ONSBLAD Frankrijk remt te Genève r II I- I 3 SPAANSCH OF CATALAANSCH? Het Fransch in Vlaamsche scholen 3» I Het nieuws van heden 6 Behandeling in de Cortes Een doornig vraagstuk Nieuw Belgisch Kabinet Drie nieuwe leden DE NIEUWE REGELING Grieksch verkeer ontwricht Minderheidsklassen worden overgangsklassen Woelig Z.-Spanje Steden onder water Regeeringscrisis in Japan Saito’s streven naar een nationaal kabinet DE BAROMETER Doodvonnis tegen Verdere tuchthuisstraffen 2 Middelbaar onderwijs eentalig Voorwaarden der Fransche socialisten Massa-arrestaties rond Sevilla JOH. LAUWERS 34- Koerden »^x\\\\\vuuiiiiif/f///////A*ze i DE VROUW gJNSDAC 24 ME11932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 120 Het Weer DE OCEAANVLUCHT VOLBRACHT! u Hartelyke ontvangst Het Brusselsch regiem Staking steeds algemeener Macia Einstein kritiseert „Versailles wilde Duitschland ten deele ook de verdedigings middelen ontnemen’ ONVRUCHTBAAR COMMISSIEWERK UIT HET LUCHTRAPPORT GESCHRAPT sr Onderricht in de tweede taal n h 3 ae ,1 Bgzonder onderwijs moet volgen DE OVERSTROOMING IN ENGELAND Door geheel Spanje gaat een sterke anti-Catalaansche strooming e van Amelia Earhart by haar aankomst te Londonderry Sjirokawa overleden Voor deelneming aan regeering DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN s tn NOORD-HDLLANDSCB DAGBLAD te TELEFOONNUMMER 433. 6 d at omlaag bestuurder gestort; A ot S GENèVE, 23 Mei. (Reuter). In de landcom- r i s 3 1- sn ie rs 1 i 3 3 1 L L I A van en ATHENE, 93 MM. (Reuter.) Het agentschap van Athene meldt: De spoorwegstaking Is ten einde, het verkeer Is hervat. Verder deelt het agentschap mede, dat In Macedonië heden door de spoorwegbeambten tot staking besloten was. Het spoorwegverkeer kon echter na enkele uren worden hervat, daar een deel van het personeel niet aan de staking deelneemt. sc he kinderen onder vorm van taalonderricht en herhallngslessen gegeven en selfs daar wor den de leervakken bij middel van het Neder landsen aangeleerd. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per losse regel 20 c.; ingez. med. 40 c. per regel; idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Het nieuwe Belgische kabinet Massa-arreutatie In de omgeving van Sevilla. Doodvonnis tegen 34 Koerden in Turkije. Du Grieksche spoorwegstaking geëindigd. a e t Tot allerhoogste kringen! Maar ieder in zijn element. En daarom, zonder liegen. Ziet juist de man zdd’n type vrouw Het liefst de lucht in vliegen! Vtmchenbootje op de Noordzee b« Zandvoort omgeslagen. Do beide opvarenden verdronken. W^eefvllegtulg sniln n sl gVIKMMBo Protest te Utrecht van spoor- en tramweg personeel tegen de voorgestelde loonsverlaging. Vier boerderijen In Heese bij Eindhoven, door brand vernield. Stand op Dinsdag 9 uur rn.: 758 Achteruit. ALKMAAl PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers r. I- d MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) niet lucht nië!” ATHENE, 23 Mei. De staking In Griekenland neemt nog steeds een scherper karakter aan. Thans is ook het spoorwegpersoneel in Mace donië in staking gegaan en de Sim pion-express is niet verder gekomen dan de Servisch-Griek- sche grens. Het spoorwegpersoneel beeft de meeste treinen midden op het traject verlaten Met behulp van militairen trachten de autori teiten de treinen althans naar de stations of de depóts te krijgen. Te Salonikl zijn het trampersoneel en te Volo de tabaksbewerkers in solidarlteitsstaklng ge ld*». Hoewel geruchten de ronde doen, dat de voor malige dictator Pangalos plannen zou hebben om In te grijpen, verklaart de regeerlng den toestand meester te zün en heeft zij alle voor zorgsmaatregelen genomen om de rust in ge heel Griekenland te bewaren. welken Invloed dat Statuut op Spanje’s po- - ---1 hangt van van een Wat het Brusselsch regiem betreft: dit zal slechts toepasselijk zijn op het beperkt getal gemeenten der Brusselsche agglomeratie die opgesomd worden in het bestuurlijk statuut. In deze gemeenten zullen de kinderen alle voor name leervakken leeren bij middel van hunne moedertaal, slechts Fransch taalonderricht en herhaUngslessen zullen aan Vlaamsche kinde ren te Brussel in 1 Fransch worden aangeleerd dit taalonderricht en deze herhallngslessen mogen nimmer 1/3 van den uurrooster over treffen en ter verwerping der vroegere amen dementen Petltjean wordt geen andere ver zachting geduld, dan dat te Brussel vroeger dan elders, met het onderricht der tweede taal mag worden begonnen. De nieuwe regeling inzake Fransch onder richt in Vlaamsche scholen. Nederiandsche logger op het eiland Baltruns gestrand. over vérgaande eischen Barcelona zich op krachtige ANGORA, 33 Mei. (Reuter.) Het gerechtshof te Adana heeft heden In het massa-proces te gen de rebellen uit het Araratgebied het oor deel uitgesproken. Het doodvonnis werd geveld tegen 34 Koerden, van wie er drie bU verstek werden veroordeeld. Verder werden vrijgespro ken 179 beklaagden, van wie er 88 niet ver schenen waren. De overige 58 beklaagden werden voor het meerendeel veroordeeld tot tuchthuisstraffen van io jaar, sommigen kregen echter U en 24 jaar. de gewestelijke taal. De overgang wop elndigd met het 13e levensjaar, zoodat I middelbaar onderwijs in Vlaanderen Fransche klassen meer zullen best gemeentebestuur oordeelt SEVILLA. 33 Mei (Reuter). In talrijke plaat sen in de omgeving van Sevilla hebben steeds weer nieuwe schermutselingen plaats tusschen stakers en civiel-gardlsten. terwijl ook steeds nieuwe bommen worden ontdekt. De kapitein der Guardia Civil, dl Cazalla della Sierra, ontdekte een terroristenplan, hetgeen tot de arrestatie van 80 Individuen leidde. Te Gua dalcanal werden 100 personen Ingerekend. GENèVE, 33 Mei. (Reuter). Prof. Einstein, die met lord Ponsonby naar Genève is gekomen, om er indrukken op te doen van de ontwape ningsconferentie, ontbood hedenmiddag de persmannen bjj zich. Einstein bleek voorstan der van zeer radicale ontwapening te zijn en oefende scherpe kritiek uit op de Geneefsche methodes. Vooral keurde hjj het werk af der militaire deskundigen, die zX niet confereerden over ontwapening, maar over de beste middelen voor oorlogvoering Lord Ponsomby verklaarde, dat men op het oogenblik verder dan ooit is verwijderd niet alleen van de ontwapening maar ook van de begrenzing der bewapeningen. Het gemeentebestuur oordeelt Zelfstandig over behoud of afschaffing van deze overgangs klassen volgens de plaatselijke noodwendig heden. Bemoeiing van het staatsbestuur met de zaak der overgangsklassen mag slechts gebeu ren In het raam der gewone wetgeving voor de gemeenten, geen enkele bijzondere dwang mag te dezer zake aan de gemeentebesturen worden opgelegd, de bepalingen der gemeente wet zullen slechts worden Ingeroepen voor het geval van sabotage, door een of ander gemeen tebestuur, van overgangsklassen waarvan het volkomen duidelijk is dat zij voor de plaatse lijke noodwendigheden onmisbaar zijn. De Oceaan is door een vrouw Ten slotte overvlogen. De Oceaan heeft daar het hoofd Met golfjes bij gebogen.... De Oceaan met al zijn macht En heel zijn despotisme Is overvleugeld door een vrouw Met vrouw’lijk optimisme! De vrouwnu ja, wat lukt haar niet Sinds zij getransformeerd is? En bovendien nog door de wet Vólkomen ge-mijnheer-d is? Haar energie, haar moed en kracht, Daarop valt niets te dingen. Want zij behoort thans door haar vlucht lltieke toekomst hebben zal. Alles L af van het gebruik, dat de Catalanen hun Statuut maken. Het is in handen nationalistische elementen niet slechts scherp wai>en, het is óók tweesnijdend. Het onderricht der tweede taal in bet lager onderwijs mag door de gemeenten en de over heden van aangenomen en aanneembare scho len slechts vanaf bet 5e studiejaar van het lager onderwijs worden ingericht. (Slechts In de taalgrensgemeenten, en daar waar 20 pro cent anderssprekenden wonen, mag vanaf het 3e studiejaar worden begonnen). De staat zal de kosten dragen van den leer gang der tweede taal welke, bulten den gewo nen uurrooster, vanaf het 5e studiejaar, op verzoek van ouders van 35 leerlingen dient te worden ingericht. (Dat is de bepaling welke door de Waalsche socialisten wordt verworpen, blijkbaar om elk onderwijs van het Vlaamsch als tWeede taal In Wallonië onmogelijk te maken). Voor het middelbaar onderwijs wordt gere geld. dat „een” tweede taal dient te worden onderwezen, wanneer deze tweede taal Engelsch of Dultsch is wordt het als gewoon taalonder richt bechouwd met 4 uur per week, wanneer de tweede taal Fransch is of Nederlandsch. wordt het grondig onderwezen, echter alleen ais taalonderricht, terwijl alle leervakken aan geleerd worden bij middel der gewesttaal zon der één enkele uitzondering. een vrij groote mate van autonomie ge weest, maar hij is er óók overtuigd van, dat als het Spaansch in Catalonië vreemde taal wordt, de Spaansche eenheid In groot gevaar verkeeren gaat. De gevolgen van het verloren gaan dier eenheid zijn onme- telijk; zeker is, dat de Spaansche macht en het Spaansche prestige een geduchten missie der ontwapeningsconferentie werden heden de besprekingen over de omschrijving der kanonnen met aanvallend karakter beslo ten met de aanneming eener resolutie. Vastgesteld wordt, dat men het er niet over eens is geworden, hoe groot het kaliber van ka nonnen moet zijn, willen zU tot de aanvalswa penen gerekend worden. Een aantal staten on der leiding van Frankrijk hebben elke definitie van aanvalswapenen zooveel mogelijk vermeden en hebben getracht de grens voor kanonnen met aanvallend karakter zoo hoog mogelijk te stellen. De Dultsche delegatie daarentegen heeft ge streefd naar een zoo nauwkeurig mogelijke om schrijving van aanvals-kanonnen en naar vaststelling van een maximum-kaliber over eenkomstig de bepalingen van het verdrag van Versailles. In ieder geval is ondanks het Fransche verzet in de resolutie de vordering opgenomen, dat het aanvallend karakter van kanonnen van een eventueelen aanvaller zal afhangen van de mate van bewapening, waarover de verdediger be schikt. Practisch beteekent dit, dat tegenover een zwak bewapenden staat de bewapening van een zwaarbewapenden staat als bijzonder zwaarwegend wordt erkend. Teekenend voor de houding der Fransche de legatie zijn ook de besprekingen van heden In de luchtcommmissle. Aan de commissie was een rapport voorgelegd, waarin wordt vast gesteld, dat de oorlogsmiddelen van eiken aard, welke bestemd zijn om uit de lucht omlaag te worden geworpen, als een bedreiging voor de burger lijke bevolking moeten worden beschouwd. De Fransche delegatie stelde nu voor dezen zin te schrappen. Het voorstel werd met 18 tegen 11 stemmen aangenomen. Duitschland stemde natuurlijk tegen. TOKIO, 33 Mel. (V. D.) Officieel wordt mede gedeeld. dat generaal Sjirokawa. die bij den bomaanslag te Sjanghai ernstig gewond werd in den afgeloopen nacht aan de gevolgen is overleden. PARIJS, 33 Mei. (Reuter). De meerderheid van het Congres van de departementale fede ratie van de socialisten stemde voor deelname aan de regeerlng, mits geen enkele nationale eenheid at concentratie sou zijn uitgesloten en de radlcaal-soclallsten deelnemen aan MS minimum-program. De Socialistische federatie van Lyon heeft met 180 van de 200 stemmen een resolutie aange nomen, waarin wordt verklaard, dat de socia listen met een regeering mede willen werken. Indien binnen een jaar een minimum-program wordt doorgevoerd, waarin os. staat, dat de militaire uitgaven tot den stand van 1928 moeen worden teruggebracht en Frankrijk op de Ontwapenings-conferentle een nieuwe houding ten aanzien van de afschaffing van aanvalswapenen moet aannamen. De Marseillaansche socialisten eischen bestrij ding van de werkloosheid door Invoering van de veertig-urlge werkweek, vermindering van de militaire uitgaven, terwijl Frankrijk zich In zijn buitenlandsche politiek duidelijk op het stand punt van gelijktijdige en gecontroleerde ont wapening behoort te plaatsen. j Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidweatelfjke tot Noord-Westelijken wind, zwaar bewolkt met lijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, weinig verandering In tem peratuur. Verdere vooruitzichten: nog weinig ver andering. Nachtvorstverwachting: geen nachtvorst. LONDEN. 23 Mel. (V.D.) De overstroomlngen in Midden-Engeland hebben Maandag opnieuw ernstiger afmetingen aangenomen. Nieuw ont stane meren hebben zich reeds geweldig uitge beeld. terwijl zij hier en daar een diepte heb ben van 4 15 Meter. De jeugd zwemt In de geteisterde plaatsen van huis tot huis. Tien duizenden telefoon- en telegraaflijnen zijn ge stoord, terwijl groote vertraging is ontstaan op het spoorwegnet. Vefe steden, os. Dawley, Bridge. Ashbey en Stratford, staan geheel onder water. Het verkeer met de in de bovenste ver dieping hunner hulzen verblijvende bewoners, kan slechts worden onderhouden door middel van booten. In de stad Derbey alleen reeds wordt de schade op 6 mlllioen gulden geschat. Talrijke personen zijn verdronken. Veie huizen zijn Ingestort. Het Shakespeare-theater te Stratford Is geheel door het water Ingesloten. TOKIO, 23 Mei. Reuter.) Omtrent de pogin gen van Saito tot kabinetsformatie wordt me degedeeld, dat Takahashi zich er mede accoord zou hebben verklaard, de portefeuille van Fi nanciën in het nieuwe Kabinet te behouden. In flnancieele kringen wordt dit bericht gunstig opgevat. Saito heeft tevens een onderhoud gehad met Sasukl, den voorzitter van de Salyukai-parttj, en hem verzocht een post In het nieuwe ka binet te willen aanvaarden. Men gelooft, dat Sasuki morgen, na met de andere leiders zijner parQj ruggespraak te heb ben gehouden, op het verzoek zal antwoorden Verder beeft Salto een ultnoodlging gericht aan Wakatsoekl. om deel uit te maken van bet kabinet. Op deze wijze riep Salto de mede werking in der Mlnsalto-partlj. welke sedert de demissie van het kablnet-Wakatsoekl in De cember jX in de oppositie Is geweest. Wakat soekl zou echter hebben geweigerd, doch wel den steun zijner partij hebben beloofd. Duidelijk blijkt dus. dat Salto zich de mede werking van de beste koppen des lands, onge acht hun politieke schakeertng. tracht te ver zekeren. Tegelijkertijd zoekt hij de vriendschappelijke medewerking der twee partijen, teneinde het hoofd te bieden aan deze crisis, welke alge meen wordt erkend als een der ernstigste, die Japan had op te lossen. houden met den technischen Inhoud dezer ar tikelen en deze als voorbeeld te gebruiken. Met groote belangstelling aldus von Frei berg neem ik kennis van de verklaringen van een zoo bevoegden autoriteit, als de Fransche minister van Marine is. dat het verdrag van Versailles Duitschland ook de verdedigingsmid delen heeft willen ontnemen. GENèVE, 23 Mei. In de vlootcommissie zette de vertegenwoordiger van Hongarije heden uit een, waarom hjj meende dat de op de Donau gebruikte verdedlgingsvaartuigen. de z.gn. mo nitors. Indien zü van een bepaalde grootte wa ren. als aanvalswapens beschouwd moesten worden. HIJ wees erop, dat het verdrag van Trianon aan Hongarije verbiedt, er river-monitors van bepaalde grootte op na te houden. De Fransche minister Dumont verklaarde daarop, dat de verdragen van Trianon en van Versailles een samenhangend en ondeelbaar ge heel vormen. HU achtte het niet juist, dat men een politieke kwestie in de commissie bracht, door voorstellen van technischen aard te ver dedigen met behulp van afzonderlijke artikelen uit de verdragen. Dumont verklaarde verder met nadruk, dat men door de ontwapenlngsbepalingen Duitsch land en zijn bondgenoote ook had willen beroo- ven van een deel hunner verdedigingsmiddelen. Zoo waren b.v. de Rijnland-bepalingen ge schrapt. terwijl deze toch uitsluitend voor ver dedigingsmiddelen dienden. De Duitse he vertegenwoordiger admiraal Von Freiberg constateerde echter, dat het Verdrag van Versailles een aantal technische artikelen bevat en voor de werkzaamheden der Ontwape ningsconferentie zou het buitengewoon nuttig kunnen zijn, bij elke gelegenheid rekening te De regeeringscrisis in België loopt ten einde De liberalen hebben zich laten vinden voor een accoordverklaring met een regeeringsprogram, dat de vrijwel volledige inwilliging behelst van de eischen der Vlaamsch-Katholieken (Vati Cauwelaert ca) Inzake de schoolkwestie. De regeling van het taalvraagstuk in de scholen, welke minister-president Renkin als grondslag heeft genomen voor de overeenstem ming tusschen de partijen, behelst blijkens de Inlichtingen van de Brusselsche „Standaard” het volgende: De bestaande Minderheidsklassen, met name de Fransche klassen in het Vlaamsche land, waartegen de Vlaamsche katholieken zoo fel gekant waren, worden alle omgezet in Over gangsklassen, waarin de kinderen geheel wor den gevormd tot het volgen van onderwijs In [t be- frjhet BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. ,1H-: ADMINISTRATIE 435, REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: ^er kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem kreten: ,Xeve Catalo- onmiddellijk beantwoord van uit zeer wijze in tal van ma nifestaties, waarbij de stu denten ’n groo-, te rol spelen. Incidenten zijn de de worden i met: „Dood aan het Statuut! Weg met Ma cia!” Op hun demonstraties hebben de studenten stakingen doen volgen. Kamers ▼an Koophandel hebben scherp gestelde protesten naar Madrid gezonden, en pro fessoren hebben de Cortes bezworen de eenheid van het land niet In gevaar te brengen. Vele dier gebeurtenissen hadden ▼ermeden kunnen worden als de Catala nen, in hun ijver het Statuut te verdedigen, zich niet hadden laten verleiden tot het gebruiken van woorden en uitdrukkingen, die slechts bestemd konden zijn de harts tochten aan te wakkeren Ondanks den sterken druk, dien de publieke opinie tracht uit te oefenen, schijnen de Cortes niettemin bereid één Catalaansch Statuut te aanvaarden, al Is het zeker, dat er tusschen dit Statuut en het Charter, dat de Catalanen zélf opstelden, belang rijke verschillen zullen zijn. Die verschillen zullen betrekking hebben op bijna alle be twiste punten, op de flnancieele vraagstuk ken, de rechtspraak, de handhaving der openbare orde en het onderwijs. De kwestie der verdeeling der belastinggelden zal eerst ernstig en met vrucht onder oogen gezien kunnen worden als nauwkeurig vastgesteld zal zijn, welke openbare diensten voortaan door het Generalaat bekostigd zullen moe ten worden. Dit is ten slotte een zaak van cijfers en techniek; de massa des volks interesseert er zich weinig voor Het zwaartepunt van het probleem ligt elders. Niet in het vraagstuk van de hand having der openbare orde, dat veel van zijn belang verloren heeft sinds de rust in Barcelona is teruggekeerd, noch in de so ciale wetgeving, ondanks de belangstelling, die de socialistische elementen daarvoor aan den dag leggen de werkelijke moei lijkheden liggen op het terrein van de taal en het dhderwijs. Men kent de stelling der Catalanen: zil willen een Catalaansche universiteit, zij wenschen gezag over het onderwijs in al zijn trappen en geledingen, en zich alleen verbinden tot de concessie, dat degenen die er den wensch toe te kennen geven onderwijs in het Spaansch zullen kunnen krijgen. Senor Campelans, een der invloed rijkste Catalaansche afgevaardigden, ver klaarde dezer dagen, dat de Catalanen be reid waren op alle punten concessies te doen, behalve op het gebied der taal. Het is juist dit punt, waaraan ook Ma drid het grootste belang hecht. Zoowel rechts als links is men over de aanspra ken der Catalanen op dit gebied on gerust. De socialisten, die door hun aantal •oo goed als door l:un eenstemmigheid een zeer belangrijk element in de regee- ringsmeerderheid vormen, schijnen voor nemens zich tegen de Catalaansche eischen op dit stuk hardnekkig te verzetten. Tenzij zij het hoofd buigen voor den wil van den minister-president, die op «een compromis aan stuurt. Senor Azana Is altijd voorstander van Sinds eenlge dagen verkeert Spanje in een staat van groote opwinding. Het uur is eangebroken, waarop het Catalaansch pro bleem geregeld zal moeten worden en het reheele land voelt, dat deze regeling voor Spanje’s toekomst van het allergrootste belang is. Het is hier inderdaad meer een Kwestie van aan voelen dan van begrijpen, want het vraagstuk moge in zekeren zin van politleken aard zijn, het is nog meer Baak van sentiment. Het probleem der Catalaansche autono mie is doornig In de hoogste mate en meer dan één ander geschikt de Spaansche eenheid in gevaar te brengen. Niet alleen is er een aantal technische vraagstukken mee verbonden de Hchtige verdeeling tusschen de regionale en landelijke auto riteiten over de justitieele macht, de belas tinginning enz.. maar het raakt recht streeks Spanje’s toekomstige ontwikkeling. Regeerlng en Cortes, die er thans over be raadslagen, dragen een zware verantwoor delijkheid. De debatten In de volksvertegenwoordi ging zijn aangevangen in een atmosfeer, zwaar van spanning. De positie der Catala nen, die verleden jaar zeer sterk was, is sinds eenlge maanden veel zwakker ge worden. De consolidatie der republiek heeft anderen elementen gelegenheid gege ven naar den voorgrond te treden. De „Esquerra”, de leidende politieke formatie in Catalonië zelf, heeft, met haar aanvoer der, kolonel Macia, aan prestige ingeboet. Dat heeft tot onvermijdelijk gevolg gehad, dat het Statuut, door de Catalanen ont worpen, en waarvan de aanvaarding, na de aanneming der artikelen 11 en 12 van de grondwet, verzekerd scheen, op losse schroeven Is komen te staan. De heftige taal, die sommige woordvoerders van het Catalanisme plegen te gebruiken, heeft de eigenliefde, en óók de vaderlandsliefde, van andere Spanjaarden gekwetst. En het eerste artikel van het Statuut, waarin stipuleerd wordt, dat Catalonië een geerende staat is, is weinig ge- schikt het wan- trouwen der Castilianen te verminderen. Ben sterke anti- Catalaansche strooming gaat door het land. De' ontevreden heid over de knak zouden krijgen. Daarom zal Azana alles doen de par tijen, die elkaar thans met grof geschut van woorden bekogelen, tot het sluiten van een eervollen Vrede te brengen. Hij wacht daarvoor zijn uur af. Azana spreekt in het algemeen weinig, maar als hij het woord neemt, is wat hij zegt meestal be slissend. Wat de veelomstreden kwestie der universiteit betreft, is het zeer wel mogelijk, dat de premier voorstellen zal de Barceloneesche Hooge School tweetalig te doen zijn. Tegenover de 45 Catalaansche Cortes- leden, die weten dat hun positie niet meer zóó sterk is als verleden jaar, blijft de re- geeringsmeerderheid een ferme houding handhaven. Deze houding Is, hoeveel sym pathie men voor Catalonië, dat lange ja- ren onderdrukt is, hebben moge, vermoe delijk in overeenstemming met de belan gen van het land. Het verleenen van te ver gaande autono mie aan Catalonië zou insluiten, dat aan de eischen van Basken e.a. geen enkele grens meer zou kunnen worden gesteld. Spanje zou op den duur In een aantal klei ne staatjes uiteenvallen; de Spaansche toe komst zou geen vooruitzicht meer bieden. De debatten, die thans te Madrid ge voerd worden, hebben weinig opwekkends. Hoe sneller hun einde komt, hoe beter dat zijn zal. Maar zelfs Indien de partijen in het geding zich vereenlgen op een Statuut, dat wederzijds zoo geen genoegdoening schenkt dan toch aanvaardbaar is, dan nog zal de toekomst eerst kunnen leeren. Voorwaarden der Fronscbe Socialisten voor deelneming aan regeerinr. O O BRUSSEL, 23 Mei. Het nieuwe Belgische ka binet is als volgt samengesteld: Premier en minister van Financiën: Renkin (Kath. Conaerv.). Blnnenlandsche Zaken: Carton <Kath. Cons.). Landsverdediging: Crockaert (Kath. Conaerv). Industrie, Arbeid en Sociale voorzorgHeyman (VI. verteg. Chr. vak vereen.). Koloniën: Tschoffen'(Waalsch verteg. Chr. vakvereen.). Landbouw: Van Dievoet (VI Kath.). Openbare Werken: Sap (VL Kath.). Buitenlandsche Zaken: Hymans (liberaal). Justitie: Cocq (liberaal). Onderwijs: Petltjean (liberaal). Telegrafie: Bevesse (liberaal). Verkeerswezen: Forthomme (liberaal). Dernieuwe leden In bet kabinet zijn derhalve: Tschoffen. Forthomme en Sap. De nieuwe minister van Koloniën. Tschoffen, del reeds vroeger deze functie heeft bezet, komt in de plaats van Crockaert, die de portefeuille van landsverdediging op zich neemt. Crockaert wordt beschouwd als aanhanger van het Franseh-Belglache militaire verdrag. Er Is een bepaling aanvaard, waardoor bij zonder onderwijs, dat niet de taalregellng aan vaardt welke door de nieuwe onderwijswet wordt voorzien, ook niet in aanmerking kan komen voor aflevering of homologeering van (wettelljke) diploma’s. Door deze sanctie, de meest radikale welke te vinden is. zal tevens het bijzonder katholiek onderwijs genoopt worden het taalreglem, ingevoerd door de nieu we wet, te aanvaarden, en dus alle leervakken bij middel van het Nederlandsch, aan te lee ren. Daardoor wordt tevens aan de vertegen woordigers van het officieel onderwijs een wa pen uit de hand gerukt tegen het bijzonder onderwijs. De algemeene taalregellng in lager en mid delbaar onderwijs is dat alle leervakken, zon der één uitzondering worden aangeleerd bU middel van de gewestelijke taal, slechts Fransch taalonderricht wordt In het Fransch gegeven in het Vlaamsche land. Deze bepaling is algemeen. Te Brussel wordt het Fransch aan de Vlaam-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1