Dietsche Landdagte Utrecht De malversaties te Breda ZUIDERZEE GEEN ZEE MEER! Voordrachten van Prof. Eischen van den Vlamynck en Prof. •krijgsraad Burger DINSDAG 24 MEI DE EERSTE R.K. KERK IN DE WIERINGERMEERPOLDER Schuldig verklaard KWESTIE NEDERLAND-BELGIË De in aanbouw zijnde R. K. Kerk in Slootdorp. DE VECHT van De afdeelingsvergaderingen Nog steeds 3000 werkloozen LAATSTE WERKEN TOT AFSLUITING De algemeene vergadering DALENDE PRUZEN Een avond van N ederlandsche filmkunst Visschen maken plaats voor koeien Verdachten voor het aanbod der leveranciers bezweken Een fraai, weinig bekend buiten» goed, eigendom van „Het Utrechtsch Landschap” Een avond van moderne N ed er land sche filmkunst TREURIGE TOESTAND IN DE TEXTIEL Een der sluizen in de Wieringer- meer. v I r b Het laatste gat in den dijk van on geveer 300 M. dat Donderdag geen gat meer zal zyn. Loozingssluizen met een capaciteit van 3000 M.3 per seconde ,JDe betrekkingen tusschen Nederland en België van Dietsch standpunt gezien” De groot-N ederlandsche strek king van de politiek van Wil lem den Zwyger „OVER-HOLLAND” AAN Een-twintigste van vjjf jaren geleden In deze «aak werden twee getuigen gehoord; ƒ1945 op, aldus bericht bet „Hsnrjnlshlatr. Diep onder den indruk. o I on. Steekpenningen. Degveaidtiig ge- zien voor d n Vsleehe geschriften De Inkoop van brood. Inkoop van visch. .j wee» waai de vergadering er om gevraagd werê, liet de voorzitter. Ward Hermans op het podium i De tweede spreker was prof. H. Burger, Am sterdam, die sprak over van van I 1 J 1 1 1 I 1 1 1 1 1 I I I 1 I <1 V z s t eerste, de z£. Ar bouwd, aah de twi Deze is het, die nu waarschijnlijk as. Donderdag de oude Zuiderzee zal veranderen tn het Ijssel meer. Op deze dijken wordt ten behoeve van het verkeer voorloopig een weg aangelegd van zes meter breedte, gedeeltelijk als betonweg, gedeel telijk met klinkerbestrating. waarvan jeeds een groot geleelte gereed is. Ook van het anderbalven 8 d g ‘~i geslaagd, die In zeer korten ■r gevaar op te lólk bevindende hij ■ei act e kol ha wü <*f Uil om ete onl ver bet vat wil ket ov« me rijr got X boi d g d 11 In deze zaak zijn vier verdachten, van wie heden terecht stonden de 40-Jarlge le luitenant bU de Militaire Administratie G. J. van D„ geboren te Bergen op Zoom en de 39-jarige wachtmeester bij de Tweede Sehoolbatterü van het Se Heg Veldartillerie te Breda K H. B. De belde andere verdachten, de adjudant-onder- offlcier L. en de sergeant V. sullen de volgende week terecht staan. Ook de tweede beklaagde B. bekende giften te hebben aangenomen, maar ook hü had er noott naar gevraagd. De giften welke hij na iedere betaling ontving, beschouwde hij als fooien en wist niet, dat deze .steekpenningen” niet mochten worden aanvaard. De aud.-mll. toonde de schuld van beklaag de aan en elachte tegen hem 5 maanden ge vangenisstraf met verlaging van rang. De verdediger, Mr. van den Hurk, Breda, pleitte vrijspraak. Uitspraak as. Zaterdag. meter breede rijwielpad is reeds een gedeelte gereed. De berm van den dijk Is echter veel grooter. n.l. op den Amsteldijk 30 en op den grooten dijk 34 M. zoodat. wanneer het verkeer dit eischt. de weg nog aanmerkelijk verbreed kan worden en er dan nog voldoende ruimte overblijft voor een dubbel spoor voor treinver keer. Natuurlijk is de afsluitdijk niet heelemaal ge sloten; er moest, zooals van zelf spreekt, een verbinding blijven tusschen de zee en het nieuwe meer. Daarvoor is bij Den Oever ’n groote schut sluis gebouwd en op het Kornwerderzand, op 4 KM. afstand van de Frlesche kust, een groote en een kleine schutsluis. Op die plaatsen zijn voor het verkeer bruggen in den dijk aange bracht. Voorts bevinden zich nog bij Den Oever drie en bij Kornwerderzand twee complexen, elk van vijf uitwateringssluizen, die samen een lengte hebben van 300 M en een diepte van 4 M. aoodat het loozlngsoppervlak 300 M2, groot is. Per seconde kunnen daardoor 2500 k 3000 M3, water geloosd worden. Elk dezer 25 „kokers" on der het wateroppervlak wordt afgesloten door een stel Ijzeren puntdeuren. die tegen den vloed keeren en twee tusschen betonnen torens verti kaal op-en-neer bewogen ijzeren schuiven, die elk 40 ton wegen en zoowel tegen vloed als tegen eb keeren. Door middel van deze schuiven kan de mate van spuien worden geregeld, door ze meer- of-minder hoog te halen. Als as. Donderdag het laatste gat in den dijk gesloten is, dan beteekent dit natuurlijk nog niet, dat dan reeds het verkeer tusschen Noord- Holland en Friesland over den dijk zal kunnen plaats hebben; de dijk zal boven water uitste ken, maar moet dan nog worden opgehoogd tot 7 M. N AP. aan den bulten- en tot 4 M. N. A.P. aan den binnenkant. Men hoopt echter den <Uj aan het einde van dit jaar geheel reeds te hebben. Zoo hebben we dus de Zuiderzee voor het laatst gezien Donderdag zal de ..gedoemde binnenzee" ten laste gelegd dat hij in dezelfde jaren van den geen binnenzee meer zijn, maar een meer; voor loopig nog een heel groot meer, dat echter als eenmaal ook de Noord-Oost-, de Zuid-West en de Zuid-Oost-polders en de Zuid-Oost pol ders zullen zijn gereed gekomen, steeds meer op een werkelijk meer zal gaan lijken. Voor den Krijgsraad te ’s Hertogenbosch werden Maandag behandeld de strafzaken In verband met de malversaties bij de militaire administratie te Breda, welke, zooals man zich zal herinneren, verband houden met onregel matigheden bij leveringen ten behoeve van bet garnizoen aldaar. Om half één had In „De Dietsche Taveer ne” een gemeenschappelijke maalljd plaats, waaraan door vele kopstukken der Vlaamsche deelgenomen. Prof. Burger zat en dan een geestig De toestand in de textielindustrie is nog steeds niet bijzonder rooskleurig, al behoort de groote staking In Twente ook tot het verleden. Onge veer 3000 arbeiders zijn nog zonder werk en voorloopig is de kans tot uitbreiding van de werk'aosheld grooter dan de kans tot vermin dering. Vermoedelijk zal volgende week de tweede vijf procent loonsverlaging worden toegepast. Verschillende fabrikanten in Twente overwe gen de mogelijkheid om nieuwe artikelen te produceeren, teneinde hun bedrijf op gang te houden. Anderen weer zoeken naar een uitweg om hu bedrijf geheel of gedeeltelijk naar het buitenland over te brengen. Zooals we zeiden; de toewtand is alles behalve rooskleurig. c. Dat hü in en omstreeks het jaar 1930 te Breda, toen hij als administrateur belast was met het houden van aanbestAilngen voor de leveranties van levensmiddelen ten behoeve van bet garnizoen Breda van den feroodleverancler A. A Welten, op verschillende tijdstippen giften heeft aangenomen in geld, uitmakende 5 pCt.. althans een zeker percentage van hetgeen Wel ten uitbetaald kreeg voor zijn leveranties aan bakkerswaren in dat tijdperk aan het garni zoen Breda, althans sommen gelds, wetende dat die giften hem gedaan werden naar aan leiding van de omstandigheid, dat beklaagde in strijd met zijn plicht en zijn bediening bij ge legenheid van een of meer aanbestedingen van bakkerswaren voor het garnizoen Breda, waar voor de inschrUvlngsblljetten bü beklaagde wer den Ingelayerd en van den Inhoud, waarvan be klaagde dus In de gelegenheid was, kennis te nemen, na van dien Inhoud der reeds Ingele verde biljetten kennis genomen te hebben, aan Welten mededeellng had gedaan van de prijzen, waarvoor reeds door anderen ingeschreven was, teneinde hem in de gelegenheid te stellen de door hem in te leveren inschrijving daarnaar te regelen; d. Dat hij In of omstreeks de jaren 1938, 1939, 1930 en 1931 te Breda, belast met den aankoop van visch voor dat corps, op verschillende tijd stippen driemaandelijks van A. W Viseer te ’sGravenhage als gift heeft aangenomen tel kens bedragen, uitmakende vijf procent, althans een zeker percentage van de geldsommen, die aan Visser per kwartaal werden uitbetaald we gens leverantie van visch aan het Tweede Half- regiment He Regiment Huzaren, althans tel kens ongeveer ƒ25, althans sommen gelds, we tende dat die giften hem gedaan werden tenge volge van de omstandigheid, dat beklaagde In strijd met zijn plicht in zijn bediening de visch, benoodigd voor het Tweede Halfregiment He Regiment Huzaren betrok van A. W. Visser, zonder daartoe andere vischleveranciers voor die vischleveranties uit te noodjgen; de beklaagde wordt bijgestaan door Mr. van den Hurk, te Breda. de Dekkers, Amsterdam aan het bericht, dat Ward Hermans de Kamerfractie van de Vlaamsch-Nationallsten-Groep was ultgestooten De vergadering bracht den heer Hermans, die aanwezig was. een warme ovatie. Dr. Bonus wilde over deze kwestie hier liever niet het woord gezien, daar het een blnnen- landsch krakeel was. Nadat door iemand uil echter prof. Burgers, komen. Zeer geroerd deed de heer Ward Hermans, die zei. dat deze zaak ook wel degelijk Groot- Nederland betrof, en eraan herinnerde steeds voor de Dietsche zaak gevochten te hebben een beroep op dr. Borms en op het Dietsche volk. Om kwart over zes uur werd de vergadering gesloten. Onder bet zingen van „Wilhelmus” en „De Vlaamsche Leeuw”, gingen de deelnemers uiteen. Des avonds had nog een gezellige bijeenkomst plaats, terwijl hedenmorgen een autobusrit en wandeltocht werd gemaakt. Beklaagde bekende volledig, doch verklaarde, dat hü nooit iets aan de leverantiers had ge vraagd. ze hadden alles uit eigen beweging aangeboden. De leveranciers als getuigen ge hoord, bevestigden dat zij aan beklaagde voor stellen hadden gedaan. Beklaagde stond overigens zeer goed bekend, maar was voor de verleiding bezweken. De elscb wegens 36 maal valachheld in ge schrifte en voorts wegens het aannemen van giften in strijd met zijn plicht luidde 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf met ont slag uit den dienst. De verdediger M. E. van Zuruwieg-Bergmann, Den Bosch. pleitte de uiterste clementie. Beklaagde was zeer onder den Indruk, be loofde een beter leven te beginnen en vroeg snikkend dat de krijgsraad hem spoedig aan zijn gezin zou willen teruggeven. echter tegen den wil van de geassocieerde westen de overeenkomst van Marche, waar be loofd wérd het katholicisme te handhaven. Oranje’s triumf toen hij Ruwaard van Brabant werd, had den naijver der edelen in de Zul- deljke Nederlanden gewekt. In het belang van de zaak offerde hü toen zün persoon en Uet hü Matthias landvoogd worden. Dit offer mocht niet baten, de Malcontenten der Waalsche provincies sloten de Unie van Atrecht en- verzoenden zich met Parma en den Konlng. De Unie van Utrecht, waartoe oa Antwer pen, Gent en Bruggj behoorden en waartoe de Prins en de stadhouder van Groningen en Friesland en Drente bijtraden, brengt dan ae scheiding tusschen de Waalsche en de Dietsche Nederlanden. Parma veroverde langzaam het. Zuiden der Dietsche Nederlanden, Oranje’s deroe periode is aangevangen. De vrome Zwü- ger, die weer te Delft verbluft, betrouwt op God. 8pr. besloot zijn voordracht met de woorden: ..hy blyve vóór ons het groote voorbeeld.” Van de gelegenheid hebben we echter gebruik gemaakt, om even een kükje te nemen in Sloot- dprp. het nieuwe dorp In den polder, dat aan het verrüzen is. Ook elders zün reeds woningen verrezen, maar de meeste der 130 staan toch in Slootdorp, een vrlendelük plekje te midden van de woestenü die er nu nog rondom is, al is er dan ook al op verschillende plaatsen, en met goed gevolg, van allerlei aangeplant, o.a. kool zaad, dat nu prachtig in bloei staat, rogge, gerst en vooral gras, waarop verleden Jaar reeds schapen geweld hebben en nu ook de koeien al lustig grazen. Het dorp, dat reeds een bevolking heeft van 136 personen en 11 in wonenden (kostgangers) herbergt voor het oogenbllk nog in hoofdzaak bü de Zuiderzeewerken aangestelde personen, die er natuurlük maar tüdelük zün; later zullen de woningen ter beschikking komen van hen. die er zich metterwoon wenschen te vestigen. Behalve een aantal, aan flinke breede straten gelegen woningen, waarvan er vele al geheel ge reed zün. is er ook een groote school in aanbouw, terwül er drie kerken bezig zün te verrüzen. een Katholieke, een Hervormde en een Protestant- scbe. Als men dan bedenkt, dat dat alles staat op grond, die nog geen twee jaar geleden droog ge vallen is (In Augustus as. wordt het twee jaar) dan mag men zeker van een voortvarenden ar beid spreken en ook, voor wat betreft de land bouwproducten. van een meevaller, dat nu reeds de grond zoodanig ontzilt is, dat verschillende gewassen er prachtig groeien. Die ontzllting is wel merkwaardig. Hoewel de dük nog niet gesloten is en er dus nog voortdu rende aanvoer is van zeewater, is toch bet zoutgehalte in het as. Ijsselmeer reeds aanmer kelijk lager dan in het buitenwater. Bulten den afslultdük is het zoutgehalte van het water 1.023, daar binnen nog maar 1.014. Nog tal van andere werken zullen in den nieuwen polder moeten worden uitgevoerd, waaraan men druk bezig is. Zoo moeten er 40 bruggen gebouwd worden, waarvan er op het oogenbllk 17 gereed zün; er moet 245 K.M weg worden aangelegd, waarvan er reeds 80 klaar zün en van de 1000 KM. sloot die er moet worden gegraven zün er al niet minder dan 900 gereed. Ook zün er reeds verschillende sluizen, die ge bouwd moesten worden, daar het waterpeil in verschillende deelen van den polder, in verband met de diepte van den zeebodem, niet hetzelfde is; de sluis bü Kolhom. die de vaarten in den polder verbindt met die in het oude gedeelte van Nqörd-Holland, heeft zelfs een verval van niet minder dan 5 M. wat voor ons land buiten gewoon veel ia. Men is echter Wn sluis zoo te cpnstrueeren, dat ze li tüd kan vol- of leeg loópen. zonder leveren voor zich in de slujsroll schepen. En nu de afslultdük zelf. Elgenlük zün er twee afslultdüken, een tusschen de Noord-Hollantjfche kust tot aan de Westkust van Wieringen, die 2200 M. lang Is en «cn van 29 625 M. van Wle- ringens Oostpunt tot aan de Frlesche kust De Uk. werd in 1924-35 ge wordt sedert 1927 gewerkt. Zaterdag. Zondag en Maandag werd te Utrecht dc derde Dietsche Landdag gehouden Uitgaande van de Nederlandsche Unie. De deelnemers werden Zaterdagavond half zes ontvangen in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, waar allereerst Dr. M. Minnaert, als voorzitter van het inrichting» comité een woord van welkom sprak. Verdei voerden nog het woord Prof. H. Burger, voor zitter der Unie en Dr. August Borms. Vervolgens werd een wandeling door de stao gemaakt, waarna men weer büeenkwam in de bioscoop „Olympia” tot het büwonen van een avond van moderne Nederlandsche filmkunst. b. dat hü ten tijde en plaats onder a. ge noemd opzetteUjk heeft gebruik gemaakt van de daar omschreven valsche geschriften, na dat de onder de punten 1 tot en met 36, ge noemde gequlteekde rekeningen voorzien van het door hem, beklaagde, valschelük opge maakte onderschrift, door hem waren voorge legd aan den commandant van het Tweede Half- reglment Huzaren ter goedkeuring van het totaal dier rekeningen en dezé totalen uitelnde- Hjk over te leggen aan den Minister van Defensie. Om drie uur begon de algemeene vergadering die geopend werd met het zingen van JOk Vlaamsche Leeuw.” Voorzitter was wederom Prof. H. Burger, die cgnk bracht aan de medewerkers aan dezeq Dketschen Landdag. De heer P J. Urzl, secretaris, bracht verslag uit en herdacht met warme woorden het over leden lid, Mr. P. W de Konlng. Daarna was t woord aan Prof. A, Vlamynck Kiel, die een rede hield over vlschhandelaar W. A. Visser te Den Haag en den groentenhandelaar A. C. v. d. Bliek giften heeft in ontvangst genomen voor het bü- staan van den eersten beklaagde in het plegen der malversaties. Zaterdag werd te Oostzaan door dijkgraaf en heemraden van den Polder Oostzaan bermen verhuurd van den Noorder IJ- en seedük tus schen de gemeenten Amsterdam en Zaandam. De opbrengst bedroeg ƒ245. Vüf jaar geleden brachten dezelfde bermen een bedrag van Een vriendschappelijke verhouding tusschen Nederland en België, zoo begon spreker wordt door niemand vuriger begeerd dan door mü Ook uit Dietsche overweging. In den na-oorlogschen tüd wordt de staat kunde der Nederlandsche regeering beheerscht door het streven naar „toenadering”, naar triendschap met België tot eiken prüs Deze staatkunde is een voortdurende mislukking ge weest. Zoolang In België het Fransch sprekend volksdeel nog een rest van zün macht over Vlaanderen heeft behouden, zoolang zal de on rust blüven. Zoolang ook zal dat volksdeel steun zoeken, steun moeten zoeken bü Frank rijk en vüandlg staan tegenover Nederland. Een Nederlandsche staatkunde, die deze ver houdingen miskent, is bü voorbaat met lam heid geslagen. Spr. herinnert aan de lange rü van onwel willendheden, die de Belgische regeering zich jegens ons land heeft veroorloofd, nadat in Versailles haar aanslag op ons grondgebied en onze souvereiniteit was mislukt. De Belgische staatkunde noemt spr. doelbewust en krachtig en waar zü met onze Nederlandsche belangen In botsing komt, zonder mededoogen. Als voor beelden noemt spr. de verbetering vsn den vaarweg van Holland naar Maastricht en Luik en den eisch van het Moerdükkanaal. De gezindheid van de Belgische regeering ten aanzien van ons land is een onvermüdelük ge volg van de machtsverdeling in den tweerassi- gen Belgischen staat De Belgische regeering kan geen vriendschap gevoelen voor Nederland en het strekt haar tot eer. dat zü geen vriend schap huichelt. Haar staatkunde is gericht op Frankrijk Het Moerdükkanaal is niet alleen een Belgische, maar ook een Fransche wensch. Op een Rijnkanaal, dat de grens kruist, ver liest Nederland de bescherming van het begin sel, dat voor de nationale tusschenwateren geldt. Het is nauwelüks te gelooven, dat de leider onzer buitenlandsche staatkunde van het Moerdükkanaal alleen een economischen kant heeft ontdekt en dat hü het weigeren van een de grens kruisend, gesloten kanaal toeschrijft aan de plaagzucht züner landgenooten. Zooals dat reeds meerdere malen geschied is, werd Vrüdag door de Directie der Zuiderzee werken weer eens een bezoek aan de werken georganiseerd voor de pers, om op die manier het Nederlandsche publiek van den stand der werkzaamheden op de hoogte te kunnen houden. Ditmaal had het bezoek vroeger plaats, dan aanvankelük in de bedoeling had gelegen, een gevolg van het feit, dat het werk zoo voorspoe dig verloopen is. Men had gedacht ongeveer in het midden van den zomer het laatste gat in derr afslultdük, dat bü De Vlieter, dat een kleine drie kilometer groot was. geheel dicht te krü- gen. waarmee dan het bestaan der Zuiderzee tot het verleden zou behooren; het gunstige weer dat we gehad hebben en vooral het weinige stormweer is echter oorzaak geweest, dat het werk veel voorspoediger voortgang heeft gehad, zoodat vermoedelük reeds as. Donderdag de Zuiderzee „dicht” zal zün. Verschillende excur sies. die waren aangevraagd en in den loop der volgende twee maanden zouden plaats hebben, moeten nu alle bespoedigd worden, waardoor het op het oogenbllk een drukte is van belang. Door den Wieringemeerpolder, die we bü Aartswoud binnen gingen, en bü den Oever weer verlieten, zün we per autobus den afslult dük opgereden, tot aan het, nu nog ongeveer 300 M. groote gat. De excursie werd beëindigd met een bezoek aan bet eveneens bijzonder schoone buiten „Vredenhof", waar de bewoners, de heer en mevrouw Blankenberg!) den bezoekers een thee aanboden, en daarmede den mooien dag op hartelüke wijze sloten. Om negen uur begonnen in het „Gebouw ▼oor K. en W.” de afdeellngsvergaderingen. Voor de historische afdeeling sprak Pater Dr. A. Stracke 8J. over den Merovingischen tijd. 8pr. wees o.m. op het verschijnsel, dat de Ne derlandsche historici de Merovingische periode, waarin de Kerstening van ons land valt, niet zelfstandig hebben bestudeerd. De Franschen en Dultschers die dit wel deden zün er meestal naast. Een zeer belangrijke en Interessante bijeen komst was die der Economische afdeeling. waar achtereenvolgens spraken de heer H. Vinde- vogel, lid der Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers, de heer J. Bommer, secretaris van den Ned. Natlonalen Woningraad en Ir. H. J. Boon, ingenieur bü het Prov. en Gem. Utrechtsche StroMnleveringsbedrüf. De heer Anton van Duinkerken sprak voor de Pers-afdeeling en hield een inleiding over de Pers in Rüks- Nederland ten opsiche van Vlaanderen. Zeer veel belangstelling was er voor de Jeugdsectle waar niet minder dan aea inleiders waren. Mej. G. Frank, Amsterdam, sprak over .Nationalisme in Vredestijd”, de heer L. Mei link, Amsterdam, leidde t onderwerp „Trekken in Noord-Nederland” in, de heer O. Verhaegen, Antwerpen, het onderwerp „Wezen en werking van het Vlaamsch-Nat.-Jeugdverbond, de heer B Stevens, Gent, had als onderwerp gekozen „A. VB.-be weging in Vlaanderen", mej. C. Thiel, Merelbeke voerde het woord over „Vrou- welük jeugdwerk in Vlaanderen”, terwül ten slotte mej. B. Vriesman over .Dietsche Bewe ging” sprak. Na een inleidend woord over de bronnen der levensbeschrüvng van den Prins en de talrijke geschriften over hem zegt spr., dat het hem er alleen om te doen is, aan te toonen. dat Wil lem van Oranje zün geheele leven lang geüvera heeft voor een staat, de alle Nederlanden zou omvatten. Zün eerste optreden is dat van een Bourgondische edele, die protesteert tegen oe uitschakeling van het element, dat tot dan toe de leiding van de regeering gehad had. De Prins wil. dat de Raad van State algemeene regeeringsraad zü. De houdng van Oranje dat komt duldelük naar voren, als hü tegen Alvu naar de wapens grijpt, is verder d'e van een Duitsch .Btandeslierr” of vorst, die handelt naar het voorbeeld van Maurits van Saksen, met wiens dochter de Prins overigens getrouwe was. Het doel van zün tochten is altüd Brabant en als hü naar Holland komt, onder den druk der Watergeuzen en terug- keerende réfugiés eenlge steden zijn partü ge keken hadden, aan is zün doel verdraagzaam heid en godsdienstvrede om tot samenwerking met alle Nederlanden te komen. Zün polities is die -van de algemeenheid, nu echter ge steund op bet principe der voikssouverreinlteit De Calvinisten in Holland en de ultra s in Vlaanderen beeft hü niet kunnen in toom houden al was hü xelf tot het Calvinisme over gegaan en bereikte hü In de tweede Unie van Brussel de gelükstelling van beide godsdiensten. De Pacificatie van Gent stelt de eendracht en de algemeene Unie voorop en houdt zich op religieus gebied aan bet status quo. De kwes- die oodertusachen belangrijker geworden was dan de nationale politiek, werd als eura poste rior terug gesteld. Do Staten-Generaal sloten Thans wordt aangestuurd op een Nederlandsch Belgische tolunle. En wü houden ons hart vast bü de gedachte, dat onzerzüds over deze zaak wordt onderhandeld door een minister, die aan het Moerdükkanaal den pol it leken kant niet heeft gezien. Zes jaar lang reeds vertoont ons land het tegennatuuriüke schouwspel van een volk, dat zün internationale rechten met hand en tand moet verdedigen tegen zün eigen regeering. De geestesgesteldheid van den minister vin den wü ook nog in volgende jaren terug bü sommigen van hen, die de beroeringen van dien tüd sterk hebben mee doorleefd. Oók zij. die tegelük met den heer Van Kamebeëk minister waren, zün aan de psychische besmet ting niet ontkomen. Zie de houding van de heeren Heemskerk en Colün tijdens de behan- 7 van het verdrag in de Kamers. Men denke ook aan de benoeming van den heer Beelaerts als minister. De „hersenschim men” van 1929 werden werkelükheid in 1931 en onze regeering heeft zich laten aftroggelen, het geen zü twee jaar tevoren reeds wist, dat „door de natie zou worden gewraakt”. Het landsbelang vraagt om een minister, even achtenswaard als de heer Beelaerts, maar cerebraal vrij staand tegenover België. Op ons nationaal werkprogramma voor de eerstkomende Jaren moet een voorname plaats worden ingeruimd aan het vraagstuk Bergen-op-ZoomScheldehaven en de daar mee samensangende kanalisatie van West Brabant. Een nieuwe Rün-Schelde-verblndlng kan voorloopig niet meer aan de orde komen. Maar onze eigen Brabantsche plannen hebben daar mee niet van doen. Intusschen zal Antwerpen tot de nuchtere werkelükheid teruggekeerd, een Rijnverbinding door het Kreeberak als een ge schenk des hemels aanvaarden. Echter tegen den prijs der wederkeerigheid. Spr. besloot zijn boeiende voordracht met te wijzen op het grievende onrecht den Vlamingen aangedaan door de achterstelling van hun schoone moedertaal. Het is ook hard te moeten vaststellen, dat zü het Nederlandsch belang beter hebben gevoeld dan onze regeerders. Een enthousiast applaus volgde op deze rede, waarna dr. Borms. die tüdelük het voorzitter schap waarnam, den spreker een hartelük woord van dank bracht. Bü het debat, dat nu volgde, herinnerde dr. Inleider was dë beer A. van Domburg, die een vluchtige schets gaf van de^jp wording zünde Nederlandsiche filmkunst enADeciaal op oe verdiensten en fouten van de cineasten Joris Ivens en Jan Tennissen wees. Van Joris Ivens werden daarna vertoond ..De Zuiderzeefilm” en „Helen” (fragment uit „Wu Bouwen”), terwül van Jan Teunlssen het brtl- lante filmwerkje „Pierement" te zien werd gegeven. De aanwezigen waren over het gebodene zeei enthousiast. Zondagmorgen werd voor de katholieke deelnemers in de kapel van het ziekenhuis ,jBt. Joan de Deo” door den Weleerw. heer Genu- dün een H. Mis gelezen. E. Dat hü tn of omstreeks het jaar 1930 te Breda, belast met bet houden der aanbeste dingen van de leveranties van levensmiddelen ten behoeve van het garnizoen Breda en van bet ontvangen van inschrijvingen voor het recht van het weghalen der spoeling voor het Tweede Halfregiment He Regiment Huzaren, op vier verschillende tijdstippen, althans meer dan eens. kwartaalsgewüze van A. van der Bliek heeft aangenomen giften van f 35, 1- thans giften In geld, wetende dat zü werden gedaan tengevolge van de omstandigheid, dat beklaagde in strijd met zün plicht in zün be diening ter gelegenheid van de driemaandelük- sche aanbestedingen van groenten, te leveren aan het garnizoen Breda en het in ontvangst nemen van inschrijvingen voor het recht het weghalen der spoeling van dat corps. Van der Bliek had in ontvangst genomen boven bet inschrijvlngsbiljet voor die groentenle veranties en voor het recht van weghalen der spoeling, een ot twee extra inschrijvingsbiljet- ten, waarop een andere inschrijvingsprijs ver meld was, dan op de offlcleele Ingediende met het oogmerk, dat beklaagde, indien zulks voor van den Bliek voordeel kon opleveren, bü ge legenheid van het aflezen der biljetten, bü de aanbesteding zou afleaen Inplaats van het bil jet dat uit de bus gekomen was, een der door v. d. Bliek ingeleverde biljetten en dan het langs regelmatigen weg Ingediende biljet door hem. beklaagde, sou worden aebtergehouden. In deze zaak zün rijf getuigen gedagvaard. De beklaagde wordt bügestaan door Mr. K van Zinnlcq Bergmann, uit Den Boech. Aan den tweeden beklaagde K. H. B. wordt beweging werd de tafel voor en sprak nu woord. Een bezielende toespraak hield Dr. Borms, die de strutters in de kerkers herdacht en hun warme hulde bracht. Vervolgens spraken nog Dr. Moller, Tilburg en de heer Veldkarau, Roosendaal. Den len luitenant G. J. van D. wordt in de zeer uitvoerige dagvaarding ten laste gelegd: a. dat hü in of omstreeks de jaren 1937, 1938, 1939, 1930 en 1931 te Breda, terwül hü de functie uitoefende van administrateur van het Tweede Halfregiment lie Regiment Huzaren, op de ge- quiteerde rekeningen, af gegeven door den slager A. J. van de Goorbergh wegens leveranties door dezen gedaan aan genoemd halfregiment, aan de achterzüde heeft gesteld de valsche verkla ring en deze met zün handteekening heeft onder- teekend, dat de In de rekeningen vermelde hoe veelheden boterhamspek in orde waren ge weest. terwül hü wist, dat steeds van die hoe veelheden slechts de helft, althans ongeveer de helft, geleverd was. met het oogmerk d' i valschelük opgemaakte geschriften te gebrui ken als echt en onvervalscht, ter verantwoor ding aan den Minister van Defensie van in voornoemde kwaliteit door hem gedane uitgaven voor levensmiddelen ten behoeve van meerge noemd corps, uit welk gebruik nadeel kon ont staan voor het Tweede Halfregiment He Regi ment Huzaren, althans voor het Rük. Niet minder dan 36 gevallen van dezen aard worden achtereenvolgens opgesomd. Verder wordt ten laste gelegd: In een der schoonste streken van ons land, de waterrüke Vechtstreek, liggen meerdere fraaie buitengoederen, die hun, die eenlg oog hebben voor natuurschoon of fraaien bouw, bü een bezoek eenlge verrukkelüke uren zouden bezorgen. Büna alle zün echter door particu lieren bewoond en zoodoende voor het publiek niet opengesteld. Er zün echter uitzonderingen. Eén hiervan Is het prachtige „Over-Holland". dat eenlge Jaren terug in het bezit is gekomen van de stichting „Het Utrechtsch Landschap”. Deze sympathieke instelling, die beoogt het natuur schoon in onze provincie zooveel mogelük on geschonden te bewaren, heeft een groote som gelds büeengespaard. om het buitengoed te kunnen aankoopen. daar toentertijd gevreesd werd, dat het in verkeerde handen zou komen en voor afbraak en vernietiging zou zün be stemd. Dit zou voor geheel het natuurschoon van de geheele Vechtstreek een begin van on dergang zün geweest, daar, als één bulten In verkeerde handen komt, ook de andere licht tot ondergang gedoemd zün. Vandaar dat deze overname van „Over-Holland” met behulp van een leenlng bü vooraanstaande Amsterdammers een bijzondere geste der stichting is. De Vecht streek helaas als lustooëd ~MWW^>rdlg te weinig bekend aan en bezocht' doof'Tte groot* stedelingen heeft voorloopig baar schoocM held behouden. „Over-Holland” nu, bet fraaie buiten van 25 H A. grootte, met zün stülvol huls en fraaie natuur, staat wél voor het publiek ter bezich tiging open. Aan dit schoone buiten hebben de vertegenwoordigers der diverse bladen Zater dag een bezoek gebracht, op uitnoodiglng van ..Het Utrechtsch Landschap”, aan welke ex cursie o. m mede werd deelgenomen door de heeren Evenwün de Lange, burgemeester van Maam en secretaris der stichting. E. V. d. Vel de, burgemeester van Loenen, G. D. Basteri. voorzitter van de V. V. V. „De Vechtstreek”, en jhr. E. de Jonge, tuintechnicus te Doorn. Na genoten te hebben van de gastvrijheid van Loenens burgemeester, heeft men in een prettig bootje den kleinen tocht naar het land goed ondernomen en dit bezichtigd. Het kostbare buiten, dat destüds^ is aange kocht voor de som van 130.000.ia magni fiek aan de Vecht gelegen De bouw van het huls zelve dateert van hst einde der 17de eeuw, toen na de vernieling door Lodewük XIV de rüke Amsterdamse!» patriciërs zich bulten de stad vestigden. En zü wisten iets schoons tot stand te brengen en de juiste plaatsen uit te kiezen! Het gebouw zelve met zün prachtigen bouwstül en rüke inrichting is zeker de be zichtiging waard, maar daarboven meer nog de tuin van enormen omvang. Men moet het zelf zien, om deze natuur vol komen te kunnen bewonderen. Imposant is de schoonheid der plekjes van bosch en griend en water. Hier Is, in dezen tüd des jaare, wel licht het mooiste plekje van ons aan natuur schoon zoo rüke land Zooals wü reeds schreven, staat dit riant gelegen bulten ter bezichtiging open. Een leder kan en mag hier genieten van deze frissebe heerlükheld. En toch was büvoorbeeld het be zoek verleden jaar erg gering. Het is alsof de menschen zoovelen trekken immers des zo mers naar buiten niet weten, dat hier een plekje grond is van zeldzame bekoorlükheld. Of anders negeeren zü dit zoo gemakkelük te bereiken genot. WU1 „Het Utrechtsch Landschap” door dezen aankoop nog immer de schulden boven bet hoofd heeft zweven, is zü. naast schenkingen en subsidies, aangewezen op de bezoekers, die bet noodlge geld ter rentebetaling en aflossing tezamen storten. Van het dubbeltje, dat elke bezoeker voor een toegangskaart aan het res taurant „De Kampioen” te Loenen of aan bet u i buiten zelf, betaalt, hangt het af of de stich- Xlng niet in grooter moeilükheden zal komen. Geniet u eens een Zondag op een edele ma nier van de natuur. Drinkt u een kopje thee minder in de restauratie, die bü „Over-Hol land”. zoozeer door Marie van Zeggelen in baar werk .J> Plaatsen aan de Vecht" ge roemd, aanwezig is. Gaat eens genieten van „Over-Holland" aan de frissche Vecht met zün mooie landschap I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6