon Kz. en C. Gaal werd een goedgunstig rapport uitgebracht, waarna de rekening en balans werd vastgesteld en aan den kassier, den heer H. J. Trompet, décharge ver leend. Door den heer Trompert werd vervolgens een keurig samengesteld jaarverslag uitgebracht. Hieruit stippen we het volgende aan: Ondanks de ongunstige tijden is de positie van de bank kerngezond. Wanneer men nagtaa dat het saldo der spaargelden bedraagt 193.630.46; de uitstaande voorschotten groot zyn 120346.25, dan Is er nog een overschot van 7278431. Gevoegd hierby dat het crediet by Eindhoven 40.000 beloopt, dan kan aan alle opvragingen direct worden voldaan. De winst over 1931 bedraagt In werkelykheld ruim 2000. De kosten, gemaakt voor de viering van het 23- jarlg bestaan en een renteverlies van 665.61 door een dubleuzen debiteur, heeft het wlnst- cyfer In de balans echter gedrukt. Het bestuur la buitengewoon voorzichtig in het beleid en het beste bewijs in het ongeschokte vertrouwen in de bank is wel het feit dat de inlagen van de spaarder» steeds doorgaan. Het verslag ein digde met den wensch, dat spoedig betere tij den voor de leden mogen aanbreken en dan zal in de toekomst met Gods zegen nog veel goeds tot stand worden gebracht. In den Raad van Toezicht werden herkozen de heeren J. Kramer en P. Zonneveld. Tot lid van de Commissie tot nazien der rekening de heer P. W. Kramer. De rentestandaard Is als volgt. Ix>s spaar geld'3 pCt., deposito 3H pCt. en voorschotten 4% PCt. Het Pinksterspel van Jie Graal” vindt overal buitengewone belangstelling, ook bulten onze grenzen. Vooral In Dultschland wordt het werken van „De Graal” met aandacht gevolgd en Mgr Schreiber, de blsschop van Beriyn, heeft zelfs xttn vicaris-generaal en nog enkele andere hooggeplaatste geesteiyken naar Amsterdam af gevaardigd. om hem daar by het spel op den tweeden Pinksterdag te vertegenwoordigen. De hooge gasten zullen gedurende hun verbiyf hier te lande logeeren in het Bisschoppelijk paleis te Haarlem. Behalve deze hooge geestelijken, sullen nog tai van lagere geestelijken uit Dultschland de op voering van „Pinksterzegen” komen bljwonen. o.a >een groot aantal Jezuïeten uit Keulen. Onmiddellijk na Pinksteren zal ..De Graal* haar werkraa m heid ook tot Pui tech land uit strekken, waarvoor mej. Mia v. d. Kallen zich daarheen zal begeven om de organisatie in te richtea De rekening en balans werden aldus vast gesteld. Hierna volgde bestuursverkiesing. Allereerst werd een verkiezing gehouden In de vacature, ontstaan door X bedanken van den heer J. Kikkert Nz. By eerste stemming werd met 51 van de 70 stemmen gekozen tot bestuurslid de heer J. C. Kager, die lid v. d. Raad v. Toezicht was. Hierna werd de heer C. Zym. die periodiek moest aftreden, herkozen met 61 stemmen. In plaats van den heer J. C. Kager werd tot lid v. d. Raad v. Toezicht benoemd de heer Joh. Roeper Nz. te Oost. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de rentevoet als volgt was vastgesteM: voor spaar gelden een jaar vast 4% pet., los 3 pet., voor voorschotten 4>-, pet., loopende rekening 5 pct„ cred. loop, reken. 3 pet. Vervolgens deelde de voorz. mede, dat de heer O. Boon Pz. een schryven had ingezon den, waarby in overweging werd gegeven, dat alle bestuursleden zouden aftreden. Natuurlijk werd aan dezen raad geen gevolg gegeven. Op voorstel van den heer A. Commandeur gaf de vergadering X bestuur machtiging om den heer C. Boon als lid te royeeren. - Nadat nog eenige vragen werden gesteld, sloot de voorzitter de vergadering. Boerenleenbank. Donderdagavond werd in „De Zwaan” een ongewoon druk bezochte le denvergadering gehouden van de Coöp. Boeren leenbank te Texel. Na opening door den ttfdel. voorz., den heer C. Zijm, en voorlezing van de notulen, werd het jaarverslag gegeven; 1931 heeft voor de bank nog goede cyfers te boeken, hoewel ook hier onder de landbouwers en vee houders de druk der tyden goed merkbaar was. Het ledenaantal steeg van 813 tot 839, 8135 posten werden afgesloten, X aantal voorschotten vermeerderde eveneens en kwam van 648 op 713. Uit de balans zagen we, dat het wlnstsaldo 1931 bedragen heeft ƒ5131.73, terwyi de rente van X reservefonds bij de hoofdsom is geschre ven, waardoor dit fonds was gestegen van 112.668.48 tot 117.175.20; nu werd ook nog de winst van dit Jaar hierby gevoegd, soodat de reserve thans bedraagt 122.306.93. Op het gebouw werd ƒ2000 afgeschreven, op X meu bilair ƒ490. De rekening sloot met een bedrag van f 2.657.210.70, de balans met f 2.542.791.76. De excursie-commissle van Re is vereeniglng maakt bekend dat tot morgen nog kaartjes kunnen worden afgege ven ten huize van Mr. Ir. van Leeuwen, Oude Gracht 245, uitsluitend voor de reis naar Amsterdam Waar echter berliht werd ont vangen dat niet meer dan 140 personen per reiswagen vervoerd kunnen worden, advi seert de commissie zich tntyds van reisbiljet ten te voorzien. Het Is een mooie gelegenheid om op zeldzaam goedkoope wlize het graal spel te kunnen bywonen. De reiswagens ryden Namens den Officier van Justitie te *s Herto- genbosch, verzoekt de brigadier-commandant der Kon. Mar. te Eindhoven opsporing en terug brenging naar het Rükskrankzinnigengesticht tot voor het Stadion, soodat men niet behoeft te wachten of men met een tram vervoerd wordt. Snaarmanslaan. De diverse cursussen zyn alleen toeganke- lyk voor werkloozen. In verband met hetgeen reeds eerder door ons werd gemeld over het verschynen aan het Alkmaardermeer van een Watertoerisme-tent van den A.N.WB. mogen we voor alles wel gewagen van de zoo juist verschenen nieuwe uitgaaf van de Waterkaart AmsterdamAlk maar die door alle watertoeristen met vreug de zal worden begroet. Van de niet minder bekende en gewaardeer de Gidsjes voor tochten te water zyn enkele nieuwe verschenen ca. de Giessen van Leeuwarden rond de Bergumem.eer en de Leyen, van Zwolle door de Overysselsche kanalen naar de Dtnkel en verder door de Vecht naar het Zwarte Witer en een roei tocht van Amsterdam naar de Vlnkeveensche en Nieuwkoopsche Plassen. Verder zyn nog in bewerking een kaart van den Ryn vanaf Mainz en van het Nederland- sch gedeelte van de Maas, zoodat alle» byeen genomen kan worden gezegd dat de oude A.N.WB. met Jeugdige voortvarendheid aan het werk Is en blyft wy mogen dus nog wel het een en ander In de toekomst tegemoet zien. Bovenstaande Commissie deelt aan be langhebbenden mede, dat met welwillende medewerking van de Damvereenlging W.D.O. eiken Woensdagavond In het lokaal Oude Ambachtsschool Doelenstraat te 7.30 uur Damcursus zal gehouden worden Tevens deelt zy mede, dat het voetbalter- rein niet meer Woensdagochtend, doch Don derdagochtend te hare beschikking staat. De cursus voor gymnastiek blyft bepaald op Don derdagavond 8 uur in de 6e gemeenteschool 1 I I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2