ONS BLAD I WAT NU IN DUIT3CHLAND? Brand op den Balkan? Onlusten in Bombay lersch verzet tegen Engeland 1 E Het nieuws van heden MOEILIJKE TAAK VOOR HINDENBURG Uitbreiding van vraagstukken gewenscht Bulgarije kan niet betalen AMERIKAANSCHE GRAP Mislukte staking in Spanje Toestand toch niet zeker DE BAROMETER Mac Donald over Lausanne JOH. LAUWERS ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 126 DINSDAG 31 MEI 1932 CROMWELL IN SPE afgetreden. Ook Hitler ontvangen GRUWELIJKE VONDST DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Kabinet-Wettarp Bomaanslagen te Belgrado NA ZESTIEN JAAR Hitler in audiëntie LAUSANNECONFERENTIE DE Uitnoodigingen verzonden DE Contracten geteekend Inlandsche buurman aangehouden OPENLUCHT-THEATER IN ENGELAND DE LEGERSTERKTEN DE LA CIERVA TE BREMEN Koningin Elisabeth bekijkt V riendschapsbetuiging aan Engeland Veertig soldatenlijken te Konstanza Een kabinet der middelpartyen onder leiding van graaf Westarp? Wordt Westarp Rykskanselier Nieuw Amerikaansch Ontwapeningsvoorstel Naar een grondwet in Portugal Nationaal socialisten absolute meerderheid DE MOORD OP MEVROUW WEINTRAUB VERKIEZINGEN OLDENBURG Zaterdag 18 Juni landing op het vliegveld Twente, daarna naar Waalhaven --- „ZEPPELIN” KOMT Staking der jaarlijksche betalingen Na zes jaar dictatuur Negers candidaat voor het Presidentschap PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers Krijgsgevangene terug zich in den spiegel voor zy zal optreden in het openluchtspel dat op een der Engelsche eilanden wordt opgevoerd Minimum troepensterkte voor binnelandsche orde en landsverdediging Dooden en gewonden Het WeerwaRMMMi Hitler acht de Hohenzollern van geen beteekenis NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD TELEFOONNUMMER 433. KABINET-BRUENING HET voorstel betreffende de GraweiUke vondst in Roemenië. voor den KrUgs- Breda te o o Binnenlandsche politiek vernemen der kabinet»- x haar werk- Hoocste stand op Dinsdag 9 sn v-m.: m Ie raak grooter te zien dan tot nog toe het was." Nat.-socialisten behalen de absolute meerder heid bU de verkiezingen in Oldenburg. Te Amersfoort heeft een man een aanslag ge pleegd op het leven van zijn vrouw. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per losse regel 20 c.; Ingez. med. 40 c. per regel; idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. MADRID, 30 Mei (Reuter). Officieel wordt medegedeeld: De algemeene staking die In ge heel Spanje op touw was gezet, kan gis mis lukt worden beschouwd, ofschoon communis tische en syndicalistische elementen er toch in slaagden hier en daar onlusten te verwekken. Zoo wordt os. medegedeeld, dat verschillende personen getracht hebben een kerk In brand te steken. De opzet mislukte echter. Alle openbare vervoermiddelen en bedrijven worden door de politie bewaakt. manifest heeft geen pdlltieke strekking voornamelijk gericht tot de regeerende 250 Revolvers en 30.000 patronen op het as. „Meerkerk” in beslag genomen. Schoonzoon pleegt te Etten een moordaanslag op zijn schoonvader. OLDENBURG. 29 Mel. (V.D.) De samenstel ling van den nieuwen Oldenburgschen landdag zal er op grond van de offlcleele berekening als volgt ultzlen: (Tusschen haakjes de vorige aantallen zetels). D. N. V. P. 2 (2) B. P. D. 9 (11) 8. A. P. 0 (0) Comm. 2 (3) Nationale vereenlglng 0 Staatspartij 1 (1) Landvolk 1 (1) Nat. Soc. Partij 24 (19) Centrum 7 (9) Totaal 46 48) De vermindering van het aantal mandaten staat In verband met den veranderden klesdee- ler, die berekend wordt uit het aantal uitge brachte stemmen. De Nat Soc. party heeft thans dus de abso lute meerderheid in den Oldenburgschen Land dag veroverd- Zon op 4.47, onder 9.09 NJ«. Zater dag 4 Juni, vjn. 1038 Licht op 93». elke auto ht) Mgr. J. H. Goumans benoemd tot Apostolisch Prefect van Bandoeng. ■ygjg werd die w.o. BERLIJN, 30 Mel (VD.) Het RUkskabinet heeft zijn zitting van hedenmorgen besloten in rijn geheel af te treden, indien de Rijkspresident ap het standpunt blijft staan, dat hy gisteren tegenover den Rljkskanselier heeft ingenomen. Als gevolg hiervan heeft dr. Brüning bij zijn bezoek aan den Rijkspresident von Hindenburg het ontslag van het geheele kabinet aangebo den. Ds Rijkspresident heeft de ontslag-aanvrage aanvaard. BERLIJN. 30 Mel. (W. B.) Betreffende Hin denburg’s onderhoud met de soc.-dem. leiders wordt vernomen, dat Hindenburg krachtig be klemtoond heeft, natuurlijk de grondwet te zul len beschermen. Vermoedelijk zal hij dus een kabinet willen vormen, dat met een parlements- meerderheld tracht te regeeren en dat. evenals het vorige, er niet heelmaal zonder noodveror deningen zal kunnen komen. Hindenburg zou wederom aan het kabinet van het midden den ken en wel onder leiding van graaf Westarp, die tot de volksconservatieven behoort. Hinden burg hoopt den nieuwen rykskanselier reeds Woensdag te benoemen, zoodat mogeiykerwys reeds tegen het eind dezer week een nieuw ka binet gereed is. zaamheden waarschyniyk voorlooplg uitstellen. wy vernemen nader over Hitler’s bezoek: Terwijl het onderhoud met de socialisten maar kort duurde, vertoefde Hitler en Goering wel drie kwartier by den RUkspresldent. en daarna vermoord hebben. Ook het HJk van een vrouw is gevonden. Men vermoedt, dat de herbergier ook deze heeft gedood. j. Een uitgebreid onderzoek Is Ingesteld. LONDEN. 30 Mei (Reuter). In het Lagerhuis werd heden officieel verklaard, dat de zes Young-mogendheden de uitnoodigingen voor de Lausanneconferentle aan de andere mogend heden. die geïnteresseerd zyn bij de Dultscbe herstelbetalingen. nJ. Tsjecho-Slowakye, Grie kenland, Polen. Portugal, Roemenië en Joego slavië, alsmede aan de regeerlngen van de Brit tons, in zooverre ze er by betrokken Indische regeering hebben ver- BERHJN, 30 Mei. Naar van welingelichte zyde wordt vernomen, zal rykspresldent Von Hindenburg de leiders der verschillende frac ties uitsluitend ontvangen om op de hoogte te worden gesteld van de meenlngen die by de verschillende politieke partyen omtrent den huldigen polltleken toestand bestaat. De ryks presldent sou niet voornemens zijn een der partijleiders met de kabinetsformatie te belas ten doch zou de opdracht willen geven aan een persoonlijkheid, die zyn vertrouwen heeft en die geen kabinet vormt, dat aan bepaalde politieke partijen verbonden Is. Men verwacht, dat de Rijksdag tegenover zulk een kabinet een af wachtende houding zal aannemen. Indien een motie van wantrouwen tegen het kabinet wordt aangenomen, zal de Rijksdag ongetwyfeld wor den ontbonden. Wat Briinlng betreft, heeft de Rykskanselier den wensch geuit, geen aandeel aan de vor ming van een nieuwe regeering te hebben. Men wijst echter op het voorbeeld van Stresemann, die Indertyd na zyn kanselierschap van hon derd dagen zich eveneens wilde terugtrekken, doch tenslotte de portefeuille van Buitenland- sche Zaken aanvaardde. Men gelooft dat het van de persooniykheld van den nieuwen ryks kanselier zal afhangen of Briinlng niet mis schien toch een functie In het nieuwe kabinet zal aanvaarden. Brüning zal overeenkomstig den wensch van den rykspresldent de loopende K-’.-.on verder voeren, ofschoon hij aanvankelijk besloten was, reeds vanmiddag met verlof te gaan. De Rijksdag zal vermoedelyk op een tateren datum dan den aanvankelijk vastgestelden Oden Juni bijeenkomen. Trebiongr-al tusschen Den Haag en Voorscho ten één gewonde. ATHENE, 30 Mei. (V.D.) De Bulgaarsche regeering heeft de regeering van Griekenland gisteren medegedeeld, dat zij niet In staat is den komenden termijn der herstelbetalingen tijdig af te lossen. SO KRAB A JA, 28 Mel. (Aneta). Een Inland sche buurman van de vermoorde mevrouw Wein traub. een bekend koppelaarster, is gearresteerd In verband met het feit, dat gebleken is. dat hij hoogloopende ruzie met de vermoorde heeft gehad. De verdachte heeft nog niet bekend. BOEKAREST, 30 Mei (Reuter). BU de af braak van een bouwvallig huis In Konstanza. zyn veertig skeletten gevonden. Uit gevonden unlformoverbiyfselen wordt afgeleid, dat men te doen heeft met de lyken van Roemeensche soldaten uit den tyd van den wereldoorlog. Indertyd was in het thans afgebroken huls een herberg, een publiek huls, gevestigd. „Volgen- een Roemeensch blad zouden de Roemeensche soldaten door den herbergier, een man te onderhouden en aüe wapenen. Bulgaar, stelselmatig naar zyn huls zijn gelokt MacDonald sprak voorts nog over de binnen landsche situatie van Engeland. „Ik hoop dat niemand een verkeerde tneenlng over de positie van Engeland beeft. De vorming van een nationale regeering heeft Engeland uit een zeer ernstige crisis gered. Het gevolg Is, dat de nationale regeering een naam en een ver trouwen heeft verkregen, welke merkwaardig genoemd mogen worden. Ondanks onze moeliyk- heden treft de storm ons in werkelykheid min der dan eenig ander land, hoewel wy stevig ge troffen zyn en steeds nog hard getroffen wor den. De voorwaarden voor ons succes zijn ech ter aanwezig." DUBLIN, 30 Mel. (VD.). De lersche minister ▼oor Handel en Industrie, Lemass, heeft gisteren in een te Cork gehouden rede aangekondlgd. dat Ierland de jaariyksche betalingen aan Enge land als schadevergoeding aan de voormalige Engelsche grondbezitters In Ierland zal staken en dat Ierland van Engeland terugbetaling van een teveel betaald bedrag van dertig mlllloen pond sterling zal eischen. Lemass verklaarde In zijn rede, dat de Jaar- Hjksche betalingen drie mlllloen pond sterling per jaar bedroegen, die thans in Ierland zoude: biyven. Het geld moest opgebracht worden door de lersche farmers om eigenaars van den grond te worden die vroeger behoorde aan de rijke Engelsche landheeren, die ruimschoots winsten uit hun grond hebben getrokken Het bedrag ▼an dertig mlllloen pond sterling, dat thans van Engeland werd teruggeëlscht. had Enge land onrechtmatig verworven en was door Ier land onder den dwang der overeenkomsten te ▼eel betaald. LISSABON. 30 Mel. (V. D.) Ter gelegenheid van den zesden verjaardag van het dictator schap ▼an generaal Carmona is gisteren de nieuwe ontwerpconstltutle gepubliceerd als grondslag voor openbare discussie. De voor naamste bepalingen der nieuwe grondwet zyn dat de president der republiek gekozen wordt ▼oor een ambtsperiode van zeven jaar. De Staatsraad bestaat uit tien leden, die tezamen de regeering vormen. De nationale vergadering bestaat uit negentig leden, die voor een periode van vier jaar worden gekozen. Zjj zal worden bijgestaan door een Kamer, die is samengesteld uit deskundigen op verschillend gebied, die de nationale vergadering van advies sullen die nen. Nieuw Amerikaansch legers terkten. Na (Jp contracten geteekend zyn, Is onmlddel- iyk daarop de datum waarop de landingen sul len plaats hebben, vastgesteld. Deze datum Is Zaterdag 18 Juli as. Des ochtends zal de lan ding geschieden op het vliegveld Twente en des namiddags te Rotterdam-Waalhaven. Tusschen deze landingen zal de „Graf Zeppe lin" een wyde rondvlucht ook bulten onze grenzen maken, waaraan voor passagiers de gelegenheid bestaat deel te nemen. Ten behoeve van deze landlngstochten heb ben de Rotterdamsche Aero Club, de Nationale Luchtvaartechool. de N. V. Luchtvaartterrein Twente en Jac. Kleiboer s Organisatie een cen traal bureau Ingericht hetwelk gevestigd is in het gebouw Handel en Nyverheld, Coolslngel 75-79 te Rotterdam, tel. 24820. BREMEN, 30 Mei. (Reuter.) Zaterdagmiddag kwam het autogyro-vUegtuig van den Spanjaard De la Clerva, uit Amsterdam komend, hier aan. De Focke-Wulfvliegtulgfabrieken alhier heb ben nJ. naar het patent van De la Clerva even eens een autogyro-vUegtuig laten bouwen, waarmee in tegenwoordigheid van den Span jaard een geslaagde proef werd genomen. Den tweeden keer steeg De la Clerva zelf op met het Duitachc toestel. Door zyn behendige de monstraties verwierf hd grooten byvaL De malversaties raad. Den maatstaf voor de berekening der ieger- sterkten vormen de ontwapenlngsbepallngen der vredesverdragen voor Centraa-Euro- pa, volgens dewelke de troepenmachten alleen mogen dienen voor de binnenlandsche orde en de grensverdedlging. Op de basis van dit Amerikaansche voorstel is thans door de Amerikanen gepoogd een alge- meenen sleutel uit te werken voor de vaststelling der legersterkten in de afzonderiyke landen De Amerikaansche berekeningsformule is bui tengewoon Ingewikkeld. Zij berust hoofdzakeiyk op de berekening der voor de binnenlandsche orde noodzakeiyke legersterkten, houdt echter ook rekening met koloniale belangen, lange grenzen, nationale verdediging en een reeks an dere factoren. Naar 'medegedeeld wordt, stuiten deze bespre kingen echter op moeliykheden, aangezien de Fransche delegatie vóór de vorming van de nieuwe Fransche regeering niet gemachtigd is tot ver gaande onderhandellngen of beslissin gen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. TEL: ADMINISTRATIE 433, REDACTIE «33 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 7. Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door de N.V- Drukkerij De Spaarnestad Haarlem J I I BELGRADO, 30 Mei (V.D.) In den afgeloo- pen nacht tegen half drie zyn te Belgrado twee bommen ontploft. Eén voor het nieuwe gebouw van de Skoeptsjina, de geheime politie, en één In de nabijheid van het station. Een derde bom werd gevonden in de nabijheid van het redactlegebouw van de „Politica”, doch kon onschadelijk gemaakt worden vóór zy tot ontploffing kwam. Ongeveer tezelfder tijd werd op het kruispunt, waar zich het minis terpresidium. het ministerie van financiën, het ministerie van oorlog en de militaire academie bevinden, een man gearresteerd, die in een doos een vierde bom by zich droeg. Door de ontploffingen werd slechts geringe materleele schade aangericht. In den loop van den morgen Is nog een aan val personen gearresteerd. In politieke kringen gelooft men dat de aanslagen een antwoord zijn op het artikel, dat gisteren in de „Wreme* is verschenen en waarin de vestiging van een krachtige nat tonaal-socialistische beweging lp Joego-Slavlë wordt geëischt. CHICAGO. 30 Mei (VD.) Het Congres der communistische partij heeft in het Coliseum te Chicago gisteren een zitting gehouden, waaraan twaalfhonderd afgevaardigden deel namen. Officieel werd uitvoering gegeven aau bet voornemen om voor het presidentschap der Vereenlgde Staten 'wee negercandidaten te stellen. Voor het presidentschap werd can didaat gesteld de neger William Foster en voor het vice-presidentschap de neger James W. Ford. Na afloop van de congrezittlng een groote openbare meeting gehouden, bezocht was door tienduizend personen, vele neeer« - 1 i ALKMAAR FREIBURG, 29 Mel (W.B.) Oskar Daub mann, die na zestien jaar krijgsgevangen schap dezer dagen te Palermo was aangeko men. heeft de reis vla Napels voortgezet en is vandaag te Freiburg aangekomen, zyn ser geant uit den tyd van den wereldoorlog was hem tot Chlasso tegemoet gereisd. Aan het station Freiburg wachtten dulzen. den menschen Daubmann op, onder wie ook vele Inwoners van zyn geboortestadje Endln gen. Toen de burgemeester van Endlngen hem by het uitstappen wilde verwelkomen, vlei Daubmann flauw; hy bleek zeer verzwakt te zyn door de bovenmenschelyke Inspanning op zyn vlucht en was bovendien psychisch diep geschokt. Men bracht hem naar het station* gebouw, waar hy langzaam weer tot bewustzijn kwam. Treffend was het weerzien van zyn ouders en overige familieleden. Daubmann gaf den wensch te kennen, dat men van offlcleele ontvangst zou af zien; per bracht men hem naar Endlngen, waar zich met een zware koorts te bed moest be geven. Het huis van Daubmann’s ouders wordt door een geweldige menschenmenlgte belegerd, die nog altyd hoopt, dat zy den zoo wonderbaar lijk teruggekeerde zal kunnen verwelkomen. Daubmann wist, na jarenlang als dwang arbeider In Fort Constantin (Algiers) te heb ben gewerkt, vorig Jaar December te ontsnap pen. Op een paard, dat hy zich had weten te bemachtigen, was hy zoo ver aan één stuk doorgereden, tot het dier onder hem Ineen stortte. Vier maanden leefde hij van niets an ders dan sinaasappels, citroenen en dadels Tenslotte bereikte hy de Noord-Afrlkaansche kust, waar hy ’s nachts In een Italiaanse!) schip klauterde. Op het smeeken van den vluchteling zag de kapitein ervan af, de politie op de hoogte te stellen. Tot Napels beeft Daub mann zich bedelend er doorheen geslagen. BERLIJN, 30 Mel (W.B.). De te Beriyn aan wezige bestuurs leden der Cen- trumsfractie ▼an den Ryks- dag, alsmede die van het waar nemend bestuur, kwamen heden avond om half 7 In den Ryksdag byeen. om over den politleken toestand te beraadslagen. Ook de voorzitter der CentrumspartyMgr. Kaas, vertoeft te Beriyn Loebe en Wels brachten vanavond in de be stuursvergadering der soc. dem. Ryksdagfractle verslag uit van hun onderhoud met Hinden burg. Morgenmiddag komt de voltallige soc. dem. Ryksdagfractle byeen. om eventueele be sluiten te nemen. De Ryksdagcommissles zullen LONREN. 30* Mel (VD.) In een Interview met een polltleken medewerker van de ..Daily Mail” verklaarde de Brltsche minister-president MacDonald o.a. het volgende: „Ik ben vast besloten naar Lausanne te gaar, aangezien de vraagstukken die daar aan de orde komen naar myn meen In g van het groot ste belang zyn voor onze toekomstige economi sche positie. De Engelschen van alle partyen moeten zich thans duideiyk voor oogen stellen dat het by de problemen, die thans opgelost moeten worden, niet meer gaat om het herstel van een natie, doch om een nieuw begin, waar om de geheele wereldhandel draait. Niet om dat Engeland naar beneden giydt. moest het Engelsche volk zich In het afgeloopen jaar on derwerpen aan bezuinigingsmaatregelen en ver laging van het Inkomen. Juist het tegendeel is het geval, wy moesten ons deze beperkingen laten welgevallen omdat de internationale we reldhandel zich In neergaande lyn beweegt. Wij moesten tarieven Invoeren omdat wy veel ern stiger zouden zyn getroffen wanneer wy ons niet tydig temidden van de wereldcatastrophe hadden beschermd." ..Het zou my veel liever geweest zyn” aldus MacDonald „w’anneer de Conferentie van Lausanne het veel grootere probleem van den Internationalen handel aan de orde zou heb ben gesteld op dezelfde wyze als de behande ling der herstel- en oorlogsschulden. Het Is een Internationaal probleem, dat geen enkele staat voor zichzelf kan oplossen. De vertegen woordigers der Engelsche regeering zullen met kracht pogen, de conferentie uit te breiden tot omvangryker besprekingen. De ervaringen, die men in de laatste zes of zeven maanden beeft opgedaan, zullen alle landen bereid doen zijn om di geval BERLIJN, 30 Mel (W.B.). Na het bezoek der soc. dem. leiders ontving rykspresldent Von Hindenburg als vertegenwoordigers der nat. soc. party Adolf Hitler en het Ryksdaglid Goering. Hitler was op het Hitler was op crisis onmlddel- iyk uit Meck lenburg, waar hy In verband met de verkie zingen werk zaam was, naar Berlijn vertrok ken. Morgenochtend zet Von Hinden burg zijn be sprekingen met de party leiders voort, te be ginnen met die der grootste party, in dit ge val de Dultsch- Natlonalen. sche Domlnli zijn, en de zonden. Wanneer de conferentie er toe zal komen ook andere vraagstukken te behandelen, zullen on getwyfeld ook uitnoodigingen aan alle geïnte resseerde regeerlngen worden toegezonden De minister voor Indië sprak de geruchten tegen, als zouden by de onlusten In Benares vrouwen en meisjes door de politie zijn mis handeld. Naar wordt medegedeeld zal MacDonald on geveer 6 Juni te Londen uit Lossiemouth aan komen, teneinde zich voor te bereiden op de besprekingen te Lausanne. - BOMBAY, 30 Mei (VD Zaterdag en Zon dag ontstonden te Bombay nieuwe onlusten, waarby voor zoover tot nog toe bekend is. zeven personen werden gedood en meer dan honderd gewond. De onlusten zouden zyn ontstaan doordat eenlge Mohammedanen Zaterdagmid dag een Hindoe zouden hebben overvallen, waardoor straatgevechten ontstonden, die den geheelen Zondag voortduurden. Engelsche troe pen herstelden de orde en patrouilleerden met pantserwagens door, de straten. Herhaaldelijk moest de politie het vuur op de vechtenden openen. Vele' gewonden werden, overdekt met mes- en dolksteken, op straat gevonden Pandlt Malavlya heeft heden een lang mani fest gepubliceerd, waarin hy aandringt op een inspannen van alle krachten oen het publiek ar toe te brengen Indische waren te koopen, aan gezien dit het eenlge middel is om de econo mische moeliykheden te bestryden en de ar moede van de massa te verminderen. Dit en Is vorsten en de staten. Het congres maakt voorbereidingen, zonder hierin door de regeering te worden gehinderd, voor een „Swadsjla”-dag, ten doel hebbende een grootsche betooglng ten gunste van het gebruik van Indische textlelgoederen. Verwachting: In het Westen: Zwakke tot matigen wind, meest alt Zuidelijke richtingen, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. In ’t OostenZwakke tot matigen, ver anderlijken wind, later waarschijnlijk uit ZuidelQke richtingen, tOdeltjk opklarend. Verdere vooruitrichten. Iets warmer, met toenemende kans op onweer. Nachtvorstverwachtlng: Waarschijn lijk geen nachtvorst. GENèVE. 28 Mei. (VD.) Van Amerikaansche zijde Is In de laatste dagen herhaaldelyk con tact gezocht met de vertegenwoordigers der groote mogendheden, teneinde lp gemeenschsp- peiyke. vertxouweiyke besprekingen nieuwe ba se- te vinden voor de werkzaamheden der ont wapeningsconferentie. Deze besprekingen zyn hoofdzakeiyk door den Amerikaanschen senator Swanson gevoerd. De Amerikaansche delegatie gaat van het stand punt uit, dat de tot dusverre gevolgde metho des van de ontwapeningsconferentie waarby 1 ontwapenlngsprobleem werd aangevat van den kant van het afschaffen der aanvalswapenen nog tot geen p.actische resultaten hebben ge leld. De Amerikaansche delegatie Is derhalve by deze besprekingen uitgegaan van het voor stel, dat de vertegenwoordiger van de Vereenlg de Staten reeds op 9 Februari j.l. ter conferentie heeft Ingediend en dat den volgenden Inhoud heeft: Vaststelling der troepensterkten der af zonderiyke landen op den grondslag van het minimum, dat noodzakelyk Is voor de handha ving van de binnenlandsche orde en de natlo- LONDEN. 30 Mei (Reuter). Onder het op schrift .Hitler wenscht vriendschap met ons te sluiten” publiceert de Daily Scetch een Inter view van zyn Berlljnschen correspondent met den leider van de N. S. D. A. F. Hitler bespreekt uitvoerig de nooden van het Dultsche volk en verklaart, dat het onmogelijk de herstelschuldën kan betalen Ten aanzien van den vroegeren keizer en zijn familie is het Nationaal-Socialisme niet vyan ti ig gestemd, hetgeen wel wordt bewezen, dat prins August Wilhelm zelfs lid van de party is. doch verder is de kelzeriyke familie van geen beteekenis. Hitler verklaart verder, dat hy sedert 13 Jaar arbeidt aan een goede verstandhouding tus schen Dultschland en Engeland, waarin hy door de geheele party wordt ondersteund. Was het herstel van een vriendachappeiyke betrekking met Frankrijk soms een hopelooae taak, ten aanzien van Engeland was dit anders Dultschland heeft in het verleden fouten be gaan, vooral in 1911 en in 1898, doch dit is thans voorby. Hitler stelt voor, dat. Indien de ontwapening niet tot stand komt, Engeland een sterke vloot krijgt, groot genoeg voor de verdediging, terwyi i Dultschland een sterk leger zal hebben voor hetzelfde doel. 1 Eerst wanneer Frankrijk-er toe kan worden gebracht, evenals Dultschland een leger van 1 100.000 1 welke Dultschland zyn verboden, af zal schaf- 1 ten. dan zal Hitler vertrouwen hebben in den 1 Volkenbond. 1 Zoolang echter het groote onderscheid biyft bestaan, kan er niet van ontwapening worden gesproken Verder verklaarde Hitler, dat het commu nisme geen groote vorderingen maakt. Dultsch land zou wel afzakken naar het bolsjewisme, indidh de N. 8. D. A. p. niet bestond. Ten slotte verklaarde hy. „Wat Dultschland noodlg heeft is een Cromwell....*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1