NAT „AUSPICATO”-VIERING PINKSTERONGELUKKEN COSGRA VE WAARSCHUWT WOENSDAG 18 MEï Prachtig geslaagde feestdag Bom op petroleum-reservoii Huidige koers in Ierland leidt tot chaos Godsdienstoorlog te Bombay Een-en-twintig dooden in Duitschland 1 SPOORWEGVERBINDING DE LENTE GEKOMEN HarlingenZuiderzee-afsluitdjjk EEN ZONDERLINGE COMMISSIE Veelzeggende eg fera Pontificale Hoogmis Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Plechtig sluitingslof TRACTOR TEGEN EEN BOOM Een zwaargewonde Groote middagvergadering Ned. R. K. Joumalisten- vereeniging Ramp by Reims ZONDER LICHT GEREDEN DE ZAAK-KREUGER Vlucht voor de G.P.Oe SPRING OP ALS EEN BEER JEUGDDAG TE DEN BOSCH Bossche Dioc. Brand in een kermistent Jongens Patronatenbond De moord te Naaldwijk MEXICO EN PERU IN ONMIN Meisjes uit een auto gevallen GROOTE ZOMERTENTO ONSTELLING TE BERLIJN Verdronken WIE IS GORGULOFF? Mexicaansche legatie vertrokken Pontificale Hoogmis en Lof met toespraak van den Aartsbisschop By het verdeden der consenten voor den uitvoer van vleesch 90 pCt. voor zichzelf behouden Nazi Landdagpresident in Anholt Mohammedanen en Hindoes in hevige gevechten. Moord, roof ên brand stichting De ooievaars begroeten haar met vreugde De groote Zomer tentoonstelling ,»S onna, Luft und Haus für alle" is in het tentoonstellingsgebouw aan den Kaiserdamm te Barlyn geopend. Vertegenwoordigsters op de af dealing „Das Deutsche Dort" heeten de bezoekers welkom HET SMOKKELEN AAN DE OOSTGRENS ONDER EEN AUTOBUS GEDOOD n L d B h b h ri b t< b h K ▼i d bi VI Vader van tien kinderen dood geschoten Neemt geen kinderen op uw fiets Schepenhouders gedupeerd Ontslag personeel te Wormerveer en Partijraad Was het een dienstbevel? 1 4 '0 D.treln H. van huis vervoerd. De Haagsche Rechtbank heeft de gevangen houding van den 22-jarigen lettersetter H. B. uit Naaldwijk, die op 5 Maart jj. de 16-jarige Jacoba van der Caafj om het leven bracht, met 30 dagen verlengd. REIMS, 16 Mel (B.TA) Op een spoorweg overgang bij Vltry is een uit ChSlons komen de trein in botsing gekomen met een auto, die geheel werd vernield. Zes personen werden gedood. d h Tengevolge van het overkoken van olie ont stond in een ollebollenkraam op de Groning- sche kennis brand. De brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen, kon niet verhinderen, dat de tent geheel uitbrandde. De eigenaar be kwam een ernstige brandwonde aan den voet De schade, die aanzienlijk is, wordt plet door verzekering gedekt. MEXICO CITY, 16 Mei (Reuter). De diplo matieke betrekkingen tusschen Mexico en Peru worden ernstig in gevaar gebracht door de be schuldiging van Peru, dat de Mexicaansche di plomatieke missie in Lima de communisten in Peru steunt. Oeneraal Juan Cabral, de Mexicaansche ge- WARSCHAU, 17 Mei (VB.) Op het sta tion heeft een niet-alledaagsch spoorwegonge luk plaatsgehad. Een locomotief, waarop zich niemand bevond en die van de Sovjet_Russl- sche grens kwam, reed op een goederentrein en vernielde eenlge wagens. Eenige spoorwegbe ambten werden gewond. Uit het ingesteld onderzoek bleek, dat de lo comotief op het Russische grensstation werd bestegen door een spoorwegarbeider, die voor agenten van de GP.Oe.; die hem op het spoor waren wilden vluchten. Hij bracht de locomo tief in beweging en reed Polen binnen. Even voor Kajdanow sprong hy eraf en veroorzaakte het rgpds gemelde ongeluk. Te Moskou stortte een autobus in de Moskwa; drie Inzittenden verdronken. 18 1 ZWl hei de< on nej bet te hü I voc 8*1 vin en bel 1 cla COC voc we voc spe dm li VI w m h< di D In de kerk van Onze Lieve Vrouw ten Hemel opneming aan de Biltstraat te Utrecht heeft tweeden Pinksterdag een nationale ,-Auspicato”- vlerlng plaats gehad, door de Derde Ordeleden van Nederland, ter gelegenheid van den vyf- tigsten verjaardag der Derde Orde-Encycliek „Auspicato". uitgevaardigd door den grooten Tusschen Heerenveen en Oranjewoud is de twintigjarige dochter van den heer v. d. Welde te Tjalleberd, doordat het portier niet goed ge sloten was, uit een auto gevallen. Met zware hoofdwonden, een lichte hersenschudding en Pijn in de borst werd zij per ziekenauto naar Ingediend Is een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening voor aan leg van een spoorwegverbinding van den Staatsspoorweg HarlingenNieuweschans met den ontworpen afsluitdijk door de Zuiderzee. De verbinding zal van het station Harlingen in algemeen zuidelijke richting loopen door de ge meente Harlingen, Barradeel en Wonseradeel naar den afsluitdijk. sen, t „Rex Clementlssime". De voorzitter, de zeereerw. heer O. Th. van der Meer uit Rotterdam, sloot met een dank woord, speciaal tot Z. H. Exc. den Aartsbisschop. Deze schitterend geslaagde Auspicato-vierlng had te ongeveer zeven uur een einde genomen. Bij het uitgaan der verschillende plechtig heden wist de politie het drukke verkeer op de Biltstraat op dusdanige wijze te regelen, dat de deelnemers aan het Congres zich zonder ver traging konden verspreiden. In de Poortstraat waren een zestal extra-trams opgesteld, die de gegadigden naar de verschillende plaatsen der stad vervoerden. zant in Peru en zijn getieele staf, zijn uit Lima v,n Y™11 vertrokken. Deze terugroeping was door Peru geëischt. De Peruaansche regeerlng beschuldigt den Mexlcaanschen gezant er van betrekkingen te hebben onderhouden met revolutionnaire ele menten in Peru, die thans gearresteerd zijn. Ook aan den Peruvlaanschen gezant in Me xico, Raygada, is zijn pas overhandigd. BUENOS AIRES, 17 Mei. (Reuter). Een Poolsch arbeider heeft een bom geworpen in het petroleum-reservoir van Piasa Hulno. Het reservoir vloog in brand es de branden de olie begon in de richting van de stad te vloeien. De vuurstroom kon echter worden gestuit; de schade wordt op 700.000 piaster geschat. De dader pleegde zelfmoord, toen hij werd gearresteerd. De aanslag wordt aan een complot toege schreven. De heer W. J. M A. Asselbergs Aai, die door de Nederlandsche R.K. Journalisten ver- eeniging bulten zijn voorkennis was gekozen tot lid van den Partijraad der RJK. Staatspartij,, deelt in het vereenigingsorgaan mede deze be noeming niet te aanvaarden. Hij geeft als mo tief op, dat kunstredacteuren naast de politiek moeten blijven en voorts, dat hem dezelfde redenen tot afzijdigheid nopen, die den heer Nieuwenhuis deden besluiten voor den Partij raad te bedanken. Maandag fietste een vrouw in de omgeving van Domburg met een vierjarig meisje achter op haar rijwiel Ongelukkigerwijze kwam de vrouw voor een autobus te vallen, waar het kind onder geraakte. Hoewel de chauffeur onmlddel- Hjk stopte, was het voorwiel van den auto reeds over het kind gegaan, waardoor het on middellijk werd gedood. De vrouw bekwam glen letsel. De viering ving aan met het opdragen van een pontificale Hoogmis door Z. H. Exc. Mgr. J. H. O. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. Z. H. Exc. arriveerde iets voor elven aan de kerk en werd ontvangen door de geestelijkheid, terwijl hij bij het binnentreden door een haag van bruidjes zegenend voortschreed. Het zang koor zong onder leiding van den directeur, den beer Jan Smit, bet „Ecce Sacerdos" van Jan Smit voor vijf-stemmlg gemengd koor, terwijl tijdens het H. Misoffer de Missa „O Crux Ave” van F. Nekes werd uitgevoerd. Na het evangelie volgde een toespraak door den voorzitter, den zeer eerw. heer G. Th. van der Meer uit Rotterdam, die als tekst had ge kozen: „Gij zult gedoopt worden met den H. Geest, niet lang na dezen dag.” In zijn toe spraak vergeleek spr. ^et Mattenkapittel van 1221, te Assislë door 5000 Broeders onder lei ding van Vader Franciscus gehouden, met deze viering van de leden der Derde Orde op dezen dag. Evenals toen moet men zich verdiepen in den Geest Gods en met Franciscus den berg opgaan om Hem te aanbidden. Zoo sterk moet ons gebed zijn, dat het neerdaalt tot in de ra- Mjnen der goddeloozen. Met Franciscus moeten 'de leden der Derde Orde een leger van strijd krachten des Heeren vormen. Z. H. Exc. werd by het verrichten der H. H. handelingen geassisteerd door den wnd. Pro vinciaal der P. P. Franciscanen, den hoogeerw. heer pater Haasebroek, als presbyter assistens, door den wnd. Provinciaal der P. P. Capucijnen. den hoogeerw. pater Anachetus, als eersten troondiaken, den zeereerw. pater Richardus O. M. Cap., commissaris der Derde Orde, als tweeden troondiaken, den weleerw. pater Nico Lohuis O. F. M. als diaken, den weleerw. pater A. Damen O. ESA. als sub-dlaken, terwijl voorts assistentie verleenden pater Cyprianus O. F. M. ad librum, pater Eusebius O. F. M., ad lumen, pater Everardus O. M. Cap. ad baculum, pater Albertus O. M. Cap ad mitram, en pater Perpetuus Palant O. F. M. ad gremiale. Tijdens bet vertrek van Z. H. Exc. werd ge meenschappelijk gezongen het lied „Hart van Jezus, bron van allen troost”. Hoezeer het smokkelen aan de Oostgrens toe neemt. blijkt wel uit de opgaven, verschenen over het gebied van 160 K.M. aan de Oostgrens, ongeveer tot Dusseldorf, waar in 1931 aan geld straffen boeten tot een bedrag van 16 millloen R.M. zjjn opgelegd. Slechts 80.000 R.M. werd daarvan betaald, al het andere werd „verzeten” of „te goed gehouden”. In 1931 is het aantal kommiezen. over diezelfde grenslengte (160 K.M.) van 250 op 500 personen gebracht en sedert September 1931 zijn er reeds 700 per sonen langs de grens aangesteld, benevens politie ejn.a. Groote winsten levert het smokkelen op. Op 250 gram koffie wordt 1.30 Mark, .op 50 K.G. weitenmeel 23 Mark, op 50 gram tabak 1.13 Mark verdiend enz., bedragen, die tengevolge van de groote partijen, die worden gesmokkeld, voor de bedrijvers heele sommen zijn. In 1931 zijn over diezelfde uitgestrektheid als uit Holland Ingevoerd In beslag genomen: 32.000 K.G. graan, 64103 K.G. meelwaren, 184508 K.G. verschillende goederen. 4126000 sigaretten, 34556 K.G. tabak, 33489 K.G. koffie, terwijl mede In beslag zijn genomen 123 luxe auto's, 53 goede renauto's er. 1300 fietsen, hetgeen alles wordt verkocht ten bate der schatkist. BOMBAY, 16 Mei. (Reuter.) De laatste drie dagen hebben te Bombay hevige onlusten plaats gehad tusschen Hindoes en Mohammedanen. Volgens de laatste berichten zijn in het geheel 64 menschen gedood en 615 gewond. Nog nooit zjjn de lage hartstochten zoo los gekomen als de laatste dagen. Er werd ge moord. geplunderd en brandgesticht ais nooit tevoren. Zondagavond zijn er militaire versterkingen aangekomen. In zes wijken waren zij genood zaakt op de menigte te vuren. De gewapende politie, die bij het vallen van den nacht uit de straten Was teruggetrokken, Is weer op de been. De Gouverneur zag zich genoodzaakt, ultMa- habaleshwar terug te keeren. Maandag werden de bloedige gevechten tus schen Hindoe 's en Muzelmannen voortdurend ernstiger. De magazijnen worden geplunderd en van de geroofde goederen worden vreugdevu ren ontstoken. In verscheidene wijken heerscht feitelijk' de staat van beleg. Er wordt gevochten met messen, ijzeren staven, knuppels en steenen. Bi) gelegenheid van het vjjf en twintigjarig bestaan van den Bosschen Dioc. Jongens Patro natenbond werd op den Tweeden Pinksterdag te 's Hertogenbosch een schitterende demonstratie gehouden, waaraan door ongeveer 4000 leden werd deelggnomen. De feestviering, die buitengewoon grootsch en plechtig was, stond geheel In het teeken, God te danken voor ontvangen zegen in het jeugd werk en te bidden, dat Zijn Rijk onder de jeugd zich meer en meer moge uitbreiden. De kathedrale basiliek van 8t. Jan was ge heel gevuld toen Z. H. exc. Mgr. A. F. Diepen, blsschop van 's Hertogenbosch, de H. Mis op droeg aan het Maria-altaar. Z. H Exc. heeft de zeer breede Jeugdachare vanaf het altaar ook toegesproken over de groote beteekenls van den dag en voorbeeld en deugd, welke eene zoo machtigen band moet weten te ontplooien. De stoet, welke zich vormde om aan bet H. Hart hulde te gaan brengen by het Christus- monument was buitengewoon indrukwekkend en werd gevormd door 64 afdeelingen, alle verge- i en besturen. Ze droegen kleurige vaandels mee en banderolles met opschriften, welke in weinige woorden aan- ggven hoe ontzaggelijk veel voor de toekomst van Kerk en maatschappij de georganiseerde Roomsche Jeugd van heden beteekent. Uit Nijmegen waren In den stoet 5 afdeelin gen, uit Eindhoven 7. uit Tilburg 6, terwijl uit geheel het bisdom afdeelingen aantraden en vergezeld waren van 10 muziekkorpsen. Dank zij de goede regeling en voorbereiding was er een volkomen orde, t Was een prachtig fleurige stoet, waarin de Harmonie van het pa tronaat ,3t. Trudo" te Eindhoven met de lange wuivende veeren aan de petten wel zeer bijzon der de aandacht trokken. Er was enorm veel belangstelling voor deze treffende jeugddemen- stratie. Aan den voet van bet H. Hartbeeld werd oen fraai bloemstuk geplaatst. Plebaan Brekelmans, Deken der Stad, sprak over de zegeningen van het patronaatsleven, dat in 25 jaren duizenden katholieke mannen van de daad heeft gevormd en blijft voortgaan de soldaten voor ChriAis' leger aan te voeren. De dag werd besloten met een plechtig Lof In de kathedrale basiliek, gecelebreerd door Mgr. F. Hendrikx, vlc.-gen. van het bisdom en waaron der do jongens gewijde gezangen uitvoerden. LONDEN, 17 Mei. (Reuter.) Cosgrave, ex- presldent van den lerschen Vrijstaat en offi cieel leider der oppositie, heeft In een krach tige speech te Dublin verklaard, dat zijn partij opkwam voor het verdrag met Engeland even als tien Jaar geleden en dat elke wijziging moest worden goedgevonden door beide con- tracteerende partijen. Zijn partij wilde de vriendschappelijke be trekkingen* der laatste tien jaren handhaven. Sprekend over de economische rijksconferen- tle van Ottawa, zeide Cosgrave, dat het er thans de tijd niet naar is, dat Ierland zich kan veroorlooven economische voordeelen te weigeren. Indien de lersche vertegenwoordigers niet zullen trachten alles te krijgen wat mo gelijk is voor hun land, dan zal het lersche volk op passende wijze over hen hebben te oor- deelen. Cosgrave zeide. dat bij een terugbllk over de afgeloopen tien Jaar er een duistere Invloed niet te miskennen valt achter verschillende bewe gingen, die geleid werden door hen, die thans aan de regeerlng zijn van den Vrijstaat Er is samengezworen tegen een geregeld bestuur, te gen de democratische instellingen en tegen de nationale economie. Indiep de macht ertoe niet ontbroken had, zouden er nog veel gevaarlijker methoden toe gepast zijn. Nu de republikeinen aan bet be wind zijn, schijnt het uit te loopen op een chaos. Cosgrave gaf zijn volgers den raad zich voor te bereiden op nieuwe verkiezingen. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de adviseur voor den uit voer van vleesch en vleesch waren een commissie van exporteurs heeft ingesteld, om het uitgeven van consenten te regelen en dat deze commissie het verdeelen dier consen ten zoo heeft opgevat en geregeld, dat deze leden-exporteurs voor zich zelf 90 pCt. der con senten hebben behouden en aan alle overige exporteurs tezamen slechts 10 pCt. hebben ge geven? Is het den Minister bekend, dat de expor teurs voorheen per schaap een winst maakten van gemiddeld hoogstens 50 cent per schaap en thans een winst volgens nauwkeurige markt berichten van minstens tien gulden per schaap (Immers de Inkoopsprijs in Nederland op alle markten s hoogsten 0.60 per K.G. afgeslacht netto gewicht, de onkosten bedragen met in begrip van alle rechten maximum ƒ0.40, ter- wel de opbrengst te Parijs is franc 14-20franc 15.30, volgens officleele noteering in het blad „De Vee en Vleeschhandel”, officieel orgaan van den Nederl. Grossiersbond voor den Vleeschhandel; volgens de opgave In het num mer van 6 Mei 1932, opgenomen onder de bul- tenlandsche marktberichten? Is het den Minister bekend, dat zich nog duizenden schapen in Nederland bevinden ge boren in het voorjaar van 1931 en bestemd om te worden geslacht, welke schapen bjnnen twee maanden moeten zijn afgeslacht, daar zy an ders te vet en te zwaar worden, en dan geen handelswaarde meer hebben en dat bovenge noemde exporteurs nu reeds lammeren aarikoo- pen, geboren in 1932, en daarop nog een groo- tere winst maken, dan op de andere schapen, terwijl de export der schapen geboren In 1931, nog veel meer wordt beperkt? Is het den Minister verder bekend, dat zeer vele handelaren in het voorjaar van 1931, aan de landbouwers lammeren verkocht hebben zooals in dezen tak van handel gebruikelijk Is, onder de verplichting deze lammeren in d*n herfst terug te koopen, voor een prijs minstens 8 hooger dan den voorjaars inkoopsprijs, en dat deze handelaren, als grootste belangheb benden herhaaldelijk getracht hebben van de yconunissie consenten te verkrijgen, doch zulks stelselmatig is geweigerd? Is de Minister niet van oordeel dat een hef fing van b.v. 5 cent per K.G. van der export uitsluitend zal komen te drukken op de belang hebbende schapenverkoopers, daar ten gevolge van deze heffing da inkoopsprijs, door boven bedoelde exporteurs, die dit in eigen hand hebben, wordt gedrukt met tenminste het be drag dier heffing? Is de Minister eveneens niet van oordeel, dat de bestaande toestand waarbij practlsch enkele exporteurs alle macht in handen hebben, en alle financieele voordeelen trekken ten koste van schapenhouders en tusschenhandelaren, niet langer bestendig kan blijven, maar hierin met den meesten spoed onmiddellljk wijziging moet worden gebracht, ten behoeve van de tus schenhandelaren en schapenhouders, hetzij door aan de houders der schapen of aan de oentrale landbouworganisaties, de consenten te geven? DESSAU, 17 MeL (V. D.) Dinsdagmiddag te de nieuwe landdag van het minlatuur-staatje Anhalt voor het eerst bijeengekomen. Tot pre sident werd gekozen de nationaal-sociallstische afgevaardigde dr. Nicolai uit Dessau, op wlen 20 stemmen werden uitgebracht. Vlce-prroldent werd de soclaal-democraat Paulick, die presi dent was van den vroegeren landdag, zoo mede de Duitsch-Nationaal dr. Kraaz uit Os- marsleben. Zaterdag zal het ministerie worden samengesteld. Te voren zal evenwel een natlo- naal-soclalistisch voorstel in behandeling moe ten worden genomen strekkende in de toekomts Anhalt door een minister te doen regeeren. In een onbewaakt oogenbllk is het twee jarig zoontje van den landbouwer Scholte Al bers te Aetherland, gemeente Odoorn, te water geraakt en verdronken. STOCKHOLM. 16 Mei (VX> Het proces tegen de directeuren in de zaak Kreuger zal Vrijdag as aanvangen. Men verwacht sensa- tioneele onthullingen. De groote middagvergadering werd gehouden in de kerk van O. L. Vr. ten Hemelopneming aan de Biltstraat. Deze bijeenkomst werd bij gewoond door Z. H. Exc. den aartsbisschop, die door den parochie-herder, den zeereerw. heer dr. van Koeverden, werd binnengeleid. De ope ning werd verricht door den zeereerw. heer G. Th. van der Meer, die er o. m. op wees, dat de H. Kerk negentien eeuwen lang onafgebro ken heeft moeten strijden. Zoo is ook dit feest, waarop de tertiarissen het feit herdenken, dat vóór 50 Jaren de Encycliek „Auspicato” werd uitgevaardigd, een wapenschouw. Een wapen schouw, waarop de gelederen worden geïnspec teerd en nieuwe wegen moeten worden gezocht, die naar de overwinning leiden. Nadat door het dames Derde Orde-koor van Tilburg de 8t. Franciscus-cantate was uitge voerd en door allen gedeeltelijk het lied .jud der Franciscus”, werd het woord verleend aan den zeereerw. pater Richardus O. M. Cap., die een rede hield over het onderwerp „Onder de pauselijke banieren naar nieuwe wegen." Na de verschijning der Encycliek „Auspicato” te hebben gememoreerd ging spr. na, wat de derde Orde inhoudt. Deze Orde wendt zich tot allen, die staan buiten het eigenlijke klooster leven, maar toch naar de Christelijke volmaakt heid streven. Voor alles is zy een leerschool van christelijke volmaaktheid, welk streven door het kerkelijk wetboek aan de tertiarissen met zulk een beslistheid en duidelijkheid wordt voorgehouden. Haar kracht ligt vooral in de algemeene levensnorm, waardoor zij alle le vensdagen beheerscht. Ja, op een hooger plan opvoert. De voorschriften van den regel vor men als het ware den slotmuur, welken de D. O. bouwt, opa den schat der H. Genade te be waren. Vervolgens ging spr. de voornaamste verplichtingen en voorschriften van den regel na, waaraan een beschouwing werd gewijd. Tot slot wees de zeereerw. pater er op, dat de Derde Orde begrijpen moet, dat zij het aposto laat der werkdadige liefde, vredestichtende lief de en der af dalende liefde heeft te vervullen, zooals dit ook in 's Pausen Encycliek wordt voorgehouden. Hierna werd het woord gevoerd door dr. H. W. E. Moller, die sprak over het onderwerp „De Derde Orde en onze Maatschappij’*. Spr. zeide, dat in dezen modernen tijd de geestelijke, zoo wel als de tijdelijke welvaart aan den grond zijn geraakt, omdat de Maatschappij niet meer doet, wat Franciscus van Asslsië opnieuw volgens Christus’ leer in de wereld door woord en voor beeld gepredikt heeft. WIJ moeten zijn voor beeld volgen en leven volgens de aanwijzingen, die hij ons gegeven heeft. Vooral dienen wij ons toe te leggen op de beoefening der naas tenliefde en ons steeds voor oogen te houden dat onze evenmensch onze broeder is. In dezen donkeren tijd, waaronder zoovelen door de werkloosheid gettoffen zijn, moeten wjj als goe de tertiarissen medehelpen, dit euvel te bestrij den en zooveel mogelijk geld beschikbaar stel len om den handen, die nu gedwongen werkloos zijn, 1 werk te hergeven. God heeft de wereld eens den grooten schat van een Franciscus van Assislë gegeven. Laten wij gezamenlijk trachten één Heilige Frans te worden. Tot slot werd het woord gevoerd door den zeereerw. pater Perpetuus Palant O. F. M., die zich tot onderwerp had gekozen „Ons Francls- caansch dadenprogram" De pater wekte de aan wezigen op steeds klein en eenvoudig te zijn naar het voorbeeld, dat St. Franciscus den mensch gegeven heeft, en niet te worden als zij, die wel bidden „Heer! Heer!” maar verzuimen daden te stellen. De nieuwe Franciscaansche beweging moet over, de geheele linie worden ingeluid en vonken spatten van heilig enthou siasme, waardoor de broeders en zusters in het buitenland zullen worden aangespoord dit voor beeld te volgen. Telegrammen van trouw en aanhankelijk heid zjjn gedurende deze bijeenkomst gezon den aan Z. H. den Paus, den generaal der P. P. Capucijnen en dien der P.P. Franciscanen, en aan H. M. de Koningin, terwijl een protest werd gezonden aan den president der Spaansche Re publiek betreffende de uitzetting der Jezuïeten orde. Een drietal telegrammen, waaronder van den generaal der Franciscanen en dien der Oapu- cjjnen, waren binnengekomen. Een soldaat uit Amersfoort stond terecht wegens het niet voldoen aan een dienstbevel. De eisch luidde een week 'gevangenisstraf. De verdediger, mr. Jos. van Besouw, Den Bosch, pleitte vrijspraak op grond, dat aan be klaagde geen dienstbevel was gegeven. De meerdere had gecommandeerd: „Ga zit ten” en daarna: „Spring nu eens op als een beer”. Beklaagde had wel niet te beoordeelen, of dit al dan niet een dienstbevel was, maar t was Maandagavond is de heer J. van der Wauw uit Opbik, terwijl hij zonder licht op de flets reed, door een marechaussée te Maastricht aan geroepen. Toen de man niet onmiddellijk stil stond, heeft de marechaussee twee schoten ge lost, die v. d. Wauw door het hoofd gingen. De man was op slag dood. Hij was weduwnaar en laat tien kinderen onverzorgd achter. De dorps bewoners zijn zeer onder den indruk van het gebeurde. Aan de chocoladefabriek van de Erve H. de Jong te Wormerveer zjjn deze week wederom een achttal werklieden net een diensttijd van 40 tot 45 Jaren ontslagen met toekenning van eenig pensioen. Boven de 45 dienstjaren is het pensioen f 15 per week, van 4045 dienstjaren f 13.75 per week en beneden 40 dienstjaren f 10 per week. Deze oud-gedlendsa hebben toezegging gekregen dat zij bij eenlge opleving in zaken, wederom tegen het gewone loon in dienst zullen genomen worden. PARIJS, 17 Mei (Reuter). Gorguloff, de moordenaar van president Doumer zal vermoe- delijk in Juli voor de Parysche rechtbank te- rechtstean. De Bovjet-bladen publlceeren een offlcteele tegenspraak van het bericht in de Fransche pers, volgens hetwelk in 1921 aan Gorguloff te Praag door den Russischen militairen ver tegenwoordiger een bewijs voor zijn militairen dienst sou zijn verstrekt. Noch in 1931, noch later beeft de Bovjetregeering bij haar ver tegenwoordiging te Praag een militairen agent gehad. Bovendien heeft Gorguloff ook geen enkel document van een Russischen vertegen woordiger te Praag ontvangen. Zondagmorgen la het tweejarig Boontje van den heer P. te Kampen al spelende in de 8in- gelgracht geraakt en verdronken. Zooals tegenwoordig bijna onvermijddelijk is, heeft in de afgeloopen Pinksterdagen t toeris tenverkeer weer ettelijke slachtoffers gemaakt, vooral in Duitschlr n In de Beiersche Alpen zijn in het geheel zeven toeristen om het leven gekomen, waaron der 'n Jongen van tien Jaar. Drie personen wer den ernstig gewond. Een Berlijnsche vrachtauto, waarin zich 13 toeristen bevonden, is op den weg van Klaust- hal naar den dam In het Söse-dal gekanteld, waarbij vier mannen en een vrouw werden ge. dood. De overige personen werden deels licht en deels ernstig gewond. Maandagmiddag stortte by Nordhausen een auto van een hoogte van 20 meter naar bene den. De chauffeur en *n dame waren op slag dood, terwijl een derde tydens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. De toestand van de vier andere Inzittenden is hopeloos. By Sterrode is een autobus, waarin 28 per sonen zaten, die een uitstapje maakten in den Harz ongeslagen. Vier personen werden ge dood, de overig werden ten deele ernstig ge wond. Maandag Is de D.treln Keulen-Hamburg even voor het blnnenloopen van het hoofd station Bremen ontspoord. Er zyn ongeveer 10 gewonden, de schade is aanzienlek. Op het vliegveld Adlerhof Is een sportvlleg- tulg omlaaggestort. De bestuurder kreeg een ernstige hoofdwonde. Zfjn passagier, een 37. Jarige student, bekwam een schedelbreuk en overleed tijdens het vervoer naar het zieken huis. Op den RUn by Andernacht kantelde een kano, welke deel uitmaakte van een cano-club te Bonn. Een heer verdronk. Te Neurenberg reed een auto een vlucht heuvel op. Een lantaarnpaal viel om, elf men. schen gewond, negen zwaar. Paus Leo XIII. De kerk, die ruim veertien hon derd personen kan bevatten, was bijna geheel gevuld met leden der Derde Orde, uit alle streken des lands naar de Bisschopsstad ge komen om deel te nemen aan deze plechtige viering. Te half zes nam het plechtig sluitingslof, waaronder Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, de Aartsbisschop, een toespraak hield, een aanvang. Dit Lof werd gecelebreerd door Z. H. Exc. zelve met als diaken den provinciaal der P. P. Franciscanen, den hoogeerw. pater Cami- nada. en als sub-diaken den zeereerw pater Richardus O. M. Cap. Tydens de plechtigheid richtte Z. H. Exc. zich In een toespraak tot de tertiarissen. vyftig jaren geleden, aldus ving Mgr. zyn toespraak aan. ter gelegenheid van het zeven de eeuwfeest van 8t. Franciscus' geboorte, vaar digde Z. H. Paus Leo XIII de Encycliek Auspi cato uit. Het is een heilzame gedachte' dit in onze dagen te herdenken. In het einde van de twaalfde eeuw was het treurig met de zeden gesteld, doch thans is het nog erger met velen in alle landen en in alle werelddeelen. Immers in de twaalfde eeuw was er nog geloof, ook al leefden velen niet volgens zyn wetten. Doch thans in onze twintigste eeuw is het geloof weggeroofd uit veler harten. Het geloof in) God in Christus, in Zun verlossing en wetten zyn verdwenen en daarmede is ontnomen alle recht vaardigheid, hoop, vertrouwen en zelfbeheer- sching. De economische nood Is hoog gestegen, maar erger en grooter is de zielennood, de geesteiyke crisis. God is gebannen uit het gezin en daarmede uit het hart. De mensch kan te genwoordig zonder God. Maar tegelykertyd daarmede laten zy hun hartstochten, hun egoïs me, hun geldzucht ongebreideld vieren. De ze deloosheid is groot.... In dezen tyd moeten wy terug naar God, naar Christus en Zijne redding. Door prediking en leven moeten wy, evenals Christus en Fran ciscus een voorbeeld waren, terug. Nu misschien is de tyd ryp om te wyzen op het nooit be vredigd worden door wereldsche genoegens. Ve len smachten terug naar God en naar een reine wereld. Wy moeten daartoe medewerken, en wel door zelf als Christenen te leven en anderen door een leven met Christus als voor beeld tot Hem terugvoeren. Dit zy het doel van dezen dag. Het was Franciscus' taak door op bouw de wereld te hervormest^n het wankelend Huis van God in die dagen op te bouwen. Dit is ook de taak van ons In deze dagen. En wy moeten dit doen aldus besloot Mgr. door zyn Huis op te bouwen in ons zelf en anderen een uitbreiding daaraan te geven in de harten van hen, die ons omringen. Hierna had een processie met het Allerhei ligste plaats, gedragen door Z. H. Exc. De troonhemel werd gedragen door vier tertiaris- terwyi de stoet optrok onder het zingen r Ploman Hccimo" Maandagochtend omstreeks 4 uur is, doordat de chauffeur het stuur verloor, een tractor met aanhangwagen op den Rotterdamschen weg te Delft tegen een boom gereden. Een der inzit tenden werd in levensgevaariyken toestand naar een gasthuis vervoerd. toch te begrijpen, dat een soldaat zulke plage rij en nonsens niet kon aannemen als overeen komstig met den ernst van een behooriyk dienstbevel Als er een dienstbevel gegeven wordt, moet het toch ten minste gaan over iets wat redeiyk aannemelijk is en noodig in het belang van den dienst. Bovendien op de plaats waar beklaagde zat was ook geen ruimte om ,X>P te springen als een beer”. De Krijgsraad te Den Bosch veroordeelde be klaagde tot een week gevangenisstraf voor- waardeiyk. c f I 2 V t I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6