ONS BLAD der Fransche verkiezingen Aardbeving teistert Celebes Drie dooden geteld Minuut stilte JAPANSCHE PREMIER VERMOORD 1 I i I I I I i M 1 I Het nieuws van heden DE MEENING IN DUITSCHLAND Nieuw ministerie en socialisten DE BAROMETER Amerika neemt deel in Lindbergh's lot Spaansch bisschop mag terugkeeren Godsdienstoorlog te Bombay 5 JOH. LAUWERS ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometer* TWAALF BLADZIJDEN ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 114 TELEFOONNUMMER 433. Het Weer at n DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN CONFERENTIE VAN LAUSANNE Groofe paniek Voorstel van Amerikefs spoormannen Talryke aardscheuren „De Zwarte Draak?” Bezweken Honderd woningen ingestort Zes bomaanslagen te Tokio, uit ontevredenheid over de C hina-politiek MOEKAI IN HUIS DOODGESCHOTEN Groote verliezen in Kakras ADVERTENTIEPRIJZEN: Per losse regel 20 c.; ingez. med. 40 e. per regel; idem op peg. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroeper* zie de‘rubriek. Wrak by Norderney Vertcheidene groote gebouwen alt kaartenhuizen ingestort. De beving begon zwak, zoo dot de bevolking kon vluchten Mohamedanen en Hindoes in hevige gevechten. Moord, roof en brand stichting De ware zin der Fransche verkiezingen Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Echtpaar naar Europa? De hevigste na 1903 ,JDe zwarte draak” Duitsche publieke meening en Fransche verkiezingen ^Het Fransche volk heeft koud bloed getoond tegenover Hitler. Het wil vrede en toenadering” DINSDAG 17 ME11932 e n n t te >n te PAINLEVé NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ld xi Woningtype op Celebes Belangrijke confrontaties In de zaak Gorguloff O O 36 niet de De grootste stellen politie-reserve Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In- •tltunt te De Bilt: Stand op Dinsdag nar Stilstand af ld dte door de te Nat.-Sec. RUksdaglid dr. Ley veroordeeld we tens aanval op politieke tegenstanders. de en Groot Franseh schip in de Golf van Ade uit gebrand. De passagiers aan boord van andere schepen. De Japansche minister-president gedood. Moorddadige gevechten tusschen Mohamedsnm en Hindoes te Bombay. Nederlandsch Hockey-team wint «net 5—4 van Denemarken. Een minuut stilte in Amerika uit deelneming met Lindbergh. tr e. t. Ie Zwakke tot matigen wind, meest uit Ooste- UJke richtingen, half tot zwaar bewolkt, waarschUnlUk droog weer, behoudens kans op onweer, iets warmer. Verdere vooruit zichten: onzeker. HAMBURG, 14 Mei. (W. B.) Het Dultsche stoomschip „Faike” heeft gisteren nabij Nor derney het wrak van een schip gezien. Naam of herkomst van het schip waren niet te ont dekken. zy voor een gedeelte dezer te schrappen in ruil voor Inkoopen door Amerika deblteurstaten. NEW-YORK 14 Met (Reuter). De voorzitters van de zeven grootste organisaties van spoor wegarbeiders hebben aan president Hoover het dat voor de oorlogsschulden zal worden bepaald van IS TOKIO, U Mei (Reuter) Hedenmiddag omstreeks half zes drongen een aantal jeugdige personen tn de uniform van zeeofficieren de woning van Inoekai, mints ter-president binnen en wondden hem ernstig met twee revolverscho ten aan het hoofd. Bijna op hetzelfde oogenblik werden zes bom men naar verschillende groote gebouwen In de stad geworpen, welke echter geen groote schade aanrichten. Een bom werd geworpen naar het partijge bouw van de regeerlngs party, een naar de Japansche bank. Ook werd een bom geworpen naar'het hootdbureau van politie en naar de woning van graaf Naklno. prive-zegel-bewaar- der. Na de aanslagen werden pamfletten verspreid waarin de „Vereeniging van jonge zee-offlcle- ren” protesteerde tegen de huidige stand van aken in de politieke partijen, de politiek van het land, de bezuiniging en de behandeling van de vloot. Naar nog bekend wordt, droeg Inukal sinds eenlge maanden een stalen vest teneinde zich tegen eventueele aanslagen te beschermen. Daarom mikten de daders op zij hoofd. Nishlda, de officier, die bij den aanslag werd gewond, is inmiddels overleden. Hij werd beschouwd als een verrader van de zaak van .JDe Zwarte Draak". Hij was leerling van den priester Inouye, die in verband met een aanslag op een minister In een gevangenis zijn straf uitzit. De heer Inoekai, die op 77-Jarlgen leeftijd viel als slachtoffer van een bfutalen moord aanslag. was sinds December van bet vorig jaar minister-president van Japan, als opvol ger van baron Wakatsuki. Op 13 December kwam Inoekai aan het be wind met een kabinet, dat voornamelijk be stond uit leden van de (conservatieve) Seiya- kal-party. LONDEN. 14 Mei. (V. D.) De diplomatieke medewerker van de .Daily Telegraph' meldt, dat waarschijnlijk voor het derde gedeelte van de besprekingen te Lausanne, die betrekking zullen beboen op de algemeene vraagstukken der financieele politiek, enz., ook Nederland Zwitserland. Zweden en Oostenrijk zullen wor den uitgenoodigd. GORONTALO. 18 Mei (Aneta). De aard beving duurde ruim drie minuten. Ruim 100 inlandsche woningen, waaronder verscheidene groote gebouwen, zijn als kaartenhuizen Inge stort. De zlnkbedekking van de Gouvemements- passarloods werd beschadigd. De inlandsche kamponghuizen, welke instortten, staan scheef. Tot dusver is vastgesteld, dat drie personen werden gedood, terwijl enkelen zwaar gewond werden. De beving begon zwak en nam daar na toe, zoodat men overal gelegenheid tot vluchten had. Er ontstond een paniekstemming vooral In de zaal van de sociëteit, waar een fancy-fair voor het Chineesche Rood* Kruis plaste had. De zaal was stamp vei. ontstond kortsluiting en Iedereen zocht In de duisternis een goed heenkomen, waarbij verscheidene per sonen kneuzingen en verwondingen bekwamen. Al deze uitspraken zijn niet in overeen stemming met de waarheid. Ik (Painlevé is met enorme meerderheid gekozen in het arrondissement de l’Ain) heb vier weken lang aan één stuk doorgebracht in den schoot van een boerenbevolking, die tijdens den oorlog magnifiek haar plicht heeft ge daan. Ik had met haar eiken dag nauw contact. Er bestaat geen vredelievender. De Hitleriaansche aanwas' deed noch haar kalmte, noch haar gezond verstand verdwij nen. Zij behield koud bloed Zonder „inge- llchte” diplomaten te zijn beschikken ze over een goed verstand, lezen en overwegen. Zij vragen niet het onmogelijke. Zij begrijpen, dat de Duitschers gaarne eenige vredes voorwaarden willen verbeteren, die hun zijn opgelegd, tiaar het dringt niet tot hert door, dat er een haatdoctrine zou kunnen bestaan, dat er droomen van geweld en re vanche zouden worden gedroomd, die mll- lioenen in het verderf zouden storten. De Fransche verkiezingen, de herstem mingen zijn absoluut niet geweest produc ten van „an^st” en „paniek”. Zeker is echter natuurlijk, dat de overwinning van links grooter zou zijn geweest, Indien Duitschland minder willig de Hitleriaan sche vanen had gevolgd. „Er is een onderscheid tusschen iemand, die je de hand wil geven tusschen den kier van een deur, die met zware ijzeren platen is beslagen en iemand, die vrij en blij den anderen volken tegemoet treedt.” Heel Juist, maar kan men met vertrouwen een menigte tegemoet gaan, die Je furieus haar vuist toont? Eén ding blijft bemerkenswaardig: niet tegenstaande de beleediglngen en bedrei gingen, die over den Rijn kwamen, niet tegenstaande de publicatie van de corres pondentie van wijlen Stresemann met den ex-kroonprins, die op den gestorven mi nister de verdenking legt van dubbeltongig- beld, bleef de Fransche massa trouw aan de politiek der toenadering onder de vol ken, aan die politiek, waaraan de naam van Briand onafscheidelijk blijft verbonden. Zij begrijpt, dat die politiek lijdt onder de wreede kwalen (werkloosheid, stagnatie in het geldverkeer, slechte afzet der produc ten van den grond en der industrie), die veroorzaakt worden door de algemeene eco nomische onevenwichtigheid. ZIJ begrijpt, dat de andere volken nog wreeder lijden dan zij zelve en dat die unlverseele oneven wichtigheid als oorzaken heeft het wan trouwen en de onveiligheid op internatio naal gebied. Niet het perspectief van een nabijen oorlog verontrust haar in de Hitler- beweging. Zij weet wel. dat de revanche- kreten voor binrenlandsch gebruik zijn bestemd, en alleen maar voorbereiding wil len zijn voor bet grijpen naar de macht. Maar zij vreest, dat de Hltlerbeweging op den duur de orde in Europa zal verstoren. Het Fransche volk heeft bij de verkie zingen koud bloed getoond. Zijn meerder heid heeft zich niet laten provoceeren, wil vrede en toenadering. Dit is de wijze ies van de Fransche stembus. PAUL FAINLEVé BOMBAY, 16 Met (Reuter) De laatste drie dagen hebben te Bombay hevige'xwtlusten plaats gehad tusschen Hindoes en Mohamedanen. Vol gens de laatste berichten zijn In het geheel 64 menschen gedood en 615 gewond. Nog nooit zijn de lage hartstochten zoo losge komen als de laatste dagen. Er werd gemoord, geplunderd en brandgestlcht als nooit tevoren. Zondagavond zjjn er militaire versterkingen aangekomen. In zes wijken waren zij genood zaakt op de menigte te vuren. De gewapende politie, die by het vallen van den nacht uit de straten was teruggetrokken, is weer op de been. De Gouverneur zag zich genoodzaakt, uit Ma- habaleshwar terug te keeren. Maandag werden de bloedige gevechten tus schen Hindoe s en Muzelmannen voortdurend ernstiger. De magazijnen worden geplunderd en van de geroofde goederen worden vreugdevuren ontstoken. In verscheidene wijken heerscht fei- telijk de staat van beleg. Er wordt gevochten met messen, ijzeren staven, knuppels en steenen. TEL: ADMINISTRATIE 433, REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: Dagblad uitgegeven door de MV- Drukkerij De Spaarnestad Haarlem NEW-YORK. 14 Mei. (V. D.) Zaterdag middag om 13 uur is het geheele verkeer één minuut lang stopgezet, als teeken van deelne ming in het tragische lot, dat het echtpaar Lindbergh getroffen beeft. Lindbergh, die zich tot het eind toe dapper heeft gehouden, was. naar thans bekend wordt, op het punt weg te raken toen hy den laatsten blik sloeg op het kleine Ujk van zijn kind, voor het kistje gesloten werd om gecremeerd te wor den. Alvorens te bevestigen, dat hij het over schot herkende als dat van zijn kind, onder zocht Lindbergh zorgvuldig de tandjes en de voeten. De reeder Curtiss uit Norfolk heeft de po litie bijzonderheden medegedeeld omtrent de mlsdadlgersbende, waarmede hij op volle zee onderhandellngen gevoerd heeft over de terug gave van de baby van Lindbergh en waarbij de misdadigers nogmaals een losgeld van 300.000 dollars elschten. Twintig kustwachtschepen zoeken thans koortsachtig naar het door Curtiss nauwkeurig beschreven schip, een schoener van het Glou- cester-type met een 375 P.K. hulpmotor. dat op 31 April van Capmay Is vertrokken en sinds dien niet meer gemeerd heeft. Men heeft den Indruk, dat de misdadigers den schoener heb ben gestolen en den kapitein onder bedreiging tot gehoorzaamheid gedwongen hebben. Uit kringen, die met Lindbergh in contact staan, verluidt, dat het echtpaar thans ernstig overweegt naar Europa te verhuizen. Zy heb ben reeds tal van aanbiedingen van vrienden tn Europa ontvangen. Zoo is hun oA. een In Zuld-Frankryk gelegen kasteel als woonplaats aangeboden. Tot dusverre hebben de heer en mevrouw Lindbergh echter nog geen beslissing genomen. HOPEWELL 14 Mei (Reuter). Rondom de plek waar het lykje van den kleinen Lindbergh werd gevonden is een kleine verhevenheid ge maakt en houden soldaten de wacht opdat eventueele sporen welke de misdadigers moch ten hebben achtergelaten, niet sullen worden ultgewlscht. Het lykje van den kleinen Lindbergh Is in het crematorium te Linden verbrand. Alleen de vader, het hoofd der politie van New Jersey, en een andere ambtenaar waren hierby tegen woordig. Morgen zal de asch aan de ouders worden ter hand gesteld. President Hoover heeft zijn rouwbeklag over gebracht aan mevr. Lindbergh en haar verze kerd, dat de politie niet zal rusten, voordat de ellendelingen, die het kind ontvoerden en dood den, hun gerechte straf hebben ontvangen. TOKIO. 16 Mei (Reuter) Naar thans ver luidt, was Inoekai in zyn salon in gesprek met een bezoeker, toen de aanvallen zyn woning binnendrongen. Vier politieagenten en een dienstbode, trachtten hen tegen te houden, werden revolverschoten gewond. Ook de bezoeker, met wien Inoekai in gesprek was, en die hem trachtte te beschermen, werd gekwetst Volgens verklaring van Inoekal's schoondoch ter had de prmler best kunnen vluchten, maar hy trad de aanvallers moedig tegen, zeggende: .Schiet op my. als gy er den moed toe hebt. Dese bravour werd ongelukklglyk beantwoord met een salvo uit de revolvers der indringers. Inoekai zonk Ineen, terwyi hy ontzettend veel bloed verloor. later werd door da geneesheeren nog Woed- BATAVIA, 16 Mel (Aneta). De aardbe ving in de Mlnahassa was heviger als ooit se dert 1903 werd gevoeld. De aardbeving werd ook gevoeld in Makassar en Ternate. Zelfs In Temate zyn enkele hulzen Inge stort, terwyi verscheidene steenen hulzen zoo zwaar beschadigd zyn, dat zy onbewoonbaar geworden zyn. Een inlander werd dood onder de pulnhoopen aangetroffen. Het Kratermeer van Goenoeng Amoe toont een hoogere temperatuur. Droevige voetbalverteoning in de hoofdstad twwhtn Engelsehe en Qotdenrijkschn profs. R.KJr. Zuid—Noord 1—«- TOKIO. 16 Mei. (Reuter In toonaangeven de Japansche kringen worden de gisteren ge pleegde aanslagen beschouwd als een spontane uiting der ontevredenheid van enkele jongelie den, die tot de Japansche weermacht behooren Tot nu toe biykt uit niets, dat gehandeld werd onder den druk van politieke personen. De straten hebben hun nwone aanzirn en de toestand Is kalm. Anderen zien er een demonstratie in der fas cisten. die ontevreden zyn over de politiek der regeering in China en in Mandsjoerye. Deze aanslagen, die een onderdeel zouden uitmaken van een fascistische campagne, vormenn de climax van een aantal gedurende den laatsten tyd plaats gehad hebbende aanslagen, o a. op den vroege ren premier Hamaguchi, den oud- mlnlster van financiën Mouye en den bekenden bankier Baron Takumadan. De diplomatieke medewerker van de .Daily Telegraph” veronderstelt, dat de aanslag op Inukal is uitgegaan van de reactlonnaire gehei me vereeniging., De Zwarte Draak”, die ook verantwoordeiyk is voor den moord op den bankier. Eenige Duitsche Journalisten en niet de minsten onder hen toonen zich teleurge steld over den uitslag. Zij verklaren, dat het hun onmogelijk is om een essentieel verschil te ontdekken tusschen Herriot en Tardieu. In hun oogen beteekent het weinig, of Tardieu minister-president blijft of dat hij xich beperkt tot Buitenlandsche Zaken. Zoo denken niet alleen de zoogenaamd na tionale bladen in Duitschland, maar ook de yrfjzinnige. Ook in de democratische pers komt na melijk de meening tot uitdrukking, dat Tardieu niet verslagen is, dat er weliswaar een kleine opschuiving naar links heeft plaats gehad, maar dat deze op geenerlei w|jze voldoende is, om het aanzijn der Fransche politiek te wijzigen. In 1924 was de overwinning der linksche partijen zoo éclatant, dat zij direct de regeeringsmacht konden overnemen en zelfs president Mille- rand, die schuldig was bevonden, zich te veel in het gewar der partijen te hebben gemengd, tot aftreden konden dwingen. Ditmaal is de winst miniem. Groote elec torale leuzen hebben ontbroken. Oroote electorale gebeurtenissen zijn uitgebleven. Niettegenstaande een bewonderenswaar- dige toename der radicaal-socialistische troepen zal de nieuwe Kamer er weinig an ders uitzien dan de oude Noch de groepee- ring der partijen, noch de persoonlijkheden «ijn aan groote veranderingen onderhevig geweest. De meeste Dultsche bladen hadden een veel sterker ruk naar links verwacht. Dat dit niet gebeurde, schrijven ze toe aan de Hltler-overwinning in Pruisen. Deze aan was van het Hitlerianlsme Is de oorzaak van MADRID. 14 Mei (Reuter). Mgr. Mugica. voormalig bisschop van Vittoria, die wegens zyn oppositie tegen het nieuwe regiem uit Spanje werd verbannen, is met verlof der regee ring in Spanje kunnen terugkeeren. Geruchten van een opstandige beweging in Spanje worden beslist tegengesproken. De tweede ronde in den Franschen stem busstrijd heeft den druk van links, waar neembaar in dé eerste ronde, nog meer geaccentueerd. De resultaten overtreffen de meest optimistische verwachting der voor uitstrevende partijen. De socialisten winnen 39 zetels. Na het classement der partijen sullen de radicaal-socialisten 159 zetels be set ten. Ook de republikeinsche socialisten gingen vooruit van 25 op 37. Al deze par tijen samen hebben 325 leden in het parle ment. Zij hebben de absolute meerderheid, daar de Kamer 615 afgevaardigden telt. Vanwaar komt deze versterking van den stoot naar links tusschen de twee ronden? Zij is zonder twijfel toe te schrijven aan den prikkel, aan het élan van de overwinning. Maar er is ook het feit, dat de discipline der linksche partijen voorbeeldig is geweest. Ook de brutale verkiezingsleuzen, gericht tegen deze partijen, hebben gewerkt in tegenovergestelden zin. Het is een gevaar lijke methode om te zeggen: „Kiest mij, of de franc daalt tot een sou”, of: „Gij hebt de keuze tusschen uw Partij en Frankrijk.” Met zulke leuzen werkte men tegen de linksche partijen en trachtte een paniek stemming te doen ontstaan. Zij schoten echter over het doel heen. Ook de poging, om den verfoeilijken aanslag op president Doumer politiek uit te buiten, mislukte jammerlijk. Maar hoe,dan ook, de Kamer Is linksch. Zij zal vol zijn van enthousias me en werklust. Alleen zal zij nog ervaring moeten verwerven, want er zijn 208 geheel nieuwe afgevaardigden gekozen en dezen Bullen waarachtig niet de rustigsten zijn. Sterke discipline, niet gaan boven wat mogelijk is, vertrouwen hebben op de pu blieke opinie daarop moet de Kamer zich baseeren, dat zijn de leuningen, die haar marsch voorwaarts moeten steunen. Hoe zal het eerste ministerie er uit zien? Men zou profeet moeten zijn, om het met zekerheid vooruit te zeggen. Het antwoord zal vooral afhangen van de houding der vereenigde socialisten. Zullen zij deelne ming of ondersteuning kiezen? Zullen zij hun desinteressement besluiten tegenover leder ministerie, waarin zij niet de heer- schers zijn of sullen zij er accoord mede gaan, indien het naar hun smaak is samen gesteld, en een welwillende neutraliteit be trachten? Zekere politici beweren, dat deelneming aan de regeering een scheuring der partij zou beteekenen. Maar zou een minderheid dan willen meedoen of zou er een meer derheid voor te vinden zijn? Deze veronderstelling lijkt mij weinig waarschijnlijk evenals de hypothese, dat de socialistische groep het besluit zou nemen, om direct na het optreden der nieuwe re geering systematisch in de oppositie te gaan. WIJ moeten al deze gebeurlijkheden afwachten. v*n de Neerdsee -Hartng- MENADO, 16 Mei (Aneta). Een ooggetuige verhaalt, dat tengevolge van de zware schok, welke een richting Oost-West had, een groote paniek ontstond. De Inwoners vluchtten straat op. terwyi meubilair, bloempotten glaswerk vernield werden. De meeste huizen toonen scheuren In muren. Een Chineesche tempel werd zwaar be schadigd. In enkele straten zyn scheuren ont staan ter lengt* van 30 M. waaruit bet water spuit. derhalve meter verzonken. Te Kalawirang zyn 35 woningen vernield. Te Koja zyn 18 woningen vernield, terwijl 10 woningen werden ontzet. Te Passo zyn 6 wo ningen vernield en 30 ontzet. De Oostzyde van het meer van Tondono Is licht beschadigd. Uit Kema wordt gerapporteerd, dat aldaar Zaterdagavond een kleine vloedgolf plaats had. In de hoogvlakte van Mongondou zyn woningen vernield en 79 ontzet. In Gorontalo Is een persoon gedood. Te Menado werd lichte schade toegebracht aan het havenkantoor en de kademuren. Voorstel tot oprichting van een algemeene vereeniging van ijzergieterijen. MENADO DOOR AARDSCHOK GETEISTERD VEERTIEN DOODEN. De opvoering van het Pinksterspel der Oraal door tienduizend meisjes in het Stadion. In het Davis-Cup-tournool verliest Nederland met 41 van Polen. „angstverkiezingen" in Frankrijk gewor den. „De kleine Fransche burger” aldus de „Voss. Zelt.” „en nog meer de Fran sche boer achten zich bedreigd door de ge beurtenissen in Duitschland. Tegen deze gebeurtenissen hebben ze een waarborg gezocht door zich te plaatsen onder be scherming van wel-bewapende député’s, die mooie preeken houden over betonfor- ten en de militaire veiligheid.” De oud-ministerpresident van Frank rijk, Paul Painlevé, behoort tot de par tijen, die den electoraten strijd in Frankrijk hebben gewonnen. Na den moord op Doumer was hij, naast Lebrun, eenige dagen officieel candi- daat voor het presidentschap. Om al lerlei politieke opportunistische re denen trok hij zijn candidatuur op het laatste oogenblik in. Had de nieu we Kamer, in vereeniging met den Senaat, den nieuwen president moe ten kiezen, dan zou ongetwijfeld Painlevé uitverkoren zijn geweest. Het is in deze situatie zeer belang wekkend zijn meening te vernemen over den uitslag der Fransche ver kiezingen en wat er mede samen hangt. voorstel gedaan, een moratorium Jaar. Verder schulden transfuncie toegepast maar dit mocht niet baten; zeven uur later gaf de premier den geest. Volgens V.D. zeide Inoekai tot xyi» aanvallers: „Schiet niet, ik zal uw elschen aanhooren.” De aanvallers begaven zich na het plegen van den aanslag onmiddellljk naar het hoofd- bureau van politie waar zy in arrest werden ge ste 1H Later op den dag hebben zich 18 jongelieden vrywilllg aan de politie overgegeven en wel vyf onderluitenanten der marine en 13 mili taire cadetten. Uit voorzorg is de geheele opgeroepen. MENADO. 16 Mei (Aneta). verliezen zyn geleden in Kakas. alwaar talryke aardscheuren veroorzaakt werden. Ruim 500 woningen zyn vernield. terwyi 80 woningen werden ontzet. 7 Personen werden gedood, 8 zwaar gewond en 130 licht gewond. De bevolking van de nabijgelegen Negory Kawang is gevlucht, hoewel daar slechts vyf woningen zyn vernield. In Amoerang zyn 96 woningen vernield. De groote brug aan de Zuldzyde van Amoe rang is ontzet. Het bastlom en het bruggen hoofd zyn gescheurd. Een strook van de kust tusschen Toenpaan en Amoerang is circa an- BATAVTA. 16 Mei. Een Aneta-telegram meldt, dat de residentie Menado op het eiland Celebes Zaterdagavond geteisterd is door een aardschok. Honderden hulzen zyn ingestort. Veertien personen gedood, enkele tientallen zwaar gewond, terwyi talloozen licht gekwetst werden. De aardschok hield een minuut aan. De noodtoestand visschertj. Staking onder de tewerkgestelden te N|jver- dal. TOKIO. 16 Mei (Reuter Het kabinet heeft collectief zyn ontslag ingediend. Takahaski, de minister-president ad Interim, heeft zich naar het keizeriyk paleis begeven. De keizer heeft voor het oogenblik geweigerd, bet ontslag van het kabinet te aanvaarden. Hy wenscht eerst met zyn raadslieden te confereeren en met Salonjl, den deken der Ja pansche Staatslieden. De effecten- en koopmansbeurzen te Tokio Osaka. Kobe en Nakoya. zyn tydeiyk gesloten in verband met den politieken toestand, even als de katoenbeurs te Osaka. De toestand is thans schynbaar kalm. Men verwacht, dat een nationaal ministerie zal wor den gevormd. De zaakgelastigde der Vereenigde Staten tn Japan zegt, dat de toestand daar te lande bui tengewoon kalm is. De geruchten, in het buitenland verspreid, dat er onder de Japansche marine muiterij sou zyn uitgebroken, zyn volkomen ongegrond. In ambtelyke Japansche legerkrlngen wordt verklaard, dat de meerderheid van het leger aan de zyde der regeering staat en met af schuw van den aanslag heeft kennis genomen. Op generaal Arakl. den minister van oorlog, heeft men eveneens gepoogd, een aanslag te [degen. Een groep gewapende mannen drongen kort na middernacht zyn woning binnen om speciale bijeenkomst van het kabinet by wonen. De eerste daad der nieuwe regeering was het afkondigen van het embargo op goud. De heer Inoekai nam zelf de portefeuille van buiten landsche zaken, die hy behield tot Januari, toen hy haar overgaf aan Joshlzawa. zyn schoonzoon, die tot dusver Japansch ambassa deur te Parys was en die ook te Genève Japan meermalen beeft vertegenwoordigd. Inoekai werd in 1855 te Akayama geboren en ging reedsop Jeugdigen leeftyd in de politiek. Hy was In dienstjaren het oudste perlements- lid. Verscheidene malen was hy minister, voor bet eerst In 1898 minster van onderwijs. In 1939 werd hy gekozen tot leider van de Setyukal-party. welke functie vacant was ge komen door het overlijden van baron Tanaka Inoekai werd beschouwd als de machtigste politieke figuur in Japan. Hy was een van de twee leden, die sinds de stichting van de Diet bet parlement daarin zitting hebben. Toen In Maart JL dertien leden van de ge heimzinnige organisatie ,4e Zwarte Draak” werden terechtgesteld, werd gemeld, dat de heer Inoekai een dergenen was, die op de lijst stond om vermoord te worden. Zijn ambts voorganger baron Wakatsoekl was een der anderen. Van Dultsche züde ia reeds telegrafisch deal- neming betuigd- r e n r x i K. e B X 1 er ik i* te or n 1- n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1