Pinksterzegen vsan de Graal De Indische tentoonstelling De Lente eindelijk gekomen Droeve uitvaart Begrooting Indië BELEEDIGEND PAMFLET ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN BALLADE DER KRUISKINDEREN I ZATERDAG 14 MEI VAN ALLES EN VAN OVERAl CLUB VAN KAALHOOFDIGEN Het wetsvoorstel Albarda Schoonheid te ’s-Gravenhage aan Auto over den kop i ZANDVOORT IS GEREED Nog geen resultaat Koude luchtstroomen JAN PIJNENBURG GEWOND Voorloopig niet op de baan Herinnering Fabiola De heer Mooi jen ook hier de ziel Aanval der duivelen en Octoberzussen af geslagen Begrafenis van het slachtoffer van den geheimzinnigen moord te Eindhoven GEWAPENDE CORPSEN een De het DE ROOFMOORD TE COEVORDEN r loo' hor da op «on Op vrye voeten gesteld Mooi weer met Pinksteren... en aller wenschen worden vervuld Met zes jaren gestraft Extra treinen Nog verscheidene ingrypende maatregelen te ver wachten r De unieke organisatie van kaal- hoofdigen, welke eenige jaren ge leden te Tokio in Japan werd opgericht, heeft dezer dagen clublokaal geopend te Tokio, club der kaalhoofdigen voor nieuwe clubgebouw Oorzaken van het slechte weer in arl en Maart was de neersla« nlet de laatste maanden. Weinig zonneschijn en veel regen Denkbeeldig gevaar? Boefje in het kwadraat 4 .1 hun en' Uit een M 4 Engelenkoor I: IS. (Nadruk verboden). Het onderzoek naar den vermoedeiyken da der van dezen gruweiyken moord, heeft vol. gens onze laatste Inlichtingen bij de politie, nog in het geheel niets opgeleverd. „J/ef ontstellend Kröner-Kröller- Rotterdamsche Bank schandaal” Kinderkoor I: Wy willen dat kruis beminnen Omdat Jezus het kruis liefhad. Van bulten moet het naar binnen In X hart toch ligt onze schat. Engelenkoor I: God heeft nu de Oraal doen lichten, Om de wereld te winnen voor Hem, De Graalmeisjes doen haar plichten En luisteren naar Zijn Stem. Engelenkoor I: Opnieuw heeft vreemde roover Het Godsrijk aangerand. Nu niet de waat'ren over Maar hier aan 1 Westerstrand. zich hebben Engelenkoor I: Opnieuw heeft vreemde roover Het Godsrijk aangerand, HU sloeg met helsch getoover Zijn oog op X kinderland. 18 te d< Kinderkoor n: Wy zijn tot Krulsklnderen verkozen, Krulsklnderen is nu onze naam. WU zullen voor X kruis niet meer blozen. Met X kruis aan komen wy saam. Engelenkoor Jezus Stem roept: ..Laat, laat ze komen. Laat ze komen de kinderen tot Mij!” De Graalmeisjes hebben X vernomen: De God van de kinderen wordt GUI" Engelenkoor n: De heidenen regeeren. Het kruis wordt niet geacht; De Heilige Wet des Heeren Wordt weinig meer betracht. Engelenkoor II: De wijsheid der Hellenen Verging in al haar trots, dwaasheid van die kleenen ek toch de wysheld Gods. Kinderkoor II: Onze kruisen zUn veelkleurig. Rood, goud, blauw en geel, wit en groen. Opdat ons nog jong en fleurig Het kruis toch goed zou voldoen. Kinderkoor I: En als Wij elkander bekijken En fluisteren: Ja dat staat goed! Bidden wjj. dat eens X kruis moge prUken Diep in ons aller gemoed. 3n dat in het land dar Russen Weer dale de Pinkstergeest. Jezu laat ons Octoberzussen Niet langer blijven verweesd. wachtingen, die van gast en bezoeker en in woner moge voldoen. constatee- b^langrUke >K eenlge (1 Ui d< te V k ti w u g n U le V ti b. di or st ns I 2 1 V 1 z z V I D z V w I E 1< 11 d t 1< b v. ii B ma daa alll G dor Gei daa Moi gro< het abri Qui de doel hen gering, maar het aantal regendagen was klei ner dan het normale aantal. Met April is daar in echter een groote verandering gekomen. De neerslag-hoeveelheid steeg tot meer dan het dubbele van de normale hoeveelheid en het aantal regendagen, dat normaal 12 moest zyn, steeg tot 21. Van 1 tot 11 Mei viel op 9 regen dagen 60 procent meer dan de normale regen- som. De geheele koude tijd (drie en een halve maand) kan dus verdeeld worden in een droge en een natte periode. De tweede helft van den koelen tyd werd dus door den overvloedigen regenval zooveel te ongunstiger. De neerslag geeft dus, evenals de tempera tuur, den indruk, dat de weerstoestand in den laatsten tijd veel slechter is geworden. Nog sterker wordt die indruk wanneer wU de cijfers voor den zonneschijn aanhalen. Hierbij moeten wU in aanmerking nemen, dat deze nauw verband houden met de bewolking en als het ware het tegenbeeld daarvan zijn. Februari had aan zonneschijn-uren een klein. Maart een groot overschot, maar'dit werd door het groote tekort in April en van I11 Mei geheel opgeteerd. Evenals by den regenval wa ren er dus twee perioden, een van te veel, een van te weinig zonneschijn. Ook in dit opzicht Is het weer in de laatste zes weken sterk ach- teruitgegaaiL Het aantal zonlooze dagen nam ook toe. Uit het bovenstaande blijkt wel zonneklaar, dat de drie voornaamste meteorologische facto ren, die de kwaliteit van het weer bepalen, een sterken achteruitgang vertoonden. Zooals reeds met betrekking tot de tempera tuur is gezegd, moet voor dezen sterk spreken den en met groote hardnekkigheid optreden den ongunstlgep weerstoestand een diep lig gende oorzaak bestaan. Welke die oorzaak is. zal moeliyk en zeker nu nog niet uit te maken zijn. Tot de lage temperatuur heeft stellig, en vooral in den laatsten tyd. de toestroomlng van koude lucht uit het hooge Noorden veel bjjge- van de waagt zich in dat Kinderkoor I: De Graal heeft ons ontvangen. Nam ons kleinen op in haar huls. En gaf ons een plaats in haar rangen En op onze borst een kruis. Engelenkoor II: Tot Jammer aller vromen. Tot aller euvelen spot. Was weer de stad genomen De heilige stad van God. Kinderkoor I: Nog vaak zullen wy er van droomen In nachten te spoedig voorbU. Hoe lief GU dan zegt: ..Laat ze komen, Laat ze komen, de klnd’ren tot Mij.” Vrijdagmorgen heeft onder enorme belang stelling. vooral van de zijde der Strijpsche be volking, te Eindhoven de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van het stoffelijk over, schot van Johanna de Groot, het slachtoffer van den geheimzinnigen moord. Dinsdagavond JJ. gepleegd. Vor de woning van de ouders der versla, gene aan de Schootsche straat werd te onge veer half negen een lange stoet geformeerd, welke geopend werd door een deputatie uit het personeel van de afdeeling der Phillpefa. brieken, waar het meisje gewerkt had Zoowel van deze afdeeling als van de buurtbewoners werden kransen in den stoet medegedragen. In de parochiekerk van Bt. Trudo droeg ka pelaan van Ierland te negen uur de plechtige H. Mis van Requiem op, waarna de begrafenis op het naby de kerk gelegen kerkhof volgde. Een groote menschenmassa werd hlerby door de politie op een afstand gehouden. Engelenkoor I: Daar heerachte een vreemde roover, Tn het land van overzee, De breede wateren over. Weerklonk een stem vol wee. Kinderkoor II: Er> als dan mlllloenen van meisjes Deiar zoo met haar kruis zullen staan Te zingen haar engelenwUsjes Dan heeft dat de Graal U gedaan. Kinderkoor II: Met X kruis aan mogen wy sjoelen Met X kruis aan mogen wU gaan. Dat kruis zal ons nooit vervelen Totdat X in ons harte zal staan. Maar ze blUven vrij goed op de hoogte van wat er thans zoo al in de wereld gebeurd, want ze bidden: Naar wij nader vernemen, is de accountant R. Heyne Vrijdagmiddag in tegenwoordigheid van den Officier van Justitie mr. Blok, als mede den verdediger TJ. Mobach door den rechter-commlssaris mr. van Wageningen ver hoord, waarna hy, na het onderteekenen van een verklaring, waarby hy zich verbond zich van verdere voor politie en Justitie beleedlgen- de qualiflcaties te onthouden, op vrije voeten gesteld. Engelenkoor I: Toen zijn groepen van kinderen. Ten Kruistocht uitgegaan. Geen macht kon het verhinderen Men zag het zwijgend aan. Engelenkoor I: De wijsheid der Hellenen Verging In al haar trots De dwaasheid van die kleenen Is toch de wijsheid Gods. Kinderkoor H: Met het kruis zijn we nergens bang van, Want het kruis geeft genade en kracht. Met het kruis aan gaan we onzen gang dan Want het kruis maakt braaf, lief en zacht. Kinderkoor II: Gaan wij dan, na rijke uren Gezamenlijk weer naar huls, Dan zien reeds onze buren Op leder kleed dat kruis. Kinderkoor I: En als wU dan thuisgekomen Met dat kruis aan prUken zoo knus. Dan wordt het niet afgenomen. Maar krijgt elk van moeder een kus. Deze publicatie zou mogelijk Vrijdag plaats hebben en zou zinsneden bevatten, welke be- leedigend geacht worden voor den Minister van Justitie. Verzocht werd tevens proces-verbaal op te maken. In verband met dit bericht vernemen wij nader, dat de Haagsche politie Vrijdagochtend te Hillegersberg ten huize van den beer Heyne een huiszoeking heeft gedaan en een groote party pamfletten in beslag heeft genomen. Op last van den Officier van Justitie is de heer Heyne aangehouden, naar Den Haag over gebracht en in het Huls van Bewaring Inge sloten. Voor een' groot gedeelte was het pamflet nog niet geëxpedieerdalleen naar Amster dam was reeds een party verzonden. De politie zou Vrydagmlddag daar ter stede eveneens den open brief in beslag nemen. De inbewaringstelling heeft plaats gehad op grond van de desbetreffende bepalingen In het Wetboek van Strafverordening ter zake van de handhaving der openbare orde. Bestuurder onmiddellijk gedood Vrydagmlddag te 1.45 uur reed de heer 8. met zyn auto met een snelheid van ongeveer 80 K M op den Rijksweg ter hoogte van de Kar- nemelksbrug en Thierensweg by Naarden, toen plotseling zyn Unkerachterband van zyn wagen sprong, waardoor hy de macht over zyn stuur kwytraakte. De wagen sloeg over den kop en kwam onder den berm van den weg te staan. Tengevolge van het auto-ongeluk te Naarden is de heer Sternberg, directeur van het Ban kiershuis van dien naam te Amsterdam consul-generaal van Pende, overleden. Dat zyn mooie gedachten van die Kruls klnderen, en als zy zoo ver zyn gekomen, hebben de duivelen en de Octoberklnderen met hun pooveren buit de arena reeds vee» latden. Trouwens de Bewaarengelen hebben de kinderen flink geholpen. Ook in de kam pen hebben de helsche machten hier en daar een bezoek gebracht. Maar daar worden ze meestal hardhandig naar buiten gewerkt. Door een en ander is de goed georganiseerde groep der aanvalsters ten slotte geheel en al uiteen slagen en verdwynt alles weer in stilte naar de onderwereld. En de Krulsklnderen hebbeneen spel letje gespeeld, zy zyn er niets van geschrok ken en eindigen hun verhaal met de kinder- lyke bekentenis: Heden wordt in het Westbroekpark te Sche- veningen de Indische tentoonstelling geopend en gisteren was de pers uitgenoodlgd er alvast eens een kykje te komen nemen, wat toen natuur lijk rustiger kon geschieden dan tydens de drukte van een openingsplechtigheid. Maar ja. het is nu eenmaal met deze tentoonstelling zooals het met alle tentoonstellingen, die er tot-nog-toe geweest zyn het geval is, en ook wel met alle die er nog ooit zullen komen het geval zal wezenze is op den openingsdag niet klaar, en dus was er gisteren ook. niettegenstaande het rustige, niet alles te zien. Om maar dadelyk een der voornaamste attracties van de tentoon stelling te noemen, die in Parys niet aanwezig was: het open lucht-panorama, van den kunst schilder Eland is nog lang niet gereed. Het wordt een 600 vierkante Meter oppervlakte beslaande en 10 M. hooge nabootsing van de Haraukloof by Pajakoemboe op Sumatra zy die binnen veertien dagen na de opening de tentoonstel ling bezoeken, zullen er echter nog niets van te zien krijgen. Dat wil echter niet zeggen, dat het nog niet de moeite waard zou zyn. eens een kykje in het Westbroekpark te gaan nemen! Vooral met het uitwendige is men al een aardig eind op weg en dat is voor hen, die ook de Parysche tentoon stelling bezocht hebben, al wel te zien, dat niet alleen de daar op de Nederlandsche afdeeling aanwezige gebouwert-hler weer zyn herrezen maar dat er zelfs nog heel veel by gekomen is wat de Parijzenaars niet aanschouwd hebben. Om een idee te geven van wat er te zien is, een kleine rondwandeling. Van den Nieuwen Duinweg betreedt men het terrein over een brug, ryk versierd met Balinee- sche figuren, waaronder de bekende raksasas, de Balineesche duivelen en de Ballneesche offer- lampen, die hier ’s avonds voor de verlichting dienstbaar zyn gemaakt Is men de brug over, dan staat men W*>r een z.g. gespleten poort, een afgietsel van een ryk bewerkt Balineesch bouwwerk. Daarachter vindt men een der drie tempelpleinen, die tot een Balineeschen tempel behooren en aan den achterkant daarvan ziet Vrijdagochtend is door den politie-radlo- omroep een bericht uitgezonden; 'Waarin de heofdcommlssarls van politie te S-Qzavenhage in overleg met den Minister van Justitie en op verzoek van den Officier van Justitie te ’s-Gra- venhage den polltie-autoritelten verzoekt on verwyide Inbeslagneming van een Open Brief No. 6 van den heer R. Heyne, gericht aan dr. A. G. Kröller met een daarby behoorend pam flet, getiteld: Het ontstellend Kröner-Kröller- Rotterdamsche Bank schandaal. Het neertig-dagen gabamn uit Parys op Nederlandschen bodem overgeplant de Krulsklnderen en gaan zy kalm dansen Engelenkoor II: Opnieuw zyn groepen van kinderen Ten kruistocht uitgegaan; Geen macht kon het verhinderen Men zag het zwygend aan. Uw stem riep: „Laat, laat ze komen, Laat ze komen, de kindren tot My.” De Graalmeisjes hebben X vernomen De God van de klnd’ren wordt Gy. schryfster, U, hlerty ook dertypen uit de eerste Christen-eeu’ iyk Kardinaal Wiseman ons die tee) zijn simpel en toch onsterteiyke kit „Fabiola"? Engelenkoor II: En als eens mlllloenen van meisjes Daar zoo met haar kruis zuilen staan Te zingen haar engelenwysjes Dan heeft dat dit Pinksteren gedaan. Ondertusschen zyn een duizendtal Kruis kinderen in een twintigtal wemelende kleuren gekleed, spelende in groote driehoeks-forma ties de arena binnengekomen. En als zy zich er een beetje beginnen thuis te voelen, daar tusschen al die groote menschen. klinkt het als rein zilver water uit die kindermonden: De Directie der Spoorwegen verwacht by goed weer een groote drukte van stadsmen- schen, die met de Pinksterdagen naar Zand- voorts sullen trekken. By gunstig weer wordt een zevental extra treinen Ingelegd, waarvan de meeste een directe verbinding vormen van Amsterdam naar Zandvoort. De Rechtbank te Assen veroordeelde H. Veld huis en W. Genevel te Coevorden, thans gede tineerd, die aldaar op den landbouwer J. H. Bosch van Tarel een roofoverval hebben ge pleegd, ieder tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De elsch luidde acht jaar. BATAVIA, 13 Mei. (Aneta.) Heden had ten Palelze de vergadering plaats ter bespreking van het ontwerp der begrooting voor het dienstjaar 1933. De vergadering werd voorgezeten door den Gouverneur-Oeneraal van Ned.-Indië, jhr. mr B. O. de Jonge en bygewoond door den vice- president en leden van den Raad van Ned.- Indlë. den voorzitter van den Volksraad, de hoofden van alle departementen en enkele andere regeeringsgemachtlgden. Van deze vergadering werd het volgende com muniqué gepubliceerd: De vergadering kwam tot de slotsom dat de mogeiykheid wordt voorzien voor het alenstjaar 1933 een niveau van 400 mlllloen gulden zuivere gewone landsuitgaven, hetwelk als werkbasis was asmvaard, te bereiken, waartoe evenwel nog verschillende ingrijpende maatregelen, waarom trent deels overleg met het Opperbestuur moet plaats hebben, zuilen moeten worden getroffen. De verdere maatregelen worden binnenkort geformuleerd en opgelegd dan wel tot nadere uitwerking door de betrokken adviseurs ter hand genomen. Besloten is, onverwachte zeer byzondere om standigheden, welke een onverwyid dieper in grijpen in de begrooting der uitgaven zouden vorderen, voorbehouden, voor bet jaar 1933 met de beperking der genoemde uitgaven tot een zoodanig niveau te volstaan. Voorts sullen de crisisheffingen van 1933 ook In 1933 worden doorgezet. De invoering van eenlge nieuwe heffingen, waaronder heffingen van accyns op vuurwerk, minerale wateren, limonades en Ijs. worden op het Departement van Financiën overwogen. Ten aanzien van de salarissen wordt voors hands gerekend op de mogeiykheld om door in voering per 1 Januari 1933 van de voorlooplge herziening van het beaoidlglngsbesluit voor bur- gertyke landsdienaren en van het mlljtair be- ■tridlgingsregiement, overeenkomstig de op dracht, verleend aan de Commlssie-Van Buuren. een belangrijke verdere besparing op de per soneelsuitgaven te verkrijgen. Toch zyn er natuuriyk zwakke zieltjes by, die zich door de Octoberklnderen mee laten lokken, en zich weldra zelfs aan den omgang met de duivelen wennen. Maar dat zyn er weinigen. Omgekeerd komt ook hier en daar een Octoberklnd onder den Invloed van dtt bekooriyke milieu, en wordt met een hoeraatje in een der driehoeken opgenomen. s Nu zet weer het Engelenkoor in, terwyi de kinderen weer spelende heentrekken: Kinderkoor II: En als op het einde der dagen Het kruis aan den hemel zal staan. Dan zal onze Krulskonlng vragen Wat elk voor zyn kruis heeft gedaan. Kinderkoor I: Met X kruis aan mogen wy zingen Met X kruis aan zitten wy neer. Met X kruis aan mogen wy springen Als kinderen van den Heer. De voorbereidingen voor het groote seizoen zyn dit jaar in Zandvoort niet zoo haastig tot stand gebracht als in andere jaren. Daardoor leek hete of de Zandvoortsche energie zich drukken liet door de tydsomstandigheden. Maar wie aan den vooravond van de te ver wachten Pinksterdrukte eens even het bad- dorp rondwandelde toen Vrijdag het Meizon netje plotseling echte voorjaarswarmte bracht, heeft wel dadelijk anders kunnen ren. Verschillende zaken hebben een uitbreiding ondergaan, terwyi z o nieuwe de koopgelegenheid hebben Het bewijs voor de Zandvoortsche energie geven wel de tenten aan het strand. De vaak onooglijke linnen tenten zyn ver vangen door houten gebouwtjes, die een vaste plaats Innemen. Vel enhebben daarby vast terras gemaakt en enkelen hebben zelfs dat terras geheel of gedeelteiyk met glas af gesloten. Daardoor wordt een heeriyk zitje verkregen, ook als het weer wat nukkig mocht zyn. Het strandmateriaal ziet er keurig onder houden uit*. Zoodat met de lustig wapperende vlaggen de elndelooze tentenry met de stoelen daarvoor geschaard, een heeriyk mooi gezicht geeft, als.... de gasten zich daarby en daar- tusschen met duizenden en duizenden bewe gen. Zon en zonnewarmte met de Pinksterdagen en elke reclame, hoe duur ook betaald, wordt geslagen. Waar ook in Zandvoort, men is gereed de duizenden en duizenden, die verwacht wor den, te ontvangen Dat de inzet van het seizoen aan aller vef- Klnderkoor I: Dan sluiten wy stil onze oogen En fluisteren Jezus in *t oor: „Wy hebben Uw hoop niet bedrogen. Daar zorgde het kruis wel voor." Kinderkoor n: Met 't kruis aan gaan wy uit wand'len, Met X kruis aan boven ons goed. Met X kruis aan leeren wy handelen Geiyk het van God mag en moet. Da inval van koude lucht uit het hooge Noor den is eergisteren tot staan gekomen, het weer is zachter geworden tengevolge van het door kamen van een Zuldwesteiyken luchtstroom, die warmere lucht aanvoert. De tyd schynt dus gekomen om de balans op te maken van het slechte weer van den laatsten tyd en de oor zaken ervan op te sporen. Wy kunnen daarby drie verschillende me teorologische factoren afzonderlek nagaan. Wanneer wy den ongunstigen weerstoestand alleen naar de temperatuur beoordeelen, dan biykt bet dat wy te doen hebben met een ver schijnsel. dat reeds lang aan den gang la Na de maand Januari toch, die veel te zacht was, is het weer in het algemeen te koud gebleven. De gemiddelde temperatuur van Februari was ruim een halven graad te laag, die van Maart één graad, die van April een halven graad en die van de eerste elf dagen van Mei drie en een halven graad. Dit laatste tekort is zeer groot, maar dan ook een gevolg van een achtdaagsche periode van Noordenwind. Er is dus in het al gemeen een steeds grooter wordende negatieve afwyking geweest. Dat er nu en dan korte pe rioden van iets te warm weer voorkwamen, maakt slechts dat op de koele dagen de nega tieve afwyking te grooter was. Het aantal te koude dagen was in Februari 17, in Maart 24, in April 23 en tot nu toe in Mei 10. Wat de temperatuur betreft, moeten wy daarom denken aan een diep liggende oorzaak, die over een langen tyd werkt en misschien nu nog niet uitgewerkt is, al doet het zachtere weer ons het tegendeel hopen. Anders staat het met den regenval In Febru- men de gesloten poort, die in een iyn ligt met de brug en de gespleten poort, waardoor een schitterend geheel verkregen is. Naast de ge sloten poort bevindt zich nog een origineel woonhuis uit de Karo Bataklanden in Noord- Bumatra. Rechte den geheel ommuurden tempelhof ver- latend. komt men op het elgeniyke. anderhalve hectare groote tentoonstellingsterrein, dat ge heel omsloten is door gebouwen in Indischen styi. hetzy origineele. hetey nagebootste Het allermooiste ts wel het gebouw daj onmlddeliyk links op het terrein is te zien, n.l. het prachtig besneden, ryk gekleurde adat-huls uit de Pa- dangsche Bovenlanden 'Sumatra), waarvan het idjoek-dak met een sieriyke noklijn tegen de lucht afsteekt. In dit huis zullen geweven doe ken en andere origlneel-Indische kunstvoorwer pen verkocht worden. Recht tegenover dit fraaie voorbeeld van tn- heemschen woningbouw is, in den vorm van een pendoppo, die echter met het oog op het Nederlandsche klimaat dicht gemaakt is, een theater gebouwd, waar alle avonden Indische films vertoond, of andere voorstellingen gegeven zullen worden. Aan de Zuidzyde wordt het tentoonstellings terrein begrensd door het monumentale 95 M. lange hoofdgebouw, zooals dat ook in Parys, na den brand van het eerste gebouw, te zien is geweest. De rustige pracht van dit gebouw, met zyn dak in Menangkabauwschen styi, doefln deze omgeving buitengewoon goed, temeer daar de gebouwen links (uit Parys) en rechte (nieuw) ervan zich er in styi volkomen by aan sluiten. In een der gebouwen zullen een aantal handelsflrma's hun stands hebben, het andere is Ingericht tot Europeesch restaurant. On- mlddéliyk naast dit restaurant is een inlandsche aanlegsteiger gebouwd, waaraan Madoereesche prauwen gereed liggen, waarmee watertochtjes gemaakt kunnen worden over de schilder achtige vyvers. In het groote gebouw aan de Zuidzyde is vrij wel alles wat er in Parijs in byeen gebracht was, ook nu weer te (zien in de rijke eerehal kost baarheden uit particuliere verzamelingen, os. van H.M. de Koningin en in de beide zy- vleugels de inzendingen van het Koloniaal In stituut te Amsterdam, dat met een volkenkun dige collectie ook de achterzaal Inneemt, die door een fraai diorama van den Preanger in de buurt van Garoet wofdt afgesloten. Er is. Goddank, geen lunapark aan de ten toonstelling verbonden, wat goed gezien is, daar zooiets hier allerminst op zyn plaats zou zyn. Maar ook zonder lunapark zal men zich hier kunnen vermaken, ontwikkelend vermaken nameiyk, wat ten slotte toch veel meer waard is. En is men vermoeid van het vele zien en het vele rondwandelen, dan kan men, onder het genot van een Indische rijsttafel in de Waroeng Djawa heeriyk uitrusten. ARTHUR TERVOOREN. j- Vergis ik me, als de schryfster, behalv% door Kruistocht-gedachten, hlerty ook ge ïnspireerd werd door herinneringen aan de kln- dertypen uit de eerste Christen-eeuwen, ge in En alsof zy het gehoord hadden, treden nu Ineens een paar honderd Octoberklnderen vrij moedig de wielerbaan op. De duivelen be groeten hen vriendeiyk als oude bekenden. En spoedig daarop waagt Lucifer een schle- lyken doortocht dwars over het kinderveld. Ook duivelen dringen nu den grooten engelen kring binnen, en zelfs een groepje dapperste Octoberklnderen Christeiyk milieu. Ondertusschen biyken niet zoo bang uitgevallen door met hun spel. Zy loopen ui dooreen Jan Pyneaburg, de bekende Brabanteche wielrenner, is op den Bredaschen weg met rijn Ford in botsing gekomen met een voor hem uit rijdenden auto. De verloofde van den renner werd uit den wagen geslingerd en ernstig gewond, pynen- burg. bekwam een schouderfractuur. Pynenburg zal voorloopig niet kunnen rij den. Een der eenvoudigste tooneelen uit het Pink sterspel van „de Graal" is zeker de Ballade der Krulsklnderen. De gedachte en enkele beglnstrophen zyn ontleend aan den kinderkruistocht uit Schaep- man’s „Aya Sophia”. Als dan de Graalster op den rand der arena haar sevenkleurige kampen heeft opgeslagen en de gouden Bewaarengelen zich in twee halfclrkelbogen daar tusschen hebben opge steld, klinkt het in alle simpelheid uit hun mond: Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka mer Inzake het voorstel van wet van den heer Aiberda ca. houdende verbod van particuliere gewapende corpsen is het volgende ontleend: Veie leden vroegen zich af, tegen welke „particuliere gewapende corpsen" dit voorstel gericht is. Van de zyde dier leden, die zich voor standers toönden van het voorstel, werd daarop geantwoord, dat alle particuliere gewapende or ganisaties bedoeld zyn. ook de Byzondere Vrij willige Landstorm en de Vrywilllge Burger wachten. Naar het oordeel dezer leden kon niet worden ontkend, dat deze organisaties particu liere instellingen zyn; zy zyn Immers niet door de Overheid in het leven geroepen ook al wor den zy door deze gesteund. Van andere zyden werd deze opvatting be streden. Sommige leden konden niet toegeven, dat de genoemde instituten zouden zyn te be schouwen als particulier gewapende corpsen in den zin van dit wetsvoorstel. Naar hunne meenlng zyn het seml-offlcle«!e Instellingen: zy worden van Rijkswege gere geld en zyn uitsluitend ter beschikking van de Overheid; de Byzondere Vrywillige Landstorm staat onder militaire leiding die benoemd wordt door den Minister van Defensie; de leden der Burgerwachten hebben een buitengewone aan stelling by de politie. Verscheidene leden, die in het midden lieten of hier van particuliere corpsen sprake is, zou den in leder geval den Byzonderen Vrywilll- gen Landstorm en de Vrywilllge Burgerwachten niet verboden willen zien. Verscheidene leden waren van meenlng, dat het gevaar, waartegen het voorstel zich keert, in ons land denkbeeldig is. De voorbeelden uit het buitenland waarnaar de voorstellers ver wijzen, hebben voor het maken van een verge- lyklng geen waarde, want die bujtenlandsche organisaties staan in dienst van bepaalde poli tieke partyen. terwyi in Nederland geen en kele party zich van een dergeiyk strydmiddel bedient. Deze leden konden niet aannemen, dat hqt standpunt der onderteekenaars zou zyn, dat er in elk geval een verbod moet ko men, onverschillig of het gevaar, waartegen dit verbod zich zou richten, al dan niet bestaat. Verscheidene andere leden betuigden hyn in stemming met het voorstel en verdedigden het op de in de Memorie van Toelichting ontwik kelde gronden. dragen. Ook het gebrek aan zonneschijn is daardoor wel te verklaren. Het overheerschen van deze koude lucht stroomen moet verder verklaard worden uit grootere en langer durende luchtdruk-verschll- len tusschen den Atlantlschen Oceaan en het Europeesch-Azlatiache Vasteland, waardoor deze luchtstroomen krachtiger zyn en langer duren. Maar tegenover deze ruimere afstrooming van lucht uit het Noordpoolgebied moet een ruimere toestroomlng uit het Zuiden, langs an dere wegen, staan. Het zal echter pas later kunnen blyken in hoeverre dit het geval is geweest. Hoe de meerdere regenval van den laatsten tyd is te verklaren, is nog meoiiyker te zeggen. Groote hoeveelheden regen vallen in den regel alleen wanneer krachtige equatoriale, met wa terdamp rijk beladen luchtstroomen over West? Europa vloeien. Deze waren echter Juist door het overheerschen van den polalren stroom zeldzaam. Men zou geneigd zyn te denken aan den invloed van de vulkaanasch, die omstreeks half April door de vulkanische uitbarstingen In Zuld-Amerika in den dampkring gebracht is. Men moet echter in aanmerking nemen, dat de grootste hoeveelheid regen in April vóór die uitbarstingen is gevallen dus niet aam den In vloed van de asch kan worden toegeschreven. Begin Mei is echter plotseling veel regen ge vallen, die een zwart neerslag bevatte. Ook la ter was de afgetapte regen eenlge malen op vallend vuil, maar het staat nog niet vast, dat het neerslag vulkaanasch was. Het zou dus voorbarig zyn den regen van den laatsten tyd aan den invloed van vulkaanasch toe te schrij ven, temeer laar zich nog geen andere ver schijnselen hebben voorgedaan, die erop zouden wyzen, dat die asch den Europeeechen damp kring heeft bereikt. Vooralsnog is het daarom v£j speculatief om bepaalde, dieper liggende oorzaken voor het ongunstige weer aan te wyzen. Ook de vraag of de weersomslag bet einde van desen ongun stigen toestand beteekent, kan nog niet beant woord worden. Kinderkoor I: Met het kruis aan, gaan we ons versterven Met het kruis aan, worden we groot. Om door X kruis X eeuwig leven te erven. Met het kruis aan gaan we eens dood. het St. Vlncentlus-gesticht te Neder- weert vluchtte eenlge weken geleden de veer tienjarige 8. uit Kerkrade. Hy stal twee ry- wlelen, werd in Kerkrade aangehouden en op last van den nammia^ris van politie weer naar het gesticht teruggebracht. Vorige week in den nacht van Woensdag op Donderdag gelukte het 8. weer uit het gesticht te vluchten met medeneming van een paar schoenen en een costuum. In Heythuizen stal hy een rijwiel, dat hy In Roermond verkocht, waar hy ook een fiets stal. Op dat gestolen rywlel reed 8. naar Kerkrade, waar hy het vehikel wegwierp en gevonden werd. 8. zwierf langs de grens, voornameiyk op Öuitsch ge bied. Inmiddels was bekend geworden, dat hy in Kerkrade een rywlel had gestolen en in Herzogenrath twee rywielen had ontvreemd. De politie kon S. niet te pakken krijgen; hy was op zyn hoede. Doch Dinsdagavond is hy gearresteerd. En Donderdag werd hy overge bracht naar het ryksopvoedlngsgestlcht te Doetlnchem. En meteen vertoont zich de aanvoerder der gevallen Engelen, Lucifer, in het veld. Na eenlge oogenbllkken wordt hy gevolgd door een paar honderd duivelen in rood en zwart. Maar de engelen gaan ongestoord verder:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 8