ONS BLAD Het jongste Duitsche Bisdom S. KROM Scheepsramp dolf F TE BOMBAY MOORD EN BRAND Verbluffende bekentenis heden Het nieuws van n Aden van Japan’s leger stelt ultimatum Over taalkwestie gestruikeld PAUS ELIJKE ENCYCLIEK STOOMERIJ in DE BAROMETER JOH. LAUWERS y/OENSDAC 18 MEI 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 115 Het Weer „ZOMERZORG” TE LEIDEN DOOR HET VUUR VERWOEST van Mgr. Orsenigo Maar weinig slachtoffers? ST. SERVAAS-PROCESSIE 3 Nationale regeering geëischt De inwijding van het Groot-Seminarie Over gebed in nooden dezen tijd GROOTE BLOEI TE ?ONSTATEEREN De al-oade St. Hedwigkerk'is tot bisschoppelijke Kathedraal gerestaureerd Er is nooit onderhandeld met ontvoerders van baby Lindbergh De moordenaars van Inoekai u k NEDERLANDERS, DIE GERED WERDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Belgische regeering treedt af Gruwelijk fanatisme van Mohammed's zonen TELEF. 1523 (3 LIJNEN) Stuurt uu Uw goederen en U ontvangt deze binnen enkele dagen terng JAPONNEN VANAF f 2.50 MANTELS VANAF f3.25 Het bekende café-restaurant „Zomerzorg” aan den Stationsweg te Leiden is Dinsdagnacht tot den grond toe af gebrand De jaarlyksche processie van St. Servaas trok Zondag weder door Maastricht Brandstichting ^KVMWWWIIII IIH,f///////A9^ I h S| s 1 I’ l 80 dooden, 200 gewonden Zfizuki onderhandelt met jnilitairen Van A tot Z verzonnen NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD te TELEFOONNUMMER 433. i o r i I J I tus- I thans r o 1 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per losse regel 20 c.; ingez. med. 40 c. per regel; Idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omro'^ers zie de rubriek. K 0 k k k 0 s 'rulslsche alle ka- BRUSSEL. 17 Mei. Het kabinet Renkin heeft Dinsdag besloten den koning collectief ontslag aan te vragen. Woensdag zal minister president Renkin de ontslagaanvrage overhandigen. Men verwacht dat de koning Renkin opnieuw zal belasten met de vorming van een ministerie. Verdere bijzon derheden betreffende de toekomstmogelijkheden zijn thans nog niet te overzien. Men vemftmt slechts dat de koning er op gesteld Is In leder geval een kamerontbinding te vermijden, aangezien zoowel de economische crisis als de taalkwestie een versterking der 5 u 10 I I 1 I Stand op Woensdag aar vjn.: 789 Voorwit Fi om voor- r- !T It l. r. r. Het radiostation der Vaticaansche stad aal Woensdag te 20 uur op golflengte 50.28 een uittreksel uit de nieuwe encycliek uitzenden in het Duitsch, Engelsch, Fransch. Spaansch en Poolsch. Nadere bijzonderheden ramp in de Mlnahassa. Pawieltjke Encycliek nood van desen tjjd. Belgische regeering wegens taalkwestie afge treden. Renkin opnieuw als formateur ver wacht. Opzienbarende bekentenis In het Lindbergh- drama. Er is nooit onderhandeld met ontvoer ders. Japansch leger eischt in ultimatum vorming van een nationale regeering. 80 dooden b(j de godsdiensttwisten te Bombay. regen. Iets warmer. Hoogste barometerstand 771.8 te Mün chen. Laagste barometerstand 754.2 te Va lencia. radicale partijen te zeer in de hand zouden werken. Het aftreden der Belgische regeering wordt beschouwd als het gevolg der meenlngsver- schillen tusschen de Franschgezinde liberalen en de Vlaamsche Katholieken in de kwestie der vernederlandsing van het onderwijs. De Vlamingen verwierpen een regeling waar bij onder zekere voorwaarden wordt toegestemd Pransche schoolklassen In Vlaanderen te vor men. Dit is de derde maal in tien jaren dat een Belgisch kabinet ten val wordt gebracht tengevolge van de Taalkwestie. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR. JH_: ADMINISTRATIE 433. REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door de HV. Drukkerij De Spaarnesiad Haarlem Den Philipar drijft thans op 50 mjjl ten noor den van Kaap Guardafui. Het schip staat nog steeds in vlammen en - maakt 15 graden slagzij aan bekboord. Van. de 129 geredden welke de „Contractor” aan boord had, zijn achttien gewond. In het geheel zjjn 873 van de 900 opvarenden gered. Het Engelsche stoomschip .Kaisar I Hind”, dat ook op de plaats van de ramp is geweest, heeft nog geen bericht gezonden of het over levenden aan boord heeft. f Te Singapore heeft zich op de Philipar” een aantal passagiers uit Ned.-Indlë ingescheept. nJ. de bekende geneesheer te Batavia Dr. B. van Trlcht met echtgenoote, twee kinderen en een gouvernante. Mevrouw J. Marissen met haar baby, echt genoot» van een employé van het Amster- damsch kantoor voor Indische zaken De hee- ren J. E. A. Wahr. gewezen employe van de Nederlandsche Koloniale Petroleum Maatschap pij te Soengel Gerong, F W. C. Ledeboer, ad ministrateur van de onderneming Soember Sengkaring. L. V. Leoeboer employé van de on derneming Dampar, Mevrouw Canre met twee dochter, en de beet A. O Boot, agent van de N*d-lndische Metaalwarenfabrlek te Soerabaja, die vergezeld is van zijn echtgenoot» en dochter. Mevrouw Canne is de echtgenoote van den agent van de Javasche Bank te Bandjermassin Zjj reist haar man vooruit, die later zal volgen verband met de vraag hoe het mMellJk was. dat de brand kon uitbreken en waarom hij niet tijdig kon worden gebluscht, doet zich een verdachte omstandigheid voor, die het vermoe den doet ontstaan, dat hier sprake is van een miwisdlgen aanslag Toen het stoomschip „Ge- zou van alle passagiers er slechts een vermist worden, nJ. een Pransche dame. Nadere inlich tingen waren niet te verkrijgen, maar uit het bovenstaande zou mogen worden afgeleid, dat alhoewel omtrent het lot van de Nederlandsche passagiers momenteel nog niets te zeggen valt, deze tenminste niet vermist worden. PARIJS. 17 Mei. De Brltsche stoomschepen „Contractor* en ..Mashud” zijn hedenmiddag om half vier met de geredden van de „George Philllpar” de haven van Aden binnengeloopen Twee geredden zjjn in emstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Louis Alfred, de president van het hooge ge rechtshof in Indo-Chlna, en zijn echtgenoote zlm ternauwernood aan den dood ontsnapt Beiden zagen zich tn hun hut vrijwel aan alle kanten door vuur omgeven. De rechter slaagde er echter in aan dek te komen, waarna hij zijn vrouw redde door haar aan zijn overjas door het patrijspoortje te trekken. Zijn dochter en schoonzoon worden evenwel vermist. Sommige door de „Mashud" geredden smaak ten de vreugde, na hun aankomst te Aden familieleden te vinden, die door de „Contractor” waren gered. Een moeder b.v. vond haar twee kinderen terug. De Chineesche diplomaat Szc, die zich op de .Philllpar” bevond, is niet te Aden gearriveerd. De ..Messageries Marltimes.”, waartoe de „Philllpar" behoort, bevestigen, dat de officieren en de bemanning van de ..Georges Philllpar” gered zijn. Men vreest alleen nog, dat onder de passagiers enkele slachtoffers zijn gevallen tijdens de reddingswerkzaamheden. De „Philllpar” vervoerde niet het maximum aantal passagiers. De geredden zouden dus bijna het totaal aantal der passagiers uitmaken en het aantal slchtoffers beduidend minder zijn dan gisteren werd verondersteld. Naar aan de Tel. geseind werd, bevonden zich K onder de geredden, die aan boord van de ..Contractor" en de „Mashud” te Aden zijn aan gekomen. de volgende Nederlanders: Een der heeren Ledeboer. de heer J. E. A. Wahr, mevr. J. Marissen met haar baby, mevr Canne en haar beide kinderen, dr. B. van Trlcht met echtgenoote en twee kinderen, de heer A. G. Boot met echtgenoote en docher. de heer Wang Tsjang-mou en de heer T. Baloeél. De andere Nederlandsche overlevenden zijn aan boord van de „André Lebon" op weg naar DJiboett. Vermoedelljk bevinden zich onder de slachtoffers geen Nederlanders. Omtrent het lot van een der heeren Ledeboer bestaat nog geen volkomen zekerheid. geheel eigenaardige eigenschappen moeten meebrengen in de praktijk, die zij slechts kunnen verkrijgen in de plaats zelve en door middel van professoren, die doorwrocht zijn in de zielzorg der wereldstad.” De doctorale studiën in de godgeleerdheid der daarvoor aangewezen priestercandida- ten zullpn worden gedaan, als tot dusver, a*an de theologische faculteit te Breslau. Bij dit groote gebeuren, de inwijding van een priesterseminarie, voegde zich Zaterdag 1.1. de heropening van de al-oude 8t. Hed- wlgkerk, die geheel is gerestaureerd en tot bisschoppelijke kathedraal is Ingericht. Iedere katholiek, die Berlijn heeft bezocht, kent die eigenaardige basiliekvormige kerk aan de .Franz Josephplatz”, vlak bij „Unter den Linden”, achter de Staatsopera. Die kerk lijkt wel enkel uit *n reusachtigen koe pel te bestaan. Merkwaardig is de aanblik van dien geheel groen geworden koperen koepel. Frederik de Groote heeft onder in vloed der katholieke ambassadeurs, deze kerk, de eerste katholieke kerk na de refor matie te Berlijn, gesticht. De bouwmees ter was een Amsterdammer, *s konings ar chitect Jan Bouman. Het kerkgebouw moest dringend geres taureerd worden- Uiterlijk bleef alles vrij wel hetzelfde, Onder leiding van architect prof. Clemens Holzmelster uit Düsseldorf werden in het binnenste groote verander ringen aangebracht. Een nieuw altaar is in het ruime koor gebouwd Een bisschoppe lijke troon onder gouden baldakijn opge richt. Een machtig orgel is de kostbaarste aanwinst. De oude St. Hedwig is thans een waar dige, nieuwe kathedraal van het bisdom Berlijn. Het godshuis behoefde niet opnieuw ge consacreerd te worden Alleen het nieuwe altaar. Dit geschiedde Zaterdag 1-L door den eersten bisschop van Berlijn Mgr. dr Schreiber. Een aanzienlijk gezelschap was er bij tegenwoordig. Wij zagen den aposto- Uschen nuntius Mgr. Orsenfgo, de Rljks- ministers Groener en Schützl, deiPi ministers Steiger en Schmidt ep tholieke autoriteiten van Berlijn. Na de pontifical? Mis hield Mgr. dr. Schreiber een groote receptie, waarop hij op de eerste plaats den nuntius, 's Pausen vertegenwoord’gcr Mgr. Orsenigo, begroet te, die veel voor de restauratie heelt gedaan en dan dankt bracht aan de geestelijke en wereldlijke autoriteiten, die hand aan hand hebben samengewerkt. De bisschop hoopte vurig, dat die samenwerking voor altijd stand moge houden. De bisschop toonde zich zeer gelukkig en dankbaar: „De dag van heden is overstraaid door den glaps van de lentezon. Het is een zonnedag, ook in ons hart. Want het werk is zoo, goed gehikt, dat er maar één stem van lof is.” De harten van ^lle katholieken van Ber- lijn-Branfenburg zijn van vreugde vervuld en diepe dankbaarheid. Na bijna een halve eeuw zijn eindelijk de wenschen vervuld, die aan de St. Hedwigkerk, die nu kathe draal is geworden, een waardige gestalte wilden geven. Een feit, dat van des te meet beteekenls is, omdat de restauratie tot stand is gekomen in de zwaarste tijden, die Duitschland ooit beleefde. Bijzondere Berlljnsche correspondentie). Berlijn is het groote Babel aan de Spree. Berlijn, men denkt aan cosmopolitis- me, aan asfaltcultuur en aan alles wat tot de regionen dezer wereld behoort.... Maar er bestaat nog een godsdienstig Berlijn. Een joodsch, een protestantsch, jnaar ook een katholiek Berlijn. Jawel, een katholiek Berlijn óók, met een opbloeiend, zich gestadig uitbreidend reli gieus leven. En achter Berlijn staat n,og heel de Mark Brandenburg met een statig aantal katholieken. Natuurlijk, de katho lieken van Berlijn en in Brandenburg leven in de diaspora, in de verstrooiing. Vaak op onmogelijke afstanden van elkaar. De pries ters reizen als missionarissen per rijwiel, per boot, per motor, per auto, per spoor rond, om de verstrooide schapen, waarvan er zoovelen door de harde omstandigheden verdoold zijn, te zoeken en te hoeden. Maar vooral na de revolutie van 1918 is het aan tal katholieken, bijzonder in Berlijn, zeer toegenomen. De Apostel van Berlijn, de „heilige proletariër", dr. Carl Sonnenschein. schreed door de wijken van ellende en ar moede en vulde de schaapstal. Hij ging door de voorsteden, legde grondslagen voor nieu we parochies en maakte kerkbouw mogelijk. Heel de priesterschap der Duitsche hoofdstad werkte met apostolischen ijver. Er werd overal georganiseerd en gereorga niseerd. De „Katholische Volksverein” (M. Gladbach) werkte intensief. Een sterk ver- eeniglpgsleven ontstond. Nieuwe kerken werden gebouwd. Gelegenheden, om Mis te hooren. werd in kloosters en ziekenhuizen •n scholen ge geven. Thans zijn temidden der huizenzee nav Berlijn en in de voorste den Zondags 135 kerken, kapellen en noodkerken open, om de geweldige scharen van prakt isee rende katholieken te doen deel nemen aan de Verwachting: Zwakke tot matigen. Westelijke tot Zuidelijken wind; meeat licht tot half bcV-okken; weinig of geen BOMBAY. 17 Mei (V.D.). De gevechten schen de Mohammedanen en de Hindoes wer den Dinsdag, den Mohammedaanschen Nieuw jaarsdag. ondanks het feit dat het standrecht was afgekondlgd heviger dan te voren voort gezet. Het totaal aantal doOden bedraagt reeds tachtig. Drie Hindoetempels werden geheel in de asch gelegd. Dinsdagmiddag zijn de onlusten ultge- breld tot het gebied der katoenspinnerijen. Dertig spinnerijen moesten worden gesloten, zoodat 40.000 arbeiders vöorloopig zonder werk zijn gekomen. Ondanks de versterking van militairen en po litie wordt de toestand steeds ernstiger. Uit Poona is een Engelsch bataljon Infanterie en een pantserwagenafdeellng aangekomen, die thans de wijken, waar de gevechten plaats heb ben, bezetten. Tot dusver moest de politie twintig maal het vuur op de strijdenden openen om hen te ver strooien In de meeste gevallen is zij echter machteloos, daar de overvallen zeer snel en onverwacht plaats hebben. De Mohammedanen verschuilen zich meest in Ingangen var huizen, storten zich plotseling op voorbijgaande Hln- H. Geheimen. Mgr. Dr. Chr. Schreiber Berlijn was rijp geworden, om bisschops stad te worden. Nog een paar Jaar geleden behoorde Berlijn-Brandenburg tot ’t prins bisdom Breslau. Het was een „delegatuur” waarvan aan het hoofd een proost stond De prins-bisschop van Breslau, Kardinaal Bertram, wijdde In 1923 den toenmallgen proost dr. Deylmer tot wij-bisschop. Na diens dood ging onder wijs bestel van Kardinaal Bertram Rome er toe over, om Berlijn te verheffen tot onafhankelijke bisschopsstad Tot eersten bisschop van Berlijn werd be noemd Z. Hoogw. Exc. Mgr. dr. Christian Schreiber. Deze bisschop van het jongste Duitsche bisdom stond voor een geweldige taak. Het bisdom moest worden georganiseerd. Het eerste groote werk, dat hij ondernam, was het stichten van een Groot-Semlnarle. Het priesterseminarie werd Ingericht In een voormalig huls der Dominicanes sen in Berlijn-Hermsdorf. De ligging van het seminarie te midden van tuinen, aan den zoom van uitgestrekte bosschen, en toch in de onmlddellijke nabijheid der Rijkshoofdstad, Is Ideaal. Verleden week werd het seminarie door den bisschop in gewijd. De vicaris-generaal dr. Stelnmann verklaarde In een rede, dat met de Inwij ding en opening van het seminarie de sluit steen van het nieuwe bisdom was gelegd. Het priester-semlnarle is de krocn op het werk. Hij zelde dan: „De priester moet on der het volk werken. Derhalve zal in dit huls beoefend worden de liefde tot het va derland, de liefde tot alle volksgenooten. Dat is de beste nationale opvoeding voor het herbouwen en herstellen van bet vaderland. Het huls is toegewijd aan den H. Petrus. Daardoor komt het In het nauw ste contact met Rome. Liefde tot de Roomsch-Katholleke Kerk, liefde tot den H. Vader, den rots der eenheid, zal In dit huls heerschen.” Uit de rede van den bisschop is volgen de passus van groot belang, wijl er door wordt aangetoond, met welke moeilijkheden men In het nieuwe bisdom heeft te kampen. Mgr. zelde: „Het Lisdom Berlijn is diaspora. De diaspora met haar eigenaardige omstan digheden eischt een priesteropleiding van geheel bijzonderen aard. Daar komt nog bij, dat In het Centrum van het bisdom Berlijn ligt, de wereldstad met haar half millioen katholieken voor wier zielzorg de priesters De voorlooplge minister-president heeft een langdurig onderhoud gehad met den Japan- schen minister Zuzukl, die als premier is aan gewezen. Zuzukl verklaarde zch bereid een ka binet te vormen onder voorwaarde, dat te voren een overeenstemming tot stand kwam met de militairen. Er hebben twee besprekingen plaats gehad tusschen Zuzukl en vertegenwoordigers der militaire parüjr' waarbij echter geen overeeh- stemmlng wérd bereikt. De Japansche minister van Buitenlandsche sproken, geen deel meer uit te maken van het nieuwe kabinet. gewichtige beweging, welke dramatische ver rassingen kan brengen. Een bekend politicus heeft den correspondent verklaard „Wl) zjjn op den besten weg naar het ex tremisme. Het leger is uitgesproken nationa listisch en tegelijkertijd antl-kapltalistisch”. De Japansche minister van Justitie Suzuki heeft de functie van leider der Selyukal-partjj aangenomen als opvolger van Inoekai. Ver wacht wordt, dat hij oofc tot minister-president zal worden benoemd. Het Japansche Kabinet heeft besloten den overleden minister-president op staatskosten te doen begraven. De keizer heeft een week hof rouw bevolen. over de aardbevings- HOPEWELL (New Yersey). 17 Mei. De staatspolitie van New Yersey maakt het vol gende opzienbarende nieuws bekend. De reeder Curtis, bouwer van jachten en mll- llonnair, die belangrijke openbaringen in het uitzicht had gesteld over de ontvoering van den Lindbergh-baby. heeft na een langdurig verhoor de sensatloneele verklaring afgelegd, dat al zijn mededeeltngen betreffende weken lange onderhandelingen met de ontvoerden op zijn Jacht uit de lucht gegrepen zijn. Twee dag bladen en een fllmondememlng hadden hem voor zijn fantastische mededeelingen hooge be dragen uitgekeerd. Deze bekentenis heeft in geheel Amerika buitengewoon groot opzien ge baard. Honderd vllegbooten. die op grond van de verklaringen van Curtis op zoek waren naar den geheimzlnnlgen schoener, werden na de verbluffende bekentenis oogenblikkelUk terug geroepen. Curtis genoot het volste vertrouwen van Lindbergh, waaruit werd geconcludeerd, dat wat hij mededeelde wel juist zou zijn. John Curtis nam sedert jaren in de voorname krin gen van Norfolk een vooraanstaande plaats in. orge Philllpar” op 29 Februari de haven van Marseille verliet, werd de reederl) er van de zijde der ParUsche veiligheidspolitie van in kennis gesteld, dat de eerste reis van het stoomschip naar Japan in communistische kringen te Parijs druk besproken is en dat voor deze reis grootere belangstellng dan gewoonlijk bestond. De communisten zouden van meenlng zijn, dat het schip een groote voorraad munitie voor Japan aan boord had en dat Frankrijk daardoor Japair tegen China steunde. De poli tie wees er op, dat in deze gesprekken de ge dachte naar voren was gebracht het schip in het Suez-kanaal tot zinken te brengen en hier mede het vervoer van wapens naar Japan te verhinderen en tegelijkertijd het Suez-kanaal voor de scheepvaart te versperren. Hoewel men aan deze geruchten bij de „Mes- sagerle Maritime” niet veel geloof hechtte, werden alle mogelijke voorzorgsmaatregelen ge nomen en wyd een strenge bewaking Ingesteld. Nog kort voor het vertrek werd het schip ge heel doorzocht, zonder dat eenig bewijs werd gevonden voor de juistheid van de mededeelin gen der politie. Te Port Said, waar het schip oorspronkelijk 12 uur voor anker zou liggen, werd het oponthoud tot 2 uur beperkt, zoodat de „George Philllpar” met een voorsprong van een halven dag het Suez-kanaal passeerde. Gedurende het passeeren van het Suez-ka naal geschiedde niets, dat een bevestiging zou :unnen zijn van het geulte vermoeden. De ..Paris Midi’die van deze vermoedens der politie melding maakt, verklaart, dat het onderzoek der politie met vrij groote zekerheid tot de conclusie leidt, dat het schip door een mlsdadlgen aanslag is verloren gegaan. Het blad voegt er aan toe. dat men er wellicht toe moet overgaan verband te zoeken tusschen den moordaanslag op den Japanschen minister president en den brand op de „George Philll par”. Naar aanleiding van de telegrammen uil Ned- Indië, blijkens welke zich aan boord van net Pransche passagiersschip „Georges Philllpar”. eenige passagiers uit Ned.-Indië bevonden, heeft Aneta-Holland zich in verbinding gesteld met de directie der Messageries Maritieme te Parijs Blijkens de jongste aldaar Ingekomen berichten. doe’s en steken ze met fanatieke ruwheid neer. De zaken zijn bijna alle gesloten. Duizenden families verlaten de stad en gaan naar de pro vincie, terwijl anderen zich In hun hulzen ver schansen en de deuren verbarricadeeren. Meer dan vijftig huizen zijn reeds In de asch gelegd. De brandweer Is voortdurend bezig om te trachten, uitbreiding der branden te komen. Volgens de laatste berichten zou de rust door de Koninklijke lersche fuseliers zijn her steld. De balans van den dag is 80 dooden en 200 gewonden. De vijandelijkheden tusschen Mohammeda nen en Hindoes zijn ook overgeslagen op Cal cutta. Daar werd een Mohamtnedaansche nieuwjaarsprocessie door eenige Hindoes uiteen huls met steenen bekogeld. De Mohammedanen deden direct een ver woeden aanval op dit huls. Er ontstond een bloedig handgemeen. De politie opende het vuur on de vechtende menigte, doch er werd teruggeschoten. In to taal werden 30 personen gewond, om. de Brlt sche commissaris van politie en talrijke hoof politieambtenaren. Eerst nadat een sterke pc1'- tlemacht met de bajonet op het geweer zich voor het huls had geposteerd trokken de Mo hammedanen terug. ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers over het gebed in den TOKIO. 17 MeL (Reuter). Het Japansche leger heeft een ultimatum uitgevaardlf waar in de vorming wordt geëischt van een natio nale regeering. Het wordt zeer wel mogelijk geacht, dat er rekening wordt gehouden met het ultimatum van het leger. Immers, volgens de grondwet moet de Minister van Oorlog gekozen worden onder de generaals, en kan er dus geen kabi net gevormd worden zonder de goedkeuring van het leger. Dit nu weigert deel te nemen aan een partljkablnet. Een naar Japan gezonden bijzondere corres pondent van de „Petlt Partsien” bericht, dat de aanslag op den minister-president niet onver wacht is gekomen. Overal werd den laatsten tijd gefluisterd over een groote militaire samenzwering: nie mand geloofde echter, dat deze reeds zoover gevorderd was. De aanslag gold niet Inoekai persoonlijk, doch het hoofd van de regeering. waardoor deze daad politieke beteekenls krijgt. Een twintigtal studenten en andere jeugdige Intellectueelen zijn In verband met de aansla gen gearresteerd. Zij zjjn lid van een liga „Bloeds-broeder schap" genaamd, waarbij een aantal paperas sen zijn gevonden, waaruit blijkt, dat op een groot aantal politieke personen en groot- ka - pitallsten aanslagen waren voorbereid. Over het onderzoek wordt het grootste stil zwijgen in acht genomen en men verwacht, dat het proces eerst In 1933 zal plaats hebben. Verscheidene hooge officieren van leger en vloot schijnen In de zaak gewikkeld te zijn. Er is zelfs verklaard, dat de revolvers, waar mede de aanslag werd gepleegd, door een hoog marine-offlcier zijn verstrekt. Men heeft hier dus te doen met een zeer Onze Romeinsche correspondent seint Cd. 17 Mei: Woensdagavond zal een nltvoerige encycliek worden gepubliceerd over de noodzakelijkheid van gebeden u> eerherstel aan het H. Hart in de nooden van desen tjjd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9