194e UITKEERING f 67.390 Gorinchem-Elst Onheil voorkomen Doodgestoken Bij Examens ollirt men kalm en helder. Indien men Mynhantt'e Zenuwtnbletten gebruikt. Werkloozenkassen „Het Groene Front” DINSDAG 7 JUNI STANLEY H AU SN ER uithoek Overgroote deelname Uitkeering van Tweehonderd Vijftig Gulder Bijeenkomst te Tiel N voor een V van VAANDELUITREIKING DE DIRECTIE Onder auto geraakt Meisje byna op slag gedood IS DAT DE WEG? Vandalisme op Marken VOOR DEN RECHTER DE DIENSTBODE HIELP Inbraak te Leiden Heidebranden op de Veluwe TE uit BENOEMINGEN In het Aartsbisdom BUITENLANDSCHE HONING IN HOOGER BEROEP WONING UITGEBRAND ROEKELOOS AUTORIJDER Hulp bouwvakarbeiders DWARS DOOR DE ETALAGE NAAR LOS ANGELES! Inzittenden van een auto gewond Een drietal dames aangewezen Een telegram aan de Koningin Zeven en Zestigduizend Drie Honderd Negentig Gulden De malversaties by den Pensioenraad Regeeringssteun gevraagd onaf hankelijk van eventueele cred ietverleening Twee jongens springen bovenvenster In hooger beroep twee jaren gevangenisstraf geëischt Wielrijder krijgt een ladder op het hoofd BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN RIJWIEL „SUB TUTELA MATRIS NAAR RENKUM WIELRIJDER DOOR TRAM GEGREPEN k' HET NEDERLANDSCH TREKPAARD HET WERK VAN KWAJONGENS SNELHEID LOCAALSPOORWEGEN LIMBURGSCHE SOCIALE STUDIEWEEK SLANGENWAGEN DOOR WINKELRUIT By vertraging opgevoerd tot 65 K.M. Het slachtoffer overleden Krachtige maatregelen binnen tweemaal 24 uur bepleit zi Ziek best) is on toe I glem miss schr "t H verk GROOTE BRAND SILVOLDE tó De Pullman by den Vink-overweg te Voorschoten gezamenlijk De strafzaak tegen K. en de H., die 60000 gulden ontvreemdden komt 10 Juni a.s. voor Veertien getuigen „Moet de Betuwe een blyven?’* Minister Deckers naar de Byzon dere Vrijwillige Landstorm te Ede De Poolsche Oceaanvlieger, over wiens lot men zich ernstig bezorgd maakt Indrukwekkende lichtprocessie Thans hebben wij bedrag Oude vrouw met moeite gered Twee brandweerlieden gewond Twee minuten te vroeg Een declaratiedwang? De toerist, die In den bloesemtyd de Betuwe Duo-rüd«ter gedood uitgekeerd aan onze verzekerde abonnés. verlies van van het fan- een personen door- een I Bij vele kleine brandjes, die reeds lang de brak brand iH. Op dat moment kwam Juist uit de richting van rlnchemEist te bevorderen. voor zooverre de grootste toegestane snelheid van de door hen bereden locomotief 65 kilome ter of meer in het uur bedraagt. dat de vallende lange trapladder op zyn hoofd terecht kwam en de als het De 38-jarige J. Noordhoek, die Maandagmor gen te Numansdorp, terwijl hy op zijn rijwiel zat werd aangereden door een motorwagen van de Rotrerdamsche Tramweg Maatschappij en ernstige gewond werd, Is des middags in het ziekenhuis te Rotterdam, aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Oost-West als i ©economische oni R« opge zulm 1 Ju dan wort prof: T« wore tent< linge Alkr Oc rijk best) leerl huls! wat we te nade de n Ee dag Eer Vrot God van den Ot gevu Mi 1 Zo Heer ten tascl Ee lang ven een waai Autc kitte com- De 1 Ho spi hei tlei las eig ka ner dlr. I der ach stel F nln der voe der ken nog anc geil de ont ter. ten B reei aan pl.n N hou Hoe w.o. gro< O Hoe ah grot ecoi niet het mid Haa V het schi verr kwa pilei lijks bedt gem D Hoo deel waa bela Tt moe die de Zorj geiy •t k< ring zien V< K i <- As hier nadt prov nlng bela) Wk were kost, Dt kwal kost) men D< mat) aane op t gene wore ten helde en in het bosch met vuur hoogst zlchtlg te zijn, brandt het telkens weer Naar de Commissie voor de Limb. Sociale Stu dieweken ons mededeelt Is de Inschrijving tot deelname van de op 7, 8 en 0 Augustus as. te Rolduc te houden „Week" reeds enkele dagen na de publicatie van het program moeten wor- Werkloozenkassen van de vakbonden niet In den gesloten. Hoezeer het de Commissie spijt, zal zy ver dere aanvragen niet meer kunnen Inwllllgen, omdat het aantal dat de aula kan bevatten reeds aanzienlijk Is overschreden. De aula te Rolduc biedt plaats aan 460 per sonen. aandacht van de politie hadden, wezen de ver schijnselen wel op opzet. Het Is thans wel komen vast te staan dat een troepje jongens uit Ermelo de schuldigen Dato 20 April JJ. is door de gezamenlijke vak- eentralen en de bouwvakbonden aan de Regee ring gevraagd, om de crisisregeling voor steun aan werkloozenkassen toepasselijk te willen verklaren op de werkloozenkassen der bouw vakarbeiders. In het verzoek aan de Regeering werd er op aangedrongen, die maatregelen te willen nemen, die er toe kunnen lelden, dat de kasbesturen in staat zijn aan de reglementaire verplichtingen La.v. de verzekerden te voldoen. Hierop is dato 23 Mel JJ. van den Minister van Btnnenlandsche Zaken de mededeeling ontvan gen: ..dat ik meen, de vraag of de bouwvakarbei ders in de steunregeling kunnen worden opge- nomen, evenals de vraag, of de crisismaatrege len voor de werkloozenkassen ook voor de bouw vakarbeiders dienen te worden van kracht ver klaard, te moeten aanhouden, totdat een rege ling inzake de credietverleenlng aan de bouw nijverheid zal zfjn tot stand gekomen Alsdan zal de omvang van de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders nader worden bezien. BIJ het treffen van een regeling Inzake de credietverleenlng zal. gelijk wel van zelf spreekt. Ondanks de waarschuwingen, om toch op de i voor- en vallen soms belangrijke gedeelten natuurschoon aan het vuur ten offer. Waarom brandde het den laatsten tyd op de Veluwe zoo herhaalde lijk; was het onvoorzichtigheid of moedwil? De belde verdachten zijn, zooals bekend, na hun avontuurlijke reis In Janurl 1932 door den Amsterdamschen Inspecteur van politie M. F. van der Heul gearresteerd en na eenlga maanden in de gevangens te Marseille en An te hebben doorgebracht, naar Nederland uit. geleverd Aan verdachten wordt tevens ten lasts gelegd diefstal van boeken en bescheiden der Landbouwbank zulks gepleegd teneinde bet misdrijf van den diefstal van 60.000 verbor gen te doen houden. In deze zaak, waarin Mr. J L. Frankenhtdi als verdediger optreedt, zijn veertien getuigen gedagvaard Naar wij vernemen zal de strafzaak tegen den huipkassler K en den kellner De H. da verdacht worden van den dle.stal vttn f USA aan het einde van het vorig Jaar bij de Nedtjr- landsche Landbouwbank te Amsterdam ge pleegd, op 10 Juni a-s. voo- de Vierde Kamei der Amsterdamsche Rechtbank behandeld wa- den. Maandag Is te Utrecht de algemeene verga dering gehouden van de Nationale Boeren- en Tuinders Party „Het Groene Pront”. De ver gadering heeft besloten het volgende telegram te zenden asm H M. de Koningin: ,JJe Nationale Boeren- en Tulndersparty „Het Groene Front", In algemeene vergadering by- een op heden 6 Juni 1932 In ..Hotel l'Europe" te Utrecht, betuigt Uwe Majesteit haar groote aanhan- keiykheid, liefde en trouw, gedenkende, wat wy als Nederlanders verschuldigd zyn aan ons doorluchtig vorstenhuis, gedenkende, wat alle eeuwen door verschillende Oranjevorsten zyn geweest in tyden van druk en zorg voor Nederland en zyn bevolking, inzonderheid gedenkende, wat wy als Neder- landsche boeren en tuinders aan Uwe Majesteit als onze groote Landsmoeder hebben, klemmen wy ons vast aan de belofte door Uwe Majesteit gegeven, nJ„ dat Uwe Majesteit In deze tyden van zorg, druk en kommer, de Nederlandsche boeren en tuinders niet zult vergeten. Door het steeds toenemen der crisis tenge volge van in het buitenland getroffen maat regelen geraakt onze land- en tulnbouwstand in steeds grooter nood. Het tempo der door on ze regeering getroffen maatregelen houdt hier mee geen gelijken tred. Eerbiedig, doch met klem verzoeken wy Uwe Majesteit de regeering opdracht te geven bin nen tweemaal 24 uur krachtige maatregelen te nemen om weer den export van onze producten naar het buitenland te bevorderen, eveneens binnen dien tyd de overige steunmaatregelen, die In voorbereiding zyn te doen in werking tre den, zoodat paal en perk worde gesteld aan t af- maaksysteem, waaraan wy thans bloot staan. Iedere dag wachtens elscht nieuwe slachtoffers, verzwakt onzen stand en doet onder onze boe ren- en tulnderabevolklng wanhoop en angst toenemen”. In den vroegen Zondagmorgen Is een perso nenauto. bestuurd door den heer 8. Wijnberg uit Den Haag, die In groote vaart de twee smalle ophaalbruggen over de Gouwe wilde passeeren op den Steeksterweg te Alphen aan den Ryn tegen het winkelpand van den groentenhande- aar Grobbee opgereden. De schok was dermate hevig, dat de winkelpui werd vernield en de auto door de etalage In den winkel schoof. Van de inzittenden, drie dames en twee heeren, wer den een dame en een heer door glasscherven ge wond. Na door een geneesheer te zyn verbon den, konden zy naar hun woonplaats terugkee- ren. De auto werd later door een kraanwagen uit den winkel gesleept. staat langer aan reglementaire verplichtingen te voldoen. Kasbestuien zullen drastische maatregelen moeten nemen en werklooze arbeiders naar de overheid moeten verwyzen. Vragen alsnog dadelijk hulp van de regeering onafhankeiyk van eventueele credietverlee nlng". Wanneer de Regeering niet tot medewerking bereid zal biyken te zyn, zullen de kasbesturen nog deze week Ingry pende maatregelen moeten treffen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Bussum Vitus) den weleerw. heer R. Poodt. Een der twee zusters mej. C. Bon, oud 19 jaar, viel tegen den auto en werd zoodanig aan het hoofd gewond, dat de dood byna direct Intrad Een geneesheer en de politie waren spoedig op de plaats waar het ongeval geschiedde. Het lyk is in beslag genomen. Den bestuurder van den auto treft vermoedeiyk geen schuld. Naar het Handelsblad ter oore is gekomen, zal eerstdaags in den Raad van Marken het voorstel worden gedaan om tusschen de twee hoofdbuurten van Marken, een nieuwen, kaars, rechten weg van 8 meter breedte aan te leggen, omdat het oude weggetje te smal en te krom zou wezen. Wie Marken ooit bezocht heeft kent dit aar. dlge weggetje, dat van de Havenbuurt langs der Kerkhofwerf voert naar Mekeuref, de Mon nikenwerf of Kerkebuurt. En de leek, die Iets beter op het eiland bekend is, zal zich on. middeliyk afvragen, waarvoor om ’s hemelswil die monsterweg noodlg is daar de lengte van het oude pad geen vyf minuten gaans be. draagt, om nog te zwygen van de breedte der straatjes, die In beide buurten op het weggetje aansluiten. Of staat misschien het sloopen der buurten als volgend nummer op het program? Nog merkwaardiger wordt dit voorstel men weet, dat In den afgeloopen winter werk aan de kanaalverdlephig. van groot belang .niet het oog op het byna uitsluitend verkeer te water, Is stopgezet wegens geldgebrek. Voor den nieuwen, volkomen overbodlgen weg zouden de f 12000 er nu wel zyn? Het Is voor Marken, zeker niet in het minst In eigen belang, te hopen, dat dit eigenaardige voorstel in den raad geen meerderheid krijgt en mocht dit toch het geval zyn, dat Gedeputeer den van Noord-Holland wijzer blijken dan het gemeentebestuur en deze verwoestende braak op het mooie eiland voorkomen. Zondagmiddag hebben in de zweminrichting aan den Vossegatachendyk te Utrecht selec tie-wedstryden voor dames plaats gehad voor de afvaardiging naar de Olympische Spelen. Er werd aan deelgenomen door WUly den Ouden C. Laddé, M. Oversloot, M. Phlllpsen-Braun, O. Brouwers en T. Oversloot. De dames zwommen 100 M vryen slag doch brachten het niet tot -byzondere prestaties. Een drietal deelneemsters werd reeds voor uitzen ding aangewezen en wel: WUly den Ouden. C Laddé en Mevr. Phlllpsen-Braun. De Technische Commissie van den N.Z.B. zal zich nader beraden omtrent de overigen. Naar wy vernemen zullen de zaken tegen de drie ambtenaren van den Pensioenraad, die wegens msh’ersatles by dit college door de Haagsche Rechtbank zyn veroordeeld tot ge vangenisstraffen van resp. twee jaar en zes maanden, twee jaar en zes maanden en twee jaar, allen met aftrek van zes maanden voor arrest, op 6 Juli as. door de Vacantlekamer van het Haagsche Gerechtshof In hooger be roep behandeld worden. Zaterdagavond heeft n by Abcoude een ern stig ongeval plaats gehad, dat een negentien jarig meisje het leven heeft gekost. Twee zus jes, wonende te Abcoude, bevonden zich fietsen de op den Ryksstraatweg. Op een gegeven oogenbllk kwamen de twee flc- n met elkaar m king was. Zy heeft twee personen, 8. K. en 8. B. omstreeks 8 uur binnengelaten, waarop dezen een kast en een geldkistje oprngebroken en het geld meenamen. By hun aanhouding werO het grootste gedeelte van het geld op hen be vonden. jongens bekenden en ook tegen hem getuigden. De Officier van Justitie achtte dan ook de houding en de daden van K. zoodanig dat hy een jaar gevangenisstraf tegen hem eischte. Twee andere jongens, zekere van 8. en ten V., belden omstreeks 16 jaar, zullen binnenkort moeten terechtstaan wegens verschillende fei ten van brandstichting. Baldadigheid schynt de voornaamste dryfveer te zyn geweest. Wellicht dat binnenkort nog wel meer van de jeugdige brandstlchtersbende met de politie en vervolgens met de justitie In aanraking zullen komen. Het moge anderen tot een waar schuwend voorbeeld strekken. Koker 73 ct. BU Apoth. en tkugWten uwe medewerking van grooten Invloed zyn.“ De drie vakcentralen en de daarby aangeslo ten bonden in de bouwbedryven hebben hier over onmlddeliyk met elkaar besprekingen ge voerd en aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een telegram gezonden, waarin wordt gezegd: „Uw mededeeltng de noodzakeiykheld daar van te bepalen nadat een regeling Inzake cre dietverleenlng is tot stand gekomen, is mo menteel geen oplossing. Eventueele credietverleenlng werkt eerst lang zaam door. Heeft ol. voor dit Jaar zeer geringe beteekenls. Voor de vierde maal heeft de Rijwielbede vaart Club ,JBub Tutéla Matris” van Amsterdam waarby zich ook leden uit Velsen, Hilversum Naarden, Bussum en Amersfoort hadden aan gesloten, haar jaariyksche bedevaart naar O. L. Vrouw van Toevlucht te Renkum, ge houden. Omstreeks half elf vjn. vertrok de eerste ploeg, om twee uur de tweede. Na een voor- spoedlgèn tocht was men tydig in Renkum. Om half pegen had het plechtige Lof plaats, waaronder de Zeer Eerw. heer M. J. H. Wol ters, pastoor der parochie, de feestpredlcatle hield. Inmiddels was het donker geworden en trok de lichtprocessie uit. Voor deze gelegen heid had men het kerkplein met talryke ge kleurde lantaarns feesteiyk verllchfe wat niet naliet, dat honderden vanaf de straw lastlsche schouwspel gadesloegen, Voorafgegaan door het processlekruis en misdienaars met lantarens, volgden de leden van Hub Tutela Matris”, allen voorzien van lampions; achter de Amsterdammers sloten zich de talryke pelgrims, die vooral uit Arnhem en de Betuwe waren gekomen, aan. Zoo trok oe .Jachtstoet", door het park, met zyne talryke kronkelende paden, afwisselend zingend en bid dend. Heeriyk klonken de Marlallederea in den prachtigen zomeravond en echoden de Weesge groeten door het park. Het was of alles mede hielp om deze avondprocessle, te doen slagen. De derde ploeg, die om 12 uur *s nachts van Amsterdrm vertrokken was, kwam Zondagmor gen In de vroegte te Renkum aan. Om half acht glnge- allen leden ter H. Tafel, waarna in de hotels werd ontbeten. Om 9 uur werd door den WelEerw heer H. H. Kruse, kapelaan te Renkum, een gezongen H. MIs voor de le den van „Sub Tutela Matris” opgedragen, waarna door den WelEerw. Pater Kaarsgaren de Mariapreek werd gehouden. Tegen elf uur verzamelden zich de leden op het kerkplein, vanwaar men onder leiding van den heer Hub Herkuleyns, een korte wandeling maakte naar den „Noordberg”, een der schoon ste plekjes van Renkum en genoot men van het prachtige vergezicht over den Ryn. Inmiddels was het een uur geworden en de tyd van vertrek aangebroken. Nadat allen voor zien waren van een bedevaartvaantje, defileer de men voor de kerk waar de Romelnsche groet werd gebracht, om vervolgens op de fietsen te stappen en den pastoor een harteiyk „Tot weer ziens" te hebben toegeroepen. Het bestuur van ,JBub Tutela Matris” kan met voldoening op deze, zoo buitengewoon goed geslaagde bedevaart terugzien. In een blok arbeiderswoningen aan den Brou- werswal te Gorredyk. brak brand uit In het middelste der drie woningen. Het vuur greep snel om zich heen. Uit een nabystaande au togarage werden yiings eenige auto's gehaald, benevens brandbare vloeistoffen De brandweer wist het vuur te bedwingen en houfdzakeiyk tot de middelste door de fa milie Heringa bewoonde woning, die geheel uitbrandde, te beperken. Een tachtigjarige vrouw werd met veel moeite door een raam naar bulten gehaald. De politie onderwierp Heringa aan een streng verhoor. Maandagmiddag te 3 uur had te Tiel in het Bpaarbankgebouw onder voorzitterschap van mr. c. G. Schattenkerk, burgemeester van Tiel. ^e,n ,ver®a<lertn8 Plaats, belegd door de GorinchemEist, zoowel door Op den Korveltschen weg te Tilburg heeft een brutale aanrijding plaats gehad. Een auto, komende uit de richting Goirle en biykbaar be zet met een rumoerig stelletje, reed In de na- byheld van het hulppostkentoor op den Korvel- scheweg de linkerzijde van het trottoir op, tus schen een zich aldaar bevindende brievenbus en een houten paaltje van de Brockway door. Ter plaatse was een schilder doende den gevel van een woonhuis op te schilderen en bediende zich daarvoor van een lange trapladder. Op het moment dat de auto zich op het trottoir begaf In groote vaart, stond de schilder toevallig niet op die trapladder, doch op een zich in de na by held bevindend korter laddertje De lange ladder werd finaal door den auto ten met den crisistijd dé inichryvingen geringer sou- onderste boven gereden. den zyn dan by de vorige tentoonstellingen i Op dat moment kwam juist uit de richting gelijk gesteld met de offlcleele standaarden van het leger. zyne Excellentie mr. dr. L. N. Deckers, Ml- j ^nraklng. terwyi een auto kwam aanryden. nister van pefensle, zal persoonlyk de uitrei- king aan de korpsen verrichten. Alle Landstormkorpsen uit het land zullen dien dag een vaandelwacht naar Ede zenden, en alle korpsen, die een vaandel zullen ont vangen, bovendien een sectie infanterie. Bovendien zullen de te Ede aanwezige troe- pen aan de plechtigheid deelnemen, te weten het muziekkorps van het 5e regiment, infan terie, een detachement van de He infanterie brigade, ter sterkte van 2 companieèn, en een detachement ter sterkte van 1 battery veld artillerie van de He Artllleriebrigade. Het geheel zal onder bevel staan van den reserve-kolonel der Infanterie J. E. L. Haene- cour, uit Maastricht, aangewezen commandant van het Vrijwillig Landstormcorps Llmburgsche Jagers. Toegangskaarten voor het gereserveerde ge deelte van het terrein kannen by de Plaatse- lyke en Gewesteiyke Landstormcommissieën in het geheele land worden aangevraagd; de leden van den BIJ zonderen Vrywi'llgen Land storm hebben toegang op vertoon van hun legi timatiebewijs. De troepen der verafgelegen korpsen zullen zich reeds den vorlgen dag naar Ede begeven. Het terrein „Langenberg" is e”cn buiten Ede gelegen, ten zuiden van den kunstweg Ede Arnhem, by paal 10. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is ten huize van den heer L., Nieuwe Ryn 87 te Leiden. Ingebroken en een bedrag van 210 uit geldkistje ontvreemd. In verband hiermede werden drie aangehouden, waaronder mej. W. K., een meisje, dat sedert een week bij den heer L. in betrek- Zondagnacht omstreeks halfeen uit in de perceelen, bewoond door de families Damen en Rensen te SUvolde. De brand werd, naar de „Gelderlander” be richt. ontdekt door de kinderen van D., die bo ven sliepen; doch toen zy wakker waren en vluchten wilden, was de weg langs de trap reeds afgesloten door vlammen en verstikkenden rook Zy zagen zich genoodzaakt de ruit door te slaan en van 3 Meter hoogte naar beneden te springen, waarby H. D. zyn sleutelbeen brak en C. D. zich een groote gapende wonde In het voorhoofd viel, waardoor hy het bewustzyn ver loor. Hun haren waren reeds van het hoofd ge schroeid. Met veel moeite konden zich de bewoners uit het andere perceel redden. Inmiddels was de brandspuit uit Wlsch gearriveerd, die het vuur spoedig meester was. Echter kon niet veel meer van de perceelen gered worden, die met Inboe del en al een ruïne zyn geworden. Het vee kon gelukkig gered worden Verzekering dekt de schade. Oorzaak van den brand is onbekend. Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlyk driemaal vier en twintig uren na het ongevaL missie voor den weg vraag kwam daar aan de orde. oud-mlnlster Ir. M. C. E. Bongaerts, lid der Maandag werd voor het Gerechtshof te Den Bosch in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen Willem V. te Engelen, by Den Bosch. Deze was door de rechtbank vrygesproken van doodslag op Jan Venroy. De zaak betreft min- nenyd. Verdachte had kennis met het melsjs, waarmee V. vroeger verloofd was geweest. Op 27 December heeft hy hem opgewacht en dood gestoken. De elsch luidde In hooger beroep twee Jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte vrij spraak. Uitspraak over veertien dagen. By de lymfabrlek op den Rotterdamschen- weg te Delft, kwam Zaterdagavond de werk- manG, uit Delft met zyn flets, in botsing met den motgrryder W. uit 's-Gravenhage die een dame achterop had. De duorydster mej. H. werd zwaar gewond. De G. bekwam een been- fractuur, terwyi de motorryder een ernstige hoofdwonde opliep De drie slachtoffers werden per auto naar het gasthuis overgebracht, waar mej. H. des nachts aan de bekomen kwetsuren Is over leden W. zou met zeer groote snelheid hebben ge reden. Zaterdagmiddag twee uur ontstond 'n schoor steenbrandje In een pand aan de Leeuwenstraat te Rotterdam. Na blusschlng reed een slangen wagen de hal van de Wester Wagenstrat op ea ging de Tint Leurensstraat In. Plotseling werd er geroepen, dat een nieuwe brand in de Sint lateLaurensstraat was uitgebroken. Op dit. zoo als later bleek, valsche alarm keerden de belde slangenwagens om en In volle vaart werd naar „den brand” gereden. Belde wagens berelktsn ongeveer tegelUkertlId het kruispunt Sint Lau- rensstraat— Wrote Wagenstraat en reden met volle kracht op elkaar in. No. 22 werd dwars door de groote spiege'-ult van den lijstenwinkel der firma Schnitzler geworpen. Met een gewel dig geraas viel de ruit aan scherven. Bovendien werden tal van spiegels en schllderyen, die in de etalage lagen, vernield. Twee brandweerlieden, brandmeester B. A J- Mes en spuitgast J. v. d. Burg werden gewond en per auto naar het dekenhuls aan den Cool- stngel vervoerd. De brandmeester had behalve een flinke hoofdwond een ernstige wonde in *en rug opgeloopen. Aonvonkelyk leek bet noo dlg, dat hy In het ziekenhuis zou worden op- genomen, doch tegen den avond kon hy naar ?Un woning terugkeeren. De spuitgast had snij- wonden aan een der beenen en schrammen In t gelaat. Hy kon na verbonden te zyn, eveneens naar huls teruggaan. Tweede Kamer, als door het oud-lid dier Ka mer, den heer W. O. A. Koster behandeld: „Moet de Betuwe een uithoek b'.yven?" Want deze openbare vergadering was belegd om een spoedige totstandkoming van den weg Go- flets door den auto totaal werd misvormd. De getroffene bleek nogal ernstig gekwetst te zyn. De Geneeskundige Dienst was spoedig ter plaatse, zoomede de politie. De brutaliteit van den aanrydenden auto bestuurder ging zoo ver, dat deze de vlucht nam In de richting van de stad door de Hes perenstraat In de richting van Goirle, echter achtervolgd door een drietal automobilisten, die de aanryding op een afstand hadden waarge nomen. De vluchtende auto kon evenwel niet tot stilstand gebracht worden en de achtervolgende automobilisten kregen den Indruk, dat er een dronken chauffeur achter het stuur zat^ Het nummer van den vluchtenden auto heb ben ze evenwel kunnen noteeren en de politie ter hand gesteld. bezoekt, bewondert de schilderachtige, kronke lende grintwegen tot hy op het smalle pad een breede autobus tegenkomt. De bewoners der Betuwe ondervinden het vrywel geheel ont breken van flinke moderne wegen langs de na- tuuriyke verkeersbanen als een dagehjkschen hinder. Voor het vervoer van hun fruit hebben zy korte verbindingswegen noodlg, die aan hoo- ge eischen voldoen. En de Industrieelen, die hier hun ondernemingen hebben gevestigd het zyn er meer dan men bulten de Betuwe wel denkt hebben dezelfde behoefte. Met verlangen wordt dan ook uitgezien naar het totstandkomen van de groote West-Oost ver binding van Rotterdam en Dordrecht over Go rinchem en Eist naar NUmegen en Arnhem Uit dit verlangen ontstond een commissie, be staande uit vertegenwoordigers van gemeente besturen uit de Betuwe, en van de Kamers van Koophandel te Tiel. Nymegen en Arnhem welke In het belang van de landstreek tus schen Ryn en Waal en In het belang tevens van geheel Nederland yvert voor een spoe dige totstandkoming van een prlmalren weg door de Betuwe. Want naar de meening der commissie bestaat er groot gevaar, dat In an dere deelen van het land wegen zullen orden aangelegd, die lang zoo hard niet noodlg zyn als die in de Betuwe, vóór tot den aanleg -an den laatsten wordt overgegaan. De commissie was er van overtuigd, dat zeer veel Betuwna- ren aan haar ultnoodlglng tot bywonlng van de vergadering, waarop dit levensbelang van hun gewest zou worden behandeld, gehoor zou den geven, en dat tevens velg landgenooten uit andere landstreken van deze gelegenheid gebruik zouden maken om kennis te nemen van wat leeft in het gebied, dat bekend staat als de „frujttuln van Nederland.” Ir. M. C. E. Bongaerts, oud-mlnlster van Waterstaat, beschouwde het belang van den weg GorinchemEist In het kader van het algemeen Rykswegenplan, terwijl de heer W O. A. Koster, <Hre6teur der Chamottefabrleken to Geldermalsen, meer behandelde den weg rwodzakeiyken factor voor de nCTvikkeling van de Betuwe. Op Zaterdag 11 Juni, des morgens pijn. 11 uur, zal op het terrein „Langenberg” te Ede de plechtige indienststelllng plaats vinden van niet minder dan 14 vaandels van Landstorm korpsen. als zoodanig erkend by Konlnkiyk Be sluit van 21 Augustus 1931, No. 40. De volgende Landstormkorpsen zullen op dien dag hun Konlnkiyk erkend vaandel ontvan gen: Frlesch Verband; Gronlngsch Verband; Drentsch Verband: Twentsch Verband; De IJssel en Vollenhoven; Veluwsch Verband; Ve- luwzoom; De Meljery; West-Brabantech Ver band; Zeeuwsch Verband; Verband Monden der Maas; Verband Dordrecht; Kennemerland en Verband Alkmaar. Daar de Landstormkorpsen Llmburgsche Ja gers, Stelling van Amsterdam, Nieuwe Holland- sche Waterlinie, Rotterdam en Zuid-Hol'and- West reeds vroeger In het bezit kwamen van een Konlnkiyk erkend vaandel, zullen op Za- trdag 11 Juni alle In voorkomend geval uit de byzondere vrywllllgers te vormen korpsen, in bezit zyn van een vaandel, by K. B. erkend en vaandel* en Zondagmiddag heeft op den bewaakten over weg by de Vink onder de gemeente Voorscho ten, byna een ernstig ongeluk plaats gehad. De Pullman-trein was vanuit de richting Lelden In aankomst, terwyi de overwegboomeo niet gesloten waren. Er was vry druk vert-Mr over den overweg Door fluitsignalen werd de overwegwacbter nog tydig gewaarschuwd, waarop hy yiings ds afslultboomen liet zakken. Dadeiyk daarop snorde de trein voorby Naar de overwegwacbter verklaarde, was da trein twee minuten te vroeg. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft by dienstorder bepaald, dat de machinis ten voor zoover de voor den betrokken locaal- spoorweg toegestane snelheid dit veroorlooft, by vertraging zoo noodig de snelheid van reizigers treinen op locaalspoorwegen tot 65 kilometer In het uur moeten opvoeren, met inachtneming van de voorgeschreven snelheidsbeperkingen en 1 l zyn en dat zy er des Zondags op uittrokken om bosch en hel In brand te stellen, zy noemden dat „zwartjes maken" .En hoe des- bewust zy te werk gingen moge biyken uit het feit, dat zy van het llnd uit rywlelvellingen lonten maakten om deze by hun wandaden te bezigen. De politie heeft er echter een paar kunnen te pakken krygen, die een bekentenis aflegden, waardoor kwam vast te staan dat zy a'thans twee brandjes hadden aangestoken. Misschien zal het voor de daders gelukkig zyn, dat de brandjes niet zulke heel erge gevolgen gehad hebben, doordat .omwonenden ze spoedig bluschten. De hoofddader heeft reeds voor de Recht bank te Zwolle terecht gestaan, het was de 18-jarige C. K. te Ermelo, die echter tegen aan den Heer TH. VAN BREDERO, Copernicusatraat f I, Amsierdam Wegens een hem overkómen ongevaL Naar wy vernemen, heeft het hoofdbestuur van de Vereenlglng tot Bevordering der byen- teelt In Nederland zich met het volgende schrij ven tot de Regeering gewend, teneinde te komen tot een declaratledwang op honing van bultenlandsche herkomst. „Geeft eerbiedig te kennen, het hoofdbestuur van de Vereenlglng tot Bevordering der Byen- teelt In Nederland, gevestigd te Wagenlngen. alles In steeds bleef ontkennen, hoewel andere dat genoemde Vereenlglng in haar algemeene vergadering, gehouden te Utrecht op Woensdag den 20sten April 1932, waarop vertegenwoor- dlgd waren 97 afdeellngen, met 292 stemmen vóór en 8 stemmen tegen, besloten heeft aan de Regeering te verzoeken te bepalen, dat honing van ultheemsche herkomst hier te lande slechts onder de aanduiding Bulten landsche Honing ten verkoop mag worden aangeboden; dat dit besluit genomen Is, teneinde tegen te gaan het verkoopen van ultheemschen honinr onder den schyn van Nederlandsche. hetgeen veelal geschiedt, doordat deze honing verkocht wordt onder het etiket van een Nederlandschen byenstand. Hierdoor toch wordt op niet faire wyze de Nederlandsche Imker benadeeld. De handelaar In buitenlandschen honing zou zich otegekeerd door zulk een besluit niet bena deel kunnen achten, terwyi het koopende publiek zou weten wat bet kocht. Wel Is het Ryksmerk voor Nederlandschen honing gegeven en wordt dit door onze vereenlglng op hoogen prijs gesteld, maar aangezien dit nog ver van algemeen Is en ook nog niet voldoende aan het publiek bekend, is het op zichzelf naar de meening van bedoelde algemeene vergadering niet voldoende om het publiek voor misleiding te vrywaren". Te ’s-Hertogenbosch wordt In de groote vee- markthallen op 29 en 30 Juni as de Nat. Ten toonstelling gehouden van het Nederlandsche Trekpaard. Werd aanvankeiyk gemeend, dat In verband H vorige tentoonstellingen thans kan worden gemeld, dat bet aantal der stad een flet-ryder aangereden, die de elgen- ten hoogste verwachte Inschryvlngen reeds met aardige manoeuvres van den auto trachtende te 100 overschreden is. waaruit biykt, de zeer gun- j ontwyken, de vlucht nam op het trottoir, waar- stlge ligging en gelegenheid van het orga- nlseeren van tentoonstellingen in Den Bosch, by het ongeluk wilde, ook met betrekking tot Zeeland en Limburg.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6