ONS BLAD Washington contra Wallstreet S. KROM TELEF. 1523 (3 LIJNEN) Stuurt nu Uw goederen en U ontvangt deze binnen enkele dagen terug JAPONNEN VANAF f2.50 MANTELS VANAF f3.25 8 I Het nieuws van heden AANHOUDING VAN CURTIS De toestand in Japan Naamfeest van den H. Vader Caritate Christi Compulsi i Hoe te Bombay is huisgehouden q DE BAROMETER JOH. LAUWERS STOOMERIJ I DONDERDAG 19 ME11932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 116 TELEFOONNUMMER 433. Het Weer JAPANS PREMIER VERMOORD De grootste bankier ter wereld voor het gerecht Ze* dooden en zes zwaargewonden o o Geen voedselgebrek DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De onlusten duren voort In Mandsjoerye Waardevol boekengeschenk Waar was hij in den nacht der ontvoering? Losgeld opgestreken? Het lot onzer land- genooten i Een kapitalist in den slechten zin des woords Een week van boete en gebed DE SCHEEPSRAMP BIJ ADEN De Duitsche ex-kroonprins op een feest van oad-militairen DE AARDBEVING IN DE MINAHASSA u u De kocht Ook Frank Parzych loog 3 PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers Een der laat st e foto’a van den ver moorden Japanschen minister-pre sident met de leden van het kabinet in galacostuum 11 I I 2 r Hy doet Poincaré verwyten Fransch Minister maakt vliegongeluk mee J. P. Morgan is echter gierig. Slechts een enkele maal deed hij eens een groote schen king. Hij schonk de Amerlkaansche regee- „V aderlandsliefde” lit I 'd De epaarzame millionair ring zijn paleis aan het Hyde-Park te Londen als gezantschapsgebouw. Deze grootsche geste wekte algemeen opzien en Morgan werd door zijn eigen medewerkers gevraagd, waarom hij dit gedaan had. De geldkoning antwoordde: ,Jk schonk het paleis aan de Amerlkaansche regeering, opdat ik, wanneer ik eens in Londen ver blijf, in waardige omgeving zal ontvangen kunnen worden.” De eerste levering aan het leger Leger voor een kabinet-Suzuki? De nieaioe Encycliek van den H. Vader over de nooden van dezen tyd I NOORD HOLLANDSCH DAGBLAD 4 den van r. >1 met 0 r i de A. Boot. t' 3 5 --r- 1. 1 Duitsch voorviel tot afschaffing van militaire luchtvaart te Genève verworpen. Na den scheepsbrand in de Golf van Aden sen een reventig-tal personen worden vermist. 42 arbeiders bedolven b(j instorting van tunnel In de Andes. Voortgesette behandeling in hooger beroep der moordzaak - Esc hauxier. Arrestatiebevel tegen Curtis, den tusschenper- soon In de Lindbergh-affaire. welke hit tiin eigen familie en die van Lind bergh had aangedaan. Bil geruchte verluidt Inzake de motieven voor het uitvaardigen van een arrestatiebevel, dat Curtis geen bevredigende mededeellngen kan verstrekken over de wijze, waarop hit den nacht dat- de ontvoering heeft plaats gehad heeft doorgebracht. Frank Parzych, die in verzekerde bewaring wordt gehouden wegens kwaadwillige verlating van zijn vrouw, en die gisteren aan de politie heeft verklaard, dat hij het kind van kolonel Lindbergh had ontvoerd, heeft beden aan de politie verklaard, dat al zijn beweringen op louter fantasie berusten. Nader wordt gemeld, dat de „bemiddelaar” voor Lindbergh, Curtis, die naar gebleken is hem bedrogen heeft, door de politie in ver zekerde bewaring wordt gehouden, doch niet als arrestant. 50 Arbeiders gdood te Santiago (Chilli) De inhoud van de nieuw encycliek over de nooden van desen tijd. Verd, van den moord op notaris Staal te Go- rinchem opnieuw tot vijftien jaar gevangenis straf veroordeeld. te n. OHARBIN, 18 Mei. (Reuter). De Japanners hebben de stad Ilan veroverd, de hoofdbasis der rebellen in Mandsjoerlje. In de stad Irac vermoordden de „opstande lingen” 35 Japanners. Zij staken de stad In brand, waarna ze zich terugtrokken op Foe- tsjin. Volgens een bericht uit Moskou is het garni zoen van Tsjang Tsjoeng in opstand gekomen tegen de Mandsjoeregeering. Deze opstand is door de Japansche troepen onderdrukt, 53 soldaten werden gefusilleerd. Te Liao-Yoeang zijn detachementen van een regiment cavallerle eveneens In opstand geko men. Zij hebben zich van "n voorraad wapenen meester gemaakt en zijn weggereden In Noord- Westelijke richting. .4 •o’ ALKMAAR o t. i- r. sr te it ï- o. TOKIO, 18 Mei. (Reuter). Mogelijk zal het leger thans Instemmen met een conservatief kabinet onder leiding van Suzuki, die minister van Blnnenlandsche Zaken was in het afgetre den kabinet. De conservatieven dienen dan echter het economisch program van het leger te accepteeren, hetwelk voornamelijk neerkomt op een hervorming van het belastingstelsel ten gun ste der landbouwers en op de toepassing van een schuldenmoratorium voor landbouwers en klein handelaars. NEW-YORK, 18 Mei. De gouverneur van New-Yersey, Moore, heeft medegedeeld, dat dr politie bevel heeft gegeven Curtis in hechtenis te nemen. Toen de reeder van dezen maatregel kennis nam, verzocht hij in de gelegenheid te worden gesteld, zelfmoord te plegen. Woensdag in den loop van den dag heeft hij twee malen de hand aan zich zelf geslagen, Twee Belgische militaire vliegers te Brasschaet levend verbrand. Groot-Duitschers weigeren medewerl Ooatenrijksch eoncentratie-kabinet. BUITEN ZORG, 18 Mel. (Aneta). Wil ontlee- nen het volgende aan een telegram van den Re sident van Menado aan de Ned.-Indische Re- geerlng: Ondanks het feit, dat de Gouvemementsradio te Tom or on op verzoek den geheelen Zondag heeft ultgelulsterd, werden geen berichten ont vangen uit Taroena of van den K. P. M.-stoo- mer. Radlo-omroepen hadden geen resultaat. Het totaal aantal dooden bedraagt thans aes. Het restant van de overige personen, die swaar gewond zijn, bedraagt In totaal zes, en niet twin tig, zooals eerder geseind werd. Van deze zwaar gewonden zijn er drie opgenomen in het hospi taal te Menado. De toestand van deze slacht offers is vrij gunstig. Indjen bij daglicht de geweldige ravage bij Kakas wordt opgenomen dan is het onbegrijpe lijk, dat het aantal slachtoffers niet veel hoo ger is. Alleen te Kakas zijn 5S3 huizen verwoest. Enkele goed geconstrueerde hulzen hebben bijna geen schade ondervonden. De bevolking van Kakas en de naaste omgeving is in groote getale rustig teruggetrokken naar hare huisjes en tui nen. Ook verder blijft de bevolking rustig en berustend. Maatregelen voor noodhulsvesting zijn onnoodlg. Er heerscht momenteel nog geen voedselgebrek. Op verschillende plaatsen te Kakas, in de na bijheid van het meer, worden vele scheuren op gemerkt, waar van er enkele diep en breed zijn. De aardschok werd het hevigst te Kakas ge voeld. De gasten, die in de pasanggrahan ver toefden vluchtten naar buiten en wierpen zich op den grond. Zij trachtten de eerste hulp te verleenen en reden naar Tondano om medische hulp te vragen, die ook uit Menado werd ver strekt. Om vijf uur ’s morgens waren alle ge wonden behandeld. Te Menado heeft de heer Rombot, lid van den Minahassaraad in het kiesdistrict Kakas. ver dienstelijk werk verricht, hetgeen ook getuigd kan worden van den hulpprediker te Tondano en eenige onderwijzers van de mulo-schooL die uit Tondano des nachts naar Kakas zijn ver- naar hij voorgaf uit wanhoop over den smaad,' trokken om hulp te verleenen. De schade bedraagt voor Kakas, alleen a^n hulzen en huisraad 100.000.De protestant- sche kerk zal moeten worden afgebroken. Ach ter de districts woning te Amoerang is een stuk grond in zee verdwenen. De pasanggrahan. het kantoor en de inlandsche school zijn beschadigd. De inwoners van enkele negorijen verlieten rus tig hunne kampongs, aangezien zij vreesden dat een strook van het strand zou wegzakken of dat eventueel een vloedgolf zou komen over- slaan. De katholieke kerk te Tomohon is gesloten op advies van de zijde van ingenieurs. Verschillende gebouwen te Menado en vooral die, welke ge bouwd zijn op opgehoogden grond, hebben be langrijke schade ondergaan. De Gas Mij. heeft zich na den aardschok, waarbij enkele gedeelten van de stad zich plotseling zonder licht bevon den. uiterst actief gedragen. Hetzelfde mag ge tuigd worden van bet Inlandsch bestuur en de politie, alsmede ook van de padvinders. De ver binding tusschen Ratahan en Amoerang is ver broken. Van de geïsoleerde plaatsen is nog geen enkel bericht binnengekomen, evenmin als uit Donuggala, Poso of uit Bangihe. Volgens mijne raming aldus de resident, zijn in de Mlnahassa ruim 800 woningen geheel en een 400-tal gedeeltelijk verwoest. De schade aan hulzen en huisraad bedraagt in totaal ongeveer 300.000.—, bij welke raming de scholen, de kerkgebouwen en de openbare werken niet zijn inbegrepen. De telefonische verbinding is ner gens verbroken en de telefoondienst werkte prachtig. Alleen enkele districtshoofden weren niet te bereiken omdat zij geen hulsaanslulting moord op ADVERTENTIEPR IJZEN Per losse regel 20 c.; ingez. med. 40 c. per regel; Idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Toen Morgan in het jaar 1035 in Europa verbleef, had hij aan de Italiaansch Fransche grens een merkwaardig avontuur. De mllliardair had zooals gewoonlijk slechts weinig baar geld bij zich. Hij wist immers zeker, dat zijn chèques door iedere banklnrichting tot ieder bedrag verzilverd zouden worden. Op een dag reisdé hij nu met secretaris en dienaar in zijn luxe auto van Rome naar Frankrijk. Aan de grens moest hij zich aan de douanecontröle onderwerpen. De Fransche tolbeambten verlangden, dat hij voor den invoer van den waardevollen auto 10.000 francs waarborg zou storten. Morgan wilde die 10.000 francs niet beta len. De vordering kwam hem te hoog voor. Na lang over en weer praten greep hij plotseling zijn chèqueboek en schreef een chèque van 10.000 francs uit. De beambten wilden echter de chèque niet aannemen. Zij verlangden baar geld en daar Morgan, een van de rijkste mannen ter wereld, geen 10.000 francs baar geld bij zich had, moest hij zijn auto achterlaten en zijn weg per spoorweg vervolgen. Toen hij te Parijs kwam, beklaagde hij zich bij Poincaré: „Ik geef jullie 200 mil- lioen dollar, opdat gij den franc stabili- seeren kunt en gij wilt mij niet eens voor 10.000 francs crediteeren. Nu zal Ik den Franschen staat met de kosten voor een spoorwegkaartje le klasse belasten.” TOKIO, 18 Met. (V. D.) De Japansche poli tieke politie heeft gisteren nog acht leden van den „Zwarten Draak” gearresteerd, aangezifn zij in verband staan met den aanalag op den Japanschen minister-president. De moordenaars van Inoekai legden gisteren voor de Japansche politie verklaringen af over hun daad. De moord was reeds verscheidene maanden vocrbereld. Zij hebben geen berouw van hun daad. Zij verklaarden te weten, dat hun de doodstraf wacht. Zij zullen die straf kalm afwachten. De daders legden er den nadruk op. dat zij uit vaderlandslievende motieven gehandeld hadden. PARIJS. 17 Met (Reuter.) Uit Toulon wordt gemeld, dat het vliegtuig, waarmee minister Pletri naar Corsica reisde, in see ia gestort. HU is echter gezond en wel door een kruiser op gepikt. Pletri wilde op Corsica deelnemen aan de opening van den Algemeenen Raad. Het vlieg tuig kreeg een motordefect en moest een. nood- dallng maken. Door den boogen reegang sloeg het toestel hard op bet water neer en werd r BOMBAY. 1* Mei. De toestand in Bombay is iets kalmer, nadat Dinsdag alle beschikbare regeeringstroepen, politiebeambten en pantser- wagenafdeellngen voor het herstel der orde waren te hulp geroepen en met alle kracht tegen de strijdende Mohammedanen en Hindoes was opgetreden. Dinsdag werden 24 personen gedood en 230 gewond. Het totale aantal dooden is hiermede tot 88 gestegen. Vijf-en-tachtig hulzen zijn af gebrand en vier-honderd-vUf-en-dertlg winkels zUn totaal leeggeplunderd. De straten van Bom bay zijn geheel uitgestorven. Men ziet alleen nog troepen en politle-agenten. Met verrassing vernam de bevolking vanmor gen bU het ontwaken, dat de nacht tonder onlusten verlootten was, dank zU de vet orde ning der regsering tot het dooven van het licht en het blijven binnenshuis. Hedenochtend hebben opnieuw onlusten tus- schen Mohammedanen en Hindoes plaats ge had. Vier personen werden gedood en zestig gewond. Verwachting. Zwakke tot matigen Zuid-Westeltjken tot Zuidelijken wind, meest licht tot half bewolkt, weinig of geen regen. Iets war mer. Verdere vooruitzichten: warm' weer met toenemende kans op onweer. Nachtvorstverwachting: geen nachtvorst. Onze Romeinacbe correspondent ad Interim schrijft ons: Dit jaar waren er op het feest van den H.H Nereus en Achilles, patroonsfeest van Z. H. den Paus, die zooals men weet den doopnaam Achilles draagt, geen offlcieele feestelijkheden in het Vatlcaan. Deze worden alle opgespaard voor den verjaardag van de Kroning. De Paus ontving alleen een deputatie van de „Clrcolo dl San Pietro", welke den H. Vader de traditio- neele mand met bloemen en vruchten aanbood. Ook waren de vlaggen uitgestoken bij wachtposten van de PauselUke militairen. Tegen den avond ontving de H. Vader in particuliere audiëntie de studenten van dr Gregorlana-unlversiteit, met de beide Instituten die bU de Gregoriana hooren, nl het „Bljbel- instltuut” en het „Oostersch instituut”; in het geheel een getal van ongeveer twee duizend studenten. Gelijk de rector Pater Vlllaert in sjjn toe spraak zeide, was deze audiëntie vooral belang- rUk, omdat ze plaats vond op den vooravond van het feest van den H. Bellarmlnus, die var de Gregoriana student, professor, rector en be schermheer geweest was, en omdat deze audiëntie samen viel met het patroonfeest van den H. Vader. De H. Vader antwoordde met een lange en welsprekende redevoering, waarin de gevoelens tot uiting kwamen van hem. die in zijn jeugd student was aan de Gregoriaansche universiteit en nu. als Paus, die universiteit zoo rijkelUk zag bloeien tusachen al dis wetenschappelijke in stellingen, welke in Rome een aoo waardige kroon van den H. Stoel vormen. De geschiedenis aegt duidelijk, aoo sprak de H. Vader, welke de heel bijzondere banden zijn, die de roemvolle universiteit met den H. Stoel verbinden, en die daarom de universiteit ook ‘n bijzonderen plicht van trouw en verantwoordelijkheid opleggen. De manier, waarop allen, professoren en stu denten, dien plicht nakwamen, was algemeen be kend en een bewijs daarvan was ook het prach tige geschenk, dat de universiteit den Paus aangeboden had, bestaande uit een 120-tal boekwerken, die door de professoren in de laat ste drie jaren gepubliceerd waren, en waarvan de meeste, ook de allernieuwste, den Paus al bekend waren. De politie onderzoekt nog steeds de juistheid van het door Curtis opgegeven alibi voor den nacht, waarin de kleine Lindbergh is ontvoerd. Overigens zijn over deze geheele aangelegen heid zoo weinig feiten bekend, dat alle berich ten slechts met voorzichtigheid moeten worden beschouwd, aangezien de meeste berichten op de fantasie van reporters berusten. Er wordt rekening gehouden met de moge- ylljkheid, dat de andere tusschenpersoon van Lindbergh, Condon, de 50.000 dollar op 't kerk hof te Bronx heeft uitbetaald aan een tus schenpersoon van Curtis. De polltie is er van overtuigd, dat Curtis tot nu toe slechts een gedeeltelijke bekentenis heeft afgelegd. Naar voorts bekend wordt, zqu Curtis ook in een alcohol-smokkel-affaire betrokken zijn. De Aneta-Holland-correspondent telefoneerde Woensdagmiddag uit Parijs, dat bij de directie der Meesagerles Maritimes nog geen bericht was binnengekomen omtrent bet lot van den heer L. O. Ledeboer. De jongste lijsten van geredden bevatten intusschen den naam van den heer Wagner, met kind. Volgens de be richten van de Messagertes zou de heer Wagner agent zijn van de Javasche Bank te Madloen. Tenslotte bevatte de gereddenlijsten nog den naam van een Nederlander Van Pelt Aneta-Holland vernam van het Agentschap der Javasche Bank te Amsterdam, dat daar niets bekend was omtrent een reis van den heer Wagner naar Europa, zoodat alsnog twij fel omtrent de identiteit van desen passagier gerechtvaardigd is. Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 18 Mei: De nieuwe encycliek van Z. H. Paus Pius XI begint met de woorden „Caritate Christi com pulsi”. (Door de liefde tot Christus gedreven) en is gedateerd: 3 Mei, Kruisvinding. In deze Encycliek wijst de Paus met vader lijke voldoening op den grooten kring van hen. die van alle zijden gevolg hebben gegeven aan zijn oproep van 3 October van het vorige jaar voor den heiligen Kruistocht der helpende liefde. Daarna merkt de H. Vader met diepe smart op, dat de nooden sindsdien nog schrikwekkend zijn toegenomen. Hij vraagt naar de oorzaak van de verwarring en ziet haar in de zucht naar aardsche goederen, die door een helden- schen dichter met de woorden „vervloekte hon ger naar geld” wordt aangeduld. Paulus noemde deze begeerlijkheid „de wor tel van alle kwaad.” Intusschen maken de partijen, die streven naar omverwerping van het bestaande, gebruik van de algemeens ellende eh ontvouwen steeds schaamteloozer de banieren der goddeloosheid en van den haat tegen eiken godsdienst. Zij trachten daarbij, jflet zonder succes, den strijd tegen God te verbinden met den strijd om het dagelljksch brood. Z(j werken' met alle midde len om hun dulvelsdoel te verwesenlljken. Vroeger waren de goddeloozen enkelen in de groote menigte, thansdaarentegen vormen zij in verscheidene landen een vast aanrei geslo ten en goed geordend leger, dat met de hulp van geheime organisaties van dag tot dag groeit en steeds over noedlger wordt, als wilde het met «Un godiasterlngen de wonderbare harmo nie tot zwijgen brengen, in welke de schepping den roem van den Schepper bezingt. De H. Vader bezweert alle naties dit laag egoïsme af te leggen en haar krachten te ver- eenlgeu tegen vijanden van God en 't mensch- dom. Hiervoor zijn naast de natuurlijke midde len, in „Quadragesimo Anno” uiteengezet, noo- dig gebed en boete. „Deze duivels", zei Christus „worden uitgedreven door gebed en vasten". Het laatste deel der Encycliek bevat aanwij zingen voor een bijzondere oefening van gebed en eerherstel op het feest van het Heilig Hart voor de geheele kerk. Overal moet het Aller heiligste worden uitgesteld. Gedurende het octaaf, dat hierbij wordt Ingesteld moeten openbnre gebeden en oefeningen warden ge houden. Het Christenvolk moet die dagen boete en eerherstel doen geen schouwspelen en ver maken bij wonen en zich verstervingen opleg gen en aalmoezen geven. Zij moeten het offer van hun ontberingen brengen bedenkend dat, zoo de arbeid *1 een der grootste levenswaar den is, toch door het lijden de wereld is ver lost. Deze gebeden en offers sullen Jesus’ Hart bewegen. Donderdag 7(s Stilstand De geweren directere der N.V. Vereenlgde bakkertje» te 's-Gravenbage tot aes maanden veroordeeld. BU een aato-ongeval te Soerabaja werden drie personen gedood en vijf gewond. De Morgans, een bijna 300 jaar oude Amerlkaansche famUle. hebben zich de eerste mlllioenen, deii grondslag van hun huldigen rijkdom, eerst voor 70 jaar ver schaft. John Pierpont Morgan, de oudere, wilde in zijn jeugd van het koopmansbe- roep niets weten. HIJ ging naar de univer siteit van Göttingen en hield zich daar be zig met mathematische studies. Hij wou een geleerde worden. In het Jaar 1857 keer de hij echter naar Amerika terug en de verwikkelingen van den burgeroorlog (1881 tot 1864) waren beslissend voor zijn toe komstig leven. Hij werd legerleverancier en verdiende daarmee vele mlllioenen dollars. Zijn eerste ietwat onzuiver handeltje speelde zich als volgt af: jonge, eerst 35 jaar oude Morgan, uit een wapenmagazijn van het noordelijk leger 10.000 stuks onbruikbare afgekeurde karabijnen voor 30.000 dollars. Eenige maanden later gingen diezelfde wa pens, die voor 3 dollars per stuk gekocht waren, weer In het bezit van het noorde lijk leger over, ditmaal voor 33 dollar per stuk. Het werd echter bekend vanwaar die wapens kwamen en de oorlogsminister wil de Morgan slechts 11 dollars geven. Mor gan gaf echter niet toe en ging naar het gerecht. En de rechtbank veroordeelde de noordelijke staten om 23 dollars per wapen te betalen, „want", zoo verklaarde zij, „een contract blijft een contract en een zaak een jaak, ook al is deze op onredelijke wijze tot stand gekomen.” Het drama te Eindhoven: het lUk verloofde gevonden. Bil de aardbeving In de Mlnahassa werdsn In totaal zes personen gedood; er heerscht nog geen voedselgebrek. AfschuwelUke moordaanslag te Roosendaal. Debatten in de Tweede Kamer over de contln- gen teerings-ontwerpen. Een dertigtal Duitsche communisten te Utrecht aangehouden. De Nederlandsche consul te Aden seint aan Aneta-Holland dat bekend is dat de volgende passagiers van de „Georges Philippar” zijn ge red: twee gebroeders Ledeboer, Wang Chang Mou, T. Baloeel, Wahr, mevr. Marissen en kind, mevr. Canne en twee kinderen, dr. Van Tricht, vrouw en twee kinderen, vrouw en twee Arabieren van Java. 421 passagiers en leden der bemanning zijn door de ^ndre Lebon” te Djibouti aange bracht, 133 geredden werden door het as. „Contractor” te Aden ontscheept en 144 perso nen eveneens te Aden door het ss. „Mahsud” Naar Havas uit Aden meldt, zou het aantel der tengevolge van den brand op het Fransche mailschip „Georges Phllllpar” vermiste pares - dec* seventig bedragen. Beurs interventie? Later! Toen voor drie jaar de financleele aard beving in Amerika inzette, werd Morgan bestormd: hij zou nog tijdig ingrijpen, op dat de aandeelen niet in de bodemlooze diepte «ouden zinken. Morgan wilde daar van niets weten. „Waarom zou ik,” ver klaarde hij, „dat kost slechts geld en brengt geen voordeel op. Grijp ik niet in, dan zinken de aandeelenkoersen verder, en koop ik dan de aandeelen op, dan kan ik ze weer in de hoogte jagen. Dat kost mij geen geld, ik verdien aan de trans actie en het eindeffect is hetzelfde!” In Juni van het vorig jaar voer John Pierpont Morgan op zijn luxueus jacht ^Soralr" naar Europa. Het jacht legde de vaart van New York naar Southampton in i uren al. Daardoor was een nieuw record voor jachten be haald. De prestatie was, spoitief beoor deeld, zoo enorm, dat men ze bUna voor ongelooflijk houden kan. Zelfs de „Bre inen” en de „Europa” gebruiken Immer» voor het oversteken van den Oceaan vier en een halven dag. Toen Morgan in Sout hampton Engelschen bodem betrad, was hij zeer tevreden en zei zelfbewust: „Een goed omen! Europa’s saneerlng begint met een record!” Morgan vergiste zich echter. Het bleef bij het record. Reeds sedert geruhnen tijd gaat het den Amerlkaanschen Beursgeweldigen niet zoo erg goed. Stuk voor stuk worden zij voor de onderzoekingscommlssie van den Senaat in Washington gedaagd en moeten zich bijzonder onaangename verhoeren laten welgevallen. Niemand echter in U. 8. A. heeft er aan gedacht, dat de flnancleele nationale held van Amerika, de man, die den wereldoorlog financierde, John Pier pont Morgan, eveneens aan een commissie inzake zijn werkzaamheid op de beurs en zijn leenlngsaffaires rekenschap af moest leggen. De beurs-onderzoeklngscommissie heeft nu echter besloten, een nauwkeurig onder zoek in de bank te houden en Pierpont zelf als getuige te dagvaarden. De mach tigste man van Amerika wordt gecontro leerd! De .Jonge" Morgan, zooals men hem noemt, is op heden ook reeds 65 jaar. De wereldoorlog heeft hem op de hoogste hoogten gebracht, heeft hem niet alleen tot een der rijksten, doch ook tot een der mach- tigsten en een in de politiek gewichtigen man gemaakt. Gedurende den oorlog was hij de hoofdbankier der geallieerden, plaat ste in Amerika leeningen tot een bedrag van 9.5 milliard dollars. Ook na den oor log nam zijn beteekenis nog steeds toe. Zoo won hij een wereld-polltieken Invloed door zijn ondersteuningsactie voor den Fran schen franc en door zijn deelname aan de Parijsche beraadslagingen over het Dawes- plan. Ondanks dit alles heeft Morgan in het private leven bijzonder zware beproevingen moeten dulden. Zoo werd op hem het welk hier weinig bekend geweest is op 3 Juli 1915 door een universiteits-professor. Frank Holt, die les gaf In de Duitsche taal aan de Oornell-universiteit, een revolver- aanslag gepleegd. Holt verschafte zich toe- gang tot Morgan’s huls en vuurde drie schoten op hem af, „om door het dooden van Morgan den wereldoorlog te verkor- ten." In Februari 1930 brandde, ondanks de grootste krachtsinspanning van de brand weer Morgan’s paleis in New York geheel af. Bij dezen brand kwam Morgan’s schoon- dochter met haar beide kinderen *6 11 zeven dagen en zeven en 14 jaar in de vlammen om. Pierpont Morgan, de jongere, heeft de Amerikaan- sche samenleving al dikwijls sensaties be zorgd. In tegenstelling met zijn vader is hij slechtq een nuchtere, koude zakenman. Een schandaal zonder weerga ontketende hij. toen hij de onmetelijke kunstschatten van zijn vader liet veilen. Opvallend is het bijzonder, dat men nooit van een groote stichting van Morgan gehoord heeft. Voor liefdadigheid heeft de geldvorst oogenschijnlljk niets over. Hoe veel lee ningen Morgan door zijn bemiddeling ook al reeds geplaatst heeft, voor geldelijke noodwendigheden der Duitsche industrie heeft hij nog nooit een vinger geroerd. Integendeel, steeds heeft hij zich tegen over leeningswenschen der Duitsche in dustrie afwijzend betoond. Wat en of er wat door de Morgan- onderzoeking uitkomt, zal waarschijnlijk nimmer publiek worden. Tenzij dit abso luut niet te verzwijgen is. Vier dollar getuigengeld De thans 65-jarige J. P. Morgan erfde ▼an zijn In het jaar 1913 gestorven vader 80 millioen dollars. De jongere Morgan Is een groot zakenman en tegelijk een groote pedant. Toen hij voor drie jaar als getuige tot een gerechtszitting gedagvaard was, King hij na zijn verhoor naar de griffie edmam 5 dollars op. Vier dollar getuigen- geld en 1 dollar voor het benzineverbruik, 7an zijn luxe auto. Den beambte, die hem het geld uitbetaal de, verklaarde hU: „Wanneer de staat over mijn tijd beschikken mag, dan ben ik toch wel gerechtigd, het ontloopen voordeel van dezen tjjd den staat in rekening te bren gen! Opwinding in Macedonië wegens nationalistenleider. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR, raj ADMINISTRATE 433, REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: Por kwartaal, voor Alkmaar ƒ2.— Voor bulten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door de Drukker!) De Spaamestad Kaartere F 4^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1