PROVINCIAAL NIEUWS HEEFT U ’N GELEGENHEIDS- ADVERTENTIE Gele tanden bij rooken ZATERDAG 14 MEI BARSINGERHORN DEN HELDER HOORN HE1LOO EDAM WESTWOUD WOGNUM HENSBROEK SCHAGEN OPPERDOES HEER-HUGO WAARD JULIANADORP ST. MAARTEN SPANBROEK KROMMENIE HOOGKARSPEL UITGEEST UITGEEST OPMEER LIMMEN VOLENDAM ZIJDEWIND WARMENHUIZEN PURMEREND LANGEND IJK ZIJPE MEDEMBLIK WERVERSHOOF - n r k De MUariMen van B., 8. en O. it bus, s. inzake muziek, zang, tje Zuurbier, overleden te Purmerend. de en Melkventen op Zondag. AGENDA 16—21 Met scheidenden voorzitter Critiek, die wel wat laat kwam. Agitatie buiten den Raad om. Diefstal. Werden de vorige week, zooals we reeds meldden, op den Lagedijk bij enkele personen des nachts kleedlngstukken e.d. ver mist, thans heeft dit geval zich wederom voor gedaan. Bij de heeren Janssen en Kuhne wer den nX kleeren, welke aan de lijn te drogen hingen, vermist, terwijl bij den heer C. Bakker vloerkleed jes waren ontvreemd. Melkprijs. De melk is dezer dagen met 1 cent verlaagd en bedraagt thans 8 ct. per liter. d h B 8] z! C De heer Scholten sloot zich geheel aan bij de woorden van den voorzitter en dankte ook allen hartelijk. R.K. Kiesvereeniging. Dinsdagavond zal in café Kroon alhier een algemeene ledenver gadering worden gehouden door de Kiesver eeniging. Het belangrijkste punt der agenda is: Candidaatstelling voor het Statenkrlngbestuur „Zaandam", hetwelk volgens reglement en bloc periodiek moet aftreden. BloemboUenveiling. Door de directeuren Swart en Valkerlng werd Donderdag hier een groene veiling gehouden. Hoewel de belangstel ling niet onbelangrijk was, stonden de prijzen in het teeken van de tijdsomstandigheden. Wij noteerden voor 300 regels dt. Murillo best gewas 110.3300 regels idem 70.Due de Ber lin 1500 regels 10.Dt. Vuurbaak extra ge was 5400 regels ƒ348.—; Bartigon 9 bed ƒ40; Roze la Reine 7 bed 13; Prins van Oostenrijk 5% bed 33; Crocussen: Purperea Grandiflora 7 bed 29; Groote Gele 3300 regels 94; Hol- landsche Iris Dr. Haring 15% bed 32; Pur perea Grandiflora 1800 regels 129; Sir Walter Scot 28 bed 36; Mont Blanc 5 bed 16; Sir John Bright 11 bed 14; Purperea Grandi flora 7 bed 36; Bicolor Victoria 17 bed 48; Oraatus Maximus 7 bed 41; Early Surprise 23 bed 82. Hanze. De R.K. Middenstandsvereenlging ,X>e Hanze”, aid. Zijdewind, zal eene algemeene vergadering houden op 17 dezer in café Brouwer te .’t Veld, waar o.m. in bespreking zal woiden gebracht de ondraaglijke verhooging der per- soneele belasting, speciaal voor verlof- en ver gunninghouders. Tevens zal dien avond de win kelsluitingswet een onderwerp van bespreking uitmaken. he lir on ka Maandag: Tweede Pinksterdag, gesloten. Dinsdag: 6.30 uur Gymn. adsplrantcn; 730 uur gymn. adspiranten; 830 uur gymn. leden St. Michael. Woensdag: 8 uur repetitie Laus Deo. Donderdag: repetitie Patronaats-TooneeL Vrijdag: repetitie St. Nicolaaszangko.w. Zaterdag: contributie betalen der verschil lende vakvereenlglngen en R. K. voetbaiveree- niging. fe w le is d< n< di H vt Zi h< di d< be st be lei ki de ge he Joi ke dii bit sp de Al he Melkprtjsveriaging. De straatprjjs van de melk is alhier verlaagd en gebracht op 7 cent per liter. heeft opge- De toestand. Door 61 personen is in deze gemeente tuinderscrediet aangevraagd tot een bedrag van 52.635.99. waarvan B. en W. op 42.133.50 gunstig hebben geadviseerd. Tot nu is door de commissie van advies een bedrag van 18316.75 toegekend, doch de weinige uni formiteit bij deze ultkeering liet veel te wen- schen over. De een kreeg vaak meer dan de ander, terwijl personen die het zeer noodig hadden, t minst kregen. Uit eigen middelen heeft de gemeente aan noodlijdende tuinders een bedrag van 1700 uitgekeerd, terwijl 75 balen goedkoope kunstmest <»erd aangekocht, welke voor 2 beschikbaar is gesteld. De werkloosheid is hier niet bijzonder groot. Gemeente en Burgerlijk Armbestuur werkten samen tot het doen van ultkeeringen. Een 7-tal Wognummers werkt in den Wierlngenneerpol- der, wien geen vergoeding voor transportkos ten (bus of flets) werd verleend, omdat ze daar meer verdienden dan in de geiheente. Hoofdingelanden Bij de gehouden bestuurs verkiezing van den polder Koegras voor 2 Hoofd- ingelandei zijn weder met algemeene stemmen herkozen de heeren jhr. W. T-aman-Trip en mr J. F. Roozen. Voetbal. De R.K. voetbalwedstrijden op 2den Pinksterdag zijn: 1230 U.8.V. b—Oranje-Wit b. 130 U.S.V. aOranje-Wit a. 230 UB.V.-comb.—W.S.V. 3. De oefendagen zijn Woensdag en Zaterdag. De tralningsavonden beginnen Dinsdag 24 Mei. Den leden wordt verzocht de niet-leden niet op 't veld toe te laten. Wie zal er wethouder worden? deze week gehouden huishoudelijke vergade ring van de S.D.A.P. is besloten den heer H. v. d. Berg aan te wijzen om gekozen te wor den tot opvolger van mevr. J. Schrlekende Wit, als wethouder dezer gemeente. Schoolreisjes. De laagste vier klassen zul len op 21 Juni een uitstapje haar Bergen maken en de oudere leerlingen op 23 Juni een bezoek aan IJmuiden brengen. Auto-ongeval Dezer dagen reed een groen tenauto uit Langendijk ir de Kaag alhier door een stuurdefect. met groote snelheid eerst ter rechterzijde en daarna ter linkerzijde tegen een boom, om daarna in het water te verdwijnen. De auto werd ernstig beschadigd, doch de inzit tenden bekwamen geen letsel. Ook de opgeladen groenten bleven grootendeels behouden. De wegen naar Volendam. Naar wij ver nemen, zullen de wegen naar Volendam, welke tjjdelijk zijn afgesloten, tijdens de Pinkster dagen weer worden opengesteld. dig te ontvangen. Vanuit Laren zullen velen Z.Ed. vergezellen, na een rondrit volgt instal latie. De stad zal prachtig versierd en de Bonifaclus-toren wordt schitterend verlicht. Zang, muziek en gymnastiek-uitvoeringen zul len de feeststemming nog verhoogen. Ook de parochie van Westwood geniet dit jaar wederom de eer een neomist te mogen be groeten. Op den eersten Pinksterdag zal de weleerwaarde pater J. Bot S.V.D. aldaar ribt plechtige eerste H. Mis opdragen. De wersgesteldheid en het vee. Het koude weer in de laatste weken en vooral de nattig heid hebben hun Invloed doen gelden op ongun stige wijze. Veel ongesteldheid treft m n aan onder de dieren, vooral veroorzaakt door de vele regens. De beesten in de welden vinden geen drogen grond om te liggen. Loopen in het natte land is al niet best, maar moeten ru'ten op een natten bodem deugt in ’t geheel niet Het gevolg is dan ook. dat dit maal vooral onder het rundvee veel ongesteldheid voorkom’. Hiei meer, daar minder. Menig bestje is er nog ge sneuveld. Os. vernamen wij, dat één sister in een boerenstreek in veertien dagen tijd 16 zieke koelen moest afmaken. Door den heer C. Kager, voor eenlgen tijd nog voorzitter der R. K. Kiesvereeniging, was aan Ged. Staten verzocht, den heer Beemster te willen schorsen als lid van den Raad. De voorzitter deed nu aan den Raad de een voudige mededeellng, dat door hem zelf en ook door de Wethouders een schrijven was gericht Inzake deze kwestie aan Ged. Staten. Op een vraag van den heer Stapel las de voorzitter de betreffende stukken voor. Volgens de meening van den heer Kager had de heer Beemster de Gemeentewet overtreden doordat hij ook, naast het maken van brug 26 in de gemeente, de bijbehoorende werken aan straat en bermen zonder publieke aanbeste ding had uitgevoerd. De voorzitter had als zijn meening geschre ven, dat deze bijbehoorende werkzaamheden noodzakelijk blekën door de verhooging der brug. In overleg met den eigenaar der brug, het ambacht „Drechterland” en geheel volgens de bij werk-bepalingen van het bestek zijn die werkzaamheden ook door den aannemer, den heer Beemster verricht. De onderhandsche levering en aanbesteding had hier waarschijnlijk niets mee te maken. Knoeien was niet .'••gelijk wegens de vastge stelde eenheidsprijzen. Bovendien is dat alles geschied in een vorige zittingsperiode. De wethouders merkten op, dat zij toen geen zitting hadden in het college. De Raad was In dezen geheel onkundig en was er niet mee bekend, dat deze bijkomend^ wer ken voor rekening der Gemeente werden uit gevoerd. De voorzitter kon bijna niet verhinderen, dat de heeren nog even warm liepen. Aan de dis cussie werd door hem echter spoedig een eind gemaakt, omdat de Raad thans toch niets kan zeggen en dat deze zeker niet competent Is om in deze dubleuse zaak te oordeelen over strafbaarheid of nlet-strafbaarheid. Allereerst is de meening van verschillende juristen noo dig. Naar aanleiding van de bekende circulaire van Ged. Staten inzake de salarissen van B., 8. en O. stellen B. en W. voor gunstig te advl- seeren om weder pensloenverhaal toe te pass^p. In dit verband .was ingekomen een schrijven der gemeente Enkhulzen, waarin Ged. Staten wordt verzocht de bedoelde salarissen voor elke gemeente afzonderlijk vast te stellen. Dit schrijven werd voor kennisgeving aange nomen, nadat aangenomen was een voorstel Stapel om aan Ged. Staten te verzoeken, Hte overwegen, of er thapa_geen aanleiding best die geheele salarls-reggling -eens te herzien. ..Een gunstige beslissing werd nog genomen in zake de overneming in eigendom van artike len. behoorende tot de Installatie van de on derwijze rswonlng. Op een vraag van den heer Stapel deelde de voorzitter mede, dat er nog een kleine moeilijk heid is, die de publicatie en behandeling van het uitbreidingsplan in den weg staat. De Installatie van onsen nieuwen burge meester Ter gelegenheid van de Installatie van den heer P. C. J. Peters als Burgemeester van Medemblik op Dinsdag 17 Mei as., wordt door de vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Medemblik een foto-wedstrUd uitge schreven. Voor de mooiste opnamen van de binnenkomende vloot, den stoet en den ver lichte toren, worden prijzen beschikbaar ge steld. zoomede één extra prijs voor de geestig ste foto en één prijs voor de best verzorgde foto. Inzendingen worden voor 25 Mei inge wacht bij den VVV..secretaris den heer J. Ver- molen. De jury bestaat uit de heeren Strengholt en Gom pers te Amsterdam. De heer J. Vermolen is toegevoegd aan het Dageljjksch Comité voor uitvoering van ont vangst en feesten. De verschillende commissies vinden algemee ne medewerking^ om den burgemeester waar- Bt, Jooefgezellenvereeniging. De Jongens, die met Hemelvaartsdag overgegaan zijn van het Patronaat naar de Gezellenvereenlging worden er aan herinnerd allen aanwezig te zijn in de bovenzaal van „De Burg" op Zon- dag-avond na het Lof. Geen der aspiranten vergete deze vergadering mee te maken! Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Hen driks, dochter van Chr. de Vries en M. W. Bruijn; Johannes Jozef, zoon van G. Stroomer en G. Konijn. Overleden: Hedde de Vries, zoon van H. de Vries en F. Rijswijk, 10 jaar. Ondertrouwd: G. Houter uit Wognum en T. Stapel. Getrouwd: C. Appelman en M. Pronk; O. Houter en T. Stapel. Tuinderscredieten. Alhier is Donderdag avond ten gemeentehuize het laatste gedeelte der rentelooze voorschotten uitbetaald. Het totaal der uitbetaalde gelden is echter maar ongeveer de helft van de goedgekeurde aan vragen. Men hoopte, dat door de regeering zou wor den ingezien, dat deze hulp niet voldoende is en het totale bedrag zou worden uitbetaald. Jammer genoeg is hiervan nog niets met zeker heid bekend. Dr. Splerings sprak namens allen een af scheidswoord tot den i—-—---- en penningmeester. Spr. herinnerde boe beide heeren jaren een steun voor deze vereeniging, vanaf den be ginne een groote kracht zijn geweest Spr. hoopte, dat zij steeds een aangename herinnering mogen houden. De scheldende voorzitter, de heer Molenaar, dankte op de eerste plaats dr. Splerings voor zijn woorden. Voorts zelde bil, dat hij de afd „Het Witte Kruis steeds een bijzondere voor- liefde wb* torgodosn» De heer Bos gelooft, dat men algemeen in de gemeente denkt, dat op Zondag geen melk mag worden gevent. De' voorzitter meent uit de toelichting op de Wet"'te mogen concludeeren, dat 's Zondags morgens tot 12 uur melk mag worden gevent. Er zal echter eerst eenlge Jurisprudentie moe ten komen. Hierna volgde sluiting. Opbrengst Emmabloem De verkoop van de Emmabloem in deze gemeente heeft opgebracht de flinke som van ƒ9232. Witte Kruis. Donderdagavond had in zaal van den heer Rus, alhier, een ledenver gadering plaats van de afd. „Het Witte Kruis De voorzitter richtte een woord van dank aan den heer P. Scholten, die als penning meester „Het Witte Kruis" ruim 20 jaren had gediend. Wegens den hoogen leeftijd, welken de heer Scholten bereikte, wenschte hjj voor herkiezing niet meer in aanmerking te ko- Burgerlijke Stand. Geboren: 7 Mei Jaco- Hendrik Snoek en Cornelia Smit; 9 Mel Elbrecht Marla, d. v. Jan Sier en Geertje Til; 9 Mei Henk, z. v. Frans Blom en Trijn- Voetbal. Tweeden Pinksterdag zal er een voor Purmerend zeer belangrijke voetbalwed strijd plaats hebben, n.l. P.V.C.B.—Purmerend. op het terrein van P.V.C.B. te Amsterdam. Vorige week Zondag hebben onze jongens gewonnen met 50. doch de Amsterdammers kwamen toen met 10 spelers uit en misten hun beste kracht. Laten de Purmerenders vooral hun best doen. _N« lang zoeken eindelijk datgene, wat ik voor mijn tanden noodig heb! Nadat ik het drie gebruikt had, waren mijn tanden helder wil, hoewel zij er door hei vele rooken bruin en leeliju hadden uitgezien. Ik zal geen ander merk meer gebruiken dan Chlorodont.” B., Horst Berg. Verlangt alleen de echte chlorodont - tandpasta met rood-wit-blauwe garantieetrook, tube oem en 60 cent! Overal verkrijgbaar Werkloozen-demonstratie. Gistermorgen hield een 70-tal werkloozen, voorzien met borden, waarop opschriften als: „meer steun", „extra ultkeering" een demonstratie door ons dorp. Niettegenstaande de stoet zich kalm en ordelijk gedroeg, went deze op het plein van het oude Raadhuis na sommatie van de politie om uiteen te gaan, ontbonden. De demonstran ten gingen rustig huiswaarts. Burgerlijke Stand. Van 6 t/m. 12 Mei 1932. Geboren: Johanna Petronella Maria, d. v. Jo hannes Portegijs en Maria Wilhelmina Jannes; Jacobus Theodorus, z. v. Jacob de Groot en Anna de Boer. Ondertrouwd: Petrus Cornells van Saase, 29 Jr„ landbouwer, te Zuid- en Noord-Schermer en Maria Adriana Boos, 31 jr„ te Zijpê. Getrouwd: Pieter Posker, 26 jr., brandstof fenhandelaar, te Behagen en Wilhelmina Cor- stina Hoogschagen, 26 Jr., te Zjjpe. Overleden: Jan Delver, 70 Jr., echtgenoot van Pietertje Duinmajjer. Een door het Rijk goedgekeurde steunrege ling is hier niet ingevoerd. Wel de gewone werkverschaffing, bestaande in slootwerk, dat 600 heeft gekost, waarvan de helft ten laste van de banne komt. Het plaatselijk crisis comité heeft 1700 ingezameld, en uitgereikt aan de tuinders, doch dit bedrag is op en een nieuwe inzameling zal niet veel opleveren. De toekomst is nog verre van rooskleurig. Velen hebben hun arbeider gedaan gegeven, omdat ze hem niet konden betalen. Gaat dat zoo door en komen al deze menschen ten laste der gemeente, dan zullen er andere maatrege len worden genomen. Wellicht kunnen de kana- lisatie-plannen uitkomst brengen. De gemeente- financiën behoeven geen zorg te baren. Door de steeds sobere begroetingen vielen du inkomsten jaarlijks mede, doch daar het den veeboeren buitengewoon slecht gaat, zal dit jaar wel een terugslag geven. Wognum heeft slechts een zeer geringe ultkeering uit de fondsbelas ting, 3.50 per inwoner, doordat het vrij goede Jaren achter zich heeft. En dat moest noodig hooger zijn, want het subsidie aan het Bur gerlijk Armbestuur, doorgaans groot 2400, be droeg in 1931 4400. De schuld der gemeente is in korten tijd zeer gestegen. Deze bedroeg een jaar geleden 27.000, doch door den scho lenbouw is zij gestegen tot 100.000. Een groot bezwaar is het moeilijk te verkrijgen geld en re zware voorwaarden door het Rijk gesteld. Daarom wordt thans getracht in combinatie met eenlge andere gemeenten een groote lea ning aan te gaan tegen 5% pet., doch waar van in de eerste jaren niets mag worden afge lost. zoodat de gemeenten daar zeker 40 Jaren mede zitten. Maar dit is toch beter dan aflos sing in 10 Jaar, zooals het Rijk verlangt, want dit is niet op te brengen. R. K. Volksbond. Op Woensdag 11 Mel J. 1. werd in het R. K. Vereenlgingsgebouw alhier een ledenvergadering gehouden van de afdee- llng Krommenie van den R. K. Volksbond. De voorzitter, de heer F. Groep, die voor het eerst als zoodanig optrad, heette de aan wezigen hartelijk welkom, sprak een woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen en uitte den wensch, dat van nu af aan alle le den propagandisten zouden zijn. Organisatie vermag veel en vooral de Jongeren dienen hiervan doordrongen te zijn. De notulen van de vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd. Besloten werd het schenken van thee en het verstrekken van tabak aan de werkloozen voor een maand te verlengen. De heer K. van Lult bracht verslag uit van de steunactie hier ter plaatse voor de Twent- sche Textielstaking. Hier in Krommenie is 16 weken lang de steunactie gevoerd en door de gezamenlijke vakafdeellngen bracht een bedrag van f 674.90. In het bijzon der mag hier mededeellng van worden gedaan, want een dergelijk bedrag is zeer zeker een succes te noemen. De voorzitter sprak daarom dan ook een woord van dank aan allen die in deze hebben medegewerkt. Het concept statuten werd behandeld door de vergadering goedgekeurd. Tenslotte volgde nog een geanimeerde rond vraag, die door den voorzitter tot aller genoe gen werd geleid. Daarna volgde sluiting met gebed. Ongeval. Donderdagmiddag wilde de heer Jb. van Vuuren een paard, dat hij aan een lang touw had, in de praam doen stappen. Plotseling schrok het dier, waardoor het zich omdraaide en den heer van uuren een trap tegen de borst gaf. Onmiddellijk is deze naar zijn wo ning vervoerd. De dokter constateerde een ern stige kneuzing van een der ribben. spelen wedstrijden van de RK. V.V. „V.V.W." op den 2en Pinksterdag is als volgt: ZW 1— VVW 1; 8DO 1—WW 2; DVO 3—WW 3; WW-Jun. aDe Blokkers-Jun. a; De Valken- Jun. bWW-Jun. b. Sleeping van huizen. Wij vernemen dat de eigenaars van hulzen aan den Zuider Vaart- dijk aanzegging hebben gekregen om hun hui zen, die op erfpacht staan, te doen sloopen voor 1 Januari as. Deze maatregel is noodig voor versterking en verbreeding van den verkeersweg. De telefoongeschledenia B. en W. deelen hieromtrent mede: Na de laatste vergadering hebben de geza menlijke telefoon-abonné’s een bijeenkomst ge houden waarin zij getracht hebben de noodige particuliere bijdragen in de kosten van ver lengde openstelling van het hulp-telefoonkan- kantoor bijeen te brengen. Die kosten waren over 1931 469.20, waarvan 232.50 terug ont vangen werd, zoodat 236.70 voor rekening van de gemeente bleef. Thans is door de aangeslo tenen ingeschreven voor een bedrag van f 255.- en wordt het tekort 22.50 minder, nJ. 21430. Evenwel heeft de Raad het vorige jaar de bij drage der gemeente bepaald op een maximum van 160.-. Het voorstel van B. en W. was om te trach ten de regeling tot doorloopende openstelling maar zoo spoedig mogelijk in te trekken. Van den heer Koedooder was echter een schrijven Ingekomen, waarin gewezen werd op de onmisbaarheid der telefoon voor de markt. Aan weth. Reus is na informatie echter ge bleken, dat de uren, waarop de telefoon ge sloten moet zijn, in nader overleg zijn te rege len. Er behoeft dus geen nadeel voor de markt te zijn. De moeilijkheid is, dat de bestaande regeling ook dit jaar weer is Ingegaan. De heer Schoenmaker pleitte krachtig voor handhaving der regeling. Zijn voorstel werd echter alleen ondersteund door den heer Beem ster, waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Machtiging werd tevens verleend asm B. en W. om het tekort over 1931 uit de gemeentekas te betalen. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag hield de Raad dezer gemeente een voltallige openbare vergadering onder voorzitterschap van burge meester 8. Mlddelhoff. Het schrijven van de Nat. Commissie tegen het Alcoholisme werd voor kennisgevng aan genomen. Ingekomen een bericht van Ged. Staten, dat de verhooging der opcenten op de Gemeente fondsbelasting tot 100 wel niet zal worden goedgekeurd, als niet eerst het aantal opcenten op de hoofdsom der personeele belasting wordt verhoogd tot 150. B. en W. hebben zich op aan raden van Ged. Staten in verbinding gesteld met den Inspecteur der Belastingen, doch een dergelijke verhooging bleek nu niet meer mo- gelljk. Men zal <jus moeten afwachten. Bericht is Ingekomen, dat de steunverleenlng is verlengd tot 21 Mei. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells, zoon van Klaas Wit en Maartje Bakker, Jan T\je, zoon van Jan Tijsma en Maria Cornelia Cats. Ondertrouwd: Jan Folkert Harpe. 29 jaar, werktuigmaker, te Den Helder en Aaltje Elisa beth Bergmans, 26 Jaren, zonder beroep te Behagen; Cornells Oostmeljer, 23 jaren, land bouwer te Heerhugowaard en Maria Catharina Keetman, 25 jaren, zonder beroep, te Behagen. Getrouwd: Diederich Wilhelm Wirings en Alida Wit; Dirk Koning en Dieuwertje Mai%; Rijer Boekelaar en Mina Hartog. Overleden: Grietje Spaans, 79 jaren. echtge- noote van Dirk Smit; Aaltje Blok, 71 Jaren, echtgenoote van Pieter van Twuijfer; Maria Catharina Muller, 77 jaren, weduwe van Jan Jacob Vermeulen. ..Gevonden: Een portemonnale met eenig geld; een handtaschje. Bedankt als raadslid. Naar wij vernemen heeft de heer J. Opdam bedankt als wethouder en lid van den Raad, dat naar aanleiding van de met algemeene stemmen, ook van de R.K Raadsfractie, aangenomen motie van afkeu ring over zijn houding betreffende het uitvoe ren van werken, waarbij de gemeente geïnte resseerd is. Als opvolger staat op de lijst der R.K. Staats partij de heer K. op den Kelder. Burgerlijke Stand. Over de maand April. Geboren: Christiaan Haije, z. v. Gerrit Cor nells Stolker en Rijke Wiersma; Willem, z. v. Willem Koorn en Anna Catharina Pastoor; Isabella Johanna, d. v. Henricus Nolet en Jo hanna Wilhelmina Maria de Rijk; Petrus, z. v. Petrus Llgthart en Aatje Konijn; Wilhelmus Josephus, z. v. Petrus Johannes Pronk en Ida Molenaar; Adrlanus Willem, z. v. Pieter Vo gelaar en Jannlgje van Drlel; Cornells, z. v. Jacob Meijer en Johanna Jonker; Maria, d. v. Johannes Tesselaar en Maria Dekker; Jose phus Hendrikus, z. v. Cornells Tijm en Maria Spaans; Cornells, z. v. Adrlanus Tesselaar en Alida Huibers; Anna Catharina, d. v. Cornells Bommer en Anna Maria Scheid; Hubertha Elisabeth, d. v. Adrlanus Groot en Anna Maria Elswijk; Wilhelmina Catharina, d. v. Pieter Goudsblom en Johanna Meijer; Catharina Ida, d. v. Andreas Boekel en Catharina de Groot; Johan, z. v. Willem Frederik Sevenhuijsen en Tecla te Buck; Theodorus, z. v. Wilhelmus Jo hannes Berkhout en Petronella Zutt. Getrouwd: Johannes Groot en Antje Put. belden alhier. Emmabloem-collecte. De alhier gehouden Emmabloem-collecte heeft het niet onbelang rijke bedrag van plm. t 650.— opgeleverd. Vergadering van den Raad. Afwezig de heer Klaver. Van Ged. Staten is ingekomen het bericht, dat tot 1 Jan. 1933 vrijstelling wordt verleend van het terrein voor lichamelijke oefe ning. Voorzitter zegt, dat B. en W. den raad voor stellen Ged. Staten te berichten, dat er prijs gesteld wordt op pensloenverhaal op de tracte- menten van burgemeester, secretaris en ont vanger. Na langdurige besprekingen, waaruit blijkt, dat de Raad algemeen van meening is, dat ook de tractementen zelve verlaagd moeten worden, besluit de Raad tot de wenschelijkheid van pensloenverhaal en aan Ged. Staten te melden, dat men gaarne de salarissen met 30 pCt. verlaagd zag. Voorzitter deelt voorts mede, dat de lokaal spoorweg HoornMedemblik 5 pCt. dividend zal uitkeeren en dat de kosten der werkverschaf fing bedroegen ƒ271.60. waarvan een deel ten laste van de vier Noorder Koggen komt. Aan de noodlijdende tuinders is in totaal f 12.510 uitgekeerd. De rioleering van het Hazepadje is voor 128 opgedragen aan den heer Fransen te Medem- bUk. Voorzitter deelt mede, dat de minister geen genoegen neemt met verlenging van het slui tingsuur der winkels met 2 uur; wel kan 1 uur verlating worden toegestaan als dit soms wen- schelijk blijkt B..en W. zullen den minister ver zoeken een uitzondering te maken voor de bar bierswinkels, die in de week tot 8 uur en Zater dags tot 11 uur geopend mogen zijn; dit geldt in den zomer. Het vergunningsrecht wordt vastgesteld op 40 in plaats van 25. Voor verlofsrecht hier zijn ze niet wordt 25 bepaald. Op verzoek van den heer Blokker zal de voor zitter nauwkeurig nagaan of de vergoeding voor de straatverlichting aan het P.E.N. niet te hoog is. Den vorigen zomer hebben de straatlantarens niet gebrand. Voorzitter vraagt of dit dezen zomer ook zal geschieden. HIJ is er wel voor, maar op enkele punten zag hij gaarne een lichtje, bijv, bij de bruggen van het Kluiten. De raad gaat hierin mee. tje Boon. Ondertrouwd: 12 Mel Justus Rouke Jelluma, oud 24 jaren, te Bodegraven en Catharina Dral. oud 23 Jaren. Getrouwd: 7 Mel Simon Cornells Mln. oud 29 Jaren, te Bergen en Geertje Schilder, oud 37 jaren, laatst te Bergen. Overleden: 5 Mei Albertus Petrus Maria Sier, oud 5 maanden, z. v. Pieter Sier en Jannetje Pooijer; 4 Mei Johannes Franciscus Hermanns van Rlesen, oud 57 Jaren, echtgenoot van Aal- Moest het Priesterfeest van den weleerwaar den Pater Nle. Viseer S.V.D. wegens ongesteld heid van zijn vader eenigen tijd worden uit gesteld, op den Isten Pinksterdag zal Z.Eerw. m In de parochiekerk te Lutjebroek zjjn plechtige eerste H. Mis opdragen. Burgerlijke Stand. Geboren: Aart. z. van Willem Overeem en Reinetta Gerdina Johanna Woessink; Johanna, d. van Gerardus van der Eng en Maria Catharina de Goede. Ondertrouwd: Jan Peggéman en Maria de Vries; Willem Hendrik Hendriks en Staria Eli sabeth Wilhelmina Catharina Bontekoe; Hen drik van Keulen en Hendrika Jacoba Schenk; Christiaan Vermeulen en Adriana Jeanne Spuijbroek; Pieter van Borssum Waalkes en Agatha Maria Johanna Braakman; Jacob Tol en Geertruida Maria van der Eng. Getrouwd: Willem Blok en Adriana Tromp. Overleden: Neeltje Smit, weduwe van Klaas Slegt, 74 J.; Blent je Abbestee, weduwe van Willem van Lith, 78 J. men. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de beide bestuursfuncties reeds onderling door het bestuur zjjn geregeld. De heer van der Meer is thans benoemd als voorzitter en de heer Hoogland tot secretarls-pennlngmeester. Volgt verslag van den magazijnmeester, dr. Splerings. Spr. deelt mede, dat er 247 verple- gingsartlkelen in omloop zijn. Herziening is volgens spr., noodig. Vervolgens deelde spr. mede, dat hij nu ge durende 16 jaar deze functie heeft vervuld, doch nu zich het feit voordoet, dat onze ge meente met een geneesheer is verrijkt, meent spr. dat dr. Zwarteveer tot magazijnmeester kan worden benoemd. Algemeen was men van oordeel, dat dr. Spie lings in dezen de man was, die aeze functie moet blijven bekleeden. Na bespreking wordt besloten, dat de belde geneesheeren met elkaar in overleg zullen tre den omtrent deze functie. Vervolgens is aan de orde: verslag Commis sie van kasopname bjj den penningmeester. Bjj monde ven den heer J. van Schaaick, ble ken de boeken in orde te zijn. De ontvangsten bedroegen 1933.81 en uitgaven 1918.64; batig saldo 15.17. Hierna volgt jaarverslag van den secretaris. De rekening van de wijkverpleging sloot met een totaal in ontvangsten van f 1701.13 en een totaal in uitgaaf van 1894.17, waaruit blijkt dat deze onderafdeeling van het Witte Kruis een nadeelig saldo heeft van 193.04. In het afgeloopen jaar werden door de wljk- ■uster afgelegd 1651 bezoeken, waarvan 194 bij T-B.C.-patiënten. In 1929 was het aantal bezoeken in totaal 1432, in 1930 1991, waarvan 163 bij T3.C.-patiënten. Voor de plaatselljke Tuberculosecommissie werd aan subsidie ontvangen in totaal f 2683.99, door Rijk, Gemeente en provinciale Vereeni ging werd hierin resp. bijgedragen voor ƒ543.-, 1663.72, en 70. Van derden werd ontvangen ƒ288.75, terwijl bovendien nog geboekt werden een extra subsidie van de Witte Krulsafd van f 100.en wegens ontsmettlngskosten 1436 Uitgegeven werd In totaal 3426.29. Op 1 Januari 1931 waren onder toezicht 16 gezinnen met 30 patiënten, In den loop van dit jaar kwamen hierbij 12 gezinnen met 19 patiënten, terwijl werd afgevoerd een gezin met 3 patiënten, alzoo einde December onder toezicht 27 gezinnen met 36 patiënten. In een ziekenhuis werd verpleegd eén pa tiënt. Naar sanatoria zijn uitgezonden 7 patiënten, waarvan 3 door den Raad van Arbeid en 4 voor rekening van het Witte Kruis. Algelegd werden 194 bezoeken. Verkiezing bestuursledenAltr. de heeren W. Molenaar en P. Schollen, beiden zijn niet Herkies Na gehouden stemming worden als be stuursleden gekozen de heeren H. Hoogland. J, van Schaaick en C. Hartog. Burgerlijke Stand. Getrouwd: M. P. N. Meijer en M. Kruyer; W. Burger en E. Rens. Overleden: 8. Uiterdijk, 71 jaar ongehuwd. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam Donderdagavond in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burge meester A. Commandeur. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten te be richten, dat de Raad accoord kon gaan met het verhaal van pensioenbijdragen bij B., S. en O. Alleen de heer Rooy verklaarde zich tegen dit voorstel. Evenals in den Raad der gemeente Span broek werd ook hier zJiz. goedgekeurd en vast gesteld de gemeenschappelijke regeling voor de openbare lagere school, die te Spanbroek zal worden gebouwd. Daar t in de bedoeling ligt om te trachten, dat ook aan de nieuw te bou wen school drie leerkrachten kunnen worden verbonden, werd het raadzaam geacht reeds thans te besluiten tot vaststelling dezer rege ling. In verband met het treffen van deze rege ling ten behoeve van een gemeenschappelijke school, waarvan de bedoeling is dat deze zoo spoedig mogeljjk toepasselijk wordt op de be staande school alhier, wordt voorgesteld te be sluiten deze op te heffen ingaande op den da tum dat de gemeenschappelijke regeling in werking treedt. Conform besloten. Het bekende adres der Nat. Commissie tegen ’t Alcoholisme om het aantal verloven in de toekomst niet verder op te voeren, werd zJia aangenomen. By de rondvraag informeerde de heer De Rooy, hoe *t staat met den schoolbouw. De voorzitter merkte op, dat t de laatste maal scheen, dat de Inspecteur een soepeler houding aanneemt en niet meer tegenwerkt. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De afdeellng Hoorn en Omstreken van ge noemde maatschappij hield Woensdag een vrij goed bezochte vergadering te Hoorn. De voorzitter, de heer J. Best Nz., deelde mede, dat het hoofdbestuur het voornemen heeft om 2 centrale pachtbureaux te stichten, één in Noord- en één in Zuid-Holland. De commissie, die zal beslaan uit pachters, ver pachters en onpartijdige deskundigen, zal heb ben te adviseeren inzake pachtprijzen en pacht-voorwaarden. Uit het ledental bleek een teruggang van het ledental van 282 op 270. Tot vice-voorzitter werd bij acclamatie be noemd de heer D. Kamp. Tot bestuursleden van Wijdenes, Averhorn en Beets werden resp. gekozen de heeren J. Peereboom, D. Kamp en D. Berkhout. Met bijna algemeene stemmen werd in de plaats van den thans afgetreden voorzitter ge kozen de heer P. Kollis uit Berkhout. De vice-voorzitter sprak een woord van har- telijke waardeering voor hetgeen de aftredende voorzitter in een periode van 20 Jaren voor de afdeellng heeft gedaan. De heer Best wordt dan ook benoemd tot eere-voorzitter. Het hoofdbe stuur bracht den heer Best telegrafisch zijn dank over. Verder werden besprekingen gevoerd over de grondwaarde in verband met de aangifte voor de Vermogensbelasting. Algemeen was men van oordeel, dat de waarde maximaal op 2000.- per H A. kan worden geschat, maar dat men daarbij rekening moet houden met plaatselijke omstandigheden. Feest vergadering Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus". Wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer Van Stlgt, wordt het aanw. hoofdbestuurslid verzocht te fungeeren asl voorzitter. Z. Ed. acht het een vereerende taak en heet dan ook de dames eu lieeien hartelijk welkom op dit 12% Jarig feest der afdeeling. De wel-eerw. pater Louwe is het een gei e- gen aanwezig te kunnen zijn. De Bond vun Overheidspersoneel, heel klein begonnen ooor 5 menschen te Utrecht, is groot geworden door noesten arbeid van het bestuur, maar ook door de medewerking van de vele afdeellngen. door onderlinge waardeering en meeleven. Hij felici teert de leden met het 12% jarig feest en wenscht allen een genoeglijken avond. De voorzitter brengt den eerw spreker hartelijk dank. De voorzitter bespreekt vervolgens den Zon dagsdienst zooals deze is besproken met den directeur van het Provinciaal Ziekenhuis al hier. De directeur heeft medewerking toege zegd en de dienst zal zoo scherp mogelijk be perkt worden. Na log eenlge besprekingen wordt een aanvang gemaakt met de feestvie ring. De feestredenaar brengt de gelukwen- schen over van het hoofdbestuur. Uitvoerig schetste hij vervolgens de crisistoe standen. Het is een moeilijke tijd, maar een mooie tijd om samen te werken en het groote nut van den bond in te zien. Laten wij moedig voorwaats gaan. Hierna volgde afwisselend voordrachten en een dansje. Het is een mooi feest geweest. J>e Hanze”. De R. K Middenstandsvereeni ging ,J* Hanze” houdt Dinsdag 17 Mei. des avonds 8 uur, een ledenvergadering. Behalve de gewone agendapunten zal de Bondspropa- gandist, de heer J. Mol, een rede houden over U*ubliekrechterlUke Bedrijfsordenlng.” Voetbal. Maandag den Tweeden Pinkster dag, gaat Volendam I naar Bussum, om den strijd aan te binden tegen S.D.O., aldaar, waar van ons elftal Zondag JJ. met 21 heeft ge wonnen, evenwel onder protest van de Gool- landers. Er wordt met veel belangstelling naar dezen wedstrijd uitgezien. Voetbalnieuws S.V.W.. Zooals wij aanvankelijk gedacht hadden, zou Forward komen, doch deze is door omstandigheden verhinderd. WO krij gen nu voor den 2en Pinksterdag „V. V. O." Gezien de resultaten, welke genoemd el?tal den- laatsten tijd boekt, kunnen wij niet anders verwachten dan dat zij ,S. V. W.” zeer zeker ’n zwaar partijtje zal brengen. V. V. O. klopte achtereenvolgens Rood Wit I, Con Zelo I en V. I. O. S. I. Hieruit blijkt dus wel dat zü over groote capaciteiten beschikt. De jun. A spelen om 1230 uur tegen Con Zelo b. Bovengenoemde wedstrijd vangt aan om 2 uur. Verder zijn geen wedstrijden vast gesteld, zoodat de overige elftallen rusten. 21 r E a< b n t e c I e r 8 c 11 tl 1< t ll v g welke ook In een of meer ANDERE bladen moet worden geplaatst? Onze administratie verleent hiervoor gaarne haar bemiddeling. De prijs van Uwe annonces wordt hierdoor niet in het minst verhoog4. Wél bespaart U zich moeite. Wij houden ons dus aanbevolen! DE ADMINISTRATIE.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6