ONS BLAD Nieuw Duitschland in de maak D Chili gelukt Revolutie I i 31 Juli Het nieuws van heden in Rijksdagverkiezingen op Von Papen en Pruisen Nazi’s juichten te vroeg I Von Papen’s Bloemlezing I Dr. Schaeffer rijksminister DE BAROMETER Nieuw kabinet-Venizelos Begrootingsrede in Italië Driemanschap aan het bewind JOH. LAUW ER S ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers ea thermometers I van arbeid ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 132 Het Weer DE ST. ANTON1USF EESTEN TE PADUA Het eerste woord eruit Von Papen o o DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Russische olietrein in brand Buitenlandech bezit veilig Acht spoorwegbeambten vermist I Contra-r evolutie uitgebroken Drie Duitscherg BRÜNING RECHTVAARDIGT ZIJN BELEID ■se«ris Mand op Dinsdag nar Waai 767 Snelle regeeringsvorming gewenscht Geen absolute meerder heid in Mecklenburg Nieuw directorium in Memel Nationaal-socialistiache plannen, het Cozach-concern wordt geeocialieeerd GROOTE VERMOGENS ZWAAR BELAST Per losse regel 20 c.; ingez. med. 40 c. per regel; idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Het vertrek uit Rome van Z. Em. den Kardinaal Legaat Michele Lega t naar de Antoniuzfeeaten in Padua i Verklaring der afgetre den regeering „Wy hebben geen puin hoop nagelaten** Sensationeele geruchten ontkend Voor Amerika gaat het om 700 millioen Tekort van 1% milliard Tegenbeweging onderdrukt DINSDAG 7 JUNI 1932 NOORD-HOUANDSCH DAGBLAD TELEFOONNUMMER 433. r door aato overreden SB Da revolutie in Chili gsslasgd. Raarische olietrein verbrand. Nleww kabinet-Venlzelos in Griekenland. I TM 1* Freiherr von Nearath Het program der nieuwe regeering is zeer om vangrijk. Or. zal een zeer zware belasting wor den geheven op de groote vermogens, waaruit 7 899 32.875 7.492 952 De toestand van oad-Minister Heemskerk Is Iets verbeterd. ADVERTENTIEPRIJZEN: Geeh aboolate Naai-meerderheid in Mecklen burg. Staking aan de werken van het Juliana-kanaal oltgebroken. Von Papen wenacht snelle regeeringsrornsing in Pruisen. BERLIJN. Juni. (V. D.) De RykskanaeUer en de overige leden van de regeering Bruenlng publiceeren de volgende verklaring: De nieuwe regeering heeft by het aanvaarden van haar functie ernstige verwijten gericht aan het adres van haar voorgangster. De zakeljjke uiteenzetting tegenover de Volksvertegenwoor diging heeft niet plaats kunnen hebben wegens een'eegrUpeiyk gevoel van onzekerheid. Het Duitsche Volk zal derhalve verstaan In- dien wU langs dezen weg de poging tegengaan om de waarheid te verdoezelen en de verantwoor delijkheid at te wenden. Wat betreffen deze verwijten? De financiën zijn ontredderd, de sociale ver zekeringen bankroet, de hervormingen niet dan voor een klein deel ten uitvoer gelegd en het wezen van den staat niet aangepast aan 'de ar- Wat Is de waarheid? Toen het kabinet Bruenlng meer dan twee Ja ren geleden het bewind aanvaardde, trof het eengeweldige vlottende schuld aan. DaarbU kwam een economische crisis, welke zich van maand tot maand verscherpte, de valuta ont redderde en vooral op Duitschland bijzonder sterke uitwerking moest hebben. In een spanne tUds. waarin de omzet van den buitenlandschen handel der wereld van 31 milliard dollar tot rond 15 milliard terugviel en welke als automa tisch gevolg een ontzettende werkloosheid In de geheele beschaafde wereld In de hand werk te. was het hoe de samenstelling eener regee ring ook zou zijn onmogelijk het Duitsche bedrijfsleven voor deze kolk te vrijwaren. Andere staten hebben In de laatste jaren of van reserves geleefd, welke Duitschland ontbra ken. of op groote schaal nieuwe schulden aange gaan, hetgeen voor Duitschland zakelijk ver keerd en practlsch uitgesloten was. Terzelfder tijd moest een saneerlng worden doorgevoerd van banken, Industrlewerken, scheepvaartmaat schappijen en tallooze andere vennootschappen, waarvoor honderden millloenen Marken benoo- dlgd waren. Onder deze omstandigheden hebben wij In de jaren 1930 tot 1932 de uitgaven van Rijk, lan den. gemeenten en sociale verzekeringen met meer dan 6 mlllloen Mark verminderd. Dat zijn geen „zwakke pogingen”. Ondanks alle stormen verd de valuta gehandhaafd, waarbij kwam dat de vlottende schuld en de schulden op langen termijn tea laste van het Rijk niet zijn ver meerderd. De Minister van Defensie Grove deelde ter toelichting op het program der nieuwe regeering mede, dat geen directe stappen sullen worden gedaan tot onteigening van het bultenlandsch bezit in Chili. Ook de buitenlandsche schulden zullen betaald worden. De regeering Is voornemens een soclalistlschen staat te stichten, waarin alleen het werkelijk particulier bezit blijft bestaan. Verscheidene regimenten, waaronder da „Witte Garde", zijn door het nieuwe bewind ontbonden. Alleen gehandhaafd blijven de regimenten der Carablnlers en de polltletroepen, welke belast zijn met het handhaven van de orde. Regeeringwantwoord aan de Eerste Kamer Inzake halpverleening aan de melkveehoadery. 1 zetel 5 zetels) 1 zetel - <18 zetels) 5 zetels) <30 zetels) De nieuwe rijksminister van buitenlandsche zaken, Freiherr von Neurath, heeft aan een vertegenwoordiger van Reuter een onderhoud toegestaan. De minister verklaarde: Het moet leder on bevooroordeeld opmerker duidelijk zijn, dat het nieuwe Duitsche kabinet uit mannen van goe den wil en gezond verstand is samengesteld, die grootendeels als ambtenaren geschoold zijn voor hun posten. Zij vormen een zakenregeering, die geroepen Is de vele moeilijke problemen, waar tegenover Duitschland zich gesteld ziet, te be handelen. Ik mag er wel aan toevoegen, dat de sensa- tioneele geruchten van een wisseling In het pre sidentschap reine onzin Is. Deze geruchten, welke gelanceerd zijn In sa menhang met plannen om den ex-kroonprlns tot waarnemend staatshoofd te benoemen wor den van hoogerhand beslist ontkend. Er Is geen woord van waar. Daartoe bereidt hij den weg voor Hitler, wiens natlonaal-soclalistlsche leerstellingen over geweldpolltlek, rassenverschil, en Wo- dan-cultuur openlijk en herhaaldelijk door de kerkelijke overheden zijn veroordeeld. Von Papen compromitteert zich met Hitler, terwijl Briinlngs compromissen met de so- ciaal-democraten zóó waren, dat dezen hem slechts uit angst voor Hitler noodgedwon gen duldden. Neen, de woorden van Von Papen wekten weinig vertrouwen, dat zijn daden iets be ter zullen zijn. De ontwikkeling In Dultsch- land voltrekt zich programmatisch zooals Hitler zich die in zijn meest wilde machts» droomen heeft gedacht, ’t Nieuwe Duitsch land, dat thans in den maak is, zal waar schijnlijk even verouderd zijn als dat, wat aan het eind van den wereldoorlog op wei nig keizerlijke wijze in elkaar zakte. Regeeringastean gevraagd voor de werkloosen- kassen der bouwvakarbeiders, onafhanksiyk van e.v. credletverleenlng. men een opbrengst hoopt te verkrijgen van 500 mlllloen pesos. Ingevoerd zal worden de alge- meene arbeidsplicht, terwijl braakliggend en on- liMductlef gebruikt land zal worden geconfls- keerd en zal worden gebruikt voor tewerkstelling van werkloozen. Het Cosach-Chlliaalpeter Con cern zal worden ontbonden als particuliere on derneming en geheel worden gesocialiseerd. Pe troleum, tabak, suiker, alcohol en lucifera zullen onder Staatscontrole komen en het credietwesen zal geleidelijk worden gesocialiseerd. Het kablnet-Bruenlng is uit deze werkzaam heden teruggertokken toen het de voorberei dingen voor het begrootingsjaar 1932-33 voor Rijk, gemeenten en sociale verzekeringen had beëindigd. Tegelijkertijd waren de financieel» en technische maatregelen getroffen om 600.000 menschen brood en werk te verschaf fen. Deze feiten spreken met verbitterde dui delijkheid tegen de beweringen der nieuwe re geering. Wjj hebben niet alleen een „balans” geëlscht. doch deze te allen tijde en bij Iedere omstan digheid felteiyk opgemaakt en het Duitsche volk In volle openlijkheid voorgelegd. Wij hebben geen puinhoop geschapen, doch onder de moeliykste economische en financieel» voorwaarden de -asls gelegd voor nieuwe vor men. Het zal de taak des lands zijn er voor te waken dat de door ons gepresteerde arbeid voor vervalsching zal worden bewaard en zoo aal worden voortgezet, dat dl de welvaart van het geheeie volk zal bevorderen en niet dat blj- MOSKOU via Kowno, 6 Juni (V D). Naar eerst thans bekend wordt, zjjn eenige dagen ge leden veertig olletankwagens In brand geraakt Er zijn 23 wagens volkomen uitgebrand. Na zeer veel moeite la het de brandweer In sa menwerking met militairen tan slotte yefukt den hevlgen brand te blusschen. Acht man van het begeleidend personeel worden vermist. Het traject was gedurende drie dagen voor het ge heele treinverkeer gestremd. SANTIAGO DE CHILE. 6 Juni (VD.) Aan het hoofd van de nieuwe socialistische regeering in Chili staat een driemanschap, bestaande uit ge neraal Arturo Poega. die tegelijkertijd minister van Blnnenlandsche Zaken Is. verder Don Carlos Davila, die tijdens de regeering-Ibanez gezant te Washington Is geweest, en den grootmeester van de Vrijmetselaarsloge, Matte. De nieuwe regeering heeft een proclamatie uit gevaardigd. welke eeiknatlonaal-sociallstlach ka rakter draagt. zy spreekt zich uit voor controle op den buitenlandschen handel, verbetering van den landbouw door regeeringshulp en keert zich scherp tegen het liberalisme en het internatio nale kapitaal. In de proclamatie wordt verder verklaard, dat de nieuwe republiek onafhankelijk van het Im perialisme en den Invloed van de buitenlandsche bankiers, maar evenzeer onafhankelijk van het Russische bolsjewisme zal zijn. .JDe honger, de armoede en de werkloosheid zullen zonder verwijl, door te hulp nemen van groote vermogens, het verbod van iedere specu latie in goederen van vitajp beteekenls en het stopzetten van gewelddadige onteigening van bezit, worden opgeheven. Er bestaat slechts één altemlef voor ChlU: definitieve Ineenstorting, of regeerlngsverandering." SCHWeK W, 6 Juni Blijkens den voor- plgen elndu tslag der Landdagverklezlngen in Mecklenburg-Schwerin hebben de nat.-socialis ten de absolute meerderheid behaald. n.l. 31 van de 59 zetels. Van nat.-soc. wordt a's de aan staande Minister-president van Mecklenburg- Schwerln de natlonaal-soclalistlsche landgoed- bezitter Granzow-Severln gedoodverfd. duur „cultuurbolsjewisme” deel ongedaan worden t- koh, juist omdat de christelijke liefde zich niet enkel tot het welzijn van den naaste beperkt. ROME. 5 Juni. (V. D.) In den Senaat heeft de Itallaansche minister van financiën gister middag zijn begrootingsrede gehouden. Hierbij moest hU een begroeting verdedigen die reeds tevoren een deficit van anderha'f milliard Ure bevat .Op het voorstel van den senator, de mi litaire uitgaven te verlagen, verklaarde minis ter Mosconi dat geen minister van financiën de verantwoordelijkheid op zich zou kunnen nemen voor een verlaging der militaire uit gaven vóór dat de Ontwapeningsconferentie van Oenéve tastbare resultaten heeft opgeleverd. De minister weigerde verder categorisch de rente van staatspapieren te verlagen. Ook kan geen sprake zijn van een verlaging der ambtenaars salarissen. De Itallaansche begroeting kan slechts een begroeting van afwachtenden aard 1 zijn met betrekking tot de resultaten van de Internationale onderhandelingen. Tenslotte - deelde de minister van financiën mede, dat de Staatskas beschikt over ongeveer 2S milliard lire en dus In staat Is de verplichtingen uit dc geconsolideerde leening na te komen en boven dien het hoofd te bieden aan het in de eerst- i volgende maanden te verwachten verschil tus- schen inkomsten en uitgaven. De biljetten- clrculatle la aangepast aan ret prijsniveau, het rhythme van het verkeer en de goudbasls, welke l de eenige vast grondslag van het papieren geld vormt. ATHENE, 5 Juni. (VD.) De president der Re publiek heeft de nieuwe door Venlzelos gevorm de regeering beëedigd. Terwijl Mlchalakopulos weer het ministerie van Buitenlandsche Zaken op zich heeft genomen, zijn verscheidene andere portefeuilles bezet door aanhangers van de partij van Venlzelos. Men verwacht dat het parlement na de conferentie van Lausanne zal worden ontbonden. In de maand Augustus zouden dan nieuwe verkiezingen worden gehouden. De Grieksche regeering zal te Lausanne vertegen woordigd worden door den Minister van Bulten- RUkadagverklezingen op 3i Juli. Dr. Schaef fer rijksminister van arbeid. Verklaring van de af getreden regeering-Bruenlng. De Amerlkaansche regeering volgt da ont wikkeling in Chili met bezorgdheid daar <to Verstalen er kapitalen van ongeveer 700 mü- Uoen dollar belegd heeft, en wel de helft in salpeter- en kopermijnen en de andere helft in particuliere en regeerlngswaarden. Men is niet van meening, dat Davila het program tot con fiscatie van het bultenlandsch bezit letterlijk zal uitvoeren. Vooraleer de Amerikaanse he re geering de nieuwe Chileenache regeering er kent. moet echter de schadeloosstelling der bui tenlanders worden vastgesteld. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. TEL: ADMINISTRATIE 433, REDACTIE «33 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad ultgagavan door da N.V- Drukkerij Da Spasrnastad Haarlem Verwachting: Zwakke tot matigen. Noordelijke tot Westelijken wind, afwisselende bewol king, waarschijnlijk weinig of geen regen, nog weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: iets zachter. Nachtvorst verwachting: wellicht lichte nachtvorst op beschutte plaatseh. Zon op 4.42, onder 9.15 Eerste Kwar tier Zaterdag n.m. 11 uur Licht op 9.45 p— SANTIAGO DE CHIL*. 6 Juni (VD.). In Zuld-Chlll is een contra-revolutionnalre bewe ging ontstaan, welke zich meer en meer uit beeldt. De te Concepcion en Talcahuano ge legerde troepen der land- en zeemacht hebben zich bi, de beweging aangesloten. Betreffende de Maandagmorgen in Zuid-Chlli uitgebroken contra-revolutle wordt nader ge meld, dat te Valparaiso de regeerlngsgebouwen door een ontzaglijke menschenmenlgte worden omsingeld. De weinige regeerlngztroepen staan machteloos. Het zakenleven in de stad is vol komen stilgelegd. De nieuwe Chileenache regeering heeft be sloten Sovjet-Rusland te erkennen en de diplo matieke betrekkingen met de Unie aan te knoopen. De Chileenache minister van Financiën, Junta, heeft een moratorium afgekondlgd. Alle Chileenache banken blijven tot Donderdag gesloten. De vuorlooplge regeering heeft het congres ontbonden, daar zijn samenstelling niet meer in overeenstemming is met den wil van het volk. Voorts heeft de regeering bevolen, dat de vroe ger als rebellen In arrest gestelde matronen moeten worden vrijgelaten. In tegenstelling met andersluidende berichten is president Monteros niet afgetreden. Uit het program van de nieuwe regeering valt nog te vermelden: vorming van een door den staat ten gunste van het algemeen welzijn ge controleerd credletreglem, contröle op den in voer van noodzakelijke levensmiddelen, arbeids plicht. een bijzondere belasting op alle ver mogens van meer dan I milHoen pesos, waar van de opbrengst gebruikt sal worden voor Ce stichting van goedkoopere woningen. Een bij zondere commissie zal de goederenproductie en den goederenatzet controleeren. n zijn regeeringsverklaring erkent Von Papen, dat hij in een der zwaarste uren der Duitsche geschiedenis de regee- ringstaak op zich genomen heeft en ten volle beseft, welk een ontzaglijke verant woordelijkheid hij daardoor op zijn schou ders heeft geladen Inderdaad, hij zal de verantwoordelijkheid van zijn onverant woordelijkheid met de crisisverwekkers hebben te dragen. Indien hij onder den eentenaarslzMt, welken hij van Brüning pvernam, zal bezwijken, zal hij dit alleen te wijten hebben aan eigen schuld. Brü ning heeft In de jaren van zijn bewind be wezen kracht genoeg te bezitten het zware kruis van een lijdend vaderland rechtop te kunnen torsen, maar als de teekenen niet bedriegen, zal Von Papen weldra daaronder vallen. De Rijksdagontbinding, welke thans een feit is geworden, leidt tot nieuwe ver kiezingen en de nieuwe verkiezingen zul len leiden naar Hitler. De overwinningen in Oldenburg en Mecklenburg door de Nazi’s behaald, laten daaromtrent nog nau welijks twijfel over. Wanneer deze verkie zingen zullen worden gehouden, staat nog niet vast, maar wel staat vast, dat, In af wachting van den datum, waarop het Dult- sche kiezersvolk zijn vertwijfeling den vrijen teugel zal vieren, Von Papen zal re- geeren met noodverordeningen.... juist als Brüning. Met dien verstande echter, dat hij Bruning’s economische noodveror deningen, ook die, welke nog niet afgekon- digd waren en het verzet van den rijks- president wekten, zal handhaven, terwijl hij de politieke, zooals die betreffende het uni- formverbod, de ontbinding der Hitleriaan- sche stormtroepen, de vrijheid van verga deren, enz., zal verzachten of opheffen. ZIJ, die met een even vernuftige als mislei dende redeneering het kabinet-Von Papen wilden voorstellen als een „dam” tegen de Hitlerbeweging, worden door de feiten thana wel afdoende gedementeerd. SANTIAGO DE CHILI. 6 Juni (VD). Vol gens de laatste berichten Is de voorlooplas re geering er In geslaagd de contra-revolutios»- naire beweging meester te worden. De samen scholingen voor de regeerlngsgebouwen te Val paraiso konden sonder gebruik van wapenen uiteen gedreven worden. De chef der nieuwe Chileenache regeering. Dr. Davila, heeft Maandag tegenover de pers vertegenwoordigers een belangrijke verklaring afgelegd, waarin hij de geruchten en bewerin gen Inzake de Inbeslagneming van buitenland sche eigendommen nadrukkelijk tegensprak. Davlla verklaarde, dat particulier eigendom op geen enkele wijze sal worden aangetast. Alle verdragen zullen op dezelfde wijze als tot nu toe worden nagekomen. De nieuwe Chileenache regeering is geen namaaksel eener Sovjetregee- ring. ChlU kan zich evenwel onder bet kapi talistische systeem niet herstellen van ds de flatie eu moet derhalve het systeem van een progressief staatssocialisme toe pa seen. De Chl- leensche banken, die aUereerst het voornemen hadden hun bedrijven te sluiten, hebben op aandrang der regeering Maandag hun saken op normale wijze afgewikkeld. MEMEL, 6 Juni Hedenmorgen hebben de onderhandelingen er toe geleld, dat een geheel Dultsch directorium zal worden ge vormd. De leider van de Volkspartij, dr. 8cl\feiber, is tot president benoemd; waar schijnlijk zal deze nu den vertegenwoordiger van de Landbouwparty Szlgaud en den ver tegen woonjiger van de Volkspartij Walgahn tot leden benoemen. mede afstand gedaan van zijn zetel In het Beiersche ministerie, waarin hij eveneens de portefeuille van justitie beheerde. De Beier sche kabinetsraad heeft van een desbetref fende verklaring van dr. Guertner kennis ge nomen. Staatsraad Spangenberger zal als Beiersch minister van justitie ad interim op treden. >e regeering-Von'Papen wenscht, vol gens haar regeeringsverklaring, naar haar daden te worden beoordeeld Een billijke wenach, waaraan wij te zijner tijd volgaarne zullen voldoen. Voorloopig echter hebben wij nog slechts woorden te onzer beschikking, en gedachtig het spreek woord: „Een man een man, een woord een woord”, meenen wij toch gerechtigd te zijn den man naar zijn woord te beoordeelen. Want dat Von Papen een man wil zijn, blijkt uit zijn woorden, die zeer kras en ern stig, ofschoon niet bijster oorspronkelijk zijn De 'regeeringsverklaring van de nieu we Duitsche regeering, waarmee deze niet voor den huldigen Rijksdag korf treden zonder onmiddellijk ten val te worden ge bracht, Is een als eigen werk uitgegeven bloemlezing uit de politieke redevoeringen van den ouden heer Hugenberg en de fan faronades van Hitler, vermeerderd met eenige zorgvuldig uitgekozen uitlatingen van dr. Brüning. Het is dus geen wonder, dat „dieses Knaben Wunderhorn” den so cialisten en communisten als een laatsten- oordeelsdag-bazuin In de ooren klinkt. Maar ook het Centrum, dat zich terecht als het bolwerk der christelijke cultuur In Duitschland beschouwt, zal menig valsch nootje in deze verklaring van Von Papen, die tevergeefs het Centrum trachtte te ver leiden tot applaus voor zijn nationale ouverture van de reeds volledig geënsce neerde Hltler-opera. met stijgend misnoe gen hebben gehoord. Gemakshalve heeft von Papen maar de heele buitenlandsche politiek van Brüning overgenomen. Ook hij wil langs vriend- schappeljjken weg voor Duitschland vol strekte gelljk-gerechtigdheid, politieke vrij heid en de mogelijkheid van economisch herstel vorderen. Von Neurath. de nieuwe minister van buitenlandsche zaken, zal dus In de schoenen van Brüning stappen, en men zal moeten afwachten of deze hem evengoed passen als den afgedankten rijks- kanseller. Betreffende de binnenland sene politiek zal Von Papen echter een anderen koers Inslaan. Niet alleen zal het onzalige soldaatje-spelen der Hitlerbenden. dat zoo wel het vertrouwen van het buitenland ais het gezag van den staat ondermint, op nieuw beginnen, maar ook zal de moeizaam verworven sociale bescherming van het volk in zijn breede arbeiderslagen als te voor een groot gemaakt. Brüning naasten- geestelijk --maar ook de stoffelijke welvaart van den medemensch sis natuurlijk middel ter bevordering vin het bovennatuurlijk leven erkent, tot op zekere hoogte met de partijen, die uitslui tend het stoffelijk welzijn behartigen, sa mengaan. Von Papen, die met volkomen miskenning van de onverdachte christelijk heid van het Centrum aan Brüning verwijt te veel een compromispolltlek tegenover het Marxisme hebben gevoerd, wil thans zon der compromissen het nieuwe Duitschland bouwen op de onveranderlijke fundamen- SCHWERIN, 6 Jimi .(V. D.) Maandagavond heeft het hoofdstembureau voor dei\ vrijstaat Mecklenburg Schwerin een nieuw officieel resul taat bekend gemaakt. Hieruit blijkt, dat het aantal op de Communisten uitgebrachte stem men 44 hooger is dan reeds was vermeld. Dit heeft tot gevolg, dat het aantal Communistische afgevaardigden van vier tot vijf wordt vermeer derd. Volgens dezen uitslag hebben de Natio naal-Socialisten niet de volstrekte meerderheid behaald. De landdag heeft nu een parlementaire verhouding van 30 tégen 30. De stemmen werden In de volgende verhou ding over de partijen uitgebracht: Sociaal-Democraten 108.358 Communisten 27.006 Nat.-Soclalisten 177.029 Burgert. Werkgemeenschap van het midden Dultsch-Natlonalen Werkgem. Nat. Mecklenb. Soc. Arbeiderspartij BERLIJN. 6 Juni. (W. B.) Rljkspreeident von Hindenburg heeft een decreet uitgevaar digd, waarbij de verkiezingen voor den Rijks dag op 31 Juli worden vastgesteld. Verder heeft hij den president van het Rljks- verzekerlngswezen Schaeffer benoemd tot mi nister van arbeid. Tot nu toe is Schaeffer nog niet in het politieke le ven naar voren ge treden. Minister Schaef fer geldt als een uitstekend ambte naar. die In de politiek geen rol heeft gespeeld Hu go Schaeffer Is de zer dagen 57 jaar geworden. Hij is doorkneed In alle zaken van het mi nisterie, dat hij te beheeren krygt. De nieuwe mi nister heeft zijn rijke ervaringen op het gebied der economie opgedaan in leidende posities b(j de Rljnlandsche industrie, soowel als In hoogere ambtenaarsposities. Na In Tuebingen en Berlijn rechten gestu deerd te hebben, trad hjj in dienst bij de firma Krupp, werd vervolgens hooger ambtenaar in Württemberg en nam van 1909 tot 1916 de WUrttembergsche portefeuille van blnnenland sche zaken waar. Vanaf 1916 was hij waar nemend Wtlrttembergsch gevolmachtigde in den bondsraad en later 'n ien rijksraad In 1922 en 1933, tijdens den Roerstrljd. leidde hü de financiën van de firma Krupp. In Maart 1934 werd hij geroepen tot het ambt van prealden» van bet rijksverzekerlngswezen. Dr. Guertner. die de benoeming tot rtjksml- Melsje bU Abcoude gedood. BERLIJN, 6 Juni. (WD.) Naar wy verne men heeft rykskanseller v»n Papen Maan dagavond een actie ingeleid, om te p-.gen in Pruisen zoo gauw mogeiyk tot de vorming van een parlementaire regeering te komen. De kanselier ontving allereerst den leider der Duitsch-nationalen, geheimraad Hcgen- berg, om hem de noodzakelijkheid uiteen te zetten van een sne’le regeeringsvorming, al leen reeds wegens den flnancieelen toestand. Besprekingen met Nazi's en Centrum liggen In zijn voornemen. Aan te nemen is dat de na- tlonaal-socialistlsche leiders In Prutsen en de voorzitter van de Centrumsfractle, afg. Stee- ger. Dinsdag of Woensdag door den kanselier zullen worden ontvangen. Met deze besprekingen houden de opgedoken berichten over de mogeiykheld van een ver vroegde landdagbyeenroeplng verband.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1