Prikkeldraad De sociale verzekering MISLUKTE VERDEDIGING H DE ROODE WEEGSCHAAL Wat ’t zwaarst is De Amsterd. Federatie der S.D.A.P.: ons voor V eevervoer-belangen „Wat het zwaarst is, moet ook het zwaarst wegen.” Niet in dien hoek! BIJ DE PLAAT VAN HET BINNENHOF Motie-Duys verworpen Door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen bedreigd ZE LEVEN NOG IN DE 19e EEUW Het marionettenspel.... bloedige ernst! De Tweede Kamer krijgt het Bezuinigingsrapport-Welter ter inzage Lichtvaardigheid ook ter Rechterzijde De premiebetaling een stuk loon de overschotten in de fondsen de dat dit niet >f niet verant- I niets toe: ten zijn vaarden/ der Grini raad ae niet hebl handeld Partij, zlngs- „wy waarin beginselen te verwezenlijken. Nu meer dan ooit moeten leider en partij zoo dicht mo gelijk bij elkaar blijven. Alles moet worden ondergeschikt gemaakt aan de eenheid en de solidariteit met de massa. De soms mooie individualiteit moet daarvoor wijken. Het is de eerste taak van hen, die leiding geven aan de arbeidersbeweging, het ver trouwen van de massa in de soclaal-demo- cratle te behouden.** „Wij weten, dat, wat in Amsterdam ge beurd Is, het verzoek aan drie onzer ge meenteraadsleden om af te treden. In het land niet overal in de party goedgekeurd wordt." „Wat in de afgeloopen weken te Amster dam is gebeurd, was een opstand in de party. Gedachtig aan* het Engelsche woord „right or wrong my party" (geiyk of onge- lyk, myn party) hebben zy, die, ofschoon zjj meenden in de zaak gelijk te hebben, toch gezegd: vóór alles de strijd vaardigheid en de eenheid in de party." Een Dultscher Richard Katz heeft ons land bezocht en er aardig over geschreven. Veel juists maar ook wel wat onjuists. Ook aardig is wat de „Nieuwe Crt.” er van zegt: Maandagmiddag JJ. heeft te Utrecht onder presidium van den heer H. van Poelgeest, voor zitter van het Uitvoerend Comité van de Com missie A I. een byeenkomst plaats gehad van het Uitvoerend Comité met de Contact-Com- missle, aangevuld met verschillende van de grootste veevervoerders. terwijl evens aanwezig waren voorzitter en secretaris van den Neder- landschen Bond van Vee-expedlteurs. Deze vergadering, die met spoed was bijeen geroepen, was belegd naar aanleiding van het feit, dat de Directie der Nederlandsche Spoor wegen voorstellen betreffende het veevervoer heeft gedaan aan den Bond van Vee-expedl teurs, om deze met hun leden te bespreken. Deze voorstellen beoogen In hoofdzaak een ge heel afzonderiyke afsluiting eener, reductie- regellng, speciaal met den Bond van Vee- expedlteurs. Commissie A I, die reeds Jaren als schakel de onderhandelingen tusschen de Directie der Spoorwegen en den handel heeft gevoerd, was van den Inhoud dezer voorstellen geheel on kundig gehouden. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op. dat, wilde deze vergadering eenlge vrucht af werpen, open kaart gespeeld moest worden, zoowel van expediteurszyde over de gedane voorstellen, als van de Commissie A I over het ontvangen schryven van de Di rectie der Nederlandsche Spoorwegen. De expediteurs bleken hiertoe niet bereid. Na daartoe uit de vergadering gedaan ver zoek verlieten de expediteurs de vergadering. Uit de verdere confidentieels bespreking is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De ondergeteekenden, In vergadering byeen met het Uitvoerend Comité uit de Commissie A I op heden 6 Juni 1932 te Utrecht In Hotel „Terminus", gehoord de besprekingen naar aanleiding van de op die vergadering gedane mededeelingén, door den voorzitter van het Uitvoerend Comité. van meenlng zynde. dat de houding van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen in ver band met de gedane voorstellen aan de leden van den Nederlandschen Bond van Vee-expe- dlteurs, ten zeerste in stryd Is met de persoon - lyke belangen van de groepen verzenders, die onder geen beding met voomoemde vee-expe dlteurs op «enigerlei gebied te maken willen hébben, ten zeerste waardeering hebbende voor het goede werk van de Commissie A I, wier samenwerking door Een op zeer hoogen prijs gesteld wordt, welke Commissie In het goede belang van het vervoer functlonneert, geven u In ernstige overweging geen speciale korting-contracten met voornoemde vee-expedl teurs af te sluiten. Mocht eventueel uw standpunt blijven ge- JBet moge ontegenzeggeiyk waar zijn, dat veel van het door Richard Katz opgeschreve- ne van zeer juiste waarneming getuigt, zoodat de Nederlander het ietwat onpleizierige gevoel krygt, dat wy toch heusch en inderdaad de Chlneezen van Europa zyn. Dat van de radio hm» alle Nederlanders voelen stuk voor stuk, dat X gek Is en byna (of heelemaal» een schandaal. Maar we zyn te koppig om het te veranderen. We nemen liever het lot op ons van bewuste zonderlingen, dan dat wy den stand van zaken wijzigen en niet langer zouden kunnen prêcher pour les convaincus. Want déér komen die sectarische uitzendin gen op neer. De Katholiek luistert niet naar de N. C. R. V.; de socialist niet naar den K. R. O. En als we in een Duitsche krant lezen, dat onze radio een beetje raar is, zyn we heimelijk blij, dat de correspondent niets wist van de A.-R. Geltenfokkers, de C. H. Ap- pelplukkers, den R. K. Machineschrytcursus, enz." Misschien. dat het rapport van dr bezulnl- gingscommlssle, dat naar Minister Verschuurs mededeellng aan de Kamer ter inzage zal worden gegeven, sommige leden op dit stuk be- ke.ren k.-n? Het is te hopen. Want de behan deling van de motie-Duys en zes naar aanleiding van haar bestaan nog ingediende moties heeft wel weer overtuigend bewezen, dat in sommige kringen nog steeds luchthartig over financieele mogeiykheden gedacht wordt. We spreken nu niet van den heer -uys, want deze brengt zyn rotle, terwyi hy tegelykertyd te kennen geeft, dat eigeniyk niemand zeggen kan, wat het gevolg geven aan zyn wensch zal kosten. De Minister Intusschen taxeerde het be drag op een dikke elf mlllloen. Dergeiyh- licht vaardigheid uit den rooden hoek, daaraan zyn wy gewend. Maar ook ter rechterzijde waren heden afgevaardigden, die naar onzen smaak te gemakkelyk over sommige zaken dachten. De Christeiyk-Hlstorische afgevaardigde Welt- ksmp byvoorbeeld ondervond warmen en hard nekkiger steun van zyn fractle-voorzitter Snoeck Henkemans voor zyn in een motie beli chaamde gedachte, om eventueel het nog res- teerende overschot in de sociale fondsen te be nutten voor tegemoetkoming aan, noodlydende boeren e- tuinders op het stuk van de premie betaling der sociale verzekeringen. En dat ge schiedde nog In tweede distantie, nadat Minis ter Verschuur al in zyn antwoord te kennen gegeven had. dat hy, indien werkelijk tot bet aanspreken van „Waarom? Omdat de hier In het geding zynde drie partygenooten niet hebben ge in strijd met de beginselen der noch met haar algemeen verkle- of gemeente-program, noch met eenlgerlel congresbesluit. Ware dit wel het geval geweest, dan nog zou misschien be- treuren en/oj^ ultnoodigen om zich voor leven niet meer In een periode, ons de kans wordt gegeven, onze et Is té wenschen, dat omtrent deze belangrijke aangelegenheid klaarheid wordt verschaft. Wil de B. D. A P. In volle onverantwoor delijkheid ook tegen alle redelijke eischen van de realiteit In blijven agee- ren, enkel en alleen, omdat de demagogie alias het partijbelang dit eischt? Het is niet alleen een soclaal-demokra- tlsch, maar tevens ook een natlonaa^ie- lang, dat men weet, welke beteekenis aan de houding van De Miranda en de zijnen moet worden toegekend, of m.a.w. de 8. D. A. P. van haar afgevaardigden mario nettenspel eischt als.... bloedigen ernst. Als de motie-Duys. welke ontheffing van de be aling van de premies der sociale verzekering vroeg voor werkgevers, natuuriyke personen, met een inkomen van minder dan 1500, eenig nut heeft opgeleverd, dan Is het dit, dat de debatten in de Tweede Kamer over dit uit *s heeren Duys’ implusleven aard voortgesproten schrlftelljk de sideratum op de eerste plaats weer eens hebben aangetoond, met welk een lichtvaal Jgheld som migen in de Kamer dergeiyke zeken aanpakken, en dat zy voorts aan Minister Verschuur weer eens eene gelegenheid hebben gegeven, daarte genover op de noodzakelijkheid van de mee» drastische zuinigheid te wyzer De heer Loerakker kreeg het een moment hevig met mr. Duys aan den stok, toen hy wees op het typische verschijnsel, dat hi een so ciaaldemocraat werkgeversbelangen stond te verdedigen. ~et moge waar zyn. dat mr. Duys met zyn limiet van f 1500.— alleen kleine zelf standigen in het debat bracht, Indirect raakte zyn pleidooi alle werkgevers, die de premies niet kunnen opbrengen tengevolge van den nood der tyden. Dat dit en niets anders het ciMerium moest zyn voor eene beslissing over al of niet ontheffing, had Immers dr. Vos Vrydag reeds overtuigend aangetoond. Doch hoe het zy, mr. Duys toornde hevig tegen den Katholieken democraat Loerakker en. hoewel diens rede eigeniyk In X licht .wilde stel len, dat men steeds maar lp het algemeen over de noodlydende boeren, die toch ook In betere jaren reserves hebben kunnen kweeken, spreekt en over de landarbeiders zwygt, kreeg hij van zyn socialistischen opponent de insinueerdende vraag te hooren, of hy zyn rede gehouden had in opdracht van zyn fractiegenooten Korten horst en van wynbergen, die in *s heeren Duys' brein voor onverstandig conservatief doorgaan. Over opdracht gesproken, repliceerde de Ka tholieke afgevaardigde niet mis. met een ver wijzing naar zekere Amsterdamsche gebeurtenis. Duys beeft deze onvriendelijkheid handhaafd, dan zullen zy zich genoodzaakt zien alle medewerking betreffende het veevervoer in welken vorm ook. op te zeggen, wat ten gevolge heeft dat door alle groepen en bonden op ver gaderingen en in de pers propaganda zal wor den gemaakt voor andere vervoermiddelen bul ten de Nederlandsche Spoorwegen ejn. Teneinde het spoorwegvervoer te bevorderen, waartoe zy zeer wel genegen zyn, hetwelk zy in het afge loopen Jaar getoond hebben, verlangen zy voor lederen verzender gelyke rechten ongeacht de vraag of deze verzender al of net expediteur is." Het eigenaardige In de houding der Directie van de Nederlandsche Spoorwegen is, dat zy immer op het standpunt heeft gestaan met geen bond onderhandelingen te willen voeren van daar de Instelling van de Commissie AI en nu met voorbygang van genoemde Com missie onderhandelingen aanknoopt met zelfs voorstellen doet, wél aan een Bond. j 1500 inkomen heel wat zwaarder zuchten kan onder de sociale premies dan de categorie, ten wier behoeve mr. Duys de groep met meer dan 1500 nog eens extra wilde belasten, de heer Schouten wees erop, dat de gedachte hoege naamd niets was uitgewerkt. Een bezwaar, dat de motie al zéér In hare potsierlijkheid te kyk stelde, was b.v., dat de voorsteller als criterium stelde een bepaalden aanslag 1 de Ryksinkom- stenbelasting. De .geholpene" zou dus eerst ge- wor moeten doorgaan met te zuchten onder den premielast, om dan later al- gebleken was, dat hy de 1500 niet bereikt had, restitutie te ontvangen. Bovendien was er geen enkele reden, om alleen natuuriyke personen tegemoet te komen en rechtspersonen bulten *e regeling te laten. En zoo waren er meer bedenkingen, die de voorsteller met zyn gewone lichtvaardig-» heid totaal genegeerd had. zou moeten worden besloten wat hy niet uit sloot, omdat alle nog aanwezige reserves nu eenmaal zeer ernstig In aanme-klng komen voor het stoppen van lekken dat hy dan wel twintig, dertig andere doeleinden wist, waar voor die gelden eerder besteed konden worden. De motie-Duys niet onaardig t”peerde de president baar by deze veelheid van nakome lingen als de „Moedennotle" is door den anti- revolutlonnalr Schouten, later daarin gevolgd door Minister Verschuur, zoo grondig mogelyk onttakeld. Had dr. Voe Vrydag reeds gewezen En dr. Polak meent, dat de partij als zoo danig zich over het geval zal moeten uit spreken. Een nóg scherpere afkeuring van de houding der federatie schijnt echter gele gen te zyn in het feit, dat een der emi- nentste sociaal-demokratlsche raadsleden, dr. J. van den Tempel naar inmiddels gemeld wordt in het gebeurde aanleiding gevonden moet hebben om voor het raads lidmaatschap te bedanken. „Het Volk” biykt intusschen ook in de gaten gekregen te hebben, dat het Amster damsche systeem door de party niet zóó maar geslikt zal worden; bet blad vangt zyn hoofdartikel van gisterenavond ten minste aan met de erkenning: i een byeenkomst der Amsterdamsche A J O., heeft de voorzitter der 8. D. A. P.-federatle in de hoofdstad, wethou der De Miranda, gepoogd, de houding der federatie, welke drie belangryke manda tarissen uit den Amsterdamschen raad joeg, omdat dezen volgens de wet en vol gens hun geweten tegen den zin der fe deratie in stemden voor zekere loons- kortlng, te verdedigen. Wie de wereld vooralsnog niet precies binnenste-buiten gekeerd ziet, zal de po ging van den heer De NÏlranda als een deer- Ahjke mislukking beschouwen; deze mis lukte verdediging maakt het geval eigen iyk nog'erger dan het reeds was. Immers: om althans kans te krijgen, in zyn verdedlgingspoging te slagen, had De Miranda moeten beginnen met (te trachten) aan te toonen, dat het standpunt van de' federatie en van de Amsterdamsche fractleïneerderheld het j u 1 s-t e standpunt was in het algemeen belang, dat in deze omstandigheden niet tot loonsverlaging mocht (of behoefde te) worden besloten, dat voor de gemeente Amsterdam deze verlaging niet noodig was, dat de ge meente het geld voor de nlet-korting be schikbaar had en eventueele verdere con sequenties van een afstemming der verla- gingsvoorstellen zou kunnen dragen. Maar.... niets van dit alles. TTct is gelukkig! echter ^éér de XT vra»g, of de party in haar geheel en in haar voornaamste leiders een zoo onverantwoordelijke taal zal believen te aan vaarden als een evangelie, of men in het land der rooden de onverantwoordeiyke houding der Amsterdamsche federatie, fractleméerderheid en pers zal believen goed te keuren. Vele teekenen wyzen er Is dat niet aardig? „Haast alle Nederlan ders” vinden het met de radio niet in orde! Wel wel Dat is de oude methode van het libera lisme, dat alles naar zich toe rekent. Ter- wyi minstens drie kwart der Nederlanders niets willen hebben van de A. V. R. O.-me- thode, blijven de liberalen van meenlng. dat hun haan konlng moet blijven kraaien, omdat immers héél Nederland En X ergste is, zegt de „Residentiebode”, ze meenen het, ze weten niet beter. Ze levey nog altijd in den roes van de liberale victorie d.d. 19e eeuw.... Daarvandaan ook die fUne en origlneele moppen van de A. R. geltenfokkers en R.K. machineschriivera. Wat *n grootheid van Zoo Is er in de 8. D. A. P. dus een sterke beweging waar te nemen tegen wat de 8. D. A P. te Amsterdam zich aangematigd heeft. „Wanneer een vertegenwoordigende ver gadering van de partygenooten in zulke vraagstukken eenstemmig is in haar mee nlng, kan het niet anders dan dat de ver tegenwoordigers in de openbare lichamen zich zelf Ondergeschikt maken aan bet be lang van de groote massa." Dr. Henrl Polak, de bekende sociaal-de- mokratlsche voorman verklaart in zijn jongste kroniek in „Het Volk”, dat hy van het uitwerpea der drie verdiensteiyke raadsleden met „ontsteltenis en droefheid” heeft kennis genomen en motiveert als volgt, waarom de houding der federatie te genover de drie mannen hem verkeerd voorkomt herhaling te wachten, voldoende zyn ge weest tegenover partygenooten van de be kwaamheid en het verleden als deze drie. Maar met verder gaan, zou de Federatie niet buiten de geschreven en de ongeschre ven wet zyn getreden. Deze drie partyge nooten hebben echter volgens eigen opvat ting en geweten gestemd in een bestuurs aangelegenheid. die met beginselen en pro gram niets te maken heeft. Hoe hoog de loonen der gemeentewerklieden moeten zyn en of voor deze loonen een andere maatstaf mag gelden dan voor de bezoldi ging der gemeente-ambtenaren het zyn vragen van gemeentebestuurs-techniek. met welke beginselen en program onzer Party niets hebben uit te staan." y-y elfs geen zwakke poging heeft De Mi- /j randa gewaagd om d? houding van federatie en fractie-meerderheid in bet algemeen belang goed te praten. D11 belang kwam by hem biykbaar op de tweede of op een nog latere plaats. Voorop stelde hy met een waarlijk ver- bysterende vrymoedigheid het party belang, waar alles vóór wyken moest. Goed of'n^et góed, verstandig of niet verstandig, verantwoord pf n woord, het deed er allemaal de eenheid in de party, in de fractie moest gehandhaafd bUJven, zóó als de demagogie die den belanghebbenden kiezer naar de oogen ziet en naar den mond praat het eischte. We geven hier enkele kenmerkende zin netjes uit De Miranda's rede: T t it al deze citaatjes spreekt de onver- LJ antwoordelijke mentaliteit: X Kan ons niet schelen, wie er geiyk heeft, X kan ons niet schelen, of wy een andere oplossing voor de moeiiykheid heb ben, wy erkennen zelfs, dat onze begin selen in de huidige omstandigheden niet te verwezenlijken zyn, maar van dat alles trekken wy ons *ts aan: onze party moet thans stemmen, zóó als de kiezer het verlangt, zóó dat de massa vertrouwen houdt in de aociaal-democratie, zóó dat de strijdvaardigheid en de eenheid in de par ty vóór alles behouden biyven; aan die eenheid en aan de solidariteit met de mas sa moet alles let wel: alles! onder geschikt gemaakt worden. X Is teekenend voor het verval in de 613.AJ3, welke sinds jaren in vele leiders gewénnen had aan verantwoordeiykheids- gevoel, dat een voorzitter van een zoo be langryke federatie als de Amsterdamsche dergeiyke taal heeft durven spreken. We zouden X ook aldus kunnen uitdruk ken: Met dergeiyke taal, gretig aanvaard door een party federatie en door de sociaal-de- mokratlsche pers, is de 8X>AJ>. in Neder land als zy hiermee instemt minstens twintig jaren in haar geschiedenis terug gevallen. ^Er zyn voor de soc.-democraten in de- sen moeilijken veelbewogen tyd vier groote 1 vraagstukken: oorlog of vrede, dictatuur of democratie, werkloosheid of arbeid, natio- nale of internationale planmatige voorzie ning in de levensbehoeften. Het is niet mogelyk, dat de sociaal-demo- cratle thans haar positie zoo kan bepalen. dat zy ocunlddeliyk voor al die vier proble- men de juiste oplossing sou kunnen aan- wyzen. Hoofdzaak is, dat men in deze ure 1 van gevaar een gesloten stuwende kracht i vormt.^ „Wil de sociaal-democratie den stryd op al die gebieden krachtig voeren, wil zy niet spreken van den vijfden stand die er niet is dan moet zy haar eenheid gaaf en ongeschonden weten te bewaren." De motie, welke deze week door de Am sterdamsche partijfederatie der SD-AJ*. met algemeene stemmen werd aangenomen naar aanleiding waarvan drie leidende fi guren in de Amsterdamsche roode raads fractie hun mandaat hebben neergelegd is in de party-politieke geschiedenis van Nederland van grooter belang dan velen op X eerste gezicht misschien veronder stellen zouden. Deze aldus aangenomen motie beteekent niet minder dan dat de 8.DAA althans in haar bolwerk te Amsterdam van haar afgevaardigden cadaver-gehoorzaamheid eischt; dat de S.DA.P. over haar manda tarissen wenscht te beschikken als over marionnetten, als over zetbazen. Ook wanneer de afgevaardigden in een bepaald geval de meenlng der kiezers niet deelen, moeten zy volgens den wil der kie zers stemmen, en anders.... eruit! De drie soc.-dem. raadsleden, die den moed gehad hebben tegen het onverant- woordeiyk dryven der party federatie in de stem van hiin eeriyke overtuiging te volgen, hebben de kwestie in hun ontslag brief heel zuiver gesteld: ,Daar wy door het raadslidmaatschap 1e biyven bekleeden voor de keuze zouden zyn geplaatst van een conflict, hetzy met onze Amsterdamsche party federatie, hetzy met ons geweten en onze, by de toelating tot het raadslidmaatschap gedane beloften, zien wy ons genoodzaakt ontslag te nemen als lid van den raad.” Aan den eenen kant een conflict met de federatie, welke het partybelang voorop stelt, aan den anderen kant een conflict met de wet en met het geweten. De drie S.D.A.P.'ers kozen de eervolste party, en gingen heen: Als hun gecommandeerd wordt tegen de wet en tegen hun geweten te handelen om het partybelang te dienen, dan bedanken zy voor de vertegenwoordiging der SD.A P. Weinig eervol staat daarnaast de Am sterdamsche party federatie, die by het af- wegen van partybelang eenerzyds en wet, eer en geweten anderzyds, de schaal ten gunste van het partybelang doet dóórslaan. Prima vertegenwoordigers, die prys stel den op wet, eer en geweten, moesten lichter wegen dan wat de federatie als partybelang beschouwde. De federatie heeft 't zoo uitgemaakt: wat voor ons het zwaarst is, moet ook het zwaarst wegen! Had de heer Schouten du. financieele en practische bezwaren, zyn principieel bezwaar was niet geringer. Terecht. Want uitwerking van het desideratum-Duys zou ernstig aantas ten den grondslag onzer sociale verzekering, die nu eenmaal in de premiebetaling door den werkgever een stuk loon ziet. Waarom, zoo vroeg ook de heer Loerakker, zou de Staat nu precies voor dat gedeelte van het loon moeten zorgen? En Minister Verschuur redeneerde op mr. Duys* verzuchtingen over den looden last, dien de premiebetaling op de door hem in be- schermin- genomen pa’roontjes legt, door met erop te wyzen, dat die looden last precies 5.7 pCt. van het door hem uitgekeerde loonbedrag bedraagt, juist het percentage, waartegen de SD-AJP. de grootst mogeiyke bezwaren heeft, als het op de loonen gekort moet worden. Dén is men opeens de benarde positie van den pa troon glad vergeten! Dat de premiebetaling een onderdeel en in vele gevallen een onbeduidend onderdeel van de bedryfsonkosten is, wordt überhaupt voorbygezien. Hoe weinig het in verhouding tot andere kosten is, rekende de heer Schouten uit voor het platteland. Hy kwam op een bedrag van ƒ5 per H.A, terwyi b.v. de waterschapp en polderlasten reeds f 20 per H.A. bedragen. vang van dit avontuur wellicht veronder steld heeft: de leider der J5. A- P-, de kamer- fractie-voorzitter Albarda, schreef reeds, dat door het Amsterdamsche systeem de afgevaardigden tot marionetten ver laagd werden. Dr. F. M. Wibaut schaarde zich achter Van den Bergh es. door op te komen tegen de neiging in de 8. D. party om aan hare fracties in de openbare lichamen, ten aan zien van sommige vraagstukken, een be paalde houding voor te schrijven „Wint die neiging veld,” aldus de heer Wibaut, „en leidt zy tot een bindend be sluit, dan zal het aan mannen en vrouwen van karakter onmogeUJk worden gemaakt een vertegenwoordigende functie te be kleeden.” In Amsterdam heeft het hof der roode kiezers aan drie raadsleden opgedragen po litieke harakiri te plegen, in Nymegen nam de R. K. Party raad een motie aan, waarin betreurd werd, dat mede door toedoen van zes katholieke senatoren de pachtwet werd verworpen. Zoo zyn de feiten, en anders niet- Het verschil, in handelwijze van belde party-Instanties valt duideiyk op: in Amsterdam: >verweging van het standpunt der party Inzake loonsverlaging gezien het advies der federatie tegen verlaging afkeuring van het standpunt der drie gebod aan het adres der drie, hun mandaten neer te leggen; in Nymegen: betreurlng van het feit, dat pachtwet verworpen werd, betreu- ring, dat ook zes katholieke senatoren tegen stemden Daarmee uit! In Nymegen: géén standpunt van de par- ty géén advies van de party-instantie géén afkeuring van het standpunt der zes (slechts betreuring) géén commando: vort! Toch probeert men onzen Party raad in denzelfden hoek te duwen, als waarin de Amsterdamsche federatie der 8. D. A. P. is komen te staan. Van socialistischen kant begrijpeiyk: een misdadiger wil graag collega's hebben, boe meer en hoe érgere, des te liever; des te minder loopt de misdadiger in de gaten. Maar w y passen ervoor om ons met de roode party-instantie in eenzelf den hoek te gaan staan schamen. wy aanvaarden niet de verwrongen voor stellingen in „Het Volk” en elders, als zou er in Nymegen *n soort revolutie uitgevoch- opde hoofden der zes; wy aan- texik niet het betoog van prof, van iten in ,De Tyd”, als zou de Partij- e stemmen-tegen der zes zelfs >o^n mogen betreuren. Wy laten ons niet in den hoek dringen, waarin de roode federatie staat. Het verschil tusschen Nymegen en Am sterdam is té groot, dan dat daartoe ook maar de minste reden zou bestaan. toch niet gezegd in opdracht van de Federa tie Den Haag der S.D.A.P.? Het eind van het lied wa» natuurlijk ver werping. Alle vier de moties sneuvelden, die van de heeren Duys en Weltkaxnp respectieve lijk met 55 tegen 26 en 64 tegen 16 stemmen, terwyi de motie Braat en -Kersten slechts drie voorstanders telden. Ds. Kersten wilde, zooals vanzelf spreekt, heel de sociale verzekering opdoeken, terwijl staatsman Braat alle premies ten laste van den Staat wenschte te brengen. Dat kost wel ƒ90.000.000.‘maar daarvoor heeft de heer Braat zyn bekend advies: bezuiniging op de ambtenaarssalarissen Resteeren nu nog de motles-Vos en Wyn koop. die de geheele zaak op veel breeder basis plaatsen en te ha-er tyd wel eens behandeld worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5